Nieuws- en Advertentieblad enz. enz. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, Frisch en fraai als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door hetdagelijksch gebruik van „Z(j"-Créme. Transpireerende Voeten, ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932. No. 33 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. PELGRIMS. Uitgavè van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht. Bekendmaking. lat en FLORIS C. (Nadruk verboden.) bevlieging kreeg, hebben ze hem met iaar flinke waterstralen van de Dit blad verschoot des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten ing de- iiet ten ;aan verbieden, e dooden gaan e li, te ie Ie m S i- i, i- r- it e e In- lat ils en en Hi ke m. en ik d. n- is- ill rüd :en, ;en en. hte idi ot* Fflt kar ün, ge en en en De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bjj abonnement belangrijk lager Woensda, haar begl telegraafdienst meester te maken, de kans verkeken om het land door optimistische berichten over het verloop van de revolutie te beïnvloe den. De aanleggers werden grooten- deels gearresteerdalleen in Sevilla handhaafde zich nog de oud-opperbe- velhebber uit Marokko, generaal San- om i die tevredenheid, welke onzen grimstocht tot een vreugde maken. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 et. Alleen bij Apoth. en Drogisten. z’n hart vast voor de consequenties, welke aan een nieuwe vervroeging der schoolvacanties kunnen zijn ver bonden. En zoo worden we door de lessen van den tegenspoed op onzen aard schen pelgrimstocht naar het hoogste goed ertoe gebracht, ons zelf ernstig onder de loupe te nemen. Dat zelf onderzoek is geen gemakkelijke en dikwijls heelemaal geen prettige taak. Ja, het is deksels gemakkelijk over anderen het oordeel te vellen, daar zijn we meestal als de kippen bij en dan is dut oordeel lang niet malscb. We weten precies hoe een ander is, wat zijn beweegreden waren, wat zijn tekortkomingen. Maar ons zelf? Het uitzicht op onszelf wordt dikwijls door de wolken van zelfinge nomenheid enz. verduisterd. Voor ons zelf zijn we machtig toegevend en vergevend, erg lankmoedig en voor alles hebben we een uitvlucht. Maar door de lessen aan de school van den tegenspoed leeren we tenslotte wel, door die wolken heen te kunnen zien en nauwkeurig onze beweegredenen te toetsen aan de hoogste begrippen goed en eerlijk is, ld gelouterd” wordt. Dan zal de onrust en do kwade ver- Buitenland. De bestrijding van den terreur in Duitschland. Hitler in de oppositie? Een opstand in Spanje. De Belgische mijn- werkersstaking duurt voort. Ook Bolivia thans vreedzaam. Uit roerig China. Allerlei. Eindelijk is dan de noodverordening afgekomen, welke maatregelen inhoudt tot bestrijding van den terreur, welke sommige politieke partijen in Duitsch land jegens elkaar uitoefenen. Het werd tijd, want eiken dag werd de lijst van politieke aanslagen, moord partijen en overvallen langer en schrikwekkender. Een speciaal Ge rechtshof zal thans worden ingesteld om de ergste raddraaiers aanstonds te doen hooren en zoo noodig te doen berechteneventueele doodvonnissen zullen aanstonds na de uitspraak wor den voltrokken. Tegelijk is ook bepaald, dat de po litieke godsvrede, welke aanvankelijk tot den 12en Augustus (Grondwets- dag) zou gelden, tot het einde der maand wordt verlengd. Politieke be- toogingen en demonstraties zullen voorloopig dus nog, uitgezonderd op den Grondwetsdag, zijn verboden. Ondertusschen worden onderhan- delingen gevoerd over een eventueele kabinetswijziging als gevolg van de jongste verkiezingen. Von Papen stelt zich op het standpunt, dat hij aan het hoofd staat van een presidentieel kabinet, levend uit het vertrouwen alleen van Von Hindenburg, en voor zoolang een kabinet op parlementai ren grondslag, dus met een parlemen taire meerderheid achter zich, tot de onmogelijkheden behoort. Deswege, meent hij, kan noch mag hij van zijn plaats rijzen voor Hitler; slechts zou hjj in zijn kabinet een paar plaatsen voor Nat. Socialisten als vakministers kunnen inruimen, wanneer de Nazi’s daarop zouden zijn gesteld. Dezen wijzen dat laatste af. is hun leuze. „Hitler moet Rjjkskan- selier worden en anders zullen we tegen Von Papen stelling nemen.” De situatie is uiterst moeilijk, want met het vertrouwen van den Rijkspresi- dent alléén, zonder steun van belang rijke parlementaire groepen, kan ook Von Papen niet regeeren. Hitler zou Von Papen nog een kool kunnen stoven door een overeen komst met het Centrum. Centrum- mannen met Nazi’s zouden een parle mentaire meerderheid kunnen vormen, als Hugenberg van zijn welwillende medewerking zou willen doen blijken. Het Centrum heeft geen reden om de Nazi’s te helpen, maar ook geen mo tief om Von Papen te ontzien. jurjo. Vermoedelijk heeft hij gerekend daar een poos te kunnen steunen op de separatistische elementen. Intus- schen, nu de revolutie mislukt is, kan de republiek zich hechter gevestigd weten. voor den derden kruiser, met welken we over alle wereldzeeën het noodige respect voor onze driekleur zouden kunnen afdwingen, „’t Is een slechte tijd”, zeiden ze daar in den Volksraad, „en als ze in het Moederland een derden kruiser voor Indië willen hebben, dan moeten ze die zelf maar betalen.” Zoo’n kruiser, zoo meenden ze in den Volksraad, was een mooi ding voor.... werk ver schaffiig. De bouw van den kruiser spaart aan het Rijk een hoop werkloozensteun uit en dus is er geen enkele reden om de kosten voor de helft of voor welk deel ook, op Indië te verhalen. Zóó ongeveer luidde de motiveering van ’n motie—Soeroso in den Indischen Volksraad. De motie werd aangenomen met 31—27 stemmen. Ze haalt natuur lijk niets uit, want wat ons opper bestuur hier over Indië beslist, is afgedaan. De Volksraad mag daartegen hoogstens een wensch kenbaar maken. désillusie, dat ze geen eerste was geworden waarop we vast hadden gerekend weg te juichen. Voor de prestaties van ex-Zus Braun hebben we óók even in de handen kunnen klappen. Onze zeilers, de gebrs. Maas, hebben ons vele dagen in spanning kunnen houden om de mooie kans, die ze maakten. Overigens.... was het een en al teleurstelling. Onze geweldige hardlooper Berger, onze hinkstapsprong-fenomeen Peters, de hoog-springenae juffr. Gisolf, onze gesterde ruiters, onze schermkampi- oenen, estafette-loopsters, onze roeiers, aan al deze illusteren isdeNeder- landsche sportwereld voor 40.000 pop bekocht geweest. Maar aan de eer der natie is voldaan en dat is met geen geld te betalen. Niet alle menschen willen met een zelfde blijheid hun geldelijke offers brengen voor de roem van onze vlag, als de Nederlandsche sportslieden. In ons Indië b.v. is men niet bereid om de helft der kosten mee te dragen van wat waar en waardoor ons „gou wachting uit ons hart verdwijnen, plaats te maken voor de rust en pel- kan Het leven is slechts een pel grimstocht, maar, er is ten slotte heel wat vreugde in die tocht, als hij maar gemaakt wordt met eén tevreden hart. Henry van DJjke. Ons recht op vreugde wordt slechts beperkt door hetzelfde recht van hen, die terzelfder tijd als wij leven. Maurice Maeterlinck. Het gebeurde jaren geleden, aan een feestmaaltijd te Lyon, die plaats vond in een zaal, waar eenige zeld zame schilderijen waren opgehangen. Op een gegeven oogenblik ontwikkel de zich tusschen eenige gasten een discussie over de beteekenis vaneen schilderij dat een mythologische voor stelling uitbeeldde. De gasten konden het er niet over eens worden, en op dat oogenblik kwam een van de kellners op bescheiden manier naar voren en gaf een heldere en duide lijke uiteenzetting van het heele onderwerp. „In welke school heeft u gestudeerd, monsieur?” vroeg een van de gasten verbaasd. Waarop de kellner antwoordde: „Ik heb aan heel wat scholen gestudeerd, monsi eur, maar de school waar ik het langste heb gestudeerd en het meeste heb geleerd is de school van den tegenspoed.” Men moet deze woorden van den filosofischen kellner hfi zal dit nut tige beroep waarschijnlijk wel niet lang meer hebben uitgeoefend niet zoo willen verstaan, dat tegenspoed absoluut noodzakelijk en natuurlijk is in het leven, hetgeen een niet bijster opwekkend vooruitzicht zou zijn. Er wil echter mee gezegd wezen, dat tegenspoed een loutering van karak ter kan teweeg brengen, welke on der geen andere omstandigheden verworven kan worden, en dat men door den tegenspoed leert begrijpen en verstaan, dat het de geestelijke waarden van het leven zijn, die steeds hun volle waarde behouden, dat er nooit een tijd zal zijn, waarin de men schen niet rjjk zullen kunnen zijn in de dingen van den geest. Geest is ten slotte, zooals iemand het uitdruk te, de eenige ware substantie. Geld kan verloren worden, verkwist, door bedrog ontfutseld, verminderd in waarde. Maar dat kan nooit met gees telijke waarden. De eenige manier waarop we geestelijke waarden ver liezen is door ons gebrek aan ofver mindering van besef ervan. Tegenspoed, het mislukken van plannen hoe goed opgezet ook oogen- schijnlijk, het telkens opnieuw mis lukken van ondernemingen in groot en klein, brengt ons er ten slotte door de harde lessen der ervaring toe, de groote beteekenis van het goede motief in te zien. Leert ons begrijpen, dat onze drijfveeren, bij al wat wij doen en ondernemen, gebaseerd moe ten z(jn op waarheid en eerlijkheid en recht, omdat of we het erkennen willen of gelooven willen of niet, het heelal ten slotte geregeerd wordt In Prijzen van 20—30— 45 en 75 cent. Binnenland. Vacantieweertje. De politieke terreur in... Den Haag. Ne derland te Los Angeles. De derde kruiser. Over het weer hebben we dezen zomer over het algemeen niet te klagen gehad en ook voor den vacan- tietijd valt het nog wel mee. Dat is zeer gelukkig voor de menschen, die willen en kunnen uitgaan en zeer profijtelijk voor de zakenlieden, die voor een groot deel van hun ver diensten op het vacantie-selzoen zijn aangewezen. Toen in de eerste va cantiedagen wat regendruppels vielen, grepen aanstonds velen naar de pen om bun traditioneel betoog te houden over een vervroeging der vacanties. De huidige schoolvacanties zouden juist in een tijd vallen, waarin ten onzent veel regen plenst.Of het juist is? In vacantietijd is een mensch méér geneigd om op het weer te letten dan anders. Ware dat niet het geval, dan zou men o.i. hebben kunnen bestatigen, dat het in Nederland van Januari tot December regent, als men het niet hebben kan, en dat de zon werd tweede op de 100 M.-schoolslag er schijnt, als men met een parapluie ’en we juichten heel hard om onze VftQ llllis -J-X—411 firn n*Aan Aarüffl WUü Velen vergeten, dat de schoolva canties sinds eenige jaren reeds zijn vervroegd. Voor de Lagere Scholen in het bijzonder vielen de vacanties eertijds steeds in Augustus, totdat men ontdekte, dat Augustus een speciale regenmaand was. Bij wijze van proef werden de schoolvacanties toen vrij algemeen een drietal weken ver vroegd. Thans echter heeft men ge constateerd, dat het ook in Juli kan regenen.Moet de aanvangsdatum nu eerst nog verder worden terugge bracht om de menschen tot het inzicht te brengen, dat het in Juni óók nat kan z(jn? De vervroegde vacanties hebben in vele plaatsen tot gevolg gehad, dat de inspanning der kinderen voor een schoolperiode van Augustus tot Kerstmis te groot werd geacht, waar om een najaarsvacantie werd tusschen gevoegd, of de twee vrije dagen voor het plaatsen der kachels en het witten der scholen tot een verlof van een weekje werden uitgedijd. Men houdt Er is geen ding, waarin een klein land niet even groot kan zijn, als een geweldige nabuur. Velen landge nooten was het daarom al lang een doorn in het oog, dat de Duitsche politieke vechtjassen in zulke mooie pakjes rondliepen en er elkaar naar hartelust beoorloogden, terwijl hier alle politieke hartstocht slechts in wat scheldpartjjtjes ter vergadering of in de politieke bladen kon worden uit gevierd. Een socialistische jongeman in Am sterdam vond uit, dat er ook ten onzent wat meer leven in de politieke brouwerij moest komen. Hij; stichtte, tegen den zin overigens der kopstuk ken van zqn partij, een afweerorgani- satie tegen het fascisme, dat in ons land nog moest worden geboren. Een paar menschen, die het wat zielig vonden, stichtten in allerijl een ver- eeniging van zwarthemden, die het voorloopig zonder een Mussolini moesten doen en toen eindelijk kregen de communisten de kans om wat straatheibeltjes uit te lokken. Fascisten enbolsjes raakten slaags in Overschie en Schiedam van de week troffen ze elkaar zelfs op het Buiten hof in Den Haag. De zwarthemden trokken hun messen, plantten die in eenige communistische lijven en trok ken daarop in gesloten colonne af Net écht-buitenlandsch. Ons dunkt, dat het nu weer eens welletjes wordt met de comedie. We hebben er geen enkele behoefte aan om het buitenland, speciaal onze Oosterburen, hier in alle opzichten te imiteer en. We moesten die mooie pakjes en dat optrekken in gesloten colonne nu maar g vóór dat ook hier d< vallen in dit nieuwe politieke spel. Toen Wijnkoop eens ’n hevig-militante 1 2 J een glaasje water kunnen kalmeeren. Een paar flinke waterstralen van de brandweer op gesloten formaties van Fascisten of Roode Fronters, zouden in korten tijd al het militante vuur onzer politieke krijgsscharen kunnen blusschen. In Duitschland moeten galg en rad weer worden opgericht om aan de politieke uitwassen paal en perk te stellen, hier kunnen we het thans nog met de brandweer af. In Los Angelos is het alles bij elkaar toch een sof geworden voor ons land. Men heeft betoogd, dat „de eer onzer natie” gemoeid was met de Neder landsche deelname aan de Olympische Spelen en dat zelfs geen verwijzing naar de slechte tijdsomstandigheden, een excuus kon zjjn voor afzijdigheid. De Nederlandsche driekleur moest en zou wapperen aan de andere zijde van den Oceaan. Enfin, we hebben een ploeg, het beste van het beste kunnen uitzenden. Van Egmond be haalde een wielerkampioenschap, zoo- dat gelukkig om de eer van de natie onze vlag een paar minuten omhoog is gegaan aan den middelsten mast te Los Angelos. Willy den Ouden Het was al zeer onverwacht dat de Spaansche monarchisten nu reeds zouden durven probeeren om de macht te herwinnen. De staatsgreep is dan ook verhaast door het ontslag op uitgebreide jschaal aan officieren van het leger, dat ingekrompen en gereorganiseerd moest worden. Be grijpelijk, dat de monarchistische elementen hun laatste kans hebben waargenomen. De revolutie, welke ^morgen uitbrak, werd in jin gesmoord. De opzet om zich van het postkantoor en van den mislukte na bloedigen strijd. Daarmee was Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de aanbesteding van het maken van een gewa pend betonbriigje bij de Heerenkunst niet op Maandag 15 Augustus doch op Dinsdag 16 Augustus a s. zal plaats hebben. Workum, den 10 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, G. G. GROENENDAL, L.-S. De Gemeente Ontvanger herinnert aan het betalen van HONDENBE LASTING, dienst 1932. Aanmaningen waarvan de kosten thans 25 cent zijn, zullen spoedig worden atgegeven. Workum, Aug. 1932. De Gemeente Ontvanger, H. DE JAGER. De Belgische mijnwerkers kunnen nog maar niet besluiten om weer aan den arbeid te gaan, niettegenstaande het overleg met de mijndirecties aan vankelijk tot resultaten had geleid. Ten tweede male hebben de overige vakbonden van de week geweigerd om op verlangen der mijnwerkers do algemeene werkstaking voor het heele land af te kondigen. Bolivia is eindelijk bezweken voor den drang der neutrale Zuid-Ameri- kaansche staten in het conflict om den Gran Chaco om den strijd tegen Paraguay te staken, waarbij Let heeft bedongen, dat de veroverde drie for ten voorloopig bezet gehouden mogen worden. De staten hadden met een algehcele blokkade gedreigd. Nu maar weer naar de conferentie-tafelVoor eenige jaren In China is het altijd wat en zelden wat goeds. De militaire heerscher van Noord China, tevens verdreven dictator uit Mandsjoerijë, Sjang Hsoe Liang, heeft van al zijn bestuurs functies afstand gedaan, maarblijft zjjn militaire operaties tegen Japan leiden. In Nanking bobben alle ministers hun ontslag genomen daarmee staat Tsang Kai Sjek weer (in naam) als alleenheerscher in China. Hij heeft zich uitgesproken voor een vreedzame politiek jegens Japan. Blijkbaar is hij bereid om Mandsjoerijë te offeren en dat zal ook wel de reden wezen, waarom de andere regeeringspersonen hun congé hebben genomen. Dat draait weer op een burgeroorlog uit. De Japanners hebben in Mandsjoe- rijë bondgenooten gevonden in de natuurelementen. Overstroomingen teisteren het land. Het heet, dat 30.000 menschen zijn verdronken 14.000, van hun basis afgesneden Chineesche soldaten, zouden zich hebben moeten overgeven. Zweden wordt nog beroerd door het ontslag van den minister-pres. Ekman, die zich in de Kreuger-affaire had geblameerd. In Oostenrijk is onder enorme belangstelling het stof felijk overschot ter aarde besteld van Mgr. Dr. Seipel, een politieke figuur van internationale beteekenis. In Frankrijk heeft de regeering moeilijk heden met ’n separatistische beweging in Bretagneop een Bretonsch monu ment is een bomaanslag gepleegd, waarvan de bedrijvers zijn gearres teerd. Prof. Piccard heeft in het vooruitzicht gesteld, dat hij in hooger sferen zou vertoeven, als de lezer .deze regelen onder de oogen krijgt. Alles of niets Laten we hopen, dat we ook weer van zyn behouden terugkeer op den beganen grond mogen gewagen, als we ons volgend overzicht samenstellen. door de volmaakte rechtvaardigheid. En wij in onze kortzichtigheid en onze geraffineerdheid, meenen soms, de waarheid naar onze hand te kunnen zetten en de eerlijkheid en oprechtheid naar onze particuliere liefhebberij te kunnen forceeren, ten einde ons pure eigenbelang te dienen. En dan zijn we zeer verbaasd, soms zelfs zeer gegriefd en door het „lot geslagen en vervolgd,” als het niet lukt. WORKUM. Beroepen bij de Ned. H0rv. Gem. alhier Ds. J. van Veen tc Muiderberg. 11 Aug. Zaterdagmiddag j.l. heb ben beide elftallen van „Stormvogels” de voor-competitie van de Onderl. Voetbalbond in de Zuidwesthoek ten einde gebracht met een gelijk spel. Na een 2—0 achterstand in de pauze wist het 2e elftal het toch nog op 2—2 te brengen tegen „Oranje Nas sau” II. „Stormvogels” I stond tot 5 min. voor het einde met 1—0 voor, maar ook toen maakte „Oranje Nas sau” I gelijk, zoodat deze wedstrijd eindigde met 1—1. Tengevolge van verzwakt opkomen van de diverse ploegen, vooral „Stormvogels” II was lang niet op gewone sterkte, kon men in beide wedstrijden niet spreken van fraai spel. Het slot had wel op een waardiger wijze gespeeld mogen worden. Waarschijnlijk zullen er nu voor de eigenlijke competitie aanvangt (na indeeling in 2 klassen) wel enkele vriendschappelijke ontmoetingen op het program staan, hoewel voor de Workumers een goede oefening onder elkaar misschien nog wel te prefe- reeren valt en voor afwisseling een wedstrijd, maar dan tegen een sterke club, om zoodoende met het seizoen behoorlijk voor den dag te komen. r i 9 9 1 0 >-

Friso nl | 1932 | | pagina 1