enz. enz. PUROL te Workum op Maandag 5 September’32 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords, Hindeloopen, Stavoren, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Nieuws- en Advertentieblad n DE LAMP DER INSPIRATIE. No. 34 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932. 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Adverteert in .Friso” Algemeen weekoverzicht. Bekendmaking. Bekendmaking. Crisis-Varkens wet 1932. Tramdirectie zeer bevorderd. groote voor hulsslachting heffing verschuldigd 1 (Nadruk verboden.) Zonnebrand Doorzitten bij Wielrijden van 243 millioen. Die ontvangsten geworden: 234 oen waren de Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterRjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Het werkloozencijfer was in Juli booger dan ooit te voren; het kwart millioen werd overschreden. Het stemt wel zeer pessimistisch, dat het hoogste cjjfer hier bereikt moest worden mid den in den zomer, als de werkgele genheid overigens het grootst is. Het wijst er op, dat we straks na beëindi ging van den zomer, een zeer zorgelQken winter tegemoet zullen gaan. Hopen we maar, dat eenige economische opleving den normalen teruggang in de werkgelegenheid, door het winterseizoen veroorzaakt, dan zal nivelleeren. 7 maanden van het vorige jaar en 9 millioen minder dan was geraamd. Het zijn wel zeer zorgelijke tijden voor de regeering, welke maar weer zien moet, hoe ze zulke kapitale te korten dekt. In de streek boven Amsterdam heeft de bevolking van de week gejuicht over de tot stand gekomen electrifl- catie van de tram Amsterdam Mon nikendam. De dreigende concurrentie van autobussen heeft zoo hier en daar de voortvarendheid van Spoor- of Paraguay, een der landen betrok ken bij het conflict om den Gran Chaco, heeft een nieuwen president Ayala gekregen. De nieuwe president heeft een veel vredelieven der geluid laten hooren dan zijn oor logzuchtige voorganger. Hy wenscht geen c.M. grond van Bolivia, zoo heeft hij verklaard, en hij meent, dat het met den nabuurstaat niet tot een oorlog behoeft te komen. mij mijn leven lang vreugde gebleven. Kijk, heel diep in ons hart, voelen w(j, groote, belangrijke, rijp ervaren, - levenswijze menschen, wij „grooten”, niaanden_van dit jaar een^ontvaugst ons dikwijls nog precies als heele kleine jongetjes. En terwijl we uit gaan in den nacht en de duisternis van moedeloosheid, van tegenspoed, De Limburgsche gemeente Horst heeft zich plots een geweldige renom- mée bezorgd, doordat een Duitsche piano virtuoos er het speelduur-record heeft verbeterd door gedurende 121 uren aan een stuk „muziek” te ma ken. 'n Mensch moet tegenwoordig wat doen voor z’n broodje. Intusschen hopen we den naam Horst nog eens om roemruchter feiten in de geschie denis vermeld te zien. verdrukking, van twijfel en somber pessimisme, van wanhoop en gedrukt heid, van miskenning en vrees, ter wijl al die duistere vijanden als spook beelden op ons af schijnen te komen in het donker dat ons gemoed om vangt op onzen weg naar ons levens werk, dan hebben we o, zoo dringend behoefte aan het blijde lied van ver trouwen, al klinkt het ook slechts van verre, dat ons moed geeft en ons sterkt om voort te gaanen ook aan het teedere, zorgende gemoed, dat de lamp onzer inspiratie brandende houdt en hoog opgericht, opdat we haar goed zien kunnen, en het een blijmoedig baken is op onzen donkeren weg. Binnenland. De Rijksmlddelen vloeien slecht. Meer dan een kwart millioen werkloozen. Het conflict Kan-Verschuur. Van hier en daar. Al bljjven de teekenen erop wijzen, dat er in de vertrouwenscrisis een keer is gekomen en de economische crisis over het laagste punt heen is, dan wil dat toch geenszins zeggen, dat zulks aanstonds in verhoogde op- brengstcijfers van bedrijfsvoeringen of belastingen, en evenmin in een terug- loopen van het werkloozenc(]fer, zal zijn te constateeren. De RQksmiddelen vloeiden in de maand Juli weer slecht. Het R[jk in casseerde een kapitaal van f25.910.018 in Juli van het vorige jaar waren de ontvangsten nog f3G.G94.282, geweest. Een geweldige teruggang derhalve. Wél was teruggang voorzien, maar toch niet in zóó grooten omvang. In het vorig jaar van 1 Januari tot 1 Augustus ontvangenrond 269 millioen de regeering heeft voor de eerste 7 Burgemeester en Wethouders van 1UM brengen ter openbare ken- vergunning hebben ver- -aan" de Afd. Workum van den Werkmansbond, de houden, dat wil ook zeggen, dat bloempjes J .„mw- J— ustus 1932, Mevrouw Lindbergh heeft voor de tweede maal het leven geschonken aan een zoon. Heel de wereld wenscht haar toe, dat ze in dit kind aan geluk ten deele vergoed moge krijgen, wat hartelooze misdadigers haar in haar eerste kind aan leed bezorgden. De Lindbergh’s schijnen vast besloten om den kleinen jongen, dien ze nu weer rijk zijn, tegen de gevaren van jeugdige beroemdheid te beschermen, een beroemdheid, welke aan het eerste kind zoo noodlottig is gewor den. Mevr. Philipsen—Braun, de bekende Nederlandsche zwemster, die ons land te Los Angelos vertegenwoordigde, is de gevolgen van den beet van een in sect, welke haar leven een oogenblik in gevaar bracht en ook haar uitko men in de beslissingswedstrijden ver hinderde, gelukkig weer te boven. Ongetwijfeld heeft het incident er mede toe bijgedragen, dat we in Los Angelos niet de successen boekten, welke we hadden verwacht. In het algemeen landenklassement hebben we tenslotte slechts de 11e plaats kun nen bezetten, de 12e plaats, als we ook de resultaten der Winterspelen meerekenen. Vier jaar geleden ein digde Nederland in de Olympiade te Amsterdam op de 6a plaats. De moeilijkheden, tot welke de wet op de winkelsluiting, speciaal voor zoover de bepalingen den Zondag gelden, aanleiding heeft gegeven, heb ben de regeering tot het besluit ge bracht om maatregelen ter tegemoet koming aan de bezwaren te overwegen. De Spoorweg-directie is van plan om haar conservatieve prijzenpolitiek te wijzigen. Ze is met de regeering in overleg getreden over een alge- meene verlaging der tarieven. Op Bali (Ned. Indië) is by een nood landing een vliegtuig van de Kon. N. Ind. Luchtv. My. vernieldde be stuurder bekwam verwondingen. Het huidige kabinet zal vooral de werkloosheid trachten te bestrijden. Als Von Papen de omstandigheden meekrygt, d. w. z. indien een econo misch herstel gaat intreden en de werkloosheid zou verminderen, dan zal hy zich ongetwijfeld een tijd lang z(j het zonder steun van den Rijks dag kunnen handhaven. Blijvende omstandigheden ongunstig, dan zal de Nationaal-Socialistische vloed blijven wassen en zal hij Hitler op den duur de staatsmacht niet kunnen onthouden. De politieke terreur woedt intus schen nog steeds voort De Spaansche regeering heeft be sloten om een groot aantal monar chisten naar Afrikaansche kolonies te deporteeren. De voornaamste schuldi gen aan den opstand, waaronder- ge neraal Sarjurjo, worden echter voor een speciaal militair gerechtshof ge leid. De goederen van alle deelne mers aan de revolutie worden ver beurd verklaard. Burgf WORK nis, dat z|j vergunning leend aan de Afd. Worl Christ. Nationalen tot het houden eener z.g. dag, op Woensdag 24 Augi ten bate van het Sanatoriumfonds en Kinderherstellingsoord van dien bond. Workum, den 17 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD De Secretaris, v. d. GOOT. Er is niets zoo Intens treurig in de wereld als een mensen zonder hoop.„Door hoop wor den wij behouden.Er is niets dat er zoo sterk toe kan bijdragen den dag te besluiten met een dieper gevoel van vol doening, dan den dag te begin nen met een glimlach en een lied. LESLIE NEVINS. Ia roerenden eenvoud vertelt een Buitenland. Naar een dictatuur. Von Hindenburg? Deportatie van Spaansche monarchisten. Lindbergh’s tweede baby. De nieuwe president van Paraguay wenscht geen oorlog. Allerlei. Het kan toch vreemd loopen in de wereld. Gedwongen, door de omstan digheden, zou een goed democraat in Duitschland op het oogenblik moeten (jveren voor een dictatuur, uitgeoe fend door Von Hindenburg, ’t Is trou wens zeer goed mogelijk, dat het tot zulke dictatuur zal komen. Hitler heeft geweigerd om alsvice- kanselier in het Kabinet-Von Papen te treden. Hy wijst trouwens elke medewerking, aan welke regeering ook, van zich af. De Nationaal Socia listen eischen geheel de macht voor zich alleen op, hudersggaau ze in oppositie. Von Hindenburg heeft ge weigerd om de macht over het volk aan een partij toe te wijzen, een partij bovendien, van welke niet te ver wachten is, dat ze de inzichten van andere bevolkingsgroepen zal weten te respecteeren. Wat Hitler eventueel met de macht zou doen, daarover heeft hij geen twijfel laten bestaanh(j wil de dic tatuur. Een parlementaire regeering buiten de Nat. Soc. om is niet moge Ijk, zoodat er om aan een dictatuur- Hitler te ontkomen, slechts één uitweg overbluft: een dictatuur-Von Hinden burg (Von Papen—Von Schleicher), welke aan het bewind zou behooren te blijven, tot tijd en wijle de vorming van een parlementaire meerderheid mogelijk is. Een dictatuur ter bescher ming van de democratie I Vermoedel(jk zullen in het einde dezer week nog besprekingen worden gevoerd tusschen de Nazi's en het Centrum, maar het is nauwelijks denkbaar, dat men daarbij tot con crete resultaten zal komen. Het is zoo goed als zeker, dat de nieuwe Rijksdag, op 30 Augustus voor het eerst bijeenkomende, aanstonds met groote meerderheid een motie van wantrouwen tegen het Kabinet- Von Papen zal aanaemen, maar het staat eveneens vast, dat de regeering die motie naast zich zal neerleggen en vermoedelijk zal Von Hindenburg den Rijksdag daarop weer ontbinden. Waarop hij voor de keuze zal staan óf wéér nieuwe verkiezingen uit te schrijven, óf de Grondwet tjjdelijk bulten werking te stellen. WORKUM, 16 Aug. 1932. Hoe warmer het weer, hoe drukker ge bruik wordt gemaakt van de zwem- gelegenheid aan de zeedijk. O ver het geheele land neemtJ trouwens de beoefening van de zwemsport met de warme dagen toe. Het is fijn zoo’n ver- frisschend bad, maar de schaduwzijde is ook bij deze sport aanwezig, waar van de verdrlnkingsberichtèn in de bladen getuige zijn. Dat ook hier zoo nu en dan eens iemand in gevaar verkeert, de eene keer is het verder heen dan een andere, spreekt vanzelf en is bekend genoeg. Wie die vrij geregeld een bad neemt heeft het nog nooit meegemaakt, dat er één 'n paar benauwde oogenblikken had In den regel viel het mee en was de angst grooter dan het gevaar, maar de noodige voorzichtigheid z(j toch, vooral vóór de diverse pieren, ge boden. Amerikaansch senator (Davls) een simpel verhaal van zijn jeugd, een harde jeugd, van een vijftig, zestig jaren terug, toen er nog geen sprake was van een wettelijk geregelden arbeidsdag, van kinderbescherming, of verbod van nachtarbeid voor Jeug dige personen”. Mijn moeder, zegt Davis, zong altijd. Een van de leven digste herinneringen uit mijn prillen jongenstijd is het beeld van mijn moeder, zooals zij daar stond aan ons tuinhek, met een lamp in haar hand, terwijl ze den eenen jongen naar zijn werk in de fabriek zond en den an deren verwelkomde. Myn broertje was b(j de nachtploeg en ik was in de dagploeg. Op donkere avonden placht myn moeder, die wel wist dat mijn kleine broertje bang in het donker was, met hem mee te gaan tot aan het tuinhek, en terwijl ze de lamp hoog in de hoogte hield met haar beide handen, placht ze een oud Welsh liedje te zingen, terwijl hij moedig het donker in trok. Ze placht door te blijven zingen totdat hy geheel uit het gezicht verdwenen was, en dan, ter wijl hij in den nacht verdween, placht ik er moeizaam uit te voorschijn te komen, en mijn weg naar huis geleid te zien door haar lamp en haar lied. De herinnering aan haar zingen is mij mijn leven lang een geschat (7/w van het begrootingscijfer) r“-1111- --a zyn in werkelijkheid gi ,„OUD_u, millioen. D.w.z. 26 millic van kwade verwachting, van strijd en ontvangsten minder dan in de eerste Na een maand heeft het Kamerlid Drop van Minister Verschuur dan toch antwoord bekomen op zijn vra gen, naar aanleiding van het conflict tusschen den oud-minister Mr. Kan en Minister Verschuur, aan de regee ring gesteld. Nieuw licht heeft Minister Verschuur niet over de zaak kunnen doen schijnen. Hij zet de feiten uiteen, erkent, dat oud minister Kan na een conferentie in IJmuiden over de moeilijkheden van vlsschers en reeders, een spoed-rapport heeft uitgebracht, dat dringende voorstellen aan de regeering bevatte, en geeft toe, dat hij de Minister na een maand nog op geen enkele wijze op dat rapport had gereageerd, be halve dan door middel van een opdracht aan een hoofdambtenaar om zich mondeling met Mr. Kan in verbinding te stellen en dien in te lichten over de zienswijze van den Minister. Mogelijk heeft de heer Ver schuur toevallig weer niet den snuggersten hoofdambtenaar in den arm genomen, en is hij weer net zoo gedupeerd als een vorige maal, toen hij een telegram voor oud-minister Posthuma aan den minst snuggeren bode toevertrouwde. Laten we aannemen, dat het heele geschil weer draait om een of ander „afschuwelijk misverstand.” En laten we dan tevens vertrouwen, dat Minister Verschuur in den vervolge al zijn best zal doen om nieuwe mis verstanden met oud-ministers en an dere gerespecteerde persoonlijkheden te vermijden. Het zou het gezagsge- voel van ons volk voor onze actieve en gewezen landsbestuurders zeker ten goede komen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat z{j vergunning hebben verleend aan het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers” tot het houden eener collecte in de week van 22 tot 27 Augustus 1932. Workum, den 17 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. De prijs der Advertentlën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement 'belangrijk lager Het aantal dooden, gevallen tijdens een wervelstorm in Texas (V.S.), is gestegen tot 27, het aantal der gewon den tot 300. Piccard’s tocht naar de stratosfeer die wegensweersomstandigheden voor- loopig uitgesteld was, is deze week Donderdag toch nog doorgegaan. Des morgens 5 uur is Prof. Piccard opge stegen en tegen twaalven seinde hy een hoogte van I6I/2 KM. bereikt te hebben. De Engelsche aviateur Mollison, echtgenoot van de populaire Engel sche aviatrice Amy Johnson, onder neemt een poging om het eerste retourtje door de lucht op Amerika te maken. By Villa Rosa in Spanje braken tydens zwaar weer op Dinsdag j.l. 2 gevechts-stieren uit hun wei los. Ze trokken het stadje in, waar ze twee menschen doodden en v{jf ernstig verwondden. In Mandsjoerye neemt de spanning weer hevig toe. De stad Njoetswang is door de Japanners gebombardeerd. De Japansch-Russische verhoudingen zijn verscherpt door grensincidenten, welke een officieel protest tegen Rusland uitlokten. De Britsche Ryksconferentie in Ottawa nadert haar eindeer wordt daar ook nog op het laatste moment een Engelsch lersch accoord ver wacht. De lamp der inspiratie: dat is in derdaad een dringend noodig iets op onzen weg naar ons levenswerk. En wat kan deze inspiratie, die bezieling met een hoog, verheven doel, anders zijn dan het streven naar geluk, een toestand die slechts kan verworven worden door onzelfzuchtig dienen, door liefde tot den naaste, niet in ba nale woorden, doch in stille, onop vallende daden zich uitend. Geluk, heeft iemand gezegd, wortelt veel dieper dan in de oppervlakte van het leven. Geluk is niet een voorbijgaan de ervaring die van dag tot dag ver andert. Het is een blijvende toestand, die slechts genoten kan worden, door hen, die een standvastig evenwicht hebben, dat komt van een kinderlijk en onwankelbaar vertrouwen in de macht van liefde en waarheid en goedheid, waarop alle pijlen van kwaad afstuiten als op een ondoor dringbaar harnas. De lamp onzer inspiratie branden- we de ontastbare, geestelijke waarden van het leven hebben te leeren waar- deeren. Als we, zegt Dr. Harry Emer son Fosdick, de vreugde leeren ken nen van het doen opgaan van onze kleine eigenbelangen in de grootere belangen der menschheid, als we de vrijheid en den moed begrijpen, die komen als men zijn persoonlijke on bevlektheid van karakter heeft be waard, zoodat men de heele wereld vierkant in het gelaat kan kijken, en als we een vast vertrouwen hebben in het volmaakt goede, zoodat het leven niet alleen de moeite waard is aan den buitenkant maar dat het in nerlijk doel en beteekenis heeft, dan kunnen we nde duurzame voldoening van het leven” bereiken. En dat is het geluk. FLORIS C. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belangheb benden, dat krachtens artikel 6 der Crisis-Varkens wet 1932 bij Algemee- nen Maatregel van Bestuur kan wor den bepaald, dat geslachte varkens niet mogen worden voorzien van merken, als bedoeld in artikel 70 van de Veewet en in artikel 16 van de Vleeschkeurlngswet 1919 (Staatsblad 524), dan tegen betaling aan den be trokken Rijks- of Gemeentelijken Keu ringsdienst van een nader vast te stellen bedrag, welk bedrag zal wor den geheven ten bate van de steun- verleening aan de varkenshouderij. Bovenbedoelde heffing vangt aan met de slachtingen van Maandag 15 Augustus a.s., en is door den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid tot nadere bekendmaking vastgesteld op NEGEN cents per K.G., geslacht. De heffing is niet verschuldigd, wanneer door den belanghebbende een bewijsstuk wordt overgelegd, af gegeven door de betrokken Geweste- lyke Varkenscentrale, waaruit blijkt: a. dat hü gedurende het loopende kalenderjaar niet meer dan 1 varken heeft gemest voor eigen gebruik, en in totaal niet meer dan 2 varkens heeft gehouden; b. hy het varken of de varkens, be doeld onder a, tenminste 4 maanden zelf heeft gemest; c. hij bil de aanschaffing van de varkens daarvan onverwijld aan de betrokken Gewestelijke Varkenscen trale heeft kennis gegeven, onder mededeeling, dat één van die varkens waarvoor geen is is bestemd. Workum, den 13 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Paardenmarkt 4 RISO. H----- 1

Friso nl | 1932 | | pagina 1