Nieuws* en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeioopen, Stavoren, enz. enz. Uitvoering Zuiderzeesteunwet. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1932. 58ste Jaargang No. 37 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Adverteert in Friso”. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 VÜÜRWAPENWET. ROEPING. Openbare kennisgeving. Stemmen bij volmacht. (Nadruk verboden). dit i i vergeten, dat we roeping moeten gi voelen voor ons werk, wat het da 3 3 3 2 7 6 6 4 1 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. In te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlQk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager „Jong Frisia’ Burgemeester en Wethouders van WORKUM vragen prijsopgaaf voor de levering van: 9000 «tuk* BAGGERAAR TURF. Voor waarden zijn verkrijgbaar ter Secretarie in de gewone bureau-uren. Inlevering der briefjes op Maandag 19 September a.s. vóór des namiddags 5 uur. Workum, den 8 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. De Burgemeester van WORKUM brengt ter kennis van belanghebben den, dat de Directeur van den Rijks- dienst ter uitvoering van de Zuider- zeesteunwet te Amsterdam heeft be paald, dat in het vervolg op de uren waarop hij voor belanghebbenden spreekuur houdt, nl. des Maandags van IO1/2 tot 121/2, uur en des Donder dags van 14 tot 16 uur, alleen diege nen zullen worden toegelaten, die te voren den wensch daartoe hebben kenbaar gemaakt en van genoemden Directeur bericht hebben gekregen van datum en uur, waarop zij zullen worden ontvangen. Workum, den 7 September 1932. De Burgemeester van Workum, C. E. van KOETSVELD. M. U. Z., een penning uitgereikt, waarop aan de eene zijde is afgebeeld het nu reeds uitgevoerde werk, ter wijl aan de andere zijde een inscriptie is aangebracht, vermeldende het feit van de afsluiting en den naam van den arbeider, die de penning ont vangt. Inlevering Vuurwapens. Het Hoofd der plaatselijke politie te Workum beveelt, dat de personen in deze gemeente, die, zonder daar toe bevoegd te zijn, vuurwapens of munitie voorhanden hebben, deze voor 15 September a.sin bewaring moeten geven bij den Hoofdagent van Politie J. van der Schaaf alhier. Workum, den 7 September 1932. Het Hoofd der politie voornoemd, C. E. van KOETSVELD. In mij, rondom mij, overal... z(jn eeuwige kracht en wijsheid. Coleridge. Ge kunt niets ter wereld goed doen zonder toewijding en ijver. Lord Chesterfield. De ervaring leert dat welslagen minder het gevolg is van be kwaamheid dan wel van ijver. De winnaar is hij, die zich met lichaam en ziel aan zijn werk geeft. 6 Sept. '32. Aan de fietstocht rond om het Ijsselmeer, uitgeschreven door de Amsterdamsche Sportclub „Olympia”, heeft o.a. onze stadgenoot A. Seekles deelgenomen en met 7 an dere Friezen, nl. mej. J. Ozinga te Sneek, de heeren A. Bouwer te Hui- zum, W. Graafsma te Witmarsum, L. de Vries, H. van der Mei, A. Faber en IJ. Bakker, allen te Leeuwarden, goed en wel ten einde gebracht. Er waren in het geheel plm. 100 deel nemers (ruim 200 opgegeven), waar van 91 de 353 K M. lange tocht vol brachten. Bijzonderheden omtrent de tocht: Start 4 uur Zaterdagmiddag j.l. te Amsterdam, vandaar naar Putten (dit traject heeft ’t aanhoudend geregend). Van Putten over Zwolle, Meppel, Heerenveen, Sneek, Makkum (Zondag morgen 9 uur in Makkum), Afs uit dijk, Den Oever, Hoorn, Amsterdam (Zondagavond 7 uur aankomst). Gezien de slechte weersomstandig heden, regen en harde wind, en een gedeeltelijke onberijdbaarheid van de afsluitdijk, kan van een reuze-rit ge sproken worden en is het voor de vele amateur-wielrenners dan ook een top-prestatie deze tocht zoogoed op tijd en in zulke beate condities te Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 15 September tot en met 31 December a.s. ter Secretarie dezer gemeente kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar zijn de formulieren voor de verzoek schriften, welke ingevolge het bepaal de in artikel 7, 3de lid der Kieswet kunnen worden ingediend. Artikel 4a der Kieswet luidt: „1. Do kiezer is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, be voegd bij volmacht te stemman, indien zijn beroep of werkzaamheden mede brengen, dat hij herhaaldeljjk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming ge woonlijk valt, werkzaam pleegt te zfln buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zHne afwezigheid, Indien hij gedurende het tijdvak of tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. 2. Mede is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen, de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de in het vorig lid ge stelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn,” Volgens artikel 7, 3e lid der Kies wet moet ieder belanghebbende een met redenen omkleed verzoekschrift aan het Gemeentebestuur Indienen vóór 1 Januari a.s. doch niet eerder dan 1 October a.s. Workum, den 8 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. hij zijn routinewerk doen, tenzij M aan zjjn roeping blijft gelooven, dat hjj dat werk heeft te doen, en niemand anders? En beseft, bewust of onbe wust, de woorden van ColeridgeIn mij, rondom mij, overal zijn eeuwige kracht en wijsheid. FLORIS C. gel. verl. pnt. 1 1 2 2 2 3 WORKUM, 2 Sept. Hedenmiddag halfeen werd in hotel „De Wijnberg” alhier een buitengewone ledenverga dering gehouden van de afdeeling Workum en omstreken van de Friesche Maatschappij van Landbouw, onder leiding van den heer H. v. d. Gaast. De opkomst der leden op ongewone uur was bevredigend. Bjj de opening werd door den voorzitter terstond medegedeeld, dat in een bestuursbijeenkomst bezwaar was gemaakt tegen het houden van de gewone jaarRjksche veekeuring, die hier altijd op feestelijke wijze plaats had. In Mei was daartoe wel besloten, maar de tijdsomstandigheden waren niet, zooals toen gehoopt werd, er op verbeterd, eer verslechterd. Het bestuur vreesde, dat men thans niet met vrijwillige bijdragen van de veehouders en van de burgerij de hooge onkosten kon dekken. Zonder nieuw overleg met de leden en zonder machtiging van de leden, mocht het bestuur natuurlek dat besluit van Mei maar niet ter zijde leggen. Mededeelingen werden gedaan be treffende eene vergadering van het afdeelingsbestuur met eene commissie inzake de varkenscentrale. In de commissie voor Workum zijn benoemd de heeren G. Galerna, R. H. Jonkman en N. W. Schotanus. De heer Jonkman bracht een mon deling verslag uit van een districts- vergadering te Sneek, bijgewoond door deze commissie. Spreker gaf nitleg van den opzet van die var kenscentrale. Tevens werd medegedeeld, dat voor deze omgeving als plaatselijk zaak voerder, tevens merker der varkens, is voorgesteld de heer S. Blom. Daarna kwam het hoofdpunt, de afdeelingsveekeuring, in behandeling. Het bleek, dat er niet veel animo was voor deze feestelijkheid. Uit enkele besprekingen kon men opmaken, dat er ernstige, financieele bezwaren waren om de tentoonstelling met daaraan verbonden wedstrijden op dezelfde wijze te laten doorgaan als in vorige jaren. Vermindering wensch- te men evenmin en daarop werd een voorstel van den heer F. de Boer, om geen keuring te houden, met 18 tegen 2 stemmen aangenomen. Volgde eene bespreking over het houden van een excursie, b.v. naar den Wieringermeerpolder. Resultaat nihil. Slechts 2 leden wilden wel eens een dag uit. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter sloot de bijeenkomst, de hoop uitsprekende, dat in November a.s., bij de volgende vergadering, de toestand voor den boer iets verbeterd mocht zijn. 8 Sept. ’32. Hedenavond speelde alhier tegen „Actief” van Balk. Resultaat gelijk spel 2—2, gesp. gew. 5 4 5 4 3 3 tiet spoorwegongeluk op de lijn Parijs-Marseille. Het spoorwegongeluk met den snel trein op de lijn Parijs—Marseille, waarvan het „N. v. h. N.” Dinsdag reeds melding maakte bljjkt te zijn geschied met den D trein, die Maan dagavond te 21.40 uit Parijs was ver trokken. Het ongeluk gebeurde Dinsdag ochtend omstreeks 10 uur. Volgens een nader bericht zouden 10 personen min of meer ernstig, doch niet levens gevaarlijk gewond zijn, onder wie ook de machinist en de stoker. De ontsporing geschiedde op een laats, waar arbeiders tjjdens de orte pauze tusschen het passeeren van twee treinen de oude rails door nieuwe hadden vervangen. Toen de D-trein kwam aanrijden, waren de nieuwe rails weliswaar reeds aange bracht, doch nog niet vastgeschroefd, ten gevolge waarvan de trein uit de rails liep. De machinist beweert bovendien, dat het roode waarschuwingsvlaggetje niet, gelijk is voorgeschreven, ver ge noeg van de gevaarlijke plaats was opgesteld, veeleer zóó dicht, dat de machinist niet meer tijdig remmen kon. Het bergingswerk was Dinsdag avond reeds zoover gevorderd, dat het treinverkeer kon worden her steld. Pompinstallatie door ontploffing vernield. Dinsdagmiddag is tijdens een kort stondige afwezigheid van den man, die de electrische pompinstallatie van een aan den Amsteldjjk bij de Cein tuurbaan te Amsterbaan gevestigde garage moest bedienen tengevolge van de hooge atmosferische spanning een ontploffing veroorzaakt. Gelukkig werd slechts eenige materieele schade veroorzaakt aan een muur, terwijl een aantal ruiten is vernield. Valsch rljwielplaatje. Door de ambtenaren der rijksbe- lastlng te Sneek is bij een dezer dagen gehouden controle op de na leving der rjjwielbelastingwet een valsch belastingmerk in beslag geno men. Vanwege de politieautoriteit aldaar ter stede is proces verbaal van bekeuring opgemaakt. Een aardig aandenken. De directie van de Maatschappij tot uitvoering der Zuiderzeewerken heeft aan alle arbeiders, die op 28 Mei 1932 In dienst waren van de hebben beëindigd. LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over Augustus 1932. Ingekomen Jakob Reinstra, van Amerika naar C 61. Elisabeth Postma, van Bolsward naar A 48. Elisabeth Dijkstra, van Rheden naar B 99. Beant Nagelhout, van Norg naar A 23. Jelle Gras, van Grootebroek naar A 176. Marten Brlnksma, van Londen naar D 48. Vertrokken Frederik de Lang, van A 70 naar Molkwerum p/a M. C. Kramer. Geer- truida IJntema, van G 52 naar Oosterwierum. Corneliske Dijkstra, van G 312 naar Alkmaar, Stadszieken huis. Jeltje Falkena, van G 231 naar Koudum. Ibeitje Falkena, van G 240 naar Koudum. Johannes Siemensma, van A 32 naar Nijhuizum p/a H. Bou wer. Akke Piso, van A 172 naar Rot terdam, Burgemeester Hofm.str. 17a. Cornells Pieter Vijverberg, van F 3 naar Rotterdam, Vijverhofstraat 75. Siebren Piersma, van D 101 naar Sneek, Geeuwkade 44. Anna Speer- stra, van A 143 naar Noord Schar- woude p/a Mevr. Verburg. Feikje Cnossen, van F 58 naar Gaast, no. 26. Martha Hilverda, van B 53 naar 's-Gravenhage, Hoef kade 950. Charles Buxton. Wij kennen ze allen wel, nietwaar, uit onze omgeving, of omdat we ze wel eens ontmoet hebbende men schen die zweren bij goedkoope levenstheorieön als„een brutaal mensch heeft de halve wereld”, en „in zaken is alles geoorloofd” of „de menschen willen nu eenmaal bedot worden.” Maar het interessante is, dat de menschen die zulke weinig verheven begrippen verkondigen al tijd tot de minst werkelijk succesrijke zakenmenschen behooren. Het zijn de menschen, die zonder geestdrift, zon der bezielende roeping door het leven gaan, of wier eenige zorg en liefheb berij schijnt te bestaan in het met zoo min mogelijk inspanning verwerven van geld. Maar als men het oor eens te luisteren legt bij de groote figuren in het leven, niet bij „Hochstapler”- typen van het kaliber Kreuger zoo als elk land er natuurlijk wel aan te wijzen heeft, maar bij de waarlijk leidende figuren, dan hoort men een ander geluid. Of bij de stille, beschei den werkers, die misschien geen uit bundige klaterende successen hebben, maar toch door een ononderbroken overvloed hun stagen, blijden arbeid beloond zien. Dan hoort men, dat een juist begrip van het zakenleven niet is een strijd tusschen kooper en ver- kooper, niet een moordende concur rentiestrijd, doch veeleer een vorm van wederzijdsch dienen gebaseerd op den gulden regel, die van en voor alle tijden is alle dingen.die gij wilt dat u de menschen zouden doen, doet gjj hun ook alzoo.Een van Engeland’s intègre zakenfiguren, Sir Francis Goodenough karakteriseerde het onlangs aldusDe wijze waarop de zaken heden ten dage geleid moe ten worden vereischt van de menschen, behalve gezond karakter, een hooge mate van bekwaamheid, kennis en vaardigheid, en de aanvaarding van wetenschappelijke methoden in de organisatie. „Gezond karakter..”, dat wil zeggen een karakter dat veran kerd is in de universeele waarheden p en moreele grondslagen, die het cement van de maatschappij vormen. Dit is iets, waarover velen die den mond vol hebben over „veel geld verdie nen” vrijwel altijd zwijgen. Geen wonder dat de collectiviteit van al dergeiyken, zonder hoogere drijfveer dan de jacht naar goud en stoffelijke welvaart, zonder moraal van eenige beteekenis en zonder roeping, tot hevige inzinkingen leidt, die men dan economische crisis noemt. En als er dan temidden van het koor der kla gers, die allerlei vernuftige economi sche lapmiddelen bepleiten en diep zinnige economische oorzaken na snuffelen, een enkeling den stem verheft en zegt dat het geen econo mische crisis is, maar een crisis van het karakter, van de moraal, en dat zjj niet wöst op een tekort aan goud, zooals sommigen zeggen, maar op een tekort aan gezond karakter, dan ne men de klagers maar al te gauw plaats in het verheven gestoelte der spotters en lachen om den armen dwaas, die „etisch” wilde zijn onder zulke praktische, met-de-beenen-op- den-grond staande menschen als zij, ferme handelsmenschen. Het is juist, wat een collega in de Natal Witness dezer dagen te verstaan gaf: we hebben maar al te dikw^ls vergeten, dat we roeping moeten ge voelen voor ons werk, wat het aan ook isroeping, een mooi woord, dat heden ten dage feitelijk nog maar alleen scheen te worden toegepast op hen, die verkondigers van het Woord zijn. Maar technici, zoowel als koop lieden, zakenmenschen en kantoor bedienden, advocaten en dokters, zjj allen dienen roeping te gevoelen. En dan vraagt men wel, hoe kan iemand met naargeestig routinewerk, roeping gevoelen Doch we kunnen de vraag beter omkeeren en zeggenhoe kan iemand met karakter, iemand die ge leid moet worden door het beginsel van het allerhoogste goede, hoe kan alhier tegen „Actief” w w opVA -2, zoodat „W.W.I.D.” van Joure niet door Workum een plaatsje lager komt te staan op de competitieRjst, wat bjj een overwinning door hooger doelge- middelde wel het geval zou zijn ge weest. Onze korfbalclub „Jong Frisia” blijft nu zeker de 4e plaats bezetten en heeft thans haar eerste gelijk spel geboekt, zoodat het aantal pun ten voor Workum 5 wordt. „Actief” van Balk heeft hedenavond haar eerste puntje behaald en een aanmoe diging om zoo door te gaan, zal wei nig effect sorteeren bij de lage plaats, die deze club ongelukkigerwijs heeft ingenomen. Volgens sterkte dit wordt natuurlijk verschillend beoor deeld kennen we haar een hooger nummer toe. Binnenkort is de compe titie geheel uitgespeeld (nog twee wedstrijden) en zal de eindstand be kend gemaakt worden. 8 Sept. '32. De hedenavond door het Gemengd Koor „T.A.V.E N.U.” gegeven uitvoering op de Markt mag, onder mooie weeisbegunstiging, uit stekend geslaagd heeten. Er was flink publiek aanwezig, waaruit blij ken mag dat een avond zang ook door velen op prijs gesteld wordt, hoewel we veronderstellen dat een muziekavond niet licht te vervangen is. „T.A.V.E.N.U.” heeft echter met Korf balcompetitie in de Zuidwesthoek. Het einde van de competitie is in zicht en over de vermoedelijke uitslag zullen de diverse clubs het wel eens zijn. Immers „Kwiek” van Koudum is uitgespeeld en prijkt nog op het bovenste plaatsje, maar „Vitesse” van Oudega (ÖLO.N.) moet nog een wed strijd spelen tegen „Quick” van Sta voren en het zou ons niets verwon deren als Oudega dit wint en Koudum dan haar plaats aan „Vltesse” moet afstaan. Verrassingen zijn natuurlijk mogelijk, wat in deze competitie ook weer meermalen bewezen is. „Jong Frisia” te Workum kan zich zeker op de hieronder vermelde plaats handhaven en zal bij een overwinning op „Actief” van Balk nog kunnen promoveeren, wegens een hooger doelgemiddelde dan „W.W.I.D.” van Joure. De stand is thans als volgt Koudum Oudega Joure Workum Stavoren Balk Floralia-tentoonstelling. 7 Sept. De Floralia-tentoonstel- ling was voorloopig vastgesteld op den keuringsdag van de afd. Workum en omstrekfen van de Friesche Mij. v. Landbouw. In de ledenvergadering van die afdeeling, j.l. Vrijdag in Hotel de Wijnberg gehouden, werd echter besloten deze keuring, tevens feestdag voor Workum, niet uit te schrijven. Gezien de groote onkosten aan zoo’n keuring verbonden, durfde men het er in deze slechte tijden niet op wagen. Gisterenavond werd in de ledenvergadering van het Nut gesproken over de bloe mententoonstelling, die thans op een gewonen dag moet plaats hebben. Ofschoon overtuigd dat dit invloed zal hebben op het bezoek, dat ver leden jaar buitengewoon druk was, meende men toch dat de houders van stekjes niet mochten teleurge steld worden. De Floralia-dag werd vastgesteld op Woensdag 21 Sept. a.s. Kweeksters en kweekers, ouden en jongen, het bestuur rekent er op, dat ge allen zooveel mogelijk deelneemt, want dan alleen kan dit mooie feest slagen. Wie geen volledige verzame ling kan aanbieden, kan ook volstaan met 3, 2 of met een enkel geringde plant. Gerekend wordt ook op de welwillende medewerking van onze vrienden, die planten en bouquetteo willen inzenden ter opluistering. Laat door gemeenschappelijke me dewerking dit fleurige en kleurige feest buitengewoon slagen 1 In het volgende nummer van „Friso” zal door de Commissie een advertentie geplaatst worden, waarin tijd en plaats en alle bijzonderheden vermeld staan. Zegt het voort De Secretaris, J. BOONSTRA.

Friso nl | 1932 | | pagina 1