enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, Echt en goed zijn Poeders alleen, wanneer zij,de Zij” „~.i Crème ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932. No. 39 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht. COLLECTE. COLLECTE. De grootste nood meer begrijpen. FLORIS C. (Nadruk verboden). Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Laten we over het overige binnen- landsch gebeuren thans kort zijn. De Duitsche regeering blijft maar weinig gevoelig voor onze betoogen, dat we toch zoo’n goed klant van Germania De prijs der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. B(j abonnement belangrijk lager werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenprachtzij toovert een ongekend fraaie teint on Uw huid. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. Binnenland. De opening der Staten Generaal. Een communistiscae betoo- ging. Relletjes in Den Haag. De millioenen-nota. Een tekort van bijna 148 millioen. Ruim 22 millioen blijft ongedekt. Nieuwe korting van 5 pCt. op de ambtenaarsloonen. Ver hoogde en nieuwe belastingen. Een boycotactie tegen Duitsche industrieproducten. Besmettelijke ziekten. - Allerlei. Prinsjesdag is voor de Hagenaars weer een heel feest geweest. Het sprookje van de gouden koets blijft de bewoners van de residentie boei en. Het schijnt, dat er uit Amsterdam en andere plaatsen vele communisti sche werkloozen waren overgekomen om te demonstreeren, maar als het publiek hier of daar ook maar het minste teeken van protest bemerkte, verdubbelde het de kracht harer toe juichingen, waarin elke protestkreet verloren ging. De relletjesmakers heb ben dan ook later op den dag en elders in de stad hun doel zien te bereiken. De politie is enkele malen krachtdadig tegen de herriemakers moeten optreden, waarbij een betoo- ger zeer ernstig werd gewond en ook een agent zwaar letsel bekwam. Al die agitatie heeft moeten dienen om een eigenaardig protest van de communistische kamerleden, de Visser en Wijnkoop, geuit na voorlezing van de Troonrede door de koningin, kracht bjj te zetten. Toen die voor lezing was geschied, hebben genoemde heeren zich tot een „spreekkoor” ver- eenïgd en iets geroepen, dat volgens sommigen luiddeWeg met de Kroon Weg met de Koninginterwijl de delinquenten zelve hebben verklaard, dat ze geschreeuwd hebben van: -Dat is het honger-program van Ruys Weg met Welter! Weg met Ruys!” In elk geval was het een weinig verheffend incident, een beleediging van de koningin en de illustere traditie der Staten-opening onwaardig. Een nationalistische demonstratie van de gezamenlijke burgerlijke partijen was er het antwoord op. De communistische heeren zijn overigens leelflk abuis geweest, als ze geroepen hebben van „Dat is het honger-program van RuysI” De Troonrede bevatte dezen keer n.l. heelemaal géén program. De Troonre de was een koninklijk woord, met ernst gesproken, over de zware zorgen des tfids en de niet minder zware taak der regeering, met een opwekking tenslotte tot eendracht om elkaar en de natie door de crisisgolven heen te helpen. President von Hindenburg heeft er zijn goedkeuring aan gehecht, dat de nieuwe Rjjksdagverkiezingen op den 6 Nov. a.s. zullen worden gehouden. Het verluidt, dat de regeering—von Papen zich met een verkiezingsmani fest tot het Duitsche volk zal wenden. Ze zou een Hindenburgfront willen scheppen, d.w.z. alle burgerlijke groe pen willen oproepen om door steun aan het presidiaal kabinet—von Papen, den Rijkspresident te steunen. Het plan lijkt fantastisch èatot mis lukking gedoemd Vermoedelijk zullen ook in Pruisen wel spoedig nieuwe verkiezingen worden gehouden. De president van den Landdag, de Nat. Soc. Kerll, is bij den Rijkspresident op audiëntie geweest om te protesteeren, dat het Instituut van Rtjkscommissaris voor Pruisen gehandhaafd blijft en de Landdag geheel wordt uitgeschakeld. Bij de audiëntie was ook von Papen aanwezig, op wien von Hindenburg zich geheel schijnt te verlaten. Een warme discussie had plaats, maar leverde geen enkel resultaat op. De Nat. Soc. rekenen op spoedige ont binding van den Landdag. Voor zooverre de Duitsche regeering bij het stellen van den pariteitseisch Inzake bewapening op Engeland en Amerika had gerekend, is haar deceptie volkomen. Na de Engelsche regeering heeft thans ook de Ameri- kaansche president te kennen gegeven zijn. Onze uitvoer naar Duitschland wordt steeds meer belemmerd en de viezen, welke kooptransacties moge lijk moeten maken, worden haast niet meer beschikbaar gesteld. Thans is de invoer van haring en superfosfaat weer veel zwaarder belast geworden. De tuinders te Broek op Langendyk hebben gemeend, dat het nu tijd is voor het nemen van andere maatre gelen. Ze hebben een boycotactie ingezet van alle producten der Duitsche industrie en zjj hopen, dat vele organisaties zich bij deze bewe ging zullen aansluiten. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat aan het Plaatselijk Crisis-Comité vergunning is verleend tot het houden van een collecte op Zaterdag 1 October a.s. Workum, den 20 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat aan het Drank- weer-comité alhier vergunning is ver leend tot het houden van een bloempj es collecte op Woensdag 28 September a.s. Workum, den 21 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Alcoholisme en tuberculose. Het is natuurlek niet gemakkelQk precies na te gaan wat de rol is die de alcohol speelt b(j de verbreiding der tuberculose. We gelooven gaarne dat hier misschien ook wel eens groote woorden worden gebruikt, die mis schien niet altijd zjjn waar temaken. Toch zal ongetwijfeld het Orgaan van de Vereen, van personeel in dienst der Ned. Spoorwegen tot be strijding der tuberculose, wel gelijk gehad hebben, toen het voor eenigen tijd toch wel als vaststaand consta teerde dat de alcohol den weerstand van het organisme vermindert zoowel tegen de tuberculose als tegen alle infectieziekten, en dat misbruik tuber culose kan doen uitbreken ook bij per sonen zonder erfelijke gebreken en zonder persoonlijke vatbaarheid. Bovendien is het niet voor tegen spraak vatbaar dat het alcoholisme door de slechte voorwaarden van woning en voeding, die het schept, de meest geduchte bondgenoot van de tuberculose is. Ook zijn kinderen van alcoholisten candidaten voor de tuberculose. De ontvoering der beide Engelsche jongelui. De vader van de door de bandieten ontvoerde Miss Pawmey heeft den militairen autoriteiten verzocht de bandieten straffeloosheid te verzeke ren, indien zjj hun beide gevangenen vrijlaten. Uit Reiplng wordt gemeld, dat de bandieten nog niet zijn ontdekt. Het Centraal Station te Amsterdam. De directie van de Nederlandsche En hoe staat het met de menschen uit onze onmiddellljke omgeving Wie weet is er wel een verschrikkelijk lastig mensch onder onze naaste be kenden of verwanten, een, waarmee niemand veel op heeft. Maar heeft iemand dan wel eens de moeite wil len nemen om den slbutel te vinden naar de gesloten deur van zijn hart? Het gaat niet aan naar den schijn te oordeelen. Als kinderen hebben we al geleerd dat schijn bedriegt. En meer dan eens wordt er achter een cynische manier van optreden, een têeder hart verborgen. Of achter een zorgelooze glimlach een gemoed vol strijd. Dit moest ons loeren althans minder snel met onze critiek klaar te staan en niet zoo haastig over ande ren te oordeelen (lees ze te veroor- deelen, want daarop komt het meestal neer). Eerder moesten we pogen te begrijpen, om achter die scheidsmuur te komen, die ons van het ware ge moed van de menschen om ons heen verwijderd houdt. Forceeren gaat niet. Met geweld wordt de barrière niet genomen. En het slot kan ook niet geforceerd worden. Doch elke bar rière wijkt en elk slot van het meest verharde gemoed kan ten slotte ge opend worden met den sleutel van begrijpende liefde en geduld. En zoo kan men zeggen, dat de wereld op dit oogenblik wellicht meer dan ooit behoefte heeft aan een campagne van volhardende vriendelijkheid. Ons le ven met elkander in een en dezelfde maatschappij vereischt een voortdu rend avontuur op het nog veel te weinig geëxploreerde gebied van on derling begrijpen. In kleinen kring begonnen, zal de kring al grooter en grooter worden, totdat hij de naties omvat, en de geschillen uit den weg geruimd worden, die nog dikwijls de landen verdeeld houden, en die hun oorzaak vinden ingebrek aan be grijpen. Een paar epidemieën, welke hier en daar plaatselijk woeden, beginnen een gevaarlijk karakter aan te nemen, voornamelijk de kinderverlamming (waaraan intusschen ook groote men schen sterven) en dysenterie (een besmettelijke diarrhee). Uit Staphorst verluidt, dat er aan deze laatste ziekte intusschen acht patiënten ter plaatse zjjn overleden. Op het gebied van sport schjjnt ons land niets bespaard te mogen blijven. Zoo is thans definitief geregeld, dat Amsterdam zich op 18 November in een zesdaagsch wielerdelirium zal hebben te storten. Het festijn wordt in het R.A.I.-gebouw georganiseerd. zijn we tenminste zeker, dat niemand ons gebrek aan een goed hart kan verwijten. En we z(jn meteen ervan af. We hoeven er niet verder over na te denken. Want als we nu eens wel die moeite wilden nemen en den aandoenRjken zanger eens aan den tand voelden en naar zijn omstandig heden vroegen en hem wellicht werk aanboden, al ware het slechts een kleine boodschap tegen een kleine vergoeding, dan zouden we al gauw merken, dat er iets hapert, en dat het hem uitsluitend om de dubbeltjes der sentimenteelen te doen is. Maar niet om werk handteekening dragen van den fabri- A. Mfjnhardt. Maagpoeders, loeders, Kiespjjnpoeders, Perrpoeder 8 et Per doos 45 ct. Bij Het is in de laatste jaren gebruik geworden, om eerst uit de millioenen- nota, welke daags na de opening der Staten wordt gepubliceerd, te laten concludeeren, van welke plannen de regeering is bezield. De volledige inhoud van die nota doet den lezer duizelen van de cijfers en daarom zullen we te dezer plaatse volstaan met slechts het voornaamste te rele- veeren. Het tekort op den gewonen dienst bedraagt rond 147V2 millioen en wel op een totaal aan uitgaven van bijna 573 millioen. Niettegenstaande de regeering het tekort tot op 22.1 millioen, welke voorloopig ongedekt blijven, heeft weggewerkt, heeft ze van de Welter- bezuinigingen ad 102 millioen er slechts tot een bedrag van 72.5 millioen overgenomen. De andere middelen vond ze door nieuwe of verhoogde belastingheffing. Door „besparing” is 57 millioen verkregen. Deze besparing heeft de begrotingscijfers van alle departe menten aanzienlijk gedrukt. Het eind cijfer b.v. van Defensie kwam van 96 millioen in’t vorig jaar, op 88V2 thans. Er zal in het leger worden gereor ganiseerd, o.a. door concentratie der opleiding, opheffing der stormscholen en van de Normaal Schietschool, inkrimping der artillerie, kortere herhalingsoefeningen en afschaffing van oefeningen in groot verband. De Marinewerf ta Hellevoetsluis zal wor den gesloten en het Amsterdamsche Marine-etablissement zal gedeeltelijk worden opgeheven. Gelden voor nieuwbouw bij marine zijn in sterk gereduceerde mate nog toegestaan en ook is er nog bijna een millioen uitgetrokken voor vlootmanoeuvres in het a.s. jaar, welke volgens den minister zeer noodzakelijk zyn. Op Buitenl. Zaken is voorts 3 ton bezui nigd. Uit de begrooting van Justitie bljjkt, dat 7 rechtbanken moeten ver dwijnen en 48 kantongerechten. De jeugdgevangenis te Zutphen zal niet in gebruik worden genomen. Het minste verschil geeft de begrooting van Waterstaat aan. Wel is ook op dat hoofdstuk sterk bezuinigd, maar zwaar drukt hier het tekort, dat behaald is op de exploitatie der Spoorwegen, niet minder dan22 millioen in het laatste jaar De post „salarissen” is met 141/2 millioen verminderd. In afwijking met de voorstellen in het rapport—Welter wil de regeering de ambtenaars salarissen niet blyvend verminderen. Zij wil de 3 jarige korting met degressie ongewijzigd handhaven, maar daarnaast nog de aftrek voor pensioenpremie op eigen pensioen met 5 pCt. verhoogen tot 8 pCt. Bovendien zal ze voorstellen doen om de 3 pCt.-aftrek voor ongehuwden te veranderen in een 5 pCt.-aftrek. Practisch kosten deze regeerings- voorstellen den ambtenaren net zoo veel als de voorstellen van de Com missieWelter. Het eenige verschil is, dat de regeering de mogelijkheid open laat op een later herstel der fiuancieele positie der ambtenaren, omdat de premie-aftrek bij K. B. te wijzigen is, terwijl de voorstellen— Weitereen definitief karakter droegen. Uit het „Reservefonds” wil de re geering 18 millioen putten. Op de „gemeentefondsbelasting” zul len opcenten worden geheven van 30 tot 150 pCt., d.w.z. het percentage zal hooger zijn naar mate het inkomen grooter is. De baten bedragen 16 millioen. Op de „vermogensbelasting” zullen 30 extra-opcenten worden gelegd, wat 2 millioen in het laatje brengt. Eenzelfde aantal opcenten komen op alle „invoerrechten” en op de „bier accijns”. Het geeft 26 millioen tezamen. De opbrengst van een nieuw te scheppen „weeldeverteringsbelasting” wordt tenslotte op 10 millioen begroot. Men lette wel: het zjjn allemaal nog maar voorstellen, maar omtrent de mogelijkheid, dat de uiteindelijke beslissing nog wel mee kan vallen, behoeft men zich volstrekt geen illus- sies te maken. Er zit altijd nog een ongedekt tekort van 22.1 millioen in de begrooting. Bij Kon. Besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het tijd vak der tegenwoordige zitting be noemd mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. kant A. Mjjnhardt. Maagpoeders, Hoofdpjjnpi Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct Per doos 45 ct. Bij uw drogist. G(j hebt niet eiken plicht ver vuld, tenzij ge dien van vrien delijk te zijn vervuld hebt. Charles Buxon. Wanneer we van binnen har monie verwerven, vinden we buiten evenzeer harmonie. Yoder. De grootste nood, de grootste be hoefte van de wereld in onzen tjjd, bestaat uit mannen en vrouwen met een moreele overtuiging, aldus heeft iemand onlangs opgemerkt. En terecht kan men dit aldus interpreteeren, dat we mannen en vrouwen noodlg heb ben die op grond van hun moreele overtuiging de moeite zich willen ge troosten en ook gevoelen, dat zij dit moeten doen—-om te probeer en hun medemenschen te begrijpen. Want dit is wel inderdaad de groot ste nood van onzen tijd: gebrek aan begrijpen. Velen van ons z{jn te zeer met zich zelf bezig, zjjn zoo gepreoc cupeerd met eigen belangen en eigen gedachten, dat ze tjjd noch lust kun nen vinden, zelfs maar de moeite te nemen, een ander te willen begrijpen. Ze handelen daarom naar eigen denk beelden alleen, laten hun daden be stuurd worden door hun eigen op vattingen omtrent hoe een ander wel zal denken en doen, zonder zich in te spannen om na te gaan, hoe de ander In werkelijkheid denkt en doet. Met het gevolg, dat ze meestal in meerdere of mindere mate verkeerd handelen en een ander onrecht doen. En pijn en lijden bezorgen. Weet u wat het is? Er is te veel slappe, goedkoope sentimentaliteit onder ons, en te weinig ware naas tenliefde, die voortkomt uit diepe, moreele overtuiging. Wanneer er op een Zondagmorgen in een stille straat in de stad een man of een vrouw met een kind op den arm een aandoénlijk lied zaagt, en dan nog een aanspraak tot het publiek houdt in den geest van „daar de maatschappij mfl niet in staat stelt brood voor vrouw en kind te verdienen enz.” dan zijn som migen van ons maar al te zeer ge neigd om in den zak te tasten. Het is ook zoo roerend en het geeft ons zoo’n aangenaam gevoel van voldaan heid. Hoewel we ons toch vaag mee nen te herinneren, dat er herhaalde- Ijjk door armenraden en andere steun organisaties tegen dergel{jke aandoén lijke bedelpartijen is gewaarschuwd, omdat men er zeker van kan z{jn, dat de gave in verkeerde handen komt. Maar... nietwaar? Als we dan w die paar centen geofferd hebben, dan Spoorwegen heeft hot besluit geno men, om, zulks geheel ten gerieve van het reizigerspubliek, een belang rijke verbetering in het Centraal Station te doen aanbrengen, welke binnen zeer afzienbaren tyd haar beslag zal krjjgen. In hoofdzaak komt deze verbetering hierop neer, dat, komende van -de groote hall van het station en gaande door de ingangcontroles, ter w eerzij den van den middentunnel een aantal winkels zal verrijzen. Te dien einde zullen de trappen naar het eerste perron in Oostelijke en Westelijke richting over een afstand van onge veer 6 meter worden verplaatst. Op de daardoor vrijgekomen ruimten komen vier winkels, waarvan thans reeds enkele verhuurd zijn. Bovendien zal in de ruimte achter de groote hall, tegenover den midden- tunnel, een aantal sierlijk opgebouwde winkels worden opgetrokken ten be hoeve van den boekverkoop. De A. K, O. heeft reeds op deze ruimte beslag weten te leggen. In December a.s. zullen de aanbe stedingen voor het geheele werk plaats hebben. Door een auto gegrepen. Op den rH kastraat weg Venlo—Nij megen reed Dinsdagavond onder Arcen de 16 jarige slagersknecht F. van der Pas per rijwiel en werd plotseling aangereden door de auto van de firma Ankers uit Arcen. De jongen werd over den weg geslingerd en bekwam een gapende wonde aan den hals, waarbij de halsslagader werd door gesneden. Eenige uren later is hij overleden. De bestuurder, die zonder stoppen z(jn weg had vervolgd, verklaarde bij zyn verhoor niets van de aanrijding te hebben gemerkt of gezien. Buitenland. Een crisis in het Britsche kabinet De nieuwe ver kiezingen in Duitschland. Hoover en de Duitsche pari teitseisch. Gandhi in honger staking. Van hier en daar. In het Britsche kabinet van .natio nale concentratie schijnt het niet heel en al pais en vree te zijn. De moeilijkheden komen van liberale zijde. Naar men weet, is de liberale partij in drieën uiteen gevallen. Enkele af gevaardigden onder Lloyd George staan met Labour in de oppositie tegen de regeering. De liberalen onder Simon, in het kabinet vertegenwoor digd, zjjn regeeringspartij door-dik-en- dun, maar de liberalen onder Samuel, die óók deel hebben in de regeering, blijken nog zooveel van hun oude vr(jhandelsliefde te hebben overge houden, dat ze ernstig bezwaar heb ben tegen het eindresultaat van Ottawa, d.i. tegen de Rijks-voorkeur- rechten. Men spreekt er zelfs van, dat ze uit de regeering zullen treden, maar niet ónmogelijk is, dat ze toch nog zullen blyven na een publiek ge baar van „Wat Ottawa betreft, was- schen we onze handen in onschuld.” Op die wjjze zijn in den laatsten tijd méér kwesties in regeeringsboezem bezworen. FRISO. ii----

Friso nl | 1932 | | pagina 1