Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZATERDAG 1 OCTOBER 1932. No. 40 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. ZOMERTIJD Bekendmaking. (iemeentc-bcgrooting en Bedrijfs* begrootingen. COLLECTE. voor t Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterl(jk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten zich van Het f 185 585 64 -185.186.94 398.70 t i t 1 t c t t i t t i i l Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat de zal eindigen den 2 October a.s. te drie uur v.m. Workum, den 29 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Verslag den Raad De pr\js der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager waarvan de Burgemeester voorzitter is. In de commissie voor de lichtbe- dryven hebben thans zitting de heeren A. Brandsma, D. Faber, H. Haytema en E. de Roesten in de commissie voor de strafverordeningen de heeren H. Haljtema en E. de Roest. Stemming brengt geen verandering alle leden worden wederom voor een jaar benoemd. Punt 4. Verzoek van het Bestuur van „Plaatselijk Belang” om een be tere verkeersregeling op de Markt. Verzocht wordt de beide bochten in den uit de Bagijnestraat komende naar Noord en Zuid ombuigenden weg te verbreeden en een verkeers- Burgemeester en Wethouders der gemeeente WORKUM brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-be- grooting en de begrootingen voor het gas- en electriciteitsbedrljf voor het jaar 1933, den Raad zijn aangeboden en vanaf heden in de gewone bureau- uren op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zijn neder- gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Workum, den 27 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. veer in het midden van den dan ont stane driesprong. Een en ander wordt door een bijgevoegd schetskaartje verduidelijkt. B. en W. meenen de inwilliging van dit verzoek te moeten ontraden, omdat le. de noodzakelijkheid er van niet is gebleken. Immers het afslingeren van voorwerpen van vracht- en melkauto’s en het gevaar voor voet gangers en automobilisten, waarop in het adres wordt gewezen, is vooral en in de eerste plaats te wijten aan de te groote snelheid van die auto’s en ligt minder in de scherpte der bochten 2e. de kosten van deze verbetering vrij hoog zullen zijn en de toestand van de gem. financiën allerminst toe- aat uitgaven te voteeren voor maatregelen, die niet strikt noodza kelijk moeten worden geacht. De heer de Roest vindt het plan wel een aardig idee, wanneer de gem.-financiën er gunstig voor zouden staan, maar met een blik op de gem.- begrooting, die zeer duister lijkt, kan spr. zich volkomen met het prae-advies van B. en W. vereenigen, hetgeen de overige leden in stilzwijgen uit drukken. Punt 5. Rapport van de commissie voor het nazien van de gemeente- rekening, dienst 1931. De commissie, bestaande uit de heeren E. de Roest, D. Faber en H. Saytema, heeft genoemde rekening in orde bevonden en stelt voor deze stellen met de De heer van der Gaast heeft hier niet veel aan toe te voegen. Door aanneming van dit voorstel zou men orde in de chaos scheppen. De waar de van den grond is vlak by of in Workum toch niet op één lijn te stellen met het Heidenschap, waarom spr. het adres ten volle kan aanbevelen. De heer Brandsma stelt voor het bebouwd op 10 cent te laten en voor onbebouwd tot een gelijke prijs te geraken van 6 cent, welk voorstel door de heeren van der Gaast en Westendorp wordt overgenomen. Ook dit raden B. en W., hoewel minder klemmend, den Raad af. Het voorstel—Brandsma wordt nu met 6 tegen 4 stemmen verworpen, waardoor het voorstel van B. en W. tot bestendiging van den thans gel denden canon, geacht wordt aange nomen te zijn. Voor stemden de heeren Westen dorp, Dijkstra, Brandsma en van der Gaast. Tegen de heeren Haljtema, Leeuw, Gaastra, Ferwerda, de Roest en Faber. Punt 7. Voorstel van B. en W. om de gele bestrating door de stad van het z.g. Pypke af tot de R.-K. kerk geheel te herstraten. Door het leggen van waterleidings- buizen is de bestrating aan beide zijden van de „Wymerts” zeer slecht, wat voor B. en W. aanleiding was met de N. V. Intercommunale Water leiding te Leeuwarden te onderhan delen over een grondige verbetering. De N. V. bleek f 1350 in de kosten van verbetering, welke begroot zijn op f2700 n.l. f1400 voor 70.000 nieuwe klinkers en f1300 voor arbeidsloon, zand enz., te willen bijdragen, wan neer zij van haar verplichtingen van onderhoud en herstelling ontslagen zou worden. B. en W. 'stellen voor die verbetering aan te brengen en van het kostenbedrag f 1350 in den dienst van dit jaar op te nemen, de rest te brengen op de begrooting voor 1933. Voorts ligt het in de be doeling het werk zoo spoedig moge lijk te doen uitvoeren en het onder de plaatselijke timmerpatroons aan te besteden in 4 perceelen. Nadat de heer Brandsma de aan- bestedingsvoorwaarden zou willen aanvullen met: „uit te voeren met Workumer werkvolk,” waartegen geen der leden bezwaar heeft wan neer dit de uitvoering van het werk niet zou schaden, en de heer Wes tendorp in overweging geeft de aan besteding in meerdere perceelen te doen plaats vinden, wordt B. en W’s voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8. Aanbieding van de begroo ting voor 1933 van a. het Burgerlek Armbestuur b. het Gasbedrijf; c. het Electriciteitsbedrljf. By loting worden 3 secties onderzoek, elk bestaande uit 3 leden, gekozen, waarvan eerstgenoemden als voorzitter van iedere commissie wor den aangewezen. In de le sectie hebben zitting de heeren J. Leeuw, D. Faber en H. v. d. Gaast; 2e sectie: de heeren S. R. Dijkstra, S. j en H. Hajjtema; 3e sectie: de heeren A. Ferwerda, A. Brandsma en E. de Roest. Punt 9. Aanbieding van degemeente- begrooting dienst 1933. Ook de gem.-begrooting wordt voor onderzoek in handen gesteld van bovengenoemde commissies. Punt 10. Wijziging gemeente-begroo- ting 1932. De voorgelezen wijzigingen van administratieven aard worden alle goedgekeurd. Rondvraag. De heer Leeuw vraagt den voorzitter of er in verband met de staking hier ter plaatse, van de zyde van het Gemeentebestuur ook bemiddelingspogingen aangewend kunnen worden, om partijen tot elkaar te brengen. Verder is spr. ter oore gekomen dat er in de werkverschaf fing met baggeren door sommige werklieden 80 ct. in anderhalve dag verdiend werd. De voorzitter geeft thans zyn opinie o.m. als volgt weer: Op onze weg ligt het in de eerste plaats om de straat enz. vrij ea veilig te hou den en zij die wel willen werken te beschermen. De stakers zijn vry kalm opgetreden en hebben op bezadigde wijze hun belangen, wat zij langs wettigen weg meenden te moeten doen, behartigd. Dit kan niet gezegd worden van een op relletjes belust publiek. Dat heeft veel kwaad gedaan, de gemoederen worden roerig en ver bitterd en de zaak van de stakers wordt er door benadeeld. Wanneer Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat zij aan de Ver- eeniging „Het Hoogeland” vergunning hebben verleend tot het houden eener collecte, op 6 October 1932. Workum, 26 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Extra-hulp aan arbeiders tewerk gesteld in door de regeering ge subsidieerde werkverschaffing. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen het volgende ter kennis van belanghebbenden. Door het Nationaal Crisis Comité is uit door de Regeering verstrekte geldmiddelen ten behoeve van de arbeiders, te werk gesteld in door de Regeering gesubsidieerde werkverschaffing, een bedrag beschikbaar gesteld voor het verleenen van extra hulp, bestaande in het aanschaffen van kleeding, schoeisel, beddegoed enz. Deze bijdrage wordt berekend naar 5 cent per ingezetene, terwijl uit de gemeentekas een gelijk bedrag be schikbaar is gesteld. De uitvoering van de hiervoor door het N.C.C. vastgestelde regeling is opgedragen aan een sub-comité uit het plaatselijk crisis-comité bestaande uit de heeren H. DE VRIES Wzn, Voorzitter. A. P. HAIJTEMA. F. TIESMA. Voor het verstrekken van hulp zijn door het N.C.C. de volgende regelen vastgesteld De hulp dient individueel en niet dan na een terzake ingesteld onder zoek omtrent de aanvraag te geschie den. ZQ worde alleen dan verleend, indien daaraan dringend behoefte bestaat, terwijl in de eerste plaats de groote gezinnen voor hulp in aanmerking dienen te worden ge bracht. Zoover eenigszins moge lijk behooren de verstrekkingen in natura plaats te hebben. De ongeorganiseerden dienen hun aanvraag in rechtstreeks bD het plaatseltyk comité, terwijl georgani- seerden hun aanvraag inzenden door bemiddeling van het bestuur hunner vakvereeniging. Het bestuur kan de aanvraag aanvullen met een rapport omtrent de behoefte van den aanvra ger aan kleeding, schoeisel enz. De steun, hetz(j in natura, hetzij, zoo noodig in geld, worde, voor zoo veel ongeorganiseerden betreft door het comité rechtstreeks uitgekeerd, terwijl die voor de georganiseerden aan het bestuur van de betrokken vakorganisatie worde ter hand gesteld, hetwelk vervolgens voor de uitkee- ring aan de betrokkenen zorg draagt. Van deze regeling mag niet dan met goedkeuring van het N.C.C. worden afgeweken. Aanvragen om hulp kunnen, met inachtneming van het bovenstaande worden ingediend bij den Voorzitter van het sub-comité, den heer H. de Vries Wzn. Workum, 28 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, V. D. GOOT. den weg Bolsward—Workum met een nieuwe gewijzigde-raming van kosten aangevuld is. Het was door daling van materiaal, loonen enz. mogelijk het eindbedrag met bijna f200.000 te ver lagen, wat de gem.-besturen van Bolsward, Wonseradeel en Workum aanleiding gaf, met klem aan te dringen op een spoedige uitvoering van dit plan. De voorz. voegt hier nog aan toe, dat hij kort na het bekend worden van deze belangrijke verlaging van 620 op 420.000 gld. ongeveer, met een Gedeputeerde over dit plan heeft ge sproken, die beloofde het ter sprake te zullen brengen. Eenige nagekomen stukken volgen, waarvan een verzoek van den gem.- vluchtheuvelbaan te leggeiu onge- architect om de vacante betrekking 1'“i J van leeraar in 't teekenen aan dë Vakteekenschool wederom te mogen vervullen, daar zich geen bevoegde sollicitanten aangemeld hebben, thans behandeld wordt. In een begeleidend schrijven van het Bestuur der Vak- teekenschool wordt nog gewezen op het feit dat geen gemeentenaar bena deeld wordt en Z. Ex. Min. bezuini ging voorschrijft, zoodat met vertrou wen een gunstige beschikking wordt tegemoet gezien. De voorz. spreekt z’n ontevreden heid uit over de late inzending van deze stukken, juist vandaag binnen gekomen, maar omdat de cursus 1 Oct. begint zou spreker voor dit speciale geval nu nog een beslissing willen nemen. De heer Westendorp merkt op dat verleden jaar hetzelfde geval bespro ken is. Toen werd het omdat ’t nood zakelijk leek nog toegestaan, maar nu kan spr. dat niet weer doen, want de gem.-arch. heeft immers een goed salaris en er zal dan toch nog wel iemand voor de vacante betrekking te vinden zijn. De heer Ferwerda sluit geheel bij het gesprokene den heer Westendorp aan. bestuur der Vakteekenschool betoogt wel dat het met een herhaalde oproep, 2 maal geadverteerd in de „Leeuw. Courant” geen succes had, maar zou die betrekking dan niet door een mindere kracht waargenomen kunnen worden. Dat er dan in dezen tijd zich niemand zou aanmelden, is haast niet te denken. Als regel geldt geen neven betrekkingen en daaraan moet de hand gehouden worden, zoodat spr. meent dat aan deze dispensatie ook een einde moet komen. De heer Gaastra wil ook het belang en voortbestaan van de Vakteeken- school zien en bsvendien wordt er een bevoegde leerkracht geëischt, terwijl de salarieering laag is. Wan neer u meent dat de Vakteekenschool dit jaar wel weer geopend zal worden, dan zal de gem.-arch. benoembaar verklaard moeten worden. De heer de Roest keurt de houding van het bestuur der Vakteekenschool niet goed, daar het de schjjn aanneemt dat niet de noodige ernst betracht ia. Thans zou spr. in 't belang van Vak teekenschool en leerlingen voor de laatste keer de gevraagde dispensatie willen verleenen. De heer van der Gaast heeft geen ernstige bezwaren, daar het hier gaat om een luttel bedrag, waarvoor een leerkracht van elders, de reis naar Workum niet telkens kan ot wil maken. Met 5 tegen 4 stemmen wordt hierop het verzoek van den gem.-arch. inge willigd. Voor de heeren Gaastra, Dijkstra, van der Gaast, de Roest en Faber. Tegen de heeren Hatftema, Westendorp, Ferwerda en Brandsma. De heer Leeuw werd voor eenige oogenbllkken weggeroepen. Op voorstel van B. en W. zullen een verzoek van Bonnema e.a. om verlaging van belasting op biljards enz. en een verzoek van den Secr. van de Chr. Besturenbond om jeug dige werkloozen gelegenheid te bie den voor ontwikkeling en ontspanning, waarvoor een bedrag van f 400 noodig zal zijn en dit ter beschikking van de commissie te stellen, in de volgen de vergadering behandeld worden. Punt 3. Benoeming van leden van: 1. de commissie voor bijstand voor de lichtbedrijven; 2. de commissie voor de strafver ordeningen. Jaarlijks, in de maand September, worden de leden gekozen van de vaste commissie van bijstand voor de gemeentelijke lichtbedrijven, van wel ke de Burgemeester of een der Wet houders voorzitter is en van de vaste commissie voor de strafverordeningen, voorloopig vast te volgende cijfers: Gewone dienst Ontvangsten Uitgaven Voordeelig saldo f Kapitaaldienst: Ontvangsten f 154.432.09 Uitgaven -157.281.70 Nadeelig saldo f 2.849.61 Met algemeene stemmen aldus goed gekeurd. Punt 6. Voorstel van de raadsleden 3. van der Gaast en S. Tj. Westen dorp tot verlaging van het recht voor de aan F. Boersma, Tj. Bekema en Joh. Ketelaar in het Heidenschap in erfpacht uitgegeven grond. Voorgesteld wordt een verlaging voor enkele gedeelten (onbebouwd) van 10 op 6 cent en voor bebouwd terrein van 10 op 8 cent per c.A. Westendorp Voor de eerste verlaging wordt de billijkheid van een zelfden prijs voor denzelfden grond aangevoerd (voor sommige gedeelten wordt reeds 6 cent betaald) terwijl voor de verla ging van den bebouwden grond tot 8 cent per c.A. een beroep wordt gedaan op de slechte economische omstandigheden en de slechte kwali teit van den grond. B. en W. zeggen in hun prae-advies aanneming van dit voorstel ernstig te moeten ontraden, daar anders on getwijfeld meerdere erfpachters her ziening van hun canon zullen vragen, wat geheel in strijd met het karakter van de erfpacht is. De canon wordt bepaald naar de waarde van den grond op het oogenblik van uitgifte en geldt voor altijd, tenzij men wijzi ging van te voren overeenkomt. In dertijd zyn geen bezwaren gemaakt en is de prijs waarschijnlijk na onder ling overleg en goedvinden vastge steld. De heer Westendorp heeft met teleurstelling dit advies van B. en W. ontvangen. Óp billijkheidsgronden zou spr. de prijs voor onbebouwd voor alle 3 bewoners gelijk willen stellen en wel op 6 cent. Zeer terecht kan gewezen worden op de slechte tyds omstandigheden en bovendien op de slechte kwaliteit van den grond om een verlaging van het bebouwde ter rein op 8 cent te rechtvaardigen, daar ook in dat geval de gemeente een goede rente trekt. van de vergadering van der Gemeente WORKUM, ie op Maandag 26 September 1932, 's nam. 7 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Afwezig de heer H. de Vries Wz, wethouder. Na opening met voorlezing van het formuliergebed komen belangstellen den de publieke tribune geheel vul len. Punt 1. Notulen der vergadering van 23 Augustus 1932. Deze worden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd en vastge steld. Punt 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Resolutie van Ged. Staten hou dende goedkeuring van het raadsbe sluit tot aankoop van grond aan de Groote of Middenlaan. b. Proces verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente ontvanger op 14 September 1932. c. Rapporten van het accountants kantoor M. Kramer te Leeuwarden betreffende de controle der admini stratie van het gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrljf over het 2de kwar taal 1932. d. Verslag over 1930 van de ver- eeniging „Pro Juventute” te Leeuwar den. Op voorstel van B. en W. worden bovengenoemde stukken voor kennis geving aangenomen. e. Mededeeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat Z. E. bereid is voor het aanleggen van het 2de gedeelte van de nieuwe begraaf plaats een subsidie in uitzicht te stel len van 70 pCt. der werkloonen, onder de bekende voorwaarden. B. en W. deelen mede, dat het in de bedoeling ligt de werkverschaffing bij de nieuwe begraafplaats medio October 1932 open te stellen en geven in overweging, het subsidie onder de gestelde voorwaarden te aanvaarden. Aldus besloten. f. Verzoek van J. S. de Swart en andere bewoners van de Schoolstraten tot uitbreiding van het electrisch net ten behoeve van die straten. Uit onderhandelingen met de ver. „Volkshuisvesting” bleek, dat dat be stuur geen plannen had om in de eerstvolgende vijf jaren de woningen in de Schoolstraten by het electrisch net aan te sluiten en dat de huurders zonder toestemming van de eigenaresse het electrisch licht daarin niet mogen aanleggen, zoodat B. en W. op grond hiervan voorstellen adressanten te berichten dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan. De heer Brandsma vindt de redactie van dit advies niet juist gesteld. De garantie van een zekere hoeveelheid electr. stroomverbruik voor een complex van 50 woningen nog wel, zou huurverhooging tengevolge heb ben. Geëischt wordt 20 pCt. van een bedrag van f700 is f 140, waaraan verschillende beswaren verbonden z|jn en in deze t|)d zal men eerder tot verlaging dan tot verhooging van huur moeten komen. De voorz. meent dat dit een kwestie tusschen huurder en „Volkshuis vesting” is. Met het oog op het ver nieuwen van de bestrating is gevraagd of er ook plannen bestonden voor aanleg van electr. licht, om te voor komen dat niet binnenkort die nieuwe bestratine weer opgebroken zou worden, maar nu binnen een tydvak van 5 jaar niet daartoe zal worden overgegaan, is vernieuwing voor dien tijd wel de moeite waard. B(j de rondvraag brengt de heer Faber ditzelfde punt weer ter sprake. B. en W. deelen voorts mede dat het op 9 Jan. ’29 aan Ged. Staten ingezonden plan en begrooting van i FRISO I i i i t i i i t i t

Friso nl | 1932 | | pagina 1