voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Rust, kalmte en zelf beheersching keeren weer terug na het gebruik van Mljnhardt’s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Een Meisjesgezicht ZATERDAG 8 OCTOBER 1932. No. 41 58ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 1 ZILVEREN RANDEN. Aanbesteding. Algemeen weekoverzicht. scherven gewond (Nadruk verboden.) I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten verliest nimmer zyn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zjj"- Crême gebruikt. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. In Ierland woedt de anti-Engelsche actie voort. Ook die beweging zal in den loop der jaren wel luwen; de Het Lytton-rapport. De Mexicaansche regeoring en de - De Gou- het lot, goed of kwaad, verandert mannen en vrouwen niet, naar ik meen het ont wikkelt hun karakter. THACKERAY. Zoo oppervlakkig beschouwd Ijjkt het een ramp en een treurig lot, wan neer crises de wereld teisteren als Egyptische plagen. Wanneer donkere wolken van rampspoed het licht ver duisteren en er nergens licht schijnt te zjjn. En vooral, wanneer we zelf door vermindering van inkomsten of erger nog getroffen worden. Dan valt het wel heel moeilijk om de zilveren randen op te zoeken, die ook aan de donkerste wolk een belofte van licht en uitkomst en verbetering verleenen. En toch: ook de duistere wolken van een tot wereldomvang uitge groeide economische evenwichtsver- storing hebben hun zilveren randen, als men bedenkt dat door deze econo mische beroering de menschen ge noodzaakt worden den blik eens af te wenden van de loutere en enkele beschouwing van materieele zaken en genoegens en dien te richten op de veel belangijker geestelijke waar den. Men hoeft immers geen diepzin nig filosoof te zQn om te begrijpen, dat er in deze wereld niets zonder reden en oorzaak gebeurt en dat er geen blinde krachten die depressies enz. teweeg brengen bestaan, doch dat het ten slotte de collectiviteit van de gedachten der menschen is, die tot bepaalde dingen leidt. Niet voor niemendal hoort men dus door den kers verklaren, dat de depressie niet zoozeer een economische is, dan wel een moreele. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 10 October a.s. onder timmerlieden-pa- troons in deze gemeente aanbesteden: Het herstraten van de trot toirs langs de hoofdstraat vanaf het pijpbrugje tot het Dwarsnoord, in 4 perceelen. Bestek en voorwaarden zyn ver krijgbaar ter secretarie in de gewone bureau-uren. Workum, den 5 October 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. VAN KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Binnenland. De onderhandelingen metDuitsch- land afgesprongen. In Berlijn begrijpt men er niets van. Herziening der L.O.-wet. Loo- nen, prijzen en ander crisis nieuws. Dierendag. Al heeft men in den Haag nog geen daden gesteld tegenover de voort durende aanslagen der Duitschersop onze landbouwbelangen, tóch heeft onze regeering van de week tenminste eens van zich afgebeten. Ze heeft vierkant geweigerd om zelfs maar te praten met de Duitschers over hun vergaande contingenteeringsvoorstel len, welke, naar algemeen bekendis, neerkomen op een verdere verminde ring van onzen uitvoer met meer dan de helft, vergeleken bij de verhou dingen in het laatste kwartaal van 1931. Tenslotte kunnen we het niet verhinderen, dat Duitschland contin- genteeringsbepalingen schept, maar men zal te Berlijn thans begrepen, dat ze met tegenmaatregelen zullen worden beantwoord, als van een aard zijn gelijk de in Den Haag gedane voorstellen. De Duitsche onderhande laars zijn na het abrupt einde der Haagsche besprekingen aanstonds naar Rome vertrokken om te trachten er de booze bui van Mussolini te bezwe ren. Die wachtte niet af, tot men in Rome de Duitsche contingenteerings- plannen zou komen medeaeelen, maar alleen reeds op het gerucht er van kondigde hjj een deviezenregeling af, welke de Duitsche uitvoer naar Italië bijna geheel dreigt stop te zetten. Naar uit Berlijn verluidt, begrijpt men daar niets van onze houding. Wjj hebben toch zelf óók allerlei contlngenteeringsbepalingen getrof fen, zoo zegt men er, waardoor aan den Duitschen uitvoer naar Nederland een schade van 50 millioen Mark werd berokkend. In waarheid hebben w{j voor bepaalde artikelen gecontingen- teerd op 100 pCt.we hebben dus alleen oen verhoogden invoer belet. Dank zij de reclame der georga niseerde Dierenbescherming komt de viering van Dierendag op 4 October er wat meer „in”. In Den Haag heeft een dierenbeschermster den dag op merkwaardige wijze ingezet. Als pro test tegen zekere vivisectie-proeven op honden, wierp ze des morgens de ruiten in bij een Haagschen tandarts. Stel u eens voor, dat men juist een kies getrokken wordt en dan boven dien nog een steen op z’n hoofd krijgtEnfin, deze dame deed alleen aan dierenbescherming. Het jammer lijk toeval wilde echter, dat het juist Nu ook de Alg. Ned. Bouwvakar- beidersbond bij referendum het com promis (8—12 pCt. loonsverlaging, waartegenover regeeringssteun aan de werkloos-kassen, opname der bouwvakarbeiders inde crisisregeling en aanzienlijke bouwcredieten) heb ben aanvaard, kan binnenkort wel licht ook weer eenige opleving in het bouwbedrijf worden verwacht. De Spoorwegarbeiders en beambten verzetten zich met kracht tegen de plannen tot nieuwe loonsverlaging. Er zyn nog andere verlagingen, welke de Spoorwegdirectie over weegt, verlagingen n.l. der tarieven. De plannen daaromtrent worden met méér sympathie begroet. Het verluidt thans, dat die verlagingen in bepaalde gevallen tot 20 pCt. zullen gaan, maar ze zullen niet over de heele linie geljjk zijn, in enkele gevallen zelfs van weinig of geen beteekenis zyn. Ook zal het weer haast zomer zyn, vóór we van de tariefsherzienin gen in alle opzichten zullen kunnen profiteeren. De verhooging van den benzine prijs van 14—16 cent is weer teniet gedaan vanwege de concurrentie met Roemeensche benzine. Ook onze akkerbouwers kregen van de week hun crisis nieuwtje. In 1933 zullen ze niet meer dan een derde van de bouwgronden, die ze in 1932 hadden, met tarwe mogen be zaaien. Tenslotte een crisis-nieuwtje voor degenen, die Indische pensioenen ge nieten. Het voorstel tot korting er van met 10 pCt. is door de Indische regeering naar den Min. van Kol. doorgezonden. gedragslijn ten opzichte regeeringsmaatregelen t. katholicisme voor. Dat gramschap der burgerlijke heerschers verwekt. Zjj hebben gedreigd, dat ze alle katholieke kerken in fabrieken en verkoopplaatsen der arbeids- coöperaties zouden herscheppen. En den pauselijken legaat hebben ze van de week gearresteerd en onder ge wapend geleide over de grenzen geleid. De nieuwe president van Mexico heet generaal Rodriguez. Er zyn in de geschiedenis manrea met klinkerden naam naar Canossa ge moeten. in de meeste gevallen bar moeilyk is geweest om het ook te houden. Men denke maar eens aan het bijna uitge storven ras der O.-W.-ers, wier tonnen en millioenen in enkele jaren weg smolten. En uit wat we zagen en hoorden en lazen over wat de ge makkelijk geld verdienende menschen met hun geld deden, hebben we de conclusie kunnen trekken, dat het den meesten van hen geen goed heeft gedaan. Integendeel wil het ons voor komen, dat er een bepaald zeer slechte invloed van uitging. En is er eenige reden om aan te nemen, dat de menschen, in het algemeen ge sproken, meer blijvende waarde uit gemakkelijk verdiend geld zouden verwerven, als de dagen van groote voorspoed weer terugkeerden Wij meenen van niet. Zeker, ieder weldenkend mensch zal het met den boven aangehaalden scribent van Central Union eens zyn, dat ieder mensch recht heeft op een „baantje.” En men hoopt niet alleen, doch verwacht stellig, dat de toestan den zoodanig zullen veranderen op welke wijze dan ook, dat er geen werkloosheid meer zal zijn op zulk een uitgebreide basis als thans. Ook zullen er altijd wel menschen zijn, die meer geld hebben, dan goed voor hen is en die zullen voortgaan het op dwaze wijze uit te geven. Maar het lijkt ons toe, dat we door het pogen om iedereen rijk te maken, er niet bepaald in geslaagd zyn iemand erg gelukkig te maken. En men vraagt zich wel eens af, of we als natie niet een weinig ons houvast aan de duur zame dingen de» levens verloren hebben in den strijd om het machtige geld. Want het is inderdaad juist, dat er geestelijke waarden zyn, die van onmetelyk grooter belang zijn dan rijkdom en die niet afhankelijk zijn van voorspoed, die, in feite, eerder de neiging hebben vernietigd te worden door het bezit van meer geld, dan noodig is om het lichaam warm en goedgevoed te houden. Het is daarom zoo’n vreemde ge dachte nog niet, dat de magere jaren wel eens de groote beteekenis konden blijken te hebben gehad, dat ze de blikken der menschen afwendden van de beschouwing van louter ge noegens naar de soberder doch veel belangrijker dingen des levens. FLORIS C. Als de Duitsche invoer hier te lande met 50 millioen is gedaald, dan zal dat het gevolg zyn geweest van de wyze, waarop onze Oosterburen voort durend nieuwe aanslagen uitdenken op onze landbouwbelangen. De Neder- landsche Bierbrouwerijen b.v. hebben deze week nog aan haar Duitsche leveranciers bericht, dat ze hun grond stoffen voorloopig van elders zulldn betrekken uit protest tegen de invoer- belemmeringen van Duitsche zijde. Zooals gezegd, komen de nieuwe Duitsche contingenteeringsplannen neer op een vermindering van den invoer van landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten met meer dan de helft, vergeleken met het laatste kwar taal in 1931. Daarbij bedenke men, dat op het genoemde tijdstip de invoer op andere kunstmatige wijzen reeds sterk was gedrukt, o.a. door de be faamde deviezenregelingen. Noch- thans, in Berlijn blijven ze het onbegrijpelijk vinden, dat we ons niet goedmoedig laten afslachten De minister van Onderwijs vreest, dat zyn ontwerp tot herziening van de L.O.-Wet niet tijdig genoeg zal zijn behandeld en aangenomen om de fmancieele voordeelen er van nog te laten uitkomen in het nieuwe begroo- tingsjaar. Daarom heeft hy die al vast in een speciaal ontwerpje samengevat, hetwelk met spoed zal moeten worden afgehandeld. Het regelt o. a. het aan tal onderwijzers bij de onderscheidene sterkte der schoolbevolking. Het schoolhoofd zal door 1 onderwijzer worden bijgestaan, als het aantal leerlingen tot 35 is gestegen, door 2 bij 76, door 3 bij 131, door 4 bij 186 en verder door 1 onderwijzer voor elke vijftig leerlingen. Voor U.L.O. geldt: een hoofd met één onderwijzer by 27 leerlingen en verder één voor elke 26. Voorts is de nieuwe wachtgeld regeling in het ontwerp opgenomen. Gehuwde onderwijzeressen, die geen kostwinsters zijn, krijgen by ontslag slechts 3 maanden wachtgeld plus li/2 maand voor elk dienstjaar. Bij benoe mingen moeten gedurende de eerst komende 4 jaren wachtgelders vóór gaan. Ook de bepalingen der Rijks- vergoedingen zfln in het ontwerp vervat. de poes des tandartsen was, welke de tyd slijpt vele scherpe kantjes af. dupe werd van het geval, het Maar op het oogenblik willen de boest werd door een steen en glas- nieuwe lersche machthebbers niets scherven gewondvan Londen weten. Het eenige, dat Ierland nog officieel aan Brittannië bond, was de Kroon, door een Gouver neur Generaal in Dublin vertegen woordigd. De Valera heeft den hul digen functionaris tenslotte weten weg te werken en alleen op zijn voordracht kan de koning een opvol ger benoemen. Nu verluidt, dat de lersche regeering zulk een voordracht niet zal opmaken, óf daarop alleen den naam zal plaatsen van.de Valera. Intusschen zijn tusschen de Engelsche en lersche regeeringen weer besprekingen ingeleid. Tenslotte eenig „gemengd”. Irak is van de week in den Volkenbond opgeuomen, waardoor het minder af hankelijk van Engeland.lykt. De befaamde economische wereldconfe rentie zal te Londen byeen komen, vermoedelijk op 20 Februari a.s. President Hindenburg heeft per radio bedankt voor de overstelpende blijken van belangstelling by zyn 85sten ver jaardag op Zondag j.l. Hy heeft be loofd er steeds naar te zullen blyven streven om boven de belangen der partyen uit het heil des vaderlands en van alle Duitschers te behartigen. In Griekenland hebben alle par tijen den stryd om den staatsvorm gestaakt en de republiek erkend. Een grappige grensgeschiedenis. Een vermakelijk geval heeft zich hier één der laatste nachten aan de grens afgespeeld, schrijft men uit Aalten aan „De Graafschapsbode”. Twee jeugdige Duitsche ambtenaren hadden zich met burgerkleeding over hun uniform verdekt opgesteld by het kippenhok van een boer, die juist even op het Duitsche, vlak aan de grens woont. De ambtenaren hadden het ver moeden, misschien niet ten onrechte, dat daar in de buurt een partytje varkens gesmokkeld zou worden. Het boertje had deze ongewenschte gasten echter ontdekt en was met hun be zoek heelemaal niet ingenomen. Hoe kon hy de lui, die alles in de war zouden sturen, weg krijgen. Hij wist er een afdoend middel op, schoot zyn geweer een paar keer af en begon te roepen: „Kippendieven! Kippen dieven! Grijpt die kippendieven!” Beide ambtenaren werden inplaats van achtervolgers nu achtervolgden! Eén vluchtte op Duitsch gebied de andere echter rende ons land in, en kwam in angst in een sloot terecht, waar hy door een paar landbouwers doornat uitgehaald werd. „Kö’j fietsen? gaot dan maor op de fletse zitten en netst maor netjes veur ons uutwerd hem gecommandeerd, en zoo werd de jeugdige ambtenaar, bibberend van de kou, heel netjes naar de politie te Aalten gebracht, waar natuurlijk gauw bleek, dat het geen „echte” kippendief was. Drie wandelaars door automobiel gedood. Bij een ernstig verkeersongeluk, dat uitsluitend te wijten is aan het onvoorzichtige rijden van een chauf feur, zyn op den straatweg nabij Brest drie personen overreden en gedood. De auto reed met volle vaart op de drie voetgangers in, die tegen den grond werden geworpen en op slag dood waren. De chauffeur van de particuliere auto meldde zichzelf by de politie en werd daarom voor loopig op vrije voeten gelaten. Een schroefblad op zee verloren. Het Dinsdag van hier naar Har wich vertrokken Ned. m.s. „Atlas” heeft op de Noordzee een schroefblad verloren. De m.b. „Dolfijn” op weg van Amsterdam naar Londen heeft de „Atlas” op sleeptouw genomen en Dinsdagavond te Hoek van Holland gebracht. De „Atlas” is voor anker gegaan, wachtende voor orders en de „Dolfijn” zette de reis voort. dupe werd van De prjjs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere lettors naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Niet iedereen zal dit even snel be grijpen of toegeven. Doch er zijn an dere zijden aan het probleem, die eenvoudiger te vatten zjjn. Zoo bij voorbeeld, als men zich eens afvraagt wat er eigenlijk wel gebeuren zou, als slechte tijden met millioenen werk- loozen en beknotte inkomens eens onbepaald zouden blijven voortduren. Hoeveel slechter zouden we dan af zjjn, als volk, als de bestaande stan daard van inkomen eens blijvend zou zijn? Een collega in do Central Union (Westfield) gaf terecht dit eenvoudige antwoord hierophet hangt er heele maal vanaf, waar je gaat staan als je de wereld bekijkt. Gaat men uitsluitend en alleen op een financieel standpunt staan, dan staan de zaken deksels slecht. Maar er zjjn andere gezichts punten. Waarom wenschen we alle maal dat de welvaart zal weder- keeren? Opdat we allen meer geld zullen hebben. Maar als we nu meer geld zouden hebben, wat zouden we er dan mee doen? Vreemde vraag. Maar een, die wel degelijk reden van bestaan heeft. Want wie oogen heeft gehad om te zien en ooren om te hooren, die zal zeker hebben moeten opmerken, dat in de achter ons liggende „boom”- laren, toen vele menschen gemakkeljjk »n reel geld konden verdienen, het Buitenland. Lytton-rapport. Katholieke Kerk. verneur-Generaal te Dublin af getreden. Gemengd. Op het oogenblik is het het Lytton- rapport, dat de internationale belang stelling trekt. Naar men weet, keert de conclusie van het rapport zich tegen een z.g., door Japan geprote geerde onafhankelijkheid van Mand- sjoerije. Ontkend wordt, dat het Ja- pansche militaire ingrypen gerecht vaardigd was, maar wel wordt toe gegeven, dat Japan in Mandsjoerijë historische rechten heeft en belangen te verdedigen. Voorts dat de provin cie autonoom moet worden, maar on der oppertoezicht van China en dat middels nieuwe verdragen aan Japan byzondere voorrechten kunnen worden geschonken. De Japanners denken er niet aan om hun positie in Mandsjoerjje weer op te geven, gelijk ze het in de ge schiedenis al twee malen, vooral onder Amerikaanschen druk, hebben moeten doen. Daartegenover staat, dat de Volkenbond de door Japan geschapen situatie niet kan erkennen, zonder zjjn principes geweld aan te doen. De algemeene verwachting is dan ook, dat Japan tenslotte uit den Volkenbond zal treden. En de Volkenbond zelve kan daar niet eens rouwig om zijn, want die zal door dat uittreden ten minste zjjn figuur hebben gered. Japan zal dan geïsoleerd komen te staan, heelemaal alleen tegenover de Ver. Staten. Het is immers zeker, dat de Amerikanen het niet zullen dulden, dat Japan Mandsjoerjje aan zich alleen onderwerpt. Daartoe heb ben de Ver. Staten zelf te groote belangen in het Oosten. De Atlantische vloot der Amerikanen vertoeft reeds maanden dreigend in den Stillen Oceaan en nog pas is in Washington besloten, dat de vloot daar, waar ze in vredestijd niet thuis hoort, voorloo- ;ig ook nog zal bljjven. Pessimisten voorzien een grooten Amerikaansch— Japanschen oorlog in afzienbaren tijd. En dan zullen er Europeesche staten wezen zoo mcenen ze, die van de „pracht-gelegenheid” gebruik zul len maken. Japan zoekt voorshands tjjd te win nen. Het heeft beloofd, dat het een tegen-rapport aan den Volkenbond zal uitbrengen. Groote revoluties zjjn altijd met kerkvervolgingen gepaard gegaan. De gewonnen of herwonnen vrjjheid werd geweonlyk tijdeljjk bandeloos heid. De rede voelde zich meesteres en achtte zich verheven boven ge- voels- en geloofskwesties, totdat de rede tot haar enge begrenzing werd geleid. Mexico heeft zich in de laatste jaren aan de dictatuur van militaire dwingelanden en bruten ontworsteld en ook hier is de volksbeweging ge paard gegaan met een overmoedig optreden tegen godsdienst in het alge meen en de volkskerk in het bij zonder. Kerken werden onteigend en aan de Katholieke priesters werd de uitoefening van hun ambt belet. Op 30.000 inwoners mocht nog één pries ter dienst doen, maar hij mocht geen geesteljjk gewaad dragen enz. enz. De paus meende, dat in deze omstandig heden bijzondere voorschriften voor de katholieken in Mexico moesten gelden en in een encycliek schreef het hoofd der katholieke kerk aan de Mexicaansche geloovigen dezen van de tegen het heeft de FRISO. 8--

Friso nl | 1932 | | pagina 1