Nieuws- en Advertentieblad enz. Brandsma’s Manufacturenhandel WORKUM voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - 22,24 en 25 OCTOBER a.s. Een Meisjesgezicht Zaterdag, Maandag en Dinsdag Niet Cadeau.... doch bijna voor NIETS Lees aandachtig de Reclame-biljetten ’t Is Uw voordeel ZATERDAG 22 OCTOBER 1932. 58ste Jaargang No. 43 Officieel Gedeelte Denkt o m onze HET WIEL. Algemeen weekoverzicht. COLLECTE. (Nadruk verboden.) g' dl moet collecte ;ewed De verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij”- Crêtne gebruikt. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. II- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten opwekkend bericht doen volgen I Wel nu het schijnt dat de spoorwegen spoed betrachten met de vaststelling van goedkoopere tarieven. Het ver luidt, dat de abonnements- en scholier- kaarten voor de Noorder- en Zuider- groep, met ingang van 1 Januari a.s. reeds in prijs zullen worden verlaagd en wel met 15 pCt. Van het bedrijf der P. T. T. is be kend geworden, dat de opbrengsten belangrijk bij de ramingen ten achter zyn gebleven. Om die reden zullen dan ook geen tariefverlagingen wor den voorgesteld, ook niet voor de verleening van busrecht. Op dat laatste was uit handehkringen sterk aaogedrongen. Het schijnt, dat de dreiging der Duitsche contingenteering wat af neemt en dat de export mogelijkheden naar België, o.a. van visch, wat gunstiger zijn geworden door voorge nomen verzachting der contingentee- ringsmaatregelen. Met de Duitschers hebben bovendien zakelijke bespre kingen plaats om te geraken tot goederenruil, waardoor betaling van wat we naar Duitschland uitvoeren, meer verzekerd zal zijn. De toestand liet op dat punt heel wat te wenschen over. Rotterdam begint hoe langer hoe meer bekendheid te verkiijgen als smokkelcentrum. Vaak werd hier den laatsten tijd verboden in- of doorvoer van narcotica achterhaald. Deze week is de politie een uitgebreide smokkelhandel in wapens op het spoor gekomen, 90 pistolen en de noodig munitie werden in beslag ge nomen. Het is een sinister bedrijf. De meeste gesmokkelde wapens gaan naar onze politiek-zwaar-geladen Oos terburen, die er elkanders leven mee bedreigen. Het loon van den plicht is niet een rust van den arbeid, doch grootscher taak. of het nu een Sweepstake is, of een prlkplank. Een Engelsch leeraar, de Rev. H. H. Sutton, trekt er in deze dagen heel ernstig tegen te velde. En op een waardige, eerlijke, glasheldere manier poneert hij zijn argumenten. Argumenten, die w(j natuurlijk allen kennen, maar die het goed is, in klaren vorm nog eens voor oogen te hebben. Opmerkelijk is dit: leiders van groote industriebedrijven hebben verklaard, dat indien zij een grafiek zouden teekenen van de productie van dag tot dag, men aan de daling van de productie en de stijging van slechte producten (slordig afgewerkt en daardoor waardeloos) precies kun nen zien, op welken dag de een of andere groote race (waarop g< kan worden) gehouden werd, koortsachtige opwinding, de rusteloos heid die altijd gepaard gaan met het riskeeren van geld in een „gokpartijtje” worden nauwkeurig weerspiegeld in hot work. En dan uit Sutton nog deze ernstige vermaning: Ten slotte is dit kwaad een diep wantrouwen en een in breuk op het Goddelijk doel. Het goede en het welzijn van het men- schelijk leven zijn niet afhankelijk gemaakt van gokken, van „geluk,” van het „lot.” Het welzijn van het leven is afhankelijk van eerlijkheid, van waarachtigheid, van arbeid, en oprechtheid, van vertrouwen... En omdat het goede in het menschelijk leven juist afhankelijk gemaakt is van deze dingen, is het verkeerd te ver wachten dat het goede tot ons zal komen langs een andoren weg. „Hunne Buitenland. Kabinetscrisis in België, Tsecho- Slowakye en Roemenië. Spanje internationaal wapen de; ót? De moeilijke vier- mogendheden-conferentie. Uit stel der Ontwapeningsconfe rentie? Russisch-Japansche vriendschap. Donkere wolken pakken zich samen aan den politieken hemel van ver schillende kleine Europeesche staten. Het crisist er geducht De meest opmerkelijke regeerings- crisis is die, welke in België is ont staan. De jongste gemeenteraadsver kiezingen hebben er de ontevreden heid des volks gedemonsteerd tegen de financieele politiek der regeering en tegen de contingenteeringspolitiek, welke het leven in België zooveel duurder maakte. Ofschoon een katho- liek-liberale regeering in België het bewind voert, schenen de katholieken het meest verantwoordelijk te worden gesteld voor de gevoerde politiek en dat schflnt de aanleiding te zfin ge weest voor do liberalen om zich van de katholieken los te maken en toe nadering te zoeken tot de socialisten. De liberale ministers in het kabinet raakten ineens van meening, dat het land over de nieuwe flcancieele wet ten eerst gehoord moest worden. Toen de andere ministers het daaren tegen een landsbelang noemden, dat de financieele hervorming en sanee- Laten we nu aanstonds een meer’ring zoo spoedig mogelijk werddoor- De Fransche premier Herriot gaat een reis maken naar Spanje, wat tot veel commentaren aanleiding geeft. Verondersteld wordt, dat Herriot een nauwe toenadering tot Spanje gaat zoeken. In het ontwapeningsplan, dat in Parijs werd uitgewerkt, zou voor zien zijn in de instelling van een internationaal wapen-depót, hetwelk Herriot zich in Spanje had gedacht. Volgens sommigen, omdat Spanje ge legen is tusschen Frankrijk en de Fransche kolonie Marokko in Afrika, zoodat de Franschen een vlotte ver binding met het dejöt zouden hebben en de Duitschers er veel moeilijker bij kunnen Och ja, buurvrouwen en volkeren moeten wat te vertellen hebben van elkaar. Met de vier-mogendhedenconferentie wil het maar niet vlotten. Het gaat hier over den Duitschen pariteits- eiseb. Om er over te praten wil de Fransche regeering niet naar Londen komen, maar wél naar Gerève. En de Duitschers willen niet naar Genève, zelfs niet, nadat Mac Donald het ze voor den tweeden keer dringend heeft gevraagd. Alles om prestige kwesties Daaraan moet desnoods het heil van Europa en van den vrede worden geofferd. Mac Donald zal nu nog eens probeeren om partijen naar Lausanne te krijgen. Als dat ook mis lukt, houdt hij er mee op. Door Duitscho halsstarrigheid is op het oogenblik elke internationale sa- menspreking tot mislukking gedoemd. Naar men weet, heeft Duitschland zich ook al van de Ontwapenings conferentie teruggetrokken en nu begint men de wereld voor te berei- Binnenland. De storm. Voetgangersweek in Amsterdam. De opcenten op de gemeentefondsbelasting. Allerlei. Bijna elk najaar brengt een krach- tigen storm met zich, maar dezen keer heeft het al zeer geducht ge spannen. Menigeen heeft op Maandag en Dinsdag j.l. zijn hart vastgehouden over het lot van zijn wankel huis of zijn wrakke scheepske. De loods- booten zelfs werden binnengaats ge houden en onze machtige Indië- vaarder, de „Van Oldebarnevelt”, werd ook al om redenen van veilig heid buitengaats gehouden tot de woedende elementen zich zouden hebben gelegd. Hier en daar heeft een windhoos op het land aanmerke lijke schade aangericht, zooals te Westerlee bij Winschoten en te Jub- bega, maar overigens waren het slechts boomen en wat wankele schoorsteenen, welke den storm ten offer vielen. Een kwaad ding was het, dat het in de voorafgegane weken zoo geplasregend had, waardoor in stroo- men en polderwaieren een hooge waterstand was ontstaan. Hier en daar was het gevaar van overstrooming dan ook zeer ernstig, maar ook die bezoeking werd voorloopig nog van ons afgewend. webben,” zei de oude profeet, „hunne webben deugen niet tot kleederen. FLORIS C. De Amsterdammers troffen het al hoel slecht, dat het begin van hun voetgangersweek juist met het booze weer samenviel. Als stormen loeien en het water neergutst, is het minder aanlokkelijk om een openluchtschool te gaan bezoeken. Daarom hadden de Amsterdamsche agenten, die het pu bliek tot geordende voetgangers zou den opvoeden, voorloopig een gemak kelijke taak. Het schijnt, dat de hoofd stedelijke politieagent het als paeda- goog goed „doet”. De menschen von den het tenminste erg grappig om zich in rechtsche banen te laten leiden en te leeren, hoe ze een straat zonder al te veel levensgevaar kun nen oversteken. Men stelle zich ove rigens van de resultaten niet te veel voor, want even goed van begrip als de Amsterdammers zijn, even eigen wijs zijn ze mede. Ze zullen als regel l op poene van zóóveel boete geboden is, maar van raadgevingen en vriende lijke verzoeken zijn ze maar weinig gediend. Het is een eigenschap, welke ze overigens met de bewoners van vele andere plaatsen gemeen hebben. Iets nieuws voor de hoofdstad was de Invoering van verkeerslichten op de drukke punten. Een mooi ding voor de menschen, die niet kleuren blind zijn en in Amsterdam wonen. Vreemde bezoekers zullen het vermoe delijk niet zoo gauw begrijpen, wat er aan de hand is, als hun in de hoofd stad plotseling geel en groen voor de oogen wordt gedraaid. Het lot van den belastingbetaler wordt wel héél zwaar in den tegen- woordigen tijd. Niet alleen de rijks- regeering denkt allerlei nieuwe fiscale maatregelen uit, maar ook de besturen van gemeenten doen op dat gebied hun uiterste best. In Gendringen, zoo lazen we van de week, zijn de inwo ners zelfs verblijd met een belasting op brandverzekering. Op den duur zal „laten branden, wat branden wil” tóch voordeeliger worden. Het blijkt voorts, dat het aantal gemeenten, waar meer dan 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting worden gehe ven, sedert het vorig jaar gestegen is van 238 tot 447. Toch zijn er nog 181 gemeenten, waar heelemaal geen opcenten worden geheven. Als de besturen derzelve eens de kunst van het maken van reclame verstonden. Heele volksverhuizingen zouden te aanschouwen zijn. gevoerd, traden de liberale ministers uit het kabinet en werd de premier Renkin gedwongen om het ontslag van het kabinet aan den koning aan te bieden. Het werd aanvaard en ver wacht wordt thans, dat een interim- kabinet zal optreden, hetwelk tot kamerontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen zal over gaan. Liberalen en socialisten zoeken elkaar op het oogenblik om een nieuwe regeeringscoalitie in de nieuwe Ka mer te vormen. De nieuwe coalitie stelt zich voor, een actie tegen het Bijzondor Onderwijs, althans tegen de subsidieering er van, te voeren. Maar hoe moet het gaan in zake de lands verdediging, waarvoor de liberalen zulke enorme kapitalen’ beschikbaar willen stellen In Tsecho Slowakije is de minister president Udrzal de uitspraak laten we aan de welwillenden lezer over afgetreden „wegens gezond heidsredenen.” Van de gelegenheid zal worden gebruik gemaakt om het kabinet, dat blijkbaar ook niet erg ge zond meer was, politiek to reorgani- seeren. In Roemenië is het kabinet Vadja afgetreden. In dit land dreigt een financieele debacle. Bovendien was er een moeilijkheid met het aan hangige Roemeensch non-agressiepact. Titulescu, de afgetreden Lojidensche gezant, was tegen het verdrag. De boerenleider Maniu is thans belast met de vorming van een nieuw kabinet, waarin Titulescu als minister van buitenlandsche zaken zou worden opgenomen. Distributie van onvermengde margarine. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid een bepaalde hoeveelheid niet met boter vermengde margarine ter beschikking van het behoeftige deel der bevolking wordt gesteld. De distributie van deze onvermengde margarine is aanvankelijk beperkt tot de gezinnen met 5 of meer kinde ren, onderscheiden in de volgende twee groenen: a. werkloozen, die 3 maanden of langer steun ontvangen; b. armlastigen, die 3 maanden of langer steun genieten en daarvan geheel of bijna geheel moeten leven. De margarine wordt tegen een pr(|8 van f0.44 per K.G. verkrijgbaar gesteld. Gedistribueerd zal worden 1/4 K.G. per hoofd en per week. Zij, die behooren tot een der boven bedoelde groepen en voor deze distributie meenen In aanmerking te komen, kunnen zich daarvoor ter gemeente-secretarie opgeven. Workum, den 19 October 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, V. D. GOOT. Rljksdieast ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. De Burgemeester van WORKUM brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden De directeur van den Rtjksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteun wet vestigt de aandacht van belang hebbenden, die meenen in aanmerking te komen voor eene tegemoetkoming wegens waardevermindering, als be doeld in artikel 6a der Zutderzee- steunwet en die daartoe nog geen aanvraag hebben Ingediend, op het bepaalde bij artikel 8 lid 12 van het Zuiderzeesteunbesluit, luidende als volgt „Aanvragen om tegemoetkoming wegens waardevermindering, welke bij den Rijksdienst inkomen na 31 December 1932, blQven buiten behan deling.” Eene aanvrage, als hier bedoeld, geschiedt schriftelijk door invulling van een formulier, dat ter gemeente secretarie verkrijgbaar is. Om te voorkomen, dat de behande ling van eene aanvrage om tegemoet koming wegens waardevermindering noodeloos vertraging ondervindt, is noodig le. dat de verschillende vragen op het aanvraagformulier volledig en nauwkeurig worden ingevuld (eigen dommen, welke niet in het aanvraag formulier zijn vermeld, komen niet voor tegemoetkoming wegens waar devermindering in aanmerking); 2e. dat bjj de aanvrage worden overgelegd alle in het bezit van den aanvrager zijnde kadastrale extracten, eigendomsbewijzen, bewijzen van te boek stelling in het scheepsregister en door een beëedigd scheepsmeter atgegeven getuigschriften van inbran- ding en de kwitanties voor de koop penningen betreffende de onroerende goederen en schepen, waarvoor tege moetkoming wegens waardevermin dering wordt gevraagd. Workum, den 17 October 1932. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Follen. Rustig, geduldig werk werpt dikwijls verbazingwekkende resultaten af. Walsham How. Gelijk de doode materie, die door zoogenaamde stoffelijke wetten be- heerscht wordt, zoeken we dikwijls bjj het oplossen van onze problemen den weg van den minsten weerstand, net zooals het water, omlaag stroo- mend, dien van den minsten tegen stand kiest. De mensch is echter een wezen begiftigd met de rede, en de rede zegt ons menigmaal, dat de juiste weg niet de gemakkeljjkste is, eerder het tegendeel. Zoo wordt er in deze dagen veel over het befaam de rad van het fortuin gesproken, dat Wispelturige wiel, dat doode ding, waarmee men in staat zou zyn, al de perikelen van financieelen aard van den staat op te lossen. Men wijst op het groote succes van de lersche Sweepstake loterijen, waarvoor telken male eenige tientallen mlllioenen guldens door goklustigen wordt bij een gebracht, waarvan 2/3 weer wordt uitgekeerd aan prijzen en1'3 bestemd is voor de lersche ziekenhuizen. Men staart zich dood op enkele prijzen van tonnen gouds, die vallen, en waarvan een enkele ook in ons land verdwaalde, men likkebaardt naar al dat zoo maar in den schoot geworpen goud, die kapitalen die iemand in één slag rijk maken en id staat stellen voortaan „stil te leven”, en van al het vette der aarde ruimschoots te genieten, zonder ooit meer „een slag uit te voeren”. En, zoo hoort men de meening verkondigen, waarom maakt men in ons land ook niet zoo’n groote loterij? Waarom laat men het crisis comité niet een reuzen loterij organi- seeren, en houdt, zoodoende het geld, dat anders naar de Sweepstake gaat, in het eigen land, terwijl in „één slag” alle nood en gebrek, alle be hoefte aan geld voor werkloozen en nooddruftigen zou zijn gelenigd? Ja, waarom niet? Het antwoord is in enkele woorden te gevenomdat de durende moreele schade aan een belangrijk deel van het volk berok kend door de plaag van de goklust, ver en ver het te bereiken materieele voordeel zou overtreffen. De sociale ;evolgen van het „wiel” rechtvaar digen de bewering dat van alle soci ale euvelen, het „spelen” wel het ergste is, zelfs niet kan vergeleken worden met anders toch ook zeer ernstige verwoestingen die door den alcohol worden aangericht. De zucht om „geld voor niets” te krijgen door „gokken” is een vloek die op vele landen rust. Alles wat erdoor aange raakt wordt, wordt erdoor bezoedeld, in het groot zoowel als in het klein, slechts doen, wat hun De prijs der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat door hen aan de R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Her wonnen Levenskracht” toestemming is verleend tot het houden van een bloempjescollecte op Woensdag 26 October a.s. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoodat daarin geen aanbeveling voor of in stemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, 18 October 1932. Burgemeester en Wethouders van Workum, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. drie RESTANTEN-DAGEN O. R-

Friso nl | 1932 | | pagina 1