Gemeen te-Gasfabriek Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. BRANDSMA's Manufact.handel COKES-PRIJZEN thuis bezorgd THANS KINDERKOUSEN DAMESKOUSEN Uw wensch GRATIS OOGONDERZOEK J. W. DE JONG - MARKT - WORKUM Gediplomeerd Opticien te he' b’“uur der DAMES HANDSCHOENEN 'tnieuwste 125,150,104 58ste Jaargang ZATERDAG 29 OCTOBER 1932. No. 44 f 0.65 f 0.70 f 0.75 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 1.18 WORKUM Grof Geklopt Parel Gezeefde Parel f 0.60 A Igemeen weekoverzicht. Binnenland. Bekendmaking. Waarschuwing. ■i WOUfKUM «leze week is goedkoop, Liet dit op, Mariavereeniging. der zich neemt, de gem. dan n t Tegen inlevering van deze bon een mooie Dames Flanel NACHTJAPON rt »r in 10 ft, k k n ,n g >o S^EEK ig sn n. n e Hoofd-en Kiesp//^ MIJNHARDT’5 POEDERS Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 24 October 1932, des nam. 7 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Delft herdenkt haar groote zonep. De fiscus gedenkt een grooten landszoon. De bezuiniging bjj de Spoorwe gen. Een dappere kleine meid. Allerlei. Delft herleeft op het oogenblik weer wat van haar ouden roem. Men viert er n.l. op bescheiden wijze den 300 sten geboortedag van den vermaarden Delftschen schilder Joannes Vermeer en van den grooten geleerde Anthony van Leeuwenhoek. Een grooten ge- Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis aan eigenaars van graven, dat er in de maand NOVEMBER gelegenheid be staat, de contributie over 1932, ter Secretarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantie over worden beschikt, wat een Ver hooging van f 0.15 medebrengt. Workum, den 27 October 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. Tegen inlevering van deze bon 6 el beste PYAMA-FLANEL 90 ets. leerde mogen we hem thans inderdaad noemen, maar zijn eenmalige tijd- en landgenooten hadden maar weinig op met dezen man, dien ze een onge leerde heetten, die niet eens Latijn kende. In Engeland vond van Leeu wenhoek meer respectvan daaruit werden al zyn geschriften gepubliceerd en van daaruit ontving hij ook geld om zijn onderzoekingen voort te zet ten. Van Leeuwenhoek iff de geeste lijke vader van de bacteriologie en van de protozoologie, d.i. de leer der laagste eencellige vormen van het dierenrijk. Hij stelde voor het eerst een microscoop samen, met behulp waarvan hij het microscopisch leven ontdekte in al wat leeft en doode stof soms lijkt. Koningen en andere grooten der aarde bezochten hem om middels zijn instrument het tot dan ongekende leven der microben te aanschouwen, wat ze overigens meer interessant en verrassend dan van belang vonden. Maar de lijdende menschheid en de wetenschap hebben intusschen heel wat aan de vindingen van den Delft schen brillenslijper” te danken! We maken ons over het algemeen wel wat meer verdienstelijk met het eeren van groote dooden dan met het steunen van verdienstelijke levenden. Dat wordt in deze dagen nog ai eens met nadruk geconstateerd, nu de fiscus het onzen eminenten Willem Mengelberg om belastingkwesties zoo moeilijk maakt. De fiscus zou hem zelfs den toegang tot zijn woning hebben ontzegd. Zoo erg is het in tusschen nog niet. Er is wel beslag gelegd op een deel van zijn boedel, maar Mengelberg mag thuis komen, dakloos is hij nog niet. Overigens wordt deze tragedie o.i. wel een beetje overdreven. Als Mengelberg ten onrechte is aangeslagen, dan heeft hij onze sympathie in zijn strijd tegen den fiscüs, maar daarmee houdt een deel van de pers zich in het geheel niet bezig. Men schijnt het een soort majesteitsschennis te vinden, als op de meubelen van een groot kunstenaar beslag wordt gelegd, maar voor den fiscus moet een ieder gelijk zijn. Men acht volgens de jongste berichten een compromis mogelijk. Misschien dat Mengelberg zijn belasting in natura kan voldoen. In dat geval zou hij met zijn Concertgebouw-orchest naar het belastingkantoor kunnen trekken en zijn cijns voldoen met het brengen van een aubade. Tegen inlevering van deze bon 5 el ZWARE WITTE FLANEL 80 ets. Zwarte sterke Schoolkous 70, 78, 86. 94, 106, 114 Gekt, effen en Jaspé 52, 60, 68, 72, 86, 96 Fijne zwarte pracht kwalit. 78, 92, 104, 116, 130 Omtrent verdere bezuinigingsplan nen van de Spoorwegen komen ge leidelijk wat meer berichten los. Door pensionneering op 60 jarigen leeftijd denkt men een deel van het personeel te laten afvloeien, hetgeen evenwel weersproken wordt en niet op waar heid schijnt te berusten. Er zullen wel verschillende overplaatsingen worden verordend. Een en ander moet toch inderdaad voorzichtig worden toege past, als men de veiligheid van het verkeer niet wil schaden. We wezen daar een vorigen keer reeds op. Nabij Soest is op Maandagmorgen nog een ernstig spoorwegongeluk op het nippertje voorkomen. Óp Baarn— Utrecht deed altijd hetzelfde personeel dienst, maar als gevolg van de be te verkrijgen. Zoo mogelijk zou de gem. de helpende hand kunnen bieden door een verlicht en verwarmd lokaal beschikbaar te stellen. De heer Haytema meent, waar deze bond belangeloos de regeling van een ander op toch wel de helft nl. f200 van het ge vraagde bedrag beschikbaar kan stellen, terwijl de heer Ferwerda oppert het gem.-speelt.errein voor de werkloozen open te stellen. De voorz. antwoordt dat de stand van de gem.-financiën, zooals uit de begrooting blijkt, verontrustend is. De tot nu toe verleende subsidies komen ook al in ’t gedrang en daarom is het niet verantwoord nieuwe subsidies of wat daar naar zweemt, te scheppen. Met openstelling van het sportterrein zal men niet veel succes hebben, daar hiervan in de winter weinig of in ’t geheel geen gebruik kan worden gemaakt. Het voorstel—Haytema, ondersteund door den heer Brandsma, om f200 beschikbaar te stellen, wordt ver worpen met 7 tegen 3 stemmen, waar mee het voorstel van B. en W. om het verzoek af te wijzen, geacht wordt aangenomen te zijn. Voor stemden de heeren Brandsma, Haijtema en Wes tendorp. Tegen de heeren Gaastra, de" Roest, Faber en de Vries. De heer Leeuw is even weggeroepen. Punt 4. Verzoek van P. Bonnema e.a. om verlaging van het bedrag, dat voor de personeele belasting naar den grondslag „biljarten” moet wor den betaald. B. en W. zeggen in hun prae-advies dat, waar andere belastingen nood-schikbaar te stellen, waartoe zonder Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen het onderstaande schrijven van het Centraal en Inlich tingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland ter alge meene kennis. Bij ons Archief zijn in den laatsten tijd enkele gevallen bekend geworden. a w a z|jn, dat ook uwe gemeente kennis neemt. Ie. J. L. de Lange Heggelman. Een zekere Ignatius Ludovicus Maria Hendrichs, particulier te Brede- ▼oor maakt er zijn werk van onder den schuilnaam „De Lange Heggel man” vrijwel waardelooze paperassen te verzenden aan verschillende, liefst vooraanstaande, personen. In die ge schrift] es beweert hij het middel ge vonden te hebben om de huidige crisis op zeer eenvoudige wijze op te lossen. Worden deze geschriftjes geaccep teerd, dan volgt gewoonlijk na verloop van een paar maanden een kwitantie ad f2.50, welk bedrag hij als abonne mentsgeld voor de gezonden blaadjes beschouwt. Deze kwitanties worden meer dan eens betaald, natuurlijk in vrijwel alle gevallen onbewust en ongewild. 2e. F. Mertens („Superbe”.) Frans Mertens, fotograaf, wonende in België in de omgeving van Brussel verspreidt in ons land op groote schaal een circulaire „Superbe”. Mertens maakt vergrootingen van foto’s en levert deze af in lijst, terwijl als attractie een verloting georgani seerd is, met geldprijzen, 1 lot van f200.000, 5 loten van f50.000 enz. Voor zijn zaken in Holland heeft hy pied A terre te Baarle Hertog. De verkoop van lijsten, waarvoor hij in bedoelde circulaire reclame maakt moet de onderneming van Mertens rendabel maken. Omtrent dezen ver koop zijn reeds tallooze klachten van teleurgestelden ingekomen bij den Burgemeester van Baarle Nassau. Tegen de praktijken van Mertens werd reeds eenige malen in het Alge meen Politieblad gewaarschuwd. Burgemeester en Wethouders C. E. van KOETSVELD, geldmiddelen uitjiarticuliereby dragen De Secretaris, v. D. GOOT. uit den Chr. Besturenbond om een bedrag van f400 uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor ontwikke ling en ontspanning van jeugdige werkloozen. Aangegeven wordt door de com missie, het lokaal „Rehobêth” geduren de de wintermaanden open te stellen. Kosten geraamd op f20 per week, Burgerweeshuis, gedurende 5 maanden dus f 400. B. en W. adviseeren afwijzend op dit ver zoek te beschikken, hoewel ze per soonlijk veel sympathie voor deze plannen gevoelenmaar in de eerste plaats moet, gezien de berooide gem.- financlëo, getracht worden de noodige By het nazien der opnieuw inge zonden gewijzigde rekening 1931 is de commissie, èn uit de rekening, èn uit de Memorie van Toelichting ge bleken dat er door den secretaris boekhouder gelden verduisterd zijn, waarom zij geen vrijmoedigheid vinden die rekening goed te keuren, hoewel deze naar den vorm wel in orde is. De voorz. meent dat de commissie ook alleen gevraagd wordt of de vorm goed is. Tegenover de verduistering staat een gelijke vordering op den secr.-boekhouder, hetgeen volgens ingewonnen rechtskundig advies de oplossing was. Spr. licht toe dat goed keuring van de rekening alleen inhoudt goedkeuring naar den vorm en niet een goedkeuring op het be heer. Hierover oordeelen Ged. Staten en overigens staat de Raad ook veel meer ter zijde dan men denkt; im mers het gaat hier om de rekening van het rechtspersoonlijk Stads Bur gerweeshuis. Na de verzekering dat de Raad met goedkeuring absoluut geen ver antwoordelijkheid op zich neemt, wordt de rekening met algemeene stemmen vastgesteld. Punt 7. Voorstel van B. en W. om voor extra-hulp aan werkloozen een grooter bedrag beschikbaar te stellen dan waartoe in de vergadering van 23 Augustus 1932 is besloten. Onder de door het Nationaal Crisis- Comité gestelde voorwaarden is inder tijd een bedrag van f80 door de gem. beschikbaar gesteld om zoodoende een gelijk bedrag van het N. C. C. te ont- Dijkstra, Ferwerda, van der Gaast, vangen voor extra-hulp aan werk loozen. Door een wijziging, nl. voor het geheele jaar 1932 en niet voor de nog niet verstreken maanden zooals het aanvankelijk luidde, zal 5 cent per inwoner worden ontvangen, in dien de gemeente eenzelfde bedrag uittrekt. B. en W. adviseeren een bedrag van f 191 uit de gem.-kas be- Secretaris de heer D. van der Goot. Tegenwoordig alle leden. Er was van publieke zijde groote belangstelling voor deze raadszitting en een blik op de agenda met de be- grootingen, deed ons verwachten dat voor de rondvraag bereik was, er wel eenige uren verstreken zouden zijn, wat inderdaad het geval was. Punt 1. Notulen van de vorige ver gadering. Deze worden onveranderd goedge «eurd. Punt 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de wijziging der begrooting 1931. b. Rekening over 1931 met begroo- c. Rekening over 1931 met begroo ting voor 1933 van het bestuur Openbare Leeszaal en bibliotheek te Workum. d. Uitslag van de gehouden aanbe steding voor het bestraten van de trottoirs. Op voorstel van B. en W. worden de stukken a t/md voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoek van het bestuur van de Nieuwe Vereeniging voorChr. school onderwijs te Workum om gelden be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van schoolbanken, vervan ging van de gasverwarming door kachelverwarming en aanschaffing van een nieuwe wandkaart van Indië. In handen gesteld van B. en W. door enkele raadsleden wellicht met om prae-advies. f. Verzoek van D. Oosterbaan e.a. om een electrische lantaarn te plaat sen aan de nieuwe weg naar Fer- woude. Ter afdoening aan B. en W. gelaten, nadat deze het advies van de com missie voor de lichtbedrijven hebben ingewonnen. hoofdelijke stemming besloten wordt. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot wyziging van de schadevergoedings- verordening. Ged. Staten zouden niet van de waardevermeerdering, zooals de Raad dit in de vastgestelde verordening heeft opgenomen, een gebiedend voor schrift willen maken, maar deze be paling willen laten vervallen of al thans facultatief stellen. Tegen dit laatste hebben B. en W. geen over wegend bezwaar en stellen derhalve voor art. 4 in dien zin te wijzigen. Ten opzichte van het uitbreidings plan, waarvan deze schadevergoe- dingsregeling een gevolg was, hebben Ged. Staten geen bezwaren, zoodat rooilijnen enz. niet meer vastgesteld behoeven te worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig B. en W.’s prae-advies besloten. Punt 9. Behandeling van de ba- grootingen voor 1933 van: a. het Burgerlijk Armbestuur. b. het gemeentelijk Gasbedrijf. c. het gemeentelijk Electiiciteits- bedrijf. d. de Gemeente. De le commissie bestaat uit de heeren Faber, van der Gaast en Leeuw (rapporteur)2e commissie de heeren Westendorp, Haijtema en Dijk stra (rapporteur)3e commissie de heeren Brandsma, de Roest en Fer werda (rapporteur). Alle 3 commissies stellen voor de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur goed te keuren tot een be drag van f 15.051.831/s in ontvang en uitgaaf, en de begrootingen van het Gas- en Electriciteitsbedryf vast te stellen als in ontwerp overgelegd, be houdens hetgeen by de gem.-begrooting wordt voorgesteld ten aanzien van salariskorting en/of kindertoeslag, waartoe zonder hoofdelijke stemming besloten. De Gemeente-begrooting bracht verscheidene opmerkingen, waardoor de behandeling ruim 3 uur duurde m t het resultaat dat de begrooting slechts op enkele punten gewijzigd werd. Vooral over de salariskorting en kindertoeslag was men het niet eens. Zie vervolg Raadsverslag pag. 4. Wol 84, 98, 164 Wol/Zijde 95, 125, 146 Wol/Fil d’ Ecosse 132 Zwarte 50, 74, 98, 145 wordt werkelijkheid, wanneer gij „ZQ”- Cfême een vaste plaats op Uw toilet tafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 20 —30—45 en 75 cent, wendig verhoogd moeten worden, zy niet tot verlaging kunnen besluiten, te meer daar de verhooging van de belasting op biljarten in de laatste jaren alleen een gevolg was van de verhooging der gemeente-opcenten, onder welke verhooging ook vallen de grondslagen „huurwaarde” en „meubilair”, zoodat belastingplichti gen naar deze laatste grondslagen met hetzelfde recht verlaging zouden kunnen vragen. Om billijkheidsrede nen tegenover die andere belasting plichtigen geven B. en W. in over weging het verzoek af te wijzen. De heer de Roest zou, hoewel voor 1933 geen wijziging meer kan worden aangebracht, omdat een besluit tot verlaging vóór 1 Sept, genomen moet worden, toch vermindering in uitzicht willen stellen, omdat hij vreest dat anders wel niet alle, maar toch eenige biljarten afgeschaft zullen worden, waarvan ook dan lagere in komsten voor de gem. het gevolg zyn. Nadat de voorz. nog z'n meening te kennen geeft, dat verlaging alleen naar den grondslag „biljarten” tegen over de andere belastingplichtigen niet rechtvaardig is, wordt het verzoek zonder hoofdelyke stemming afgewe zen. Punt 5. Verzoek van het bestuur van den Frieschen Slagershond om een verbod voor huisslachtingen vast te stellen. B. en W. meenen dat overdevoor- en nadeelen van een dergelyk verbod meer kennis van zaken geoordeeld kan worden, zoodat zij de beslissing over dit verzoek aan den Raad over laten. De heeren van der Gaast, Haijtema en Westendorp verklaren zich tegen standers van een dusdanig verbod, omdat het de vryheid aantast, on- practisch is en men niet onder het Punt 3. Verzoek van een commissie juk van de slagers wenscht te komen, terwyl voor de bygiëae van huis slachtingen in onze gemeente, niemand zorgen behoeft te hebben. Met algemeene stemmen wordt dit verzoek ook afgewezen. Punt 6. Rapport van de commissie belast met het onderzoek van de re kening over 1931 van het Stads- 9 l j i i r Doos 45ct. Per stuk 8 ct. B tj U w d r o g i 1 r I, l- >1 8 t t. n ,t

Friso nl | 1932 | | pagina 1