Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oideph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. J. W. de Jong - Workum PBROiL g&neest venfiaait efe fuuul Juist nu de lange winteravonden naderen, is het tijd aan uw oogen te denken en u een passende BRIL aan te schaffen. De gelegenheid is voor U thans heel ge makkelijk en het onder zoek geheel GRATIS PLAN VAN UITBREIDING. Echt en goed Het elfde uur. De elfde dag. De elfde maand... ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932. 58ste Jaargang No. 46 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht. De dag begint goed voor wie zich tot gewoonte maakt de huid nA het scheren met een weinig „Zij”-C!ême in te wrijven. Geen branderig gevoel of naschrijnen meer, integendeel, Uw gezicht blijft den geheelen dag frisch en zacht. Bekendmaking. om Saneering bakkersbedrijf. Het staat thans vast, dat de Spoor wegen het"overcompleetl aan perso neel allereerst zullen wegwerken door vervroegde pensionneering, welke De ontslagbrieven lagen in het begin van deze week reeds klaar. In Bulgarije dreigt meer en meer de communistische opstand. Op dit roerigste deel van den Balkan hebben de communisten in de crisisjaren veel aanhang gewonneno. a. werd bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen in de hoofdstad des lands, Sofia, een com munistische meerderheid gekozen. De legergeneraals dringen er bij den koning op aan, dat hij de opstande lingen zal vóór zijn en een dictatuur zal afkondigen. Het schijnt, dat koning Boris weldra tot dien maatregel zal besluiten. Zijn jonge vrouw, koningin Giovanna, een Italiaansche prinses is naar haar geboorteland vertrokken. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten drjjf was in een transformatorenhuisje in aanraking gekomen met den stroom, waardoor kortsluiting ontstond. Toen men den ongelukkige kon wegnemen, was deze totaal verkoold. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiteii Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager In het'bakkersbedrijf was de con- currentie^ingde laatste jaren vooral in de groote steden, geweldig. In Am sterdam b.v.gwerd^enlwordt witbrood verkocht tegen 10 cent per 8 ons. In vakkringen heeft’.menj het? publiek meermalen voorgérekend, datinzoo’n brood tenminste voor Sb'j cent alleen aan grondstoffen zit. Naar de „ver diensten” behoeft men dan verder niet te informeerenDoor de heftige concurrentie maakte men elkaar het bestaan onmogelijk. Thans is een voorloopige overeenkomst gesloten tusschen de meelfabrikanten en de bakkerspatroons, in welke overeen komst wordt bepaald, dat de meel fabrikanten geen meel of bloem zul len verkoopen aan bakkers, die hun brood beneden een bepaalden prijs verkoopen. In Den Haag wordt voor de contröle een Centraal Bureau ge vestigd, dat o.m. een „zwarte lijst” zal aanleggen en een „geheimen dienst” moet organiseeren. Bakkers, die zich niet aan de regelen houden, zullen voor hun grondstoffen belang rijk méér moeten gaan betalen. De bakkers hebben gelijk, dat ze middelen beramen om zich een be staan te verzekeren, maar deze trust vorming brengt vele gevaren voor den consument mede, omdat de meel fabrikanten van de bakkers wel een wederdienst zullen gaan verlangen in den vorm van betere prijzen. De re geling is ook niet billijkze kan alleen doorgevoerd worden, doordat de Tarwewet deze trustvorming mogelijk maakt. Het’.is door de bepalingen van deze wet (menggebod) immers onmogelijk om voorraad uit het buiten- landJtellatenSkomen. Een wet, voor allen gemaakt, zou misbruikt gaan worden om strijd te voeren onder en tegen elkaar. De Bolivianen, ofschoon numeriek veel sterker, zijn thans geheel door het leger van Paraguay uit het be twiste gebied van den Gran Chaco gedreven. Voor optreden in dat moerassige land waren do Bolivianen niet getrainddoor ziekte werden hun legers gedecimeerd. Op het laatst het gebeurde in het begin van deze week trof den Bolivianen ook nog een vliegramp. Een hunner leger- machines stortte in den Gran Chaco neer, waarbij drie generaals en 10 officieren van lageren rang het leven lieten. Binnenland. De Natte Dinsdag. Contin- genteering in Engeland De Duitsche contingenteerings plannen minder dreigend. Vervroegde pensionneering bij de Spoorwegen, van het 1 Allerlei. De Dinsdag van 8 November, welke geweldig rood zou zjjn, is vóór alles overweldigend nat geworden. Natuur lijk heeft de vele regen de betoogers niet afgeschrikt, maar hun vuur moet er toch wel onder hebben geleden. Men mag intusschen respect hebben voor de massale opkomst, welke we geschat zagen op 40-50 duizend en ook wel in de socialistische pers op 90—100 duizend. Schattingen van zulke massa’s zijn moeilijk. De betoo- ging is in alle opzichten rustig en ordelijk verloopen. De vrees van velen, ook uit kringen der S.D.AP.. dat leden van de O.S.P. en communisten zouden trachten om de orde te ver storen, is dus niet uitgekomen. Wat misschien wel aan het weer was te danken. De S.D.A.P. zelve had een orde-wacht van 1500 man georgani seerd, welke om 10 uur des morgens in de groote zaal van den dierentuin Gediplomeerd Opticien-Refractionist. Nergens hebben extremisten gelegen heid gekregen om zich tusschen de betoogers te mengen. Op Houtrust hebben eenige propagandisten van de O.S.P. nog geprobeerd om met hun lectuur te venten, maar ze werden „handig” van het terrein verwijderd. De vervoermaatschappijen hebben een goeden dag gehad. Er liepen 33 extra treinen en 300 autobussen ver voerden betoogers naar Den Haag. Ook uit Engeland komen thans berichten over contingenteeringsplan- nen en ook daAr dreigen de bescher mingsmaatregelen niet getroffen te zullen worden op basis van 100 pCt. Het gaat voorloopig alleen om den invoer van vleesch en vleeschwaren. De invoer zou voor de Dominions verminderd moeten worden met 10—20 pCt. en voor onderscheidene Europeesche staten met 20—30 pCt. De Engelsche regeering schijnt eerst nog te willen trachten om terzake tot een vrijwillig accoord met het buiten land te komen. De Duitsche contingenteeringsmaat- regelen zijn een ietsje minder drei gend geworden. Von Papen had zijn beslissing tot na de verkiezingen in Duitschland verschoven, blijkbaar wilde hij vóórdien geen enkele groep of partij voor het hoofd stooten. Nu de verkiezingen gehouden zijn, komt uit Berlijn het bericht, dat dé opposi tie in het kabinet tegen de contingen teeringsplannen van von Braun groei ende is en de regeering een aandach tig gehoor schenkt aan de jammerende industrieelen, die trouwens in Von Papen een vertegenwoordiger uit eigen kring hebben. Buitenland. Roosevelt zal president worden der Ver. StatenDe rijks dag verkiezingen en de regee ring—von Papen. In Bulgarije dreigt revolutie. Bolivia heeft geen geluk in den Gran Chaco. Allerlei. Het is dus uitgekomen, zooals een ieder het verwachttede democraten hebben bij de presidentsverkiezingen in de Ver. Staten een overweldigende zege behaald op de republikeinen, hetgeen derhalve zeggen wil, dat president Hoover zal worden opge volgd door Roosevelt. Velen meenen ten onrechte, dat Roosevelt nu reeds is gekozen. De presidentsverkiezing geschiedt trapsgewijze, d.w.z. op Dinsdag j.l. zijn door de kiezers de kiesmannen gekozen, die tezamen den nieuwen president moeten aanwijzen. Dat geschiedt pas in Januari a.s., maar waar de kiesmannen een imperitief mandaat meekrijgen, is thans reeds met volstrekte zekerheid vast te stellen, hoe die Januari-ver- kiezing zal verloopen. Hoover blijft tot dan nog aan het bewind, tenzij hij er de voorkeur aan zou geven om reeds nu vrijwillig heen te gaan. In dat geval zou Roosevelt hem ook eerder kunnen opvolgen. Omtrent dezen gang van zaken hebben inder daad geruchten geloopen. De Ver. Staten zijn eigenlijk republikeinsch. Roosevelt is de derde democratische presidentde vorige was de bekende president Wilson, die echter alleen aan het bewind is kunnen komen, doordat de republikeinen toen ver deeld waren en twee candidaten in den verkiezingsstrijd hadden staan. Verwachtingen omtrent een aan merkelijke koerswijziging in de bui- tenlandsche politiek der Ver. Staten behoeft men voorloopig niet te koes teren. Ook de democraten b.v. zijn tegen schuldenschrapping, maar wél mag men van ze aannemen, dat ze wat soepeler zullen zijn dan de republikeinen bij de schuldinvordering en niet ongeneigd zullen blijken om de schulden voor moreele waarden te kwijten. De binnenlandsche politiek der nieuwe regeerders zal wel ver rassingen brengen. De drankwetten zijn ten doode opgeschreven en de steun aan de werkloozen zal wel planmatiger worden georganiseerd. Het Amerikaansche volk heeft op Dinsdag j.l. eveneens verscheidene republikeinsche gouverneurs van on derscheidene staten door democraten vervangen. Er is inderdaad van een landverschuiving tot democratischen geest sprake geweest, maar deze is ten zeerste door de omstandigheden van het oogenblik, door de crisis dus, bevorderd. Als het slecht gaat, willen de meeste menschen het wel eens met In prijzen van 20—30 45—75 ct. In het begin van deze week ont spoorde nabij Brussel de D trein Am sterdam— Parijs. Het had hier gemak kelijk een ramp kunnen worden, want de materieele schade was aan merkelijk, maar gelukkig bleef het daarbij en werden geen personen ge dood of gewond. Rotterdam heeft Dinsdagnamiddag een poos in het donker gezeten. De Ofschoon de verkiezingen voorden Duftschen rijksdag aan von Papen maar betrekkelijk weinig opleverde 90 pCt. van den nieuwen rijksdag zal met animo een motie van wan trouwen stemmen bljjft de ryks- kanselier zijn positie even zonnig bezien als vóór Zondag. Hij staat andere leiders probeeren. De door Roosevelt op Dinsdag be haalde meerderheid is dan ook over weldigend geweestvan 531 stemmen in het college der kiesmannen, ver wierf hij er 453. De democraten zijn ook verzekerd van een groote meer derheid in de beide Huizen der volks vertegenwoordiging. De democraat Garner wordt vice-president. WORKUM, 8 Nov. ’32. Vrijdag j.l. slaagde te Utrecht voor het examen tandarts de heer B. Engelsma, alhier. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Leiden, Ds. Chr. Eerhard alhier. Het 2e elftal van „Stormvogels” had Zaterdag alleen een wedstrijd in de O. B. Z. W.-competitie, daar de an dere terreinen nog meer van de regens hadden te lijden dan het onze, dat Zaterdag in goed bespeelbaren toestand verkeerde. Het publiek heeft een mooie wed strijd aanschouwd en moest zich hier mee tevreden stellen, maar helaas zien we zoo nu en dan dat men zich te veel in het spel mengt, wat voor de spelers, maar vooral voor den scheidsrechter, wiens taak (we zeggen het nog eens) niet meevalt, bijzonder lastig is. Een kleine aanmoediging of een applausje voor een mooi spel moment wordt door sommigen nog wel gewaardeerd, maar verdere sympathie-betuigingen beantwoorden slecht aan hun doel en die kan men dus beter achterwege laten. IJ. V. C. van IJlst, hoewel over ’t geheel niet minder sterk, moest toch in „Stormvogels” II de meerdere er kennen. De eindstand was 4—3, wat ook nu de Workumers weer te dan ken hadden aan hun enthousiast spel en taai volhouden. Zwakke punten kon men niet ontdekken, wel echter waren er enkelen die hun plaats prima vervulden, zooals de rechts back, spil en eigenlijk alle anderen, want anders hadden ze het er immers niet zoo afgebracht tegen IJ.V. C., De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het plan van uitbreiding. Het plan van uitbreiding ligt in uitvoerige kaarten uitgewerkt, ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage. Belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan bij den Raad hebben ingediend, kunnen binnen een maand na heden bij de Koningin beroep instellen. Workum, 3 November 1932. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. zfjn Poeders alleen, wanneer zij de handteekening dragen van den fabri kant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpjjnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. By uw drogist. In vele landen van de wereld heeft men op den elfden dag van de maand November, om elf uur, den arbeid gedurende twee luttele minuten ge staakt. Het geraas van het verkeers- monster is verstomd geweest, en by vele oorlogsmonumenten, bij de graven van bekende en onbekende soldaten, hebben duizenden en duizenden de hoofden ontbloot, in stille aandacht en peinzend herdenken. Twee minuten. Het is zoo ontzettend weinig, twee minuten. Maar er kan zoo oneindig veel gebeuren, in twee minuten. Reeksen van beelden kunnen aan ons geestesoog voorbij trekken, in milli- oenen harten kunnen nieuwe besluiten geboren worden, kan een nieuwe hoop opgloeien, een nieuwe inspiratie dagen. Het is heel juist wat Ralph Guy onlangs opmerkte: We weten niet aan wiens Inspiratie we de gedachte van die twee-minuten-stilte, van die volledige en gezamenlijke staking van alle bedrijf, ter eere van een onsterf lijke gedachtenis en tot nederige dank zegging voor een opperste verlossing, danken. Maar aan één ding kan geen twijfel mogelijk zijner is aan de kalender der gedenkdagen een nobele en gewade datum toegevoegd, waar door in de groote landen, die aan den wereldkrHg deelnamen, het besef levendig kan worden, dat te midden van hun oppervlakkige verdeeldheid, zij essentieel en fundamenteel toch één zijn.. Geen man of vrouw kan aan die jaarlijksche twee minuten die gewijd zijn aan al wat goed en heilig is, deelnemen, aan die oogenblikken die als het ware ontrukt worden aan het luidruchtige, drukke leven, zonder er, bewust of onbewust, eenigermate door veranderd te worden. En zonder op nieuw bij zichzelf de plechtige belofte af te leggen, die allengs aanzwelt en Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis aan eigenaars van graven, dat er in de maand NOVEMBER gelegenheid be staat, de contributie over 1932, ter Secretarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantie over worden beschikt, wat een Ver- hooging van f 0.15 medebrengt. Workum, den 27 October 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD, i De Secretaris, v. D. GOOT. 1 nooit weer Die groote stilte, die op den elfden November door de wereld heeft ge waard, die hernieuwde belofte door millioenen en millioenen afgelegd, vormt als het ware een reiniging en wijding van ons allen. Alle kleine gedachten van alledaagsche conflictjes en strijd worden weggevaagd. Uit de' hitte en het stof van den dagelijkschen arbeid worden ze opgeheven en hoog gehouden van aangezicht tot aange zicht met de hooge plicht van de toekomst. En die plicht isde wereld tot een veilige plaats te maken voor hen die haar bewonen, voor onze kinderen. Treffend is het gezegd: op Wapen- stilstandsdag kunnen we onzedooden het beste eeren door het barbaarsebe instituut dat het tot slachtoffer maakte, te onteer en. In plaats van een oorlogs- geest te bevorderen door naijver in bewapening en een verouderd soort van patriottisme dat alles van eigen bodem ver verheven acht boven allen en alles in het „buitenland”, moeten we trachten een wereld te maken waarin een geest van vrede heerscht en universeele broederschap, welke geen oorlog meer wenscht te geden ken. De beste gedachten der wereld, met inbegrip van alle landen die het Pact van Parijs toekenden, hebben zich als het ware plechtig verbonden tot de voorbereiding van den geest van den vrede. Internationale samen werking als een ideaal heeft enorme vooruitgang gemaakt inde wereld. En al wat door den Volkenbond, het Permanente Hof voor Internationale Justitie, het Pact van Parijs en de Londensche Vlootconferentie, zoowel als door tal van andere internationale samensprekingen en conferenties van dennieuwstentijdis tot stand gebracht, vormt het bewijs van de onsterflijke woorden van Victor Hugo: „Ge kunt een leger van mannen tegenhouden, thans zal ingaan op 60-jarigenTeeftyd. maar ge kunt niet een gedachte tegenhouden, wanneer de tijd ervan gekomen is.” Welnu de tijd is gekomen De waarheid is op weg La vérité est en marche En niets kan haar tegenhouden. FLORIS C. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden.) aan kracht wint tot het een massief was bijeengekomen brok nationaal gevoelen wordt: Dat'instructies in ontvangst te nemen, I Een beambte van het eiectrisch be-1 ging cynisch-onverschillig.0 Hy heeft de laatste I oorzaak was van zeer tragischen aard. I tegenover de volksvertegenwoordi- te nemen, I Een beambte van het eiectrisch be-1 ging cynisch-onverschillig. Hij heeft een onderhoud gehad met den riks president en onmiddellijk daarna heeft bij te kennen gegeven, dat hij er niet aan denkt om heen te gaan. Hij zal zijn kabinet aanvullen, als de basis er van daarmee wordt verbreed, maar wie tót hem komt, moet zijn, von Papen’s program aanvaarden. Als de socialisten mijn program onder schrijven, verklaarde hij aan het Berlynsche persbanket, dan neem ik ook sociaal democraten in mijn regee ring op! Von Papen schijnt van plan om zyn voorstellen tot Grondwets herziening aan den Rijksdag voor te leggen. Natuurlijk maken die voor stellen geen schijn van kans. Welnu, dan laat hij de heeren maar weer naar huis sturen en worden nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Dat spel kan zich herhalen, tot nie mand het meer de moeite waard vindt om naar de stembus te gaan. Het bestuur van het Saargebied heeft zich deze week genoodzaakt gezien om de S.S.-afdeelingen van Hitler’s partij te verbieden wegens ophitsing tot verzet, door deze ele menten gepleegd.

Friso nl | 1932 | | pagina 1