Nieuws- en Advertentieblad I I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Bericht aan H.H. Adverteerders! J. W. DE JONG, Markt, fortuin Oogonderzoek kosteloos Gij zult niet doodslaan I ZATERDAG 19 NOVEMBER 1932. 58ste Jaargang No. 47 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. WOORDEN. Zaterdag 26 November en Zaterdag 3 December a.s. in WORKUM HUIS AAN HUIS bezorgd. Begrafenisrechten. Algemeen weekoverzicht. Binnenland. --- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - sche ia begonnen. (Nadruk verboden.) de (Adv.) Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Indien een woord een shekel waard is, dan is zwijgen er twee waard. Evenals vorige jaren worden met het oog op St. Nicolaas de beide volgende nummers van „Friso” van H.H. Adverteerders profiteert van deze gunstige gelegenheid en zendt ons, gaarne zeer vroegtijdig, uwe advertentiën om teleurstelling te voorkomen. DE UITGEVER. is er gelegenheid een goede oordeel, en daarom dus een BRIL aan te schaffen... Stel niet uit Ga nog heden naar Gediplomeerd Opticiën-Refr actionist Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis aan eigenaars van graven, dat er in de maand NOVEMBER gelegenheid be staat, de contributie over 1932, ter Secretarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantie over worden beschikt, wat een Ver- hoooing van f 0.15 medebrengt. ‘Workum, den 27 October 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. invoer in Engeland van bacon, voor- denkt daarover precies eender als de loopig met 15 pCt. wordt verminderd, man, die tot Maart nog op het Witte Huis te Washington blijft zetelen. Buitenland. Ontwapeningsplannen van alle kanten. Maar in de Ver. Staten wenscht men daden ge steld te zien. Von Papen zoekt de partijleiders. In België mindert de werkloosheid. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Rabbi Ben Azai. Het eigenbelang te verliezen in een idee die dierbaarder is dan het eigenbelang, Is de voor waarde voor alle ware groot heid. Het schijnt, dat von Papen, de Duitscherijkskanselier nu toch zoetjes aan met de zotte, door hem verwekte parlementaire situatie niet goed raad meer weet. Hij heeft tot de partij leiders een verzoek gericht om met hem te komen confereeren. Dat is, van het standpunt van von Papen uit, reeds een teeken van zwakteDo socialisten hebben, na de Hitlerianen, nu ook vierkant geweigerd om met von Papen zelfs maar te komen over leggen. Als hij respect heeft vo,or de grondwet, zeggen zij, dan kan von Papen slechts één ding doen aftreden Wat voorshands nog wel niet gebeu ren zal. Onze tuinbouwers hadden van de week óók een tegenvallertje. In hoogste instantie is uitgemaakt, dat zij voor de vaststelling van de pacht van hun gronden, geen gebruik kun nen maken van de Crisis Pachtwetten, welke uitsluitend voor den landbouw zijn bedoeld. Een week van veel narigheid ligt achter ons. Vóel auto-ongevallen, te veel om op te noemen. Een bekende cabaret-kunstenaar, de heer Dirk Witte, kwam bij een er van om het leven. De „P. C. Hooft” is definitief verjoren; de „Joh. de Witt” komt er voor in de plaats. Moorden en zelf moorden, waarin de liefde een rol speelt, waren er ook al. De dader van de roofmoord-poging in Ressen is te Keulen gearresteerd. Neen, er was weinig opwekkends. Enfin, de Amsterdamsche Zesdaag- Anon. Woorden vol gecomprimeerde le venswijsheid, zooals het boven aange haalde van Rabbi Ben Azai, en dat overeenkomt met het bekende gezegde dat spreken zilver en zwjjgen goud is, zijn niet zoo maar snedige opmer kingen of luchtige woordspelingen zonder meer. Ze zijn eerder de er kenning van een feit, dat wijst op een bepaalde trek in de menschelflke natuur, en waaromtrent de ervaring van eeuwen en eeuwen den levens wijzen waarnemer alles geleerd heeft. Zoo is het ook met spreken en zwij gen. Zeer nauw daarmee verbonden is een ander gezegde: Wie veel zegt, heeft veel te verantwoorden. Hetgeen wijst op de eigenschap van vele veel sprekers, om over allerlei dingen en zaken hun meening te zeggen of hun oordeel te vellen, dat onmogelijk, juist door die veelheid, goed gefun deerd kan zijn. Die voorkeur voor het zwijgen en afkeer van het vele spreken is niet koozeer een uiting van stroeve nurkschheid, doch eerder een vermaning tot wijsheid, tot be zonkenheid van oordeel, tot goed vooraf overdenken en beredeneeren van ons wenk om niet te haastig in ons oor deel te z(jn, omdat we zoo gauw ge vaar loopen dan een ander verkeerd te beoordeelen, verkeerde motieven toe te dichten en dus groot onrecht te begaan. Door alle tijden heen heeft de menschheid de groote levenswaar heid omtrent dit spreken en zwijgen niet uit het oog verloren. De wereld geschiedenis heeft vele groote, nobele figuren aan te wijzen, doch geen dier figuren was bekend om zijn veelpra- terij, integendeel. Om een voorbeeld uit onze eigen geschiedenis aan te halenonze z.g. Vader des Vader lands, had de bijnaam van Willem de Zwager. Zoo zijn er tallooze voor beelden te vinden van groote figuren, in wie het woord „zwijgen is goud” belichaamd werd. Een kostelijke ge schiedenis wordt er in dit verband verteld van Wilbur Wright, den grooten Amerikaan, die de eerste vliegmachine construeerde en vloog, en die dus de geestelijke vader is van alle snelle, majestueuse vlieg- Van meer belang was, wat er in diezelfde dagen elders in Den Haag voorviel. Het door de fascisten zoo gesmaade parlement kwam daar rustig bijeen en verkreeg in samen werking met de regeering eenige belangrijke beslissingen. Het kabinet heeft, onder den algemeenen druk daartoe van de Kamer, besloten om de Zuiderzeewerken voort te zetten. Die voortzetting betreft dan allereerst den N.O. Polder. Vele handen zullen dus weer voorloopig werk vinden. Nu de afsluitdijk voltooid is, hebben alle strijdvragen omtrent het behoud van de Zuiderzee afgedaan en kunnen we allen eendrachtig streven naar voleindiging van de gestelde, grootsche taak. Met geruststelling zal ook de verzekering van den minster-president zijn vernomen, dat de regeering voor loopig niet naar verlaging van de steunnormen zal streven. Voor de ambtenaren was het verloop van de Algemeene Beschouwingen op de Staatsbegrooting minder opwekkend. Het is toch gebleken, dat de regeering onvoorwaardelijk vasthoudt aan haar voorstellen tot verlaging van de sala rissen. Den huisvrouwen werd door minister de Geer aangezegd, dat de suiker wel weer wat -duurder zal worden, als gevolg van een nieuw voorstel tot heffing van opcenten op den accijns er van. Braat en zijn medestanders kwamen voorts te weten, dat van de regeering voorloopig geen voorstellen te wachten zijn om de cumulatie van salarissen en pensioenen te bestrijden, al erkende de regeering, dat er eenige, maar zeer overdreven voorgestelde misstand op dat gebied bestaat, welke reeds door locale maatregelen wordt tegengegaan. Uit Londen wordt bericht, dat de Engelsche regeering met andere Europeesche staten, waaronder ons land, een overeenkomst heeft afgeslo ten, bepalende, dat de normale machines, die thans dagelijks met de regelmaat van een klok het luchtruim in alle richtingen doorkruisen. Wilbur Wright was een groote, zwijgzame man, met maar één doel in zijn leven, het volmaakte type van een man vol geheimzinnigheid. Toen hij zich bjj de renbaan te Hunaudrières, bjj Le Mans vestigde, was de heele wetenschappelijke wereld in rep en „onkosten” had moeten bestrijden, roer en men wilde weten of die ge- heimzinnige geruchten, dat die man werkelijk in de lucht gevlogen had, waarheid bevatten. Pelgrims, onder wie Koningen en Koninginnen, stroom den naar de eenzame plek en wachtten nederig tot de groote man gereed was. Die vroege vluchten van hem werden bijgewoond door de grootste figuren van zijn tfid, die naar Parijs terugkeerden volkomen betooverd door hetgeen ze gezien hadden. De Spartaansche eenvoud van Wilbur’s leven hij sliep op een veldbed in zijn vliegmachineloods was typee rend voor den manelk deeltje van zijn geliefde machine was door hem zelf gemaakt, sommige deelen ervan waren met leeren schoenveters aan elkaar gebonden. En niemand slaagde er ooit in een woord uit hem te krijgen, behalve over het onderwerp dat hem geheel en al bezig hield, en dan was het nog niet veel. Deze „vogelman” zooals hy destijds ge noemd werd, was volkomen ongenaak baar. De Koningin van Italië wachtte eens vijf uren om hem te zien vliegen. Later voegde zijn broer Orville zich bij hem. Men gaf eens een banket ter eere van het winnen door hen van de Michelin prijs en bij die gelegen heid moest Wilbur een toast beant woorden. Duidend op de benaming „vogelman”, sprak Wilbur: „Deeeni ge vogel die kan spreken is de papegaai, en die kan niks van het vliegen.” Daarmee ging hij zitten, met de 20.000 francs in zijn handen, die men hem aan dit banket had over handigd. Zonder een woord telde hij tienduizend francs uit en gaf die aan zijn broer. En toen men van tafel opstond, schudde hij plechtig de hand van zijn broer en samen gingen ze heen. Zwijgend. Een van tallooze voorbeelden, waar in zwjjgen goud was. FLORIS C. Mr. Dr. Völlmar stort 200.000 gulden terug in de kas van Lotisico. Ruzie inden fascis- tlschen huize. De Zuiderzee werken worden voortgezet. Geen steunverlagingen. Onze bacon-export naar Engeland moet verminderd worden. De Tuinbouw profiteert niet van de Pachtwetten. Allerlei. De Haagsche advocaat, die welke hij ten departemente van justitie, waar over de Koninklijke Be williging beslist werd, had moeten maken. De mededeeling van den minister, met veel nadruk en groote beslistheid gedaan, is door velen bij zonderlijk gewaardeerd. Van Lotisico tot het Nederlandsche fascisme, il n’ y a qu ’un pas. De fas cistische beweging op zich zelf is óók een loterytje, een gokje van wat poli tieke avonturiers, die intusschen nog niets dan nieten hebben getrokken. Een der „kopstukken” is de Lotisico- directeur, die deze week weer eens een rel in den fascistischen huize heeft ontketend door een poging om de ongewenschte en al te luidruchtige arbeiderselementen onder den heer Baars, uit de party te weren. Met eenige andere financieele machtigen heeft de heer Dr. Alfred Haighton het partybureau in Den Haag stormender hand laten bezetten. Terzelfder tijd veroverde hy ook de leiding van het partyblad „De Bezem”. Baars en de zjjnen hebben dat echter niet op zich laten zitten en ze slaagden er in om in een tegenaanval het verloren ter rein te heroveren. Hoe de stand op het oogenblik precies is, weten we niet. De politie heeft veel moeite om de heeren fascisten van elkaar te houden, waarby van gummistok en sabel gebruik gemaakt moet worden. Zoolang de zwarthemden slechts tegen elkaar vechten, kunnen de buiten staanders vree hebben met het Neder landsche fascisme Exodus 20 13 WORKUM, 16 Nov. ’32. Zondag morgen werd ds. J. van Veen, geko men van Muiderberg in zyn ambt bij de Ned. Herv. Gem. alhier, bevestigd door zjjn collega ds. Chr. Eerhard, die sprak naar aanleiding van Handel. 18 9 en 10: „En de Heere zeide tot Paulus door een gezicht in den nacht: Wees niet bevreesd, maar spreek en zwijg niet, want ik ben met u, en niemand zal de hand aan u leggen om u kwaad te doen; want ik heb veel volk in deze stad.” Den nieuwen predikant werd door de gemeente toegezongen Ps. 119 8 (gewijzigd). Des namiddags hield de nieuwe leeraar zijn intrede naar aanleiding van 2 Petr. 1 19: „En wy hebben het profetische woord, dat zeer vast is, en gy doet wel, dat gy daarop acht hebt, als op een licht, schijnende in een duistere plaats, totdat de dag aanlichte, en de morgenster opga in uwe harten.” Namens de ring Workum werd de nieuwe ringbroeder toegesproken door ds. v. Binsbergen van Koudum; als studievriend sprak ds. J. v. d. Heide van Hindeloopen. Ook sprak een kerkeraadslid van de vorige ge meente en een bestuurslid van de Evangelisatie van Naarden, waar ds. van Veen voorganger was geweest. Namens kerkeraad en gemeente sprak ds. Eerhard zijn ambtsbroeder toe, waarna gezongen werd Gez. 91:3. Het kerkgebouw was bij beide Koninklijke Goedkeuring aanvroeg en verkreeg op de statuten van de lotery-onderneming Lotisico en zich deswege met een bedrag van een vierde millioen gulden liet honoreeren, schijnt toch niet zoo verzekerd te zijn, dat dit honorarium hem ook toekwam, als hy eerst wilde doen gelooven. Hij heeft zijn houding ter beoordeeling gegeven aan den Raad van Toezicht, maar intusschen heeft hy de beslis sing niet afgewacht om zijn financi eele geste te herzien. Hij heeft n.l., zoo liet hij door het Ned. Correspon- dentieburèau mededeelen, ruim twee ton van het getoucheerde „loon” in de kas van Lotisico teruggestort. De minister van justitie verklaarde om trent deze zaak in de Kamer, dat hy de Lotisico-affaire laat onderzoeken, maar reeds kon de bewindsman ver klaren, dat geen rijksambtenaren zich in deze zaak hebben misdragen. Ook in dat opzicht was n.l. geïnsinueerd er was betoogd, dat de Haagsche advocaat uit zyn rjjk salaris ook ken. Steeds nieuwe rampen. Maar de nieuwe Miss Spanje is gekozen. Het regent te Gene ve op hei oogen blik ontwapeningsplannen. Van alle kanten komen ze los. Het geruchtma kende Fransche ontwerp is nu ook officieel ingediend en Woensdag werd het Engelsche plan ten Volkenbondsbu- bureele gedeponeerd. Voor een nadere beschouwing zullen we later nog wel eens gelegenheid krygende pers heeft op het moment nog slechts oen korte samenvatting zeer vaag gesteld in handen gekregen. Voor wat van de Fransche plannen bekend werd, is men er noch in Duitschland, noch in de Engelsche pers erg enthousiast over. De eigen lijke bewapeningsbeperking, welke de voorstellen inhouden, moeten maar weinig belangrijk zyn. Daarby heeft de Fransche regeering dan nog ver strekkende waarborgen voor de vei ligheid van den Franschen staat be dongen. De voornaamste mogendheden van Europa zouden zich moeten ver binden tot militaire garanties tegen den staat, welke het Kellogg-pact zou schenden of Volkenbondsovereen- komsten zou schenden. Het komt dus daarop neer, dat andere mogendheden Frankrijk met het geweld van hun wapenen moeten waarborgen, dat Frankrijk in het volle en ongestoorde bezit van de oorlogswinsten blijft, d.w.z. de territoriale en politieke winsten. Op die voorwaarde wil Frankrijk iets van haar over bewape ning prijs geven. Daarbij is Frankrijk dan tevens bereid om de rechtmatig heid van Duitschland’s pariteitseisch te erkennen, maar Duitschland’s be wapening zal zeer geleidelijk moeten gaan en voor de toestemming daartoe worden alweer de noodige „waarbor gen” vereischt. In Duitschland is men woest om de teleurstellende voorstellen, welke, naar men daar beweert, met een ernstige ontwapeningspoging niets gemeen hebben. En, zooals we reeds zeiden, ook de Engelsche pers toont zich ten zeerste teleurgesteld. In Amerika schynt men een beetje ontsticht over de spoed, welke de Europeesche crediteurstaten na de presidentsverkiezingen hebben be tracht, om met hun verzoeken tot uitstel van betaling en een conferentie over schulddelging voor den dag te komen. Roosevelt heeft de uitnoodi- ging van president Hoover om met hem over de Europeesche nota’s te komen spreken, aangenomen. Over en weer hebben de nieuw gekozen pre sident en Hoover te kennen gegeven, dat ze voorloopig aan geen schulddel ging willen denken. Misschien wordt het moratorium met een jaar verlengd. Vast staat, dat men in de Ver. Staten, van Europa ontwapenings-daden wil zien, alvorens over schuldverminde ring te onderhandelen. De nieuwe democratische president Roosevelt Het oordeel over hot verloop van den economischen toestand in de wereld is lang niet eensluidend. Bij ons hebben de ministers zich deze week in de Kamer daarover pessimis tisch .uitgelaten. Maar ióchin de Amsterdamsche haven heersebt den laatsten tyd weer een vrij opgewekt leven. Ook in België is men over het crisis-verloop niet ontevreden. De minister van Arbeid deelde van de week nog mede, dat in September Dmpcmwuom., wvimu™. ^et aantal werk loozen van 330.000 tot Verkiezingen in Denemar- 300.000 was teruggeloopen en dat in - de meeste industrieën een opleving valt te constateeren. In Denemarken hadden Woensdag de verkiezingen plaats voor het Folk- ting (Tweede Kamer). Volgens de eerste berichten zijn de verkiezingen voor de socialisten niet ongunstig verloopen. Na Cuba, waar een stormvloed aan byna 3000 menschen het leven kostte, werd Japan nu weer door een typhoon geteisterd. Hier vonden ruim 1000 menschen den dood. Tegelijkertijd grepen aan de Japansche kust verschillende scheepsrampen plaats, waarby circa 250 visschers om kwamen. In Midden-Amerika brak weer eens een revolutie uit, in Honduras n.l. Het verloop is zeer bloedigde insurgenten hebben verschillende ste den bezet. Zoo tobt de wereld voort. Ook in Spanje is het opnieuw zeer roerig geworden, maar óndanks dat alles de eerste schoonheidskoningin van dit seizoen is weer aangewezen; Miss Spanje is ten troon verheven. Dra volgen ze allenMiss Zus en Miss Zoo. De Spaansche griep was óók besmet- telyk Bij Ruwe Handen Purol i l l l i i i i i i i i i

Friso nl | 1932 | | pagina 1