Nieuws- en Advertentieblad Nieuwjaars-Adïertentiëa ci 35 cents. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Juist nu de lange winteravonden naderen, is het tijd aan uw oogen te denken en u een passende BRIL aan te schaffen. De gelegenheid is voor U thans heel ge makkelijk en het onder zoek geheel GRATIS J.W. de Jong -lorknm De natie, die den moed heeft om de eerste te zijn, die de wapenen weggooit, zal voor zlchzelven één van de grootste namen der geschiedenis winnen. ZATERDAG 10 DECEMBER 1932. 58ste Jaargang No. 50 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws, i Algemeen weekoverzicht. dl£i?eri JSJ Het onweerstaanbare. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 zijde tenminste. van (Nadruk verboden.) (Adv.) r De Gemeente-ontvangen van Wor kum herinnert aan spoedige betaling van KEIR HARDI. al n ra Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertenticn weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k., welk no. Zaterdagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten STAVOREN, 8 Dec. Als kapitein van de veerdienst Enkhuizen—Sta voren, vacature ontstaan door het overlijden van den heer G. Sieuwers, is benoemd de heer P. Loonstra, stuurman alhier. In de plaats van den heer P. Loonstra werd de matroos R. Woudstra tot stuurman bevorderd. Onderlinge Korfbalbond in de Zuidwesthoek, 8 Dec. ’32. Gisteravond hield de Onderlinge Korfbalbond in de Z.W.- hoek een’ feestvergadering op de bovenzaal van Hotel Boonstra te Balk. De heer Fekkes heette alle aanwe zigen hartelijk welkom en leidde de avond in met een beschouwing over sport en haar aanhangers. In dit ver band werd de sport-vergooding alsook De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager gebeuren. We hoorden dezer dagen de meening verkondigen, dat de pro paganda voor meerdere verkeersvei ligheid té energiek gevoerd zou wor den, dat zou vele automobilisten en motorrijders te zenuwachtig heb ben gestemd. Voor een vaste hand is een gevoel van verzekerdheid noo- dig, zoo zei men ons, en dat gevoel zou op het oogenblik sterk worden ondermQnd. We weten niet, wat we daarop moeten antwoorden, maar in ieder geval biedt het lijstje van ver keersongelukken in deze week weer een droef beeld. We herinneren slechts aan het spoorwegongeluk van Zondag bij Den Bosch, het auto-onge- val op een onbewaakten overweg bij Schagen, den autobusramp van Maan dagochtend bij Muiden, het auto-onge- luk bij Maastricht enz. Het wordt te veel om op te noemen. Bij Budel aan de Brabantsch-Belgi- sche grens werd dezer dagen wederom een smokkelaar doodgeschoten door een commies. Het slachtoffer was een jongen van 18 jaar, die 10 kilo suiker hatf gehaald in het Belgische dorpje, waar hjj slechts 20 minuten vandaan Het was voor onze exportbelangen maar weinig bemoedigend, dat de minister van landbouw, von Braun, uit het kabinet—von Papen ook in het nieuwe kabinet—von Sleicher bleek te zijn overgenomen. Achteraf is echter gebleken, dat von Sleicher zijn besluit daartoe niet heeft genomen, alvorens von Braun met zijn collega van Economische Zaken tot overeen stemming was gekomen in zake iyn handelspolitiek. Daarbij heeft von Braun concessies moeten doen. Hij blijkt van zjjn contingenteerings-plan- nen te hebben afgezien, maar ver wierf daartegenover toezegging van een verhooging van invoerrechten, speciaal op Eieren, Reuzel en zekere houtsoorten. Wegens de nog loopende handelsovereenkomsten kan de ver hooging van Invoerrechten niet voor Maart a.s. in werking treden en daarom zouden voor den tjjd tot Maart overgangscontingenten worden vastgesteld. Het is onbegrijpelijk, zooveel ver- Gediplomeerd Opticien-Refractionist. gebeuren. We hoorden dezer dagen Binnenland. Geen politiek meer in den atther? Kan Nederland de mislukking van de Ontwape- nings-conferentie verhinderen Duitschland ziet af van contin- genteeringsmaatregelen, maar verhoogt invoerrechten. Van ongeval en misdaad. De Tweede Kamer heeft in haar nachtzitting van Dinsdag een belang rijk punt aangesnedende politiek in den aether. Bij alle partijen bleek er ontstemming te bestaan over de wijze, waarop de V.A.R.A. haar zendvergun ning gebruikt om politieke propaganda genomen. Een keurig verslag over het ontstaan, de geschiedenis en het werk van de korfbalbond werd hierna gegeven door de competitieleider, de heer Koopman van Oudega (fl.O.N.) Aan het vroolijke gedeelte van den avond werkten verschillende .clubs mede door samenspraak ën zang. De gulle applausen getuigden van waar- deering voor alle moeiten van de op tredenden. Het was een goed ge slaagde avond, die niet nalaten zal het saamhoorigheidsgevoel van de leden van de diverse vereenigingen levendig te houden. naïef en feitelijk wat onnoozel aan, om zich bezig te houden met van die eigenlijk een beetje gênante dingen ais liefde, naastenliefde, wel te ver staan. Maar we kunnen prachtige economische systemen uitdenken en opbouwen, we kunnen een volmaakt communisme of een volmaakt kapita lisme of wat voor ander „isme” uit denken en opbouwen en er de heele wereldhuishouding op baseeren, doch als dat onweerstaanbare ding, dat naïeve, kinderlijke, ja, voor moderne, zakelijke menschen eigenlijk hopeloos verouderde begrip van „Liefde” er niet in gevonden wordt.zal het falen, zoo zeker en zoo onherroepelijk en onweerstaanbaar als de dag volgt op den nacht. En daarom, al zijn we dan ook zoo intens geleerd geworden en zoo bar modern en filosofisch-onafhankelyk, ZOO moralistische zedepreekjes, we zullen toch goed doen en heel verstandig, lL dood-eenvoudig gezegde van iemand in een zooveelste-rangs-blaadje als de Herald-Post (Louisville) die in om-den- drommel-geen orakeltaal opmerkte: Je kunt net zoo veel of net zoo wei nig in het leven geven, als je ver kiest, want met de maat waarmee je meet, zul je weder gemeten worden. Geef dus weinig en je ontvangt wei nig geef veel en een overvloed keert tot je terug. Het is niet noodzakelijk alleen maar geld te geven, maar geef ook van jezelf iets, je vriendelijke gedachten, liefdevolle woorden en daden, en vergeet vooral niet: een bli) glimlachend gelaat. Een hartelijke handdruk zal dikwijls wonderen ver richten. Iedereen heeft iets te geven, begin dus te geven wat je hebt en ga dan voort te geven, geven, overvloedig en met liefde. Inderdaad, laten we lankmoedig, vriendelijk, vergevensgezind zijn. La ten we de neiging tot wraak of de geest der vergelding aanstonds den kop indrukken. We kunnen immers allen onderschrijven, wat iemand anders in de Morning Press (Santa Barbara) simpeltjes zei: Niet één van de tien Geboden is onmogeljjk of onlogisch of onuitvoerbaar. In geen van ons allen ontbreken de nobele ge voelens, die het karakter veredelen, als we maar naar hun roepstem wilden luisteren. En we zouden dat wel kun nen, als we wilden, maar.velen van ons blijven hardnekkig weigeren om hun naaste lief te hebben, gelijk zichzelve. Maar de man, die met vol harding wil luisteren naar de stem van zijn eigen betere ik, zal niet alleen ongunstige omstandigheden die hem schenen te zullen verzwelgen, de baas blijven, maar zal tea slotte... de vol doening smaken te weten, dat hij ten minste zijn pelgrimstocht hier heeft volbracht op de beste manier die hij wist, naar het licht dat hy had en volgens de ingevingen van zijn beter innerlijk wezen. Ook die ingevingen.zijn ten slotte van die onweerstaanbare, niet te ver bergen dingen, die in menig mensch wel verduisterd kunnen zijn, maar toch nooit en nimmer verborgen of vergeten kunnen worden. FLORIS C. mies was natuurlijk weer per onge luk afgegaan. We hebben reeds eer der in deze rubriek te kennen ge geven, hoe we denken over dit ont loopen van de verantwoordelijkheid voor een hoogst ernstige daad. De vader en zoon, jachtopzieners, die er van verdacht werden onder Putbroek een viertal stroopers te rebben neergeschoten, hebben thans definitief in hun vonnis van 15 en 6 aar gevangenisst af moeten berusten, iu de Hooge Raad hun cassatie beroep leeft verworpen. In Den Haag arresteerde de politie een jongeman, die een meisje op evensgevaarlyke manier had ver wond. De jongen bleek van moordlust bezeten, want hy had voor den avond van den dag, waarop hij werd gear resteerd al weer een nieuw moordplan klaarHet mag een geluk heeten, dat deze zonderling zoo gauw onscha delijk kon worden gemaakt. vogels” I onlangs te IJlst gelijk speel de. In het volgend no. van „Friso” plaatsen we de competitiestand. 8 Dec. De St. Nicolaas-reclame bij de schoenhandel van P. Eiling al hier, was een van de vele attracties voor het koopend publiek. Voor het berekenen van het aantal, lengte en gewicht van een bos schaatsenriemen, waren 3 paar schoenen beschikbaar gesteld. De uitslag wasaantal 62, engte 80 Meter en gewicht 8V2 ons. Winnaars waren de heeren D. U. Un- tema, Jan Visser en L. Bollema. 8 Dec. Vorige week strandde, zooals gemeld, op het Vrouwenzand bij Stavoren een motorsohip. De schipbreukelingen, waaronder een zieke vrouw, werden door de Lem- ster reddingsboot te Stavoren aan wal gezet, waar later ook de met mais geladen motor werd binnenge bracht. Hoewel het flink woei, kon men toch niet zeggen dat het vliegend weer was geweest, wat voor ons aan leiding was hieromtrent bij menschen van ondervinding iets naders te ver nemen en te polsen of het gevaar op het IJselmeer misschien grooteris dan op de voormalige Zuiderzee. Dit laatste nu schijnt het geval te zijn. Doordat het water steeds zoeter wordt, krijgt het een sterkere deining, waardoor het IJselmeer moeilijker te bevaren zal zyn dan vroeger de Zui derzee, zoodat het gevaar voor stran ding op de van ouds gevreesde zand plaat voor onze haven, in de toe komst waarschijnlijk grooter zal worden. Het zoutgehalte by onze haven is thans nog vry groot en de haven-uitdieping heeft natuurlijk al veel verbeterd by eenigejaren terug. HEIDENSCHAP, 7 Dec. ’32. Hier ter plaatse is heden opgericht een damclub genaamd: „Eendracht”. Als bestuursleden werden gekozen D. D. Dijkstra, voorz.D. B. Tjerkstra, secr. M. H. Hylkema, penn. Hetaanvanke- Sommige dingen zyn nu eenmaal absoluut bestand tegen vergetelheid, vertelt Bruce S. Wright in een aller aardigst speechje. Er zjjn dingen, die nu eenmaal niet vergeten kunnen worden. De zon kan niet verborgen worden. De dag mag somber en triest zijn: donkere, loodgrijze wolken mo gen het gelaat der zon geheel be dekken, maar de zon is er toch, haar doordringende stralen schijnen door de duisternis heen.Een berg kan niet verborgen worden. Een berg, van uit de verte gezien als men hem na dert, blijft zjjn overheerschende aan wezigheid aan ons opdringen, als we hem reeds lang weer achter ons heb ben gelaten. De zee kan niet verbor gen worden. Als men nabjj de zee woont, is men zich steeds bewust van die zee. Of het stormt, dan wel kalm weer is, dag of nacht, de getijden en golven zingen hun lied, de stem van de zee is altijd in onze ooren. Een zaad kan niet verborgen worden. Men begraaft het in den grond, bedekt het in zQn graf. Maar door die ingescha pen eigenschap die weigert verbor gen te blijven, baanthet zich een weg naar omhoog.naar het licht. Waar- gen worden. de oude, onver gankelijke, onweerstaanbare waar heid, die zich steeds en steeds weer aan ons opdringt, die niet verborgen wil en kan worden, en die verklaart, of we het begrijpen of hooren willen of niet, dat we den naaste hebben lief te hebben. Dat we uit het leven ook slechts krijgen, wat we erin doen. Dat we weder gemeten worden met de maat, waarmee we meten. Tja, we zijn nu wel deksels knappe, geleerde en ingenieuae kerels gewor den, ontzaglijk knap en geleerd en dan doet het haast kinderachtig en Plaatsing van kostgangers in de werkverschaffing. WORKUM, 7 December 1932. In op dracht van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft de Ryks- inspecteur voor de Werkverschaffin gen in Friesland het volgende aan de gemeentebesturen medegedeeld In den vervolge mogen kostgangers gedurende een periode van vijf weken, drie weken by de werkverschaffing worden geplaatst, met inachtneming van de volgende bepaling Onder kostgangers worden verstaan, ongehuwden, die niet bij hun ouders inwonen. Van de kostgangers zyn van tewerk stelling uitgesloten le. Zij die jonger zyn dan 21 jaar, met uitzondering van diegenen, wier ouders overleden zyn (personen bene den 18 jaar worden nimmer geplaatst; lijk ledental bedraagt 16. 2e. Zy, die 21 jaar of ouder zijn en wier ouders in de plaats of aangren zende gemeente woonachtig zyn, tenzy de betrokkene reeds langer dan één jaar niet by zyn ouders inwoont; 3e. Zy, die zich tijdens hun werk loosheid in de gemeente waar zy plaatsing by de werkverschaffing verzoeken, hebben gevestigd, of tij dens de werkloosheid kostganger ge worden zyn, tenzij dit een gevolg mocht zijn van het overlijden van de ouders van den betrokkene. De tewerkstelling kan evenwel eerst geschieden, nadat op de gebrui kelijke wijze de aanvraagformulieren bij mij zyn ingediend en goedgekeurd zyn terugontvangen. Tenslotte wijs ik u er nog op, dat voor de twee weken van de periode van vijf weken, waarin geen plaatsing by de werkverschaffing plaats vindt, de sport-verguizing onder de loupe geen steun, in welken vorm ook, mag worden gegeven. Bovendien moet in de weken tus- schen twee perioden van tewerkstel ling door dagelyksche melding en anderzins, controle op eventueele verdiensten blijven bestaan. Kostgan gers die inkomsten verzwijgen, zullen van plaatsing worden uitgesloten. Indien een kostganger inkomsten heeft opgegeven, dient u met mij te overleggen, hoe de tewerkstelling in de volgende periode geregeld zal worden. 8 Dec. 1932. Toen de elftallen H. V. V. I en „Stormvogels” I zich Zaterdagmiddag j.l. opstelden op het terrein aan de zeedijk te Hindeloopen, merkten we op dat Workum eenige invallers had, terwijl Hindeloopen volledig verscheen. Tot de rust ging het spel gelijk op (0—0), maar na half-time waren de Hindeloopers even sterker dank zy hun vlug spel. Met 3 -1, allemaal mooie doelpunten, bleef H. V. V. meester in eigen huis, hoewel het krachtsverschil, evenals vorige keeren, niet groot was, maar H. V. V. wist haar kansen uitstekend waar te nemen, wat bij de Worku- mers niet wou lukken. Onze club „Stormvogels” bezet nog het bovenste plaatsje in de competitie, doordat ze maar ze wordt nu wel ge vaarlijk van no. 1 verdrongen te worden. In het Hindelooper kamp heeft men ten minste goedon moed de overige wed strijden te winnen en om nu met H. V. V. gelijken tred te houden zal Workum de resteerende wedstrijden ook moeten winnen. Zaterdag a.s. --- Schoolgelden en retributie tot vergoeding van diensten voor het wegvoeren faecale stoffen, over het jaar 1932. De Gemeente-Ontvanger, H. de JAGER. Ir. Albarda, de leider der S.D.A.P. heeft aan de regeering gevraagd, of deze pogingen meent te kunnen ondernemen om het mislukken der Ontwapenings conferentie te voorko men. Uit die vraag blykt wel, hoe ook deze verantwoordelijke politieke figuur zoo goed als alle hoop heeft opgegeven; dat in Genève nog eenig resultaat zal kunnen worden bereikt. Hij grijpt nu nog naar een stroohalm... Aan den goeden wil van Nederland op vredesgebied zal wel niemand durven twijfelen, maar evenmin zul len maar weinigen gelooven, dat v y eenigen aanmerkelijken invloed kun nen doen gelden op de besluiten van de regeeringen der voornaamste wereldstaten, die de volkeren in kortzichtig eigen belang of uit natio nale hooghartigheid van den vrede verwijderd houden. Maar kwaad zou het toch ook weer niet zyn, als we den machtigen in Genève van onze groote désillusie zouden laten blijken voor het geval zy inderdaad de ont- wapeningspogingen zouden willen saboteeren. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 8 December 1932, des namiddags 7 uur. Voorz. de heer C. E. van Koetsveld, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Tegenwoordig alle leden. Na opening volgt goedkeuring van de notulen en daarna het even bekende Punt 2. [Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Resoluties van de Ged. Staten houdende goedkeuring van de volgen- een wedstrijd meer gespeeld heeft, de raadsbesluiten 1. tijdelijke korting op dejaatwedde van den keuringsveearts. 2. vaststelling van het uitbreidings plan. 3. verkoop op afbraak van de „op- zichterswoningen”. b. Adres van de Algemeene Nederl. woonde? De revolver van den kom- komt IJ. V. C. hier, waartegen „Ötorm- Vereeniging voor Sociale Geneeskunde, te voeren. De liberalen dreigden zelfs, dat ze tegen de begrooting der Posterijen zouden stemmen, als mi nister Reymer geen bevredigende toezegging" deed, dat politieke propa ganda voortaan uit den aether zou worden geweerd. Ook van katholieke zijde, maar van C.-H. en A.-R. kant werd ernstige bedenking tegen het 3eil der V.A.R.A.-uitzendingen geuit. Merkwaardig was, dat geen socialist het tegen al die aanvallen in, vóór de socialistische omroepvereeniging op nam. Dat kón trouwens ook niet, want van de op één na grootste fractie was geen enkel lid in de lamer aanwezigHet is bekend, dat iet absenteïsme het grootst pleegt te zijn by de sociaal democraten. Mi nister Reymer is beduusd geraakt van al het gemor en hy heeft toege zegd, het initiatief te zullen nemen vrij van kinderachtige „weëe”, voor een wetswijziging, welke poli- i tieke uitzendingen onmogelijk zal omaken. Nu maar afwachten, wat het als we eens acht slaan op een simpel, worden zal. Men kan er van op aan, dat er heel wat verzet zal rijzen tegen het nieuwste voornemen van minister Reymer. Van socialistische ;olven zingen hun lied, de stem van Je zee L .21"' zaad kan niet verborgen worden. Men in zijn graf. Maar door die ingescha- gen te blQven, baanthet zich eenweg heid kan niet verborgen worden. En zoo is het met 55® i B t l I I» i- h t Q u 8 n P »- n r

Friso nl | 1932 | | pagina 1