enz. enz. Nienwjaars-Adïertentiën a 35 cents. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, Speciale Kerstweek-aanbieding Wollen Kousen en Skisokjes Wollen Fantasiesokken Pull-Overs - Truien en Jumpers Glacé- en Tricot Handschoenen Overschoenen en Sjaals Overhemden - Binders - Bretels Als reclame ontvangt iedere kooper a contant een 10 pCt. Bon inwisselbaar in de laatste week van December. Bovendien ontvangt U onze spaarzegels PUROL GESPRONGEN J, DB JONG, Msrit, Workum Gediplomeerd Tarievenhuishoudelijkstroomverbruik Later sluitingsuur voor winkels. Evenals vorige jaren houden wij ook ditmaal een Harkema’s Manufact.winkel ZATERDAG 17 DECEMBER 1932. No. 51 58ste Jaargang tot en met 2*4 Dec, Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. MMIM is er gelegenheid een goede BRIL aan te schaffen. Stel niet uit Ga nog heden naar uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - Bekendmaking. Algemeen weekoverzicht. de inpoldering noodzakelijke 7-17; (Adv.) Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 4 3 2 1 1 1 1 1 1 9 7 5 3 2 0 Alleen Dec. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k., welk no. Zaterdagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis aan hnis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. MIJNHARDT’s Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten O pticiën-Refr actionist Oogonderzoek kosteloos Burgemeester en Wethouders van WORKUM vestigen nogmaals de aan dacht van belanghebbenden op het tarief voor het gebruik van electri- schen stroom voor huishoudelijke Ruwe huid met diepe voren Winterhanden, winterooren? Wintervoeten, winterteenen Stukke armen, stukke beenen? Weer in orde na ’t gebruik Van Purol. Purol is puik De pr\js der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. B|j abonnement belangrijk lager H.V.V. I IJ.V.C. I Stormvogels II 4 Quick I 4 H.V.V. II 2 een gegeven oogenblik ontstond gasvorming, ge- jlosie waarbij de groote en zware binnenhouder van „Stormvogels” het 2e elftal van H.V.V., Hindeloopen. In het buitenland is men nog al overstuur méér dan hier over een aanslag, welke beraamd zou zijn geweest op den Duitschen ex keizer te Doorn. Er is op Huize Doorn inder daad een Duitsch individu gearre steerd, hetwelk daar was binnenge drongen en gewapend bleek met een revolver en een groot dolkmes. De man is onmiddelljjk over de grens geleid en aan de Duitsche justitie overgeleverd, welke thans ernstig onderzoekt, wét precies ’s mans be doelingen waren. We begrijpen overi gens niet goed, waarom de Neder- landsche justitie dat niet eerst voor zich zelf heeft gedaan. Of is een aan- Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat de Gemeenteraad, krachtens het bepaalde bij artikel 9, derde lid, der Winkel sluitingswet 1930 (Staatsblad no. 460), voor de volgende dagen sluitingsuur voor winkels heeft bepaald op 11 uur des namiddags t. w. op den werkdag voorafgaande aan de erkend Christe lijke feestdagen en indien de le Kerst dag valt op een Maandag, op den 23en December; op den 5en Decem ber, of indien deze datum op een Zondag valt, op den 6en December op den Oudejaarsdag, of indien deze dag op een Zondag valt, op denSOen December. Workum, 9 December 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. slag op den Duitschen ex-keizer, gepleegd op Nederlandschen bodem, een zaak, welke ons niet aangaat? In Middelburg is plotseling over leden Mr. A. A. de Veer, A.-R. wet houder van genoamde stad en lid van de Eerste Kamer. Middelburg is een vrijzinnige gemeente, maar het ver trouwen van de bevolking in de capaciteiten van den heer de Veer was zoo groot, dat de regeering twee weken geleden geen bezwaar vond om hem tot burgemeester van de Zeeuwsche hoofdstad ter benoeming voor te dragen. Helaas mocht de be noemde zijn installatie niet meer be leven. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen bij deze ter open bare kennis, dat de Gemeenteraad bij zijn besluit dd. 8 December 1932, overeenkomstig artikel 72 der L. O.- wet 1920, aan het bestuur der Nieuwe Vereeniging voor Christelijk school onderwijs te Workum, zijne medewer king heeft toegezegd voor de aan schaffing van 2 nieuwe schoolbanken, een wandkaart van Indië en voor vervanging van de gasverwarming door kachelverwarming. Tegen genoemde beslissing bestaat binnen 30 vrije dagen beroep open bh Gedeputeerde Staten der pro vincie. Workum, den 9 December 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. WORKUM, Dec. ’32. Benoemd tot diaken in de Doopsgez. Kerk alhier, de heer Wieger de Jong in de plaats van den heer G. G. Groenendal, die wegens periodieke aftreding niet her kiesbaar was. Dec. ’32. B|j Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1933, we derom benoemd tot dijkgraaf van het waterschap „Hemelumer Oldephaert en aanhoorige Zeedijken” de heer P. Gaastra alhiertot dijksgedeputeerde de heer K. Bajema Az. te Koudum. Dec. ’32. Beroepen te Amerongen Ds. C. J. Schweitzer te Amsterdam, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier. den 13 December 1932. Heden morgen was de smid H. P. N. alhier bezig in den open lucht met het ledigen van een gedeeltelijk gevulden carbidhouder, welke behoorde tot het autogeen lasch-aparaat. Op i in deze ketel een volgd door een exp! vrij l onder een hevigen knal de lucht in vloog. De zware binnenketel kwam op een daarnaast gelegen pakhuis terecht en verbrijzelde een deel van het dak. Een op den zolder in het pakhuis aanwezige jongen kwam, evenals de smid zelf, met den schrik vrij. Er viel alleen materieele schade te con- stateeren. 14 Dec. Na eenige dagen vorst en een korte en nog niet geheel ver trouwde gelegenheid om te schaatsen rijden is het voorloopig weer met het Ijsvermaak gedaan. Gister-, Dinsdag middag werd door het actieve bestuur van de Ijsclub „Workum” de ijsbaan voor het publiek opengesteld, maar enkele gaten en een laagje water op het ijs maakten het nu juist niet tot een waardige opening van dit winter seizoen. Toch is er dit jaar in ieder geval gebruik gemaakt van de ijsbaan al is het rijden nu weer van de baan. De winter exit, ontvalt me, maar een blik op de kalender zegt ons dat we den 21 en December nog niet bereikt hebben.en dus nog meer kou kun nen kragen dan ons lief is. 15 Dec. Gisteravond hield Ds. I. Hulshof!' in de Doopsgez. Kerk alhier, een lezing over een boek, zulks in navolging van omringende gemeenten, waar deze lezingen zeer in de smaak waren gevallen. Besproken werd de Het gauwdievengilde blijft bijzonder actief. Ten postkantore te Groningen een geldzending, groot f20.000, welk bedrag door den directeur van het postkantoor te Winschoten naar het kantoor te Groningen was verstuurd. In Horssen bij het niet bijster ge lukkig bekend staande Oss is een machinist des nachts in zijn slaapka mer overvallen, mishandeld en van een paar honderd gulden beroofd. In den laatsten tijd hoort en leest men nog al eens over moordaanslagen op publieke vrouwen. Het lot van Blonde Mien ligt ons nog versch in het geheugen en thans is weer een 25- jarige prostituée in Den Haag door een onbekenden bezoeker neerge schoten. uit 3 deelen bestaande roman van het echtpaar Scharten-Antink „Het Leven van Francesco Campana”. Een gewoon levensverloop van eenteergevoeligen jongen, dat met schijnbaar eenvoudige tafereeltjes zoo meesterlijk beschreven is. Enkele voorgelezen fragmenten uit het eerste deel: „De jeugd van Francesco Campana” stelden de be koorlijke schrijftrant aan het licht en spraken voor zichzelf. Een algemeene beschouwing over het vrij sombere, maar even gevoelige tweede deel: „Duistere Waarheid”, gevolgd met de overwinning van het licht op de duisternis in het derde deel„Het Eeuwige Licht”, werd treffend ge schilderd. Het sobere, aangrijpende einde van dit leven van strijd liet een diepe indruk achter op het aan dachtig gehoor. Een grootere belang stelling was deze lezing zeker waard geweest. 15 Dec. Gisteravond werd in het lokaal „Rehobóth” alhier een film vertoond: „Naar de wereldstad Lon don”, onder leiding van den heer M. Brinksma, voorheen zeemans zende ling te Londen. De heer Brinksma wist op zeer onderhoudende wijze iets mede te deelen omtrent het leven in de groote wereldstad en van de gevaren, die vooral de zeelieden omringen, waar door spr. tevens duidelijk maakte dat de zwervende zeeman door vele buitenstaanders nagenoeg geheel ver geten wordt. Met aandacht werd een en ander (helaas niet door allen) ge volgd. Dat een zoo mooie arbeid als de heer Brinksma onlangs nog ver vulde binnenkort krachtig voortgezet en gesteund mag worden, is door deze filmavond wel levendig gemaakt. 15 Dec. Op een tamelijk hard- gevroren terrein speelde „Stormvo gels” I hier Zaterdag j.l. tegen IJ.V.C., welke in de eerste helft van de wed strijd met tien man in het veld stond. Het liet zich eerst aanzien als zou het nog een vinnige strijd om de over winning worden, maar nadat Workum verdiend de leiding gekregen had, zakte de spanning. Onder een vrij lauw verloop, waaraan de vele ingooi- ballen zeker niet vreemd zijn, kwam met afwisseling van corners op het Workumer doel en vele handsballen bij de IJ.V.C.-ers, in half donker ten slotte het einde met een 4-0 over winning voor de gastheeren. „Storm vogels” I heeft zich tot nu toe dus op het bovenste plaatsje kunnen handha ven, terwijl de 4 resteerende wed strijden niet als de zwaarste beschouwd wordenimmers nog tweemaal tegen H.V.V. II en „Stormvogels” II. Toch zal men deze tegenstanders niet moeten onderschatten. De competitiestand is thans als volgt gesp. gew. gel. vrl. pnt. Stormvogels I 6 5 5 FERWaLDE, 8-12-’32. Foar de tredde kear yn dizze winter kaem de krite „Ferwalde fen it Kristelik Frysk Seiskip yn gearkomste bijien. Under lieding fen de foarsitter I. G. de Boer, waerd songen Psalm 84 vers 2 üt it Frysk psalmboek, en gong dizze Vis foar yn gebet. Lézen waerd Röm. 5 vers 1—11. As ynlieder stie op ’e wirklist R. Bakker, dy 't as ünder- wirp nommen hie: „Holier komt men der mei”. Howol de leden frij binne yn in to bihanneljen underwirp, steane dizze oan ’t nou ta alhiel yn'tteikon fen. de propaganda. Wol in bewiis det er libben ya sit. Ynlieder seit o. ho 't ien fen de greatste biswieren is de fraechHofier komt men der mei. D. w. s. Hat it Fiysk yn Vis tsjinwirche tiid noch wol safolle bitsjutting det it de moeite Isannet, om de eigen Fryske sprake yn earo to balden. Fryslan op. sich seis is mar lyts, en sadrawe bütc-n Fryslan kom- me, den kin men der neat mear mei. Ynl. seit, det hwa 't sa riddemaret, yn sailer gelyk hat, hwennear 'tmen allinne rekkent nei de oppeiflakte, dy ’t leit twisken Dokkum en Staveren. De tael fen in folk, al is det den ek noch sa lyts, lit him lykwols net öt- miette, neflens it biheinde gebiet. Hwa ’t sa de Fiyska tael sjucht, is materialistysk. Dy komt net fjirder' as to sizzen, hwet kin ik dér mei en hwet bringt it mij yn ’e bfise. Dy hat ek net leard de tael to sjên, as in folkswearde, as in folksbesit. As Kris ten Fries bilide we lykwols det Gód alle ding sa makke hat, det er ek oan it Tytse in eigen bistemming skonken hat. Fen Vit dy skögingsjug- ge we ek Fryslfia en it Fryske folk, neffens syn eigen, dead en wêzen, to- midden fen oare folken in eigen plak ynnimmen. De tael fen det Fryske folk is in greate nationale wearde, dy it yn oerienstimming mei hjar aèrd en wêzen, fen Gói üntfongen hat. Göd wirket net doelleas. Likemin as de skepping sich üuttrekke mei oan hjar heechere doelstelling n.l. de Skepper dêryn to forhearlikjen, sa mei ek it Fryske folk sich net Ünt- trekke oan it doel, wêrta Gólitsteld bat, n.l. det Hij Vit en trcch en fen det Fiyske folk Syn eare sykje wol. Hwa 't yn det Ijocht do dingen fen Fryslan sjucht, komt net yn ’e earste pleats mei de fraechHofier komt men der mei, mar hwet doch ik der mei. En it andert op dy fraech steld it Fryske folk skildich om de fen Göd üntfongen tael net allinne yn eare to balden, mar ek to biüken op elts ter rein fen it Fryske libben. De bisprekking dy ’t op dit ünder- wirp folge, liet litkömme, det bij de fraechHofier komt men der mei alline dit weardige andert tapoasing fynt: „Foar de troan fen Göd!’ Underwyls de gearkomste forgaste waerd op koffje en koeke, waerd oer- gongen ta it balden fen in heal-üre lês-les. Elts lid lést in stik foar yn folgoarde, wêrbij tige oandacht skon- 1 1 2 2 3 2 De doelpunten voor en tegen zijn resp.17-7; 18-7; 12-13; - 9-13; 3-9. Zaterdag a.s. ontvangt het 2e elftal Ziet onze aparte Etalage en U koopt voordeellost in Immers, in den oorlog triomfeeren leugen (in pers en spionnage-bedrijf), de afgoderij van het vader land, ontheiliging van den Zondag, diefstal, moord op groote schaal, ook van de burgerbevolking, die wordt uitgemoord door blokkade en gas bombardement Uit vlugschrift no. 5 van „Kerk en Vrede.” Binnenland. Nieuwe Zuiderzeewerken. bleek dezer dagen de vermissing van Een voorgenomen aanslag op den ex-keizer. Mr. A. A. de Veer f. Allerlei. Blijkens het voorloopige Verslag van de Tweede Kamer over de be groeting van het Zuiderzeefonds en de daarop gevolgde Memorie van Antwoord zfin de Minister van Water staat én de regeering ondanks daar toe geoefenden aandrang niet bereid gebleken om in 1933 reeds met de verdere inpoldering van de Zuiderzee voort te gaan. De regeering meent, dat het volkomen een raadsel is, op hoeveel de waarde van den nieuw gewonnen grond moet worden ge schat. Dat behoeft niet te verhinde ren om in dezen tfid met de uitvoe ring van een groot werk voort te gaan, maar wél dient ernstig over wogen te worden, in hoeverre die voortzetting op de meest economische w(jze kan geschieden. De droogma king van den Wieringermeerpolder is nog al kostbaar gebleken. Zaak is het om uit de thans opgedane erva ringen lessen te trekken. Er behoort b.v. veel meer centralisatie te komen b|j de leiding der onderscheidene werkzaamheden. De mogelijkheden van bezuiniging zijn vele en de mi nister verklaart, dat zijn departement een jaar noodig heeft om ze te onder zoeken. In de plaats echter van de verdere inpoldering zullen in het a.s. jaar eenige nieuwe werkzaamheden wor den gesteld, welke met de inpoldering in verband staan, daarvan een onmis baar onderdeel uitmaken, maar niet temin grootendeels ook zonder de in poldering haar waarde hebben en be houden. De bedoelde werkzaamheden zullen bestaan in het maken van de met het oog op de inpoldering noodzakelijke voorzieningen in de afwatering van de omliggende landstreken, alsmede van een losbouw te Lemmer en den aanleg van een haven te Urk. Deze werken kunnen vermoedelijk zonder langdurige voorbereiding worden aan gevat en werpen ook onmiddellijk na de totstandkoming reeds voordeelen af. Voor deze werken wordt bij nota van wijziging een bedrag uitgetrokken van f700 000. dacht van belanghebbenden o huishoudelijke doeleinden. Het gunstigste tijdstip om van dit tarief te profiteeren ligt in het begin van een nieuw jaar. Inlichtingen worden gratis zonder eenige verplichting gaarne ten kantore van de Llchtbedryven verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Doos 30 en 60 ct. FRISO I

Friso nl | 1932 | | pagina 1