enz. enz. voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 J. W. DE JONG - Workum Nieuws- en Advertentieblad Griep, Influenza. heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar My’nhardt’s Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. DICHT BIJ HUIS MBH Af te zien van militaire landsver dediging en over te gaan tot nationale ontwapening is een zedelijk gebod. oudt Uw Mianden zacht met Purol! Gasprijs voor Ruimteverwarming. No. 5 ZATERDAG 28 JANUARI 1933. 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. des (Adv.) kunt ge nu GRATIS Uw oogen laten onderzoeken. DOE HET NOG HEDEN Gediplomeerd Opticiën-Refractionist gaan, ja een klein zeer bezwaarlijk rekening van Provincie en Rflk ko- mm a a Al j een groote verbetering totstand ge komen, maar helaas verkeert de Rijksweg Koudum—Nieuwe Aanleg nog in een slechte toestand. Detrek- weg Workum—Bolsward is sinds i 'de zQde van B. en W. steeds pogin- ring te komen. Naar Verslag den Raad Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Uit -De Immoraliteit der Landsver dediging*' door Prof. Dr. D. v, EMDEN. val zeggen wil: opschorting van de beslissing) om het volgende jaar weer publiek te verpachten. Voor stemden de heeren Dijkstra, Brand sma, van der Gaast, Faber, Westen dorp en Leeuw. Overigens wordt zonder hoofdelijke stemming overeen komstig B en W.’s voorstel besloten. Punt 10. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van A. Hendriksma e.a. om de achter hunne woningen aan het „Zylspad” gelegen landsloot te dempen. B. en W. zeggen in hun prae-advies dat herhaaldelijk klachten zijn binnen gekomen over de onhygiënische toe stand, waarin bedoelde sloot verkeert. Daar de eigenaar van het daarachter gelegen land thans bereid is tot ver koop van een strook grond ter breedte van 2 M., onder voorwaarde dat de sloot gedempt wordt, een afschoi- dingsstek wordt geplaatst en onder houden, en goede afvoer van het menagewater plaats vindt, vragen belanghebbenden of de gemeente een en ander wil uitvoeren, waarvoor dan een erfpachtsrecht van dien grond zal kunnen worden geheven. Uit een kostenberekening van den gemeente- architect blijkt dat aankoop van den grond en uitvoering van de werk zaamheden een som van f 2580 zal vorderen. Wordt de slootdemping in werkverschaffing uitgevoerd dan zal dit bedrag met 7Oo/o van f800 f560 kunnen worden verminderd, zoodat ten laste van de gem. blijft f2020 plus het onderhoud van hoofdriool en scheidingsstek. Wanneer het gem.- belang bij deze verbetering bepaald wordt op f500, dan zullen de kosten, voor zoover die dan in het uitsluitend belang van de betrokkenen worden gedaan, f 1520 bedragen. Berekend naar een rente van 5 °/o zouden dan de belanghebbenden, die tengevolge van hun zeer zwakke financieela draagkracht niet in staat zijn dit bedrag in eens terug te betalen, jaarlijks aan de gemeente moeten betalen een bedrag van f 76. De minderheid van B. en W. stelt voor, opdat dit nuttige werk niet achterwege zal blijven, dit bedrag terug te brengen tot f 50. De heer Brandsma vindt het bedrag voor de geheele verbetering hoog en onderhoud aan een scheidingsstek over die lengte zal niet meevallen, zoodat spr. liever de sloot zou laten opschoonen. De heer Westendorp heeft zich van de toestand ter plaatse overtuigd en is nu voor verbetering met vergoeding als door de minderheid van B. en W. voorgesteld. Eveneens de heer de Roest. De heer de Vries verklaart als minderheid van B. en W., dat hij het bedrag van f50 als jaarlijksche rente heeft voorgesteld, omdat op die voor waarde door alle betrokkenen is in gegaan en de noodzakelijke verbete ring dan niet op te hooge onkosten zal afstuiten. De heer Gaastra meent dat het gem.-belang bij verbetering met f500 goed betaald en een hooger bedrag niet geoorloofd is. De heer van der Gaast kan volko men met de meerderheid van B. en W. instemmen, maar zou wanneer de verbetering in dat geval gevaar liep achterwege te blijven, ook wel met de minderheid mee kunnen gaan. Met 9 tegen 2 stemmen wordt be_ sloten het werk uit te voeren zooals door B. en W. is voorgesteld. Tegen de heeren Dijkstra en Brandsma. Hierna volgt stemming over het bedrag, hetwelk belanghebbenden jaarlijks aan de gemeente zullen ver goeden. Het voorstel van de meer derheid van B. en W. (dus f76 per jaar) wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Voor de heeren Gaastra, Djjkstra, Ferwerda, Brandsma, Faber en Leeuw. De regeling van het ver schuldigde bedrag voor elk pand wordt aan B. en W. overgelaten. Een voorstel van den heer Faber om punt 12 voor punt 11 te behande len wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Gaastra, Brandsma, Westendorp en de Vries. (Zie vervolg Raadsverslag op pagina 4 Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met PUROL Beste voor de handen. Dooi 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apotheker» en Droghteo. van de vergadering van der Gemeente WORKUM, op Maandag 23 Januari 1933, nam. 7 uur. Voorzitter de heer O. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Tegenwoordig alle leden. Na opening met voorlezing van het formuliergebed herinnerde de voorz. In deze eerste vergadering van dit jaar allereerst aan de werkverschaf fing, die in 't afgeloopen jaar de volle aandacht van het gem.-bestuur had gehad. Reeds 5 maal was een verzoek tot invoering van een steunregeling afgewezen, waaruit duidelijk bleek dat de Raad werkverschaffing voor stond, die alleen met subsidie moge lijk gemaakt werd, waardoor men dan wel voor een groot deel z’n zeggenschap overdroeg aan Rijk en Heide-MQ., maar dan kon toch tot uitvoering van werken overgegaan worden waaraan anders niet viel te denken. Na het sportterrein zijn thans de werkzaamheden aan het kerkhof voor de 2e winter voortgezet. De strandplannen zullen mettertijd een nieuwe werkgelegenheid scheppen, al zal men de hooggesnaarde illusies van geëgaliseerde en gedraineerde polder met groot strand (vol badgas ten, hotel met rieten stoelen kortom een complete badplaats) ja wel iets moeten herzien. De wegen die Workum met de provincie verbinden zQn een bron van klachten en laten inderdaad veel te wenschen over. Verbetering eischt kosten die de draagkracht onzer gem. verre te boven gaan, ja een klein deel hiervan zou al zeer bezwaarlijk zijn en dus moet de groote rest voor rekening van Provincie en Rflk ko men. Tot de Nieuwe Aanleg is reeds een groote verbetering tot stand ge komen, maar helaas verkeert de Rijksweg Koudum—Nieuwe Aanleg nog in een slechte toestand. Detrek- weg Workum—Bolsward is sinds jaren slecht berijdbaar, hoewel van de zijde van B. en W. steeds pogin gen zijn aangewend om tot verbete ring te komen. Naar gebleken is zouden Ged. Staten slechts dan tot uitvoering willen overgaan, wanneer de werkzaamheden aan den aarden onderbaan in werkverschaffing kun nen worden uitgevoerd. Wanneer dit wordt goedgekeurd zal natuurlek ge tracht worden een hooger uurloon dan 26 cent vast te stellen. De haven, die zonder kosten voor de gemeente in orde is gebracht, wordt geregeld gecontroleerd en de 4oestana is steeds onveranderd bevon- van de lichtbedryven over het 3e kwartaal 1932. e. Schrijven van den heer D. D.- van der Werf, dat hy zijne herbenoe- artikel voor inwilliging stelt, zoodat “V’C tot Armvoogd aanneemt. een vergoeding wordt toegekend, be- ^c^ir^v®EkXan),(^®11 J1®®1" O. Rie- rekend naar f10 per kind per jaar, tot weesvoogd aanneemt. g. Dankbetuigingen van de wed. J. Stout en de wed. J. Oudeboon voor de verleende toeslag op het pensioen. h. Nieuwjaarsrede van den voorz. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland. i. Jaarverslag over 1932 van de commissie tot wering van school verzuim. j. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente ontvanger op 22 December 1932. Op voorstel van B. en W. worden bovengenoemde stukken voor kennis geving aangenomen. k. Verzoek van den gemeenteraad van Ambt-Hardenberg om adhaesie te betuigen aan een tot de Regeering en de Tweede Kamer gericht adres, om het bedrag der belastbare op brengst van de ongebouwde eigen dommen te verminderen. Tegen adhaesie-betulging bestaat geen bezwaar, zoodat daartoe besloten wordt. l. Adhaesie-betulging van het pro vinciaal Drankweercomité in Fries land aan het verzoek van de sub commissie „Handhaving-drankwet” om het maximum aantal verloven A vast te stellen op het bestaande aantal dier verloven. Aangezien verlaging van het maxi- mum-aantal verloven niet eerder kan plaats vinden dan in 1935 wordt ook dit schrijven voor kennisgeving aan genomen. m. Verzoek van C. de Jong om uit betaling van een bedrag van f 17.50 wegens werkzaamheden in 1931 aan het stembureau nZuid”. Deze som is reeds eerder door B. en W. geweigerd daar een vergoeding van t10 voldoende geacht werd, waarom ook nu dit schreven voor kennisgeving wordt aangenomen. n. Verzoek van P. Spijksma e. a. tot plaatsing of verplaatsing van een lantaarn en bestrating van de z.g. „Plaatssteeg". Dit verzoek wordt om prae-advies in handen gesteld van B. en W. Mededeelingen van B. en W. le. dat wethouder de Vries op zijn verzoek is ontheven van zjjn functie als voorzitter van de Commissie voor de Lichtbedryven en dat in diens plaats is benoemd wethouder Gaastra. 2e. dat onderzoek naar de wensche- ijjkheid om de jaarwedde van den geneesheer, belast met de vaccinatie en doodschouw te verlagen of op an dere dan de thans geldende wijze te regelen, heeft uitgewezen, dat hiervoor geen voldoende grond bestaat. Voor gevallen zal echter geen vergoeding meer worden gegeven. De heer Brandsma meent dat het aantal vacciaties, nu dit niet meer verplichtend is, zeer gering zal zijn, zoodat een vergoeding voor elk geval misschien wel beter oplossing zou zfln. B. en W. antwoorden dat uit infor maties bij doktoren een bedrag van f150 zeer billijk en absoluut niet aan den hoogen kant bleek te zijn, maar wanneer een andere regeling ge wensebt mocht worden, zal men met een voorstel daartoe kunnen komen. Een later binnengekomen verzoek om verschillende werken als bruggen enz. niet in eigen beheer van de gem. uit te voeren wordt naar B. en W. gerenvoyeerd om prae advies. Punt 3. Verzoek van A. J. Mulder, F. Kramer, W. Buma, A, Elzlnga. G. Grouwstra en J. Westendorp, om te gemoetkoming uit de gemeentekas in de kosten van schoolbezoek ingevolge Burgemeester en Wethouders van WORKUM b engen ter algemeene kennis, dat de gemeenteraad heeft besloten met ingang van 1 Januari 1933 de gasprijs voor ruimteverwar ming, welke thans 6 cent per M3 be draagt, te verlagen en als volgt te regelen voor 1—500 M3 per jaar6ct. p. M3 501—1000 5» 1001 en meer 4„ Workum, den 25 Januari 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager den. Om echter het volle profijt te trekken van de uitgediepte haven moeten de binnenwaters ook in be hoorlijken staat verkeeren. De voor geschreven diepte van 1.70 M. wordt niet overal bereikt en enkele bochten, by lokaal Rehoböth en op het Noord, zijn een belemmering voor een goede doorvaart. Ook in dit opzicht is echter het gem.-bestuur diligent. Dat het Comité van Actie voor be houd van den veerdienst Stavoren— Enkhuizen weinig van zich laat hoo- ren, vloeit voort uit de omstandig heid dat opheffing van dien dienst niet eerder overwogen wordt dan wanneer een spoorverbinding over de afsluitdijk tot stand is gekomen. Te zjjner tijd zal het comité echter de bewijzen leveren, dat het in de volle zin des woords een comité van actie is. Het vastgestelde uitbreidingsplan voor onze gem. is slechts toekomst muziek, waarvan we hopelijk binnen afzienbaren tijd de ouverture mogen hooren. De verduistering by het Stads Burgerweeshuis als ook de staking hier ter plaatse hebben de gemoede ren in beweging gebracht, maar waren feiten, die het gem.-bestuur slechts terzijde raakten. Op straten en wegen behoort de gem. te zorgen voor orde, rust en veiligheid, desnoods met aan wending van alle daartoe gebruik- staande middelen. De straatschenderij gaat somtijds alle perken te buiten, waarom opdracht is gegeven alle bedrijvers, die veelal gevoel voor fatsoen en eer missen, voor de rech ters te brengen, opdat onze gem. te dien opzichte geen slechten naam meer zal dragen. De karig beloonde politie heeft een veel te zware taak gehad en wanneer die taak niet door medewerking van de bevolking ver licht zal worden, zal uitbreiding van het aantal agenten noodzakelijk kun nen worden. Tot een onaangename erkenning komen we, wat betreft de toestand onzer financiën, die zeer zorgwekkend genoemd mag worden. Om tot een sluitende begrooting te komen, moes ten verschillende posten geschrapt en de belastingen nagenoeg tot het uiterste verhoogd worden. Ter ver krijging van meerdere inkomsten zou nog een straatbelasting kunnen wor den ingevoerd, maar dit is vrijwel het eenigste en niet een zeer ge- wenscht middel. Daarom zullen de Raadsleden goed doen hun stem niet te geven aan besluiten waaraan ver mijdbare kosten verbonden zijn. Een woord van dank voor de samenwerking tusschen de Raad en het College van B. en W. is zeker op z’n plaats. In het afgeloopen jaar was niet alleen veel zorg, maar ook veel stof voor dank. Eben-Haëzer (tot zoo- ver heeft de Heer ons geholpen) en met een vast vertrouwen op Hem, zullen we weer met goeden moed het eventueel meerder werk in bijzondere zelfs vliegveld voor de K.L.M. enz., ]*ar - Aldus ongeveer de openingsrede van den voorz., waarna aan de orde kwam Punt 1. Notulen der vergadering van 8 Dec. 1932. Deze worden onveranderd goedge keurd. Punt 2. Ingekomen stukken en me dedeelingen. a. Resoluties van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de volgende raadsbesluiten 1. aangaan van een geldleening groot f5000 met de N. V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. 2. wijziging gemeente-begrooting, dienst 1932. 3. kasgeldleeninicg voor 1933. b. Resoluties van de Ged. Staten, houdende mededeeling, dat de vol gende belastingheffingen bij Koninklijk besluit zfjn goedgekeurd: 1. reinigingsrechten. 2. 100 opcenten op de gemeente fondsbelasting. c. Resoluties van de Ged. Staten, houdende verdaging van de beslissing over de gemeente- en bedrijfsbegroo- tingen, dienst 1933. d. Rapporten van het accountants kantoor M. Kramer te Leeuwarden inzake de controle op het beheer bJ art. 13 der L. O.-wet 1920. Al deze verzoekschriften voldoen aan de eischen, die genoemd wets- een vergoeding wordt toegekend, be- mersma, dat zijne herbenoeming reap, tot bedragen van f23.97 f4250 f 3Q31i f 30j f30 en fl3 67 Punt 4. Verzoek van O. Faber om de met J. Faber aangegane overeen komst tot huur en verhuur van de woning by den Paardestalburg op 12 Mei 1933 te beëndigen, met verzoek schriften van P. v. d. Pal en S. K. Postma om de woning onderhands te mogen huren. Tegen inwilliging van het verzoek om beëindiging van huur bestaat geen bezwaar. B. en W. stellen voor, daar het schrijven van v. d. Pal eerder in hun bezit was dan dat van Postma, de woning aan P. v. d. Pal te ver huren tegen een huurprijs van f 120 per jaar. De heer de Roest vindt dit motief wel wat zwak, terwijl ook de heer Ferwerda het niet de juiste weg acht en daarom voorstelt de woning publek te verhuren en zoo dit verworpen wordt nog te stemmen over de per sonen, welke voorstellen door den heer Haytema ondersteund worden. Het voorstel tot publieke verhuring wordt verworpen -met 7 tegen 4 stem men. Voor de heeren Ferwerda, de Roest, Haijtema en Leeuw. Tegen de heeren Gaastra, Dijkstra, Brandsma, van der Gaast, Faber, Westendorp en de Vries. Het andere voorstel, stemming tus schen de twee gegadigden, wordt eveneens verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Ferwerda, de Roest en Haijtema. Punt 5. Verzoek van de wed. J. Visser—Molenaar om de middenstands- woning wyk G no. 128 wederom onder hands te mogen inhuren. Zonder hoofjelijke stemming wordt dit verzoek om de woning wederom voor 1 jaar vanaf 12 Mei 1933 te huren, tegen een huursom van f300 per jaar, ingewilligd. Punt 6. Benoeming van een lid van de commissie tot wering van school verzuim. Uit de alphabetische aanbeveling van B. en W.Tj. Bouwsma, T. A. Deinum en R. Jonkman, wordt de heer Tj. Bouwsma met meerderheid van stemmen benoemd. Punt 7. Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs (vac.—Oosten). Met algemeene stemmen wordt de heer IJ. Oosten herkozen. Punt 8. Rapport van de commissie tot onderzoek van de begrooting van het Stad-Burgerweeshuis voor 1933. De commissie heeft geen bemer kingen, zoodat zonder hoofdelijke stemming tot goedkeuring van de begrooting wordt besloten, tot een bedrag van f 1178.42 in ontvang en uitgaaf. Punt 9. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van H. v. d. Pal, S. Adema, J. Brouwer en P. Zwaga om den reinigingsdienst onderhands te mogen pachten. De tegenwoordige pachters vragen met ingang van 1 Mei 1933 den reini gingsdienst wederom onder de thans geldende voorwaarden (voor een pachtsom van f4715.—) voor den tijd van 2 jaren ondershands aan hen te verpachten. B. en W. meenen in hun prae- advies dat er op het werk van deze menschen weinig of niets valt aan te merken, althans geen enkele klacht is vernomen, terwijl de pachtsom zoo danig is, dat voor deze 4 nijvere werklieden een weekloon wordt ver diend dat, al is het dan niet hoog, toch een redelijke vergoeding mag worden genoemd voor den gepres- teerden arbeid. Misschien zou bij pu blieke aanbesteding een lagere pachtsom kunnen worden bedongen, maar dit zou om meer dan één reden niet in het belang van onze gem. z(jn. Zy adviseeren daarom onder- handsche verpachting aan de tegen woordige pachters, echter voor den tijd van 1 jaar op dezelfde voorwaar den, en na afloop van dat pachtjaar, om den schijn van bevoorrechting te vermijden, de reinigingsdienst bij publieke omschrijving te verpachten. Tegen deze laatste bepaling heeft de heer Brandsma bezwaar omdat dit eigenlijk een onnoodige verplich ting geeft. Met deze meening zijn niet allen het eens, maar toch wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen schrap ping van de bepaling (wat In dit ge- i bei f i i - k O. ii--

Friso nl | 1933 | | pagina 1