Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. J. W. de Jong Worknm Een kostbaar bezit Juist MBBMni nu de lange winteravonden naderen, is het ti;d aan uw oogen te denken en u een passende BRIL aan te schaffen. De gelegenheid is voor U thans heel ge- makkelijk en het onder zoek geheel GRATIS De Griep 59ste Jaargang ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933. No. 6 Adverteert in dit blad Plaatselijk Nieuws. Gemeenschappelij ke taak. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 -- n •u (Nadruk verboden.) (Adv.) de Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. In te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten WORKUM, 1 Febr. 1933. Het was heden een onvergetel^ke dag voor k en voor is een doos of tube „Zy”Ciêtne. Zy beschermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winter kou als een warme bontmantel of behagelijke pels het uw lichaam doet. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager LUST van uit Workutn vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over Januari 1933. Ingekomen Cornells Visser van Makkum naar F 49. Cornelia Visser van Makkum naar F 95. Froukje Wiersma van Grootegast naar D 18. Hedwig Schu bert van Fellhammer (D.) naar A 83. Jacob de Vries van Franeker naar E 40. Aan de andere zijde wensch ik nu echter met evenveel nadruk de stelling te poneeren, dat ’t toegeven, dat de geest van ’t Koninkrijk Gods niet per sé een oorlog uitsluit, niet inhoudt, dat niet de tijd komen zal en nu gekomen is, dat elke oorlog als zonde moet worden veroordeeld. Uit de brochure„De heilige Schrift, het koninkrijk Gods en de oorlog” van Ds. S. G. DE GRAAF, Gereform. Pred. te Amsterdam. Geluk is een groote liefde en veel dienen. Olive Schreiner. Er bestaat by moreel hoogstaan de menschen het idee, dat zy hun naasten „goed” moeten maken. Eén persoon moet ik „goed” makenmezelf. Maar m(jn plicht jegens mijn naaste wordt veeleer omschreven door te zeggen dat ik hem gelukkig moet maken als ik mag. R. L. Stevenson. Er wordt heel veel geschreven en gesproken in dezen tyd over de groote mate van onderlinge afhanke lijkheid der naties, over de gecompli ceerdheid van onze maatschappij, over de onderlinge afhankelijkheid van verschillende bevolkingsgroepen en zoo meer. En dat is ook heel juist en nuttig, omdat aldus da menschheid ervan doordrongen wordt en ten slotte een einde zal maken aan de onheil zame kunstmatige belemmeringen die er aan het economische leven worden aangelegd en waardoor tal van stoor nissen ontstaan met al de ellende van verstoorde handelsbalansen, versmoor de begrootingsevenwichten, kunstma tige prikkeling van de gevoelens tusschen verschillende volken enz. We zijn het er dus allen wel over eens, dat nog nooit tevoren de levens der menschen dermate onderling van elkaar afhankelijk waren als thans. Aan den anderen kant beïnvloeden wij dus door onze gedachten en daden de levens der menschen om ons heen veel sterker dan vroeger het geval was, en daar ons collectieve bewust zijn als het ware de maatschappij vormt, is een veel sterker ontwikkeld gemeenschapsgevoel dringend nood- zakelijk geworden. We hebben een gemeenschappelijke taak gekregen, die we gemeenschappelijk op de aller beste wijze, volgens onze beste gedach ten van goedheid en recht hebben te vervullen. Maar dat houdt ook in, dat het individu, wil het zich goed van zijn verplichtingen kwijten, niet meer kan volstaan met zich alleen om eigen karakter, eigen moraal, eigen maatstaf van waarheid, rechtvaardig heid, eigen voorbeeldig gedrag te be kommeren. En als er dus in ons maatschappelijk leven corruptie voor komt, als er onrechtvaardigheid is in onze economische betrekkingen, als de moraal in de een of andere ge meenschap minderwaardig is, dan kunnen we niet volstaan meer met ons in onze zelfgenoegzame eerbaar heid op te sluiten, ons te verheugen, dat wij niet zoo slecht zijn of schuldig aan al die dingen. Neen, we hebben, als deel van onze gemeenschappelijke taak ook te waken en te werken voor de verbetering van zulke toestanden. Wanneer we alleen maar volstaan met naar eigen rechtschapenheid te verwijzen en het kwaad te veroor- deelen, zonder dat we protest aan- teekenen tegen het verkeerde dat we weten dat gebeurt, zonder dat we ieder voor zich hardnekkig pogen, zulke toestanden te veranderen, dan mogen we persoonlijk nog zoo recht schapen en eerlijk zijn, maar dan blijven we toch in gebreke onze on afwijsbare gemeenschappelijke taak personen welke den 18 jarigen leeftijd hebben bereikt (mits in het gezins verband opgenomen) geen inleg van f 1 50 meer te heffer. Na een korte toelichting door den voorzitter waarin tevens werd voor gesteld om die personen die reeds 18 jaar zijn en niet als lid zyn ingeschre ven, dus los van het gezinsverband eveneens vrij te stellen van ’t betalen zes maanden voor te schrijven. Dit voorstel vond bijval in de vergadering en werd met algemeene stemmen aangenomen. Het 2e bestuursvoorstel ontlokte een breedvoerige discussie waar zeer vele leden aan deelnamen. Voorgesteld werd a. vrijstelling van een maand con tributie of b. de verpleegtijd te brengen op 35 dagen en een bedrag gelijk staande aan het in a genoemde te storten in de kas van het t.b c.-fonds ten einde ook onze leden te kunnen helpen voor deze gevreesde ziekte. Reeds dadelijk liet het zich aanzien dat de vergadering het in alle op zichten niet eens was met de ziens wijze van het bestuur en wilden velen van de sprekers het bepaalde over 35 dagen los van het voorstel b waar om de voorz. dan ook aan de orde stelde de vraag, kunnen we direct besluiten de verpleegtijd op 35 dagen te bepalen, wat met algemeene stem men werd aangenomen. Voorstel a werd na eenige bespre king met op 2 na algemeene stemmen verworpen, zoodat thans de vraag gesteld werd hoe nu met dat vrijko mende bedrag, daar uit de bespreking reeds was komen vast te staan, dat alhoewel het zeer nuttig werk is van’t t.b.c.-fonds, meende men toch dat dit niet rechtstreeks op den weg van „Onderlinge Hulp” ligt. Onze veeer- niging, aldus de gedachtengang, moet zich op eigen terrein bezighouden. Veel werd er dan ook voor gevoeld, om het ideaal vrij uit, vry thuis te verwerkelijken, m a.w. het moet zoo ver kunnen komen dat de patiënten wanneer zij het ziekenhuis verlaten, niets meer moeten bijbetalen, van daar dat gezegd werd de verlenging der verpleegdagen is de eerste stap in de goede richting. Nadat nog door eenige leden het nut van de t.b.c.- bestrijding in ’t licht gesteld was, werd tot stemming overgegaan over het voorstel„Het vrijgekomen bedrag te reserveeren en in de toekomst met uitbreiding der rechten te komen, of op door het bestuur nader te bepalen voorwaarden dit bedrag te storten in de kas van het t.b.c.-fonds van het Groene Kruis.” Met algemeene stemmen werd be sloten deze gelden te reserveeren, waar echter de voorzitter gaarne ge zien had nu reeds verder op den ingeslagen weg voort te gaan, was hy niet te min de tolk van het bestuur om de leden dank te zeggen voor hunne royale houding en zelfs- een maand vrijstelling van contributie van de hand te wijzen en daarmee lieten uitkomen dat er meer prys werd ge steld op een vereeniging die wat voor hare leden kan doen. Waar by punt rondvraag geen noemenswaardige bijzonderheden naar voren werden gebracht, meende de voorzitter de vergadering te kunnen sluiten, even wel wilde hij nog een woord van dank brengen aan den heer P. Gaastra als lid van de commissie van advies, alsmede aan de scheidende controle commissie en in ’t bijzonder de ver gadering voor het in hem gestelde vertrouwen om hem weer tot haar voorzitter te kiezen. De vereeniging is een stuk van mijn leven aldus spreker, en daarom wil ik gaarne de verzekering geven dat ik al mijn krachten zal inspannen tot bloei en grootmaking van „Onderlinge Hulp”, waarna hij eindigde met de wensch dat het voor de leden een gezond 1933 mocht wezen. Verslag van de Jaarvergadering van de Vereen, voor Ziekenhuis* verpleging „Onderlinge Hulp” te Workutn. Bovengenoemde vereeniging kwam Woensdagavond in Jaarvergadering bijeen. De belangstelling voor deze vergadering was ook dit jaar weer buitengewoon groot. Niet minder dan 138 leden waren tegenwoordig. De voorz. B. Molenaar kon in z’n openings speech ook niet anders dan er zijn blijdschap over uit te spreken dat de leden zoo’n groote belangstelling in het werk van deze vereeniging aan den dag leggen. Spreker wil, in ver band met de nog al drukke agenda, niet breedvoerig stil staan wat betreft het werk onzer vereeniging. Meteen beroep op de medewerking der leden opent hij de vergadering. De secr.- penn. de heer P. PruiksmaLzn. leest daarna de notulen van de vorige jaarvergadering, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd en vastgesteld. Daarna werd spreker in de gele genheid gesteld verslag te doen van het werk van Onderl. Hulp over 1932 gevolgd door de fiaancieele mede- deelingen. Uit dit verslag dat met groote aan dacht gevolgd werd willen we ’t vol gende memoreeren. Medegedeeld mag worden dat het ledental nog stijgende is door dat het aantal leden thans 1038 bedraagt. Dat de vereeniging wel red=n van bestaan heeft moge blijken uit het aantal patiënten dat voor rekening van Onderl. Hulp werd verpleegd, n.l. over 1932 50 patiënten met 527 ver pleegdagen. Hiervan werden in het St. Antonius-ziekenhuis te Sneek op genomen 23 patienter. met 283 ver pleegdagen, in het Diaconessenhuis te Leeuwarden 9 patiënten met 89 verpleegdagen, in het St. Bonifacius Hospitaal te Leeuwarden 6 patiënten met 50 verpleegdagen, in de Bornia- kliniek te Leeuwarden 1 patient met 28 verpleegdagen, in het Academisch ziekenhuis te Groningen 2 patiënten met 56 verpleegdagen, terwijl ver goeding werd gegeven aan 10 eendags patiënten, totaal dus 50 patiënten. Uit het financieel gedeelte stippen we ’t volgende aan. De ontvangsten over 1932 bedroegen f5443 84 terwijl de uitgaven een bedrag vorderden van f4752 08, zoodat er een voordee- lig saldo te boeken valt van f691.76 Het reservefonds bedraagt f3516 57 waar dus bij komt 1690 en f 120 rente, zoodat de vereeniging per 1 Febr. een reserve heeft van f4326 57. Met de wensch dat nog velen lid van deze vereeniging mogen worden en dat God dit werk moge steunen be sluit de Secr. dit alleszins duidelijk verslag. Namens de Conti öle Commissie brengt de heer H. S. Haijtema verslag uit van hare bevindingen. Spr. acht zich gelukkig ook iets voor deze vereen, te mogen doen en daarom had hij bereids de benoeming als lid der Contr. Commissie aangenomen. Het was de commissie een genoegen dit werk voor de vereen, te doen en zij heeft kunnen constateeren, dat zij alles in de beste orde had bevonden waarom spr. de verg, voorstelt om den secr.-penn. van zijn verantwoording over 1932 te ontheffen. Spr. meent toch nog te moeten zeggen dat er eenige leden zijn die nog contributie schuldig zijn en geeft het bestuur in overweging hiervoor bereids maatre gelen te treffen. Met een woord van dank aan het adres van deze functi onaris besluit spr. z’n rapport. Namens de commissie werden de heeren I. de Boer, P. IJntema en IJ. Kramer voorgesteld om de voor 1933 werkende Contr 61e Commissie te wil len vormen. Genoemde heeren werden bereid gevonden dit te zullen doen. Voor de te houden stemming van een bestuurslid, aftr. B. Molenaar, doch herkiesbaar zijnde, vormden J. Schotsman, I. G. de Boer en H. Groen het stembureau, welke bij monde van eerstgenoemde kon mededeelen dat de heer B. Molenaar met een over weldigende meerderheid van stemmen herkozen was. De 2e voorz. F. Tiesma wenschte de voorzitter geluk met z’n herbenoeming en op het verzoek om deze functie wederom te willen aan vaarden werd dan ook met een woord van dank aan de vergadering in be vestigenden zin geantwoord, waarop een daverend applaus volgde. Overgaande tot verdere afhandeling der agenda kwam het eerste bestuurs voorstel aan de orde n.l. om van die den heer J. B. Dijkstra Vertrokken Auke Burna, v. G 291 n.'Heidenschap, (H.O.N.) Jitske Riemersma, van D 57 naar Delft, Spoorsingel 4. Luitjen v. d. Veen met gezin, van G 124 naar Drachten, Stationsweg D 5. Wed. IJde Couperus met gezin, van G 218 naar Niihuizum 15 Katharina IJntema, van A 30 naar 's Hertogenbosch, Ma- riënburg St. Janssingel. Marten Brink- sma, van D 48 naar Huizum, Ruys- daelstr. 46 Akke Dijkstra, van B 50 naar Herbayum p/a P. van der Weide. Cecilia Juliana Kampstra, van D 105 naar Amsterdam, Oosterpark- straat 30. Johannes Dijkstra, van G 152 naar Amsterdam, Tuindorp Nieu- wedam, Watergangscheweg 8. Gediplomeerd O pticien-Refractionist. Chr. muziekvereeniging „Crescendo” al evenzeer. Dit was geen wonder, daar beiden met dankbaarheid het feit herdachten dat het 25 jaar geleden was dat de heer Dij kstra zij n dir ecteur s- stok opnam om „Crescendo” een vaste leiding te geven in de schoone kunst der muziek. Des middags om vier uur stelde het muziekcorps met de vaandels zich der inleg maar die een wachttijd van [op voor de woning van den Jubilaris, om hem hare hulde te brengen. Na het spelen van het koraal: Dankt, dankt nu allen God, en een marsch, sprak de voorzitter namens de muziekver. deze woordenGeachte heer directeurHet is voor u en uw familie een vreugdevolle dag, doch niet minder voor de leden van „Crescendo.” Wy willen dan voor u en ons deze dag tot een onvergetelyke maken. Veel hebt gjj vcor „Crescen do” gedaan in die 25 jaren. Wy heb ben u leeren kennen als een humaan man die altijd klaar stond voor ons, met raad en daad. Want ik spreek niet te veel als ik zeg dat naast uw familie „Crescendo” een stuk van uw leven heeft ingenomen. Wie kan „Crescendo” zonder u Hoe vaak zyn uw zweetdroppels niet gevallen voor ons? Ongeveer ruim 2000 keer. Hoe veel lauweren hebt ge niet geoogst Het zyn vele. Geve God dat we op dezen weg mogen voortgaan. Dat „Crescendo” steeds uw geliefd corps blyve en dat zy nog lang van uw schoone gaven mogen genieten. Na het spreken dezer woorden, werd door de leden en de burgerij een driewerf hoera aangeheven, waar na besloten werd met de mooie marsch „Vieux Camarades.” Wegens omstandigheden in huise lijker! kring werden de leden van „Crescendo’’ in het lokaal „Rehobóth” ontvangen. Hier mochten we genoegt.- lijk eenige oogenblikken samenzijn met den heer Jubilaris en zyn familie in ons midden. Hier was het ook dat de heer Dykstra met ontroerde woor den dankte voor wat „Crescendo” hem bracht. Ook voor het prachtige cadeau bestaande uit een mooie rook tafel en de bloemenhulde hem door de leden geschonken temeer gevoel de hy de erkentelijkheid der leden, daar het cadeau hem geschonken, niet uit de kas der vereeniging, maar uit eigen beurs was betaald. Verder mochten we ook nog opmerken het bestuur van de zangver. T.A V E N.U. Dan waren er nog vele bloemstuk ken en brieven en felicitatie’s. Het was dan ook ongeveer 6 uur toen de voorzitter met een woord van dank aan de familie Dijkstra deze samen komst, die een feestelijk karakter droeg, sloot, en een ieder welvoldaan huiswaarts keerde. Groene Kruis - Afd. Workum. Maandagavond om 8 uur zal de jaarvergadering van het Groene Kru s weder worden gehouden. Het Groene Kruis telt by de 900 leden en ieder is er natuurlijk diep van overtuigd, dat deze vereeniging prachtig werk verricht. De jaarvergadering geeft van deze overtuiging echter bitter weinig blijk. Een 30 a 40 tal leden slechts geven gehoor aan den oproep van het Bestuur om het wel en wee van deze zoo prachtig werkende vereeniging te beluisteren en zoo noodig beslissingen te nemen. Komt Burgers van Workum, dat moet en kan wel anders Het Bestuur van het Groene Kruis verwacht als eenige waardeering nu eens een propvolle zaal. 2 Febr. ’33. Hedenavond werd op de sociëteit „Harmonie” de 3e Nutsvergadering gehouden. In een kort openingswoord van den voorz., den heer IJ. Oosten, werden alle aanwezigen hartelijk welkom gehee- ten. Het programma voor dezen avond werd door leden van het departement „Workum” verzorgd. Opgevoerd werd het blijspel„Filmmaniakken”. De twee oer-komieken Watt en 1/2 Watt maakten het, evenals de neger- danseres, tot een reuze-klucht,terwijl ook de andere rollen voorbeeldig vertolkt werden. Het gegeven stuk viel dan ook zeer in den smaak, ja overtrof zelfs de verwachtingen, waar toe ook de aardige décors het hunne bijdroegen. De heer J. Boonstra, die dè vergadering sloot, bracht de mede werkenden dank voor hun mooi spel, wat ook de aanwezigen in hun applausen by open doek reeds tot uiting hadden gebracht. Een geani meerd bal besloot dezen vrool(1ken avond. te vervullen. Doch we moeten niet alleen fouten willen vinden en niets dan fouten en tekortkomingen willen zien. Steeds moet een onzelfzuchtige liefde, die zichzelve niet zoekt, den boventoon voeren. Want we hebben de profe tische verklaring immers dat „de liefde de grootste” is en dat we, al brengen we ook nog zulke uitnemen de dingen tot stand en al hebben we ook nog zulk een geloof, en we hebben de liefde niet, dat het dan alles tevergeefs is. Walter Lippman zei onlangs heel juist: wat we ten zeerste noodig hebben is meer wijsheid in het bestuur en in het maatschap pelijk leven, een wijsheid, die alleen bereikbaar is door een wil om te luisterenom vooroordeel te doen zwygen om gemeenschappelijk terrein van begrijpen te vinden, en een voortdurende voorkeur voor een zuivere, objectieve en onzelfzuchtige kijk op de dingen. Geen liefde en geen liefdadigheid is volmaakt, als zy niet vergezeld wordt door een on vermoeid pogen om de moeilijke kunst van zich zelf besturen te lee ren. En wat is dit zich zelf besturen in het maatschappelijk bestel van heden anders, dan zich niet op laksche, zelfzuchtige wyze willen onttrekken aan de ge meenschappelijke taak voor het al gemeen wrelzyn Inderdaad, we die nen ons het gemoed eigen te zien maken, dat ons doet duidelijk inzien, dat we allen één zijn en dat vrede en welvaart niet kunnen komen, ten zij we als broeders leven, doende wat recht en goed is jegens elkander. FLORIS C. dient bestreden te worden. Meer dan ooit moet U juist nu in het belang van Uw gezondheid uitsluitend werkelijk beproefde middelen gebruiken. Geen onbekende middeltjes, welke misschien oud en verlegen zyn, doch bekende, beproefde middelen, zooals ASPIRIN. Weigert minderwaardige namaak en eischt ASPIRIN-TABLKTTEN en let steeds op het Bayer-kruis. ASPIRIN is uitsluitend verkrijgbaar in oranjeband-buisjes met 20 tabletten a 70 cent en oranjezakjes met 2 tablet ten a 10 cent. -E J.-_

Friso nl | 1933 | | pagina 1