Nieuws- en Advertentieblad J. W. de Jong - Workum voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz iubbi Balangrijk voor iedsraen Vuurwapenen, Munitie, Alarmpistolen. Arm ■HHIHMBMI Deelneming aan de stemming In eene andere gemeente. Toelating vreemde werkzoekende meisjes en mannen. 59ste Jaargang ZATERDAG 11 MAART 1933. No. 11 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuw*. COLLECTE. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 =~- zzzz I aan van elftallen (Adv.) Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot ui ter lijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Ruime sorteering: Verpakte Geneesmiddelen Ziekenverpleging’s-nrtikeleii V er bandst oliën V er band trommels J. W. DE JONG - Drogist - Markt - Workum 6 5 4 3 2 Het hoofd van politie der gemeente WORKUM brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat bij de op l Maart 1933 in werking getreden wijzi- 1 2 4 6 6 en Rijk, hebben voor hunne niet normale oogen een GOEDE BRIL noodig. Wij hebben mon turen in iedere uitvoering. Be reikbaar voor iedere beurs. Het onderzoek is geheel kosteloos. Gediplomeerd Opticien-Refractionist van 14 a 15 jaar. Het behoeft geen betoog, dat in dezen toeloop een groot gevaar voor de moraliteit bestaat, maar ook overi gens is het in het belang van de meis- - De prijs dar Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager W orkum-Bolsward-Amsterdam. Een goedkoope, gezellige, prettige manier om familie in Holland te bezoeken. Onze plaatsgenoot, de ondernemende autobus-ondernemer, de heer Faber heeft de gelegenheid opengesteld om bij voldoende deelname Zaterdags, Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan het Leger des Heils tot het houden eener collecte (z.g. zelf- verloochenings-aanvraag) in onze ge meente op Donderdag 16 Maart 1933. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- 'at daarin geen aanbeveling voor of ostemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, den 7 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van belangheb benden, dat een kiezer by de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in plaats van in de gemeente, op welker kie zerslijst hij voorkomt, in eene andere gemeente aan de stemming kan deel nemen. De kiezer kan in die andere ge meente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die by de aanstaande erkiezing voor de Tweede Kamer gebruik wil maken van deze bevoegd heid deelt u i t e r 1 y k veertien lagen vóór den voor de stemming jepaalden dag, dus utterly k 12 April I.8., in persoon ter secretarie van jene gemeente aan den burgemeester tf aan den daartoe door dezen aange wezen ambtenaar mede, in welke gemeente hy aan de stemming deel nemen wil. Hy geeft daarbij op zijn aaam en voornamen, de dagteeke- ning en plaats zijner geboorte, de gemeente, in welke hij op de voor deze verkiezing geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de ge meente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aan duiding van straat en nummer; aan dit opgegeven adres ontvangt de kiezer, zoo deze bevoegd is aan de stemming deel te nemen, de in artikel 53 der Kieswet vermelde oproepings- kaart voor de stemming. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt zij wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aan gewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van die verklaring wordt den kiezer uitgereikt. Workum, den 8 Maart 1933. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Burgemeester-Strandvonder te WORKUM brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag 16 Maart a.s. des voormiddags te lli/2 uur op het gemeente-terrein ingang Bagijnestraat als strandgoed zal wor den verkocht: 22 dennenpalen van diverse lengten 2 petroleumvaten met ketting, 5 M. lang en 2 kruiplanken respectievelijk lang 6 en 12 M. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Ook geen der leden wist een oplos sing, zoodat men zich spijtig by het bestuursvoorstel moest neerleggen. De rondvraag leverde geen bijzon derheden, waarna de leden een af- scheids- en dankwoord kregen voor de aangename manier waarop de bespre kingen waren gehouden. 8 Mrt. Wat moeten we nu eigen lijk neerschrijven warneer no. 1 de waterplas, die tusschen Holland en Friesland ligt „IJsselmeer4 noemt, maar een tweede vol overtuiging een lans breekt voor herstel van de oude naam „Flevo-Meer“ of „Meer Flevo4 en nog een ander mat niet minder overtuiging pleit voor handhaving van de naam „Zuiderzee4. Volgens deze laatste, een visscher, zou de voorma lige Zuiderzee voor hem altijd zee blijven en ook zoo genoemd worden. „De“ of „het4 meer, verzekerde hij, werd nooit gehoord, omdat deze bin nenzee immers, uiterlijk weinig ver schil vertoont met vroeger, maar daarentegen wel een geheel andere aanblik geeft dan een meer. Het was dan in die Zuiderzee, zul len de visschers wel gezegd hebben, dat ze in een der botnetten een z.g.n. „wolkrab" mee naar boven haalden. Dit beest inheemsch in Frankrijk wordt momenteel in onze wateren gesignaleerd. Hoewel nog slechts zel den, schijnen ook enkele de Zuiderzee bezocht te hebben, tot ontsteltenis der visschers, daar ze de netten totaal vernielen. Z(j zijn even grooter dan de hier algemeen voorkomende soort genoot, terwijl de pooten en scharen met bruine haren begroeid zijn. Met het lanceeren van de opmerkingeen premie stellen op het vangen van die krabben, hopen we ook voor de zwem(m)(st)ers dat het griezelige ras (de krabben natuurlijk) dit mag ver staan om met zyn soortgenooten spoe dig te verdwijnen. Omtrent de hierbovengenoemde be namingen van de voormalige Zuider zee kunnen we niet anders mededeelen dan dat elke naam z’n aanhangers heeft. Welke dan niet de officieele naam mag zijn, kan naar wensch in de wandeling gebezigd worden, waar mee de behoefte aan één bepaalde naam t.z.t. wel aan het licht zal treden, of anders maar een bijnaam, die door personen niet altijd op prijs gesteld wordt, maar waarboven het oude Meer Flevo, de Zuiderzee en het Ijs selmeer zich verheven acht, al daalde ook haar waterstand. Humaniseering van den oorlog baat niet. Men kan evengoed probeeren een tijger te humaniseeren. De oorlog moet niet gehu maniseerd, maar bestreden worden. Als middel tot beslechting van geschillen moet de oorlog worden afgewezen. Hij moet vervangen worden door bindende toepas sing van arbitrage en rechtspraak. Ds. J. J. fiUSBLËSe. ervaring of door jeugdige onbezonnen heid gemakkelijk in verkeerde handen kunnen vallen, dat worde gecontroleerd of zij inderdaad een behoorlijke betrek king hebben verkregen, zoodat kan worden aangenomen, dat zij voldoende middelen van bestaan hebben, en voorts dat zooveel mogelijk wordt tegengegaan, tabletten a 10 cent, dat zij op goed geluk af naar ons land komen. De betrokken doorlaatposten kunnen hierbij belangrijke diensten verleenen door streng toezicht te houden op de naar Nederland komende werkzoekende meisjes van vreemde nationaliteit, voor eerst door hun bijzondere aandacht te vestigen op de meisjes beneden den 18-jarigen leeftijd en vervolgens door van allen (onder wie mede begrepen diegenen, die reeds in Nederland in betrekking zijnde, voor korten tijd met verlof naar het buitenland zijn ver trokken, wederom terugkeeren) behalve het vereischte paspoort zoo noodig voorzien van een geldig visum een door de(n) betrokken werkgever(-geef- ster) afgegeven en onderteekende ver klaring te eischen, waaruit duidelijk blijkt, dat (naam en voornamen van het meisje) bij (naam en voornamen en duidelijk adres van de(n) werkgever of -geefster) op (datum) in dienst is getreden (of zal treden) als (aard der betrekking). De bedoelde verklaring behoort voor zien te zijn van een onderschrift door het betrokken hoofd van politie ter plaatse, waaruit blijkt, dat de daarin genoemde werkgever of -geefster inder daad als zoodanig bij hem bekend is. Een gelijksoortige verklaring met onderschrift behoort mede te worden gevorderd van naar Nederland komende werkzoekende dan wel van verlof terugkeerende, reeds hier in betrekking zijnde mannen van vreemde natio naliteit. De betrokken vreemdeling(e) is ver plicht binnen 4 X 24 uur na aankomst in de gemeente van bestemming deze verklaring bij het hoofd van politie ter plaatse in te leveren. Formulieren voor bedoelde verkla ringen zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie. Workum, 8 Maart 1933, De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Burgemeester van WORKUM vestigt de aandacht op de volgende mededeelingen, voorkomde in een be kendmaking van den Minister van Justitie, welke is opgenomen in het algemeen politieblad van 16 Februari 1933. In den laatsten tijd is het aantal naar Nederland gekomen jeugdige vrouwe lijke personen (veelal Duitsche), die een betrekking hier te lande aanvaardden of zochten, belangrijk toegenomen. I Daaronder waren zelfs jonge meisjes Wy gelooven den lezers een dienst te bewijzen, wanneer wy wyzen op het gevaar, dat elke verkoudheid met zich kan brengen. Elke verkoudheid, zoo onschuldig, zij ook lijken moge, mag men niet erger laten worden. Ter bestrijding bestaat niets beters dan „ASPIRIN-TABLETTEN,” het wonderbaarlijke product, dat reeds duizenden en duizenden het leven tijdens influenza- en griop-epidemiën gered heeft. Worden bytyds ingenomen dan ondervangt men verkoudheid en voorkomt daar door verder gevaar. „ASPIRIN-TABLETTEN” kunnen zonder bezwaar genomen worden, daar zy maag noch hart schaden. Let er echter steeds op, dat U „ASPIRIN” ontvangt, wanneer U dit verlangt. „ASPIRIN-TABLETTEN” zyu her kenbaar aan het Bayer-kruis op elke tablet en zyn uitsluitend verkrijgbaar n oranjeband-buisjes met 20 tabletten a 70 cent en in oranje-zakjes met 2 tegen een zeer lage prijs, een autobus tocht te maken naar Alkmaar, Haar lem, Amsterdam, naar verkiezing, waarbij men dan familie kan bezoe ken en ’s Maandags terugkeeren. Zaterdag, 4 Maart, vertrok hy met zyn eerste gezelschap om precies 1 uur uit Workum, nam in Bolsward nog een zevental passagiers op n het gezelschap, dat de eerste, gezel lige tocht naar Neêrlands hoofdstad zou maken, was compleet. ’t Was opmerkelijk hoe spoedig da A odtdtv m „T verschillende personen zich bij elkaar ASPIRIN-TABLETTEN thuis gevoelden. Onder gepraat, •.>?- gesp. gew. gel. vrl. Stormvogels I 8 -- 7 8 ging der Vuurwapenwet 1919 algemeen het onbevoegd voorhanden hebben van vuurwapenen en munitie strafbaar is gesteld en dat ingevolge art. 1 der Vuurwapenwet 1919 in verband met art. 1 van het Vuurwapenreglement jes zelven, die door gemis aan levens- alarmpistolen en soortgelijke voor be dreiging of afdreiging geschikte voor werpen in het algemeen onder vuur wapenen zijn begrepen. Art. 1, lid 2 van het Vuurwapen reglement luidt „Onder vuurwapenen worden mede verstaan alarmpistolen en andere soort gelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voorwerpen met uitzondering van die, welke geen loop of een kennelijk verkorten, geheel ge vulden loop hebben, en welke zoodanig zijn ingericht, dat zij enkel losse patronen van een kaliber niet grooter dan 6 m.m. kunnen bevatten, terwijl de ligplaats van die patronen en de gasuitlaat loodrecht staan op den loop of op de lengterichting van het voorwerp.” Hoewel zij, die thans onbevoegd vuurwapenen, alarmpistolen en derge lijke en munitie voorhanden hebben strafbaar zijn, zullen tegen hen straf rechtelijke maatregelen achterwege kun nen blijven, indien zij voldoen aan onderstaand bevel. BEVEL Voornoemd hoofd van politie beveelt aan ieder, die, zonder daartoe bevoegd te zijn alarmpistolen en dergelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voorwerpen (voor zoover niet vallende onder de uitzondering in boven weer gegeven bepaling omschreven) dan wel vuurwapenen, gaswapenen of munitie voorhanden heeft, deze voor 18 Maart a.s. bij hem in bewaring te geven. De inlevering kan geschieden het bureau van politie alhier. Bij die inlevering zal belanghebbenden gelegenheid worden gegeven om des- gewenscht bij een daartoe aangewezen ambtenaar schriftelijk of mondeling een verzoek om machtiging tot het voor handen hebben van het (de) betrokken vuurwapen(en) en (of) munitie in te dienen. Niet naleving van dit bevel is, on geacht de strafbaarheid van het onbevoegd voorhanden hebben zelf, strafbaar met hechtenis van ten hoog ste twee maanden of geldboete ten hoogste tweeduizend gulden. Workum, den 8 Maart 1933. Het Hoofd van politie voornoemd, C. E. van KOETSVELD. H.V.V. I IJ.V.C. I Stormvogels II 9 Quick I 8 H.V.V. II 6 De Workumer voor a.s. Zaterdag geen L WORKUM, 3 Maart. Hedenavond kwam de afd. Workum van Volkson derwijs in huishoudelijke vergadering bijeen onder leiding van Ds. I. Huls- hoff. De opkomst was bevredigend. De rekening en verantwoording van den heer E. de Roest sloot met een batig saldo van f50.75 en had daar voor by monde van de voorz. een woord van dank in ontvangst te nemen voor accuraat beheer. Bestuursverkiezingde heer S. Gaas tra, secretaris, wenschte zich niet meer herkiesbaar te stellen. Dit speet den voorzitter en ook deze functiona ris werd hartelijk dank gezegd voor alles wat hy voor V.O. had gedaan. In zijn plaats werd met bijna alge meene stemmen benoemd de heer T. Zuidema. Hierna een bestuursvoorstel om de traditioneele Ouderavond dit jaar niet te houdende voorzitter deelde mede, dat dit besluit niet zoo heel gemakke- lijk was genomen. Door verschillende oorzaken moest men dit jaar er echter toe komen, ’t Was jammer, omdat het ieder jaar weer een hoogtepunt in het afdeelingsleven Van V.O. was. pnt. 13 11 10 8 4 0 hebben wedstrijd, maar zullen zich dan voor een be hoorlijke eindspurt kunnen oefenen, nadat „Stormvogels” III een vriend schappelijke weastryd gespeeld heeft tegen „Unitas” van Koudum. boert en gelach waren we spoedig ons grootsch, waterbouwkundig werk genaderd, ’t Was interessant over do machtige, kaarsrechte afsluitdijk met zyn prachtige, betonnen autoweg te snorren en onderwijl de indrukwek kende sluiswerken, met aan beide zij den de zee, te zien. Hoe verder we kwamen, hoe gezelliger ’t werd, ken nissen van kennissen werden gekend, familie van familie „bezeten”, per slot van rekening waren we óéu groote familie en voor we ’t wisten waren we op Winringen aangeland, wat w< r een verandering in ’t gezichtsveld gaf, die uitzten opnieuw boeiend maakte, 'n Holland was eveneens veel afwis seling. Eerst suisden we over de urachtige asfaltweg langs ’t Noord- ïollandsch kanaal, terwijl al spoedig de duinen opdoemden, die hoe langer roe dichter by ons schenen te kom< kortom steeds verandering van bodem gesteldheid, verscheidenheid in do bebouwing, afwisseling in de gesprek ken deden de reis kort schijnen n we arriveerden te ongeveer halfzus in Amsterdam, zonder dat één onzer de reis ook maar een oogenblik b. g gevallen was. Hierop even ingaan is misschien wel goed voor diegenen, die denken, zooals ik deed, dat reis lang valt, 'die bang zijn dat auto rijden over zoo’n lange afstand slecht zal bevallen. Maar daar is geen sprab e van, niemand onzer ondervond eenige hinder van ’t lange rijden, hoewel ’t wel goed zal zyn, in 't vervolg op e door de passagiers met den chauffeur overeen te komen plaats, oven t pleisteren, om iets vochtigs naar bin nen te werken, wat wy op ds terug reis op Wieringen deden. Maandag 9 uur waren de reizig-u s van Amsterdam present op de W termarkt en reden we stipt op i in de richting Haarlem om de daar afgezette personen weer op te pikken en dan naar Velserpont, waar Weer „afgezetten” opgenomen werden. Het enthousiasme van allen was buiten gewoon, vooral een juffrouw uit B. genoot erg„Ik kan m’n plezier hust niet op. Ik hê al mien kieaders 'zier Wat hè ’k een nogt. Heden, heden, ’k wil van de seumer us weer m :t, hoor”. Allen beaamden dit ten volle. Ik zal voorts kort zijn over het verdere verloop van de tocht; we rwamen in de beste stemming thuis. Sen woord van dank moet ik, namens tiet geheele gezelschap, brengen aan den heer Faber voor het organiseeren van de tocht, en vooral aan zijn zoon, den betrouwbaren chauffeur, dien we èn om zyn besturen der auto èa om zyn voorkomendheid ten zeerste pry zenswaardig achten. Laat ik dan mogen besluiten met allen, die dit lezen aan te bevelen, by een nieuwkomende gelegenheid, deze tocht te maken en het zal beu gaan als ons, ze zullen er geen spyt van hebben. Wy zullen deze reis niet spoedig vergeten. Ik weet zeker, dat n menig gezin thans in geuren en kleuren verhaald wordt van het plezier, dat wy gehad hebben. Oom J. en de dames uit Bolsward zullen door ons niet spoedig vergeten worden. V. 8 Mrt. De voetbalcompetitie in de Z.W.-hoek vordert nog niet bij zonder vlug, maar het einde is toch te zien. Vooral H.V.V. II kan, wanneer die wat geregeld haar wedstrijden speelt, voor een spoedige beëindiging zorgen. De competitiestand is thans als volgt 1 1 1 2 2 I -■■■.. list?- SO.

Friso nl | 1933 | | pagina 1