enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Hoordw, Hindeloopen, Stavoren, Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Eén mensch mag nief dooden, maar wel een geheel volk? Waarom mag één mensch Gods gebod niet overtreden, en waarom wel een geheel volk Gaslotenverklaring *an wegen In belde richtingen in belang van de vrijheid en veiligheid van verkeer. No. 12 ZATERDAG 18 MAART 1933. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. spier-r/- Algemeen weekoverzicht. Ci ASPIRIH helpt steeds 59ste Jaargang Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 g VANDAAG. FLORIS C. (Nadruk verboden.) den H. Voets. (£dv.) Dit blad verschoot des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten f1570 -1540 -1515 -1499 -1449 -1443 Binnenland. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Meer dan vQftlg partijen probeeren haar kans. De 28ste Jaarbeurs geopend. Sterke goudaf vloei ing bjj de Ned. Bank, maar de gulden is veilig. Steun. De candidaatstelling voor de Tweede welke ontstond, toen een „grappen- ton stadhuize gehouden aanbesteding - - - - - *--* u---i afrastering achter de woningen, staan- volgt De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager MIJNHARDT’s Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofd pij n-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Korfmakerstraat. Eelke Louis Güoter de Haan van D 6 naar Franeke? Noord 18. Jan Bloemhof, met gezin, van G 341 naar Voorschoten, station. het heden, en we zien het nauwelijks, we achten er nauwelijks op. Onder- tusschen gaat het heden voorbij, met al zHn mogelijkheden, met al ---- -- een half oog naar, verzonken als we gepeinzen over het verleden bespiegelingen van den toekomst. BESLUIT: de steeg, uitkomende in de Bagijne- straat tusschen del woningen w(jk B, nos. 22 en 30, in den volksmond genoemd „plaatssteeg” gesloten te verklaren voor het berijden in beide richtingen met alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Van dit besluit staat voor ieder be langhebbende beroep open binnen dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin ge richt, maar ingediend bij den Com missaris der Koningin, die een bewijs van ontvang afgeeft. Workum, den 14 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD De Secretaris, v. D. GOOT. Naar ADEN BALU, van ons van het heden zoo bedroefd weinig terecht brengen. A proposheeft U wel eens door een verrekijker gekeken Nee, ik maak geen zouteloos grapjein ernst, heeft U wel eens met een ver rekijker naar iets heel in de verte gekeken? Nadat U natuurlijk eerst den kijker zoo had gedraaid, dat het voorwerp in de verte heel scherp te zien was. Wel, en heeft IJ toen ook niet eens geprobeerd met den verre kijker in dienzelfden stand naar een voorwerp te kijken, dat vlak bij stond Welnu, dat ging dan niet, nietwaar Dat voorwerp dichtbij was dan heel wazig en onduidelijk. Dat kwam, omdat de kijker ingesteld was op iets heel in de verte. En daardoor kon U de dingen van dichtbij niet scherp zien. Wel, zoo is het ook met ons, als we onze geestelijke blik maar steeds instellen op dingen heel in de verte, hetzij herinneringen, hetzij dingen van morgendan wordt het heden in een onduidelijk waas gehuld. En toch is het onze dure menschenplicht, juist de dingen, die voor de hand liggen, de dingen van vandaag zoo goed mogelijk te doen. „We maken slechts geschiedenis door wat we heden doen. Het heden is al wat we hebben,” zegt Albert Lee, en hij voegde er nog aan toeWe kunnen niet ontkomen aan de grootheid van het hedenHet is juist in dit wonderlijke heden dat onze plicht ligt. Het is niet de plicht van gisteren die ons aangaat, noch is het de plicht van morgen, maar de plicht van vandaag. We hebben ons niet druk bezig te houden met de goedheid van gisteren, noch met de goedheid die we ons voorstellen in de dagen die komen tot uiting te brengen. We zijn goed en eerlijk n u en hier, of we zjjn het niet. Het is in het heden van dit oogenblik dat onze ware plicht ligt. Emerson zei het heel kernachtig in een paar woor den Grif het in je hart dat elke dag de beste dag van het jaar is. Deze gedachtengang leidt ons van zelf tot een betere waardeering van datgene wat we nu bezitten aan gees telijk en stoffelijk goed. Sommigen van ons zouden wel tevreden of bly of gelukkig willen zQn, als ze maar eerst dit of dat bereikt zouden heb ben of verworven zouden hebben. En ze vergeten daarbij, dat geluk en te vredenheid slechts verworven worden, wanneer we „onze zegeningen tellen” en eerst eens nagaan en dankbaar zyn voor hetgeen we nu bezitten. Zooals iemand onlangs heel terecht opmerkteAls we niet in alle dingen gezegend zyn en geen sterveling verkeert in die positie zyn we toch gezegend in vele dingen, als we slechts de moeite willen nemen deze zegeningen na te gaan. Tevreden te zijn beteekent in een gelukkigen toe stand te leven, want het houdt in, dat we ons volkomen rekenschap geven van het goede dat we bezitten. We zQn dikwijls geneigd dit te vergeten en kweeken zoo een geest van onte vredenheid in ons die fataal is. Er zijn vreugden voor den arme, die den rijke ontzegd z(jn. Het leven heeft zijn vergoedingen, als we ze slechts willen zien. is gegroeid onder de bevolking en wel het meest onder de Oostenrijksche sociaal democratie, welke in Oosten rijk machtig is en een nog al sterken communistischen inslag vertoont. Nu regeering en sociaal-democraten tegenover elkander staan, hebben de nation aal-socialisten besloten om zich voorloopig van inmenging te onthou den. Zy zullen, naar ze in een manb fest beweren, tenslotte toch ook in Oostenrijk hun denkbeelden weten door te voeren. Tot welke resultaten de bloedige botsingen, tot welke het reeds kwam, tenslotte in Oostenrijk zullen leiden, is niet te vóórspellen. Er gaan intus- schen hardnekkig geruchten, als zou het hier niet uitsluitend een binnen- landsch gebeuren betreffen. Uit de verschillende berichten blijkt wel hoe ingewikkeld de toestand is en ook, hoe véél achter de binnen- landsche Oostenrijksche beroeringen verscholen kan liggen. De nieuwe Duitsche Rijksdag komt op 21 Maart bijeen na een plechtige openingszitting in de Potsdammer garnizoenskerk. De gewone zittingen zullen in de Kroll-opera te Berlijn plaats vinden. Vermoedelijk zullen de Nat. Soc. met de rechten der RQks- dagleden wel juist zoo omspringen, als ze het met alle hun niet welge vallige overheidsfunctionarissen in het land blijven doen. Dagelijks worden er van deze uit hun ambt ontzet, een lot, hetwelk naar de berichten luiden, ook spoedig zal zijn gedeeld door den directeur van de Rijksbank, dr. Luther, die zich niet vereenigen kan met de beoogde monotaire en economische experimenten der huidige regeering. De terreur woedt in alle opzichten voort; de socialistische bladen zyn weer voor 14 dagen verboden en ook het verschijnen der voornaamste Cen- trumorganen wordt belet. Uit zucht tot persoonlijk zelfbehoud worden vele republikeinsche organisaties door de leden zelve ontbondendeze week geschiedde dat b.v. nog met de ver- eeniging van republikeinsche rech ters. 16 Maart 1933. Op de kiezerslijst dezer gemeente voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het jaar 1933—'34 komen in totaal 2065 kiezers voor. Uitreiking gemaakte goederen. HEIDENSCHAP, 15 Maart. De Chr. Meisjesvereeniging „Dient den Heere met blijdschap” heeft haar feestelijke jaarvergadering gehouden. In 't geheel werden door haar vervaardigd 107 stuks goederen, die aan 33 gezinnen werden uitgereikt. van de vrijheid en veiligheid van het verkeer noodzakelijk moet worden geacht de na te noemen weg inge volge art. wl voor het bereiden in beide richtingen met alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen; dat Immers na te noemen steeg door ligging, breedte en samenstelling ten eenenmale ongeschikt is voor autoverkeer dat door na te noemen steeg te sluiten voor het berijden in beide richtingen met alle motorrijtuigen op twee wielen het doorgaand verkeer in geen enkel opzicht wordt belem merd Kamer heeft plaats gehad en de kie zers kunnen hun studie aanvangen ter bepaling van hun keuze op 26 April a.s. In den ochtend van Woensdag hadden reeds 24 partijen haar lijsten ingediendlater kwamen nog meer dere candidaatstellingen binnen. Voor den kieskring—Amsterdam alleen werden meer dan 50 lysten verwacht, doch vermoedelijk z(jn er ook „par tijen” geweest, welke tenslotte het vereischte aantal handteekeningen niet bijeen hebben kunnen brengen. Er is voor de kiezers te kust en te keur; zelfs een Bond van Werkloozen heeft een worp naar een Kamerzetel gedaan. In Utrecht is de 28ste Jaarbeurs geopend in een sfeer van getemperd optimisme. De deelname is in elk ge val weer druk en ook de bezoekers stroomen uit alle richtingen aan. Utrecht weet het den Jaarbeurs gasten gezellig te maken. In de stra ten was van de week een ongekende bedrijvigheid merkbaar en een viertal reclame-optochten van V.V.V. trok vele kijkers. Tal van werklooze musici zjjn eveneens naar de Dom stad gekomen om er wat te verdienen ze treden er op als straatmuzikanten. Een weinig onrustbarend was dezer dagen het bericht omtrent een sterke goud-afvloeiïog b(j de Ned. Bank, maar tenslotte is de verzekerdheid gegeven, dat deze afvloeiing het dekkingspercentage der aangegane verplichtingen niet heeft verminderd, zoodat geen gevaar voor den gulden kon worden geducht. De afvloeiing was een gevolg van ruime goudaan- koopen door Frankrijk en België, in welke landen groote waarden werden teruggetrokken uit het tegoed van Engelsche zijde. Voorloopig schijnt er voor onzen gulden nog geen steun benoodigd. En dat is maar gelukkig ook, want we hebben maar al te veel volwaardig geld noodig om onze nijverheid op de beenen te houden. Het zijn nu weer de boomkweekers, welke volgens een ingediend wets ontwerp, hulp behoeven en verkrij gen zullen. De boomkweekery wordt in ons land steeds minder loonend. Het betreft hier een gezamenlijke be- drljfsoppervlakte van 2200 H.A. De export bedroeg in ’30 nog 7 millioen, maar was in het afgeloopen jaar tot 21/2 millioen teruggeloopen. Er staan bovendien nog vele vorderingen in het buitenland uit, terwijl ook groote schade is geleden door daling van het Engelsche en Scandinavische geld. De loonen in de boomkweekery zijn met 25 a 30 o/0 verlaagd en de pacht der gronden daalde van25gld. per vierkante roede tot 10 gld., maar ondanks dat alles hebben de boom kweekers door gemis aan contante middelen, zware zorgen. De regeering stelt nu voor om 31/2 millioen te be stemmen voor te verleenen credieten, welke een rente zullen doen van 2 °/o Voor de streek van Boskoop zal 2’/s millioen benoodigd zijn, zoodat 1 mil- ioen overblijft voor de kweekers in het overige deel des lands. De V.A.R.A. zal dit jaar op 1 Mei geen aether-hoogtij beleven. De mi nister van Waterstaat heeft nl. be paald, dat de A.V.R.O. op 1 Mei zal uitzenden, omdat de verjaardag van prinses Juliana dezen keer op Zon dag valt, derhalve eerst 's anderen daags zal worden gevierd. Op den verjaardag van prins Hendrik, 19 April, zal de A.V.R.O. eveneens uit zenden en wel door verplichte ruiling van den Dinsdag en Woensdag V.A.R.A. en A.V.R.O. Ter Ontwapeningsconferentie ver teert ieder in wanhoop. De mislukking is zéker. De kleine staten hebben geëischt, dat tenminste een besluit genomen zou worden om de zware artillerie te beperken ende oor- ogsbegrootingen niet hooger meer op te voeren. Dat is het resultaat van de OntwapeningsconferentieMac Donald probeert nog wat te dokteren aan iet geval. Het verluidt, dat hij met Mussolini wil gaan praten, maar 't is in wezen toch alles hopeloos. Buitenland. Een zeer critieke toestand in Oostenrijk. De toestand in Dultschland. De ontwape ningsconferentie naar de mis lukking. Rampen en ander allerlei. In een geheim consistorie ter ver kiezing van nieuwe kardinalen heeft de Paus er deze week in een rede op gewezen, dat in Europa het oorlogsmonster weer dreigt, niette genstaande er reeds zooveel leed is door het aanhouden van de crisis en de ontzettende werkloosheid. Het is, of de feiten deze zienswijze reeds zijn komen versterken. Er broeit iets geweldigs in ons werelddeel. Het Oostenrijksche kabinet onder Dr. Dolfuss handhaaft de ingestelde dictatuur, waartegen een sterk verzet Winter-landbouwcursus. WORKUM, 15 Maart. In het leslokaal van het weeshuis had hedenmiddr de eindles plaats van den 2-jarige n winter-landbouwcursus van onze af', van de Friesche Maatschappij van Lanbouw. Deze curcus, geleid door den heer S. v. Abbema, landbouwleeraar Schettens, was trouw gevolgd door 21 leerlingen. In tegenwoordiglmvl van den heer F. F. Leupen, land- bouw’leeraar te Leeuwarden namens de Fr. My., van de heeren H. v. d. Gaast, voorz., N. W. Schotanus, sec:, en R. H. Jonkman, penningm. der afd. Workum en omstreken (ingekomon was een schrijven van den heer H. N. H. K. de Jong van Ferwoude d -; hij tot zijn spijt verhindert was de: eindles by te wonen) werd aange vangen met het onderzoek naar de vorderingen en de opgedane kennis der jongelieden. Het resultaat wm schitterend, want aan allen kon het diploma worden uitgereikt. Met ecu hartelijk woord en eene felicitate voor betoonden ijver overhandigd de heer Leupen voornoemd dit be wijsstuk aan de leerlingen Jan Attema van Greonterp, Gerben Weitenb: - van Workum, Teake Castelein van Nd huizurn, Halbe Huitema, Heldenschar, Sjerp Jansen en Tamme Couperus va t Parrega, Tjebbe Westendorp, Heide h schap, Sierd de Boer van Hindeloopen, Brechtus Dijkstra, Eile v. d. Gaast TjeerdStellingwerf allen Heidense Jan Galerna van Nyhuizum, Doekcl Haagsma, Folkert Jellesma en Willem Lubberts van Workum, Hieronimus Flapper van Nijhuizum, Jacob D. Wiersma, Heintje Kuipers, Pieter Miedema en Pieter de Boer van Heidenschap en Saekle Walta vat) Workum. De voorzitter van de afdéeling. volgde daarop met een hartelijk woor >1 van dank aan den heer Leupen voor z(jne aanwezigheid en tot den heer v Abbema, die op zoo uitmuntende wijz dezen cursus had geleid. Ook den leerlingen paste een woord van huid voor trouw bezoek en betoonde am bitie bij het volgen der lessen. Ver volgens kwam aan den leerling Ge rit Weitenberg de eer toe den heer v. Abbema met een gepast wooru na mens alle leerlingen een geschenk als aandenken aan dezen cursus aan te bieden. Ten slotte een toespraak van dien leeraar tot het Bestuur der afd. voor prettige samenwerking, tot zjjne cursisten voor het aandenken, lun tevens wijzende op de waarde van het diploma, hopende dat dit mocht leiden tot voortgezette studie op landbouwgebied. Hij wees hun daarbQ °P het nut van aansluiting bij eugdorganisaties. den 13 Maart 1933. By de heden - „We maken slechts geschie denis door wat we heden doen. Het heden is al wat we hebben.” Albert Lee. Het is een heel menscheljjke eigen schap om ons sterk bezig te houden met de dingen van het verleden, of met de dingen van morgen. Al naar gelang van de omstandigheden waarin we ons bevinden houden we ons dikwijls een groot deel van onzen tijd bezig met de herinnering en het bepeinzen van datgene, wat achter ons ligt. Of wel, we verliezen ons in toekomstbespiegelingen, we peinzen over wat komen zal en hoe we ons dan zullen gedragen, we stippelen heel dikwijls aan de hand van onze toekomstverwachtingen onze toekom stige gedragslijn uit en vergeten daarbij, dat in negen van de tien gevallen de toekomst er toch weer heel anders uitziet en de omstandig heden zich heel verschillend ontwik kelen, vergeleken met wat wjj in menschelyke kortzichtigheid in de toekomst meenden te zien. En onder- tusschenondertusschen staat daar j zien het nauwelijks, achten er nauwelijks op. Onder- iden voorbij, met plichten, en we zien er jnaarmet zyn in En daardoor komt het, dat zoovelen Amerika wordt door rampen ge- ;eisterd. Vorige week een schrikke- Ijke aardbeving in Californië, nu weer een typhoon in Tennessee, welke een 50-tal dooden eischte. Het vertrouwen in de dollar keert echter weer; de banken en ook de beurs zjjn heropend. Zangara, die op ^resident Roosevelt schoot, wordt op !0 dezer geëlectrocuteerd. In een bioscoop in Mexico kwamen 49 men- schen om het leven in de paniek. maker” brand riep. De Züid-Ame- rikaansche staat Peru is door de Volkenhondscommissie, welke het Leticia-geschil onderzocht, in het on gelijk gesteld. LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over Februari 1933. Ingekomen Pieter Schilstra van Heidenschap H. O. N. naar G 238. Jan Wagenaar van Haarlem naar D 82. Oene Wage naar van Haarlem naar D 82. Atze Hendriks, met gezin, van Molkwerum naar E 4. Jacob Lijcklema a Nijeholt van Schettens naar F 3. GerbrU Adema van Kerkrade naar D 106. Jantje Siemensma van Groningen naar A 32. Baukje de Jong van Ubbergen naar D 26. Vertrokken Ekke de Jager van B 122 naar Sloten (Fr.) p/a Jacob Dijkstra, slager. Bernardus Dirk Faber van G 10 naar Koudum. Meindert de Boer van E 25 naar Amersfoort Utrechtscheweg 266. i, Wibbe Visser van G 80 naar Leeu warden, Schoppeshofstr. 27. Johanna van der Meer van D 16 naar Leeu warden, Warmoezenierstr. 23. Klaaske Huisman (wed. Lleuwe Eiling) van D 89 naar Westhem. Willem Johan Blom van D 86 naar Leeuwarden, LL van het maken van een rioleering en de aan het Zjjlspad werd als ingeschreven W. Slot D. de Jager P. Spijksma H. Pelle R. G. Visser H. Voets Begroeting f1463. Gegund aan den laagsten inschrijver Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat de Raad dier gemeente in zjjne vergadering van 13 Maart 1933 het onderstaand besluit heeft genomen; De Gemeenteraad van WORKUM Overwegende, dat het in het belang verkeer noodzakelijk moet worden olge art. 8 van het Motor" en Rij- ielreglement gesloten te verklaren FRISO OVllCll vul HU» A V V VIA 1U uü 1 - - -- --- Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Friso nl | 1933 | | pagina 1