Nieuws- en Advertentieblad PO ROL voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Schoonm^^y 'HANDEN Kunt U onecht van echtonderscheiden? Neen de liefde voor mijn’vaderland kan-van mij niet eischen, dat if de geloovige en trouwe zielen,1 O die iiün vaderland eveneens liefhebben, zou haten en vermoorden. No. 13 ZATERDAG 25 MAART 1933. Plaatselijk Nieuwe Van kleine dingen. 59ste Jaargang Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht. Te (Nadruk verboden.) rekening brengt bij (Adv.) ROMAIN ROLLAND. t t t 23 Mrt. Wegens slechte terrein en weersomstandigheden kon de proéf- wedstrjjd tusschen de beide bonds- elftallen hier Zaterdag j.l. niet door gaan. Deze "oefening is uitgesteld tot na de competitie. Zaterdag a.s. speelt „Stormvogels” I haar laatste thuiswedstrijd in de com petitie tegen H.W. II en moet dan evenals het 2e elftal alleen nog eei s tegen H.V.V. II, te Hindeloopen uit komen. In het volgend no. de competitic- stand, die al’reeds een kleine wijziging heeft ondergaan, doordat nu H V.V. I met gelijk aantal wedstrijder, en punten maar tiooger doelgemiddelde op de bovenste plaats is komen te staan. )t s- Begin nooit somber naar iets te kijken zonder u zelf te remmen en te zeggen Zit daar ook niet een lichtzijde aan? KINGSLEY. Een mensch moest feiteffjk nooit beschaamd zjjn om te erkennen dat hij ongelyk had, hetgeen immers niets anders is dan met andere woorden zeggen, dat hij heden wijzer is dan hy gisteren was. n n e d r Ie ir Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten WORKUM, 21 Mrt. Onze vroegere stadgenoote, Mej. A. M. Schaper, is benoemd tot directrice van het R.-K. Kleuterhuis „de Krabbebosschen” by Breda. Ziekenfonds „Workum”. De algemeene vergadering wordt geopend door vice-voorzitter Schots man, die de aanwezigen een woord van welkom toeroept en den secre taris Bogtstra verzoekt notulen en jaarverslag over 1932 voor te lezen. Uit dit laatste blijkt dat het ledental, dat op 1 Jan. 1932 611 bedroeg is toe genomen met 20 en op 1 Jan '33 be droeg 631. Penningm. J. Gaastra doet rekening en verantwoording hieruit blykt, dat het totaal der ontvangsten1?:bedroeg f5567, waarin begrepen is het saldo van vorige jaren groot f'938,jen’rente van belegde gelden i68. De uitgaven bedroegen totaal f 4509, De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk - lager veren, 8 nuchter kalveren, 1 paard, 3 varkens, 4 schapen. Herkeuringen kwamen niet voor. 23 Maart 1933. Onze vroegere stadgenoot de heer M. Brinksma, thans tijdelijk Evangelist te Huizum, werd heden benoemd als Godsdienst onderwijzer by de Evangelisatie-ver- eeniging „De Bijbel” te Leeuwarden. Er waren in totaal 65 sollicitanten. DAMMEN. De Damclub „O. G.” herinnert be langstellenden aan den Simultaan- wedstryd door den wereldkampioen B. Springer (Den Haag) op Woensdag 29 Maarta.s., ’s avonds 81/? uur op de bovenzaal van Hotel „Ketelaar”. Kaarten zyn dan aan do zaal ver krijgbaar. 23 Maart. De heer J. Hofman, besteller P.T.T. alhier, is met ingang van 1 April a.s. overgeplaatst naar Stavoren ter vervulling van de vrij komende betrekking van den heer j. Lastdrager, conducteur b(j de poste rijen aldaar, door diens overplaatsing naar Arnhem. oorloven, ook maar de kleinste onge rechtigheid in ons karakter te dulden zoodra we er wakker voor zijn ge worden. Aan den anderen kant moeten we niet ons zelf zwart gaan maken en als een hopeloos geval gaan be schouwen of te gering over onszelf gaan denken, alsof onze plaats in het leven zoo gering is, en we zoo weinig beteekenen, dat de wereld er heusch niet beter of slechter door zal worden, of wy mee doen of niet, of we aan ons zelf werken of niet. Want ten slotte geldt ook hier weer de verge lijking van de kleine steentjes, die het groote gebouw vormen, namelijk de kleine steentjes die menschen heeten, en die samen het gebouw der maatschappij vormen. Een paar slechte steenen kunnen het gebouw in gevaar brengen. Laten we dus zorgen, dat wy die slechte steenen tenminste niet zyn! Dr. Johnson zegt zeer juist geen mensch bezit niet een of andere eigenschap, die op de juiste manier toegepast, maakt, dat hy zich voor de wereld verdienstelijk maakt. En wie dan meent, dat hy maar weinig bijzonders in zyn vermogen heeft, die moest zich haasten dat weinige ten minste te doen, opdat men hem niet verward met hem, die niets kan doen... En we zouden daar de woorden van Chopin aan toe kunnen voegen: Goed heid bestaat niet uit de uiterlijke dingen die we doen, maar uit de innerlijke dingen die we z Q n. zyn, dat is het voornaamste FLORIS C. Minister Deckers blijft zijn „zuive ringsactie” van leger en vloot serieus doorzetten. Het blijkt, dat socialistisch of communistisch georganiseerden ook niet tot de militaire vooroefeningen (ter verkrijging van een korter dienst tijd) worden toegelaten. De verbinte nis daartoe, zoo redeneert de minister, is een vrijwillige en voor degenen, welke aan de vooroefeningen wenschen deel te nemen, moeten derhalve de zelfde voorschriften gelden als voor militaire beambten. Leden derhalve, van b.v. de A. J. C., zijn van de voor oefeningen uitgesloten. Het schijnt, dat ook het corps burgerlijke ambte naren1? een politieke zuiveringsactie zal hebben te ondergaan, welke tegen het communisme is gericht. Aan het Rijkskrankzinnigengestichtte Woensel zouden op last des ministers, vermoe delijk van"minister Ruys, een drietal uit Amsterdam en Rotterdam afkom stige verpleegsters zijn ontslagen, welke in communistische rijen nogal op den voorgrond traden. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft besloten om het gemeente- personeel vervroegd, n.l. op 60 jarigen leeftyd te pensioneeren en dan door jeugdige krachten te vervangen. Binnenkort zouden reeds 400 man uit de Arbeidsreserve in vasten dienst worden gesteld. droeg f1058. De commissie tot het nazien der (B. de Jong en Oppewal) monde van eerstgenoemde verslag uitalles is in beste orde bevonden. Tot leden van deze zelfde commissie worden voor ’t volgend jaar benoemd IJ. Kramer en B. Jongstra. Schotsman wordt vervolgens her kozen als bestuurslid. Het le bestuursvoorstel om leeftijd grens van 55 jaar te schrappen, wordt aangenomen, echter met de bepaling dat alle leden van het gezin lid moeten worden. IJ. Kramer zou dergelijke leden entrée willen laten betalen, wat echter geen instemming kon verwerven. Het 2e bestuursvoorstel om de leden, die op dokters advies een bril noodig hebben één keer per jaar f2 in de kosten tegemoet te komen, wordt aan genomen met de voorwaarde dat deze bepaling voorloopig voor dit jaar zal geiden. By de rondvraag wordt er op aan gedrongen om volgend jaar convoca ties met agenda rond te sturen. B. de Jong zou de vraag willen doen of het niet mogelyk is van Zie kenfonds, Groene Kruis en Zieken- huisverpieging één vereeniging te maken. Voorzitter dokter de Walle ziet hier heel wat moeilijkheden, daar het Ziekenfonds geldt voor een andere categorie van inwoners dan de andere 2 vereenigingen. Waar deze 3 vereeni- gingen elk op zichzelf goed werken, ziet hy de noodzakelijkheid niet in, in de gevraagde richting stappen te doen. S. Jongstra zou meerdere leden willen winnen b.v. door circulaires en huisbezoek. Dit wordt uitvoerig besproken en als resultaat zullen een 8 tal leden met het bestuur binnen kort vergaderen om dit nader uit te werken. IJ. Kramer zou voortaan liever in Rehoboth’of Protestantenbond verga deren, dit voorstel kan geen meer derheid vinden. B. de Jong zou het bestuur willen uitbreiden, de voorzitter voorziet dan moeilijkheden met het hoofdbestuur van de Maatschappij van geneeskunst hetzelfde zal het geval zijn als men de welstandsgrens van f1400 wilver- hoogendie verhooging wordt niet noodzakelijk geacht in den tegenwoor- disen tfjd. Met een woord van dank voor de opkomst sluit de voorzitter te ruim tien uur deze vergadering. FERWaLDE. 21 Maert ’33. Forline Freedtojoun kaem da krite foar ’t lést yn gearkomste bijien. As gasten wierne yn üs formidden, leden fen ’e Kr. Nat Wirkmansboun en leden fen 'o Kr. Lanarb.-boun, dy 't foar dizze joun in ütrüging krfjren hiene, omdat da krite kontakt sykje woe mei de biffeande formiddehs yn Ferwalde, en derta foir dizze joun in sosiael ünderwirp yn bihanneling nommun hie. De foarsitter I G. de Boer iepene, mei sjonge to litten Ps. 25 2 en gong foar yn gebet. Lézen waerd in gedielte üt ’e Bibel. Yn in koart iepeningswird, wêrop de foarsitter wiisde op it doel fen dizze joun, hjitte er de gasten wolkom. Om it karakter fen in kritejoun der net oan to üntnimmen, waerd earst oergien ta it halden fen in heal ure ’ês les. Hjirnei folge noch in h«al-üre Fryske skriuw-les. Nei det skoft balden wier, wêfyn we forgaste waerne op in bakje koffje, waerd earst oergien ta it foarlêïen fen de oanteikens. troch de waernimmende skriuwer Tj. de Witte. Nei it sjongen fen 3 küoletten fen: „As faken üs paed hjir troch’t libben” ens., krigen we de ynlieding fen ’e foarsitter„Om it Heechste”. De bisprekking dy ’t hjir op folge, makke det it’in tige’moaije joun west is. Do 't de hear de Jong den ek om 10 üre foarstelde om earst de gearkomste to slüten, en dêrnei de bisprekking foart to setten.^wier der nimmen dy ’t nei hüs ta woe, sadet we noch sellich in skoft oer ien en oar nei- praten ha. Wy Ijeauwe den ek det it bistjür eens het initiatief nam om de verple ging mogelyk te maken van arme t.b.c.-lyders. De Koningin-Moeder is gefilmd in haar Haagsch Paleis, waar by zy een korte propaganda-toespraak hield voor het slagen der Emmabloem collecte. De film draait reeds in verscheidene theaters en te hopen is, dat er een nuttig effect van zal uitgaan. In de hoofstad is de collecte Woensdag reeds een groot succes geworden. Politieke meeningen botsen den laatsten tyd soms hevig tegen elkaar, wat tot velerlei incidenten leidt. Amsterdam kende van de week haar vlaggekwestie, welke geboren werd door het uitsteken van twee haken kruisvlaggen ter gelegenheid van de opening van don Duitschen Rijksdag. Een zoo’n vlag wapperde van het Duitsche Generaal-Consulaat, de an dere stak uit het dak van een in Amsterdam wonenden Duitschen werklooze. Deze laatste moest zijn hakenkruisvlag op bevel der politie inhalen, nadat groote groepen werk- loozen en andere burgers hadden geprotesteerd en gedemonstreerd. De vertooning van de Duitsche nationalistische tendenzfilm „Morgen rood” heeft in de groote steden van ons land eveneens tot heftige betoo- gingen geleid en middels deze, tot een besluit van den Bioscoopbond om de film na afloop van deze week verder uit de circulatie te nemen door een verbod tot vertooning er van. De Bioscoopbond motiveert zyn besluit met de opmerking, dat in deze bewogen dagen de bioscoop geen middelpunt mag wor den tot politieke agitatie. Zulke over weging had het bestuur reeds errdef geleid tot een verbod om de Pothemkin- film te draaien, welke film een sterken revolutionairen inslag had. Niet altijd, maar toch dikwijls. By „ASPIRIN-TABLETTEN” is het al zeer eenvoudig De echtheid van „ASPIRIN" is steeds te herkennen aan het Bayer kruis. Let in U w eigen belang steeds hierop. Uitsluitend /verkrijgbaar in buisjes met oranje-band met 20 tabletten a 70 ct. en oranje-zakjes met 2 tabletten a 10 cent. 23 Maart 1933. Aan het verslag van den keuringsdienst van vee en vleesch van den kring Wor kum—-Hindeloopen—-Nijhuizum over het jaar 1932, ontleenen wij het volgende Aantal aangegeven dieren voor ge wone slachtingen: runderen 170, gras kalveren 137, vette kalveren 28, nuchteren kalveren 269, varkens 388, schapen 33, tofail 1025 slachtingen. Keuring van in nood gedoode die ren runderen 7, graskalveren 5, nuchteren kalveren 8, paarden 1, varkens 5, schapen 5, totaal 31 keu ringen. Keuring van gestorven slachtdieren runderen 17, gra«kalveren 25. nuch teren kalveren Tl, varkens 18, scha pen 57, totaal 194 keuringen. Totaal-generaal 1250 keuringen. Afgekeurd werden wegens: abnor male reuk, smaak of consistentie5 runderen, 1 varken, 6 nucht. kalve ren, 13 schapen, bontvuur 16 gras kalveren, coryza infectiosa bovum 1 rund, enteritis 3 runderen, 2 gras kalveren, 42 nuchter kalveren, disto- matose 11 schapen, grasfetanie 1 rund, metritis 4 runderen, onbekende oor zaak 1 rund, 7 graskalveren, 29 nuchter kalveren, 2 schapen, perito nitis 3 runderen, verdronken 31 schapen, vlekziekte 17 varkens. Aantal gevallen vanTuberculose runderen 28, vette kalveren 1, var kens 10, graskalveren 1. Afgekeurde longen 30 paren, levers 7 paren, nie ren 1 paar, borstvliezen 1 paar. Afgekeurde levers wegensdisto- matose 72. Aantal gevallen vanecht nococcose 14 runderen. Voor verkoon in het klein werden goedgekeurd: 6 runderen, 5 graskal- Binnenland. De Nederlandsche fascisten op verkiezingspad. Sprekende film van de Koningin-Moeder. Morgenrood zal niet meer wor den vertoond. De regeering contra communistische ambte naren. A.J.C.-ers mogen geen deel nemen aan de militaire vooroefeningen. Vervroegde pensioneering van Amster- damsch gemeente-personeel. De gebeurtenissen in Duitschland hebben ook eenige meerdere belang stelling voor het Nederlandsche fas cisme gewekt, maar als men het zoo hoort, dan is de algemeene indruk over onze zwarthemdery niet al te verheffend. Serieuze bladen hebben eens een onderzoek ingesteld naar het aantal fascistische organisaties ten onzent en het resultaat daarvan was, dat de namen van dertien een symbolisch getal! fascistische vereenigingen konden worden ver meld. Niet verzekerd kon evenwel worden, dat de opgave volledig was Van de dertien thans bekende groepen, nemen er vyf met eigen candidaten-lysten deel aaa de ver kiezingen. Wel blijkt vóór de candi- daatstelüng ernstig gepoogd le zijn om een fascistisch eenheidsfront voor de verkiezingen te scheppen, maar tenslotte bleek, dat iedere groep den eigen leider op de eerste plaats wil de hebben. En dat ging niet. Mr. Dr. Westerman, ofschoon tot dan nog geen officieel fascist, had lystaanvoer der van het fascistische eenheidsfront willen zyn, maar toen die poging mislukte,ontstond een zóóveelste fascistische organisatie, gestoken in het pakje van „Nationaal Herstel,” dat zou moeten beginnen met de af vaardiging van Mr. Dr. Westerman naar het Haagsche Binnenhof. De vflf fascistische groepen, welke aan de Kamerverkiezingen deelnemen, bestraden natuurlijk allereerst elkaar. De groep—Haighton vermaakt zich zeer over de candidatuur van den heer Baars. Baars wil met geweld naar de Kamer, heet het in het orgaan van den heer Haighton, maarop den dag der opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal zal de heer Baars nog geen 30 jaren oud zjjn en dus in geen geval tot het parlement kunnen worden toegelaten I Het is ontegenzeggelijk een moedig besluit geweest van onze hoog bejaarde Koningin-Moeder, dat ze zich zou onderwerpen aan de technische gru welen, welke de opname van een sprekende film met zich meebrengen. H. M. heeft het aangedurfd, daarmee toonende, dat men oud kan zijn, zon der conservatief te wezen. Ze deed zoodat het saldo op i Jan. 1933 be het bovendien voor ,,een goed doel,” n.l. ten behoeve van den verkoop der Emmabloem, de jaarljjksche inzame- We kunnen ons dus niet ver* ling, tot welke de Koningin-Moeder POPE. Laten we het nu maar eerlijk be kennen, de’meesten van ons houden niet van krentenwegers, van die muggenzifters die het zoo „vreeselyk nauw” nemen, zooals we dat dan noe men met een|zekere geringschatting. Sapperloot nee, we houden meer van wat „vlotter” menschen, die wat luchtiger zjjn, niet zoo bar pietluttig en die niet zoo op alle kleinigheden letten... Tja, hm, kyk eens hier, dat is natuurlijk wel erg aardig, zoo’n „ruime” opvatting, maar op den keper beschouwd hebben die zoogenaamd „vreeselijk preciese” menschen het toch wel een beetje aan het juiste eind. Want per slot van rekening is onze menschelijke ervaring, ons heele leven samengesteld uit een reeks van kleinigheden, en als we die niet nauwkeurig en naar allerbeste weten doen, wel, dan klopt de boel niet, gaat het scheef, of het hort en stoot, en daar heeft men dan meteen de verklaring waarom het er in de men- schen-maatschappy soms zoo verward, ordeloos, rommelig en hortend en stootend toegaat. Want kijk nu eens naar dat mooie, groote huis daar. Een massaal, indr ukwekkend gevaarte en soliede gebouwd, niet? Ja, we hoeven heusch niet bang te zyn, de trappen op te loopen, hoor, want ze zijn stevig en de fundeering is uit muntend, mankeert niets aan. Tja, maar stel nu eens voor, dat de fabri kant van al die kleine steentjes, waaruit het gebouw is opgetrokken, het niet zoo vreeselyk precies had genomen met de samenstelling ervan, en af en toe niet op zoo’n snippertje zand had gekeken, of dat de architect nu niet zoo akelig precies was ge weest, om elk oogenblik met een waterpas en allerlei andere precisie- instrumenten rond te loopen, en als de betonwerkers op een scheutje water of zand meer niet gekeken hadden, tja, dan had dat groote huis, opgebouwd uit die kleine steentjes en wat cement en beton en zoo er raar uitgezien. Nu ja, van buiten was het ons misschien niet eens opgeval len. Maar als er nu wat dreunend verkeer was langs gekomen, of er waren zware dingen in opgeheschen, of de aarde had een beetje getrild, ja, dan zou het oogenschyniyk zoo ster ke, groote huis al gauw scheefgezakt, zoo niet in puin gevallen zyn. Zoo is het met het bouwsel van ons leven, ons karakter ook. Van den buitenkant bezien, beoordeeld naar onze oppervlakkige uitlatingen, kun nen we machtig flinke kaerels, mas sieve venten.schijnen. Maar als er nu werkelyk moeilijkheden ko men, als we nu werkelijk hevige druk van omstandigheden te weer staan krijgen, dan bljjkt pas uit welk materiaal ons karakter is opgetrok ken, uit goede, eerlijke, Mefdevolle, zuivere gedachten, uit een zorgvuldig aangekweekte goede moraal, dan wel uit „waterverf, dun spoelsel”, zooals (Juerido zijn Manus Peet laat zeggen. gelegenheden maken geen eenvoudig voor de oogen der menschen. slapend, groeien we en worden sterk, en ten slotte toont, onthult de pas uit welk is opgetrok- zuivere gedachten, uit een zorgvuldi: 1, uit „waterverf, dun spoelsel”. fiet is heel juist wat Westcott zegF: groote gelegenheden maken geen helden of lafaards zij onthullen ze eenvoudig voor de oogen der menschen. Stil en onwaarneembaar, wakend of f’ of we groeien en worden zwak, ten slotte toont, onthult de een of andere crisis ons, wat we geworden zijn... I s i 9 RISO. ruw, rood of bescha digd, worden weer vlug gaaf en zacht met Deo; 30 en 60 ct. Bij Apoth.en Drogisten.

Friso nl | 1933 | | pagina 1