it !4 Steunt de voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepli. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz rd Nieuws- en Advertentieblad Emmabloem-collecte o voor do T.B.C - bestrijding op 0 Maandag 24 April □oooooooooooooo S[ No. 17 Stemmming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uitoefening kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. ZATERDAG 22 APRIL 1933. 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Adverteert in dit blad Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Plaatselijk Nieuw». 0 o o o o o o o o o Stemming. 0 o Collecte. Een zeldzame plicht. d, als volgt (Nadruk verboden.) (Adv.) j 1 e i- n st st r- P e s f 217.- - 211.50 - 210.- - 203.50 or le s 1 1 2 2 27, te NT :o ti b 1 1 4 5 7 9 17 17 8* 8 6 2 Kent gij de zgn. Dienstweigeringswet Deze regelt de voor waarden, waarop we gens ernstige gewetensbezwaren vrijstel- ling van den krijgsdienst wordt verleend. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar wordt gesteld, de l(Jst van de kiezers aan wie is gezonden de oproepings- kaart, bedoeld in art. 53 der kieswet, voor de stemming in deze gemeente, te houden op 26 April aanstaande, ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wier naam niet voorkomt op de kiezerslijst dezer gemeente. Workum, den 18 April 1933. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De Burgemeester van WORKUM brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 26 April 1933, van des morgens acht uur tot des namiddags v ij f uur, zal geschieden de STEM MING ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Herinnerd wordt aan de verplich ting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aan melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aange wezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplich ting niet voldoet, wordt, tenzfi van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere ver- oordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht geves tigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wette lijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Artikel 150a der kieswet, luidende Hij die bij eene verkiezing als ge machtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoog ste duizend gulden. Workum, 19 April 1933. De^Burgemeester voornoemd, C. E. VAN KOETSVELD. De Burgemeester van WORKUM herinnert personen bij wie, en be stuurders van bijzondere ondernemin gen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vflf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrek king zijn: dat zij, volgens art. 55 der kieswet, verplicht z(jn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat leder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschenacht uren des voormiddags en v(jf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zy, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt ver richt in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achter eenvolgende uren, bovenbedoeld, ver meldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamen- lijk dat, volgens art. 151 der kieswet, overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Bij Koninklijk besluit van 27 Mei 1929 (staatsblad no. 265), gewijzigd b(j Koninklijk besluit van 13 Augustus 1930 (staatsblad no. 363), is in verband met het vorenstaande bepaald, dat vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 55 der kieswet bedoelde per sonen en bestuurders van bijzondere WORKUM, 20 April. Uitslag van de gehouden aanbesteding van het schilderwerk aan de gemeentegebou- wen in 1933. Sj. Huisman P. de Vries Tj. Bouwsma Postma Riemersma Gegund aan den laagsten inschrijver. instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrek king zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet ge durende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, waar zy bevoegd zijn aan de stemming deel te nemen, of in een aangrenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der kieswet bedoeld, zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Workum, 19 April 1933. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat aan het bestuur van de afd. Workum vaa „het Groene Kruis” toestemming is verleend tot het houden van de z.g. Emmabloemcollecte ter bestrijding van de T.B.C. op Maandag 24 April 1933 Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoodat daarin geen aanbeveling voor of in stemming met de collecte moet wor den gelezen. Workum, 19 April 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. Wat verstaat men in den volksmond onder „ASPIRIN”? Verkeerd is de meening, dat elk hoofdpijntabletje „ASPIRIN” is. Alleen „ASPIRIN-TABLETTEN” met het Bayer-kruis zijn het origineele product, dat door zijn uitstekende werking, niet alleen tegen hoofd- en kiespijn, doch ook tegen alle ziekten, welke op kouvatten berusten, een wereld vermaardheid verkregen heeft en nog steeds ongeëvenaard is. Let er dus in Uw eigen belang op, steeds „ASPIRIN-TABLETTEN” (her kenbaar aan het Baver-kruis) te ontvangen, indien U „ASPIRIN” ver langt. Verkrijgbaar in oranjeband-buisjes van 20 tabletten a 70 cent en oranje- zakjes van 2 tabletten a 10 cent bij apothekers en erkende drogisten. Berucht smokkelaar aangehouden. Op de Maasbrug te Venlo, werd in den nacht van Woensdag op Donderdag door de marechaussee’s aangehouden en gearresteerd de beruchte groot- smokkelaar Heinz Schommer uit Tedt, die eenige weken geleden te München- Gladbach ontvluchtte, toen hij ter behandeling van een smokkel-affaire van de gevangenis naar de strafzitting werd overgebracht. Bekend Alpinist omgekomen. In de Bernina bij Pontresina is dr. Umberto Balastrieri, de voorzitter van de academische Alpenclub te Milaan en een bekend Alpinist, die o.a. deelgenomen had aan de Karakorumexpeditie van den hertog der Abruzzen, omgekomen. Hy had zich van zijn gezelschap verwijderd om een foto te nemen en is toen in een spleet gevallen en verongelukt. Arbeidersreserve Wieringermeer- polder. Van het groote aantal arbeiders (ongeveer 600), die op het oogenblik bij de Cultuurmaatschappij „De Wie ringermeer” werkzaam zijn, zal onge veer een derde deel tijdelijk ontslagen moeten worden, wegens beëindiging der voorjaarswerkzaamheden. Z(j zul len eerst weer in de hooi- en oogst- periode tewerkgesteld kunnen worden. Teneinde nu het dienstverband te bestendigen en tevens om te voorko men, dat genoemde arbeiders wellicht gedurende geruimen tjjd werkloos zullen worden heeft de Directie door tusschenkomst van de landarbeiders- bonden aan al de arbeiders doen mee- deelen, dat de voor ontslag in aan merking komende arbeiders in een z.g. reserve geplaatst kunnen worden. Die reserve-arbeiders zullen op basis van een uurloon van 25 cent met handhaving van al de bestaande arbeidsvoorwaarden dan tijdelijk ge plaatst worden by de uitvoering van werken, welke anders óf in werkver schaffing, óf niet, óf machinaal zouden worden uitgevoerd. II-- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten II- en de rechters zyn lang niet malscb jegens lasteraars, die iemand in eer en goeden naam aantasten. Maar we hebben geen enkel wetsartikel te onzer beschikking, waarbij het on- noodig verspreiden van zwartgallig heid verboden wordt, en dat niette genstaande het een bewezen feit is, dat het verspreiden van onheilsvoor- spellingen, de uitingen van pessimis ten en zwartkijkers, dikwijls veel menschelijk leed hebben veroorzaakt. Eu daarom is het een dure plicht, die we nu eens te vervullen hebben, zonder dat er iemand met een wet boek achter ons staat, om blijmoedig heid door te geven en den dood te verklaren aan alles wat neerhaalt, neerdrukt, vrees, angst of twijfel, somberheid of zwartgalligheid ver spreidt. Een vriendelijker, hoopvoller, blijmoediger houding van de zijde van vrienden en verwanten zou vrijwel alle wanhoop kunnen verdrijven bij iemand, die een zwak heeft voor zulk een gemoedstoestand, merkte onlangs iemand op. En terecht, want het is niet alleen onze plicht om zoo blij moedig en hulpvaardig mogelijk te zijn jegens onze medemenschen, maar in moeilijke tijden, als er toch al vee) loos gerucht, veel zorg, veel pessimis me in de wereld is, is het belangrijk dat iedereen er zooveel mogelijk voor zorgt om naar buiten zyn ge voelens van hoop en vertrouwen te doen blijken. Dat ooet by anderen de hoop groeien en het vertrouwen toe nemen en zal tenslotte ons aller vij and de vrees, uitwerpen. En, goed beschouwd, wat is zwart galligheid, het verspreiden van som bere gevoelens enz. feitelijk anders dan een soort van zelfzucht, een ge brek aan zelfbeheerscbing Het kan ons niet schelen wat een ander van ons sombere gezicht denkt of onder vindt, we willen nu eenmaal somber zQn, en daarmee basta! We vergeten echter een ding: door die somber heid, boosheid, zwartgalligheid of hoe ge het noemen wilt, waarmee we moeilijkheden ondergaan of het hoofd bieden, geven we ons zelf leeljjk bloot, laten we zien, dat er bar wei nig „pit” en „karakter” in ons zit. Inderdaad, zooals iemand dezer da gen zei, onze houding in het aange zicht van teleurstellingen is een toets voor onze werkelijke waarde. Als we de ongezonde gewoonte aannemen van anderen de schuld te geven voor ons gebrek aan succes, als we onze troost zoeken door geschiedenissen van tegenslag en mislukking te ver tellen aan wie maar een willig oor leent, als de belangstelling in. ons werk verloren gaat, als we ingebeel de beleediglngen of krenkingen wre ken, dan doorstaan we de toets niet, kunnen we zelfs onze geestelijke ge zondheid aantasten of ondermijnen. Maar wie teleurstelling met nieuwe moed en kracht tegemoet treedt, het ideaal van dienstvaardigheid boven de hoop op belooning stelt, wie blij moedig streeft naar de goede dingen binnen zijn bereik, die zal aan kracht winnen en geleidelijk een beheer- sching van zichzelf en van zijn ar beidsveld verwerven, welke groote voldoening zal geven, en voor hem overeenkomstige materieele beloonin- gen en een groote mate van maat schappelijke achting medebrengen. FLORIS C. gedeelte behoort te worden betaald van de nog verschuldigde Ryksinkom- sten- en Vermogenbelasting over het belastingjaar 1932/’33. 20 April. De vorige week had V. V. „Stormvogels” voor haar diverse elftallen 4 wedstrijden te spelen. Op Goede Vrydag „Stormvogels”-combi- natie—„Tjerkwerd” 2—2 en „Storm vogels” III— „Unitas”, Koudum 1—2. Tegen „Tjerkwerk," welke club vlug en goed speelde kon ternauwernood een gelijk spel behaald worden, ter wijl het 3e elftal niet tegen de in doorsnee grootere tegenstanders op gewassen bleek te zyn. Voor Zaterdagmiddag was een elftal van L.S.CSneek uitgenoodigd, waar bij „Crescendo” ter eere van het be haalde kampioenschap in de O.B.Z.W. voor een nummertje muziek zorgde. Voor de wedstrijd overhandigde do Sneeker captain onzen aanvoeder een bouquet bloemen onder het uitspreken van een felicitatie en waardeerende woorden voor het behaalde succes en de propaganda van het voetbalspel in de Zuidwesthoek. De wedstrijd moest door de stevige wind wel iets van haar aantrekkelijk heid inboeten, maar „Crescendo”'ver- goedde dit met de gespeelde mar- schen ruimschoots. Hoewel door ve len een nederlaagje voor de Wor- kurners verwacht werd, zorgden de gastheeren voor een verrassing door met 5—1 te winnen. H.V.V. II behaalde te Hindeloopen met de laatste competitiewedstrijd tegen „Stormvogels” II haar eenigste succes. Tot de rust was het nog 20 voor Workum, maar het einde kwam met 4—2 in bet voordeel van H.V.V. 11. De eindstand van de competitie is Stormvogels I 10 H.V.V. I 10 IJ.V.C. I 10 Stormvogels II10 10 2 punten in mindering wegens gesp. gew. gel. vrl. pnt. 8 4 3 3 1 Begrooting f 230.— Boaz>bank Workum. De Algemeene Ledenvergadering, onder presidium van den Weled. Heer B. IJ. Wielinga, was vrij goed bezocht. Na een keurig openingswoord las d$ heer F. Faber ’t jaarverslag, waaruit bleek dat 1932 voor de Boaz-bank een i voorspoedig jaar was geweest. De kassier-boekh. deed rekening en ver antwoording een relaas van dorre cijfers, goedgekeurd door den accoun tant, de Weled. Heer M. Kramer te Leeuwarden. De belegde gelden be dragen byna f 250.000.—. 't Grootste deel van dit geld wordt gebruikt door de middenstanders uit Workum en i omstreken. Nieuwe credieten werden in '32 bijna niet toegestaan. De tijds omstandigheden dringen tot groote voorzichtigheid, ’t Reservefonds werd uit de winst met ruim f 800.— ver sterkt. Het dividend voor de leden werd op 5 gesteld. De H.H. C. Riemersma en B. IJ. Wielinga werden herkozen, respect, als Bestuurslid en Lid v. d. Raad v. Toezicht. De Ryksontvanger te Koudum brengt belanghebbenden in herinne ring, dat voor 1 Mei a.s. het laatste Ge hebt niet elke Uwer plichten geheel vervuld, tenzij g0 de plicht om blijmoedigheid te zijn, vervuld hebt. ANON. „Nou is de boot an”, zou ’n ras echte Amsterdammer met lichtelijk geamu seerd, lichtelijk geërgerd schouder ophalen zeggen, wanneer iemand hem iets geks en onredelijks voorstelde. En op de een of andere manier, met andere woorden misschien, zullen sommigen onder ons zeggen: „nou is de boot an”, als iemand ze op de plicht der blijmoedigheid wees. Alle gekheid op een stokje, zouden ze misschien tegenwerpen, er is een plicht om eerlijk te zyn, en waar en, als het heelemaal niet anders kan, om je naasten lief te hebben, maar van een plicht om bly en opgewekt te zijn, daar heb ik nog nooit van gehoord Maar luister nu eens hierwe heb ben massa’s wetten, nietwaar, en het is de plicht van iederen burger in een geordende maatschappij, om de wetten te gehoorzamen. En doen we dat niet, dan staat er al gauw een strenge meneer achter ons, met een jas met glimmende knoopen, die belangstellend naar datum en plaats van geboorte informeert en dat heusch niet om ons met onzen jaardag een ansicht-kaartje te sturen! We hebben ook wetten, die bijvoorbeeld het ver. spreiden van laster strafbaar stellen Quick I H.V.V. II niet opkomen. Zaterdagmiddag zijn er op het terrein aan de Trekweg seriewed- strijder, waaraan deelnemen IJ.V.C IJlstH.V.V. II, Hindeloopen; Quick, Stavoren en Stormvogels II. Daar de entree prijs laas gesteld is, nl. 15 cent, voor kinderen 5 cent., mag by gunstig weer op een goede belangstelling gerekend worden. Maakten we eenigen tijd geleden melding vanjhet voorkomen van een groote soort krab in het IJsselmeer, thans werd onslbericht dat nabij Hin- deloopen wederonr door een Lemster visscher een bijzonder groot exem plaar in z’n netten opgehaald werd. GA AST. Ds. H. B. Spijkerboer alhier heeft bedankt voorlhet beroep naar de Ned. Herv, Gem. te Roswinkel. FR. ZUIDWESTHOEK. Dat de Zuid westhoek langzamerhand meer en meer de belangstelling van de toe risten trekt, kon men vooral in de Paaschdagen gadeslaan. Was vroeger vooral de gemeente Gaasterland een zeer geïsoleerde streek, thans is het, dank zy de goede autobusdiensten, een gemakkelyk te bereiken mooi deel der provincie. De prachtige bosschen en boschwegen trekken dan ook menigen bezoeker. Vooral het voorjaar leent zich bijzonder om eens een bezoek te brengen aan het mooie Gaasterland. Aan hen, die per fiets komen, wordt geraden de route te nemen vanaf Stavoren naar het zoo typische stadje Hindeloopen met zijn badplaats enverschillendebezienswaardigheden. Verder naar Koudum, Rys, Kippen- burg en vooral het Wykelerbosch niet te vergeten, dat zich ook uitste kend voor een mooie wandeling leent. Wil men ’n prachtig watergezicht, dan zou men de reis ook kunnen ne men vanaf Stavoren langs den zeedijk (IJselmeer) over het Roode Klif naar Mirns en Rijs, om dan vooral op het Klif te genieten van de sell oo- ne vergezichten over het IJselmeer met zijn altijd nog drukke scheep vaart, terwijl men by eenigszins helder weer de Hollandsche kust heel goed kan waarnemen. Was het vorige jaar wegens de kinderverlamming het bezoek belang rijk minder, thans wordt verwacht, dat menigeen een uitstapje naar hier zal maken. L. N. I 5 1 I l ia FRISO. QOOOOOOOOOOOOOD I 10 8

Friso nl | 1933 | | pagina 1