Nieuws- en Advertentieblad Voorjaars- paardenmarkt te WORK DM op Maandag 22 Mei 1933 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Ope/kewoncf PUROL Over kies- et hoofdpijn klagen Onzin! ’nMijnhardt'sPoeder vragen! ZATERDAG 6 MEI 1933. 59ste Jaargang No. 19 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuwe - .J Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - A Igemeen weekoverzicht. Kleine menschen, kleine dingen iNadruk verboden.) Het In Amsterdam en Den Haag heb- 1 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten MIJNHARDT’S Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tablelten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten I ge. der Onze landgenoot L. Adam, de be kende voetballer uit ons nationaal elftal, is Woensdag te Zürich geslaagd Voor het ingenleurs-examen. De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager samengestelde ig opgekomen, waardoor deze met andere spelers Zooals overeengekomen zal zyn met veler verwachting, is Dr. Colyn be last geworden met de vorming van een parlementair, dus van een op een bepaalde parlementaire meerder heid steunend, kabinet. Vermoedelijk zal de heer Col'jn allereerst overleg plegen met de drie rechtsche fracties, welke in de nieuwe Kamer tezamen over 52 zetels beschikken, een meer derheid derhalve. hoek was. De menschen zyn echter altyd sceptisch geweest ten aanzien van het land van overvloed en vanuit de wildernis hebben ze „verspieders” uitgezonden en commissieswe hebben handelsconferenties, ontwape ningsconferenties, vredespacten en schuldencommissies gehad. Sommigen hebben goede tijding teruggebracht, andere slechte tijding, terwijl de mil- lioenen menschen nog in de wildernis zijn, verward en twijfelmoedig, niet wetend wat de volgende stap zal zyn. Zullen we over den Jordaan trekken en het nieuwe land in bezit nemen, of zullen we terugkeeren naar de economische en moreele wildernis Natuurlijk gaan we den Jordaan over Maar we kunnen dat alleen doen als we bereid zyn de offers van onze oude systemen en oude opvattingen te brengen, de offers van onze oude, zelfvergenoegde levenswijzen. We zijn hier niet alleen voor ons gemak, onze veiligheid, ons plezier, het hoofddoel in ’t leven is niet om rijkdom op te stapelen, onverschillig of we daardoor anderen misschien van het noodigste berooven. We hebben de reuzen van gelddorst en zelfzucht, die niets geven om de hongerende duizenden en de millioenen in de wildernis der werk loosheid, te bestrijden. Eu dan zullen we het beloofde land binnengaan FLORIS C. Het is de heer Beckers uit Gennep gelukt om ten opzichte van de ber ging der Lutine schatten, welke aan de kust van Texel op den zeebodem liggen, meer te bereiken, dan zijn voorgangers ooit konden bereiken. De ligging van het schip heeft hij volkomen vastgesteld en straks gaat hij de goudstaven ophalen. Zaterdagmiddag om 3 uur komen de Eerste en Tweede Kamer in ver- eenigde zitting byeen, hetgeen wil zeggen, dat van de oude Tweade Ka mer op officieele wijze afscheid ge nomen gaat worden. De Eerste Kamer behandelde deze week nog de Kies- wetswijziging. Deze wijziging houdt o.m. in, dat overschotzetels niet meer zouden worden toegewezen aan de partyen met de grootste overschotten, maar aan die, welke by de eventu- eele toewijzing van een of meer over schotzetels per zetel het hoogste ge middelde aan stemmen zouden heb ben. Hadde, zooals de bedoeling der regeering is geweest, de gewijzigde wet nog voor deze verkiezingen ge golden, dan zouden de R-K. 31 zetels hebben bezet (nu 28), de S.D.A.P. 23 (22), de Vryz. Dem. 5 (6), de St. Ger. 2 (3’, de Comm. 3 (4) en Nat. Herstel 0 (1). versterkt werden. Toch kon na afloop door het bestuur van de Onderl. bond een o.i. best elftal opgesteld worden, dat waarschijnlijk Zaterdag 13 Mei te Ulst tegen „Black Boys” van Sneek zal uitkomen. Morgenmiddag gaat „Stormvogels” II naar Stavoren, alwaar de voetbal ver. „Quick” seriewedstryden heeft uitgeschreven. Het terrein is hier dan vry voor oefening, maar de meeste „Stormvogels” zullen wel hun vlucht naar Stavoren gaan nemen. HEIDENSCHAP, 2 Mei 1933. Heden avond werd in het gymn. lokaal der Chr. School de laatste bijeenkomst voor dit seizoen gehouden^ door de Damclub „Eendracht” alhier. Deze bijeenkomst was tevens jaar vergadering, en werd door den voor zitter, den heer D. D. Dykstra, met een toepasselijk woord geopend. Spre ker, die zijn toespraak in ’t Friesch hield, sprak de wensch uit dat de damclub zich steeds in meerdere groei en bloei moge verheugen en dat men nog vele avonden nuttig en ge zellig bijeen moge zyn. De uitslag van de competitie-wed- stryd was als volgt: (le klasse) M. H. Hijlkema 56 puntenD. Tjerkstra 48 punten; A. Wink 48 punten. (2e klasse) K. Deinum 32 punten M. v. d. Wal 30 punten H. Wester man 30 punten. Het aantal leden dat aanvankelijk 17 bedroeg, is nu reeds tot 26 gestegen. Op de Woensdag te Leeuwarden gehouden voorjaars-stierenkeuring driejarige stier Pel Rooske’s Roland van den heer D. S. Gerritsen, alhier. WARNS, 2 Mei. Door nu wijlen mej. A. S. de Jong alhier, werd bij testamentaire beschikking aan de Doopsgezinde Gemeente alhier, toe gemaakt een boerenhuizinge met on geveer 87 p.m. land, een huizinge met verlof by de wachtpost, een rente- niershuizinge, benevens eenige losse gelden. STAVOREN, 2 Mei. Hedenavond werd hier de gewone jaarvergadering van het Groene Kruis gehouden in de Doopsgezinde kerk. Dat deze verga dering, welke door 60 menschen was bezocht, een eenigszins feestelijk ka rakter droeg, kwam omdat de penning meester, de heer J. Krul, zyn zilve ren bestuursjubileum vierde en wel 6 jaar als bestuurslid en 19 jaar als penningmeester. De voorzitter mr. S. M. Haersma Buma, opende de vergadering met allen welkom te heeten en wel in het bizonder den heer Krul, echtgenoote en dochter en ds. P. Ens, voorzitter van de gecombineerde afdeelingen Warns, Hemelum en Stavoren. Spreker memoreerde in het kort wat de heer Krul voor de vereeniging is geweest. De voorzitter eindigde met den wensch dat het den jubilaris ge geven moge worden nog lange jaren in het bestuur werkzaam te zijn tot heil der vereeniging. Daarna voerde ds. Ens het woord en schetste den heer Krul als bekwaam boekhouder en penningmeester en als een humaan persoonhy hoopte nog lang met hem samen te mogenwerken. Het bestuur der afdeeling Stavoren bood hierna den jubilaris een fraaie mand bloemen aan. Het muziekcorps Soli Deo Gloria (waarvan de heer Krul leider is) en dat zich „verdekt” had opgesteld, onderstreepte de gaven en woorden met een „Lang zal hij leven”, waar mee de aanwezigen hartelyk instem- den. Daarna voerden nog het woord de heeren Kuipers, Gereformeerd voor ganger, D. Volger en S. v. Randen. Verder werd de jubilaris namens de vereeniging Stavoren nog aangeboden een rooktafel en kreeg mevrouw Krul een mooie palm. Zichtbaar aangedaan bracht de heer Krul zijn dank, ook namens zijn vrouw, voor alles wat hem hier dezen avond was te beurt gevallen. Overgaande tot de eigenlijke ver gadering werd het jaarverslag ultge- Een zomersch weekend levert ge- woonlyk een droef doodenlystje op. Allereerst memoreeren we het ver scheiden gelukkig normaal, d.l. op zijn ziekbed van den Leidschen hoogleeraar prof. Mr. van Volenhoven. Hy was een groot geleerde en warm strijder voor de Volkenbondsgedachte Van een felle tragiek was de dood van een notarisvrouw in I’ijnacker, die in een vlaag van waanzin haar twee kleine kindertjes verdronk en daarna zich zelf het leven benam. - Het verkeer eischte mede scheidene slachtoffers. We noemen een doode op een onbewaakten spoor wegovergang te Bist, róg een doode te Best bij een motorbotsing, idem een te Arnhem, 2 kinderen werden te Den Haag onder een tramwagen gedood en in Loosduinen werd een knaapje door een auto overreden en gedood. onze vaderlandsche industrie gereed gekomen. Een nieuw groot werk zal straks in Gelderland worden uit gevoerd. De P.G.E.M. zal een nieuwe electrische Centrale bouwen, waarvan de kosten worden begroot op negen en een half millioen gulden. De pro vincie zal het benoodigde geld leenen tegen ten hoogste 5% en dan op de zelfde voorwaarden weer aan de maatschappij uitleenen. verjaardag dezen keer op Zondag viel, ben van de week verschillende bot singen plaats gevonden tusschen Jo den (in Den Haag), socialisten en communisten (Amsterdam) eenerzijds, en Hollandsche fascisten (Den Haag) en Duitsche Nationaal Socialisten (Amsterdam) anderzijds. De klappen vielen ook hier aan de zwakste z(jde, d.i. aan den kant der fascisten en Nat. Socialisten. In Amsterdam wer den de Duitsche Nationaal Socialisten, die in Maison Boer hun Meifeest wil- den vieren, danig afgetuigd. Een werd ’8’cha bewusteloos geslagen en volgens „Het Volk” kreeg een zoon des ex- Keizers een blauw oog. We keuren de geweldmethoden der Nat. Socialis ten in Duitschland onvoorwaardelijk af, maar constateeren daarnevens, dat de fascisten belagers ten onzent zich geen haar beter betoonen. Zij zijn, althans oogenblikkelyk nog, desterk- sten hier en daarvan maken ze mis bruik om dezelfde afschuwelijke ge weldmethoden toe te passen van de Hitlerianen in Duitschland. WORKUM, Mei 1933. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde gegevens ontvangen van de belastinginspecties van de belastingen naar inkomen en vermogen bedroeg over het belas tingjaar 1931/1932 in deze gemeente het aantal aangeslagenen in de ryks- inkomstenbelasting 784 met een totaal zuiver inkomen van f1356.000, terwijl het gemiddelde inkomen per aange slagene f 1729 was. Voorzooveel betreft de vermogens belasting was ’t aantal aangeslagenen umiiu» zacn zen nei, leven oeuam. - h8t>.0^lnn^edrag h.e* V®r Het verkeer eischte mede weer ver- mo°en f4 633.000 en het gemiddelde vermogen per aangeslagene f 54 000. 2 Mei ’33. Gisteravond hield de korfbalclub „Jong Frisia” alhier, een leden vergadering in verband met deelname aan de competitie en de oefen-avonden daarvoor. Nadat de voorz. de vergadering had geopend werd het bestuur grootendeels her kozen. Tot voorzitter, secretaresse en commissaris van materiaal werden resp. herkozenC. de Jong, mej. A. Zeilstra en T. v. d. Meer. Tot pen- u o ningmeesteresse werd gekozen mej. werd met een le prijs bekroond de Sj. Ruyter. Over het terrein werden nog enkele besprekingen gehouden met resultaat dat het bestuur gemach tigd werd het gemeente-sportterrein by gunstige condities te huren en overigens naar gceidunken te hande len. Op een vraag naar de regeling met scheidsrechters, antwoordde de voorz. dat deze kwestie op de verga dering van afgevaardigden van de aan de competitie deelnemende clubs, besproken zou worden. Ook bleek aanschaffing van eenig nieuw materi aal noodig te zijn. Maar nog noodza- kelyker was, volgens de voorz. in z’n sluitingswoord, ’n aantal nieuwe leden, voor welks werving h{j de aanwezigen aanspoorde, evenals voor ernstig oefe nen ter verkrijging van ’n behoorlijke positie in de competitie. De korfbalclub, die sedert haar bestaan menige zege te boeken had, ook nu met de werving van leden en in de a.s competitie succes gewenscht. De in het vorig no. van „Frlso” vermelde opbrengst van de Emma- bloem collecte was niet f 104.131/2, doch f 164.131/2, zoodat niet minder, maar ongeveer f 13 meer ontvangen werd dan vorig jaar. Voor het ijverig collecteeren mag nogmaals dank wor den gebracht. Geslaagd voor het 1ste gedeelte van het overgangsexamen der ver eeniging voor Psychiatrie en Neuro logie, de heer K.‘ Feenstra en voor het tweede gedeelte de heer G. v. Dijk te Heemstede, vroeger alhier woon achtig. 4 Mei. Onlangs werd door een clubje Workumers een bezook bracht aan de R.-K. Leeuwarder kaartclub, waarop Zondagmiddag j.l. een tegenbezoek volgde van de Leeu warders. Op de bovenzaal van café ..De Leeuw” alhier, was een gezel- Lap van ongeveer 60 man in besloten club bijeen om onderling verschillende wedstrijden te spelen. O.a. werd een een schutjaspartij gehouden, die de vorige keer ver door de Leeuwarders werd gewonnen, maar thans bleven de Workumers niet minder ver de baas. De prijzen bestonden uit enkele medailles en luxe voorwerpen. Het was een zeer geanimeerde avond, die alle aanwezigen bijzonder goed heeft voldaan, zooaat te z(jner tijd wel eens weer zoo’n avondje op touw gezet zal worden. 5 Mei. Zaterdagmiddag j.l. speel den hier de beide proefelftallen van de O.B.Z.W. een oefenwedstrijd, die door A.-achterhoede en B.-voorhoede gewonnen werd met 6—3. De spelers moesten in den beginne te veel zoe ken om eigen partij, daar de tenu’s uit verschillende kleuren bestonden en clubgenooten thans vaak tegen standers waren. Hierdoor was het spel voor het publiek en scheidsrech ter ook moeilijk te volgen. Bovendien waren de voörloopig elftallen niet volledi Binnenland. De verjaardag van prinses Juliana. Het 1 Meifeest. Engeland verhoogt de invoer rechten op aardappelen. Ba- rendregt’s ffefbrug voltooid. Nieuwe Electrische Centrale in Gelderland. Een droef lijstje. Dr. Colyn kabinetsformateur. Sluiting van de zitting der Staten-Generaal. De Kieswets- wijziging. Het Duitsche Nationaal Socialisme en hoe wij er op reageeren. Het goud van de „Lutine.” Onder de gebruikelijke belangstel ling Tb de verjaardag van prinses Juliana, die we nu wel onze kroon prinses mogen gaan noemen, gevierd. We zouden haast zeggen, dat er deze keer meer algemeene belangstelling voor deze gebeurtenis bestond dan anders. Ons volk laat zich niet gauw gaan in haar gevoelens, maar op critieke oogenblikken en in moeilijke tijden heeft het vaak blijk gegeven, dat de liefde tot Oranje on het Vorstenhuis diep in de harten der burgerij wortelt. Doordat ’s prinsessen werd de officieele viering er van tot Maandag verschoven, wat tot eenige moeilijkheid met de rood-getinte land- genooten leidde, die dien dag, als ge bruikelijk, hun 1 Mei feest in het openbaar wilden vieren. In verschil lende plaatsen hadden de burgemees ters een verbod van optochten afge- kondigd, o.a. in Utrecht, Den Haag en Groningen. In andere plaatsen trokken zoowel optochten van Oranje verenigingen uit als van socialisten en communisten, wat hoewel Rood en Oranje moeilijk combineeren nergens tot heftige incidenten aanlei ding schijnt te hebben gegeven. De V.A.R.A. had dezen keer geen gele genheid gekregen om het Mei feest ook in den aether te vieren. Ze stelde zich schadeloos door haar artistenen andere medewerkers dien dag voor den socialistische radio-omroep te Leuven, in België, te doen optreden. Er is een nieuwe export-moeilQk- held opgeworpen voor onze toch al niets meer waard zijnde aardappelen. Engeland verhoogde de invoerrechten op'aardappelen van 1 op 2 pond per ton. De Ver. Staten zullen straks ter Economische Wereldconferentie een tariefbestand voor den duur dier conferentie voorstellen. Als men nu begint met nog gauw vóór den 12 Juni de tarieven te verhoogen, dan varen we er nog slecht mee. Zondag is dehefbrugteBarendregt, de grootste van Europa’s vasteland, beproefd en in orde bevonden. Daar mee is een belangrijk stuk werk van Geen mensch wordt voor zich zelf alleen geboren wie alleen voor zichzelf leeft, leeft voor niemand QUARLES. De beste en zekerste manier waarop we onze medemenschen kunnen dienen is niet zoozeer door iets voor ze te doen, dan wel door de beste, reinste, nobelste wezens te zyn, die we ons kunnen voorstellen. FRANCES POWER COBBE. Wy menschen kunnen ons onder bepaalde omstandigheden zoo nietig en klein voelen, zoo onbeteekenend en onbelangrijk, zoo heelemaal niets en dan kunnen we wel eens verzuch ten och, wat geeft het nu of w ij al ons best noen om de wereld beter te maken, het helpt toch nietsMaar hoor eens, juist die menschen die zich soms zoo erg klein voelen, zyn de slechtste nog niet. Nee, nee, hun in vloed ten goede is soms veel grooter dan ze meenen, en in ieder geval duizendmaal grooter dan van diegenen onder ons, die zich nimmer klein voelen, doch altyd groot en voornaam, en grooter en beter en voornamer dan hun medemenschen. Wat het dus geeft, of U al het allerbeste denkt over de menschen om U heen en over de zaken der gemeenschap? Wel, meer dan U denkt. Laten we U daarom eens een hart onder den riem steken. Wel eens gehoord van die steen, die in het water geworpen werd? Nu dan, een steen werd in eenheele groote vijver geworpen en er ont stond een rimpeling in het water, een kring, die langzaam aan al wijder en wijder werd. Wat kan nu zoo’n enkele steen doen, nietwaar, in zoo’n groote vijver? Ja ja, maar na een poos bereikte toch die kleine rimpe ling in het groote spiegelende water oppervlak ook den versten oever van den vijver. Welnu, al kunnen we dan geen storm veroorzaken in den maat- schappelijken vijver en het water in geheel nieuwe banen dringen, laten we dan maar tevreden zijn met een steentje te zyn, en een rimpeling te weeg te kunnen brengen, die tenslotte toch ook den oever bereikt. We kun nen, hoe nederig onze maatschappe lijke positie ook moge zyn, toch eer lijk en diep nadenken over de zaken der gemeenschap, en moedig uitdruk king geven aan onze idealen van rechtvaardige regeering en bestuur, aan ons standpupt ten aanzien van de maatschappelijke vraagstukken in onze omgeving. Die invloed kan toch niet verloren gaan, evenmin als die rimpeling van het water veroorzaakt door dat steentje, tot het steentje on- verrich ter zake kon terugkeeren. Strikt gesproken zyn er dus geen kleine menschen, geen kleine dingen, alles is belangrijk, alles wat we den ken en doen, vanwege de rimpeling die het veroorzaakt, de reactie die het teweegbrengt bQ anderen. En wat kan in dit licht ons standpunt inzake de groote problemen van onzen tfld zijn? Iemand in de Free Press herinnerde er onlangs aan, dat de schriftuurlijke geschiedenis van Mozes veel gelijke nis vertoont met den huldigen tijd. Een volk had onder zijn leiding door de woestijn getrokken tot het eindelijk aan den rand van het beloofde land stond. En nog was het volk twijfel moedig en in de wildernis, en vrees den z(j, dat Kanaün byna een droom wasLijkt dat niet veel op ons moderne leven De naties zijn door een wildernis gegaan, met af en toe slechts een oase. Soms schenen we aan den rand van een beloofd land te staan en werden we gesterkt door de verklaring, dat de welvaart nu „just around the corner”, vlak om den -ii I

Friso nl | 1933 | | pagina 1