PBBOl gieneesfcnve^taa^ cfe voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ^ni^ikacdl's Poeder Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Nieuwe Stads-ansichtherten Boekh. 1.0. DE JAGER SATERDAG 13 MEI 1933. No. 20 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuw». Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. Algemeen weekoverzicht. Bekendmaking. Kostelooze inenting. Ld Vermelden we eindelijk nog met een enkel woord, dat de Japanners in China ten Zuiden van den Chinee- schen muur snel oprukken, dat Gandhi door de Britsch-Indische regeering in vrijheid is gesteld, maar zijn honger staking voortzet en dat Spanje weer danig beroerd wordt door stakingen, dan hebben we het belangrijkste nieuws van de week. is bestand tegen een r I Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist igd. De Commissie— j heeft aan de regeering haar rapport uitgebracht over het Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit-, gezonderd familieberichten H- Tenslotte eenig kort nieuws. In de textielindustrie zou op Zaterdag een nieuwe loonsverlaging van een nog onbekend percentage worden aangekondigd. De Commissie— Lambooy heeft aan de regeering haar rapport uitgebracht over het onderzoek inzake steunverleening in natura. De Prov. Synode van Gel derland der Ned. Herv. Kerk heeft den Winterswijkschen dominé, die veroordeeld is terzake de befaamde anonieme briefschrijver^, uit z{jn ambt ontzet. zoo zei hij o.m., „of wij in het huidige Europa niet tegenover een poging staan om aan het parlement difi uitlef zijn geheele macht te onttrekken. De Grondwet wordt in het gedrang ge bracht. Wat zal er overblyven van de macht van koning en parlement, wanneer gij de regeering in staat stelt naar eigen goeddunken de be staande wetten te wijzigen Merk waardig, zouden we nog willen zeg gen, hoe het in België mogelijk is, dat de soc. partij er ook opkomt voor de rechten des konings Zou men daar hier ook om kunnen komen? De prijs der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De regeering Dollfuss in Oostenrijk, die zich dictatoriaal handhaaft, gaat een moeilijken Zondag tegemoet. Ze moet zich weren naar links (de soci alisten) en naar rechts (de Nat.-Soc.). De OostenriJksche Nat. Soc. krijgen Zaterdag en Zondag bezoek van een paar Duitsche ministers, die tevens leiders zijn van de Duitsche Nat.-Soc. Party. Het bezoek is een openlijken steun aan de geestverwante beweging in Oostenrijk, maar omdat het hier de persoonlijkheid tevens betreft van ministers in een bevrienden staat, kan de Oostenrijksche regeering moei lijk maatregelen treffen. In Weenen vreest men voor Zondag ernstige gebeurtenissen. Er gaan geruchten, dat de Heimwehren dien dag het Raadhuis zouden bezetten. Maar ook de Heimwehren zijn onderling ver deeld. Een deel steunt de regeering en wenscht een anti-Marxistisch, maar zelfstandig Oostenrijkeen ander deel propageert een Nat.-Soc revolutie en aansluiting bij Duitschland. Burgemeester en Wethouders van WORKUM Gelet op artikel 45 der Drankwet brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek schrift overeenkomstig artikel 38 dier wet van Tjeerd Bekema, verlofhouder te Workum om verlof tot verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in het perceel, plaatselijk gemerkt wijk G 325 in het Heidenschap; Een ieder, die tegen het verleenen van dit verlof bezwaren heeft, kan deze binnen twee weken na dagtee- kening van deze bekendmaking, bij Burgemeester en Wethouders schrif telijk indienen. Workum, den 8 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. In Genève doet de Voorzitter der Ontwapeningsconferentie, Henderson, nog een laatste wanhopige poging om tot een resultaat te komen. Hij heeft de gedelegeerden met veel ernst ge waarschuwd voor de noodlottige ge volgen, welke het voor de wereld moet hebben, als geen ontwapenings- conventie kan worden gesloten vóór de Economische Wereldconferentie te Londen aanvangt. Bij zag geen heil in verdere openbare besprekingen in de hoofdcommissie, in welke hij de beraadslagingen dan ook gedurende enkele dagen, n.l. tot Vrijdag van deze week heeft doen schorsen, ten einde te trachten om door particuliere besprekingen, in het bijzonder tus- schen de Duitschers eenerzijds en de Engelschen en Franschen anderzijds, tot concrete overeenstemming inzake een voorloopige ontwapeningsconven- tle te geraken. Uit Washington komt het bericht, dat het thans zeker is, dat een moratorium voor de eerst volgende schuld-betalingsverplichting zal worden aangevraagd en zal wor den verleend. Ook d&t is in elk geval een voorwaarde voor een mogelijk slagen der Economische Wereldcon ferentie. En tenslotte mocht de wereld vernemen, dat tusschen Enge land en de Ver. Staten overeenstem ming is bereikt over het te sluiten tarieven-bestand. Dat alles bijeen heeft de economische vooruitzichten wel verbeterd. Deze week ontvingen we 10 verschillende soorten Schitterend uit;? erd Prijs 4 cent per stuk Beleefd aanbevelend, Binnenland. Denk om den zomertijd I De opening der Staten-Generaal. Wie bedreigen den gulden? Het K.L.M.-conflict. Inter nationale moeilijkheden in West- Indië. Gemengd. De zomertijd is vele jaren een wan kel volksbezit geweest, omdat er veel en met aandrang tegen is ge ageerd door een deel der boerenbe volking. Aan het verzet tegen den zomertijd had deboeren-afgevaardigde Braat zelfs vele jaren het bezit van een Kamerzetel te danken. De agita tie is echter vrijwel nutteloos, althans vruchteloos gebleken. Braat verdween uit de Kamer, maar de zomertijd is er nog. Voor dit jaar gaat hij in den nacht van Zondag op Maandag a.s. in. In dien nacht zouden we te 2 uur onze klokken op 3 uur dienen te stel len, maar nu we tóch al een uur van onze nachtrust moeten gaan missen, zal het wel zoo verstandig wezen om onze wettelijke, maar gelukkig nog niet strafrechtelijk bedreigde taak, den avond te voren te vervullen. La ten we ons echter niet vergissen. Wie de klok per abuis een uur ach ter zou stellen, zal zich op Maandag ochtend twee uur verslapen. De klok moet een uur worden vooruit gesteld optreden van encephalitis slechts in een enkel geval voorgekomen en wel in zeer lichten graad. Voorts is, voor zoover tot heden is na te gaan, de kans op het ontstaan van encephalitis in de maanden Mei en December belangrijk geringer dan in de andere maanden. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewjjzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Workum, den 10 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Dinsdag is de nieuw-gekozen Twee de Kamer door minister Ruys geïu- staleerd. Het was een vormelijke plechtigheid; een regeeringsprogram kon dezen keer, nu de heer Colfjn nog niet gereed was met de samen stelling van het nieuwe kabinet, niet worden geopenbaard. Toch heeft dien Dinsdag een koninklijk woord tot ons geklonken. De Koningin heeft zich n.l. ter gelegenheid van het eeuwfeest der geboorte van den Va der des Vaderlands tot het Neder- landsche volk gericht met een ern stige vermaning, welke eensdeels ons herinnerde aan een kostbaar volks bezit, onze geestelijke vrijheid, welke we tegen elke bedreiging behooren te vrijwaren en mede een bemoedi ging bevatte Inzake de bezoekingen van een moeilijken tijd, dien we te- boven moeten zien te komen door eensgezindheid en offervaardigheid. Moge het koninklijk woord op de juiste wijze worden verstaan I De autoriteiten blijven met nadruk verzekeren, dat er geen enkele reden is om zich over de positie van onzen gulden ongerust te maken. Natuurlijk zjjn ze verontwaardigd over de po gingen van sommige buitenlanders om onze muntwaarde ten behoeve van hun eigen belangen te doen dalen en thans is de Officier van Justitie te Amsterdam een ernstig onderzoek begonnen naar de menschen, die onzen gulden belagen en naar de middelen, waarvan ze zich bedienen. Nadat Hitler in Duitschland de moderne vakbeweging heeft neerge slagen, is hij deze week met de ver nietiging der Socialistische Party be gonnen. Onder voorwendsel, dat er door die party fraudes zouden geplet gd zjjn ten koste der arbeiders, waarvan zekere leiders, w.o. Dr. Lei part, zouden hebben geprofiteerd, is het vermogen der S. D. P. in beslag genomen, even als het bezit der socialistische dagblad ondernemingen en de kas van de Reichsbanner. In M(lachen, de hoofd stad van Beieren, zyn de socialistische raadsleden met geweld uit de raadzaal gegooid door de Nat.-Soc. fractie, onder aanzegging, dat ze er nooit meer zou den worden toegelaten. van meening is, dat de begrooting niet sluitend kan noch mag worden gemaakt door nieuwe belastingen. De regeering krijgt de volmachten van de katholiek-liberale meerderheid on getwijfeld en we kunnen natuuriyk niet beoordeelen, of daarin inderdaad een gevaar voor de democratie en het parlementaire stelsel in België is gelegen. Maar de socialisten mee nen van wél. Hun party leider in de Kamer, Van der Velde, hield een zeer scherp betoog tegen het regee- ringsvoorstel. „Wy vragen ons af," WORKUM, 10 Mei 1933. Op Zater dag a.s. zal onze stadgenoot Piet IJntema den dag herdenken dat hij gedurende 30 jaar werkzaam is geweest in de bakkery van de fa. Wed. R. S. Bouma en Zoon, alhier. Mei 1933. Door Burgemeester en Wethouders onzer gemeente is in samenwerking met de comissie voor werkverschaffing aan de veehouders in onze gem. de volgende circulaire toegezonden BÉy dezen doen wy een beroep op U. De hooityd staat binnenkort te wach ten en gjj zult als gewooniyk vreemds werkkrachten van buiten onze ge meente laten komen. Wy vragen U nu dringend neem toch de arbeiders uit onze gemeente, stap dit jaar eens over bezwaren en vooroordeelen (gerechtvaardigde ea ongerechtvaardigde) heen. VoorU zyn de tyden moeilijk, doch vergeet niet, dat ze ook voor de werk nemers moeilijk zyn. Velen van deze menschen hebber, sinds verleden jaar de hooiïog eindigde nooit weer een goede daghuur kunnen verdienen en sinds 1 Oct. j.l. werken er 60 van in de werkverschaffing, welk getal in de laatste maand tot 78 is gestegen. Deze menschen verdienden in 14 dagen 20 22 gulden, dus gemiddeld f 1.50 per dag, en ge kunt begrypeo, dat de behoefte aan kleeding enz. groot is. De afdeelingen van de Friesche Mij. van Landbouw en de A. B. T. B. stel den in overeenstemming met do werk nemersbonden de loonen vest. Ge f aan deze arbeiders gedurende 4 weken of langer deze loonen. Ook voor de gemeente-financiën 't noodzakelyk, dat de werkverschaf fing voor langen tyd wordt stopgezet of tot een minimum wordt ingekror - pen, daar als ’t zoo doorgaat, de werk zaamheden aan de nieuwe begraaf plaats met Oct. a.s. zyn afgeloopen en wat dan? Wy doen dan ook in ’t belang van alle gemeentenaren een dringend beroep op Uw medewerking. Wy zouden het op hoogen prys stellen, wanneer U de benoodigde werkkrachten voor den a.s. hooioogst via het agentschap der arbeidsbemid deling uit onze gemeente zoudt willen betrekken. De agent der arbeidsbe middeling houdt eiken werkdag gedu rende de gewone bureau-uren zitting ter secretarie, alwaar een lyst van werkloozen ter inzage ligt. Ook wanneer U buiten het agent schap om werkkrachten uit onze gemeente neemt of wanneer U aa werkloozen werk aanbiedt en door dezen wordt geweigerd, dan zulle; wy gaarne daarvan bericht ontvangen, teneinde te kunnen nagaan, welks houding door of vanwege de gemeente tegenover deze weigerachtigen zal moeten worden aangenomen." Het is te hopen dat onze boeren in deze zaak de noodige medewerking zullen verleenen. De ongunst de?- tyden drukt ongetwijfeld zeer zwaa op onze arbeiders. Zy hebben echter in deze circulaire een aanleiding om „de boer op te gaan,” teneinde in de hooiïog werk te vinden. Het yzer moet gesmeed worden als het heet is, Buitenland. Staan we in het huidige Europa tegenover een poging om aan het parlement definitief zyn geheele macht te onttrekken? Van der Velde vroeg dat in de Kamer aan de Belgische regeering. Het vermogen der Duitsche Soc. Party in beslag genomen. Ge nève, Londen en Washington. De Japanners rukken snel op in China. - Van overal. Ook in België, een der meest de mocratisch bestuurde landen van Europa, vreezen velen thans met ernst, dat de regeering den weg der dictatuur wil opgaan. Aanleiding tot die gedachte was een voorstel der regeering om haar volmachten te verleenen tot sluitend maken van de begrooting. De Kamer zou dan tot 12 Juli, dus voorloopig voor een paar maanden worden verdaagd en intus- schen zou de regeering op eigen houtje een vijftiental wetten wyzigen, welke vooral sterke bezuinigingen beoogen, daar de regeering—Hymans van meening is, dat de begrooting niet sluitend Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat vervroeging van den wetteiyken tyd met één uur, zal plaats hebben in den nacht van 14 op 15 Mei a.s., des voormiddags 2 uur. Workum,’den 11 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. In het K.L.M.-conflict is nog géén I oplossing in 't zicht. De directie heeft deze week ook haar standpunt in het openbaar belicht en dat heeft wel eenig bedenkeiyk licht geworpen op de houding der piloten, die meenden te mogen „eischen” zonder tot praten bereid te zijn. Heel deze eigenaardige stakingsactie ondervindt niet veel pu blieke waardeering, geljjk dat ook een vorigen keer het geval was, toen de piloten in staking gingen. Spoorwegpersoneel is het stakings recht wetteiyk ontzegd; gewezen offi cieren, die zich in dienst van het internationaal luchtverkeer hebben gesteld, behoorden uit eigen inzicht te beseffen, dat een stakingsactie hun nerzyds nimmer publiekelijk gewaar deerd zal kunnen worden, wanneer niet eerst alle vreedzame middelen om tot overeenstemming te geraken, zyn uitgeput. Ze schaden nu hun eigen aanzien. De grieven op zich zelf, zyn door leeken moeilijk te be oordeelen. Wat de loonen der piloten betreft, volstaan we te dezer plaatse met de mededeeling, dat deze voor de pas aangestelden circa 6000 gld. blijken te bedragen, terwyi het hoogste loon by na 16000 gld. is. In West-Indië ondervindt ons be stuur eenige moeilijkheden met de twee Zuid-Amerikaansche partyen, welke elkaar het bezit van Leticia betwisten, zonder „officieel” met el kaar in oorlog te zyn. De Volkenbond heeft aan haar leden nog geen ge dragingen in dit conflict voorgeschre ven, maar het is wel in overeenstem ming met het standpunt van Genève gebleken, dat onze autoriteiten in de West deze week aan een Peruaansch vlooteskader den toegang tot de ha ven van Willemstad heeft geweigerd, al werd bunkeren buiten de haven toegestaan. Aan een vliegbooteskader van Columbia is geweigerd om op ons grondgebied te mogen landen, zooals was verzocht. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat op Woensdag 24 Mei a.s., des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zyn open gesteld tot kostelooze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe by den geneesheer 8. de Walle aanmelden. Hierby wordt gewezen op de vol gende mededeelingen, voorkomende in een circulaire, d.d. 29 Maart 1933, van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, aan de burgemeesters. Zooals U bekend is zyn gedurende de laatste jaren by kinderen, die kort te voren tegen pokken waren ingeënt, zlekteverschynselen van het centrale zenuwstelsel waargenomen. Dientengevolge zyn op advies van (Jen Gezondheidsraad by de wet van 11 Februari 1928 (St.bl. no. 29) tyde- lyke bepalingen uitgevaardigd ter opschorting van enkele op de vacci natie betrekking hebbende maatrege len. De geldigheidsduur dezer tyde- iyke bepalingen is herhaaldeiyk ver lengd, laatstelijk nog by de wet van 29 December 1932 (St.bl. no. 659) voor den tffd van twee jaren. Toch wordt door de deskundigen algemeen de meening aanvaard, dat de vaccinatie tegen de pokken de bevolking een belangryke beschutting voor deze ziekte verschaft. Het is daarom van groote beteeke- nis, dat aan de bevolking op gere gelde tyden de gelegenheid wordt gegeven haar kinderen tegen de pok ken te laten inenten. Het spreekt zonder meer van zelf, dat de beslissing of een kind zal wor den ingeënt of niet, geheel by de ouders berust, die daartoe de voor lichting van den huisarts kunnen vragen. De aandoeningen van het centrale zenuwstelsel, die na vaccinatie kun nen ontstaan, zyn nog niet met zeker heid te voorkomen. Echter zyn wel enkele maatregelen te treffen, waar door dit gevaar tot een minimum kan worden teruggebracht. De Neder- landsche encephalitis-commissie laat zich in haar Algemeen Samenvattend Rapport (1932) in dezen zin hierover uit, dat verschillende waarnemingen ervoor pleiten, dat inenting op zeer jeugdigen leeftyd de minste gevaren met zich brengt, terwyi ook de maan den van inenting te dien opzichte van eenige beteekenis zouden kunnen zyn. Voor zoover kinderen tot dusver werden gevaccineerd op den leeftyd tusschen 3 en 9 maanden hebben zy in 't algemeen weinig hinder van do bewerking ondervonden en is het dat de beslissing ig< berust, die daartoe de voor- ■o t FRISO Nieuws- en Advertentieblad

Friso nl | 1933 | | pagina 1