Nieuws- en Advertentieblad Voorjaars- paardenmarkt te WORKÜM o? Maandag 22 Mai 1933 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. HtóQdfdfalÜCSWh. bedaart spoedig met een Iftiftdiocdi" ?Md&r Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Llw drogist Man B2, vrouw zijn één in hun lof over „Zy”-crême. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijn loos, spiegelglad en onberispelijk sche ren gesteld is. In prij zen van 20-75 cent. Overspannen Afbraak opzichterswoningen. ZATERDAG 20 MEI 1933. No. 21 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuwe. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 MIJNHARDT’s Algemeen weekoverzicht. GIST. PROGRAMMA (Nadruk verboden.) i 7. Marche des Féiéréi 8. Koraal. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertent! ën tot utterly k Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten broedering met de Veraart-democraten meer in den weg. Burgemeester en Wethouders van "WORKUM zullen op Maandag 22 Mei a.8. aanbesteden het afbreken van de z.g. op zichterswoningen bij do sluis. Voor waarden zijn ter secretarie verkrijgbaar. Workum, den 18 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. 'g* H.Z.C. Chr. Muziekcorps „Crescendo” Dinsdag 23 Mi a.s ’s avonds 8l/2 uur uitvoering op de Markt. 4. Florentiner-marsch 5. Neerlandia (ouverture) Emile Wesly. 6. Triumphmarsch aus „Aïda” Verdi arr. Rossau. F. Rossau. De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager We hebben hier altijd wel druk gesproken en veel geschreven over een boycot van Duitsche waren, maar deze is nooit op eenigszins beteeke- nende wijze georganiseerd geworden. Thans echter hebben twee groots vereenigingen, n.l. de S.D.A.P. en het N.V.V. officieel de boycot van Duit sche waren afgekondlgd en ze zullen er ook propaganda voor gaan maken. Ze worden minder geleid door eco nomische motieven dan wel door po litieke inzichtende boycot is bedoeld als afweer tegen de Duitsche geweld methoden. Leon Blum is weer tot leider van de FranSche socialistische Kamer fractie gekozen, doch slechts met 64—36 stemmen. De groep—Renaudel stemde hem niet, zoodat nog stéeds de scheuring dreigt. Zooals men weet, is de groepRenaudel meer rechts georiënteerd. In Amsterdam zijn de nieuwe Ford fabrieken van de week in bedrijf gesteld. De staking in de steen drukkerijen is uitgesteld tot 3 Juni; intusschen wordt naar een accoord gestreefd. In de Maastrichtsche aardewerk-industrie boden de werk gevers mildere voorstellen aan. De K L.M. heeft tot schrik der piloten een nieuwen verkeersvlieger aange- Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hier tegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende ZENUWTABLBTTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De cijfers van den loop der ryks- middelen doen ons van maand tot maand zien, hoe moeilijk de financieele positie des lands wordt. In April zyn de ontvangsten weer 7 millioen min der geweest, dan in April van het vorige jaar (28t/2 mill, tegen 35i/2); over de eerste vier maanden van dit jaar beliep het verschil 16 millioen. De ontvangsten in de eerste vier maanden bleven ook nog 4 millioen beneden het bedrag, hetwelk voor die maanden, gelet op de steeds ongun stiger wordende omstandigheden, was geraamd. Geraamd was 127 mill, en ontvangen is 123 millioen. Uit het buitenland blijven nieuwe bezwarende mededeelingen toekomen. In Engeland zint men weer op nieu we maatregelen tegen onzen invoer van vlëèsch en zuivelproductenZwit serland laat op 23 Mei nieuw beper kingen gelden van den invoer van bloemen, planten, garens, rijwielen enz. Die artikelen worden gecontin- genteerd of aan tariefsverhoogingen onderworpen. Het Nederlandsche grof-visch-invoer- contingent voor Frankrijk, blijkt voor Nederland al versnoept te zijn tot October, zonder dat de reeders zich van eenigen uitvoer naar Frankrijk bewust zjjn. De belanghebbenden pro testeerden er tegen in Den Haag, waar men ze echter duidelijk maakte, dat we onze portie wel degelijk heb ben geëxporteerd, wat geschiedde door clandestien vervoer. Sommige kooplieden voerden de visch naar Duitschland of Spanje uit, waar de zendingen in transito over de Fransche grenzen werden vervoerd. In overleg met de Fransche regeering zullen nu maatregelen tegen dergelijke practy- ken worden ondernomen. Heeft het bekende Kamerlid mr. Duys een soort revolte tegen zjjn partijleiding in den zin gehad Som mige bladen beweerden het. Duys heeft reeds tijdens de verkiezingen een opmerkelijk scherpe veroordee- ling uitgesproken over de muiterij op de Z. P. Ook in zjjn brochure moet hij zijn opgekomen voor een meer gematigde politiek der party, tégen de sensatie-journalistiek van de Ar beiderspers en tegen het misbruik van gezags- en vrijheidskwesties door partij-propagandisten. Het Volk be richt nu, dat Duys zijn geschrift niet zal publiceeren, omdat de aangeroerde problemen in partijbestuur en partij raad aan de orde zijn gesteld. De twee geslagen katholiek-demo- cratische beweginkjes in ons land, die van Veraart en die van Arts— Wesseling, hebben elkaar na de ver kiezingen eindelek gevonden. In prin cipe is over fusie overeenstemming bereikt en als nu de R.K. Volkspartij op haar Zondag in Utrecht te houden congres den partij-voorzitter Wesseling nu maar wil uitwerpen, waarop de Zuid-Nederlandsche aanhang-Arts aan- voor de Lufthansa heeft gevlogen. De Nederlandsche piloten, die toch eigen lijk hun „ontslag” namen, nemen dit blijkbaar niet. Hun vereeniging dreigt met onmiddellijke staking en onze Oceaan-vlieger Evert van Dyk wensch- te in géén geval meer te vliegen, zoolang in dit bij uitstek nationale bedrijf een Duitscher als bestuurder zou fungeeren. Van de week hebben ons weer heel wat ernstige ongelukken geschokt. In Rotterdam reed een Dordtsch echtpaar de Koningshaven in, waar de menschen verdronken. Bij „pootjes-baden” op het Workumer strand verdronken drie kinderen. Een Chemische fabriek, op de Boom pjes in Rotterdam, werd verwoest door een ontploffing, gevolgd door brand twintig menschen werden daarbij ge wond, waarvan vier zwaar. Buitenland. De crisis in de Ontwapenings conferentie. Roosevelt betoogt, Hitler praat. De Volmachten wet in België aangenomen. De strijd in China. De wereld heeft van de week met groote belangstelling geluisterd naar het woord van twee staatslieden: Roosevelt en Hitler. En de meeste interesse ging uit naar het woord van den eerste. Het gewicht van woorden wordt bepaald naar het karakter van den mensch, die ze spreekt. Hitler heeft als staatsman nog geen gezag en de daden van zijn regeering en volgelingen zijn tot heden weinig in staat geweest om het gezag, dat bij als volksleider benoodigd heeft, te vestigen. Hitler zelf voelt zijn gemis aan gezag en wat zijn persoonlijkheid nog te kort komt, heeft hy trachten te winnen door entourage. Hjj riep den anders zoo gesmaden Rijksdag om zich heen en zelfs de verguisde en verrolgde Marxisten heeft hy in zynpraal-gevolg pogen te betrekken. Hy sprak voor het plenum van een Rijksdag, voor welken hij zelf geen ontzag heeft. Dat mocht het Duitsche volk even begoochelen, in het buiten land heeft die entourage geen indruk gemaakt. En dan: Hitler sprak meer speciaal ten behoeve van zyn land. De Ontwapeningsconferentie moest minder gericht wezen tegen een her bewapening van Duitschland, dan wel tegen de handhaving der bewapening van de andere landen. Het was zyn eenige chapitre. Hy had gelijk, zéker. Maar wat Hitler bedoelde, had ook Roosevelt op het oog. Die richtte zich in een eenvoudige boodschap tot „de wereld”. En de wereld heeft geluisterd. Zyn woord ten behoeve der ontwape ning der niet-Duitsche volkeren heeft meer indruk gemaakt dan dat van Hitler, omdat het niet egocentrisch was, het belang van heel de wereld tot leidmotief bad. Hitler ziet alleen het Duitsche belang, Roosevelt beoor deelt het algemeen belang. Roosevelt wil even ernstig de ontwapening der staten als Hitler dat wil, maar Roose velt aanvaardt niet als alternatief de herbewapening van Duitschland. Dat beteekent een stap terugmeent hij terecht. De Ontwapenings-conferentie ver keert in een ernstige crisis, maar als iets in staat is deze te doen over win nen, dan is het wel het woord van Roosevelt geweest. Dat woord heeft kracht gekregen ook door het uits pre ken van den daadwerkelyken wilder- Ver. Staten om practisch mee te werken aan het beletten van herbewapening, aan het tegengaan van nieuwe oor- De regeering—Hymans in België, heeft haar volmachteuwet ook door' den Senaat aanvaard gezien en kan derhalve voorloopig zonder inmen ging van het parlement de crisis- golven bevaren. De Duitsche regeering heeft scherp laten protesteeren tegen wat ze als een onhausche bejegening betitelt van de Duitsche ministers, die Zon dag een bezoek aan Weenen brachten en daarmee Nat. Soc. manifestaties uitlokten. Ook voor het binnen land had de Duitsche regeering van de week nog een verrassing. Ze heeft een wet afgekondigd, waarbij stakin gen en uitsluitingen voorloopig ver boden zyn. Speciale commissarissen zullen eventueele arbeidsconflicten regelen. WORKUM, 15 Mei’33. De Directeur van het P.T.T.-kantoor alhier, vestigt de aandacht van belanghebbenden op de omstandigheid dat door latere aankomst van de post, afgifte hiervan op Zondagen voortaan eerst omstreeks 9 uur zal kunnen plaats vinden. Mei '33. Uitslag verkooping. Vrijdag 12 dezer had in hotel „De Wynberg” de finale verkoop plaats van het winkelhuis, laatst bewoond door J. A. Koch. Kooper werd, na 55 verhoogingen, B. Smid, voor mej. Rensche de Vries alhier, voor de som van f1409. 16 Mei. Voorafgegaan door een ontmoeting U.V.C.—„Stormvogels”, waarmee de Workumers niet voel moeite|hadden, uitslag 1—7, speelde vorige Zaterdag te ijlst het bonds- elftal tegen Black Boys van Sneek een beste wedstryd, welke voor de O.B.Z.W. zeker een aardig succes ma? heeten, zoowel wat verloop als uitslag 4—1 betreft. De samenwerking van de verschillende clubs doet toch goed. Voor Hemelvaartsdag heeft V. V. „Stormvogels” hier seriewedstrijden georganiseerd, waaraan deelnemen: II, Harlingen—„Freno”, Frane- ker„Oranje Nassau”, Sneek—„Storm vogels” IC.A.B., Bolsward—„Storm vogels” II (voorloopig ingelascht, wegens laat afschrijven van een dar uitgenoodigde clubs). Aanvang 12 uur. Zie verder raambiljetten en de zeer zeker spannende wedstrijden mogen opdringen, zelfs ook onze vriendschap of vriendelijkheid niet, in een alleszins begrijpelijke doch onjuiste zucht om te overheerschen, ook al meenen we het nog zoo goed. Want heel juist zegt James Raid, dat meenige zoogenaamde vriendschap verstoort wordt, doordat een van beide partyen de stille wensch koes tert om te overheerschen. Wat wy liefde noemen, kan soms door die zucht naar macht bedorven worden en zoo kan onze genegenheid voor den ander soms slechts de voldoening van onbewuste trots worden. Zoo ontstaat soms een gespannen toestand tusschen ouders en kinderen, omdat we probeeren ze tot ons evenbeeld te maken, of meer nog, tot dat wat we zelf niet konden zyn. „Wat zij liefde noemde”, zegt een schrijver van de moeder in een van zyn boe ken, „was slechts haar welbehagen in het steunen van haar zoon op haar”. Hij was slaaf, geen vriend. Dat teekent de situatie heel duidelijk, het laat zien, hoe de soms onbewuste neiging tot overheerschen, de vriend schap verstoort. Dan wordt de vriend schap en de blijmoedigheid van de levenwekkende, opheffende eigen schappen ontdaan, dan wordt het gist krachteloos en waardeloos, zoo niet erger. Het gist is maar zoo n nederig, nietig, klein ding, dat gansch niet op den voorgrond treedt of overheerscht. En dat moet het blijven. Omdat het anders den heelen schotel bederft. En dat zou juist het tegenovergestelde zyn, van wat wy bereiken wilden. FLORIS C. inderdaad voortgezette ontwapening. „Vandaag breekt een historische da geraad aan”, verklaarde Mac Donald, toen hij van Roosevelt’s boodschap vernam. „Amerika heeft openly!., stoutmoedig zijn trossen losgesneden en bevaart met volle zeilen en met een mooie vastbeslotenheid, een nieu wen waterweg, Voortaan zal Amerika door zijn eigen verklaring, nooit m< onverschillig staan tegenover alle», wat den wereldvrede aangaat.” Op koning George van Engeland heeft Roosevelt’s boodschap zoo’n indruk gemaakt, dat hy deze persoonlijk zal beantwoorden. De Chineezen hebben Maandag aan de oprukkende Japanners een wapen stilstand aangeboden, maar die werd door de Japanners afgewezen. On danks een toen hardnekkig ingezet tegen offensief der Chineezen blijven de Japanners in de richting van Tientsin en Peking oprukken. Een eventueele bezetting dier steden zou wel eens tot internationale moeilijk heden kunnen leiden. De Japan ners zijn in alles vriendelijke men- schen. Tegen Roosevelt’s planner verklaren ze zich „in principe niet gekant”, maar de uitvoerbaarheid be twijfelen ze.... Ze kunnen het weten Binnenland. Dr. Colyn zal een Crisis-Kabinet vormen. Hoe we er voor staan- Een socialistische boycot van Duitsche waren. Wat wilde Duys Een katholiek-democra- tische fusies. Economisch al lerlei. Het conflict bij de K L.M. Gemengd. Van een parlementair kabinet mag worden verwacht, dat het niet alleen steunt op een zekere Kamermeerder heid, maar dat het ook is opgetrok ken op een zekere principieele basis, d.w.z. dat het door enkele algemeen aanvaarde beginselen wordt geleid. Het scheen voor de katholieken moei lijk te zyn om zich met de liberalen op zoo’n algemeenen politieken grond slag te plaatsen en dat was wel de voornaamste reden, waarom de poging van den heer Coljjn om een ministerie te vormen, dat op de gemeenschap pelijke groote burgerlijke partijen steunde, moest mislukken. De heer Colijn heeft toen zijn opdracht weer in handen der Koningin gesteld, die hem onmiddellyk daarop verzocht om zich met de vorming van een Crisis- Kabinet te belasten. De bedoeling van die opdracht was natuurlijk om aldus de bezwaren der katholieken te on dervangen. We zullen verrnoedelyk dus nu tóch een kabinet krijgen, waarin ook de liberalen vertegen woordigd zjjn. Het lijkt er eenigszins op, of hier wat véél en té veel soesa is geweest om een wóórd, maar in derdaad is de zaak o.i. van meer be- teekenis. De katholieken hebben ge meend, in principieele politiek niet te kunnen samenwerken met de libera len en als hun bezwaren nu zijn ver vallen, wanneer Colon’s ministerie niet anders dan een Crisis-Kabinet pretendeert te zijn, dan beteekent dat, dat het nemen van de noodige crisis maatregelen als de voornaamste taak van de nieuwe regeering zal worden beschouwd en op politiek-principieel terrein de status quo, d.i. de bestaande toestand, zal worden gehandhaafd. Zoo behoeft van het komende Crisis- Kabinet ook geen afbraak te worden gevreesd van onze sociale wetgeving, al zal deze evenmin belangrijk kun nen worden uitgebreid. En laat er in de blijdschap van vriendschap vroolyk gelach zijn, en een deelen van genoegens. Want in den dauw der kleine dingen wordt het hart verfrischt. Kahlil Gibran. Aan dat onoogelyke, weinig indruk wekkende, maar toch zoo werkzame en nuttige goedjehet gist, is al me nigmaal een pennevrucht gewijd en we danken er een van de simpelste doch meest bezielende gelijkenissen aan. Er zit ook zoo iets bemoedigends en opmonterends in, in de gedachte, hoe dat kleine klontje gist den heelen schotel doet rijzen, hoe een oogen- schijolijk klein en onbeteekenend ding als het ware de heele omgeving kan opheffen, hoe wij, al lijken we erg klein en nietig tegenover onze groote omgeving, dikwijls een zegen en inspiratie voor allen om ons heen, kunnen zjjn. Wanneeronze ge dachten maar van de juiste, goede kwaliteit zijn, levenwekkende gist die doet rijzen en opheft... Wanneer onze neigingen in die richting gaan, wanneer we voor onze omgeving, al naar onze bescheiden krachten, een zegen en een zonnestraal zouden willen zijn, dan is de eerste vereischte, dat we blijmoedigheid ver werven. Want van een somber of streng of misprijzend gelaat gaat weinig vroolyks, weinig verheffends uit, terwijl een waarlijk blyde glimlach, afspiegeling van waarlijk blyde ge dachten, op menig pad een onver wachte lichtstraal kan werpen. Dat verwerven is nu niet zoo’n heel ge- makkelyke taak en het is ook geen ondiep, ondoordacht, hol optimisme. We dienen te beginnen met allerlei romantische illusies en fantasieën en bittere vooroordeelen overboord te werpen. Want we moeten ons zelf niet voor het lapje houden en meenen dat we gelukkig en blijmoedig kun nen zjjn door het onderhouden van valsche droomen en illusies en dwaas heden en af keer. Zelfs al meenen we om ons heen een wereld te zien, die bijna ondragelijk schijnt, dan staat het ons beter om moed te houden, kop omhoog, en voort te gaan met vasten wilen bovenal, ervoor te waken dat onze tegenspoeden geen noodelooze schaduwen werpen op anderer levens. Sommigen van de sterken onder ons hebben de ambitie gekoesterd een weldoener van de wereld te worden bevonden. Welnu, aldus gaf iemand onlangs in Great Thoughts den raad, als die wensch iets voor u beteekent, weet dan, dat zelfs de armste en minst begaafde de verwe zenlijking ervan kan bereiken, door het toegewijd aankweeken van die blijmoedigheid waarvan ik sprak. Want zooals het kleine stukje gist den heelen schotel doet rijzen, zoo is degeen, wiens blijmoedigheid, ingebo ren of verworven, zonneglanzen ver spreidt, overal waar hjj gaat, een van de weldoeners van deze wereld... Maar we moeten daarbij goed in het oog houden, dat we niemand iets 1. Koraal. 2. Marsch. 3 Ouverture „Brunenhaut” Paul André. J. Fucik. steld, den Duitscher Silberstein, die K k.

Friso nl | 1933 | | pagina 1