VOOR BAD EN STRAND ^^ilonnebrand PUROL Nieuws- en Advertentieblad Brandsma’s Maiiufacttirenhandel cdJte, voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. No. 22 Van Hemelvaartsdag tot Pinkster. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ZATERDAG 27 MEI 1933 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuwe. Waarschuwing. -Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 ~-r. 3 50 60ct. een van Mr. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. In te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Strand}: yama (kinderm.) 1.15-1 25 Strandkleedjes 32-95 Badlakens (85 X 155) 80 Baddoeken (groote maten) 46-58 MIJN HARDT’s Zenuw Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 cl. Hoofdprn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten 10-12 18 26 32-46 68 75 20-28 20- 30 68 10 8-10-12 21- 24 150 168 240-265 245 275 De Hemelvaartsdag, hoewel kerke- Ijjk geëerd en ingesteld, draagt toch niet zoo’n bindend kerkfeest-karakter als de andere christelijke herdenkings- data, hetgebn wel blQkt uit de omstan digheid dat ook de kringen die het strengst aan kerkelijke inzettingen vasthouden, er in onzen tijd niets meer op tegen hebben, dat men den Hemelvaartsdag na de bijwoning van den dienst als een mooie, prettige vacantiedag beschouwt. Zeker ligt het ook in de lijn van den herdenkings- datum dat men voorts dezen dag bij uitstek aan liefdadigheid, collecten voor liefdadige doeleinden enz. dienst baar maakt. Bad ballen ceintuurs handschoentjes doekjes doeken, wit en gekl. Aanbevelend, WOUKUM SM3I2K Badcostuums zwart en gekleurd alle maten 45 50 55 60 wol gekl. dames zw. en bl. dames 1 heeren voor dames en heeren zuiver wol, prachtkleuren WORKUM, 23 Mei. Onder leiding van den heer W. F. v. d. Vegte van Leeuwarden, werd Zondag j.l. in de Doopsgez. kerk alhier, de 12e Friesche Doopsgezinde Jongerendag gehouden. Enorm was de opkomst uit alle deelen van de provincie. Het kerk gebouw was letterlijk tot den nok gevuld met een 350 tal leden van het „jongerein”. Eerst toegesproken door den leider, werd op diens verzoek „it Bounsliet”, woorden en melodie van ds. L. Bonga, gezongen. Daarna volgde een godsdienstoefe ning onder leiding van ds J. IJnteraa, van Leeuwarden. Onderwerp: „Hoo ger leven”, tekst: 2 Samuel 23 15: „En David kreeg lust ea zeide: „Wie zal m(j water te d» inken geven uit Bethlehems bornput?” Z(j werd afge- wisseld door koorzang van het dames koor van Balk, dat bizonder gelukkig was met de keuze van een vijftal liederen. In de pauze, die daarop volgde, moest de inwendige mensch gesterkt worden. Drie lokalen aan het Markt plein waren daarvoor aangewezen. Daarna volgde een gemeenschap pelijke wandeling, die, begunstigd door het schoonste lenteweer, dat men wenschen kon, wel wat te lang duurde. Door de lange wandeling kwam het, dat ’s namiddags geen tijd be schikbaar was voor de nabespreking van twee inleidingen over: „Onze taak”, uitgesproken door den heer S. Kamstra, van Leeuwarden, en mej. ds. J. H. v. d. Slooten, van fiindeloopen. Na de tweede rustpoos werd om halfvjjf begonnen met de opvoering van „De Poort”, religieus hoorspel met spreekkoren van M. C. Fallentin, onder leiding van mej. Alida C. v. d. Mefj, van Leeuwarden. Deze zoo goed verzorgde uitvoering in de duistere kerk werd door ds. IJntema ingeleid en verklaard. Begeleid door het zachte orgelspel van den heer Steensma, van Leeuwar den, was het voor de aanwezigen eene verrukking te luisteren naar het spel van de beide hoofdpersonen, maar niet minder naar de spreekkoren. De uitvoering werd later nog eens herhaald voor de eigen leden der Doopsgezinde gemeente alhier, en die van de afdeeling Workum van den Nederl. Protestantenbond. Ook deze herhaling werd ten zeerste gewaar deerd. (L. Ct.) den 22 Mei 1933. Bij de heden gehouden aanbesteding voor het weg breken der z.g. opzichterswoningen bij de Zeesluis en het aanvullen van het terrein is ingeschreven door: T. de Vries en J. R. Venema f 144. S.T. Visser en A. G. Visser -163. H. IJlstra -165.— C. Boersma -172. IJ. Huisman -292.— B. Voets -323.— A. de Jong en U. v. Meekeren -327.50 Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. Begroeting f200. 22 Mei 1933. Bjj de op 15 Mei j.l. gehouden Keuring van dienst plichtigen der lichting 1934 dezer gemeente zijn 10 personen geschikt en 11 voorgoed ongeschikt verklaard. De Rijksontvanger te Koudum brengt belanghebbenden in herinne ring, dat voor 1 Juni a.s. het eerste gedeelte behoort te worden aange zuiverd van de verschuldigde Grond belasting 1933. Badmutsen schitterend Duikerskappen Badschoentjes (kinder) (dames) Het Crisis-KabinetCol ij n. De formateur dr. H. Colijn heeft Woensdag zijn voordracht tot samen stelling van een crisis-kabinet aan H.M. de Koningin ingediend. In verband daarmede is de spoedige benoeming te verwachten van de volgende ministers: Ministerpresident en voor Koloniën Dr. H. Colijn (a.r.). Voor Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. Dr. A. C. D. de Graeff (c.h.). Voor JustitieMr. J. R. H. Schaik (r.k). Voor Binnenl. Zaken Mr. J. A. de Wilde (a.r.). Voor Onderwijs, K. en W. H. P. Marchant (v.d.) Voor Financiën: Mr. P. J. Oud (v.d.). Voor Defensie Mr. Dr. L. N. Dec- Voor WaterstaatIr. J. A. Kalff (lib.). Voor Econ. Zaken en Arbeid Mr. Th. J. Verschuur (r.k.). Het ligt in het voornemen om zoodra mogelijk een voorstel aanhangig te maken tot instelling van een departe ment voor sociale zaken. De benoeming van een minister voor dit departement kan eerst geschieden, wanneer aan dit voorstel gevolg zal zijn gegeven. Daar voor zal, naar verluidt, benoemd worden prof. dr. J.R. Slotemaker de Bruine (c.h.). Ontrouwe „verloofde” staat terecht. Veertien jaren had zij gespaard. In 14 jaren had zij met veel opofferingen het kapitaaltje van ongeveer veertien honderd gulden bij elkaar gekregen. Er was een lichtstraal gekomen in dat sombere leven van de 39-jarige huishoudster, in 't leven van 't meisje, dat zoo eentonig was geweest. En nu hij was nachtportier in dezelfde zaak te Rotterdam waar zij de huishouding dreef. Hij was knap en nog jong en hij zou best een andere betrekking kunnen krijgen, want daar had hij immers steeds moeite voor gedaan. Op zekeren dag kwam hij bij haar met de heugelijke tijding, dat hij een andere baan kon krijgen, een pracht betrekking waarvoor hij alleen maar Nog stammende uit overoude tijden, zijn er nog tal van min of meer gekerstende oud-germaansche en an dere gebruiken in zwang gebleven, die dikwijls er sterk aan herinneren, dat men in vroeger jaren op tamelijk materialistische wijze de kerkelijke herdenkingsdagen aangreep om aller lei soorten van pleziertjes te organi- seeren. Zoo bestaat in Engeland, in New-Castle het gebruik dat het ge meentebestuur zich met den Burge meester aan het hoofd in kwistig met bloemen versierde booten begeeft, om naar de grens van de gemeente te varen. Daar wordt rechtsomkeert gemaakt, waarna de stadsbestuurders opgewacht worden door een luidruch tige menigte op de kade, die den burgemeester zal huldigen. Onder luid gejubel begeeft de burgemeester zich aan wal, waarna hij volgens oud gebruik een jongedame uitkiest, die hem moet kussen. De uitverkorene van den burgemeester mag zich daartegen niet verzetten. Evenwel, deze kus in eer en deugd levert de]ke^ (r.kj. jongedame een goudstuk op, terwijl ze bovendien van de echtgenoote van den burgemeester een nuttig cadeautje krijgt. I Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist De Zondag, die valt tusschen He melvaartsdag en Pinkster wordt wel eens het „weeskind onder de Zonda gen” genoemd. Men verklaart dit wel door er op te wijzen, dat de Meester tot zijn discipelen had gezegd „Ik zal u geen weezen laten,” terwijl in de tien dagen die zouden verloopen tusschen de Hemelvaart en den Pink sterdag de uitstorting van den Heiligen Geest da discipelen zich wellicht „weezen” voelden, Inderdaad is de oorsprong van het Pinksterfeest gelegen in de stichting van de Gemeente des Heeren, de uitstorting van den Heiligen Geest. Dezo vond plaats op den Israëlitischen feestdag van het feest der weken, oorspronkelijk oogstfeest dat op den vijftigsten dag (het Grieksche woord Pentacoste betéekent vijftigste dag) na het feest der ongehevelde brooden werd gevierd. Dit woord Pentacoste vindt men nog vrijwel onveranderd terug in het Fransch en ook in het Engelsch. In de eerste jaren van het Chrls- 300 gulden als borgstorting behoefde te hebben. Niet minder en niet meer dan drie honderd gulden haalde hij van haar spaarbankboekje af. Van dien dag was hij nog uitbundiger geworden in zijn verklaringen van liefde en trouw. Maar de vaste betrekking kreeg gij niét. Zij kreeg alleen argwaan en ging tenslotte naar de politie. Toen kwam uit, dat hij haar had bedrogen. Hij bekende schuld en teekende op het politiebureau indrukwekkende schuldbekentenissen. Hij deed na dien gelukkigen dag een bekentenis, die nog .ndrukwekkender was, namelijk dat hij toch ondanks alles nog van haar hield. En weer had zij hem geloofd en hem geld gegeven, alles wat ten slotte nog op het boekje stond. En toen was hij getrouwd maarmet een ander. Het O.M. eischte een gevangenisstraf van een jaar, alsmede verdachte’s on middellijke gevangenneming. Vijfhonderd Poolsche arbeiders in hongerstaking. Vijfhonderd arbeiders te Kattowitz, die slechts een gedeelte van het jaar werken, doch 'dientengevolge niet als werkloos geboekt staan en daarom geen uitkeering ontvangen, hebben besloten om in de werkplaatsen te blijven en geen voedsel tot zich te nemen, totdat hun eischen zijn ingewil ligd. Zij vormen ongeveer de helft van het totale personeel der werkplaatsen, waarin zij zijn tewerkgesteld. Auto tegen een boom. Op de Rijksstraatweg nabij het dorp Moerdijk, gemeente Hooge en Lage Zwaluwe, kwam een groote vrachtauto van de fa. Hoogvliet uit Strijen met flinke vaart aangereden. De chauffeur, die 's nachts om één uur uit Leuven in België was vertrokken, reed plotse ling, doordat hij was ingedommeld, tegen een langs den weg staanden boom. De botsing was zoo hevig, dat de auto van voren geheel in elkaar werd gedrukt, terwijl van de cabine de glasruiten aan stukken sloegen. Een werklooze jongeman uit Strijen, die voor plezier de reis naar Leuven had meegemaakt, werd door de glasscherven aan gelaat en hoofd ernstig gewond. De chauffeur bleef ongedeerd en is in de marechausseekazerne aan een verhoor onderworpen. Op 5 Mei j.l. verscheen in het Dag blad „De Telegraaf” van de hand van zekeren R. C. J. Willink te ’s Gravenhage een oproep om steun ten behove van met den hongerdood bedreigde „stamgenooten in de kolo nies in de Ukraine.” B(j onderzoek bleken tal van gege vens uit dezen oproep op onwaarheid te berusten. Het bestuur van het Centraal Ar chief en Inlichtingenbureau inzake maatschappelijk hulpbetoon voor Ne derland te Amsterdam raadt de aan gesloten gemeenten aan te beletten, dat langs dezen weg voor ge noemd doel geld wordt ingezameld, daar gevreesd wordt dat de zaak geen vertrouwen verdient. ----- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager 24 Mei. Onder begunstiging van mooi zomerweer gaf „Crescendo” gis teravond voor de eerste maal in dit jaar een concert op de muziektent. De verschillende nummers werden best uitgevoerd, maar voor een goed succes op het a.s. te Gaasterland te hou den concours waaraan onze muziek- vereeniging deelneemt, zal het wel een tikje beter moeten. Volgende week Donderdag geeft „Crescendo” weer een concertavond, wat nog een goede oefening is, waarvan bet publiek (en dan hopelijk met wat minder rumoer van de jeugd) zal kunnen genieten. 26 Mei. De gisteren door „Storm vogels" gehouden seriewedstrijdenga- ven in de le ronde tot uitslag C.A BBolsward—„Stormv." II 2—1. „Stormv." I— „Oranje-Nassau," Sneek 2—1. „Freno" I, Franeker— H.Z.C. If Harlingen 3—1. De drie winnende clubs speelden hierop een halve competite; uit slagen als volgt: C A.B.—„Stv.“ 12-3; C A.B.—„Freno" 5—2 Stormvogels"— „Freno" 3—1. In de laatste ronde had „Stormvo gels" dus 2 wedstrijden gewonnen en hiermee beslag gelegd op de le pips, een prachtige zilveren krans aange boden door sportliefhebbersC.A.B. II, Bols ward 1 verloren en 1 gewonnen, dus de 2e prjjs, een lauwertak en een medaille voor de hoogste score. „Freno" I, Franeker had beide wed strijden verloren, zoodat voor deze club restte de 3a prijs, een zilveren medaille. De prysuitdeeling had om goed 8 uur plaats op de bovenzaal van hotel „Ketelaar," alwaar de heer Stam de prijzen met een toepasselijk woord aan de diverse aanvoerders uitreikte en allen dankte voor de medewerking. Het was prachtig voetbalweer en bovendien hadden alle wedstrijden een prettig, vlot verloop, zoodat „Stormvogels" ook nu weer op succesvolle dag kan terugzien. 26 Mei. Op het 34e Zangersfeest van den Bond van Christelijke Zang vereenigingen in Friesland, gehouden op Donderdag 25 Mei j.l. te Veenwou den, wist de Gereformeerde zang- vereeniging „Zingt den Heer direc teur H. K. Pruiksma alhier, een eerste prijs te behalen met 336 punten, ter wijl genoemd'koor des avonds in de Eerewedstrijd eveneens een eerste prijs wist te behalen. GAAST, 23 Mei. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Midwolda, ds. H. B. Spijkerboer alhier. HINDELOOPEN, 25 Mei. Heden werden alhier de aangekondigde voet- bal-seriewedstrijden gehouaen. Precies 11 uur werd begonnen met de wed- S.N.V.V.—B.V.C. twee goed tegen el kaar opwegende ploegen, die een vlugge, aantrekkelijke wedstrijd te zien gaven. S.N V.V. won tenslotte met veel moeite en een beetje geluk! (2—1).De match P.V.C.—„Quick” was minder spannend. P.V.C was tegen het goed op dreef zijnde „Q lick” niet opgewassen, hoewel z(j garuimen tijd de stand blank wisten te houden. Uitslag 5—0. H.V.V. had meer moeite om haar tegenstandster W.V.V. da baas te blijven. Pas in het laatsta kwartier der tweede helft wist zij haar eenige doelpunt te scoren. In de 2de ronde kwam bij loting P.V.C. weer tegen „Quick” uit voor het spelen van een afmatingswedstrijd. Laatstgenoemde vereen, won met sprekende cijfers. (6-0). De wedstrijd S.N.V.V.—H.V.V. gaf veel mooisen voor al veel spannends te zien. Tot driemaal toe nam H.V.V. de leiding en telkens wist S.N.V.V. gelijk te maken, om tenslotte van een blunder in de H.V.V.- achterhoede te prefiteeren en het winnende doelpunt te scoren (4 3) tendom werden al die vijftig dagen na Paschan als vierdagen beschouwd, welke zich onderscheidden van an dere dagen door niet te vasten, staande en niet knielende te bidden, en dagelijksche samenkomsten voor het gebruiken van het avondmaal. Deze gewoonten zijn geleidelijk op den achtergrond geraakt, terwjjl lang zamerhand slechts twee belangrijke dataineere werden gehouden, name lijk de Hemelvaart en het Pinkster feest. Dit laatste wordt sedert de vierde eeuw officieel kerkelijk gevierd. Wat niet wil zeggen, dat de fficieele kerk het als zoodanig erkend. Want dat geschiedde niet eerder dan in 805 op de kerkvergadering van Elvira in Spanje. Paus Urbanus II stelde drie dagen voor het feest vast. Pas in den modernen tijd is men van Pinksterdrie afgestapt en bepaalt het feest zich tot twee dagen. Van de oude volksgebruiken rest ons nog den „Luilak”, den Zaterdag voor Pinksteren te noemen. Al zijn de „luilakbollen”, die door dengeen die het laatst ópstaat op dien dag aan de huisgenooten getracteerd moeten worden en die warm genuttigd moeten worden, vrijwel in onbruik geraakt, we kennen allen nog wel de rijmpjes uit onze jeugd, die men nog wel eens hoort. „Luilak, beddezak, staat om negen ure op, negen ure half tien, ken je die luilak nog niet zien.” Een bewijs, dat men in vroeger dagen geen gelegenheid liet voorbijgaan, om een feestje te organiseereii, waarbij de maag steeds profiteerde (Nadruk verboden). FLORIS C. 1ISO. Doos 30 en tl

Friso nl | 1933 | | pagina 1