Gymn. Ver. „STaNFRIES” - Workum n 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. ep Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. pUROO 4 Sport-demonstratie Poeder J. I, de Jong Markt Workum Rekening gas- en electriciteitsbedrijf. op WOENSDAG 7 JUNI op het Gemeente-Sporlterrein, met mede werking van de Gymn. Ver. Lemmer n m. van 4—6 uur jongens en meisjes ’s avonds van 79 30 uur dames, heeren en adspiranten Voor de 3 K M. wegwedloop (om het z g. Vierkant) voor heeren, kunnen zich ook n i e t-leden aanmelden vóór 's middags 12 uur bij den heer Thijs U. v. d. Meer. Inleg voor deze wegwedloop 25c. Prijzen medailles Toegang terrein van 4 6 uur 10 cent van 7—10 uur 25 cent. Kinderen 10 cent Donateurs hebben tot het terrein vrije toegang Alles opgeluisterd door 1MC U Z I E K HET BESTUUR. No. 23 ZATERDAG 3 JUNI 1933. 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuw*. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. Collecte Oewapenden Dienst. Hotickema-Leen Bolsward. Bekendmaking. DIENSTPLICHT. 3jDoorzitten||| I s I des onder- 16 adsp. ~~/>J 16 16 16 16 16 16 12 12 12 12 12 12 12 12 12 2 1 20 17 13 10 10 9 6 8 8 7 5 5 2 3 4 5 23 22 20 18 14 12 12 12 12 1 2 3 3 7 6 7 8 9 4 3 4 2 2 2 5 5 6 6 7 7 6 6 8 4 8 6 4 2 I 1 4 5 5 6 10 .gs deed ds. Jansen zijn de tekst van 1 Petr. 124 overlegging van een geboorte-extract, vóór 20 Juni a.s. schrifteiijk moeten aanmelden by Ds. J. Vink te Bols ward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt. De be giftigde zal vry zyn in de keuze van een vak van studie. De datum van het vergelykend examen wordt nader bekend gemaakt. Workum, 1 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. VAN KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten R. Wijngaarden 12 S. Visser B. Smid J. Koopen 12 10 7 6 3 4 3 1 8 7 4 5 3 4 4 1 bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist ZIJN UW OOGEN VERMOEID Kosteloos oogonderzoek BRILLEN GOED en GOEDKOOP Specialiteit in dubbelfocus glazen --- De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager -— Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis der ingezetenen, dat de REKE NINGEN der INKOMSTEN en UIT GAVEN van het gemeentelijk gas en electriciteitsbedrijf voor den dienst van 1932 aan den Raad zijn aangeboden. Deze rekeningen zijn vanaf heden, gedurende veertien dagen in de ge wone bureau-uren op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen be taling der kosten in afschrift ver krijgbaar gesteld. Workum, den 29 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat de collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden (Fonds voor oud- militairen) in deze gemeente zal wor den gehouden in de week van 5—10 Juni e.k. Workum, den 1 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. Ook de heer Ferwerda zou zich om die redenen niet aan een vaste be noeming willen binden, hoewel het werk overigens tot volle tevredenheid wordt verricht. Dit voorstel tot tijdelijke benoeming wordt echter verworpen, waarna tot vaste benoeming eveneens met 6—3 stemmen, wordt besloten. Voor de heeren Brandsma, Westendorp, Leeuw, de Vries, Gaastra en Dijkstra. Tegen de heeren Ferwerda, de Roest en Faber. Punt 4. Verzoek van C. de Jong, pachter van het le tolhuis op den weg Workum—Bolsward en van H. S. Haytema, pachter van de zeesluis etc. om vermindering van pachtprijs. (Zie vervolg pag. 4). Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bestuurders- collatoren van het Houckema-Leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van een studie beurs. Nakomelingen uit de familie van den Stichter, die naar de beurs wen ichen te dingen, zullen zich, onde* Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen bij deze ter open bare kennis, dat de gemeenteraad by zijn besluit van 29 Mei 1933, overeen komstig artikel 72 der L. O. wet 1920, zijne medewerking heeft toegezegd le. aan het bestuur der Gereformeer de schoolvereeniging te Workum voor aanschaffing van 2 nieuwe school banken. 2e. aan het bestuur der Vereeni- ging voor Chr. Nat. Onderwijs in het Heidenschap te Brandeburen, voor aanschaffing van nieuwe leermiddelen (vervanging van een verouderde re kenmethode door een nieuwe). Tegen genoemde beslissingen staat binnen 30 vrije dagen beroep open by de Gedeputeerde Staten dezer provincie. Workum, den 30 Mei 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De. Secretaris, v. d. GOOT. WORKUM. Met medewerking van Lemmer, heeft de Gymn. Ver. „Staafries” ’n sport demonstratie uit geschreven op Woensdag 7 Juni a.s., onder leiding van haren leeraar de heer J. A. ten Napel te Stavoren, op het gemeentelijk sportterrein, ingang stationsweg naast de Ger. schooi. Bij vorige uitvoeringen hebben we kunnen constateeren, dat de leiding bij den heer ten Napel in goede han den is en wanneer het weer gunstig hen van wie verwacht mag worden, dat ze liever steun trekken dan wer ken. De overige werkloozen vallen in de steunregeling. Het in de vorige raadsvergadering vastgestelde tarief mag uitsluitend worden toegepast voor de geschoolde bouwvakarbeiders (timmerlieden, met selaars, stucadoors, schilders en beton- vlechters) en de werklooze geschoolde metaalbewerkers. Voor de ongeschool den en de landarbeiders is het tarief fl lager. Het maximum steunbedrag (steunuitkeering plus huurtoeslag) be draagt voor de landarbeiders 80 pCt. van f 12 is f9.60. De heer Westendorp vraagt wat of de reden is dat de landarbeiders fl minder ontvangen. Deze lieden staan in het gewone werk al by d*e bouw vakarbeiders ten achter, zoodat spr. er niet voor voelt om ook in het steunbedrag een verschil te brengen; voor allen een gelijk bedrag lijkt hem alleszins billijk. De heer Brandsma veronderstelt dat de minister zulks bepaald heeft, omdat het uurloon van de landarbei ders lager is dan dat van de timmer lui enz. Spr. is van oordeel dat geen moeite behoeft te worden gedaan voor gelijkstelling, daar dit toch tevergeefs zal zyn, welke meening de voorzitter deelt. 2. Van het districtshoofd van het Staatsbedrijf der P.T.T. is bericht ontvangen, dat alhier, ter verbetering, (automatiseering) van het locale tele foonnet, de luchtroute, voor zoover die hier nog bestaat langs de hoofd straat, zal worden vervangen door een kabelleiding. Hiertegen geopperde bezwaren zjjn voor een groot deel weggenomen, toen bleek dat de te graven sleuf ongeveer 50 cM. diep on 30 cM. breed zoo dicht mogelyk langs de stoepen zal loopen en het dichten met mecha nische stamper zal plaats hebben, zoodat verzakkingen bijna uitgesloten zijn, terwyl het onderhoud van de bestrating nog 2 jaar na de eerste herstelling voor rekening van den aanvrager blijft. Een en ander zou in enkele weken gereed kunnen zijn. De heer Westendorp is huiverig voor de opgravingen nu de straten net weer goed in orde zyn, waarom spr. persoonlijk tegen deze aangekon- digde vervanging is. aDe voorz. meent, waar de bezwaren vacature te benoemen de heer D. zeer voorkomend werden ondervan gen, ook van de uitvoering geen schade verwacht mag worden, terwyl de heer Gaastra nog als voordeel noemt de dag- en nachtverbinding, die dan misschien met verbinding naar Sneek, tot stand komt. Punt 3. Verzoek van mej. Simontje Wijning om haar te benoemen tot concierge in het stadhuis. Daar de toestand praktisch reeds geruimen tijd zóó was, dat adressante als concierge optrad, wat nimmer tot klachten aanleiding heeft gegeven, hebben B. en W. geen bezwaar het verzoek in te willigen door mej. S. Wijning te rekenen met ingang van 1 Mei 1933 te benoemen tot concierge in het stadhuis. De heer de Roest zou de benoeming voorloopig voor 2 jaar willen laten gelden, alleen om het feit dat in andere gevallen dan deze zeker alleen een echtpaar in aanmerking zou zijn ge komen en de gelegenheid hiertoe niet onder allerlei omstandigheden afge sloten wordt. De Burgemeester der gemeente WORKUM; maakt bekend, dat het inschrijvingsregister en het alpha- betisch register betreffende de in deze gemeente voor den dienstplicht, lichting 1934, ingeschreven personen, alsmede het afschrift van het gemeen schappelijk alphabetisch register, be doeld in artikel 13, 6a lid, van het Dienstplichtbesluit, op de Secretarie dezer gemeente van den 5 Juni a.s. af, gedurende tien dagen voor ieder ter inzage zullen worden gelegd. Tegen het inschrjjvings- en het alphabetisch register kan binnen dien tijd bjj een met redenen omkleed ver zoekschrift bezwaar worden ingé bracht. Het verzoekschrift moet bij geteekende worden ingediend. Workum, den 1 Juni 1933. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. StuklooperO<^ Zonnebrand meewerkt, deze dag iets goeds belooft, 8 aS v0 gesp. gew. gel. verl. pt. 20 17 12 12 10 10 3 Vlas (mat hindernis), J. Kramer 2e klasse: D. Koopen W. Visser J. v. d. Lageweg 16 F. v. d. Meer 9—12 jaar; J. Seekles v. d. Meer 3. Kramer i J.Kouwenhoven 16 T. Folkerts 3e klasse: D. Visser S. Wiersma Jr. 12 7 3 S. Wiersma Sr. 12 6 1 J. Siemensma 12 3 4 J. Dijkstra 12 4 2 D. Mulder 12 3 3 S. Sj. Wiersma 12 1 4 (Door misverstand eerst heden ge plaatst). HINDELOOPEN, 30 Mei. Zondag morgen werd cand. C. Jansen van 200 - Doorn, bevestigd tot predikant van de Geref. kerk alhier, door ds. J. W. Esseling van Doorn, met een predi katie over 2 Cor. 5 19 en 20. Sinds 11 jaar stond deze vacature open. Des middags deed ds. Jansen zijn intrede met en 25a. Toespraken werden gericht tot den bevestiger, kerkeraad, consulent, temeer waar de entrée-prys zeer luttel is gesteld. Middag programma. 4-4.30 Snelloop (om de paal), meisjes v. 6—8 jaarHoogspringen, jongens v. 6—8 jaar; Balwerpen (Korfbal), E. de Boer meisjes v. 9—12 jaar. 4 30—5. Wedloop jongens v. 6—8 jaar; Verspringen^ meisjes v. 9—12 jaar; 60 M. Snel loop, jongens v. 9—12 jaar. 5.00—5.30. Kleine bal vèrwerpen, meisjes v. 6—8 jaar; Slinger bal vèr werpen, jongens v. P ,r> Vrije oefeningen, allen. 5.30— 6.00. Slagbal, meisjes. Avond programma. 7.00—7.30. 3 KM. Wegwedloop, Hee ren Hoogspringen, Dames. 7.30— 7.45. Hoog-vèrspringen, jongens; Slingerbal vèrwerpen, Dames60 M. Estafette, adsp. meisjes. 7.45-8. Kogelstooten, Heeren; 80 M. Estafette, adsp. jongens. 8.00—8.30. 200 M. Snelloop, Heeren Vèrspringen, Dames; Vèrspringen, adsp. meisjes. 8.30— 9.00. 80 M. Snelloop, Dames; Hinkstapsprong, Heeren. 9 00—9.30. Estafette 800 - 400 200 M. Heeren. Zie verder advertentie in dit blad. 1 Juni. Gisteren werd het 25-jarig bestaan van het R.-K. Schoolgebouw feestelijk herdacht. Het was ’n dubbele feestdag, doordat de heer A. J. Ph. Ridder tevens gedurende die 25 jaar als Hoofd der School was werkzaam geweest. Begrijpelijkerwijs waren er velen die van hun belangstelling blijk gaven. Ook de muziekvereeniging „Crescendo” bleef niet achter en bracht den jubilaris tegen 8 uur een serenade. Door de gezellige, intieme herden king, waarbij de schoolkinderen ruim getracteerd werden, zal deze dag zeker bij allen in dankbare herinne ring blijven. Bij gunstig weer-- 1 Juni. Hedenavond gaf ons mu ziekcorps „Crescendo” reeds weer een concert op het marktplein. Van de gespeelde nummers getuigden vooral de concoursstukken van een grondige oefening, welke we dan ook op Pink stermaandag te Rys (Gaasterland) met succes bekroond wenschen. DAMMEN. 31 Mei 1933. De competitie van „O. G.” nam eenigen tyd meer in beslag dan aanvankelijk werd ver wacht. In het laatst moest de club tevens nog het verlies van eenige goede spelers boeken, zoodat het einde van het afgeloopen winterhalf jaar niet bepaald gunstig is te noe men. Ook de financiën spelen een belangrijke rol. De kosten, verbonden aan het lidmaatschap van de F.D.B., zijn dit jaar beduidend hooger ge weest dan het vorige, zoodat op de sluitingsavond, eenige weken geleden, al stemmen opgingen, dit lidmaatschap op te zeggen. Dit was wel het voor naamste punt van bespreking op die avond, welke door den voorzitter P. Vlas op de gebruikelijke wijze werd geopend. Na eenige toelichting, van de voordeelen, aan genoemd lidmaat schap verbonden, werd toch met meerderheid van stemmen besloten, lid te blijven, althans dit jaar. Ook de contributie voor het zomer halfjaar bracht nog eenige discussie teweeg. Door de werkloosheid, welke ook van onze leden had aangetast, werd de bestaande heffing te hoog geacht. Een voorstel van de secretaris om de contributie te bepalen op fl voor het heele zomerhalfjaar vond tenslotte een groote meerderheid, zoo dat aldus werd besloten. Tot slot hield de voorzitter nog een korte toespraak, waarin hy allen een tot weerziens toeriep en de verga dering sloot. De eindstand van de gespeelde le* klasse Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 29 Mei 1933, nam. 8 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Na opening op de gebruikelijke wijze deelt de voorz. mede, dat be richten van verhindering binnenge komen zyn van de heeren van der Gaast en Haijtema, en tevens een verzoek van den heer Westendorp om eenige vragen tot B. en W. te richten, waartoe gelegenheid wordt gegeven voor de behandeling van de agenda of bij de rondvraag. De heer Westendorp zegt hiervan gaarne bjj de rondvraag gebruik te willen maken. Hierna wordt aan de orde gesteld: Punt 1. Notulen der vergadering van 10 April 1933. Deze worden on veranderd goedgekeurd. Punt 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Resoluties van de Ged. Staten houdende goedkeuring van1. wijzi ging van de begrooting dienst 1932; 2. idem dienst 1933. b. Mededeeling van de N.V. Inter communale Waterleiding, gebied Leeu warden, dat tot lid van den Raad van Beheer is benoemd de heer C. E. van Koetsveld. c. Mededeeling van den Commissa ris der Koningin, dat de verordening, regelende de rangen, het aantal enz. van de ambtenaren der politie, by K.B. van 21 April 1933 voor een tijd vak van 5 jaren is goedgekeurd. d. Verslagen over 1932 van: 1. Friesch Volkssanatorium te Ap pelscha. 2. Prov. Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis”. 3. Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Friesland. 4. N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. e. Uitslag aanbesteding slooping opzichterwoningen. Op voorstel van B. en W. worden bovengenoemde stukken voor kennis geving aangenomen. f. Verzoek van den heer F. J. Sik- res om ontslag als lid van het stem- jureau in het le stemdistrict. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen en in de Faber. Conform besloten. g. Rekening en verantwoording over 1932 van de Gezondheidscommissie te Bolsward. Overeenkomstig het voorstel van B. enW. wordt de Rekening goedge keurd met de volgende bedragen ontvangsten f 1759.29, uitg. f 1155.01, saldo f604.28. Mededeelingen van B. en W. 1. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de steunregeling geldig verklaard voor de werklooze bouw vakarbeiders, metaalbewerkers en landarbeiders. Met ingang van 25 Mei j.l. is de rouleerregeling by de werkverschaf fing opgeheven. Van den inspecteur voor de werkverschaffing is bericht ontvangen, dat voorloopig ten hoogste 35 werkloozen by de werkverschaffing geplaatst mogen worden. In de eerste plaats dienen de hoofden van de grootste gezinnen worden te werk - gesteld, terwijl verder eenige plaatsen moeten worden gereserveerd voor I I FRISO. Doos 30 en 60, Tube 80 ct. Bij Apoth, en Drogisten. Ul.il AO Vil .fUUlIVVI AA Ai. TT WA CA UAA O SACA -

Friso nl | 1933 | | pagina 1