Nieuws- en Advertentieblad L verzacht en geneest voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. „Zij”-crême houdt Uw huid jeugdig en-soepél, Uw teint frisch en fraai. In prijzen van 20—75 ct. Zonnebrand .Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wialrijden Vreest geen Examen DRUKKERIJ „FRISO” Drukwerken J. W. de Jong MarktWorkum BRILLEN GOED en GOEDKOOP Specialiteit in dubbelfocus glazen SPRUTOLI DE ANDEREN EN WIJ. ZATJERDAG 10 JUNI 1933. No. 24 van Plaatselijk Nieuws. .*y- 59ste Jaargang Algemeen weekoverzicht. Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 I iNadruk verboden.) samenge- zie i F i van augen, oeken haling voor- aatre- loogte t aan- )t de r vol- altüd steld- eene erder i't er n, >n em- de ter oe, en k.“ 4je er, aw 1, g n 1 t aa te b; k ia iar- Ze oen ten aie- r- lan ind t- r i r- s ilotte m te a en laat- over- snel- •kum taan, hier men. gaan Inlijk Wor- eurt. om ogen ding i dit i ge spt. g. con- hoe- ;een ;erie leen ing. rga- >ver n. 1 is, om ark- ling orden r zijn 8 uit. eging orden dhten, ;en is r den lende recht evuld aamd n van wen- gal na omen een ZIJN UW OOGEN VERMOEID Kosteloos oogonderzoek Een w. tsontwerp is ingediend, in hetwelk de ontwerpen Weelde- en Omzetbelasting zijn samengevoegd. Wie dus hoop mocht hebben gekoes terd, dat het een misschien achter wege zou blijven omwille van het andere, komt bedrogen uit. Het be- lastingmes zal van beide kanten snijden. Binnenland. Uit de politiek. Naar een unlformverbod - Scheuring in de R.K. Volkspartij. De pluimveehouders worden ge steund. - belasting Minister Goering heeft te kennen gegeven, dat voor ontwapening en wereldvrede het meeste zou kunnen worden bereikt, als Franschen en Duitschers direct met elkaar onder handelden. Hij acht een samengaan van de beide naties voor de toekomst mogelijk, maar directe besprekingen zijn voor het oogenblik nog niet ge raden. De juiste sfeer moet langzaam worden geschapen en daaraan wil Goering alle aandacht besteden. De sfeer.De wereld is in politiek en economisch opzicht als een dren keling, die onmachtig in het water ligt. Aan den kant staan de redders en die wachten op de gunstige om standigheden om te helpen. Ze wach ten, tot het water op de juiste tem peratuur is, tot de wind is gaan liggen en zoo meer. De sfeer. Bij alle drogisten. ap op en ar Bg de id m er Arnhem is de veiling er van dan ook een oogenblik stop gezet geworden. De reget ring heeft thans ingegrepen en op grond van de Garantiewet ten behoeve der pluimveehouders heeft ze in de afgeloopen week van 5—10 Juni deel genomen in het verlies, dat de pluimveehouders op de kleinere eieren leden, en wel met 40 cent per 100 eieren (25 cent per 100 eenden eieren). Voor de pluimveehouders bracht een en ander geen directe bemoeiing mee. De regeeringsbydrage kwam aan de export ten goede, maar kwam daarmee automatisch tot uit drukking in de markt- of veilingsprijs. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. MQnhardt’s Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn ver krijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. De eierprijzen zijn in de laatste weken zoozeer gedaald, dat men kan zeggen, dat dit product practisch Tenslotte eenig allerlei. We schre ven reeds eerder over adviezen tot werktydbekorting, welke by denHoo- gen Raad van Arbeid in behandeling waren. Er is in dat college thans in zooverre overeenstemming bereikt, dat het aan de regeering zal advisee- ren om de mogelijkheid te scheppen, dat werktijdverkortingen voor be paalde bedrijven worden voorgeschre ven. Een dwingende algemeene werk tijdverkorting durfde de Hooge Raad van Arbeid niet in overweging te geven. De eerste departementale reorganisatie is een feit geworden. Prof, van Poelje is benoemd tot Di recteur-Generaal van het Onderwijs aan het departement van minister Marchant. De heer Slotemaker de Bruiue is ia afwachting van de in stelling van zijn departement van Sociale Zaken en zijn benoeming tot minister, naar Berlijn vertrokken om in Duitschland’s hoofdstad sociale aangelegenheden te gaan bestudeeren. In de leer bij de Nazi’s... Dezer dagen zal een Italiaausch vliegtuig- eskader van 12 machines onder bevel van den Italiaanschen Luchtvaart minister Balbo een bezoek aan ons land brengen. Het eskader vliegbooten zal neerstrijken op Schellingwoude en vandaar een Oceaanvlucht naar Ame rika beginnen. Balbo is een moedige minister-vliegenier. Hij trok op gelijke wijze al eens naar Zuid-Amerika, op welken tocht enkele zijner mannen om het leven kwamen. Buitenland. Aan den vooravond der Econo mische Wereldconferentie. De Ver. Staten verwachten op 15 Juni voldoening van het verval lende deel der schulden. Maar de Belgen hebben geen geld. En Parijs zal zich ook wel arm houden. Goering verwacht heil van directe Fransch- Duitsche besprekingen. Con cordaat van Oostenrijk met het Vaticaan. Een pauselijke encycliek tegen de Spaansche Congregatie-wetten. Een aan slag op Venizelos. Londen bereidt zich voor op ont vangst in de aanstaande week van de vele deelnemers aan de Economische Wereldconferentie. De sfeer is eigen lijk maar weinig gunstig. In vele landen voelt men zich bedreigd door de plannen van Dr. Schacht, directeur van de Duitsche Rijksbank, om een transfer-moratorium af te kondigen voor rente en aflossing der particuliere schulden, welke op langen termijn zijn aangegaan. D. w. z. dat nog meerder geld, hetwelk aan buitenlanders toe komt, in het Rijk zal worden vastge houden. Ter bescherming, naar het heet, van de positie van de Rijksbank. Het Is een vr(] nuchtere beschermings maatregel, welke particulieren niet behoeven te wagen om toe te passen, anders draaien zo „de bak" in. Koopen en leenen, en daarna niet betalen, het is wel een eigenaardige bescher mingsmethodeZweden en Nederland hebben reeds te kennen gegeven, dat ze ernstig tegen het voornemen pro testeeren en dat ze „maatregelen" zouden hemen, als het voornemen werd uitgevoerd. Daarbij is gezin speeld op de passieve handelsbalans, welke beide landen ten opzichte van Duitschland hebben, d.w.z. Nederland en Zweden koopen meer in Duitsch land, dan ze daarheen verkoopen en dus zou een eventueele regeling, welke bepaalt, dat uit Duitschland niét méér mag worden ingevoerd dan daarheen wordt uitgevoerd, voor onze Ooster buren zeer nadeelige gevolgen hebben. De Ver. Staten hebben gedreigd, dat ze bij de afkondiging van een transfer moratorium bezittingen van Duitschers in de Ver. Staten in beslag zouden laten nemen. Waar de partijen zóó tegenover elkaar staan, is de sfeer voor een economische wereldover- eenkomst maar weinig gunstig. Daar bij komt, dat de Ver. Staten geen uitstel hebben toegestaan van den op 15 Juni vervallenden betalingster mijn der Europeesche schulden, iets, wat vrij algemeen was verondersteld. Washington heeft laten weten, dat het op den fatalen datum prompte voldoening verwacht. Blijkbaar wil de regeering der Ver. Staten geen enkele troef uit handen geven, vóór de Economische Wereldconferentie aan het uitwisselen van concessies gaat om een internationale overeen stemming te bereiken. Intusschen heeft België reeds te kennen gege ven, dat het geen geld voor betaling heeft. België loopt gewoonlijk op de houding van Frankrijk vooruit, zoodat men van de Parysche regeering het innemen van eenzelfde standpunt mag verwachten. Zou Londen weer het royale gebaar van den 15 December herhalen en den Washingtonschen Sbylock het volle pond, waarop hij recht heeft, doen toekomen Minister-president Dollfuss heeft van de week ten Vaticane het Concordaat onderteekend tusschen Oostenrijk en het hoofd der katholieke kerk. Met Mussolini had hij langdurige bespre kingen. Moet de Duce hem tegen de Duitsche regeering helpen? Presi dent Zamora van Spanje heeft dan toch de Congregatiewetten ondertee kend, waardoor alle kerken, kloosters en kerkelijke benoodigdheden tot staatseigendom worden verklaard en waarbij aan de religieusen verschil lende burgerrechten, als het geven van onderwijs enz. worden ontnomen. Meer dan een millioen schoolkinderen, 350 000 zieken, 18.000 krankzinnigen en 15 000 melaatschen worden thans door religieuse instellingen verzorgd, welke straks gesloten moeten worden. De paus heeft in een bijzondere ency cliek daartegen nadrukkelijk geprotes teerd. De maatregelen der Spaan&che regeering betreffen uitsluitend de katholieke kerk, dus met uitzondering der andere kerken. Op den Griek- schen ex-minister-president Venizelos is een revolveraanslag gepleegd, waarbij deze zelf ongedeerd bleef; zijn vrouw en een chauffeur werden zwaar gewondeen bediende werd gedood. WORKUM, 8 Juni 1933. Met mede werking van de Gymn. Ver. Lemmer hield „Stanfries” gisteren haar aan- gekondigde gymnastiek-demonstratie onder leiding van haar directeur, de heer J. A. ten Napel te Stavoren. Des middags van 4 tot 6 uur werd onder zomersche zonnestralen het programma voor meisjes en jongens afgewerkt, met de volgende uitslag Meisjes van 6 tot 8 jaarle prijs Maaike de Jong; 2e W. A. van Eyme- ren 3e Jeltje Robijns. Jongens van 6 tot 8 jaarle prijs Klaas Groenhof2e Jopie Kronenberg 3e Marten Wielinga. Meisjes van 9 tot 12 jaar: le prijs Ettie de Vries2e Rinnie de Jong 3a Sjoerdje Haijtema. Jongens van 9 tot 12 jaar: le prijs Jelle Visser; 2e Bennie Wielinga; 3e Rintje de Boer. Het avondprogramma ving aan met een 31/2 K.M. wegwedloop voor hee- ren, met uitslag le prijs A. Deinum. lauwerkrans2e pry’s Waling Dijkstra, lauwertak en 3e prijs H. Oosten, medaille. Vol afwisseling en met toenemende belangstelling werd het avondpro gramma verder afgewerkt, taaie moed stond op de gezichten der mededin gers te lezen, om elkaar de eere palm te betwisten. Terecht werd door de w.n. voorzit ter dr. Leeuw in z’n sluitingswoord uitgedrukt, dat gymnastiek niet alleen is ’n oefening van het lichaam, doch tevens van de geest. Jammer dat de tijd en het daglicht, de heeren der telcommissie noodzaak ten, da lijsten in hotel „De Wijnberg” af te werken, em als gevolg daarvan óók de prijsuitreiking aldaar moest plaats hebben, waardoor jongere leden, de gelegenheid kregen 'n plaats bin nen te glippen waar ze op dat uur niet behoorden te zyn. We vertrou wen echter, dat de betrokken ouders de omstandigheden zullen billijken immersdie werkt maakt fouten. De uitslag der volgende nummers was Dames hoogspringenle prijs Sj. Ruyter, Workum; 2e prys F. Zeilstra, Lemmer en 3e prijs O. Bootsma, Lemmer. Driekamp heeren Workum I le prys met 103,30 punten en Lemmer I 2e prijs met 93,60 punten. Driekamp damesle prys Workum I met 67,60 punten, 2e prys Workum II met 67 30 punten. Tweekamp jongens le prijs Lem mer met 40 50 punten, 2e prijs Wor kum met 30.50 punten. Tweekamp meisjes: le kum met 39,30 punten en Lemmer mét 37,40 punten. Wegens het gevorderd uur, moest het nummer estafette worden afgelast. „Stanfries” kan met voldoening op deze sportdag terug zien. 6 Juni. Ons muziekcorps „Cres cendo” wist op het gisteren te Rijs gehouden concours de le prijs te be halen in de superieure eere-afdeeling met 288 punten en een 3e prijs met 90 punten in de eere-wedstryd, waar aan le prijs winnaars uit alle afd. meedoen. Voor deze wedstrijd, die eigenlijk meer ter opluistering wordt gehouden, bestaat niet dezelfde be langstelling en in geen geval dezelfde ernst van de mededingende vereen, als wel voor de diverse afdeelingen. „Crescendo” heeft zich in baar afd. glansrijk gehandhaafd, immers een 2e prijs zou alle lof waard zijn in deze hooge rubriek. Een keurige prestatie van leden en directeur! 4/ Hij die slechts geeft uit gevoel van verplichting Die geeft niets als wat waardeloos goud Wie zichzelf erbij geeft, geeft drievoudig verlichting, Zichzelf en z’n hongerende naaste en my. LOWELL. Het is door het gelooven in, Jiet liefhebben en volgen van onbegrensde idealen, dat de mensch groot wordt. STOPFORD BROOKE. Wanneer politieke zoowel als econo mische stormen de volkeren teisteren, wanneer de eene moeilijkheid zich op de andere schijnt te stapelen, en ramp na ramp zich doet gelden, wanneer onrust en vrees, armoede en ontevredenheid, kortom wanneer allerlei tegenspoed schijnt te heer- schen, dan vragen sommigen zich wel eens af: hoe komt dat nu allemaal? Wat is de oorzaak van al deze sociale verwarring? Is dit ons opgelegd door ’n oncontroleerbaar, wispelturig nood lot, waarover we geen zeggenschap hebben, is het daarom onvermijdelijk en slechts in deemoedigheid te dragen en te aanvaarden als onafwendbaar? Of... zijn wy er schuldig aan, hoewel we het niet inzien en liever de schuld gooien op het „systeem" of op het „lot” Tja, zie eens hier, als menschen die aan algoed en alwijs ópperst Bestier gelooven, dienden we te be seften, dat de bedoeling met de wereld goed is. En dus hebben wede oorzaak te zoeken in het feit, dat we op de een of andere manier van het goede pad zijn afgeraakt, den verkeerden weg hebben ingeslagen en als gevolg daarvan nu allerlei donkere paden doorkruisen en moeilijkheid na moei lijkheid, ramp na ramp ondervinden, totdat we eindelijk als moede kinderen, gekneusd en geslagen, na veel schade en schande, weer het rechte pad terugvinden. Misschien armer, maar in ieder geval wijzer, veel wijzer. Het zijn soms zulke onschuldig uit ziende zijpaadjes, die ons oogenschyn- Ijjk o, zoo’n klein stukje om maar, van den hoofdweg, den rechten weg aftei- den. De kwestie is bijvoorbeeld, dat we de goede wetten der rechtvaardig heid veronachtzaamd hebben in onze menscheljjke verhoudingen. Dat we onze naasten niet hebben liefgehad, gelijk onszelve. En dat we, in plaats van dezen Gulden Regel, een wet van het Goud hebben opgesteld, het goud hebben laten regeeren. Waarbij de Gulden Regel natuurlijk geen plaats kon vinden Er moet natuurlijk een basis gevon den kunnen worden voor de oplossing van al onze sociale moeilijkheden en problemen. En die basis zal wel liggen in het verwerven van dusda nige gedachten, als bijvoorbeeld zijn neergelegd in de bekende woorden van „zalig zijn de nederigen van hart, de barmhartigen, zijn de reinen van hart" enz. Omdat langs het pad van deze en dergelijke gedachten en gemoedsgesteldheden het einddoel van een ideale wereld slechts bereikt worden. En nu is zulk een „ideale" wereld natuurlijk een groot woord, en vele van ons hebben misschien niet eens een ook maar eenigszlns vage voorstelling van hoe die ideale wereld er uit zou zien. Doch dan is het goed, het woord van een Stopford Brooke te bedenken, dat zegt, dat het slechts door een gelooven in, een liefhebben en volgen van onbegrensde idealen is, dat de mensch waarlik groot wordt Welnu, laten we dan maar beginnen met zoodanig te leven, dat er inder daad van ons gezegd kan worden, dat we het onbegrensde ideaal van •en ideale wereld liefhebben. Dan worden we tenminste „groot". En dan baast onverkoopbaar is geworden. In kan die ideale wereld ook niet ver meer zijn. Want een wereld met waarlijk „groote” waarlijk goede, ruim denkende, liefdevolle, offervaardige, onzelfzuchtige menschen erin, kan toch zeker niet anders dan een „ideale” wereld zijn Een vrij „taaie” geschiedenis, dit? Een vrij saai vooruitzicht, zoo’n ver schrikkelijk „braaf" leven? Met al dat „lieve” gedoe en gezemel over „liefde" en den „naaste" en zoo? Kom, kom, dat lijkt maar zoo: de kwestie is, dat we over die „liefde” en den „naaste" niet moeten praten en niet moeten „zemelen”, doch alleen maarze diep in ons hart koeste ren en bedrijven en stilzwijgend door daden tot uiting brengen. En dan nog dit: het eenigste wat waarlijk diepe en blijvende satisfactie geeft, is juist onzelfzuchtige opoffering. Vraag maar eens aan de grootste mannen en vrouwen waarin zij nu wel hun grootste voldoening gevonden hebben. Onveranderlyk zullen zfl aan die oogenblikken denken, waarin zij per soonlijk gemak opofl’erden en zichzelf gaven in den dienst waarin geen roem, geen geldelijk gewin doch waarschijnlijk zelfs miskenning van motieven hen zou wachten. FLORIS C. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per k wartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiön tot uiterlijk Don 'derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten II- Weelde en omzet- worden voegd. Allerlei. De Pinksterdagen en de daaraan eventueel verbonden korte vacantie zijn voorbij, het normale leven en de politiek hernemen derzelver rechten. Allereerst enkele politieke nieuwtjes uit het parlementaire leven. Zooals te verwachten was, hebben de Indische gekozenen op de lijst der Communisten niet binnen den door de wet voorgeschreven termijn hun ge loofsbrieven kunnen inzenden, met het gevolg, dat nu andere candidaten voor een plaats in de Kamer zullen worden aangewezen. In aanmerking daartoe komen de heeren Schalker, bekend uit den Amsterdamschen raad, en de „Indonesiër" Roestam Effendi. Nu de heer Colyn min. pres, is geworden, heeft de A.R.- party een nieuwen leider moeten aanwyzen, als hoedanig de heer Schouten werd gekozen. De R K. Volkspartij, welke met zooveel hoop volle intenties den verkiezingsstrijd streed en in elk geval één zetel kreeg toegewezen, kan de bescheiden weelde blijkbaar ook al niet dragen. Op Tweeden Pinksterdag heeft het Zuiden, t. w. de afdeelingen uit Lim burg en Brabant, zich afgescheiden en zich zelfstandig geconstitueerd onder de benaming van R.K. Demo cratische Party. Ook deze zóóveelste democratische afscheiding zal naar.... herstel der éénheid streven! De S.D.A.P. en het N.V.V. ontwikkelen een sterke activiteit tegen de extreme politieke richtingen. Belde organisa ties hebben besloten tot stichting van een bureau tegen fascisme en commu nisme. Wat het vormen van een arbeldersweer betreft, dAt hebben de beide genoemde organisaties thans definitief afgewimpeld. Ze zullen bjj de regeering aandringen op maatre gelen tegen particuliere gewapende corpsen. In zekeren zin zal hun wel bevrediging worden geschonken, want bij de regeering zijn plannen in over weging voor een unlformverbod. De socialisten rekenen onder particuliere gewapende corpsen echter ook orga nisaties als die van de Burgerwacht en die zal de regeering nog wel niet willen ontbinden. prijs Wor- i 2e prijs - De prys der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager igegaan. D. w. z. dat nog meerder ;d, hetw komt, in het Rijk zal worden vastge- I I 18 i- e -Si-• 8- n FRISO. Doos JC. Tube 80 ct Blj Apoth 6 Drogisten L' 9^//

Friso nl | 1933 | | pagina 1