I BRANDSMA's Manufact.handel Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Zomer-Opruiming Onze groote Bezoek Commissaris der Koningin. begint ZATERDAG 1 JULI a.s. ZATERDAG 1 JULI 1933. 59ste Jaargang No. 27 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ------Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 HET GOEDE PLAN, Algemeen weekoverzicht In allo artikels SNEEK WORKUM (Nadruk verboden.) I» Zie de etalages en de extra reclame-courant t, t a a beurze zyn verschillende koersen min of meer opioopend. Burgemeester van WORKUM brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Heer Commissaris der Koningin in deze provincie de gemeente zal be zoeken op Zaterdag, 8 Juli a.s. des voormiddags van omstreeks 11—12i/2 uur. Voor ieder, die daartoe zijn wensch te kennen geeft bestaat gelegenheid den Heer Commissaris op genoemden dag te spreken, des middags 12 uur. Een audiëntie-iyst ligt vanaf Maandag 3 Juli a.s. ter Secretarie ter teekening. Workum, den 29 Juni 1933. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. - I, r e it ui- ht, an rit- lat ve en JÖ rei Le en je rd >1: en as li jk on st at at n- oi »r m >n in re 'g rr n d> ;e k Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel maar 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager We hebben hier dagen lang tever geefs moeten wachten op de komst van het eskader Italiaansche water vliegtuigen, maar Zaterdag a.s. gaan de Nederlandsche militaire vlieger» een luchtvoorstelling geven, welke in elk geval doorgaat. Twee eskaders, tezamen niet minder dan 60 vliegtuigen omvattende, zullen dan een rondvlucht over het centrum van ons land maken, alles ter eere van het feit, dat onze militaire luchtvaart 20 jaar bestaat. Door de regeering is een staats commissie ingesteld onder leiding van het Kamerlid, den heer J. Schouten (a.-r.), welke zal moeten onderzoeken, welke normen er, speciaal in dezen bflzonderen tijd, dienen te worden aangelegd by de bezoldiging van personeel, in dienst van provincie, gemeente, waterschappen, veenschap pen en polders. De A.V.R O. gaat per 1 Juli over Kootwyk zenden op golflengte 1875 M. Naar aanleiding van andersluidende berichten ontkent het bestuur der P.T.T., dat de proeven der V.A.RA., het vorig jaar over Kootwijk op de „korte golf” genomen, zouden zyn mislukt. Het moet bekend Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis de volgende van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschap pelijk Hulpbetoon voor Nederland ontvangen WAARSCHUWING^. De aandacht wordt nog eens geves tigd op het optreden van het z.g.n. „Nationaal Reddingsleger”, leider W. Voortman. Noch het maatschappelijk, noch het „evangelisatie”-werk van deze ver- eeniging verdient vertrouwen. Daar bovendien over de individu eels collectanten en officieren dezer groep herhaaldelijk ongunstige be richten binnenkomen, wordt alle steun ontraden en tot een krachtig optreden tegen deze beweging geadviseerd. Het aantal werkloozen blijft nog iets terugloopen; van 21 Mei—10 Juni verminderde het nog met 18 524. Er zijn optimisten, die wederom gelooven, dat er van een lichte economische opleving kan worden gesproken. Inderdaad zijn er wel teekenen, welke er op wijzen. Hier en daar wordt weer wat personeel aangenomen en ook in onze havens wordt het druk ker; verschillende schepen, welke reeds langen tijd waren opgelegd, zijn weer in de vaart gebracht. Meer dan een hoopvolle aanwijzing van een betere toekomst is het alles echter nog niet. Wél opmerkelijk is het evenwel, dat ook uit het buitenland vele berichten over een arbeidsver ruiming binnenkomen, o.a. uitDuitsch- land en vooral uit Amerika, tenminste voor wat de Ver. Staten betreft. Ter Omdat sommige groepen van bouw vakarbeiders nog niet hadden voldaan aan den eisch der regeering, dat de tariefloonen niet meer dan 20 a 25 boven de contractloonen mochter uitgaan, heeft minister Slotemaker de Bruine de gemeentebesturen doen aanschaven, dat de steunverleëning aan werklooze arbeiders uit die groe pen, voor zoover met rijkssubsidie verstrekt, op 1 Juli beëindigd moei worden. Het betreft hier stucadoors en stratenmakers, de steenzetters in Den Haag en A’dam, de metselaars en opperlieden in Den Haag, de schilders en beiers in Amsterdam. Te Amsterdam is in het G.O. geen overeenstemming bereikt kunnen wor den over de voorstellen tot loonsver lading van de meerderheid van B. en W., zoodat deze aangelegenheid weer in den raad zal moeten komen. Dr voorstellen van B. en W. komen na de gedane concessies op het volgende neerverhooging bijdrage pensioen premie van 5i/2 op 8’/2 pCt.salaris korting van 7 pCt., uitgezonderd voor de eerste duizend gulden, waarop 2i/a pCt. wordt gekort, resp. 3>/2 v?or jeugdige personen. Geen toezegging kan worden verleend voor handhaving van vacantietoeslagde regeling moet voorloopig gelden tot Maart ’34. In Zaandam heeft de gemeenteraad met 12—11 stemmen besloten omniet te voldoen aan den eisch der regee ring om op de begroeting nog eens ruim een ton te bezuinigen. De raad verzocht de regeering te voorzien in het gebrek aan geldmiddelen, waar door de uitbetaling van renten en salarissen in gevaar is gekomen. Het besluit is genomen met alle stemmen van Sociaal Democraten, denO.S.P.-er en den communist vóór. Dinsdagmiddag is op initiatief van het dageiyksch bestuur van den A.N.W.B. op het graf van den heer Dirk ter Haar te Kollum een krans gelegd, een daad van piëteit, aan den vooravond van de herdenking van het 50-jarig bestaan van den Bond jegens een lid van het dagelfjksch bestuur, dat in vroeger jaren zooveel voor den Bond heeft gedaan. Eveneens had te ’s Gravenhage een kranslegging plaats op het graf van den heer W. J. Lugard, in leven lid van het dagelyksch bestuur en hoofd redacteur van de „Kampioen”. Ver schillende leden van het bestuur, consuls en andere belangstellenden woonden de plechtigheid op „Nieuw Eik en Duinen” by. Geen malaise Dezer dagen is een te Amsterdam verbeterd worden. Wij moeten d^ volgorde omkeeren en vlug tot loven worden en traag tot oordeelen, totdat wij meer afweten omtrent de beweeg reden voor wat ons wellicht de ver keerde houding of een verkeerde daad lijkt te zijn. En zelfs nog dan, veroordeel dan, of nog beter, betreur alleen de verkeerde „daad” eerder, dandengeen, die de daad pleegde, te veroordeelen. Want het merkwaardige is, dat als wij werkelijk naar iets goeds zoeken in anderen om te loven, dan zullen vanzelfsprekend onze ge dachten vervuld zijn met het goede. Wij zullen aan het goede denken en niet aan het kwade. En dit doel en deze gedachten zullen onze levens veranderen. Op die wijze zou een geheele gemeenschap, die zulk een gedragsiyn zou aannemen, vernieuwd en verfrischt worden. Wanneer zij de gewoonte zou aannemen, om elke goede daad van elk lid te prijzen, dan zou de gedachte van zulk een gemeenschap goed zijn en niet kwaad, opheftend en niet neerhalend. TenslotteWij mogen ons ook wel afvragen, of wij het recht hebben om zoo gauw een ander te veroordeelen wegens het kwade, dat hij in onze oogen doet. Het is inderdaad juist, dat immers heel velen van ons in hun leven heel wat dingen hebben gedaan, waarover wij ons nu schamen. Als wij eerlijk zijn, zullen wij zeker moeten toegeven, dat wij heel wat dingen hebben gezegd, waarover wy nu ernstig spijt hebben, dat wij wellicht heel wat brieven geschreven hebben, waarvan het beter ware, indien zij nooit door ons geschreven waren geworden. En daarom, wanneer wij elkaar met boosaardig gefluister de slechte dingen vertellen, die wy omtrent anderen weten, dan zou het toch wel eens de moeite waard zjjn na te gaan, wat nu aan den anderen kant wel het beste en mooiste is, dat wy omtrent die anderen weten. Terecht heeft eens iemand gezegd, dat een dronkaard het eere-metaal óp de borst kan dragen, dat hij toch zeker niet door dronkenschap heeft verworven. En ook nog heden ten dage zal er menige arme drommel gevonden worden, wiens verkeerde daden met nadruk en openlijk den volke worden getoond tot zyn grie vende schande, die vroeger voor een nobele daad misschien wel het eere- metaal der menschheid verdiend zou hebben. Zouden wy ons billijkheids halve ook niet eens af kunnen vragen, wat is nu het beste in dien man? Zou het niet biliyker zijn hem eerder te beoordeelen naar zyn allerbeste en allerhoogste daden, dan juist naar zijn slechtste FLORIS C. Het Gouden Jubileum van den A. N. W. B. De herdenking van het 50jarig bestaan van den A.N.W.B, Toeristen bond voor Nederland, is Woensdag te Utrecht ingezet met een eenvoudige plechtigheid, op de plek zelve, waar vijftig jaar geleden de Bond tot stand kwam. In het gebouw Maliebaan 81, waar op 1 Juli 1883 de oprichtingsvergade ring van den A.N.W.B. gehouden werd in het vroegere „Buitenlust”, waar thans de kantoren gevestigd zyn van de Amsterdamsche Super- fosfaat-fabriek en de Vereenigde Che mische Fabrieken, is Woensdagmid- lag, in tegenwoordigheid van een kleinen kring genoodigden, een in den gevel geplaatsten gedenksteen onthuld, den Bond aangeboden door de leden van het Algemeen Bestuur. De gedenkplaat van 70 bij 90 cM., in gryzen hardsteen, vertoont in een omlijsting van een gestyleerd gevleu geld wiel, den klimmenden, heraldi- schen leeuw met pijlenbundel uit het Bonds-embleem, met daarboven het opschrift: „A.N.W.B. Toeristenbond” en onderaan de herinnering: „1 Juli 1883 hier opgericht”. Namens het Alg. Bestuur sprak de heer E. Pool een van groote waar- deering en hartelyke genegenheid jegens den Bond getuigend woord. De Bondsvoorzitter, de heer Edo J. Bergsma, bracht een kort woord van dank tot de leden van het hoogste bestuurscollege van den Bond, die het initiatief namen tot het aanbren gen van dezen gedenksteen. Het gevoel voor goed en kwaad is heden ten dage sterker dan ooit te voren. Wij hebben nooit zoo’n zorg voor de zwakken en hulpeloozen, de gebrekkigen en de ouden van dagen gezien, als te genwoordig. Het kind heeft nooit zoo’n plaats in ons midden gehad. Nooit is de vrouw zoo geëerd, nooit is door een mensch nobeler en met meer succes er naar ge streefd, zijn medemensch te helpen ANON. Wel, gij moet maar denken, dat de vriend, die ons onze feilen toont, de ware is. En het daarom maar van den goeden kant opnemen, wanneer wij elkaar zoo af en toe eens op goedaar dige wjjze kapittelen. Wantte deksel, wy menschen, wij zyn toch soms zulke zonderlinge venten. En inkonse- kwent dat wy kunnen zijn.Daar hebben wy byvoorbeeld de nobele gewoonte om elkaar by den aanvang van een nieuw jaar „veel heil en zegen” te wenschen en als het ware een uitstorting van alle mogeiyke goede dingen over eikaars hoofden aan te roepen. Wy zyn in die eerste dagen van het jaar met allerlei braaf- moedige gedachten jegens elkaar vervuld. Maar byvoorbeeld in de gloeiende hitte van den Julidag, zijn wy alle beste wenschen vergeten en denken wy er niet aan, elkaar veel goeds toe te wenschen, bang als wy zijn, dat wy dan zelf te kort zullen komen. Maar denk nu toch eens aan, dat wy niet zoo deksels inkonsekwent waren en dat wij eens het goede plan opvatten, ja, het is misschien voor sommigen een vreemd plan om die vriendeiyke wensch niet alleen op 1 Januari mondeling en in ge dachten te herhalen, doch eiken dag weer opnieuw, ook op den heetsten Julidag. Wat zou er niet een wonder- lijke atmosfeer om ons heenkomen, wanneer wy eiken dag opnieuw niets anders wilden verwachten van de an deren dan een welwillende houding, dan helpende daden. En werkelyk, wanneer wy in hun woorden en ge dragingen geen andere, dan vriende- lyke en goede beweegredenen zouden willen erkennen, wel, tien tegen een, dat wy in onze verwachtingen niet beschaamd zouden worden. Wy zouden ook nog een stap ver der kunnen gaan wij zouden het tot een vasten regel kunnen maken, niet in de eerste plaats het kwaad in de menschen om ons heen te veroor deelen, doch het goede, dat wy in hen zien kunnen, te loven, zelfs nog sterker, dat wy het kwade veroor deelen. Het is nu eenmaal een men- scheiyke eigenschap, dat wy geneigd zyn vlug te veroordeelen en traag te pryzen. Maar iedere menschelyke eigenschap kan, en zoo noodig moet, korte golf-uitzendingen van dien aard niet leendede lange antenne van Kootwijk absorbeerde de korte golf te veel. Uit een mededeeling van de Crisis-Zuivelcentrale is gebleken, dat de margarine-industrie zich tegen over de regeering verplicht heeft om haar productie te beperken, teneinde de consumptie van natuurboter op peil te houden. Vandaar dat op het oogenblik niet aan alle aanvragen van den handel om levering van margarine, kan worden voldaan. Binnenland. De goudgulden biyft. Een economische opleving Loon- kwesties. Zaandam contra de regeering. Twintig jaar mili taire luchtvaait; rondvlucht met 60 machines. Allerlei. Op een te Londen gehouden confe rentie tusschen vertegenwoordigers van centrale banken is tusschen de delegaties van Nederland, Zwitser land, Frankryk en Duitschland be sloten, dat de gouden standaard zal worden gehandhaafd. Deze kwestie is voor ons land derhalve voorloopig weer beslist. We zullen hier niet tot een vry willige inflatie o vergaan tot wat we binnen afzienbaren tijd nog eens gedwongen kunnen worden, is voorshands natuuriyk niet vast te stellen. aldaar, veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, wegens een onjuiste aangifte voor de inkomstenbelasting. Bij de openbars behandeling bleek dat deze artist de laatste jaren nog niet over de „malaise” had te klagen; hij had n.l. twee jaren aaneen met voordragen en zingen voor de gra- mofoonopnamen méér dan f 17.000 opgestreken De Koningin voor de verdere zomer op de >Ruygenhoek«. H M. de Koningin is voornemens zich Zaterdag a.s. van Het Loo naar de Ruygenhoek te Den Haag te be geven en aldaar het verdere gedeelte van den zomer door te brengen. Te geef De scheepswerf Zeeland te Hans- weert met bybehoorende erven enz. is in het openbaar verkocht voor.... f1000 aan den aannemer Van der Straaten aldaar. WORKUM, Juni. Toegelaten tot de Byz. Kweekschool te Leeuwarden en teSneekonze stadgenoote Urne Haijte- ma, leerlinge der Mulo-school, alhier. Aan de Universiteit te Utrecht werd bevorderd tot tandarts de heer J. L. Kroes te Ruinerwold, vroeger alhier. Verplaatst van hier naar Stads kanaal onze stadgenoot J. v. d. Meulen, ambtenaar P. T. T. Velen zullen deze humane, bereid willige ambtenaar, die zich ook met toewyding aan het vereenigingsleven hier ter plaatse gaf, noode zien ver trekken. 27 Juni. Hedenavond tegen tienen werd in de nieuwe boek- en sigaren winkel van don heer J. de Jager alhier, een begin van brand ontdekt, maar daar het van geringe omvang was, kon zonder veel beschadiging erger worden voorkomen. 28 Juni. Gisteren raakten bij het verlaten van’t hooiland de 2 paarden, die voor een der wagens van den vee houder A. Gaastra gespannen waren, op hol. Eéu der beesten schrok en sloeg „np’e kletter”, z’n metgezel en de wagen, waarop eoniga „flngetiiders” gezeten waren, meevoerende. De arbeiders wisten voor en na van de wagen te springen, welke later door aanraking met een paal achtergelaten werd. De paarden vonden zelf hun weg het „hiem” op, waar zij elk aan een kant van een boom tot staan ge noodzaakt werden. Alle meerijdenden bleven ongedeerd, terwijl van de wagen alleen het zgn. „langhout” stuk was, zoodat het gebeurde nog best is afgeloopen. 28 Juni. Gisteravond ontving het 2e twaalftal van „Jong Frisia” op het gem. sportterrein alhier, de Makkumer korfbalclub. Het gelukte de Makku- mers het eerst de korf te vinden, maar daarna doelden de Workumers nog tweemaal, zoodat deze de wed strijd wonnen met 2—1. 28 Juni. In de deze week gehou den raadsvergadering besloot de Raad onzer gemeente tot opheffing der tollen op den weg Workum—Bolsward, met ingang van 1 Juli ’33. Wie dus nog eens een keer tol wil betalen aan het Nyhuizumer of Tjerkwerder tolhek, zal zich moeten haasten. 29 Juni. Voor het eindexamen (diploma A) aan het Stedelyk Gymna sium te Sneek, slaagde dezer dagen de heer J. Couperus te Nyhuizum. 30 Juni. Vorige Zaterdag speelde „Stormvogels” II tegen een H.V.V.- combinatie van Hindeloopen ’n oefen- wedstryd, die met 7—4 in ’t voordeel van de Workumers eindigde. Het eigenlyke wedstrydseizoen is reeds eenige maanden afgeloopen, maar desniettegenstaande doet een oefening zoo nu en dan wel goed. Alzoo dacht men ook by de Onderl. bond, toen voor morgenmiddag plm. 5 uur op het Hindelooper terrein een wedstryd tusschen het bondselftal en Lemmer I werd uitgeschreven, daar thans ook geschikt een gecombineerde ploeg in’t veld gebracht kan worden. Géén inkrimping van den vee stapel Naar wij vernemen is dezer dagen by een der groote veehouders wo nende onmiddeliyk naby deze gemeen te door een bezuinigings-inspecteur uit den Haag een onderzoek in- zyn geweest, dat Kootwijk zich voorwonende artist door het Gerechtshof gesteld naar de toestand van het vee- i. i- S; Hl FRISO.

Friso nl | 1933 | | pagina 1