T Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nog een week duurt onze Profiteert van de zeer lage prijzen WORKUM - SNBEK Beredeneerd verslag Volkshuisvesting ZATERDAG 15 JULI 1933. No. 29 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. 3lJDoorzittén| Zonnebrand z7.- pÜROtj Doos 30 en 60, Tube 80 ct. Algemeen weekoverzicht. DE GROOTE LES. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - 4 op het oogenblik trouwens een inter nationaal verschijnsel is. In Krommenie heeft zich iets voor gedaan, dat misschien als het begin eener politieke zuiveringsactie van bet onderwijs moet worden aangemerkt. Op last der regeering wordt daar aan een onderwijzer-wachtgelder de verdere uit betaling van wachtgeld onthouden de man is trouwens ook ongeschikt verklaard om nog een functie bij het Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het door hen den gemeenteraad in zjjne vergade ring van 8 Juli j.l. aangeboden bere deneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der Volks huisvesting in deze gemeente over het jaar 1932 is verricht, vanaf heden ge durende veertien dagen ter secretarie ter inzage is nedergelegd. Workum, den 10 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Onze gulden staat al wéér steviger, dan hij reeds stondde gouddekking is met 1.3 pCt. gestegen. Hoe beter de gulden komt te staan echter, hoe moeilijker hij te verkrijgen schijnt. Omtrent de opbrengst van de nieuwe land- en tuinbouwoogst luiden de be richten zeer somber. Zelfs de nieuwe aardappelen zijn voor een groot deel onverkoopbaar gebleken. De kosten van rooien kunnen zelfs niet worden opge bracht heele partijen verdwijnen naar de mestfaalt. Over de toename van werkgelegen heid valt overigens niet te klagen het werkloosheidscijfer blijft afnemen, wat De Gemeente-ontvanger herinnert -. der HONDENBELASTING voor het Dienstjaar 1933 reeds is verschenen, en dat de eerste termijn zijnde de helft der aanslag voor de Heffing van Rechten voor diensten bewezen door de gemeente- reiniging, eveneens over het dienstjaar 1933 ook reeds moest z(jn betaald. Om kosten van waarschu wingen te voorkomen, wordt spoedige betaling verzocht. Workum, 14 Juli 1933. bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Het visscherijconflict te IJmuiden is in het begin dezer week eindelijk be ëindigd, dank zij de tusschenkomst van den rijksbemiddelaar. Maar in het midden der week dreigde al weer een nieuw conflict WORKUM, 11 Juli. Vorige week be zocht de „Robfsoii”-auto ons stadje. De frisch geelgeverfdö reclamewagen is voorzien van een installatie met een capaciteit van 180 W., ’s avonds kan hü van buiten worden verlicht met 200 Philips lampjes, terwijl aan weerszijden een Robinson-schoen en het welbekende Robinson-mannetje prijken. Sedert 3 maanden trekt deze reclamewagen door ons land, die na tuurlek ook hier veel bekijks had. Ook de verschillende gramofoonplaten met versterking weergegeven, afge wisseld met een aanbevelend woord voor de „ideale schoen voor vader en zoon”, trokken veel belangstelling. De kwistige wijze, waarop men op een stukje muziek vergast werd en reclameboekjes werden verstrekt, zul len zeker het hunne er toe bijdragen de vraag naar dit Nederlandsch fabri kaat te verhoogen. 12 Juli. Hedenavond gaf „Cres cendo” weer een concert op onze muziektent. De bekende marschen vielen bijzonder in den smaak. Die stukken van een lichter genre vin den over het algemeen meer waar- deering dan de andere, waarmee het dan ook wel goed is eens rekening te houden. Overigens werd het ge- heele programma keurig afgewerkt. Geslaagd te Amsterdam voor het candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde, onze stadgenoote, mej. R. H. Tjeerde. 8 Juli. De uitslag van de loting voor de lichting 1935 is, dat de naam en de geboortedatum, bedoeld in art. 10, 4e lid van het Dienstplichtbesluit, zijn: de Mey, Theodorus Marinus, geboren 28 April. Kostelooze rljwielmerken. De Dienstgeleider der Directe Belastingen enz., alhier, maakt aan belanghebbenden bekend, dat de kos telooze rljwielmerken voor 1933—'34 op Donderdag 20 Juli n.m. 7—9, op Vrijdag 21 Juli n.m. 7—9, op Zaterdag 29 Juli des n.m. 3—5 en op Dinsdag 8 Augustus des n.m 7—9 uur kunnen worden aangevraagd. Zij die meenen daarop aanspraak te kunnen maken, moeten zich per soonlijk aanmelden. Zitting zal worden gehouden in een lokaal van het ge meentehuis (ingang Bagljnestraat). De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat de gemeenteraad op 8 Juli 1933 het onderstaand besluit heeft genomen. De Gemeenteraad van WORKUM Overwegende, dat het wenscheltyk moet worden geacht handelingen als waarvoor volgens artikel 6, eerste lid der Woningwet vergunning van Bur gemeester en Wethouders wordt ver- eischt te voorkomen tijdens de voor bereiding van de vaststelling van een partieel plan van uitbreiding voor het noordoostel(jk gedeelte der ge meente Gelezen de voordracht van Burge meester en Wethouders d.d. 3 Juli 1933, no. 39 BESLUIT: overeenkomstig artikel 36, vierde lid, der woningwet te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbrei ding voor het genoemde deel der gemeente wordt voorbereid. Workum, den 10 Juli 1933. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Stukloopen Prins Nicolaas van Roemenië, die deze week ons land bezocht, kwam hier zeer zeker niet als huwelijkscandidaat. Hij heeft van zijn broer, den Roemeen- schen koning, de opdracht te volvoeren gekregen om de Europeesche luchtvaart te bestudeeren en daarna in Roemenië zijn functie als hichtvaart-inspecteur te komen hervatten. Het officieele optreden van den prins in het buitenland en de er aan verbonden ontvangsten, maken hem straks bij zijn terugkeer in het eigen land misschien weer een beetje meer aanvaardbaar na zijn huwelijks- avontuur, dat geen koninklijke instem ming kon verwerven en thans beëindigd schijnt. Prins Nicolaas heeft ten onzent de groote vlieghavens bezocht, zoowel de burgerlijke als militaire, en met interesse van onze vliegtuigindustrie kennis genomen. De minister van bui- tenlandsche zaken bood hem in Sche- veningen een diner aan. Binnenland. Prinses Juliana uit Engeland terugverlovingsgeruchten. Een Roemeensche prins kwam ons vliegwezen bestudeeren. Onze gulden noteert best, maar onze goederen zijn niets waard. Friesch nationalisme. Albarda tegen de strijdformaties der politieke partijen. Een Zaansche onderwijzer en een communistisch kinderkrantje. ’t IJmuidensche visscherijconflict geëindigd. Donderdag j.l. is onze Nederlandsche kroonprinses uit Engeland teruggekeerd na daar voor enkele weken het society- leven te hebben gesmaakt. Prinses er bij verscheidene feestjes en ontvangsten in de gelegenheid ge weest om ettelijke vorstelijke persoon lijkheden te ontmoeten en dat heeft zoowel in Engeland als in ons land aanleiding gegeven tot verlovingsgeruch ten. Bijzonder hardnekkig gaat de mare, dat binnen korten tijd de aankondiging zou zijn te verwachten van de verloving van onze kroonprinses met prins George, den derden zoon van den Engelschen koning, die bij de Britsche marine dient. Eenige reserve ten opzichte van zulke berichten is wel geboden, want prinses Juliana heeft in de laatste jaren geen land kunnen bezoeken, en geen vreemde prins kon hier te gast zijn, of er werd aan een aanstaande bruiloft in den Huize Oranje gedacht. onderwijs waar te nemen, op grond van het feit, dat hij leiding gaf bij het redigeeren van een communistisch krantje van en voor schoolkinderen. Een deel van de Krommenieër school jeugd is „georganiseerd” in een pioniers- groep, welke een eigen „orgaan” heelt. Het jongste nummer van dat orgaan is in beslag genomen en na er kennis van te hebben genomen deed de regee ring aan Krommenie de aanzegging geworden, dat de wachtgelder moest worden afgevoerd. Reeds vroeger heeft de bedoelde onderwijzer tevergeefs gepoogd om in Krommenie een z g. libertaire school te stichten. Houd het visioen vast I Dan zal er uit wanhoop, hoop voortko men, uit hoop zal moed groeien, uit moed zal het lied des levens een nieuwe en levendiger gloed verkregen. Emil Gocker. De eenvoudigste spreekwoorden be vatten soms de grootste en diepste wijsheid. Dit is ook het geval met het alom aanvaarde spreekwoord: „Door schade en schande wordt men wije". Juist in deze dagen, als we zien hoe door het vasthouden aan zelfzuchtige nationale opvattingen telkenmale de- - groote economische wereldconferentie de harten van individuen en_ volken, dreigt vast to loopen, moet men on willekeurig weer denken aan dat oude spreekwoord. De wereld is thans druk bezig de groote les, die in de werelddepressle gelegen is, te leeren. De wereld is inderdaad op weg door schade on schande wjjs, althans een weinig wijzer te worden. Het is Inderdaad typeerend om te zien, hoe economisten en groote floantieele ex perts van naam telkenmale een beroep doen op de conferentie, niet door met geleerde finantieele of economische «e 1» - moeten vormen voor de groote we- reldkwaal, doch door een beroep te doen op de beoefening van zuiver moreele kwaliteiten, op samenwerking ten behoeve van het universeele welzijn op eerlijkheid en onbaat-( Nadruk verboden.) zuchtigheid. Steeds meer dringt het tot het bewustzijn in alle lagen door, dat, zooals professor Gilbert E. Jack- son het onlangs op treffend duidelijke wijze uiteen zette, de grondoorzaak voor de depressie niet schuilt in een falen van het economisch mechanisme, waarin wQ leven, maar in ons zelf. Het mechanisme is geen slecht me chanisme, maar we hebben ons zelf niet goed genoeg betoond om het te drijven. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat het mechanisme van ons econo misch leven volmaakt is. Het maakt een proces van voortdurende veran dering door. Maar de hoofdfout ligt by ons zelf. En niet voordat we dit zullen inzien, zullen we er in slagen dit mechanisme weer behoorlek te doen functioneeren. Er is natuurlijk aan alle kanten een zekere neiging geweest om te erken nen, dat deze depressie kunstmatig in het leven was geroepen. Men is geneigd geweest om te zeggen, dat de Franschen er veel toe hebben bij gedragen door den wereld-goudvoor- raad op te potten. We zijn ook geneigd geweest om te zeggen, dat de Duitschers er veel toe hebben bijgedragen door meer te leenen, dan zij ooit zouden kunnen terug betalen. We zijn ook geneigd geweest om te zeggen, dat de Amerikanen er veel toe hebben bijgedragen door hun houding inzake de oorlogsschulden. Maar niemand heeft bijzondere nei ging getoond om voor zich zelf een persoonlijke verantwoordelijkheid voor Juliana is de depressie op te eischen. Tot nu toe heeft niemand gezegd„Laat ik er kennen, hoe ik meegeholpen heb om de depressie tot stand te brengen er aan dat de termen °van betaling °f «rger te maken”. Niemand heeft -- - nOg gezegd„Val mij niet lastig om de splinter uit het oog van mijn buurman te halen ik ben nog druk bezig met den balk in mijn eigen oog Wat zijn nu die fouten bij onszelf? Men zou ze kunnen samenvatten in één woord„zelfzucht”. Maar deze zelfzucht openbaart zich op verschil lende manieren, nu eens als hebzucht van naties, dan weer als hebzucht van maatschappelijke groepen in een natie, en ook als de hebzucht van individuen in haar verschillende vor men. De wereld is een machine, waarvan wy allen de deelen z(jn. Elk indivi dueel mensch is een deel. Elke maat schappelijke groep in een natie is een deel. Elke natie is een deel. De har monieuss werking van de machine, welke in al onze behoeften van ons allen zou kunnen voorzien, is afhan kelijk van de harmonieuss werking van de deelen, vereischt een algeheels onderwerping van zelfzuchtige belan gen aan het algemeen belang. Het vereischt een samenwerking in zulk een mate, als wellicht niemand van ons nog heeft beseft. Elke uiting van zelfzuchtig belang, elke weigering om samen te werken, veroorzaakt wrij ving in de machine. Indien er veel wrijving is, gaat de machine langzamer draaien en hebben allen er onder te Ijjden. Als er genoeg wrijving is gaat de machine heelemaal stilstaan. Uit het bovenstaande volgt, dat een verbetering in den wereldtoestand niet door t(jdeltjke economische lap middelen bereikt kan worden, doch door een fundamenteele wijziging in Én wanneer al door de een of andere lapmaatregel een zekere verbetering zou worden verkregen, zou dit slechts uitstel zfjn, want dezelfde euvelen van het menscheljjk gemoed, die deze depressie hebben veroorzaakt, zouden vroeger of later een nieuwe tot stand brengen, om het werk van deze de pressie te voltooien en tenslotte onze schQn-beschaving te vernietigen. Waarvan allen in dezen t{jd vervuld moeten zijn, is niet zoozeer een min oof meer duidelijke meening omtrent voorstellen te komen, die de medicijn inflatie of deflatie, dan wel de Gulden Regel, de gebiedende noodzakelijkheid om anderen te bejegenen zooals wij gaarne bejegend zouden worden. FLORIS C. De Hollanders zijn het zich mis schien nog niet goed bewust, maar ze zijn onderdrukkers van een volk, van het goede Friesche volk nog wel. De Friezen hebben altijd een eigen aard gehad en die hebben ze nog. Ze had den ook een eigen taal en plaatselijk bezigen ze die nog vaak onder elkan der. Sommige intellectueele Friezen pogen hun taal weer wat te verleven digen en er schoone uitingen van te brengen. Dat alles is een prachtig streven. Overigens hebben de Friezen zich prachtig aan de Nederlandsche volksgemeenschap aangepastwe kon den met ons allen binnen de lands grenzen best met elkaar overweg. Hol landers, Friezen, Limburgers enz. Al zingen de laatsten ook van «Limburg, mijn vaderland,» ze rennen naar Den Haag, als dat noodig is, om hun en onze koningin en onze constitutie te verdedigen. Maar nu zijn er in Friesland weer een paar warhoofden opgestaan, die een Friesch nationalisme prediken en ons kleine landje weer in nóg kleinere vakjes zouden willen verdeelen eigen volksgemeenschapjes, met eigen taal, eigen onderwijs, eigen rechtspraak enz. Dingen, waaraan niemand meer behoefte gevoelde. Die behoefte moet kunstmatig herwekt worden. Een Utrechtsch student van Friesche bloede moest in Leeu warden voor den politierechter ver schijnen. Hij wilde er slechts spreken in de Friesche taal. En toen de politie rechter hem daarop uit de zaal verwees, demonstreerde hij met een luid «Frys- lan Oerein 1< Toen hebben ze hem een paar uur in een cel gezet. Je weet nooit, hoe de dingen loopen en misschien krijgt deze «martelaar voor de Friesche zaak< later nog wel eens een standbeeld in Leeuwarden. Voorloopig beleeft hij al vast de glorie, dat een Kamerlid, de heer van Houten (Chr. Dem.) zijn zaak in enkele vragen aan de regeering heeft aanhangig gemaakt. De heer van Houten vraagt om te beginnen de toe lating van «de Friesche eigen taal in de rechtszalen van Friesland» en in het algemeen respect voor «het sterk le vend nationaal besef der Friezen II-------- De prijs der Advertentiën Is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familie berich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Ook de heer Albarda heeft de regee’ ring deze week een paar vragen gesteld. Hij wenscht ontwapening der strijdor ganisaties van de politieke partijen en ook een uniformverbod voor die ver- eenigingen. Hij heeft althans geïnfor meerd, hoever de voornemens van de regeering zich ten deze tot daden be ginnen te ontwikkelen. Vooral het optreden der Nat. Soc. in Zuid-Limburg, verontrust den heer Albarda en zijn partij. Ook anderen trouwens. j ■M 9 GROIOTE ZOMER-OPRUIMIHG BRANDSMA’s Manufacturenhandel FRISO. Bij Apoth. en Drogisten,

Friso nl | 1933 | | pagina 1