i 3 3 Nieuws- en Advertentieblad e voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz 3 3 te y Doorzif/en t gr b- LTi 23 No. 30 ZATERDAG 22 JULI 1933. 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. e: 7 NA’ •1 Algemeen weekoverzicht Binnenland. B- HOO1BROEL IJ fr C De kleine bron en de groote zee. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 1 - dat soovelen FLORIS C. (Nadruk verboden.) de Doos 30 en 60c+. rW? wi Door een oud-Workumer werd ons onderstaand vers ter plaatsing toegezonden, hetwelk we gaarne in dit nummer of nemen. Vroegere stadgenoaten zullen er zeker iets van hun eigen gevoelens ten opzichte van Workum in terugvinden. rechten onvriendelijkheid ons aange daan. _oor ons nooit worden kan uit dien hoofde SANG OP WARKLIM. Warkum, myn stêltsje, sa frjeonlik en &ld, Hwer fyn 'k in plakje as dy op ’e wrald Swalkje 'k fier fen dy, op sé of oer lan Twisken üs bliuwt er in libbene ban. Hwet leist der fredich, sa deun by de sé, Grien binn’ dyn fjilden mei soun glaizich ié Kloek is dyn folk en ienfaldich fen aerd, ’t Draecht sterk it lot, det it taparten waerd. Aid is dyn tsjerke en machtich dyn toer, leuwen lang raesden de stoarmen der oer. ’t Tsjerkhöf, der lei min dyn deaden to rêst, Swier is dy died wol foar mannichien wêit, Lang biste, Warkum, fen ’t Suien nei ’t Noard, Nimmen dy ’t earlik dy moai neame doart. Dochs balde Warkummers fen Warkum it meast Yn hjarren bliuwt de aid-Warkummer geast Binn’ hja om utens, by dy is hjar hert, Hja ha dy Ijeaf en forjitte dy net As soms de mule de langstme forswjjt Den wirdt yn stiltme in trien oan dy w(jd. Warkum, myn stêdtsje, sa frjeonlik en aid, Hwer fyn ’k in plakje as dy op ’e wiald. Hear, jow de minsken Jo Ijocht en Jo fré, Weitsje oer myn stêdtsje, sa deun by de sé 1931. T. De gevolmachtigde Belgische regee- ring is van de week voor het parle ment getreden, waar ze zich over het gebruik der verleende volmachten had te verantwoorden. De socialisten toonden zich zeer ontsticht over de doorgevoerde verlaging van pen sioenen, loonen en uitkeeringen, en eischten het aftreden der regeering en het uitschrjjven van nieuwe ver kiezingen. Dat werd mede gröischt in een aangeboden socialistisch volks- petitionnement, hetwelk byoa ander half millioen handteekeningen bevatte. Van der Velde voorspelde, dat het volk wel eens in opstand zou kunnen komen, als aan den gestelden eisch geen gevolg zou worden gegeven. Het is intusschen wel zeker, dat de regeering een motie van vertrouwen krijgt. Een paar katholieke democra ten in de Kamer hebben hun ontslag genomen. Z(j gingen in den laatsten tijd veel met de socialisten mee in dezer parlementaire strevingen en ze zouden vermoedelUk ook tegen een motie van vertrouwen hebben ge stemd, maar een vergadering van hun De wijziging van de L.O.-wet. De hefflog van de Omzet belasting wordt verhoogd; de Inning vereenvoudigd. Sociaal en economisch allerlei. Ook de stad Elburg bestaat 700jaar. Nu het zomer is. Minister Marchant heeft ingezien, dat het moeilijk zou zijn om met zijn ontwerp tot wijziging van de L.O.-wet een veilige haven binnen te loopen. Hij is aan de ernstige bezwaren van rechts tegemoet gekomen door het aanbrengen van enkele veranderingen. Voor nieuwbouw van B^z. Scholen zou niet meer het dubbele van het oorspronkelijk in de wet bepaalde aantal leerlingen benoodigd zijn, maar dat aantal zal met 50 pCt. worden verhoogd. Bij bijzondere uitbreidingen in gemeenten zal nu ook verlof tot bouw van BDz. Scholen gegeven kun nen worden, zonder dat het vereischte aantal leerlingen reeds aanwezig is, een slechts ten behoeve van het Openbare Onderwijs was geschapen. De afstand loopens, welke van schoolkinderen mag worden vereischt, is voorts te ruggebracht van 6 op 5 Kilometer (in de thans vigeerende wet 4 KM.) consumenten zullen dus niet geplaagd worden, behalve dan door ver hoogde prijzen. De omzetbelasting voor luxe artikelen wordt tot 10 pCt. verhoogd, maar de lijst der vrijstel lingen wordt uitgebreid. Die herziene lijst is nog niet bekend, maar er schijnt dus kans te zijn, dat verscheidene artikelen, welke er oorspronkelijk op waren geplaatst en feitelyk tot de dringende levensbehoeften moesten worden gerekend, zullen worden af gevoerd. naar een concentratiekamp werd ver bannen De uitgevers hebben onder danigs! excuses aangeboden en toe gezegd, dat een andere hoofdredac teur zou worden benoemd. Toen werd de straf op geheven, behalve voor den gewezen hoofdredacteur, die nog in het concentratiekamp zit. - Met de bijzondere Duitsche manie ren dienen ook vreemdelingen ernstig rekening te houden. De Duitsche regeering heeft tot de vreemdelingen zelfs een speciale waarschuwing ge richt en wel, dat dezen de haken kruisvlag te eerbiedigen hebben, welke vlag als rljksvlag moet worden beschouwd. democratischen bond, droeg hun op om vóór de regeering te stemmen, waarop de betrokkenen, die voor Charleroi en Namen zitting hadden, hun ontslag indienden. Het super-kabinet in de Ver. Staten, de z g, Economische Raad, tracht met Ook het ontwerp Omzetbelasting schijnt maar geen rust te mogen vin den. Nog onlangs is het samengevoegd met het ontwerp weelde belasting en thans is dat samengevoegde óntwerp weer gewijzigd. De hefflog is verhoogd tot 4 pCt., maar daar staat tegenover, dat de heffing slechts éénmaal, bij de bron, zal geschieden. Winkeliers en De Burgemeester der gemeente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 11 Juli 1933, le Afdeeling A, no. 1208 Wijst bij dezen de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen om het uitbreken van brand tenge volge van het broeien van het hooi te voorkomen Brengt voorts onder de aandacht de inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te ver staan nalatigheid, achteloosheid, ge brek aan voorzorg enz., brand is te wijten. Workum, den 19 Juli 1933. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Buitenland. Het naderend einde van Economische Conferentie. Het Duitsche Ryksconcordaat met Rome. - De Mecklenbur- gen vereenigd. Duitsche methoden. De Belgische soci alisten contra de regeering. De crisisstrljd in de Ver. Sta ten. Gandhi doet concessies. Balbo op den terugtocht. Andere vliegavonturen. Het program van de plechtige be grafenis der Economische Wereld conferentie is thans opgemaakt. Het bestaat uit een serie slotzittingen. De economische commissie houdt een plenaire zitting op 21 dezer, de mo netaire commissie op den 24 Juli, het bureau der conferentie een dag er na en dan komt eindelijk de con ferentie zelve op 27 Juli nog eens een heelen dag tezamen om wat vormelijke conclusies af te doen en een schijn te wekken, dat al het ge redeneer en gedineer niet voor niets is geweest. Deze week heeft het eindelijk een beetje gezomerd en.daarmee kreeg de ongevallenrubriek in de nieuws bladen dadelijk een aanmerkelijke uitbreiding. Helaas. Als het zomer is en warm, dan laten velen zich tot gedurfde dingen verleiden. Men gaat zwemmen zonder de zwemkunst u leeriiugeu ivouo machtig te zijn. In Bloemendaal ver- bepaling, welke oorspronkelijk dronk een jonge man aan de kust, doordat hij zich te ver in zee waagde en eenzelfde waagstuk had in Kat wijk den dood van een 20-jarig meisje tengevolge. Kano-varen op rustig water is attractief, maar in zomersche dagen zoeken vele kano vaarders de wijde vlucht over groote wateren. Met het gevolg, dat zoo hier en daar een leeg, ondersteboven dravend vaartuigje wordt opgepikt, helaas zonder dat iets van de of den inzittende blijkt. Zoo gebeurde het op het IJ en op het Braasemermeer. Groot was ook het aantal verkeers ongelukken deze week op den weg. Vooral motorrijders en duo passagiers werden slachtoffers. De kwestie is ook, van ons den zin van het leven als een groote voorbereidende leerschool misverstaan, en het slechts opvatten als een gelegenheid om zichzelf en uitsluitend zichzelf zooveel mogelijk gemak en genoegen en baat te ver schaften. Doch wie moer nadenkt dan het redelooze dier, zal al spoedig een groote leegte van onbevredigdheid gevoelen, een leegte, die alleen maar gevuld kan worden, zóó, dat ze niet meer gevoeld kan worden, door. liefde. Clara Simpson zegt het met heel eenvoudige, treffende woorden De glorie van het leven is liefde niet bemind te worden; geven, niet krQgen, dienen, niet gediend te wor den een sterke hand te zijn voor een ander in het duister in tyd van nood. Vooral in crisistijd gaat het econo misch en sociaal leven min of meer schokkend, er is telkens weer iets bijzonders en zelden wat goeds. Tot het laatste rekenen we nochtans, dat het IJmuidensche visscherijconflict nu definitief ten einde is en ook de boycot actie er een einde heeft geno men. De Stucadoorsbond aanvaard de ter elfder ure alsnog de regeerings- voorwaarden voor werkloozensteun. Ook de stucadoors zullen derhalve het landelijk tartefloon laten gelden. De regeering heeft mededeeling ge daan, dat de plannen tot inkrimping van de Keuringsdiensten nu inderdaad tot 1 Januari a.s. zijn uitgesteldook zal nog geen salarisvermindering voor dezen dienst worden doorgevoerd. Eenige beroering Is er over een ontwerp-Rjjnvaartacte, opgesteld door de Rynvaartcommissie, waarin de regeeringen vertegenwoordigd zijn, welke b|j de Rijnvaart belang hebben. Deze ontwerpacte is aan verschillende lichamen, als Kamers van Koophandel, ter beoordeeling toegezonden. Vele menschen zyn daarvan geschrokken, omdat ze uit die toezending conclu deerden, dat onze regeering zich met het ontwerp, dat verschillende voor ons nadeelige bepalingen moet be vatten, accoord zou hebben verklaard. Dat nu heeft de regeering met nadruk ontkend. Onze vertegenwoordigers in de Rynvaartcommissie hebben op last der regeering demonstratief geweigerd om aan de besprekingen en stemming over dit ontwerp deel te nemen. Het huidige ontwerp, zoo verklaarde de regeering, zal door ons nooit worden aanvaard en nimmer tractaat worden. De positie van onzen goudgulden blijft zich regelmatig verstevigen. Ook deze week nam de goudvoorraad van de Ned. Bank en daarmee de dekking van onze munt, weer vrij aanzienlek toe. Blijmoedigheid beteekent een tevreden geest, een rein hart, een vriéndelijk gemoedhet beduidt ne derigheid en liefdehet be duidt een ruime waardee- ring voor anderen en een bescheiden dunk van zich zelf. THACKERAY. Er is een aardig, simpel verhaal over een klein zoetwaterbronnetje, dat zyu heerlijke, klare, zoete water met zacht murmelend geluid aan den voet van een zonnige heuvel deed omhoogborrelen, waar het ontdekt werd door een die door het land reisde. Gestaag vloeide het water uit de klare bron voort, aan den voet van die zonnige heuvel, dicht bj] het zeestrand. Maar toen de reiziger het bronnetje ontdekte, was het eb geweest en het water van de zee reikte niet tot aan den voet van den heuvel. Doch toen kwam de vloed opzetten en zware golven rolden aan, met luid geraas, golven van donkergroen, brak, zout water, en veel schuim, en die over spoelden het kleine bronnetje geheel. Er was niets meer van te zien. Urenlang spoelden zoo de zilte, on stuimige golven over de plek waar het bronnetje met helder zoet water was.Doch toen het weer laag water werd en de eb het zeewater al verder en verder wegtrok, toen lag daar nog steeds de kleine bron aan den voet van den zonnigen heuvel en er borrelde heerlijk, helder zoet water uit op, zonder ook maar de geringste bijsmaak van zeewater. Dat kwam, omdat die bron van binnenuit ontsprong, ergens diep onder de aarde, Inderdaad, terecht kan men de meening deelen, dat de liefde die wy in ons hart hebben, zulk een bron moest zijn. Al werden er ook vloeden van onvriendelijkheid en golven van miskenning over ons uitgestort, al behandelde de wereld ons ook nog zoo wreed, en welke onrechtvaardig heid wij ook van anderen mochten te verduren hebben, de bron van liefde in ons gemoed moest nooit eenig spoor van bitterheid behouden. Wanneer men het leven van den grooten Zoon der menschen nagaat, dan zal men zien, dat er nimmer één oogenblik is geweest, dat er bitterheid In zijn gemoed was. Geen oogenblik heeft er ooit een gevoelen van ge krenktheid woning gemaakt in zijn hart. Zfln antwoord op alle wreedheid, beschuldiging, verraad, op alle on vriendelijkheid, vijandschap, samen zwering en verloochening was niets andersdan liefde. WQ, die in ieder geval toch veel minder te verduren hebben, behoorden toch zeker meer liefde in ons hart te koesteren en te bewaren als een nimmer drogende bron, als eenig antwoord op alle on* IIqii/QIIQ en overspannen, onrustig iiulVuUd en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en ze nuwsterkende Mijnhardt’s Zenuwlablelten Glazen Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. Niet alleen Arnhem viert met lust en leut haar 700 jarig stadsbestaan, maar ook de Elburgers beleven zulk een plaatselijke plechtigheid. Het is tenminste niet overbodig, dat ze ons er eens in de honderd jaar aan her inneren, dat Elburg een stad is. Ze houden op het oogenblik folkloristische en historische optochten en voeren een openluchtspel op, getiteld„Het huwelijk van Reynalt de Vos van Steenwijk en Aleid van Putten in den jare 1398.” Het werkloozencflfer blijft zich ge lukkig in dalende lijn bewegen. B(j de organen der Openbare Arbeidsbe middeling waren op 1 Januari j.l. 403.697 werkloozen ingeschreven en op 28 Juni nog 270.936. Van de economische opleving, welke men hier en daar meent te bespeuren, tracht Amsterdam te profiteeren door een verlaging van de haventarieven, waartoe door B. en W. een voor dracht is uitgewerkt. Donderdag van deze week werd het. concordaat gepubliceerd, tusschen de Duitsche ryksregeering en het I Vaticaan gesloten. De voornaamste bijzonderheden waren intusschen reeds bekend. Als uitvloeisel van de overeenkomst zullen tal van katho lieke vereenigingen opgeheven moe ten worden. Zuiver religieuse orga nisaties mogen blijven bestaan katholieke cultureele, charitatieve en sociale organisaties kunnen in staats corporaties worden „ingelljfd”, mits geen partijpolitiek wordt gevoerd, noch aan vakvereenigingspolitiek wordt gedaan. Binnenkort zullen de beide Mecklenburgen bestuurlijk worden vereenigd. Schwerin en Strelitz worden dus samengevoegd. Naar men weet, stamt onze prins Hendrik uit het vroeger regeerende vorstenhuis van Mecklenburg Schwe rin. Een eigenaardig voorbeeld van de nieuwe Duitsche manieren leverde dezer dagen een strafmaat regel tegen de „Deutsche Zeitung”, waarin een berichtje had gestaan, overgenomen uit een Weensch blad, kiezers, leden van den katholieken volgens hetwelk de leider van het Italiaansche vliegtuigeskader, gene raal Balbo, een gedoopte Jood zou zijn. Dat werd zoo’n zware beleedi- ging geacht van een minister uit het bevriende Italië, dat het blad voor drie maanden werd verboden en de verantwoordelijke hoofdredacteur Maar zou ons dat niet met handen en voeten gebonden als weerlooze slachtoffers overleveren aan de we reld? Hoort eens wat Savonarola zegt: Burgers, zoudt ge vrij willen zijn? Allereerst hebt dan God lief, hebt uw naasten lief, hebt elkander lief, hebt het gemeenebest lief: en als ge deze liefde hebt en deze een heid onder u, dan zult ge de ware vrijheid bezitten. De zaak is, dat er ook nog zooiets bestaat als een uni- verseele wet van het goede, die voor hen, die naar deze wet leven, tege lijk een ondoordringbaar schild en feillooze wapenrusting vormt, waarop de pijlen van het kwaad afspringen. En het is ook, als Thackeray, de groote denker zegtDe wereld is een spiegel, en weerkaatst voor ieder mensch de weerspiegeling van zijn eigen gelaat. Kijk boos naar haar, en op haar beurt zal ze somber naar u zienlach tegen haar en met haar, en zy wordt een vrooiyke, vriénde lijke gezellin. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten n-- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootero letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager a &AÖL. I bijzonder verzachtend, opdrogend en reuk- y wegnemend, werkt bij transpireerende oksels en voeten. Strooibussen60ct.cn 1 gld. Bij Apotli. en Drogisten. II—----9 II—----ii RISO.

Friso nl | 1933 | | pagina 1