a Nieuws- en Advertentieblad Transpiraeiende Voeten, ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepb. en Noordw, Ilindeloopen, Stavoren, enz. enz Officieel Gedeelte. Intrekking maximum snelheid. Oefening Brandspuit. Het begeerlijke. No. 31 ZATERDAG 29 JULI 1933. 59ste Jaargang 1 I Plaatselijk Nieuws. COLLECTE. Algemeen weekoverzicht HOOIBROEI. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 60ct t60ci Dit blad verschijnt den Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Noa. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags toorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten hand ligt niet pogen te doen naar ons van hare gevoelens te hebben doen .1 allerbeste vermogen, „naar het licht blijken, want deze laatste doet het Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bj) Apoth. on Drogisten. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeens kennis, dat aan het daartoe gevormde comité toestemming ia verleend tot het houden van eene collecte op Za terdag 29 Juli 1933 ten bate van een autotocht voor ouden van dagen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoodat daarin geen aanbeveling voor of in stemming met de collecte moet wor den gelezen. Workum, ‘25 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Ook de socialistische burgemeester van Kook a/d Zaan heeft moeiljjkhe den gehad met de regeering. HQ heeft zich gekiteresseerd bij de overdracht van het Marine Bondsgebouw in Den Helder aan een Stichting en ook bij de weder uitgave door oud marine man nen van het vroegere Bondsblad „Het Anker". Alles met een min of meer duidelijke anti-Deckers-tendenz. Een Kamerlid had reeds om „maatregelen" .tegen dezen burgemeester gevraagd, levens weinig „hoogerop", wanneer i Binnenskamers schijnt de regeering „HÜ, die in het openbaar kleding stukken of opzichtige onderscheidings- teekenen draagt of voert, welke uit drukking zijn van een bepaald staat kundig streven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste honderd- vijftig gulden". De regeering meent, dat partij-uni- formen in onzen tijd een uittartend karakter hebben en een niet toelaat bare machtsontplooilüg bedoelen te bevorderen. Het dragen van kleine onopvallende insignes zal niet worden tegengegaan. Evenmin wordt het dra gen van uniform verboden voor leden van organisaties, welke, hoewel van een bepaalde richting, geen bepaalde staatkundige strevingen hebben(Graal, A.J.C., Padvinders enz). Ook voor aan de overheid dienstige organisaties, als Weerbaarheidsvereenigingen, Bur gerwachten e.d. geldt het uniform- verbod niet. Het dragen echter van fascistenhemden, van het tenue der Roode Fronters en het mee voeren van vlaggetjes, b.v. met hamer en sikkel er op, dat alles kan, als het ontwerp wet wordt, worden tegenge gaan. De sociaal democratische wethou ders in de hoofdstad zijn nog niet af getreden als gevolg van het looncon- flict in den raad. De fractie heeft nog eens overleg gepleegd met de Am- sterdamsche partij federatie en dat overleg zal nog worden voortgezet. Intusschen wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat een wetbouders- crisis niet te vermijden zal zijn. De fracties van enkele partijen schijnen reeds plannen te koesteren om tot de vorming van een crisis college te ge raken, waarin dan misschien twee van de drie socialistische wethouders zitting zouden krijgen. Ook in Zaandam vlot de bestuurscrisis nog niet. B. en W. hadden nieuwe plan nen ontworpen om aan den regee- ringselsch van nóg eens ruim een ton te bezuinigen te voldoen en Donder dag van deze week zouden die nieuwe plannen In den raad komen, maar de socialistische fractie heeft ze al op voorhand afgewezen. Ze meent het bezuinigingspad geen stap verder te kunnen of te mogen bewandelen. En nu is de raadszitting maar weer af gelast. De kasmoeiPjkhedeu groeien intusschen snel en reeds zijn ver schillende betalingen uitgesteld moe ten worden. Maandag heeft de Duitsche regee ring op een gegeven uur alle trein reizigers in het land doen controlee- ren op hun papieren en hun bagage onderzocht. Tegelijkertijd hadden ook vele huiszoekingen plaats en werden de wegengangers gecontroleerd. De oogst aan verdachte Joden, Marxisten en verdachte papieren was natuurlijk weer groot. Och ja, in de concentratie kampen zaten, naar officieele opgave, nog pas 18 000 menschen Hitler c.s. bedienen zich van eigenaardige middelen om de menschen er ouder te krijgen en te houden. De ex bur gemeester Worch was naar Praag gevlucht, waar hij bijzonderheden publiceerde over zijn ondervindingen. Nu heeft de regeering te Berlijn de echtgenoote en dochter van den ge vluchte als gijzelaarsters gevangen doen zetten en zulk nieuws laat ze bout-weg naar het buitenland over seinen Gaat alles goed, dan zullen we over een paar maanden een nog snelleren postdienst op Indië rijk zijn. Luite nant Asjes en Geysendorfier zullen in een speciaal, door de Panderfa- brieken geconstrueerd, luchtjacht trachten om Indië in 31/? dag te be reiken en in 2>/2 dag vandaar te re- tourneeren. Van vrede in Britsch-Indië is alweer geen sprake meer. De Voorzitter van het Indische Congres heeft de voort zetting van de ongehoorzaamheids- campagne afgekondigd en daarbQ als plechtigheid de verbranding van een partij Engelsche tvxtlelgoederen laten gelden. Gandhi houdt zich een beetje zoek, daar verondersteld wordt, dat de regeering hem weer zal laten arresteeren. Burgemeester en Wethouders van WORKUM doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne ver gadering van 8 Juli 1933 is vastge steld de volgende verordening: VERORDENING tot wijziging van de Motor- en Rljwielver- ordening voor de gemeente WORKUM. Artikel 1. De artikelen 3 en 5 van bovenge noemde verordening vervallen. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na hare afkondi ging. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 20 Juli gfni Gedeputeerde Staten van''Friesland volgens hun bericht van den 20 Juli 1933, no. 28, 2e afdeeling in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort den 28 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Do Secretaris, v. D. GOOT. De Leidenaren, die nog zoo sterk de herinnering bewaren aan het ver branden van hun prachtig stadhuis, hebben Dinsdagavond weer een vuur zee zien woeden, welke de groote, 103 jarige St. Petruskerk geheel ver woestte. Bijzondere kunstwaarde had dit overigens toch wel mooie en im posante kerkgebouw niet. Met ge spannen aandacht blijft het publiek de werkzaamheden boven de Lutine volgenvan de week zijn de cylin ders op den in het water neergelaten kegel geplaatst. Het transport van de Merwedebrug is Woensdag óók voltooid, nadat vele moeilijkheden overwonnen waren. Ruim 2500 dapperen deden weer mee aan de vierdaagsche afstandmarschen in de buurt van Nijmegen; de warmte echter veroorzaakte dezen keer het uitvallen van velen. Nu was het weer een onbewaakte overweg bij Hoogezand, welke den dood van twee gebroeders elschte. De Belgische regeering, welke zich voor de Kamer moest verantwoorden over het gebruik van de haar ver leende volmachten en een sterke so cialistische oppositie tegenover zich vond, heeft tenslotte toch haar motie van vertrouwen gekregen, in een stemmenverhouding van 97—79 stem men en 6 onthoudingen. In Frankrijk hebben de belasting betalers óók al niet veel op met den ficus. Van de Ui/* millioen belasting plichtigen zouden slechts 3 millioen inderdaad betalen. Honderd en veer tig Kamerleden hebben nu een wets voorstel ingediend, ingevolge hetwelk alle belastingplichtigen een kaart zouden krijgen, tegen afteekening waarop ze slechts salaris kunnen innen, bankrekeningen openen en andere bijzondere transacties aangaan. Alleen als ze hun belasting hebben betaald, krijgen ze voor het volgend jaar een nieuwe kaart, welke hun de ontvangst van hun gewone inkomsten mogelijk moet maken. Zelfs staten en derzelver regeeringen betalen tegenwoordig slecht. In '30 waren het nog maar 12 leden van den Volken bond, die hun contributie niet konden voldoenin ’31 waren het er 16 en in ’32 al 28. Balbo is op terugreis naar Rome, maar nu hebben een paar vliegtuigen noodlandingen moeten maken. In Nieuw Zeeland viel een bombardementsvliegtuig te plotter zeven dooden. In Spanje heeft de regeering weer een „samenzwering" ontdekt500 gevangenen WORKUM, Juli '33. Geslaagd voor het Mulo diploma ADieuwertje de Boer te Gaast en onze stadgenooten Arendje van Dijk, Urne Haljtema, Sjoerdje Ruyter en Grietzen Zeilatra, leerlingen der Bijz. Ulo school alhier. Bevorderd aan de Middelb. Technische School te Leeuwarden van de le naar de 2e klasse, de heer D. Sterkenburg, onder Workum. Geslaagd voor diploma A aan de Huishoudschool te Sneek, mej. Q: scheepswerven is de werkweek tot 32 uur teruggebracht en zooals de vooruitzichten nu zijn, wordt er op gerekend, dat met 1 September 5 ti 6 millioen werkloozen aan den arbeid kunnen tijgen. Wjj, in Europa, kijken de kat intusschen nog rustig uit den boom Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bij dezen bekend, dat op Zaterdag den 29 Juli 1933 een oefening met de brandspuit zal wor den gehouden, des namiddags 6 uur op de Markt. Workum, den 25 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Binnenland. Het ontwerp van een uuiform- verbod ingediend. Naar een wethouderscrisis in Amsterdam Zaandam nog onwillig. Een burgemeester in het boete kleed. Nog snellere post- vluchten op Indië Een groote kerkbrand in Leiden. De vierdaagsche. Allerlei. Met een wetsontwerp, dat slechts één artikel bevat is de regeering bij om in ons land tot een uniformverbod De Burgemeester der gemeente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 11 Juli 1933, Ie Afdeeling A, no. 1208; Wijst bij dezen de Ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen om het uitbreken van brand tenge volge van het broeien van het hooi te voorkomen Brengt voorts onder de aandacht de inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te ver staan nalatigheid, achteloosheid, ge brek aan voorzorg enz., brand is te wjjten. Workum, den 19 Juli 1933. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Ik ben niet verplicht om winnen, maar ik ben verplicht om waar te zijn. Ik ben niet verplicht om te slagen, maar ik ben verplicht op te leven naar het licht dat ik heb. Abraham Lincoln. Niets zal er ooit geprobeerd worden, als eerst alle mogelijke bezwaren moeten overwonnen worden. Dr. Johnson. Het is nu niet de bedoeling om steeds op alle slakken zout te leggen, maar men zal het toch zeker met ons eens zijn, dat wQ menschen soms zulke eigenaardige kwanten zijn, omdat wij immers zoo dikwijls meenen, dat wjj onze carrière gemist hebben, en feite- lijk heel iets anders hadden moeten worden. O, het is een zeer veelvuldig voorkomende en zeer menschelfjke eigenschap. Hoe dikwijls denkt de kruidenier niet, dat h(j toch feitelijk advocaat had moeten worden, omdat zulks hem een veel prettiger baantje lijkt en hij er zeker van is, dat hij daarin veel meer succes in 't leven zou hebben behaald, want hij heeft er altijd zooveel voor gevoeld. En de - - - boer heeft dikwijls het gevoel, dat hij de Volksvertegenwoordiging gekomen toch feitelnk veel beter tramconduc- 7— T-W teur had kunnen worden, terwijl de arl1^ luidt: onderwijzer veelvuldig den handels correspondent benijdt, omdat dit hem veel interessanter l(|kt en afwisselen der dan het onderwijzen der leergie rige jeugd, terwijl hjj bovendien altijd zooveel „voor den handel" heeft ge voeld. En onder het reikhalzend uit zien naar het begeerde en begeerlijke werk dat men eigenlijk had willen doen, in stee van het vertrouwde eigen werk, en dat nu door anderen wordt gedaan, die op hun beurt weer meenen, dat zij hun roeping hebben mlsgeloopen, vergeten wij, zonderlinge halzen die we zijn, soms het werk dat vlak voor onze hand ligt, te doen of althans het zoo goed mogelQk te doen, naar het „licht dat we hebben.” Bij dit alles spreekt de trots natuur lijk ook veelal een hartig woordje mee. We vinden ons, om het nu maar ronduit te zeggen feitelijk veel te goed om kruidenier of conducteur of onder wijzer of advocaat of boer te zijn. Het Is net als James Reid eens in de British Weekly opmerkteDe meesten van ons verlangen er naar iets grootsch te doen. We hebben soms een hekel aan de kleine dingen die we in de routine van het dagelijksch leven te verrichten hebben. We benij den hen, die in onze oogen een wijder arbeidsveld gevonden hebben of een post van grooter Invloed en beteeke- nis. En het gevolg van zulk een ge moedstoestand is, dat de af keer en de geprikkeldheid toenemen, waardoor in ons huis dikwijls een onprettige atmos feer gaat heerschen en ons nut voor om geving en maatschappij juist af neemt. De zaak is, dat het geheim van den zoo naarstiglijk begeerden „Invloed” niet gelegen is In de grootachheid van onze taak, dan wel in de kwall- geest, Menige man en heeft den weg naar de of andere roeping gevonden, juist verlangt naar het doen van iets door het aanvaarden van het een of andere nederige, simpele werk, in 2... ij. trots, wordt in ons de geest der waar- ongedachte verschieten opent. Om het maar in eenvoudige woorden te zeggenhet komt er niet op aan wat wj] doen zoolang het een eer- ifjk, behoorlijk werk is doch wel hoe wQ het doen, met welken geest. Want ten slotte is het verstandig het leven te beschouwen als een groote leerschool, waarbij onze dagelQksche ervaringen ons het leermateriaal ver schaffen en het einddoel niet is een diploma, doch een gelouterd karakter. En evenmin als de leerling op school veel wijzer zou worden, als hij elke voorgelegde som onuitgewerkt liet omdat hy „iets anders” wilde doen, zoo komen wü in de leerschool des dat we hebben”. Juist door de kleine volgende communiqué publiceeren in i- ji j in., x. pers: gevoel de behoefte open- ljjk in te trekken mijne mede-onder- teekening van het artikel in „Het Anker” van 7 Juli j 1. Heb ik mij bü die on lerteekening niet voldoende rekenschap gegeven van de beteeke- nis hiervan, ik ben thans overtuigd, dat het blijk van instemming met den inhoud van het artikel, dat uit die mede-onderteekening blijkt, niet te vereenigen is met de plichten, die op mQ rusten als burgemeester eener Nederlandsche gemeente. Als zooda nig toch is het mijn taak het gezag hoog te houden een taak, die ik onder alle omstandigheden tot het uiterste zal vervullen en dit is niet de strekking van het artikel”. Op school hebben we allemaal wel eens strafregels moeten schrijven, maar als burgemeester zoo iets te moeten doen, zal niet meevallen. De regee ring heeft na de verklaring van bur gemeester Verstegen afgezien van verdere actie. wjj datgene wat onmiddellijk voor de aan burgemeester Verstegen wel reeds allerbeste vermogen, „naar het licht blijken, wfö Vt Tntaè- /Iaabi MaImaS.1i simpele dingen zoo goed mogelijk te doen, bereiden we ons voor voor de grootere dingen. Den bocht om in verkeerstermen te spreken afsnij den, den omweg (naar ons inzicht) vermijden, kan ons daarbij niet helpen. We moeten het volle pond aan toe wijding en liefde betalen. Er is geen andere weg. FLORIS C. (Nadruk verboden De prijs der Advertontiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberlch ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Buitenland. Ook Ned. Indië gaat contingen- teeren. De Economische Wereldconferentie gesloten. Roosevelt vecht nu op eigen houtje tegen de crisis. Duitsche manieren. De Bel gische regeering handhaaft zich. De ongehoorzaamheidscam- pagne in Indië. Van overal. Waar zoo lang reeds op is aange- drongen, gaat nu gebeuren: ook Ned. Indië zal haar positie in crisistijd door middel van contingenteeringen vaan verdedigen. Daartoe is bij den Volks raad een ontwerp-crlsis-invoer-ordon- nantie iugediend. Deze schepto.rn.de mogelijkheid om den invoer in Indië tot bepaalde havens te beperken en zoodoende de conti êle op de naleving der te scheppen contingenteerings- maatregelen te vergemakkelijken. Als ze in Indië óók rog op even- tueele resultaten van de Économische Wereldconferentie heeft zitten wach ten, dan is dat tevergeefs gebleken. Die Conferentie, met koninklijke praal en groote verwachtingen geopend, is van de week roemloos geëindigd. Aan dat roemlooze einde heeft vooral de president der Ver. Staten schuld, al zal hij zich tegenover zijn eigen land misschien wel kunnen verant woorden. Roosevelt zoekt nu een eigen nationale oplossing voor het crisis probleem en hij bezigt daartoe straffe middelen. Tienduizend industrieelen hebben zijn eproep tot verhooging der loonen noodig geworden door ii flatie en prijsstijging en verkorting van den arbeidstijd beantwoord. Al deze braven zullen een speciaal Insigne cadeau krijgen, hetwelk ze mogen dragen. Op verschillende Folkertama, Workumerveld, ons huis dikwjjls een onprettige atmos- en maatschappij juist af neemt. naarstiglijk begéérden „invloed” taak, dan wel in de kwali teit van onzen menige vrouw door trots op te géven“die trots die grootsch in de oogen van de wereld, en door het aanvaarden van het een of andere nederige, simpele werk, in liefde. Juist door het opoffaren van de trots, wordt in ons de geest der waar heid en liefde gewekt, die wondere, L FRISO Bij Apoth. en Drogisten Purol bij Doorzitten Zonnebrand - Stukioopen

Friso nl | 1933 | | pagina 1