Nieuws- en Advertentieblad I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. No. 32 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1933. 59ste Jaargang Pla.itseiijk Nieuws. Gemengd Nieuws. MEMENTE MORL Algemeen weekoverzicht Binnenland. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 DE SOM. •a FLORIS C. (Nadruk verboden.) I l f l i s s 1 t aftredende socialistische wethouders zitting zouden kiijgen. t t i t 3 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- verteutiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Textielarbeidersstaking ia BJgië. De staking in de wolkammeren te Verviers heeft zich de laatste dagen belangrijk uitgebreid. Aanvankelijk werd slechts in i groote fabriek gestaakt, maar nadat de bond van werkgevers in het te xtielbedr( f be sloten had, de stopgezette onderne ming te ondersteunen door haar or ders in andere fabrieken te laten uitvoeren, hebben ook de arbeiders van de overige wolkammerijen het werk neergelegd. Het aantal stakers __oa bedroeg Dinsdagmorgen circa 3000.1 voor ging in dankgebed. Niet minder dan Amsterdam sukkelt ook de tweede stad des lands, d.i. Rotterdam, met haar gemeentelijk trambedrijf. De trams ondervinden evenals de spoorwegen een moordende concurrentie van de autobussenin do stad nemen bovendien de goedkoope taxies een groot deel van het verkeers- vervoer op. Nog pas is te Rotterdam een 300 tal menschen in het gemeen lijk trambedrijf ontslag aangezegd; deze week werden weer 94 mannen, die tot h t trampersoneel behoorden, maar in de g- m entelyke arbeids reserve waren <p<enomen, voor goed afgedankt. Wath^t eene bedrijf wint, gaat ten koste van de bestaansmoge lijkheid der geëmployeerden in een ander bedrijf. Een dood als van den Leidschen hoogleeraar is in één opzicht benijd baar. Deze mensch kreeg volop ge legenheid om zijn aardsche zaken te regelen en zich op den grooten Over- gang voor te bereiden. Hij heeft z(jn vrienden een voor een bij zich laten komen en afscheid van ze kunnen nemen. En ongetwijfeld, al wordt zóó iets niet ruchtbaar, zal hy óók diegene hebben laten roepen, aan wie hij zoo dat ten minste het geval ware iets goed had te maken. De mensch is nu eenmaal zwak en zondig. De dood zou ons allen inderdaad minder schrikwekkend voorkomen, als we wisten, dat we eindelijk met alles in het reine waren gekomen, wat ons als gezonde menschen drukt, maar waarvan we ons uit hoogmoed, uit een oogpunt van mensch-dijk op zicht, uit halsstarrigheid, uit wraak zucht of uit hoofde van welke on deugd dan ook, niet willen ontlasten. Als we echter onverwacht op het ziek- en sterfbed komen te liggen en het eindelijk tot ons doordringt, dat we nog maar korten tijd te weinig tjjd over hebben om goed te ma ken, wat fout was of van onze liefde te doen blijken, waar deze niet altijd even duidelijk sprak, dan is het te laat om onze verwaarloosde zaken nog te regelen en zouden we by het heengaan de rust moeten missen, welke de Leidsche hoogleeraar vol gens zijn vrienden heeft gekend. We weten als regel niet, wanneer ons stervensuur zal zijn gekomen, maar wél kunnen we ons een rustig heengaan verzekeren, als we zóó le ven, dat we ten allen tijde bereid zijn. Door het „Memente mori” bet „gedenk, dat ge sterven zult” be- hooren we ons bij alle handelingen in het leven te laten leiden. 'n Mensch is zwak. We kunnen thuis wel eens verschil van meening hebben en we maken ons allemaal wel eens boos. Het is niet goed, maar wél verklaarbaar. Doch we mogen geen deur achter ons dichttrekken, vóór we met woord of gebaar getuigd hebben, dat we weer vergeten hebben, of zoo we ongeluk hadden te be kennen zulks ook loyaal hebben gedaan. Als we een vriend of kennis ontmoeten, mogen we niet verzuimen dien van onze respecten te laten bljjken, want het kan altijd de laatste keer zijn geweest. En als we iets te herstellen hebben, moeten we ons daarmee altijd haasten, want het zou daartoe wel eens te laat kunnen worden. Het „gedenk, dat ge sterven zult” behoeft niet opgevat te worden als Na het verbod aan buitenlanders om zich ten onzent aan politieke agitatie over te geven, hebben de Duitsche Nazi’s, die in de Limburgsche mijnstreek werken, er een gewoonte van gemaakt om des Zondags in Aken, Herzogenrath en andere Duitsche grensplaatsen te gaan „oefenen”. De commissaris van politie in Heerlen heeft nu medegedeeld, dat de Duit- schers, die met zulke oogmerken de grens passeeren, niet meer in Neder land zullen wirden toegelaten, als ze zich na hun oefeningen weer over de grens willen begeven. De regeering is er niet over te spreken, dat de burgemeesters van sommige plaatsen met overheidsgejuich het Straperlo en andere kansspelen, waaraan volgens den Min. van Binned. Zaken groote moreele gevaren verbonden zijr>, bin nenhalen. Dat moet uit zijn. We herin neren eraan, dat naast het Straperlo de gemeente Laren, in het Gooi, nu ook al het Mialette kent en Wage- ningen het Spiralo heeft ingehaald. Algemeen was ook de schrik over de vergiftigingsgevallen in de ge meente Winsum, waar een paar hon derd menschen na het gebruik van ijsco’s ziek werden. Hier bleek para- typhus in het spel. Vooral bij heet zomerweer blijft oppassen de bood schap bij het gebruiken van spijs en drank. De ziektegevallen in Winsum hadden tot heden gelukkig nog geen tragisch verloop. I Engelsch plezierjacht binnengebracht. Door schipper J. Sperling is te Ouddorp binnengebracht een Engelsch plezierjacht. De opvarenden zijn twee studenten afkomstig uit Lowestoft in Engeland. Door den storm zijn zij naar Nederland afgezakt. Na herstel van de averij zullen de ondernemende jongelui de terugreis aanvaarden. Terecht merkt men op, dat de toe stand in de wereld nooit zoo ernstig zou ziju geworden, indien de men- schen met elkander in liefde en vriendschap hadden geleefd. En alle mogelijke wetten en economische or ganisaties zijn niet in staat geweest, de ineenstorting te voorkomen. Doch wat wetten en regelingen niet konden tot sta-id brengen, dat kan liefde wel. Dit menschelijke, onzelfzuchtige ge voelen Is onfeilbaar in zijn uitwerking en behoeft ook niet te wachten op groote gebeurtenissen en verande ringen het begint onmiddellijk te werken waar het slechts gelegenheid daartoe vindt. We hooren dikwijls hoe het een weg vond om toestanden te verbeteren in deze tijden van be proeving. Crediteuren en debiteuren, hypotheekhouders en hypotheekne- mers, pachters en landeigenaars, zijn in deze dagen tot een overeenstem ming gekomen, waarbij de nood der tijden tot een beter begrijpen en waardeeren van elkaar's standpunt drong en zuiver juridische verplich tingen werden verzacht door een element van dit gevoelen van mensche- lijk begrijpen, meeleven, medelijden, liefde. In dit verband is het goed te be denken, dat het laatste wat de groote humanist Tolstoy gezegd moet hebben, was„De wereldwijde revolutie, welke de maatschappij zal organisee- ren op een basis van liefde en dienen, in plaats van haat en oorlog, staat voor de deur.” En denk dan eens aan de jaren van bloedvergieten en verschrikking die volgden op de schildering van dat schoone toekomst beeld door Tolstoy. De kwestie is, dat de menschen in staat zijn geweest de deur voor zooiets schoons te sluiten. Het grootste geluk en de grootste schoonheid mogen voor de hand lig gen, en toch kunnen de menschen haat en ongeluk en de heele doos van Pandora kiezen. En men krijgt het gevoel, dat datgene wat Tolstoy door het oog van zijn verbeelding zag, opnieuw een bijna onmiddellijke mogelijkheid is geworden in onzen tijd, wanneer de wereld slechts de wijsheid en de moed heeft het te grijpen. Door te bedenken dat „vriend schap slechts door vriendschap ge kocht kan worden”, of dat men geen „druiven van doornen leest”, „noch tarwe van onkruid”. Meermalen heb ben wijsgeeren betoogen gehouden, die alle feitelijk neerkwamen op deze eenvoudige stellinghet leven is een spiegel, het weerkaatst precies terug, wat men ervoor zet. Met andere Woorden, we krijgen uit het leven geen grein meer terug, dan we erin doen, en we oogsten wat we zaaien. Vele van onze moeilijkheden en te leurstellingen zijn terug te voeren tot het feit, dat we meenden te kunnen oogsten waar we niet gezaaid hadden of schoonheid en liefde te kunnen oogsten, waar we onverschilligheid of haat of oneerlijkheid zaaiden. En dat is ook een lesje, dat we in deze tijden van tegenspoed zoo uitnemend ge leerd hebben. De Amsterdamsche afdeelingen der S.D.A.P. hebben het nu definitief, met 134 19 stemmen uitgemaakt, dat de socialistische wethouders der hoofd stad als gevolg van het bekende con flict in den raad omtrent de salaris- politiek voor het gemeentepersoneel, zullen hebben af te treden. Dat zal dan ook prompt geschieden, maar vermoedelijk eerst in het najaar, ra het gewone zomerree és. Die termijn geeft aan de politieke partijen gelegen heid om zich te beraden over de oplos sing der komende wethouderscrisis' Gelyk we reeds eerder berichtten, wordt er in leidende politieke kringen te Amsterdam gedacht aan het ver wekken van een crisis college, waarin dan misschien ook weer twee der drie Dat ook deze regeering, welke er eene van sterke mannen en ten be hoeve van een sterk gezag bedoelt te zijn, niet te doen is om een afbraak van onze sociale politiek, bewijst de memorie van antwoord over de wette lijke regeling van de huisindustrie. De regeering bleek het geenszins eens te zjjn met de „sommige leden” uit de commissie van onderzoek der Tweede Kamer, die meenden, dat het betrekkelijke ontwerp in dezen tijd overbodig is geworden. Al moge de huisindustrie niet zijn gegroeid, aldus de memorie, de beteekenis van het ontwerp ligt in den zeer ellendigen toestand der arbeiders, die in de huis industrie werken. De regeering erkent, dat de mogelijkheid tot vastleggen van minimum-loonen het voornaamste doel van het ontwerp is, maar dat besteedt mede ook veel aandacht aan de inrichting der werkgelegenheden, kosten voor Delft bedragen f 1.200.1’00. De regeering houdt vast aan de in stelling van huisarbeidscommisaies met als voornaamste taak voor deze het ontwerpen van loonh«palingen. Een vrij omvangrijke controle op de naleving van de wet zal noodig blij ken. moesten we altijd over onzen dood loopen te prakkezeeren, maar we dienen vervuld te zijn van de ge dachte om goed te leven, opdat we als het oogenblik er zal zijn rustig weten te sterven, in het besef ook, dat iedere laatste ontmoeting, welke we met wien of wie ook heb ben gehad, door da achtergelatenen als een afscheid kan worden aange merkt. Waschlijn onder stroom. Te Hedel is Dinsdagmiddag by het café Jausen e<n ernstig ongeval ge schied, dat aan de 18 jarige Joh Brands het leven heeft gekost. Het meisje moest om eenige bezoekers door den achter het huis gelegen tuin te geleiden een waschlijn in de hoogte houden. Deze lijn stond echter, waarschijnlijk door ondeugdelijke electrische geleiding in het huis, on der stroom met het gevolg, dat het meisje getnffan werd en bewusteloos neerviel. Een dokter heeft nog ge tracht met behulp van zuurstofappa raten de levensgeesten weer op te wekken, doch mocht hierin niet meer slagen. Drift’s vuil naar de Noordzee. Delft heeft een nieuwe rioleering gekregen. De stad is n.l. aangesloten op ’t Haagsche net, zoodat dus voortaan ook het Delftsche rioolvuil naar de Noordzee zal worden afgevoerd. De Dezer dagen overleed tengevolge van een hart-ziekte Prof. Dr. Storm van Leeuwen, Leidsch hoogleeraar en zéér bekwaam geneeskundige. Hij was zelfs bekwaam genoeg om ook bet karakter en verloop van zijn eigen ziekte vast te stellen en in den laat- sten tijd wist hij, met zekerheid, dat wanneer de Heer van leven en dood niet in het ziekteproces ingreep, binnen zeer korten tijd het einde er zou zijn. Wat omwille van dat lot in het binnenste van den zieke omging, valt niet te zeggen, maar uiterlijk was de patiënt rustig en beheerscht. Zóó vertelden het later zijn vrienden, die hij een voor een bij zich had laten komen om... afscheid van ze te nemen. Afscheid, terwijl hy daar nog schijnbaar gezond en sterk in zijn stoel zat, zóó, dat de geroepenen het niet gelooven konden noch wilden, wat de hartlijdende hun met rustige zekerheid mededeelde. Er is naast het diep tragische van zoo’n afscheid, vooral ook iets hen Itch in. Velen zouden niet zoo sterk vermogen te wezen en.... daarom is het maar goed, dat de menschen het over het alge meen niet weten, op de hoeveelste bladzijde hun levensboek ten einde zal zijn. Da verjaring van de Koningin- Moeder. De wettelyke rege ling van de huisindustrie. De socialistische wethouders van Amsterdam treden af. Ontslag op groote schaal bij het Rotter- damsche gemeentelijke trambe drijf. Gemengd. Hoewel er niets was voorbereid, is de 75 ste verjaardag vau de Koningin- Moeder hier en daar met spontane geestdrift gevierd, hetgeen wel een bewijs mag worden geheeten van de groote populariteit der grijze vorst inne. Aardig vooral was de spontane bloemenhulde, welke de jubilaresse te barer paleize is gebracht. Een Baarn’s Oranje-Comi organiseert die hulde jaarlijks en het mooie er van is, dat men er niet voor behoeft in te schrijven en men voor deelname er aan geen lid behoeft te zijn, van welke vereeniging ook. Wie mee wil doen, schaart zich eenvoudig in de rij en mag tot vlak voor de Koningin- Moeder naderen, aan wier voeten hij dan op het bordes een paar thuis af gesneden bloemen nederlegt. Deze plaatselijke plechtigheid staat op het program der jaartyssche Emma- feesten in Baarn. Maar... dit jaar ineens was dit gebeuren tot een mas saal getuigen van duizenden uitge groeid. Uit verren omtrek hadden velen zich opgemaakt om aan de koninklijke jarige de gebruikelijke bloemenhulde te brengen en honder den vacantiegangers, die in het sei zoen zoo regelmatig over den grooten verkeersweg AmsterdamAmersfoort het paleis te Soestdyk passeeren, heb ben zich spontaan aangesloten. De jubilaresse zelve, alsmede de Koningin en prinses Juliana waren op het bor des van het paleis gezeten en namen met beminnelijke gratie en eenvoud de hulde der duizendkoppige drfilee- rende schare in ontvangst. De trappen van het bordes werden in minder dan een uur tijds onder bloemen bedolven. WORKUM. Geslaagd voor het Mulo- diploma B onze stadgenoot P deBoer. Va i de candidaten der Byz Ulo school alhier slaagden drie voor het diploma B en vijf voor diploma A Afgewezen geen, evenals het vorige jaar. I 2 Aug. Gisteravond gaf „Cres cendo” weer een concert op de mu- I ziektent. Niettegenstaande het vrij gure weer was er op het marktplein een aandachtig gehoor bijeen. Terecht werd de opmerking gemaakt dat men dit corps niet meer kende van j 1. Zate dagmiddag, waarmee tevens di keurige uitvoering van de gegeven nummers erkend werd. Woensdag 2 Aug. herdacht Ds. E. C. van der Laan, predikant bjj da Geref. Gem. alhier zijn 25 jarig ambts jubileum. ’s Avonds half acht werd den ambts jubilaris door de muziekvereeniging „Crescendo” een serenade gebracht. Om acht uur werd door Ds. van der Laan in de Geref. kerk een gedachte nisrede gehouden naar aanleiding van Psalm 48 vers 10. „O, God wy ge denken uwer weldadigheid in het midden uws tempels.” Zijn Eerw. wees er op, dat ook wij, evenals het volk Isrtël plichten heb ben om te gedenken. Dat wij moeten letten op de genadige beschikking van God, dat Hij aan menschen de ver kondiging van Zjjn Woord heeft op gedragen, waarvoor ons past de naam zijner goedheid te danken. Ds. v. d. Laan ontving zjjn oplei ding aan de Theologische school rn V. U. te Amsterdam en werd in 1908 candidaat. Den 2den Aug. van dat jaar werd hij in zijn eerste gemeente Driesum bevestigd. Op 25 April 1945 verbond hij zich aan de gemunte van Lollum en sedert 28 Sept. 1924 dient hij zijn tegen* >ordige gemeente. Zijn Eerw. vestigde de aanda.ht er op, dat het juist goed is, om op dezen dag met de gemeente samen te komen om de weldaden Gods aan hem bewezen te gedenken. Ook ons past het, evenals het volk Israël in den tempel deed, om gezamelijk Gods weldaden te gedenken in het midden der gemeente om daar te komen met onze lof en dank. Dan zal het ook strekken tot Zijne eere. Na het uitspreken van de gedachte nisrede werd den ambtsjubilaris toe gezongen door het Chr. Gom. Zang koor, waarna ouderling Riemersma het woord voerde namens de kerke- raad en gemeente van Workum en bood deze den jubilaris namens de gemeente een st<fl’->iyk bljjk van waardeering aan. Ds. van der Laan dankte voor de voor de hem toegesproken woorden en ook voor het hem geschonken cadeau. Daarna werd nog gezongen van Ps. 138 vers 1 waarna Ds. v. d. Laan voor ging in dankgebed. Vervolgens werd eerst 15 min. pauze gegpven. in welke tijd tevens gele genheid werd gegeven om den jubi laris persoonlijk te feiiciteeren, waar van door de aanwezigen een druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze werd de vergadering door Ds. van Rennes van Heeg, welko verzocht was de vergadering verder te willen leiden, heropend door het zingen van Ps. 75 vers 1. Allereerst werd Ds. van der Laan nu toegesproken door Ds. van Ren nes, welke de gemeente verzocht den ambtsjubilaris staande toe te zingen Ps. 134 vers 3 Daarna werd het woord gevoerd door ouderling van der Meulen van Driesum, vervolgens door Ds. Hoek stra van Lollum, welke den jubilaris namens de gemeente van Lollum een in koperwerk gedreven afbeelding van de Geref. kerk van Lollum aan bood. Verder toegesproken door Ds. Langhout van Heeg namens de clas sis, door den heer E. Wouda namens hot bestuur der Schoolvereeniging en door den heer S. S. Hobma namens de afdeeling van het Bijbelgenootschap „Koudum en Omstreken”, werd hierna door het zangkoor nog eenige liederen gezongen. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door den heer Dykstra van Driesum. welke nog liet zingen Ps. 119 vers 7. Daarna bracht Ds. van der Laan dank aan allen die hem hadden toegesproken en vooral de liefde die hem ook op dezen dag was bewezen. Nadat nog een tweetal liederen door de zangvereeniging ge- zongen was, liet Ds. van Rennes i nog zingen Ps. 105 vers 1, waarna hij Vriendschap kan slechts door vriendschap gekocht worden. Iemand mag gezag over anderen hebben, maar hij kan nooit hun hart bezitten, tenzij 5(j het zijne steeft. Wilson Zalig zijn de brengers van blijdschap, zalig zijn zij die we ten hoe op iemand s somberheid te schijnen met hun blijheid. Henry Ward Beecher. Het was zonder twyfel iemand met heldere blik en die uit de levensles sen die onze huidige tijd zoo vele er heeft, goede leering had getrokken, die opmerkteHet leven is ten slotte de som van kleine dingen. Verander de verhouding van mensch tot mensch er in een van liefde en vriendelijk begrijpen en hulpvaardigheid, en ge draagt op effectieve wijze by tot het algemeen welzijn. Dit nu is een wonderlijke gedachte. Die ons tegelijk van overdreven eigendunk, zoowel als van zelfvergui zing geneest. Immers, wij kunnen in ons eentje niet het geheele wereld denken veranderen, maar wat we wel kunnen doen is, ons steentje er toe bijdragen dat de atmosfeer in onze eigen omgeving gezuiverd en opge heven wordt, doortrokken van een andere geest. Eu het is duidelijk dat, wanneer dit in vele kringen gebeurt, de som van deze kleine kringen, die ten slotte samen de groote maat schappij vormen, zal zijn een maat schappij met een beter, gezonder, eeriyker, liefdevoller atmosfeer, waar in onrecht, oneerlijkheid, zelfzucht en misdaad nooit meer zulke groote af metingen kunnen aannemen, als het geval was in de jaren, die ten slotte tot de groote wereld ineenstorting hebben geleid. De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel rneer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familn berich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager j i i r FRISO S3-------Hl

Friso nl | 1933 | | pagina 1