te Workum op Maandag 4 September '33 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. M No. 35 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933. 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - Algemeen weekoverzicht Een Koninklijk jubileum. verklaar- FLORIS C. ;d worden, dat e grenzen van Binnenland. Kan de Crisis-Invoerwet ons helpen? De moeilijkheden voor de Twentsche industrie. Braat deserteert. Lochem’s feest. Salariskortingen. Het ontwerp tot wijziging van de kwistige bui te hebben gehad. Men heeft hem later trouwens de bevoegd heid betwist om stederechten te ver- leenen. Ook maarschalk Lyauty heeft van zijn onrust blijk gegeven in een rede, waarin hij ook hevig van leer trok tegen het nieuwe Duitschland. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Met denTwentschen nijverheid blijft het slecht gaan, niet alleen door de crisisomstandigheden, maar de pro ducten der Twentsche textielfabrieken dreigen, vooral in het verre Oosten, voor goed van de markt verdrongen te worden door den Japanschen han del, welke door den lagen Japanschen loonstandaard in staat is om de scherpste concurrentie te voeren. Men heeft gepoogd om door voortdurende loonsverlagingen in de Twentsche industrie de positie der Japanners eenigszins te benaderen, maar dat is nu wel een hopeloos werk gebleken. De verliezen der textielindustrie ne men regelmatig toe en daarnaast wordt de werkloosheid met den dag grooter. Thans heet het, dat minister Slotemakerde Bruine een ander plan overweegt om in den nood te voorzien. Alleen b.v. reeds aan de arbeiders, die op de Kon. Stoomweverij te Ny- verdal werkloos raakten geheel óf gedeeltelijk—moet wekelijks een som van 3500 gld. aan steun worden uitbe taald. Nu moet er op het oogenblik aan gedacht worden om de K.S.W. rechtstreeks met dat bedrag te steunen. Dan zou de concurrentie met Japan met succes hervat kunnen worden en de werklooze arbeiders zouden onverwijld aan den slag kunnen gaan. Ook Lochem heeft nu de viering van haar 700 jarig bestaan achter den rug. Zouden er nog meer gemeenten moeten volgen? De Graaf van Gelre schijnt 700 jaar geleden wel een erg Laten we ook een woord goeds zeggen van de nieuwe machthebbers in Berlijn. Ze hebben laten weten, dat buitenlanders, in Duitschland ver toevende, niet gedwongen kunnen worden om den Nazi-groet te brengen. Genadiglijk! Maar wél is ons duide lijk gemaakt, dat verwacht wordt, dat we óp zullen staan, wanneer ergens in onze tegenwoordigheid een natio naal lied wordt gespeeld of gezongen, waaronder ook het Horst Wessellied is te verstaan. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De Valera heeft de organisatie der fascistische Blauwhemden in Ierland nu toch verboden, nu de aangekon- digde parades van j.l. Zondag ondanks het verbod toch zijn doorgegaan. Het lersche fascisme is dus een verboden beweging gewordentegen overtre ders van het verbod kan zelfs de doodstraf worden uitgesproken. Merk waardig is, dat De Valera vroeger zelf zoo’n verboden organisatie (het republikeinsche leger) heeft geleid en toen nagezeten werd door den huldigen leider der Blauwhemden, die toen organisator en bevelvoerder was der vrijstaatspolitie, generaal O’Duffy In België is een eigenaardige be lastingbron aangeboord, n.l. op het vertoeven van buitenlanders in het land. Als het bezoek langer duurt dan 14 dagen, moeten we er voor gaan betalen. De opbrengst wordt geschat op 10 millioen. Maar hoeveel zal er door verminderd vreemdelingenver keer worden verloren Crisis-Invoerwet, beoogende om naast kleine gelijke invoercontingenten ook het toestaan van bijzondere contin genten mogelijk te maken aan landen, welke daar iets, n.l. een wederdienst tegenover onze export, voor in de plaats bieden, wordt gunstig beoor deeld als een maatregel, welke tot het gestelde doel zou kunnen leiden, als niet... Dat is het ’m juist. Vrij al gemeen overheerscht het gevoelen, dat er geen mogelijkheid van uitvoe ring van het gemaakte plan bestaat. We zitten vast aan onze handelsver- dragen, welke zoo goed als alle de meest-beguastigings-clausule bevat ten. D. w. z.als we aan eenig land bepaalde haudelsfaciliteiten verleenen, dat dan automatisch alle andere lan den mede van die voordeelen proii teeren, wanneer ze met ons land een meest-begunstigingsverdrag hebben gesloten. Op die verdragen is ook de overeenkomst van Ouchy afgestuit. We waren met België en Luxem burg in Ouchy overeengekomen, dat de onderlinge tolgrenzen, uitsluitend voor den ouderlingen handel, geleide lijk lager gesteld zouden worden. Andere staten zouden zich by deze overeenkomst kunnen aansluiten. Ze deden dat echter niet, maar wel liet Engeland weten, dat de Engelsche handel op grond van gesloten meest- begunstigingsverdragen óók van een eventueele verlaging der tarieven moest profiteeren. Zonder tegen prestaties. En daarom is het verdrag van Ouchy nimmer üitgevoerd kun nen worden. Buitenland. Gandhi vrijgelaten! De poli tieke spanning om Centraal- Europa. De Blauwhemden buiten de wet. Buitenlanders in België belast. Geteisterd China. Gandhi, de machtige, heeft zijn in- vrijheid-stelling toch maar weer weten af te dwingen van de Indische regee- ring en wel met het oude, beproefde middel van de hongerstaking. Is het zwakte geweest van de Indische regeering? Er is geen durf voor noodig om een gevangene in den dood te laten gaan," dien hij zoekt, noch om met militair geweld de oproerige bewegingen te laten onderdrukken, welke van Gandhi’s martelaarschap het gevolg zouden zQn geweest. Wél moedig mag het geheeten worden, dat de regeering, om de noodzaak te ontgaan een hevig volksverzet bloedig te onderdrukken, het heeft aangedurfd om het odium van zwakte of lafhartig heid op zich te laden. Het aanzien van den Mahatma heeft door de beslissing van de regeering zeer zeker gewon nen de buitengewone macht van Gandhi in’toog der onontwikkelde massa moet de suggestie, welke reeds van zijn persoonlijkheid uitging, ongetwijfeld hebben vergroot. Thans dient afgewacht, hoe de Mahatma zijn vrijheid zal gaan gebruiken. Allereerst zalhjj misschien herstel moeten gaan zoeken van zijn verzwakte gezondheid China is wel een zeer ongelukkig rijk, altijd geteisterd door burgeroor log en zeer vaak door natuurrampen. Nu weer hebben heftige stormen en overstroomingen halve provincies ver woest. Er moeten 10 millioen menschen dakloos zijn. Daarbij Is een Ouwer- kerksche wervelstorm, als we deze week met vermelding van alle afge rukte dakpannen in de kranten be schreven vinden, toch eigenlijk maar kinderspel. In de laatste dagen heeft het trouwens op heel het ondermaan- sche nog al erg gewaaid. Ook München is door een orkaan bezocht; een kamp van de Hitlerjeugd bij die stad is bijna geheel vernield en daarbij kwa men een paar ernstige persoonlijke ongelukken voor. groote uitgestrektheid lands in Noord- Holland overstroomd werden dan natuurlijk de oorlog van 1914-1918, waarbij Nederland weliswaar buiten den strijd bleef, doch heftig in het nauw werd gedreven door de oorlog voerenden, die onze schepen torpe deerden of vasthielden, de zeeën om ons heen bezaaiden met mijnen en het Nederlandsche volk en zijn handel, scheepvaart en nijverheid in bitter- sten nood brachten. En daar tusschen- door kwamen natuurlijk de binnen- landsche moeilijkheden, die de oude ren onder ons nog versch in het geheugen liggen. Doch nimmer stond Nederland zoo dicht bij de revolutie en werd het koningshuis zoo zeer bedreigd, als in de Nov mberdagen van 1918. Nadat pas op 9 September 1918 het Kabinet Ruys de Beeren- brouck was opgetreden, woei op 9 November 1918 de Duitsche revolutie- gedaebte naar Nederland over. Op 11 November hield Mr. Troelstra, de leider van de Sociaal-Democratische kamerfractie te Rotterdam een ge ruchtmakende rede, waarin hij ver klaarde, dat thans het oogenblik gekomen was, om te beslissen, of ook niet in Nederland de hoogste macht moest gelegd worden in de hand van arbeiders- en soldatenraden, waaraan de z.g. bourgoisie zich zou moeten onderwerpen. Op dezelfde wijze sprak Mr. Troelstra daags daarop in de Tweede Kamer, waarbij hij de: „Onze noodzakelijkheid en onze onmisbaarheid geven ons het recht naar de macht te grijpen Volgens Troelstra was het leger onbetrouwbaar, terwijl de regeering niet op 2/3 ja misschien wel 3/4 der politie kon rekenen. In de Harskamp kwam het tot muiterij. Doch de re geering verloor haar tegenwoordig heid van geest niet. Ze vaardigde een door alle ministers onderteekend manifest uit, waarin ze een beroep deed op het gezond verstand der be volking om het wettig gekozen gezag te steunen. Overeenkomsten met de geallieerde mogendheden, betreffende groote, aan de Nederlandsche regeering te leveren voorraden zouden bij ernstige on lusten hier te lande krachteloos wor den. Het dus gesproken ernstige vermaan miste zijn uitwerking niet. Al kwam het te Amsterdam tot bloe dige botsingendoch tenslotte bleef in het geheele land de rust gehand haafd, alle partyen, behalve de revo lutionaire, sloten zich aaneen om de constitutioneele rechten en vrijheden te beveiligen. De stemming sloeg om ten gunste van de meer bezadigden, de band met het koningshuis scheen niet geheel verzwakt te zijn en zoo had op 18 November op het Malieveld te 's-Gravenhage een grootsche be- tooging plaats ter eere van de Koningin, hetgeen als het ware het sein was voor een geheele reeks van dergelijke volksuitingen in alle deelen van ons land. En den twintigsten November vaardigde de Koningin een proclamatie uit, waarvan het slot luidde: „Het is ons vast voornemen, voorgenoemde hervormingen door te zetten, en aan te vullen met de snel heid, die past bij den polsslag van dezen tijd. Reactie zij uitgesloten. Wij moeten vooruit!” En onder indruk van deze koninklijke beloften voerden de Staten Generaal den acht-urigen werkdag in met een maximum werk tijd van 45 uren per week. Dit z(jn slechts enkele grepen uit de dikwijls heftig bewogen jarenvan de regeeringsperiode der Koningin, waarvan men in deze dagen het vijf en dertig-jarig jubileum herdenkt. En wanneer men ziet hoe in al deze jaren de Koningin zich steeds heeft ingespannen haar strenge opvatting omtrent haar taak te verwezenlijken, dan is het te begrijpen, dat in vele kringen de wensch is wakker gewor den om van de waardeering, die men voor het huis van Oranje koestert, te getuigen. (Nadruk verboden.) De menschen schenen het vroeger prettiger te vinden om in een stad te wonen dan tegenwoordig. Onze waar deering gaat nu in hoofdzaak uit naar lage belastingen en die moet men in een stad maar niet gaan zoeken. B(j het opmaken van de ontwerp begroting voor het volgend jaar stond het hoofdstedelijk bestuur aanvankelijk voor een tekort van 13i/2 millioen. Door allerlei bezuini gingen van alle subsidies gaat b.v. 15 pCt. af is het geraamde tekort toch weer gedekt kunnen worden, maar niet zonder dat het gemeente- personeel weer een paar veeren moet laten, o.a. door vermindering van toelagen, door verlaging van de hooge salarissen enz. Van het gemeenteper- soneel moet tesamen f 1 400 000 komen. Ook minister Colyn heeft laten weten, dat hij voor het sluitend maken van de rijksbegrooting voor alle Nederlanders harde maatregelen heeft moeten beramen en zich tot zyn leed wezen bovendien voor de noodzake lijkheid zag geplaatst om een nieuwe korting op de salarissen voor rijks personeel voor te stellen. De regee ring zal haar bett doen om voor 1 Januari 1935 een nieuwe Rykssalaris- regeling te laten scheppen en op di«n datum te doen ingaan, maar tot dai acht de regeering het noodig: ie. Om de bestaande crisiskorting over de geheele linie met 5 pCt. te verhoogen 2e. Om den bestaanden ongehuwden- aftrek ad 3 pCt. te verhoogen met 1 pCt. voor elk jaar naden 25 jarigen leeftijd tot een maximum van 10 pCt. op 32-jarigen en ouderen leeftijd. De Duitsche politiek blijft heel de wereld in een steeds meer g sprikkelde spanning gevangen houder. De radio- hetze tegen Oostenrijk blijft onver zwakt doorgaan en daarover is men natuurlijk in Londen en Parijs zeer ontsticht. Beweerd wordt, dat beide regeeringen de zaak tóeh nog voor den Volkenbond zullen brengen, ondanks den tegenzin daartoe van Mussolini. Die is óók niet van de anti Oosten- rijksche campagne vanuit Müichen gediend, maar in zijn verzet daartegen zoekt hij geen samenwerking met de regeeringen van Frankrijk en Enge land. Mussolini heeft zoo z(jn eigen methode en.... zijn eigen belangen. Hij zal, als het noodig mocht worden, Oostenrijks zelfstandigheid tegenover Duitschland zeker beschermen, maar met het doel om Oostenrijk nauwer te brengen tot Hongarije en zoo mo gelijk ook tot Roemenië, tégen Joego slavië In Parjjs vertrouwt men Mus solini volstrekt niet ter zake, wat in de pers duidelijk tot uiting wordt gebracht. Men vreest, dat Italië Frankrijk poogt te verdringen uit de hegemonie, welke het in Zuid-Oost- Europa bezit, „wakende” over de belangen der z.g.n. Kleine Entente. 6 September 18981933. Men maakt zich dezer dagen op om een vrijwel uniek feit in de geschie denis, en zeker van ons vaderland te herdenkenn.l. het feit, dat een vrouw gedurende 35 jaren aan het hoofd van den Staat heeft gestaan. Want op 6 September zal het 35 jaar geleden zijn, dat de Koningin de eed op de grondwet afiegde. welke luidt: „Ik zweer aan het Nederlandsche volk, dat Ik de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat Ik de onafhankelijk heid en het grondgebied van den Staat met al mijn vermogen zal ver dedigen en bewarendat Ik de alge- meene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle Mjjne onderdanen zal beschermen, en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te Mijner beschikking stellen, zooals een goed Koning schuldig is te doen. Zoo waarlijk helpe My God almachtig Wanneer men de nuchtere chrono logische feiten naslaat, dan treft men de volgende notitie aan„Wilhelmina, Helena, Pauline, Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz. enz. den 31sten Augustus 1880 te 's-Gravenhage geboren, dochter van Z. M. Koning Willem III en H. M. Koningin Adelaide, Emma, Wilhelmina, Theresia, geboren Prinses van Wal deck en Pyrmont, volgde haar vader den 23sten November 1890 op. onder regentschap van haar moeder. Ze werd den zesden September 1898, na volein diging vanhaar achttiende levensj aar te Amsterdam gekroond en aanvaardde daarmede zelf de regeering. Den zevenden Februari 1901 huwde zij met Z. H. Hendrik, Wladimir, Albert, Ernst, Hertog van Mecklenburg, enz. enz. Uit dit huwelijk werd den der- tigsten April 1909 te 's-Gravenhage een dochter geboren, genaamd Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg en Kroonprinses der Nederlanden.” Men kan over de principieele kwestie van het koningschap en de plaats en beteekenis daarvan in de moderne maatschappij van meening verschillen, de onbevooroordeelde toeschouwer echter zal niettemin moeten erken nen, dat de jeugdige vorstin, op hoe uit nemende wjjze ook voorbereid, voor een moeilijks taak werd gesteld. En dat de vijf en dertig jaren van haar regeering een tijdperk omvatten, waarin naast veel schokkende ge beurtenissen op allerlei gebied, ook talrijke omwentelingen en hervormin gen op sociaal en binnenlandsch politiek gebied plaats grepen. Bij al deze dingen kan gezegd worden, dat de Koningin binnen de grenzen van haar grondwettelijke bevoegdheden, inderdaad steeds heeft gepoogd naar beste weten en kracht de hooge plicht te vervullen, welke in de vorenaan- gehaalde plechtige belofte bij de troonsbestijging afgelegd, besloten ligt. Onder de schokkendste gebeurte nissen, welke in de afgeloopen vijf en dertig jaren voorvielen en waarbij ons land direct of indirect betrokken was, kan men noemen het geschil met Venezuela, waarbij het in Novem ber 1908 tot een vlootdemonstratie In de Venezolaansche Wateren kwam, waarbij twee schepen door de Neder landsche marine genomen werden; de herdenking van de honderdjarige bevrijding uit de Fransche heerschap- p(j in 1913; de watersnood van 1916 tengevolge van den storm, die 13 Januari 1916 Nederland teisterde, een doorbraak van een deel der Zuider- zeedijken veroorzaakte, waardoor een WORKUM. Ds. Chr. Eerhard alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Hillegom, aangenomen. 31 Augustus-’viering - Workum. Ons Oranje-comité tot voorbereiding en regeling van de viering van den verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin, heeft tengevolge van ver hindering van den voorzitter niet aan zijn belofte van verleden jaar kunnen voldoen om reeds in Juli eene ver gadering te beleggen, ter bespreking van eene algemeene eenigszins groo tere feestviering dan tot dusver ge bruikelijk was. Misschien zijn de ernstige tjjden er ook niet naar om daaraan veel te besteden, maar toch willen wij niet nalaten om deze heugelijke dag met gepaste vreugde te gedenken. Het comité meent, dat dit nooit beter kan geschieden dan met de organisatie van een feest in de eerste plaats voor de schooljeugd. Laat de opbrengst van de collecte zulks toe, dan zal nog worden nagegaan wat verder aan de burgerij zal kunnen worden aangeboden. Om reeds dadelijk de burgers meer te doen genieten van de feestvreugde, heeft het comité besloten de kinder spelen weer te houden in de stad, langs de heele Wijmerts en niet op het speelterrein zooals verleden jaar is gebeurd. Wel is het weiland in zoover meer geschikt, omdat b(j het spelen een val op het groene gras minder hard aankomt dan op de straatstee nen en ook het straatvuil is soms een hindernis, maar een weinig oplettend heid kan die bezwaren wel wat be perken en de algemeene feestvreugde komt eerst tot zyn recht, als de heele stad vervuld is van de beweging der jeugd. De aanblik der spelende kinderen in hun feestkleading, versierd met oranje, is op zich zelf reeds een feest Zou de heer Braat, onze zonne(iyd)- koning, voor goed voor de Neder landsche politiek verloren zijn Men weet, dat hy zich erg gedupeerd ge voelde, doordat, niettegenstaande z(jn geweldige stemmenmeerderheid bo ven een andere candidaat op zijn lijst, Mr. Vervoorn, toch deze laatste bij de jongste Kamerverkiezingen verkozen werd verklaard als gevolg van een eigenaardige technische con structie van zekere kieswetbepalingen. Hij heeft er op aangedrongen, dat Mr. Vervoorn vrijwillig zijn plaats voor hem zou inruilen, maar dat gebeurde niet. Toen wachtte de heer Braat de uitspraak af van de algemeene vergadering der Nationale Boe ren-, Tuinders- en Middenstands- partij, welke deze week gehouden is. Er waren moties ingediend om van Mr. Vervoorn het bedanken als kamerlid te eischen en van het hoofdbestuur het heengaan als zooda nig, maar de eerste motie werd inge trokken en de behandeling van de tweede tot een volgende vergadering uitgesteld. Toen stond de heer Braat op, bedankte voor het lidmaatschap van de partij, welke hi) gesticht en geleid had en ging, onder doodsche stilte der vergadering, heen. Om een nieuwe partij gaan stichten? De trouw van veel menschen gaat ten opzichte van een „partij” niet verder dan tot daar, waar het eigen belang ophoudt. Paardenmarkt FRISO. B-

Friso nl | 1933 | | pagina 1