Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I te Workum 5 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933. No. 36 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. WIJ MENSCHEN... - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 -•- t FLORIS C. en van de 1 4- £2671.251/2 -_ 946.78 f 1724.471/2 f xöb 842.18 -198.175 52 f 11.333.34 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familie berich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager oplossing aan de band een verande ring in het cor tract van de termijnen in twee halfjaarlyksche betalingen. In dat geval is immers de gelegen heid opengesteld dat een pachtsver- mindering tot 50 pCt. kan worden toegewezen. De heer de Vries voelt het meest voor dit voorstel en zou daarom met den pachter en de borgen direct een zoodanige contractswijziging willen vaststellen. De heer van der Gaast merkt op dat de uitspraak van den kanton rechter over één termijn gaat en niet over het geheele jaar, hoewel daar mee wel eenigszins rekening wordt gehouden. Spr. is daarom van oordeel dat die wijziging voor den heer Haytema minder verkieselijk is, maar als deze er niets tegen heeft, is het spr. goed. Met gebleken goedvinden van den pachter en borgen kan vervolgens ook de Raad zich met de voorgestel de contractswijziging vereenigen. Tegen stemde alleen de heer Brandsma. Een verdere beslissing op het ver zoek werd hiermee dus voorloopig overbodig gemaakt. Punt 5 Rapport van de commissie belast met het onderzoek van de re kening 1932 van het Burgerlijk Arm bestuur en het Stadsburgerweeshuis. Op voorstel van de commissie, be staande uit de heeren Dykstra, van der Gaast en Haytema, worden die rekeningen zonder hoofdelyke stem ming goedgekeurd tot de volgende bedragen Burgerlijk Armbestuur Ontvangsten Uitgaven Nadeelig slot Stadsburgerweeshuis. Ontvangsten Uitgaven f 13.714.90 -14 458 90 f 744- f 153 673.14 -161.758.58 f 8.08544 in 1936 of '37 gewenscht, terwijl de voorz. van meening is dat hiermee nog wel eenigen tyd gewacht kan worden, om direct geen verdere uit gaven aan het in orde brengen van het kerkhof ten koste te leggen. De voor den tijd van 10 jaren met de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente gesloten overeenkomst betreffende de huur en het gebruik van de oude begraafplaats loopt op 1 Januari 1936 ten einde. Voor het volgende tijdvak zal wel een andere, nieuwe overeen komst gesloten moeten worden. Over een en ander ontwikkelen zich thans breedvoerige besprekin gen. De heer Ferwerda is evenals de voorz. van oordeel dat er nog genoeg grafruimte, al is die minder gewenscht, op de oude begraafplaats aanwezig is. De heer de Roest kan echter geheel met de meerderheid van B. en W. instemmen om met enkele jaren het nieuwe kerkhof open te stellen. De heer van der Gaast zou tegen 1936 met verdere werkzaamheden een aanvang willen maken. Ook de heer Dykstra acht dat het beste of anders op eenvoudige wijze voorloopig in orde te brengen. De paden bQv. alleen met sintels te dek ken. Dan zal het misschien een be drag van f 1500 komen te kosten, maar in geen geval zou spr. daar nu al een doodgraverswoning enz. geheel in orde willen laten brengen. Daarvoor blijkt trouwens geen der leden nog iets te gevoelen. Het gaat alleen om het aanbrengen van be planting en paden en een eenvoudige afsluiting. De aanleg van paden raadt de heer van der Gaast af in die versche grond en het onderhoud heeft men dan ook al tot 1936 toe. Spr. zal ook tegen een voorstel tat openstelling in 1936 stemmen, omdat hij de beslissing over deze belangrijke kwestie heden avond absoluut niet noodig vindt. Met 7 tegen 4 stemmen wordt aan genomen het voorstel om in 1936 of '37 de nieuwe begraafplaats open te stellen. Tegen de heeren van der Gaast, Westendorp, Dijkstra en Ferwerda. Na verschillende discussies wordt een voorstel om de beplanting en een afsluiting te laten aanbrengen met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Westendorp en Ferwerda. Eveneens met 9—2 stemmen, die van de heeren van der Gaast en Westendorp, wordt de commissie voor de werkverschaffing de aanleg van de paden facultatief toegestaan. Punt 9. Beraming van middelen tot bestrijding van de werkloosheid. De voorz. deelt allereerst mede dat de hoop op een aanstaande verbete- van den Trekweg Workum—Bolsward wel eenigszins verflauwd is. Toch moet een geschikt werkobject gevon den worden voor werkverschaffing waarom weer de toevlucht is genomen tot het strand. Een egalisatieplan is by de Heide-Mij. in onderzoek. Een goede toegang tot het strand zal ook hiervoor noodig zyn en daarom is de gem.-arch. opgedragen een plan met kostenberekeng op te maken van een weg langs het Zool over het Groene strand. De kosten hiervan tot het Gele strand, met brug over het zgn. Spui, zijn geraamd op een goede f 10.000. Hierin zit veel arbeidsloon en weinig materiaal, terwyl de te ge bruiken grond vlak by te verkrijgen is. Aan werkloon zit nl. in de ge raamde som een kleine f 8000, wat uit werkverschaffingsoogpunt dus bijzon der geschikt is. Door subsidie van het Rijk zal het bedrag wat ten laste van de gem. blijft, tusschen de 4 a 5000 gld. beloopen. De verwachtingen van het strand als badgelegenheid of iets dergelijks, slaat spr. niet hoog aan, maar in ieder geval opent deze te maken weg ook te dien opzichte mogelijkheden. Bovendien zal men meer zekerheid van een stabiele diepte van het Zool hebben. De heer Leeuw zag in een egali satie van het strand veel meer heil, en ook de heeren Dijkstra en Wes tendorp zijn geen bewonderaars van het plan. De laatste zegt tegen te zullen stemmen, daar het werk abso luut onproductief is. De heer Gaastra zou de werkzaam heden aan de Trekweg ook veel productiever vinden, maar wanneer daar niet begonnen kan worden, moet er toch een ander werkobject gevon den worden. De heer Brandsma toont de nood zakelijkheid hiervan aan met enkele cijfers over het werkloozental en baar denken door, we vermenigvul digen er de kwaliteit van onze ge dachten honderdvoudig door, hetgeen zijn stempel op ons zal drukken door een blijmoedig uiterlijk, waarnaar de menschen ons zullen beoordeelen. En een licht, dat op een berg gesteld is, kan niet verborgen zijn. Het is een schoon ideaal, om zulk een licht te willen worden, een licht voor anderen te zijn. Want, zooals iemand eens in Great Thoughts op merkte, indien het waar is dat een op Maandag 4 September '33 r u r waar dat een mooi karakter als een baken ishet verlicht niet alleen, maar het waarschuwt ook en het leidt.het schijnt het helderst als de wolken donker zijn en de aarde als ’t ware aan het oog onttrokken is door de duisternis. Een goed voorbeeld is tien maal overtuigender en van meer waarde en kracht, dan alle mooie woorden of vermaan. Maar we kunnen nimmer „goede voorbeelden” worden, als we niet eerst geleerd hebben over onze gedachten te waken en te zorgen, „goed” te denken en de kwaliteit van ons denken steeds op te voeren. Daarvoor zijn wij denkende wezens, wy menschen. (Nadruk verboden.) Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Woensdag 30 Augustus 1933, ’s namiddags 7 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Even na de opening verschijnt het ontbrekende lid de heer Leeuw, zoo- dat de uit 9 punten bestaande agenda door een voltallige vergadering in behandeling wordt genomen. Punt 1. Notulen van de vergadering van 8 Juli 1933. Deze worden onveranderd goedge keurd. Punt 2. Ingekomen stukken mededeelingen. a. Resoluties van Ged. Staten hou dende goedkeuring van de wijziging van de begroeting 1932 en begroeting 1933. b. Alsvoren houdende bericht dat het raadsbesluit tot wijziging motor- en rij wiel verordening door hen is ontvangen. c. Schrijven van de N. V. Intercom munale Waterleiding te Leeuwarden dat aan de garantie wegens water op brengst in deze gemeente over 1932 een bedrag ontbreekt van f810.30. d. Schrijven van dezelfde N. V. dat het dividend over 1932 is bepaald op 43/4 PCt. e. Verslagen over 1932 van 1. den Provincialen Keuringsdienst; 2. de N. V. Intercommunale Water leiding gebied Leeuwarden; 3. de Vereeniging „Chr. Bewaar school” alhier met begrooting voor 1934 4. de R. K. Bewaarschool alhier, met begrooting 1934. geen ernstige bezwaren dit voorstel over te nemen, zoodat de beslissing tot de volgende vergadering wordt uitgesteld. Een verzoek van den gem.-architect om evenals voorgaande jaren weder om de betrekking van leeraar in het vakkundig teekenen voor timmeren en smeden aan de Vakteekenschool te mogen waarnemen, met begelei dend schrijven van het bestuur dier school, wordt alsnog aan de stukken toegevoegd. Uit het schrijven blijkt dat alleen in geval geen bevoegde leerkracht gevonden kan worden, tot benoeming van den gem. architect kan worden overgegaan. De heer Gaastra geeft een nadere toelichting, maar uit de discussie die volgt blijkt geen volle Instemming met het verzoek. Een voorstel om ook over deze dis pensatie tot het bekleeden van neven betrekkingen in de volgende verga dering te beslissen, wordt verworpen met 6—5 stemmen. Vóór stemden de heeren de Roest, Haytema, Westen dorp, Ferwerda en Brandsma. Tegen de heeren van der Gaast, Faber, Leeuw, de Vries, Gaastra en Dijkstra. Hierna wordt een voorwaardelijke vergunning met 8—3 stemmen ver leend. Het moet dan echter duidelijk gebleken zijn dat alle moeite vruchte loos is gebleven. Tegen stemden de heeren de Roest, Westendorp en Ferwerda. Punt 3. Aanbieding van de gemeente- rekening over 1932. Door den voorz. worden benoemd als leden van de commissie tot nazien van deze rekening de heeren Dijkstra, de Roest en Leeuw. Gewone dierst Inkomsten Uitgaven Nadeelig slot Kapitaaldienst Inkomsten Uitgaven Nadeelig slot Punt 4. Verzoek van H. S. Haytema- pachter van de sluis etc. om de pachtsom over het kwartaal Mei—Aug. 1933 met 30 pCt. te verminderen. Adressant verzoekt om op den pachtsom Mei—Aug. 1933 groot f600 een reductie van 30 pCt. toe te staan. Over het pachtjaar Mei 1932—1933 is onlangs een verzoek om een pacht- vermindering van 50 pCt. afgewezen, maar door gebruikmaking van de Crisis-pachtwet is toen een ontheffing verleend ten bedrage van f510. B. en W. vinden echter geen aanleiding het toen door den Raad ingenomen stand punt te herzien, waarom zij dan ook voorstellen dit verzoek af te wyzen. De heer Ferwerda opent de rij van de sprekers, die over dit punt het woord voeren. Spr. meent dat nu de heer Haytema met cijfers van de resultaten van z’n bedryf komt, deze uitkomsten recht geven op pachtver- minderingof hebben B. en W. aan merkingen op die cijfers? De heer Gaastra wil er op wyzen dat de uitkomsten in een veehouders- bedrjjf moeilijk over 3 maanden te beoordeelen zjjn, en bovendien zou spr. niet een precedent willen schep pen om bij elke termijnbetaling re ductie toe te staan, maar dit alleen na afloop van het geheele pachtjaar of te handelen, zooals tot nu toe steeds geschiedde. De heer van der Gaast is altijd huiverig geweest om zich te mengen in besprekingen over deze kwestie, daar hij borg is. Mocht uit dien hoofde be zwaar worden gemaakt tegen deel neming aan de discussie dan zal spr. zwijgen. Nadat de voorz. antwoordt dat borg zijn geen wettelijk beletsel vormt om zich nu uit te spreken, geeft de heer van der Gaast een berekening van de verschillende huurwaarden over het geheele jaar en dan blijkt een reductie gewettigd. Wanneer het mo gelijk is, is een minnelijke schikking immers beter dan een beslissing van het bureau voor crisis-pachtzaken. Spr. verzekert dat hij aan de vorige beslissing van dat bureau part noch deel heeft gehad. De heer Brandsma zou alleen over het heele jaar willen oordeelen, maar dan voor elke termijnbetaling reeds nu een voorloopige korting van 25 pCt. willen toestaan. Aan het einde van het jaar kan worden uitgemaakt welk percentage noodig is. Ook de heer Ferwerda voelt hier wel voor. De heer Gaastra geeft als goede stelling van de nieuwe begaafplaats Waar af; wegens diefstal gepleegd door den vorigen secretaris-boekhouder -1281.18V2 Batig slot f 44329 Wat betreft het Burgerlijk Armbe stuur had de commissie als opmer king naar voren gebracht, dat het volgens haar wenschelyk wordt ge acht dat de op de staten van we- kelijksche bedeeling voorkomende bedragen wegens uitkeering aan werkloozen in het vervolg nader te specificeeren. De bedragen waartegen gebouwen etc. van het Stadsburger weeshuis tegen brandschade verze kerd zyn, leken haar voorts aan den hoogen kont. De heer de Roest deelde mede dat die bedragen voor het dienstjaar 1933 reeds tot bijna de helft zyn geredu ceerd. Punt 6 Voorstel van de commissie voor de Strafverordeningen tot wijzi ging van de Algemeene Politiever ordening. Een drietal wijzigingen w.o. aan vulling van het verbod „zonder noodzaak stil te staan of op andere wijze te verblyren op het voor ryverkeer bestemde gedeelte der straten” met „en op heel de bestrating gelegen langs de westzijde van de Markt”, worden zonder hoofdelyke stemming aangebracht als werd voor gesteld. Punt 7. Benoeming van een onder wijzeres aan de O. L. school. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Oct. ’33 te benoemen tot onder wijzeres aan de Openbare Lagere school, mej. D. E. Brandenburg te Leeuwarden, die onlangs wegens reorganisatie van het O. L. onderwijs te Leeuwarden op wachtgeld is ge steld. De ingewonnen inlichtingen luiden onverdeeld gunstig, terwijl tevens aan de verplichting om een wachtgeldster te benoemen wordt voldaan en zoodoende aanspraak kan worden gemaakt op de vergoeding van haar jaarwedde uit ’s Rijks kas. Benoeming met algemeene stemmen volgde op deze toelichting. Punt 8. Overweging van de vraag, wanneer de nieuwe begraafplaats in gebruik zal worden genomen en in verband hiermede eventueel bespre king van een plan tot indeeling en beplanting. Uit het prae-advies van B en W. bljjkt dat de commissie voor de werkverschaffing na gereedkomen van het grondwerk (binnen 2 weken) de indeeling en verdere inrichting van het kerkhof ter hand zou willen ne men. De meerderheid van B. en W., de beide wethouders, achten open- „Het is onze dagelyksche plicht te bedenken dat onder alle om standigheden des levens,... het gedrag van ieder menschelyk wezen min of meer het geluk van anderen beïnvloedt, speciaal van hen, die onder het zelfde dak wonen; en dat, aangezien het leven voor het grootste deel niet bestaat uit grootsche mo menten, doch uit kleine, alle- daagsche dingen, het schenken van zoo groot mogelyken vrede en blijheid aan die kleine mo menten, het meeste bydraagt tot het algemeen welzijn.” LEIGH HUNT. Nietwaar, wanneer wy menschen eens even terdege willen onderstree pen, welk een eindeloos verschil er bestaat tusschen ons en de andere schepselen der natuur, bijvoorbeeld tusschen ons en de dieren, dan zeggen we dadelijk, nietwaar, wij menschen. wjj zjjn denkende wezens.Juist, juist, w(j menschen zijn denkende wezens, wjj hebben het vermogen gekregen, te denken en daarmede onze handelingen te richten, terwijl het „redelooze” dier, slechts zijn instinct heeft. Dus: we denken. Nu, dan wordt het voor sommigen van ons hoog tijd, dat we van deze gave wat meer en beter gebruik gaan maken. Want Beatrice E. Green had wel volkomen gelijk, toen ze onlangs in News (Vancouver) opmerkte: dit zjjn tijden om na te denken ernstig na te denken. Ons vermogen om te denken kan tot groot nut worden aangewend, als we het op de juiste manier gebruiken; want als het gaat spannen, of, zooals het in den volksmond heet, als het puntje bij het paaltje komt, dan speelt de kwaliteit, de hoedanigheid van onze gedachten een groote rol. De zaak is nu eenmaal zoo gelegen, dat we ons gemoed tot een schatkamer kunnen maken van waardevolle dingen; maar we kunnen er ook een vergaderplaats van afval van maken. We kunnen heel wat leeren, als we zoo door het leven gaan. En toch schijnen er een heele- boel menschen te zjjn, die er vrede mee hebben met alleen maar te gaan neerzitten zonder hun vermogen tot denken voor eenig goed doel aan te wenden. Zoo ze al ooit denken, gebeurt dat maar al te dikwijls op een doellooze manier over dingen die geen goed doen, en dikwijls eerder kwaad veroorzaken. Maar aan den anderen kant kunnen we geregeld de kwaliteit van onze gedachten verhoo- gen we kunnen het tot gewoonte maken eiken dag iets te leeren, dat nieuw is on van nut, iets, dat mis schien in een of ander verband met ons dagelijksch werk staat, of het kan ook de gedachte van een of anderen grooten denker of schrijver zjjn, de harmonie van een groot musicus, een of ander wonder der natuur... wat een rijkdom zouden we op die manier in de schatkameren van ons denken, van ons gemoed opstapelen. En dat zjjn inderdaad rijkdommen, die niet vergaan door roest of mot. Onwillekeurig denken sommigen van ons, dit lezend, dat het leven op zoo’n manier een taaie boel zou wor den, een „droge” geschiedenis, dat ze op die manier dus feiteljjk zichzelf van allerlei genoegeljjks zouden be- rooven. Maar het tegendeel is waar: we hoeven immers geen enkel genoe gen, geen enkele verheuging op te geven, welke het gezonde verstand ons zegt dat het goed is om die te genieten. Juist door onze tjjd zoodanig goed te besteden door dit opzamelen van des schatten de geestes, verhoogen we ons vermogen om van de goede en mooie dingen meer en beter en dieper te genieten. We krijgen er aeer voedsel voor werkelijk, vrucht- ting veroorzaken voor de omringende beeld niet te schenden, alles gevoelt voor een geleidelijke uitkapping. Alleen de absoluut doode boomen iflr 7' Gaastra meende uit een Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingezonden een plan van den gem.-architect om 68 boomen op verschillende plaatsen in de stad te rooien; opdat hiermee verschillende werkloozen belast zullen worden, is aangegeven deze door iepztekte aan getaste boomen by 10 stuks te laten kappen. De heer Brandsma vindt het aantal groot en ziet bezwaren om nu direct een beslissing te nemen. Ook de heer de Roest zou deze kwestie tot een volgende vergadering willen aanhou den daar de noodzakelijkheid onder zocht kan worden. De heer Leeuw is van oordeel dat de aangetaste boomen geen besmet ting veroorzaken voor de omringende boomen, waarom spr. om het stads- geleidelQke uitkapping. kunnen te zjjner tyd gerooid worden. De heer circulaire van Staatsboschbeheer te moeten opmaken dat het beter was nu tot rooiïog over te gaan dan over twee maanden. De heer de Vries is een gelijke meening toegedaan en ziet daarom het nut er niet van in dit punt tot de volgende vergadering aan te hou den. Belde wethouders hebben evenwel Paardenmarkt FRISO

Friso nl | 1933 | | pagina 1