Nieuws* en Advertentieblad HERFSTSEIZOEN a.s. Brandsma’s Manufacthandel voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz ONTVANGEN Nieuwste wollen en halfwollen Stoffen Schitterende collectie Kraagjes in wit en ecru. Mutsen en Barets modern en mooi gB Groole keuze HH Lage prijzen No. 37 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1933. 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws E Algemeen weekoverzicht Binnenland. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Gemeenterekening. DE DAG VAN HEDEN. COLLECTE. s FLORIS C. worden voortgezet. oppositie wenscht toenadering met Engeland te zoeken, herstel en uit breiding der handelsbetrekkingen. Het regeeren is óók moeilijk in Griekenland. De oude staatsman Ve- nizelos verkropt het niet, dat hy in de minderheid is gekomen. Nadat hy met zyn groep eerst parlementaire obstructie heeft gevoerd, heeft hij zich thans met al de zijnen uit den parle mentairen arbeid teruggetrokken. Er is eenige opwinding onder de Griek- sche bevolking te constateeren. WORKUM SNEER Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiierlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bd abonnement belangrijk - lager Oud minister president Herriot be zoekt momenteel Rusland, waar hij op buitengewone wyze wordt gefêteerd. Frankrijk schijnt met dit bezoek nau wer relaties met Rusland te willen bevorderen. Ook de Fransche minister van Luchtvaart, de heer Cot, kwam met een vliegtuigeskader in Rusland aan en ter esre der gasten werden groote vliegtuigdemonstraties door de Russische legervliegeniers ten beste gegeven. De ondergrond van alles is: een zoeken van elkaar tegen het ge-1 meenschappelijk gevaar, dat Duitsch land voor beide staten vormt. De Russische militaire luchtvaart leed deze week overigens een ernstig ver lies. Bij een vliegtuigramp kwamen acht inzittenden om het leven en dat waren juist de leidende persoonlijk heden van de burgerlijke en militaire luchtvaart in Rusland. gang en vele gezichten van zaken- menschen hebben weer eens een beetje geglunderd. Gelet op de tyds omstandigheden moet het verloop niet ongunstig zijn. In de openings rede was het trouwens al geconsta teerd, dat er verschijnselen zijn waar te nemen, welke op eene economische opleving wijzen. Zou het dan tóch Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis der ingezetenen, dat de RE KENING DER INKOMSTEN EN UITGAVEN van de gemeente over den dienst van 1932 aan den gemeen teraad is aangeboden. Deze rekening ligt vanaf heden gedurende veertien dagen in de ge wone bureau-uren op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing en is tegen betaling der kosten In afschrift verkrijgbaar. Workum, 30 Augustus 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. geslaagd. Eén motief verbond de massade haat tegen het Machado- bewind had zich nog niet voldoende gelucht. Een commissariaat van vijf minderen uit leger en vloot nam de leiding der staatszaken in handen en het gepeupel haalde de aanhangers van den vroegeren president Machado uit de gevangenissen om ze te fusil- leeren. Hetgeen prompt geschiedde. De Ver. Staten hebben intusschen oorlogsschepen naar Cuba gezond n het zal wel op een gewapende inter ventie uitdraaien en het einde van de geschiedenis zal vermoedelijk wezen, dat Cuba vanuit Washington wel een meer drukkend protectoraat krijgt opgelegd en onder meer directe mili taire conti öle der Ver. Staten zal worden gesteld. Op het oogenblik staan da zaken zóó, dat de overheid, welke zich niet met en door geweld weet te handha ven, onder het geweld van revolutio naire désperado’s ten onder gaat. Dat ziet ook de rege Jring in Oostenrijk in. Ze heeft laten weten, dat elke her nieuwde nationaal-soclalistische agita tie met geweld zal worden onder drukt. De chr. soc. leider van Neder- Oostennjk heeft van Dollfuss gtëischt, dat professoren, die de jeugd met nat. soc. theorieën trachten op te voe den, moeten worden ontslagen óf in den kerker geworpen. Op het gebied der justitie zal mede orde zooals dat dan wordt verstaan worden geschapen en de doodstraf zal binnen kort weer worden ingevoerd. heeft gezegd: Vrede laat ik u, mijnen vrede geef ik uuw hart worde niet ontroerd en zij niet versaagd.” Terecht zeide daarom een anonymus, als wij het geloof hebben, dat Hij had en dat Hij beschreef als de eenige basis voor innerlijke vrede en vreugde, vertrouwen in het goede, vertrouwen in de beteekenis van het leven, ver trouwen in de overwinning van het goede, vertrouwen in de oppermacht van liefde, zouden wy dan niet onaf hankelijk zijn van de uiterlijke dingen, de z.g. omstandigheden Zouden we dan niet den toetssteen bezitten, waar aan we alle waarden kunnen meten, waardoor we in staat gesteld worden de dingen van den dag van heden waarlijk „goed” te doen (Nadruk verboden.) die tot ons kwam, goed geleefd heb ben. Elke keer dat we een nieuwe taak opvatten, zullen we dan vervuld zjjn met de wetenschap, dat we alles te winnen hebban en niets te ver liezen. Het leven moet een voortdu rend opwaarts gaan zijn, een voort durend streven naar hooger en beter Duslaten we nog eens heelemaal overnieuw beginnen, „gaat heen zondig niet meer,” maar laat vertrouwen in het goede ons i De beste toebereidselen voor de toekomst bestaan daarin, dat men de dingen van het heden goed doet. R. W. LAMBERT. Wie ge ook zjjt, weest nobel; wat ge ook doet, doe het goed; wat ge ook zegt, spreek vriend’lijk; geef vreugde, waar ge ook gaat... ANON. Om u de waarheid te zeggen, ik weet niet eens of ik het gedichtje wel goed citeerIn het verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zal. Maar in ieder geval komt de strekking van deze dichtregelen hierop neer, dat w(j, zonderlinge snaken die we veeltijds zijn, ons dikwerf veel te dik maken over wat geweest is of wat komen zal, terwjjl we met al deze drukte over verleden en toekomst waaratje het allervoornaamste verge ten, namelijk datgene wat voor de hand ligt: het werk van heden, van nu, van dit oogenblik goed te doen. Door al ons gefilosofeer over wat ge weest is, en ons zorgelijk blikken naar morgen, komt de dag van heden heelemaal in de verdrukking. Tja, en als we dan te hooren krijgen, dat de beste voorbereiding voor de toekomst Het koninklijk regeeringsjubi- leum. De 29 ste Jaarbeurs hoopgevende perspectieven Nederland zegt het tarief ver bond op. De Ver. van Ned. Gemeenten protesteert tegen de voorgenomen korting van de uitkeeringen. Ter wering van teveel aan buitenlandsche stu denten. Wethouderscrisis in Amsterdam. Opzienbarende moordpartijen. Het is opmerkelijk voor dezen tijd van verwarring der geesten, dat de koninklijke familie bij haar jaarlijksch bezoek aan de hoofd stad dezen keer met zoo’n geweldige geestdrift is ont vangen. Directe aanleiding daartoe was natuurlijk het feit, dat met dit en w aar zijn. ons door het strijdperk leiden op vreedzame wijze, naar de verheven taak om orde uit chaos te maken, vertrouwen uit wantrouwen en wankelmoedigheid... Dit vertrouwen in de essentieele goedheid van het heelal, dit rotsvaste geloof in al wat goed is, in de uit eindelijke overwinning van het goede is het, dat aan ons gemoed die rust en kalmte geeft, die ons in staat stel len moeilijke omstandigheden en uiterlijk zeer verontrustende tegen slagen succesvol het hoofd te bieden. En evenzeer is het dit geloof in het goede, dat ons in staat stelt ons niet te bezorgd te maken over den dag van morgen, doch het „heden”, den eenigen dag die ons toebehoort, al ons werk dat voor de hand ligt, waarlijk goed te doen. Die zoozeer voor ieder van ons gewenschte innerlijke rust is niet afhankelijk, ondergaat geen invloed van uiterlijke omstandigheden. In Amsterdam is de wethouders- crisis thans acuut geworden, doordat de drie socialistische wethouders nu hun ontslagaanvrage officieel hebben ingediend. Vóór de begrootingszorgen beginnen derhalve, zal daar eerst weer een nieuw politiek accoord moeten worden bereikt. Het spreekt wel van zelf, dat de besturen der gemeenten minder goed te spreken zijn over het voornemen der regeering om de uitkeeringen uit het gemeentefonds aan de gemeenten te besnoeien. De Ver. van Ned. Ge meenten heeft tegen dat voornemen in Den Haag geprotesteerd. Ze vreest noodlottige gevolgen voor de gemeen te financiën, welke door allerlei noo- dige crisis uitgaven toch al zoo'n be nauwendenstand vertoonen r.óg meer gemeenten zullen daardoor noodlijdend worden. Er zijn ook ernstige beden kingen geuit tegen de late aankondi ging der regeeringsvoornemens, welke een tijdige aanpassing aan de ver minderde Inkomsten bemoeilijken. Een ontwerp-wet tot aanvulling van de Hooger Onderwijs wet geeft aan den rector-magnificus van elke Hooge- school de bevoegdheid om de toelating van vreemde studenten tot de univer- siteit te weigeren, als de toevloed te groot zou worden en daardoor de uitgaven aanzienlijk zouden moeten worden verhoogd, óf de gelegenheid voor Nederlandsche studenten om de colleges behoorlijk te volgen en het benoodigde werk in de laboratoria te doen, onvoldoende zou worden. De Valera, lerland’s minister-presi- dent, heeft door z(jn maatregelen te gen de blauwhemden alleen maar verkregen, dat hij alle oppositioneele groepen tot eenheid heefc gedreven en daarmee zjjn eigen isolement heeft bewerkt. Van de nieuwe nationale partjj zal generaal O'Duffy, de leider der blauwhemden en de buiten-parle- mentaire leider wezen en Cosgrave zal het hoofd zijn der parlementaire oppositie. De Valera handhaaft zich nog slechts met ééu stem meerder heid in de Kamer, maar hij heeft te kennen gegeven, dat hij er toch niet aan denkt om nieuwe verkiezingen uit te schrijven, nu niet en ook niet in de naaste toekomst. Maar het volk mort onder den economischen druk, welke het gevolg is van de Engelsche tariefsmaatregelen tegen Ierland, wel ke De Valera door z(jn halsstarrig heid afdwong. De nieuwe nationale WORKUM, Sept. ’33. De recette van de Koninginnedag gehouden voetbal wedstrijd ten bate van het „Groene Kruis” bedroeg f34 76 Netto kon aan de afd. Workum ongeveer een bedrag van f27 50 overgedragen worden. Voetbalnieuws. Vorige Zaterdag was „Stormvogels” I te gast bij „Black Boys”, Sneek. Tot de rust viel er geen noemenswaard krachtsverschil op te merken, maar toch wisten de Sneekers door een misverstand in de Workumer achterhoede (die overigens weer uit stekend spel leverde) de keeper te passeeren. Eenige oogenblikken na half time kwam reeds de gelijkmaker en met het windvoordeel wisten de Workumers hierna nog zesmaal te scoren, zoodat het einde kwam met 71 in het voordeel van „Stormvo gels”. Bij hun bezoek aan Workum waren de „Black Boys” weliswaar sterker uitgekomen dan ditmaal maar voor de Workumer jongens was het niettemin een voldoening zich dusda nig te kunnen handhaven. Donderdagavond was een combinatie van „Stormvogels” op bezoek te Warns. Deze wedstrijd eindigde met een 4—1 overwinning voor Workum. Voor Zaterdag a.s. is „Stormvogels” I uitgenoodigd te Hindeloopen, maar daarna zal er op eigen terrein ook wel weer spoedig een wedstrijd gehouden worden. Verleden Vrijdagavond werd er bij de Bagijnebrug een demonstratie gegeven op een waterfiets, wat voor de meeste toeschouwers een nieuwtje was. De eigenaar, de heer H. Schil- peroort was verleden jaar nog met dit toestelletje het Kanaal overgesto ken van Calais naar Dover. Dezen zomer vertoefde hij geruimen tijd op de Friesche meren en nu wordt lang zamerhand de terugtocht naar de woonplaats Rotterdam, ondernomen. Woensdagmorgen is schipper Hein omstreeks negen uur van Stavoren vertrokken en tegen drieën in Enk- huizen gearriveerd. Dit tochtje over het IJsselmeer zal de belangstelling voor deze vr(j eenvoudige water fiets zeker weer verlevendigen. In het vorige week geplaatste raadsverslag komt bet gesprokene van den heer Leeuw betnfiende het rooien van boomen, beter tot z'n recht het 35 jarig regeeringsjubileum van onze vorstin. De oudere Amsterdam mers herinneren zich nog met ont roering, hoe ze vroeger het kleine prinsesje Wilhelmina hebben ge koesterd en met welken eerbied ze de Zware typhonen hebben de Ver. Staten geteisterd in het grensgebied van Texas zyn honderden menschen gedood. Ook Japan had terzelfder tyd van tornado’s te lyden. Vooral de steden Osaka en Tokio werden ern stig getroffen. 1898 plechtig werd ingehuldigd in de hoofdstad. Die oude sympathieën zyn nooit vergaan, maar integendeel op de jongere generatie overgebracht, welke bovendien óók in staat is ge weest om de groteske opvattingen der koningin van haar taak teleeren waardeeren. We leven bovendien in een tijd, waarin de nationale gedachte allerwege wordt herwekt, voor zoover ze sluimerende was, óók ten onzent. Vandaar dat de huldebetuigingen der hoofdstedelingen dezen keer nog spon taner waren dan andersook de uiterljjke viering, o.a. door vlaggen- tool, was levendiger dan anders, een versch^nsel, hetwelk in vele plaatsen des lands valt waar te nemen. Met dat al werd het van het jaar een mooi koninginnefeest in Amsterdam, hetwelk op Zaterdag besloten zal worden met een schitterend nationaal huldigingsdefilé in het Stadion. Ook in Utrecht was het druk deze week. De 99-ste Jaarbeurs was er in Buitenland. Nieuw geweld op Cuba. In Oostenrijk zal de doodstraf weer worden ingevoerd. Frankrflk zoekt toenadering tot Rusland. De Valera’s isolement. Typhonen teisterden het verre Oosten en Westen. Het is een temperamentvol, warm bloedig volk, hetwelk Cuba bewoont. Machado heette een tiran, maar het Cubaansche volk kan slechts met geweld in toom worden gehouden. Machado Is eindelijk weggevaagd door een revolutie en nu kwam Cespedes aan het bewind, een bezadigd man. Maar de Cubanen zyn slechts vatbaar voor uitersten. Soldaten en matrozen hebben van de week een nieuwe revolutie verwekt en die is aanvan kelijk door de algemeene deelname De geestelijke verwildering open baart zich niet alleen in grofheid van woorden en manieren, maar ook in bestiale bruutheid. Ergerlijke moord partijen vonden deze week plaats. In Woerden werd Jhr. van Ingen, directeur eener dakpannenfabriek in den nacht door zijn bedrijfsleider, een Duitsch er neergeknald. In Weert vond een schietpartij plaats in een café, waarbij drie personen ernstig werden verwond. Vreeselyker nog was het drama, dat zich in Muiden na de raadszitting voltrok, toen een quérulant uit een automatisch pistool vier menschen neerschoot, door wie hij zich benadeeld en vervolgd achtte. De burgemeester der plaats en een wethouder hoorden onder de slacht offers, wier verwondingen trouwens alle zeer zwaar bleken te zyn. In Rotterdam heeft de recherche vyf communisten gearresteerd, die tot een terreurgroep behoorden, welke het sedert weken had gemunt op winkel ruiten en wat daarachter geborgen lag, op het leven van fascisten en andere politieke tegenstanders. De vervolging van deze terreurgroep zal daarin bestaat, dat we het „heden” bezoek de herdenking samenviel van goed doen, tja, dan begrijpen we mis- - schien een klein beetje, waarom het somtijds in die toekomst dan zoo mal- tentig gaat. Als we immers niet goed voorbereiden. Goed, goed, we zijn het dus eens: jonge koningin omgaven, toen deze in we zijn er voor de zooveelste keer van doordrongen, dat we vreemde sinjoren zijn. Maar kom, laten we dan maar met frisschen moed van voren af aan beginnen. Zooals een spreker onlangs eens zeivandaag dat is uw dag en de mijneLaten we dezen dag nu eens doen tellen voor de glorie van al wat goed is. Vandaagdat is de eenige dag waar we zeker van zjjn, want gisteren is voorbij en morgen, morgen komt feitelijk nooit. We leven immers maar op één dag tegelijk, hoezeer we ook probeeren het anders te doen en pogen meer in één dag te proppen, dan we feitelijk behoorden te doen. Dit ia onze dag: heden. Laten we ons nu eens voornemen, het de baste dag te maken die we nog ooit ge- en be leefd hebben. En danals dan werkelijk die „morgens” komen, het heden weer in een morgen vervloeit, en weer „heden” wordt, dan zullen ze vervuld worden van blijheid en vreugde, ómdat we eiken dag, als Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat aan de muziekvereeniging „Crescendo” alhier vergunning is ver leend tot het houden eener collecte met muziek, op Zaterdag 16 Septem ber a.s., vanaf des namiddags 1.30 uur, ten bate dier vereeniging. Ter voorkoming van misverstand T J wordt er de aandacht op gevestigd, Pe groote Leermeester der menschen dat deze kennisgeving alleen dient ter 1 - informatie voor het publiek, zoodat daarin geen aanbeveling voor of in stemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, 7 September 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Nederland begint terdege op zyn saeck te letten De regeering het ft het tariefverband, gesloten ter gele genheid van de Economische Wereld conferentie, met een maand opgezegd. Ze ziet er geen heil meer inin het buitenland wordt al te zeer tegen den geest van het gesloten bestand ge handeld en daarom wil ook de Neder landsche regeering de handen weer vrij hebben. F

Friso nl | 1933 | | pagina 1