enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord®., Hindeloopen, Stavoren No. 38 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1933. VERNIEUWING. Gemengd Nieuws. I r w 59ste Jaargang Algemeen weekoverzicht Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - Plaatselijk Nieuws. J FLORIS C. een I I ■I I I maar den n ia 1. Is >t P n I K tn :x <s ;n is le tio- ijn, dat jen rte- en. jke :en het en. het dat ale er eft ee- jk- ike va an ale jer ize in- en in- ri ng lat d” Is- en J*j d. or he k, :n er Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager schappelijke stelsel te veroordeelen. De weg ligt als steeds: in het mid den. Men hoeft niet het heele maat schappelijke stelsel, zooals dat inden loop der eeuwen steeds verder is uit gegroeid en verbeterd, te vernietigen. Men moet er slechts het verkeerde uithalen, en met alle macht het goede erin vasthouden. De moreele regene ratie die 2000 jaar geleden begon, gaat steeds voort. De voortzetting van deze evolutie houdt in de praktische oplossing van de sociale en econo mische problemen, die ons thans zooveel moeite schijnen te veroor zaken. (Nadruk verboden.) Afschuwelijk ongeluk. Toen de sneltrein van Margate naar Charing Cross Maandag het station Hither Green passeerde met een snelheid van 80 K.M. per uur, viel een man van het perron. Vermoede- Hjk werd hij meegezogen door de locomotief, want zijn lijk bleef hangen tusschen een lampehaak en het rook scherm voor de machine. De men- schen op het perron sloegen het ongeluk met ontzetting gade, de machinist en de stoker van trein hadden niets gemerkt, zoodat deze met onverminderde snelheid door raasde. De stationschef van Hither Green waarschuwde dadelijk de beide volgende stations, doch daar was de trein al gepasseerd eer men het be richt begrepen had zoodat het Ijjk tot London Bridge voor op de loco motief bleef hangen. Daar stopte de trein. Men had geen kans gezien den trein buiten het station tot staan te brengen, zoodat de vele reizigers op het perron aldaar het afschuwelijk schouw spel niet bespaard kon blijven. Ver scheidene vrouwen op het perron vielen fliuw. Men dekte op London Bridge het voorstuk van de locomo tief af, waarop de trein zijn reis naar Charing Cross vervolgde. Spoorwegaanslag bijtijds ontdekt. Onbekend gebleven personen heb ben Dinsdag in de buurt van Sailles bij Luik zware steenen gelegd op de rails teneinde de trein tot ontsporing te brengen. Gelukkig heeft een baan wachter tijdig dezen aanslag bemerkt, zoodat de hindernis reeds vóór het naderen van den sneltrein Parijs— Keulen kon worden verwijderd. Krasse maatregelen tegen smokkelaars. De bedrijvigheid der smokkelaars aan de Turksch-Syrische grens is, naar uit Istamboul gemeld wordt, zoo hoog opgevoerd, dat besloten is de douane-beambten te vervangen door militairen, die opdracht hebben op elk verdacht persoon onmiddellijk te schieten. Autobusongeluk eischt 7 dooden. Op een afstand van 20 K.M. van Toulon is een ernstig autobus-onge- luk gebeurd, waarbü 7 personen om het leven zouden zijn gekomen. Hachelijk avontuur van een minister. De Britsche minister voor de Domi nions, Thomas, heeft Dinsdag met 3 andere mannen op zee in nood ver keerd. In een klein bootje hadden zQ zich in zee begeven, doch toen het scheepje naar zee dreigde af te drij ven, raakten de opvarenden in moei lijkheden. Zij gaven noodseinen, door een zakdoek aan een roeispaan te bindendeze seinen werden aan de kust opgemerkt en een reddingsboot van Shoreham en Sea slaagde er in den minister en z(jn drie gezellen te Binnenland. De opening en sluiting van de zitting der Staten Generaal. De Troonrede wordt per radio uitgezonden. Wéér een Oran je manifestatie De bestuurs crisissen in Amsterdam en Den Haag. Bezuiniging op de rechterlijke macht. Van het sociale en polilieke strijd- tooneel. De aanslag in Muiden. Op Dinsdag a.s. wordt de nieuwe zitting der Stat. Gen. geopend en Za terdag van deze week zal deswege de loopende zitting met het gebruike lijk ceremonieel worden gesloten. De In Duitschland begint de andere week te Leipzig het proces tegen de verdachten inzake de brandstichting in het rijksdaggebouw, in welk proces de Nederlander v. d. Lubbe de voor naamste aangeklaagde is. In het bui tenland staat men sceptisch ten op zichte van deze procedure, omdat het bekend is, dat in het tegenwoor dige Duitschland geen de overheid onwelgevallige meeningen mogen worden geult, noch dito-verklaringen zonder gevaar kunnen worden afge legd. In Parijs is daarom deze week door eenige Fransche juristen in het openbaar een pleidooi voor de be schuldigden gehouden met het doel om het wereldgeweten te wekken. Ook die juristen echter hebben helaas blijk gegeven, dat zs de noodige objectiviteit missen. Afgrijselijke bij zonderheden z(in intusschen dezer dagen door de Nazi's weer gepubli ceerd over een communistische samen zwering, welke zich in Maart j.l. had moeten voltrekken en o.a. aan Hitler het leven had kunnen kost m. We zien er een suggestieve stemming makerij in tegen dat het proces—v. d. Lubbe aanvangt. Dat we er voorshands niet méér in kunnen erkennen, is de schuld van de Duitsche machthebbers zelve, die een der grondregelen van het recht „Et audi alteram partem” Aanhoor ook de tegenpartijstelsel matig onderdrukken. woordigan. Deze innigheid zal voor loopig tien jaar duren. Lerroux, de leider der Snaansche radicalen is er thans definitief in geslaagd om een kabinet zonder medewerking, die geweigerd was, der socialisten te vormen. Van Lerroux wordt een ijveren verwacht tot ver- I zachting der politieke tegenstellingen en een krachtige actie om de anarchie in het land te beteugelen. Uit China kwamen zeer ernstige berichten over barbaarsche gruwelen, gepleegd door Chineesche commu nistische legars. In de provincie Szetsjwan moeten verschillende steden zijn verdelgd. Niet minder dan 200 000 burgers moeten zijn vermoord, van welke honderden den vuurdood von den, doordat ze in de brandende steden opgesloten werden gehouden. Ook heeft China weer te lijden van een nieuwen inval der Tibetanen. Op Cuba is de rust nog geenszins hersteld. De radicale elementen oefe nen terreur uit, wat tot uitgebreide stakingsbewegingen voert. Met den dag wordt de anarchie erger. De voorloopige president zou reeds gaarne bereid zjjn om zijn baantje aan een ander over te dragen, maar de junta verzet zich daartegen. WORKUM, 12 Sept. Hedenavond gat „Crescendo” onder begunstiging van mooi weer, nog een buitenge wone uitvoering op de Markt. Dit afscheid van de zomeravondconcerten in dit seizoen werd bijgewoond door een talrijk publiek, hetwelk wederom van de verschillende nummers heeft kunnen genieten. Dat de waardeering voor de loffelijke wijze, waarop onze muziekvereen. zich van haar taak heeft gekweten, Zaterdag a.s. duide lijk tot uiting mag komen in haar jaarljjksche collecte, die alsdan ge houden zal worden. Buitenland. Het speciale Oostenrjjksche fas cisme in wording. Het proces tegen van de Lubbe. Garantie rad tusSchen Griekenland en Turkije. Lerroux min. pres, in Spanje. Chineesche gru welen. Minister van Schalk zal de in het voorjaar verworpen wet tot bezuini ging op de rechterlijke macht (op heffing van 7 rechtbanken en 40 kan tongerechten) weer indienen, verkon digde „De Telegraaf” en dezen keer zal er een meerderheid voor worden gevonden. Maar de meest bevoegde persoon sprak het tegen. Er moet ook op de rechterlijke macht worden be zuinigd, maar hoever die bezuiniging moet gaan, heeft de minister nog in overweging. In Amsterdam dreigt een bouwwer- kersstaking, welke daar al zoo dikwijls door de syndicalisten is geforceerd. Van dien kant komt ook nu weer de be dreiging, welke als af weer wordt be stempeld tegen de loonpolitiek der regeering. De andere bonden gaan met de actie niet accoord, maar de syndicalisten zijn er al meermalen in geslaagd om door hun terreurmetho den heel het hoofdstedel{jk bouwbe drijf stil te leggen. De politieke formatie dezer syndicalisten vormt de Rev. Soc. Partij, geleid door het Kamerlid Sneevliet. Tusschen de R.S.P. en de jongste afgescheidenen der S.D.A.P., te weten de O.S.P., zal binnenkort een fusie plaats grijpen. De vereenigde groepen zouden zich stellen op het standpunt van het Ter gelegenheid van den Weenschen Katholiekendag van Zondag j.l. en de herdenking van de bevrjjding van Weenen, 250 jaar geleden, van het Turksche juk, heeft kanselier Dollfuss zijn land en de wereld bekend ge maakt, dat ook hij geen anderen uit- weg meer ziet dan den overgang naar a.s. Troonrede zal naar aller ver wach- fascistische bestuursmethoden, al blijkt --J- h(j dan het Duitsche model te hebben verworpen. Bij een *rootsche betoo- ging van het Vadurlandsche Front heeft hij meegedeel 1, dat het parle ment niet meer bijeen zal komen en de democratische methoden in Oosten rijk zullen hebben afgedaan. Geen bruin nationaal-socialisme zal worden geduld, maar ook geen marxisme. Dollfuss zal van Oostenrijk een christelijken staat maken en h(j heeft geheel nieuwe normen aangekondigd op sociaal gebied. De werkloozen- ondersteuning zal worden gewijzigd en hü zal zorgen, dat een derde van het werkloozenleger aanstonds in bet productie-proces herplaatst zal kunnen worden. Terrorisme zal niet worden geduld, van geen enkele zijde. Vorst von Stahremberg vond dat speciale Oostenrijksche fascisme van Dollfuss een schitterende oplossing, maar de kanselier moest een beetje haast maken, meende hjj, met de uitvoering er van. Op het Weensche gemeente huis heerschen nog bolsjewieken, zoo suggereerde h(j, en daaraan moest dadelijk een einde worden gemaakt. Nog in 1933 moet de hernieuwde staat zfln gefundeerd. redden. Toen de boot hen bereikte waren de mannen alle vier uitgeput z(j werden te Shoreham (Sussex) aan land gebracht. Hernieuwde schippersstaking in Frankrijk. De schippersstaking, welke pas eenige weken lang het grootste deel der Fransche kanaal- en rivierscheep- vaart tot stilstand had gebracht is weer opgeleefd en heeft geleld tot versperringen op de Oise. In een Dinsdag gehouden vergadering van schippers werd geconstateerd, dat de overeenkomsten, welke bjj de laatste staking waren getroffen, niet waren gestand gedaan. De schippers hebben daarom besloten opnieuw in sta kin te Een opmerkelijke gebeurtenis is, dat de aai tsvijanden, Grieken en Turken, deze week een garantie-pact met elkaar sloten om de gemeenschappe lijke grenzen over en weer tegen derden te verdedigen. Op internatio nale conferenties e.d. kunnen afge vaardigden van het eene land, desge- wenscht, ook het andere vertegen- Trotzki-communisme. Met Trotzki zelf hebben eenige leiders der fusionee- rende groepen dezer dagen in Frankrijk een bespreking gevoerd.— Een eisch van het .Jaarbeursbestuur om aan de georganiseerde anti- Duitsche boycot een vei bod op te leggen van propaganda op en om het Jaarbeursterrein, is deze week door den president van de Utrechtsche rechtbank afgewezen. Uit een missive van den minister van Binn. Zaken is gebleken, dat deze de idéé van een annexatie van Voorburg en Rijswijk door Den Haag, heeft afge wezen, tot groote vreugde van de be woners der genoemde dorpen. Een der slachtoffers van den befaamden moordaanslag in den Raad van Mui den, de heer Veth, is deze week aan z(jn verwondingen bezweken. De eerste stap met goede ge dachten nemend, de tweede met goede woorden, en de derde met goede daden, trad ik het paradijs binnen. Perzisch spreekwoord. Indien we ons werk met een lichter, minder angstig gemoed konden doen, zou het ons min der vermoeien. Het is de vrees, niet het werk, die ons uitput. Goulburn. Het is nu langzamerhand wel tot velen doorgedrongen en eveneens door velen openlijk erkend, dat de zware tjjden van crisis die we door leefd hebben en op velerlei gebied nog doormaken, niet zoomaar een economische crisis zijn, doch veeleer een crisis der moraal, een louterings proces der maatschappij, waarbij veel wat verkeerd en voos was naar boven kwam om vernietigd te worden, en waarbij de geheele menschenmaat- schappij feitelijk een soort van ver nieuwing ondergaat. Meer dan eens is door denkers en ook staatslieden uitgesproken, dat door deze crisis veel egoïsme naar voren kwam en het duide lijk werd gemaakt, dat dit moest plaats maken voor een andere geest. Heeft men aanvankelijk gepoogd uitsluitend door wetten en economische manipu laties een uitweg uit de moeilijkheden te zoeken, meer en meer begon men in te zien, dat een uiteindelijke op lossing slechts mogelijk zou zijn door een beroep van de ethiek of de moraal op het hart der menschen. Omdat we onze ware verhoudingen uit het oog hadden verloren, en we de juiste levenshouding als menschen tegenover elkaar moesten terugvin den. Het geestelijke moest het stoffe lijke overheerschen, anders kon er geen zekerheid van geluk zijn voor welk individu of welke klasse ook. De eenige wet waaronder menschen en naties kunnen gedijen is immers de wet van vriendelijkheid, van ge nade en recht. En wanneer we terug- keeren onder de vleugelen van die wet en haar gebruiken in de wereld- van-iederen-dag, menschen tegenover menschen, naties tegenover naties, dan zullen we geen zulke rampen meer hebben, als die welke we thans de beschaving hebben zien teisteren. In deze periode van vernieuwing zijn er ook geweest, die meenden, dat nu in eens maar de heele maat schappelijke ordening moest worden opgeruimd en afgebroken. Van com munistische en aanverwante zijde hebben we tot uit den treure gehoord, dat dit de laatste stuiptrekking van „het kapitalisme” was. Zonderlinge begripsverwarring bestaat er bij som migen over „het kapitalisme”. Wat is „kapitaal?” Kapitaal is „opgespaarde arbeid”. Welnu, om met den grooten econoom H. A. L. Fisher te spreken: kapitaal kan men evenmin afschaffen, als men het weer af kan schaffen. De vraag is alleen maar, wie zal de rol van „kapitalist" vervullen: parti culiere personen of overheidslichamen. En zoo men zegt „overheidslichamen”, front deserteerde, dan is het nog maar zeer de vraag of zij die rol zoo goed en efficient zullen vervullen als particuliere per sonen. Zie maar eens naar Rusland 1 Doch dit hoort heelemaal tusschen haakjes thuis! Om dan bij ons uitgangspunt terug te keeren: links extremisten noemden de crisis de doodsstuipen van „het kapitalisme”. En wilden dus maar met de alge- heele afbraak van de maatschappij beginnen. Rechts-extremisten, de zes-en-dertig verschillende soorten fascisten en nationaal-socialisten die ons kleine vaderland telt, wilden ook maar liefst de heele maat schappij af breken op grond van het motief, dat het parlementaire stelsel - kenmerk van de democratie niet zou deugen. (Wat sommigen der leiders er niet van weerhoudt, een dik-belegde boterham, in den vorm van overheidsbaantjes, te ontvangen uit de hand van de over heid, welke dan toch steunt op en haar gezag ontleent aan dat zoo door hen verfoeide parlementaire stelsel. Maar dat vertelt „de leider” er niet bjj, als hij zjjn zwartgehemde bloed] onge volgelingen toespreekt. Ook dit tusschen haakjes. Zoo zien we dus, dat in een soort van politieke Don-Quichotterie, allerlei wereldher vormers maar van de crisis gebruik maken, om het heele huidige maat* ting zeer belangrijk wezen en daarom is het zoo verheuglijk, dat dit jaar voor het eerst de Troonrede ook uit den luidspreker te aanhooren zal zijn; ook in Oost en West zal de inhoud van dit staatsstuk door de goede zorgen van de Phohi te beluisteren zijn. Ds. van Hoogenhuyze schijnt zijn plan om dezen keer van de opening der Staten een Oranje-manifestatie te maken, te willen doorzetten. De noo dige oproepen zijn gedaan en de spoorwegen laten op Dinsdag zes extra treinen naar Den Haag loopen. De Oranje-manifestatie moet dienen als betooging tegen de communisten, die de arbeiders hebben opgeroepen om van Prinsjesdag een Rooden Dins dag te maken. Zouden we het optreden tegen dergelijke revolutionnaire de monstraties niet beter aan de overheid kunnen overlaten Er is al politieke spanning genoeg. In Amsterdam zijn als gevolg van zulke politieke spanning nu alle wet houders, dus óók de niet-socialistische, afgetreden, op eisch van den heer Weiss (Neutr. Middenstandsblok), die demonstreeren wil, dat hü een belang rijke wippositie inneemt. Zoowel links als rechts heeft de medewerking van zijn groepje noodig om een meerder heid te kunnen vormen. Maandag a.s. zal het verkiezen van een nieuw wethouderscollege aan de orde komen. Op dienzelfden dag heeft zoo’n plech tigheid, in dit geval ter aanvulling van het college van B. en W. in den Haag plaats, waar de laatste socia listische wethouder van het bestuurs- gaan. Twee motorrijders levend verbrand. Twee ordonnances, die op motor fietsen waren gezeten, zyn bij de manoeuvres in Yorkshire tegen elkaar gebotst en levend verbrand. Boerderij en voorraadschuur prooi der vlammen. Dinsdagavond ontstond een zwaro brand in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Gooien te Herpen bij Oss. Het vuur was ontstaan in de groote voorraadschuur, waar hooi en stroo waren opgeslagen. Spoedig stond deze schuur in lichte laaie. De vlam men sloegen over op de boerderij, die weldra in volle vlam stond. Da be lendende percee len waarvan de daken met riet bedekt waren, liepen groot gevaar, doch de plaatselijke brand weer slaafde er in deze gebouwen te behouden. De voorraadschuur, da boerderij, de inboedel, een hoeveel heid landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. Een viertal varkens alsmede een hond kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het noodweer boven Frankrijk. Betreffende het noodweer, dat in Frankrijk nabij Montpellier en Nar- bonne heeft gewoed wordt bericht, dat de regen meer dan vier dagen onafgebroken neerviel en onafzienbare schade heeft aangericht. De landwegen zijn grootendeels ook overstroomd en voor het verkeer versperd. In eenige plaatsen staat het water IL2 M. hoog in de huizen. Te Lazignan zijn de hoofdstraten veranderd in stortbeken. Ieder verkeer is onmogelijk. Ernstige autobotsing. In den vooravond van Dinsdag heeft nabij Haarlem op den Amsterdamschen straatweg een ernstig auto ongeval plaats gehad. Een vrachtauto kwam uit de Nagtzaamstraat den Amster- damschen straatweg oprijden in de richting Amsterdam. Op dat moment naderde zoowel uit de richting Haar lem ale uit de richting Amsterdam een auto. De auto van Haarlem wilde voor de vrachtauto uitwijken, kwam daardoor te veel op den linkerkant van den rijweg met het gevolg, dat een botsing met de auto uit Amster dam niet meer te vermijden was. Door de hevige botsing werden beide wagens vrijwel vernield. In de auto uit Haarlem was de familie A. H. M. uit Oldebroek gezeten, nl. man, vrouw en een broeder van M., alsmede een inwoner van Elburg. Alle vier werden gewond. De Amsterdamsche auto, een two- seater, had drie personen bij zich. De bestuurder en een naast dezen heer zittende dame, werden licht gewond. In de bak was voorts een jongeman uit Amsterdam gezeten. Deze werd vrij ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis te Haarlem worden overgebracht. FRISO ■3 •jc

Friso nl | 1933 | | pagina 1