Nieuws- en Advertentieblad Laspif voor de Gemeenten Workum, Bern. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz No. 42 ZATERDAG 14 OCTOBER 1933. 59ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws floris c. In den Herfst COLLECTE Algemeen weekoverzicht Binnenland. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Een vriendelijk mensch. 1 I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten lem verwoei een circus en op zee verkeerden verschillende vaartuigen in nood. week, vaststelling van minimum-loo- nen enz. Het bericht zal wel nadere bevestiging behoeven. De pr^s dar Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familn berich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Buitenland. Nieuwe spanning in Oostenrijk. De veertiende Volkenbonds vergadering gesloten. De kwestie der Duitsche vluchte lingen. Voor de democratie in Tsecho Slowakije. Ook werktijdverkorting in Frank rijk? Allerlei. De Oostenryksche socialisten mee nen, dat Dollfuss den slag tegen het Marxisme is begonnen. De Arbeiter Zeitung heeft de boosheid der Oosten ryksche regeering verwekt door een verslag over het I. V. V. en het con gres der beroepssecretariaten in Weenen. Het blad der socialistische partjj is deswege voor een maand verboden, tenminste, het mag in dien tyd alleen maar per post worden besteld en wel met verhooging van 100 pCt. van het rorto. Groote groe pen arbeiders verlieten op het bericht van een en ander de werkplaatsen en eischten van de socialistische party leiding, dat die tot actiever verzet zou overgaan. Hier en daar kwam het tot wanordelijkheden en de poli- tietroepen kregen opdracht om o.a. de Donaubruggen te bezetten, daar de Weensche socialistische arbeiders van zins schenen om zich te concen- treeren. De partijleiding heeft ze in- tusschen tot kalmte aaugemaand en op ernstige wyze is de rust dan ook nog niet verstoord geworden. Maar het blijft dreigen... Ook de verschil lende wilde stakingen zijn opgeheven. opkomen, zoo’n onopvallend, eenvou dig, vriendelijk mensch een „groot” man te noemen. Nee, dat zouden we, eerlijk gezegd, een beetje bespottelijk vinden. Sapperloot, onder een groot man verstaan we heel wat anders, dat is er eentje, die de heele wereld van zich doet spreken, die middenin het zoeklicht der publieke opinie staat, die deksels kranige dingen doet en zegt en die toont ruggemerg te hebben en af en toe eens met zijn figuurlijke vuist op een figuurlijke tafel durft te slaan, zoodat de figuur lijke tafel ervan davert. Tja, dat is natuurlijk allemaal erg flink en kranig en grootsch en zoo, maar men zou schuchterlijk willen vragen, of men dan wellicht niet craaerie voor grootheid houdt Want men heeft wel eens kunnen hooren beweren, dat menschelijke eigenschap pen alleen nog geen grootheid vor men in de ware beteekenis van het woord. Omdat ware grootheid geken merkt wordt door eenvoud. Zou dus toch zoo’n dood-eenvoudig, vriéndelijk mensch... een werkelijk „groot” mensch kunnen zijn Maar dan zouden wij.wij allemaal eigenlijk waarlijk groote mannen en vrouwen kunnen zfln, terwijl we altijd gedacht hadden, dat zooiets alleen maar het Merkwaardig, waartoe men door wat rustig nadenken en logisch redenee ren al niet kan komen.Maar laten we verder hooren, wat men over „groote menschen” door denkers kan hooren verklarenhy die waarlijk groot is, plaatst zichzelf niet op den voorgrond. (Hm, hm, dat zouden som migen onder ons misschien wel eens met vrucht in de ooren kunnen knoopen). Volmaakte beheersching, welke zich manifesteert in woorden en daden, is een duidelijk kenmerk van grootheid. De wereld bewondert spontaan dengeen, die onbewogen kan bljjven door de stormen van strijden hartstocht die andere menschen om hem heen doen buigen. Eerlijkheid en oprechte woorden vindt men bij hen, die waarlijk groot zijn. Omdat zij niets te verbergen hebben, zy zich niet anders hebben voor te doen, dan z(j zijn. Wat zy zeggen, komt uit hun hart en daar kan men op af gaan. De groote mensch is verdraag zaam jegens de opvattingen van an deren; hij is lankmoedig ten aanzien van hun tekortkomingen; hy toont waar medegevoelen in hun zorgen hjj verheugt zich in hun successen. zoo vlug, en daarom zoo plank misslaan en verL.. len, soms zelfs heel erg miskennen, omdat we d« heden of beweegredenen niet kenden. Maar als we als regel zouden aanne men, alsvorens een oordeel uit te spreken, eens na te gaan, hoe wij ons zouden voelen, als een ander zóó over ons zou oordeelen, evenzoo vluchtig en evenzoo hard, dan zou den er heel wat harde woorden on gesproken blijven en heel wat meer vriendelijkheid betoond. (Nadruk verboden.) sant antwoord gekregen van min. Ver schuur op eon paar do >r hem gestelde actueele vragen. Minister Verschuur heeft te kennenjgegeven, dat hij nauw keurig het oog houdt op de toene mende vestiging van buitenlandsche zakenlieden in ons land en die vesti ging zoo noodig zal weten te beper ken. Voorshands echter acht hij daar toe nog geen termen aanwezig. Wij voor ons willen hier ook nog even wijzen op de toenemende vestiging hier te lande vannatuurbaden. Dezen zomer verrezen reeds verschei dene van deze hygiënische inrich tingen, welke aan een eisch des tijde schjjnen te voldoen. Intusschen, het zijn heel dure ondernemingen; er gaat veel kapitaal in zitten. Nu het succes der natuurbaden in het afgeloopen seizoen gebleken is, komen er plots van alle kanten nieuwe plannen los. Het gevolg van een doorzetten dier plannen zal ongetwijfeld zijn, dat we straks van het goede te veel krjjgen en geen enkele inrichting meer ren dabel zal kunnen z(]n. Met verlies van veel kapitaal in het zekere vooruit zicht. Van de week werd de stichting van nieuwe natuurbaden aangekon- digd bij Laren, Hilversum en Arnhem. Nemen we alleen maar eens het Gooi en Eemland tot voorbeeld van het dreigende „te veel”. In het komende seizoen zullen daar natuurbaden zyn te vindenin Zeist, Bilthoven, De Bilt, Soest, Laren en Hilversum. Burgemeester en Wethouders van WORKUM doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van 25 September 1933 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING tot wijziging van de Algemeene Politie-verordening voor deze gemeente. Artikel 1. Artikel 11 sub k te vervangen door „zonder noodzaak stil te staan of op „andere wijze te verblijven op het „voor rjjverkeer bestemde gedeelte „der straten en op heel de bestrating „gelegen langs de westzijde van de „Markt." EnET tabletten Artikel 2. In artikel 68a het onder punt 3 vermeide te vervangen door: „dat in het tijdvak van 15 Mei tot en met „15 Oct. slechts die verzamelingen „van mest mogen worden gehouden, „welke geen gevaar voor de gezond heid opleveren en waarvan de om „wonenden geen nadeel of overlast „ondervinden.” Achter punt 3 in te voegen de vol gende alinea: „Mestverzamelingen die niet aan de „gestelde eischen voldoen, moeten „worden weggeruimd binnen 7 dagen „nadat van Burgemeester en Wethou ders de daartoe strekkende aan schrijving is ontvangen.” Artikel 3. In artikel 99, le lid het bepaalde onder a te vervangen door: „die misbruik maken van alkohol- „houdende drank.” Aan het bepaalde onder b toe te voegen „of krachtens een steunregeling onder stand ontvangen.” Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 4 October 1933, no. 143, 2e afdeeling, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13 October 1933’ Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Dat komt vast en zeker van dien sterrenregen I hoorden we meerderen verzekeren, toen Woensdag een zware Zuid-Wester over het land ging. Laten we nu maar eenvoudig aannemen, dat het hier de eerste flinke najaarsstorm van het seizoen gold. Nochtans wel een beetje krachtiger dan gewoonlijk. Op verschillende plaatsen zjjn onge lukken gebeurd; in de hoofdstad werd een jongmensch gedood; in Wemel- dinge verging een RQnschip; in Haar- Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis der ingezetenen, dat zfl aan de vereeniging Christelijke Bewaarschool alhier vergunning heb ben verleend tot het houden van een openbare geldinzameling ten behoeve van haar bewaarschool in de maand October 1933. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, den 9 October 1933. Burgemeester en Wethouders van Workum, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. Sterrenregen. Minister Ver schuur over de toenemende vestiging van vreemde zaken lieden in ons land. Natuur baden. - Storm 1 We leven in een tijd van ver rassingen, maar hadden toch niet kunnen denken, dat ook moeder natuur op dat gebied nog een extra bijdrage heeft willen verleenen. De sterren regen van j.l. Maandagavond was toch inderdaad wel een bijzonder en onvoorzien evenement. Wat het daar boven ons allemaal precies is en hoe het er uit ziet, kan de moderne we tenschap, hoe „bij” die ander is, ons nog geenszins zeggen, maar wel ken nen de astronomen vry keurig de banen, waarin de hemellichamen zich plegen te bewegen. Ze kondigen een zons- of maansverduistering op de seconde aan, weten te vertellen tegen wanneer we weer eens een komeet met een staart mogen verwachten of wanneer de gebruikelijke sterrenre gens zullen optreden, maar dezen keer zijn ook zy voor een verrassing ge plaatst geworden. De zeer rykelyke sterrenregen van 9 October hebben voorrecht van den enkeling was.ze niet voorzien. -- - - - Als verklaring van de hamelge- beurtenissen op Maandagavond noe men zy het „vergaan14 van een of ander, thans nog niet bekend, hemellichaam, hetwelk een der ongetwijfeld talrijke brokstukken-zwermen in haar nieuwe althans gewijzigde loopbaan door het neelal, ten deele in onzen dampkring verzeild is geraakt. Die brokstukken zyn op zich zelf niet gloeiend of lich tend, maar worden het, zoo gauw ze met enorme snelheid 100 a 150 K.M. per seconde ons luchtruim door klieven. Er ontstaat dan n.l. een zoo danige; wr(j ving met de lucht, dat de brokstukken, welke meerendeels uit ertsen bestaan, gloeiend worden en zich tenslotte in gas oplossen. Die op lossing 'in gas beteekent dan tevens het einde van de waarneming van de aarde af. De veertiende Volkeabondsassem- bléa is Donderdag gesloten. Het voor naamste resultaat was het aanvaarden van een gewyzigde Neder landsche resolutie inzake de hulpverleening aan de Duitsche vluchtelingen Er zal een Volkenbondscommissaris voor hen komen, maar die zal verder niet direct meer met den Volkenbond in verbinding staan, doch samen werken met een tusschengeschakelde commissie. De Duitsche delegatie heeft zich terzake van stemming ont houden en daardoor een aanvaarding van het voorstel met algemeene stem men wat voor een geldend besluit wordt vereischt mogelyk gemaakt. Ook heeft de Duitsche delegatie zich onthouden van stemming over een resolutie der Fransche delegatie, uit sprekende den wensch, dat alle staten zich ook zonder directe verdragsver plichtingen zouden houden aan de toekenning van volledige burger rechten aan nationale minderheden. Maar Duitschland en Duitschland alléén verzette zich tegen een nadere uitwerking van de bedoelde resolutie, waarin werd vastgesteld, dat tot de minderheden ook degenen behoorden, die vanwege ras en religie verschilden van de volksmeerderheid. Daardoor kon dit gedeelte niet worden aangenomenzelfs werd er na de Duitsche verklaring niet over gestemd, maar toch was het een moreel vonnis over de Duitsche jodenvervolging, dat buiten de Duitsche delegatie niemand zich tegen de nadere uitwerking van de resolutie in den aangegeven zin had verklaard. De Volkenbondsleden zjjn dus weer naar huis en nu staan we voor een nieuwe, althans hernieuwde interna tionale conferentie de befaamde ont wapeningsconferentie zal hervat wor den. De noodig geachte vóórbespre- kingen hebben overigens nog maar weinig vooruitzichten op succes geopend. De regeering van Tsecho Slovakjje schijnt niet van zins om haar demo cratische staatsinstelling zoo maar zonder meer door politieke nieuw lichters onder de voet te laten loopen. Ze heeft enkele ontwerpen ingediend, welke niet alleen de ontbinding van de beide Duitsche partijen ten doel hebben, maar ook het verbod van alle organisaties met anti-democra- tische tendenzen. Bij verkiezingen zullen nog slechts candidatenlysten worden aanvaard van partijen, welke op het standpunt der democratie staan. Ambtenaren moeten zich daarop óók stellen, anders worden ze ont slagen. Uit Parijs komt het bericht, dat de Fransche regeering economische maat regelen overweegt, gelyk die in de Ver. Staten zijn genomen, om de crisis te bezweren40-urige werk- De heer Mr. Bellenberg Hubar gaat binnenkort^scheiden uit de Tweede Kamer, w'aar de katholieke fractie den jongen middenstandsspecialist bijzon der waardeerde. De genoemde is bur gemeester geworden van Rijswijk (Z H.) dat nu eindelijk ontlast is van de dreiging, door Den Haag geannexeerd te zullen worden. De heer Bellenberg Dus dat is een waarlijk groot menschHubar heeft intusschen nog een interes- een eenvoudig, vriendelijk mensch. Ja, vooral vriendelijk, als afstraling van een hart vol liefde voor d'->n mede mensch. O, en dat hoeft niet noodza kelijkerwijs zyn buurman te zijn, zoo- als men de aanduiding „naaste” wel eens opvat. Het kan ook een ander medemensch zyn, ieder medemensch feitelijk die in moeite is, en die ons medegevoel behoeft. Want men kan terecht de meening aanvaarden, dat het niet alleen in groote dingen ia, dat we onze liefde voor den naaste kunnen toonen, maar ook en vooral in de kleine dingen. Er doen zich lederen dag zooveel gelegenheden daarom voor, om een groot mensch te zijn, en vriendelijkheid op eenvoudige, verstandige, onopvallende wjjze te betoonen, en die voor een ander soms zoo bijster veel kan beteekenen. Het gebeurt immers zoo dikwijls dat het in ons vermogen is anderen zich ge lukkig of ellendig te doen voelen, alleen door al of niet wat simpele attentie te betoonen. We kunnen dan vriéndelijk of onvriendelijk zijn. Het is aan ons om te kiezen. We kunnen verdraagzaam zijn, of lankmoedig, we kunnen ons dikwijls in de plaats van anderen stellen, en zoo ons matigen in ons oordeel over hen. Vooral dit laatste is een zeer goede raad. Want we kunnen zoo bar hard zijn in ons oordeel over anderen, en zoo vlug, en daarom zoo gauw de plank misslaan en verkeerd oordee- grieven en e omstandig- Tusschen Rusland en Japan ver meerdert de spanning. Rusland heeft te Tokio weer eens gedreigd met de publicatie van z g geheime Japansche documenten. De Japansche regeering ontkent het bestaan dier documenten. Het Japansche leger heeft wegens de aangedane beleediging van haar re geering krasse maatregelen tegen de Russische regeering geëischt. Er is sprake van, dat alle Russische jour nalisten uit Japan zullen worden uitgewezen. Een groot mensch is verdraag zaam jegens de opvattingen van anderen; hQ is lankmoedig ten aanzien van hun tekortkomingen hij toont waar medegevoelen in hun zorgenhf| verheugt zich in hun successen. ANON. Nu, laten we eerlijk zijnover het algemeen gesproken zijn we nu niet bepaald daverend in onze waardeering voor een eenvoudig, vriendelijk mensch. We vinden zoo iemand wel prettig, soms misschien noemen we hem in ons hart een beetje „half zacht,*' doch hot zal niet in ons hoofd Gelyk by ons heeft van de week ook in het buitenland op vele plaatsen noodweer gewoed. Ia Honduras had dat weer aardver schuivingen tengevolge; 19 menschen werden aldus levend begraven. Te Chesterton in de Ver. Staten kostte een vliegtuigramp aan 8 inzittenden het leven. WORKUM, 10 Oct. Toen de arbei der W. B. Zondagmorgen j.l. te om streeks 4 uur naar de boerderij van z^n vader ging, hoorde hy daar bin nen angstige geluiden. Binnengekomen zijnde ontdekte hij dat twee van zijn zusters blijkbaar hadden gepoogd het bed te verlaten, doch toen in bewusteloozen toestand verkeerden. Aan bedwelming door kolendamp werd gedacht en na ramen en deur te hebben geopend werden de beide zusteis in de buitenlucht gebracht. De dadelijk ter plaatse ge komen geneeskundige, geassisteerd door de wijkzuster, gelukte het na geruimen tijd werken met een zuur stofapparaat, de levensgeesten op te wekken. In het slaapvertrek opgehoopte kolendamp of een voor de gezond heid schadelijke damp uit de schoor steen moet oorzaak van dit voorval zyn. 10 Oct. In de vorige week ge houden ledenvergadering van het departement Workum van de Mij. to; Nut van 't Algemeen werden herko zen als commissarissen van de Nuts- spaarbank de heer en J Boonstra ei IJ. Oosten. Tot leden der controle commissie werden benoemd de heeren T. Zuidema en S. Gaastra, terwyl laatstgenoemde herkozen werd als bestuurslid van de volksleesbiblio- theek. De rekening over het dienstjaar 1932—’33 werd goedgekeurd. De ont vangsten bedroeven f774 08, de uitga ven f725.29, saldo f48 79. De concept-begrootlng 1933—’34 werd eveneens goedgekeurdin ont vang en uitgaaf f 650 76 Besloten werd ook in 1934 Floralia te handhaven, maar de tentoonstel ling zoo mogelijk op Koninginnedag te houden. Het vraagstuk van het bezighouden van jonge werkloozen hier ter plaatse werd besproken en met algemeene stemmen werd besloten steun te ver- leenen aan een plan, dat reeds door een commissie daaromtrent is ont worpen. Als naar gewoonte zullen 4 winter- avondbyeenkomsten met dames en huisgenooten worden aangeboden. 10 Oct. Zaterdagmiddag j.l. zette „Stormvogels” I alhier, de competitie van de Ö.BZ.W. in, met een ver diende overwinning op „Quick” van Stavoren. De Workumeis wisten 5 maal te doelpunten, terwijl „Quick” 2 maal een penalty goed benutte, maar overigens was de Workumer reserve-keeper niet te passeeren. Er werd goed gespeeld, hoewel van Stavoren wel eens productiever werk gezien is. Zaterdag a s. gaat „Stormvogels” II naar Hindeloopen om daar uit te komen tegen H.V.V. I, welke club vorige Zaterdag te IJlst met 4—3 won van IJ.V.C. De hier voor en na genoemde clubs spelen in ieder geval in één afdeeling. Er zal n.l. getracht worden nog een 2e afd. te formeeren, maar mocht dit niet slagen dan worden alle vereenigingen in afd. I onderge bracht. By uitbreiding van de com petitie volgen vollediger mededeg lingen. 1 r FRISO wLayer] Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van tabl. 70 ct>. en oranjexakjes van 2 tabl. 10 ctt.

Friso nl | 1933 | | pagina 1