ASPIRIN Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz ZATERDAG 21 OCTOBER 1933. 59ste Jaargang No. 43 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Adverteert in dit blad» 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht Binnenland. De wereld en wij. ie ie P t l i 1 t wa- om wat n- 1; 1 :r e as in :n :h :n af :n Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. In te zenden. Ad- vertentiën tot uiterltyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De Gemeente-Ontvanger van WOR KUM herinnert er aan. dat de beta lingstermijn voor RECHTEN VOOR DIENSTEN BEWEZEN DOOR DE GEMEENTERE1NIGING en HONDEN BELASTING beide over het DIENST JAAR 1933, reeds is verschenen. Ter voorkoming van kosten van aanmaning wordt spoedige betaling verzocht. Workum, 20 October 1933. De Gemeente-Ontvanger, H. de JAGER. FLORIS C. Een manifest der R.-K. Staats partij. Wering van buiten landers voor Universiteitsexa- rnens. De Rijksmiddelen vloeien iets beter. Een pro- testbetooging tegen verslechte- In Zeeuwsch-Vlaanderen vooral bloeit de roggesmokkel. Groote partijen wor den frauduleus uit België ingevoerd, waar de prijzen laag zijn en in ons land, waar de rogge »gesteund« wordt, omgezet. Eenige partijen hebben de Stormers.) Ook zullen zij worden uit gesloten, die hun staatkundig streven gronden op eenige andere beweging. (Deze bepaling richt zich tegen fascisme en nationaal-socialisme.) Verschillende katholieke persorganen toonen zich zeer ingenomen met het heldere manifest, waarvan ze verwach ten, dat het den links- en rechts-extre- mistischen partijen den wind uit de zeilen zal nemen. Ze eischen, dat de partij op de doorvoering van haar nieuw-opgesteld programma zal staan, desnoods als de huidige regeering niet zou willen medewerken door Kamerontbinding te forceeren. Natuur lijk heeft de katholieke fractie het altijd in haar macht om de regeering bij een of andere stemming te laten struikelen. 3. We zullen pogen, ijverig pogen de gewoonte aan te kweeken om het goede en schoone in anderen op te zoeken. In den regel zien we zoo on geveer datgene, waarnaar we uitzien en waar we naar zoeken. Het is in derdaad verwonderlijk hoeveel schoon heid en goedheid we kunnen vinden in de menschen, als we er werkelijk naar uitzien en er ons in verheugen, als we het vinden. 4. We zullen er naar streven meer critisch te worden over onszelf en minder over anderen. 5. We zullen beseffen dat we jegens onze medemenschen, jegens onszelf en jegens den Vader van ons allen zondigen, als we door het leven gaan met haat of verachting of af keer in ons hart jegens anderen. En we hoeven ook niet zoo bang te zijn, liefde en vriendelijkheid jegens de anderen te gevoelen of te betoo- nen. Iemand heeft eens heel ad rem opgemerkt, dat sedert de vroegste tijden er maar heel weinig menschen zijn geweest, die hun leven verwoest hebben doordat ze te vriendelijk en te mild en te verdraagzaam jegens anderen waren. Dat is dus niet de fout, waar de meesten van ons tegen hebben te waken of ons zorgvuldig tegen hebben te beschermen. En ter wijl het dus juist is, dat maar heel weinig menschen hun leven verwoest hebben door te vriendelijk en te mild en te verdraagzaam jegens anderen te zijn, evenzeer is het juist dat heel vele menschen hun leven verwoest hebben door te weinig van zulk een geest te hebben. De kwestie is, dat we onze edelmoedige gevoelens met veel grooter veiligheid kunnen ver trouwen dan we sommige andere ge voelens, die we wel eens hebben, kun nen vertrouwen. Als we een ingeving tot verdraagzaamheid of hartelijkheid of ridderlijkheid of vriendelijkheid krijgen, is het eenige groote risico dat we loopen, dat we dwaas genoeg zouden zijn, te weigeren aan zulk een ingeving gehoor te geven... naar de stem van het goede in ons te luisteren, de stem van ons beste innerlijke we zen, dat zich wil uiten in de gewone, dagelijksche daden en dingen van het leven van lederen dag. (Nadruk verboden.) De Rijksmiddelen hebben over de maand September beter gevloeid dan in vorige maanden. De ontvangsten waren ook 3.3 millioen hooger dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Zou er toch werkelijk van eenige eco nomische opleving gesproken mogen worden De nieuwe staatsleening van 200 millioen, rentende 4 pCt. is over- teekend geworden, zoodat niet alle inschrijvingen voor het volle bedrag aanvaard konden worden. Werkloozen zullen nog maar niet dadelijk van eenige opleving kunnen profiteeren. Integendeel ziet de winter er somber voor ze uit, nu zoovele artikelen duurder worden en de steun regeling, althans wat de vier groote steden betreft verslechterd is. Van de een en ander ontstond, is in de hoofdstad gebruik gemaakt om circa 25 000 menschen te zamen te brengen voor een socia listische protestdemonstratie in het R.A.I.-gebouw. Daar werd een protest- motie aangenomen en intrekking van de verslechteringen geëischt. WORKUM, 16 Oct. Hedenmiddag 2 uur werd in de versierde achterzaal van het Stads-Burgerweeshuis alhier, het lokaal voor de jeugdige werkloo zen geopend. Er waren een 30 tal deelnemers, waarvan enkelen beflverd hadden het interieur in orde te maken en met groen en papieren slingers te versieren. De muren waren keurig geverfd en gelakt, de tafeltjes alle netjes met linoleum bekleed en zoo gunstig mogelijk opgesteld. Op die tafels vazen met bloemen en aan de wand omgeven door de Friesche vlag, een zwart schoolbord, waarop: „Hulde aan de commissie voor be hartiging der belangen van jeugdige werkloozen, inzonderheid aan Ds. J. van Veen voor het daartoe door hem genomen initiatief.” Het geheel zag er feestelijk uit en 't was alles eigen vel! Aan de tafel voor de commissie hadden plaats genomen de heeren Ds. J. van Veen, C. E. van Koetsveld, Burgem., Kap. B. Wilmink, Ds. E. C. van der Laan, Ds. Chr. Eerhard, IJ. Oosten, G. Hoekstra en Dr.J. Leeuw. Bij de opening richt Ds. van Veen een welkomstwoord tot den burge meester, die door zijn tegenwoordig heid blijk geeft in deze zaak belan? te stellentot Ds. Eerhard die door z’n aanstaand vertrek naar Hillegotn, geen zitting in de commissie heeft tot de jongelui. Wat is het heerlijk, oplossing gezocht heeft. Dat deze aldus spr., dat jullie in 't vervolg onderdak zult hebben en niet meer je toevlucht behoeft te zoeken onder de Waag of op de Markt. Dat laatste is niet iets waarvoor men zich behoeft te schamen, maar eigenlijk een klas siek verschijnsel, want in vroegere tijden kwamen immers ook de Atheners op de Markt samen. Het is echter niet alleen het onderdak en de spel letjes, maar vooral voor jullie ontwik keling, dat deze gelegenheid wordt geboden. De jongelui, nu zonder werk, die hun tijd nutteloos voorbij laten gaan, zullen straks buiten het leger van de arbeidenden komen te staan. Om ook dat gevaar te beperken, heeft de commissie deze gelegenheid tot ontspanning en ontwikkeling, voor jullie willen scheppen. Pessimisten zagen hier in Workum weinig kans van slagen, maar gezien het enthou siasme en de bereidwilligheid van de jongeren, het in orde brengen en ver sieren van dit lokaal, is dat pessimis- ten-elftal reeds nu met 6—0 geslagen. Door trouw hier te komen en de cursussen geregeld te volgen, kunnen jullie dat elftal wel met 10—0 klop pen. Een zeer verblijdend verschijn sel is dat alle categorieën van hun sympathie en medewerking in dezen blijk hebben gegeven. Het slagen hangt nu nog geheel van jullie af. Het is in jullie aller belang en daarom ook moet niet aan een paar het werk worden overgelaten, maar op aller medewerking gerekend worden. Spr. ziet het liefst dat de tijdsomstandig heden deze maatregelen weldra over bodig zullen maken en hoopt dat God spoedig betere tijden geeft. We hopen en bidden ook dat jullie allemaal dan weer aan het werk kunt gaan ge steund door de ontwikkeling hier op gedaan voor de betere toekomst die komt. De burgemeester hierop het woord verkrijgende, meent aan het gespro kene weinig meer te kunnen toevoe- vêfiigheidslaan* geschapen" £en; T®r.?.ch.t ‘8 er °P gewezen, dat 1 in non tllH nar mon worplnno ia o-n, zorgd moet worden zooveel mogeïijk *';j” te blijven. Omtrent de cursus voor het politie-diploma wenscht spr. even een opmerking te maken. Iedere deelnemer zal, om redenen die ze zelf moeilijk kunnen beoordeelen, niet even geschikt zijn en aan de noodige eischen voldoen, wat echter alleen de beteekenis heeft dat men voor deze bepaalde richting minder geschikt is. Dit om teleurstelling en misverstand te voorkomen. Verschillende spelen, die de verleiding met zich meebren gen om te spelen om geld, raadt spr. aan, achterwege te laten. Verder wordt medewerking van het gemeen tebestuur toegezegd, hoewel financieel weinig steun verleend kan worden. Getracht zal worden buiten bezwaar van onze gemeente een rfikssubsidie te verkrijgen. Spr. eindigt met de wensch dat zoolang dit werk voor de jeugdige werkloozen noodig is, het zoo pleizierig mogeïijk voor hen mag zijn. De heer IJ. Oosten deelt hierop mede als voorzitter van het departe ment Workum van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, dat in ds vorige winter reeds plannen door die vere n. waren beraamd, maar men wist hier toen niet de juists wjjze te vinden. We prijzen ons zeer gelukkig, dat onze voorz. Ds van Veen zich met zich groot optimisme voor deze zaak heeft gespannen en de „hulde, inzonderheid aan Ds. J. van Veen voor het door hem genomen initiatief” zooals „de werkloozen” dit op het opgehangen bord uitdrukten, noemt spr. zeer juist. De jongelui, moedigt spr. aan om een druk en nuttig gebruik van deze ge legenheid te maken. Aanvaard dit niet als een cadeautje van de commissie, maar enkel met een gepast gevoel van waardeering, daar wij dankbaar zijn iets voor jullie te kunnen doen. Verder ligt het succes in jullie handen en wil hierbij dan denken aan de bekende woorden: Wy scille blsiikjo hwet er fen to meitsjen is,” opdat jullie toegerust met iets wat jullie in deze tfiden je eigen kunt maken, de tcekomst kunt tegemoet gaan, aldus spr. Hierna geeft Ds. Eerhard blijk van z’n warme belangstelling met deze zaak door Ds. van Veen en de com missie van harte te feliciteeren met het bereikte werk. Het is voor spr. een reden van innige dankbaarheid dat hedenmiddag deze samenkomst plaats heeft, daar ook hij, dikwijls droevig gestemd over het lot van de genomentot de commissieleden en w©rkkoze jongens, naar een goede middag de inzet mag zijn van vele goede middagen en avonden Door het a.s. vertrek zal spr. niet lang ge tuige kunnen zijn van dit mooie werk, maar dat de belangstelling dan nog wel eens mag blijken door middel van een kopje thee, dat jullie hier zal worden aangeboden, is wel waarschijn lijk. Op het terrein van het geeste lijk en zedeljjk leven is geen werk loosheid. Spr. roept de aanwezigen op actief dienst te nemen in die zede lijke en geestelijke vorming van eikaars karakter. De voorz. beantwoordt alle sprekers op hun beurt. Den burgemeester werd dank gebracht voor de aar geboden medewerking van hetgem.-bestuur en den heer Oosten voor het feit, dat deze de eerste was, die spr. met z’n hulp en bereidwilligheid terzijde heeft gestaan en zich een grooten steun heeft getoond. Van de commissieleden is trouwens alle tegemoetkoming ondervonden. Aan de belofte van Ds. Eerhard gaat reeds de daad vooraf, want zoowel de thee, die de dames mevr, van Veen en mej. van Koets veld serveerden, als een kistje sigaren, vormen reeds de vervulling van die belofte. Spr. deelt verder mede dat de financieele zfide nog wel niet ge heel in orde is, maar er zal zeker niet tevergeefs op de Workumer offervaardigheid worden gerekend. Een woord van dank komt toe aan de Mfi. tot Nut van 't Algemeen, die reeds een gift van f 50 ter beschikking van de commissie heeft gesteld. Hiermee is het officieele gedeelte geëindigd en worden nog enkele re gelingen getroffen wat betreft het schoonhouden van het lokaal enz., waarvoor om de beurt, per dag 3 corveeërs worden aangewezen. Opge merkt wordt dat de extra-drukte voor de bewoners van het weeshuis, die in alles zeer voorkomend zfin, wel zoo veel mogelfik uit handen mag worden genomen. Aldra worden nu de damborden en enkele boeken te voorschijn gehahld en reeds dezen middag werd een dajn- competitie ingezet. Deze week wordt het lokaal alleen ’s middags van 2—5 uur opengesteld, daar nog verschillende zaken bespro ken en geregeld moesten worden. Het aantal beschikbaar gestelde stoelen is ruim voldoende, maar dit kon nog niet van de voorraad spelen gezegd worden. Een verlanglijstje aan de commissie of opname daarvan in dit blad staat dan echter nog open, Ter voorkoming van vervol- gingskosten, vestigt de Rfiksontvanger te Koudum er de aandacht van belang hebbenden op, dat voor 1 November a.s. het eerste gedeelte behoort te worden betaald van de verschuldigde Rfiksinkomstenbelasting enz. belasting jaar 1933/34. Dit geldt voor hen wier aanslagbiljetten zijn gedateerd in Juli 1933. v De Katholieke Staatspartij zal in eigen gelederen geen verzwakking of half slachtigheid duldenze eischt sterke aaneensluiting en daarnaast uitsluiting uit het partijverband van degenen, die actie voeren in en door middel van andere organen dan die, welke daartoe justitie betracht spoed bij partijreglement of door het partij bestuur zijn aangewezen. (Deze alinea richt zich tegen de links-extremistische I een tg op de wereïd partij verklaart zich nog eens nadruk kelijk voor medezeggenschap van het volk, maar een geordende. In prac- tijk en wetgeving moeten wijzigingen worden aan gebracht, waardoor uit wassen bij die samenwerking wor den afgesneden. Het economische re- geeringsbeleid moet er op gericht wezen, dat het binnenlandsch verbruik meer worde ingesteld op de eigen productie onze internationale handels- betrekkingen behooren »p het stelsel der wederkeerigheid te worden gefun- was, kregen een oranje-wimpel. Den eersten dag reeds werden de meeste wagens afgekeurd. Van meer dan 100 moest worden getuigd, dat ze niet op den weg thuis hoorden l Tenslotte eenig allerlei. In Zaandam heeft het bestuur van de afdeeling der S.D.A.P. een voorstel aanhangig ge maakt om de drie socialistische wet houders te royeeren, die vóór de loonsvermindering der gemeenteambte naren hadden gestemd en daarom ren uitgenoodigd door de partij hun functies neer te leggen, ze niet deden. Het Straperlo-proces tegen de Scheveningsche exploitan ten begint in November a.s. De 1 om met meer succes tegen de talrijke casino’s in den lande te kunnen gaan optreden. Dat wordt trouwens hóóg tijd. We hebben van de week een veilig- heidsweek beleefd. In Den Haag was zelfs een v?UBu«u=.aau den dftt men kloos j - ge_ waar men zijn auto kon laten contro- zorgd m06t w0rd6n ZOOveel mnvelnk leeren. Degenen, wier wagen in orde De eerste zorg van een mensch behoorde te zfin, de verwijten van zijn eigen hart te voorko men. ADDISON. Spreek geen laster, neen, en luister er ook niet naar. TENNYSON. Och, de meesten van ons zijn fette lijk nog zulke kwaaie rakkers niet. Nee, we hebben voldoende begrip van fatsoen en moraal en we zouden geen vlieg kwaad doen en in vrede met en liefde voor de heele wereld leven, als.we in een hutje op de hei zaten, van alle gemakken voorzien, doch met geen levende ziel op tien mjjl afstand in den omtrek. Maar we kunnen ons nu eenmaal niet van de wereld afzonderen met een collectie fraaie denkbeelden en theorieën, doch we hebben met en tusschen en te midden van de anderen te leven, en het is eerst dan, in het dagelfjksche contact met de menschen om ons heen, dat blijkt, welke waarde onze fraaie levenstheorieën hebben, wat w(j ons ervan hebben eigen gemaakt, in hoe verre de groote levenswaarheden een deel van ons eigen bewustzijn zijn geworden. In theorie aanvaarden we het gebod, dat we onze naasten moeten liefhebben, gelijk onszelve, maar als we heel eerlfjk met onszelf te rade gaan, dan zullen we toch heusch moeten toegeven, dat er toch zeker een paar menschen zQn, waar over we nu niet bepaald vriéndelijk denken kunnen, omdat die menschen ons hebben gegriefd of, verdiend dan wel volkomen onverdiend, onaange naam hebben bejegend. Nog maar al te dikwijls hooren we zeggen: „Ik mag hem of haar niet erg”. Ja, en dat vinden we heel gewoon. Terwijl het in den grond onredelQk en onchriste lijk is en we ons feitelijk moesten schamen, zooiets te zeggen. Ja, en niet alleen om zooiets te zeggen, maar ook om het te denken. Want al zeggen we het dan niet, maar denken het toch, dan blijft het evenzeer te laken, zoo niet meer. Omdat we dan wellicht min of meer huichelen. Ziezoo. Nu voelen we ons natuurlijk gekrenkt (omdat de spijker op den kop werd getikt,) of we voelen ons erg slecht. Wat op zich zelf een stap in de goede richting beduidt, maar d^r^Wwk^ waar het toch niet bfl moest blflven. afhankeiiik te Wat doen we er dan aan? Wel, mis- ’chaffing behooren met afhankelijk te schlen is het goed eens te hooren, worden gesteld van een sluitende be- wat iemand van groote levensrfjpheid grooting. en levenservaring, Dr. R. O. Lawton, onlangs in dit verband opmerkte. H(j zeideUit mijn eigen ervaring zou ik aarzelend het volgende willen aan de hand doen: 1. We zullen probeeren dat soort dingen (af keer van den een of ander) niet verder bfi ons te laten door woeker en. 2. We zullen probeeren de menschen beter te leeren kennen, en In den regel mogen we de men schen beter, als we ze beter kennen. De prijs d^r Advertentiën Is van 1—5 regels 60 cents, elke regel 7 cents ringen in de steunregeling. stemming, welke door Rogge-smokkel. Veiligheid 1 Het bestuur van de R.-K. Staatspar tij heeft van de week een krachtig manifest uitgegeven, hetwelk voor de partij richtsnoer beoogt te zijn in den huidigen tijd van onzekere economische en politieke strevingen. Het manifest is een nadrukkelijk betoog voor behoud van de democratie. „Daarom aldus lezen we o.a. stelt de katholieke partij zich met beslistheid te weer te gen eiken vorm van dictatuur.” De groote katholieke beginselen op staat kundig gebied worden in het manifest - - - - samengevat in de woorden God - komrmezen kunnen achterhalen en zijn Gezag - Vrijheid. De Katholieke Staats- ln beslaS genomen. Een der nieuwste crisis-wetsontwerpen is het voorstel tot beperking van de toelating van buitenlanders tot de uni versitaire examens en tot andere exa mens, welke de bevoegdheid verleenen tot het bekleeden van ambten of be dieningen, advocaten, artsen, tand artsen, apothekers, vroedvrouwen, apothekersbediende enz. De bedoeling van dezen voorgestelden maatregel is om te verhinderen, dat de bestaans mogelijkheid van eigen landgenooten wordt aangetast door uitgeweken vreemdelingen, die in het buitenland reeds bepaalde examens hadden gedaan, aldaar ook een of ander ambt of een practijk uitoefenden en thans door het behalen van een Nederlandsch diploma aun werkkring hier zouden willen voortzetten. o ir l l I I 1 I 5 1 1 s! ir 'ft <t f “1 r, e >- n o i. i. i, u t FRISO. l E J \JLx onnoodig pijn lijden? Dat was het onaange name lot onzer voor ouders. Aspirin is vol komen onschadelijk voor het organisme en doet de pijnen in l weinige minuten ver- ^dwijnen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 rabL 70 cis. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Grmiter» Je»-j- r» c-.«*ts- ruimte, B. d, uitgezonderd Fam:h '>-<■ ieh- ten, 10 cents per regel. Bfi abonnement belangrijk lager

Friso nl | 1933 | | pagina 1