Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Work™, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. en? ASPIRIN I No. 44 ZATERDAG 28 OCTOBER 1933. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Adverteert in .Friso”. iL Algemeen weekoverzicht 59ste Jaargang Begrafenisrechten. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 „Wij arme drommels”... FLORIS C. Binnenland. f4290 -4313 -4400 -4485 -4652 -4664 -4664 -4679 -4690 -4685 -4780 -4848 -4848 -4851 -4925 -4950 - 4995 -5100 -5550 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten dat is dan een tweede gevolg ge haast om in de Tweede Kamer een interpellatie over het verbod aan te vragen. Deze zal ongetwijfeld worden toegestaan en vermoedelijk tijdens de behandeling van de begroeting worden Door de aanvaarding op Dinsdag van deze week van eenige wijzigingen in de Crisisinvoerwet, heeft de Tweede Kamer een zwenking der regeering ten opzichte van onze handelspolitiek be krachtigd. De aangebrachte wetswijzi gingen maken het mogelijk om detoe- I wijzing van invoercontingenten te rege- Een product van de Pharm. Fabriek A. Mijnhardt - Zeist Doos 20 ct. Tube 35 ct. Zéér groote tube 60 ct. Op 7 Nov. zal het groote jaarlijksche politieke steekspel aan vangen, dat bekend staat onder de benaming ^Algemeene Beschouwingender Tweede Kamer over de Staatsbegrooting maar in wer kelijkheid een partijenstrijd is, welke over de Staatsbegrooting heen, gevoerd wordt om politiek gewin, dus om het applaus te verwerven van de kiezers- toeschouwers. Met belangstelling wordt dezen keer uitgezien naar hetgeen de heeren elkaar te vertellen hebben. Om krachten te verzamelen zijn de a.s, tournooiridders tot den dag van het gevecht, althans van het eerste treffen naar hun haardsteden weergekeerd. 24 Oct. Maandagavond kwam de afdeeling Workum van „Volksonder wijs” in vergadering bijeen op de bovenzaal van P. Bonnema. Tot afge vaardigde naar de algemeene verga dering te Utrecht werd de heer T. Zuidema aangewezenplaatsvervan ger de heer IJ. Oosten. De afgevaar digde werd viy mandaat gegeven maar hy zal zyn stem geven aan het voorstel-^öen Ham om de contributie afdracht per lid aan het hoofdbestuur voor afdeelingen beneden 100 leden terug te brengen van 60 cent op 40 cent. Voorts is besloten dit jaar weer de traditioneele ouder avond te houden en werd een commissie van 3 leden benoemd die zal trachten (zy het op bescheiden voet) een St. Nicolaasfeest voor de kinderen te organiseeren. In den loop der volgende week zal daar toe by alle voorstanders der openbare school een lyst ter inteekening van de benoodigde gelden worden aange boden. zich verder in de laatste jarc «mo- i ontwikkeld. Zoo gaat de A.N.W.B. voort: Altjjd Nieuwe Wegen Bant?; In de pauze werd gelegenheid g geven een groot aantal boeket', b chures, platen, kaarten enz. te bezie tigen. Miniatuur-modellen wegwijze paddestoelen, waarschuwingsbord, en vele bondsuitgaven waren tentoe gesteld. Tot slot de vertooning van de bon - film waarbij de gramofoonmuziek b goed deed. In deze film werd h onmisbare, veelzijdige werk van d A.N.W.B. in beeld gebracht. Veel v i het gesprokene werd nu verduideli en kwam hierdoor goed tot z’nrech;. De mooie plekjes in ons land en prachtige natuuropnamen uit hetb - tenland strekten ook nog tot leerii „Laat niet als dank voor ’taangenac. t verpoozen, den eigenaar van h< bosch de schillen en de doozen” 11 het „shake-hands” zijn de aandacht waard. De heer Grol dankte de sprek' s voor het gebodene en sloot deze bij eenkomst, na de A.N.W.B. in aller belangstelling te hebben aanbevolen. 26 Oct. De collecte ten bate van het Nationaal Crisis-Comité heeft alhie r opgebracht f352.86. 26 Oct. Hedenavond werd in lokaal „Rehoboth” ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Chr. school (op 11 Oct. j.l. herdacht) nog een feesn.- lijke samenkomst gehouden voor be gunstigers en oud-leerlingen. De WelEerw. Heer Ds. Chr. Eerhard opende de bijeenkomst met gebed a welkomstwoord, waarna de heer B. IJ. Wielinga, rustend hoofd der school, enkele feiten uit het verleden ver telde. Ds. Eerhard gaf tevens nog een gedeelte van de notulen op rijm. Een stukje schoolleven, zoowel als zang van de onderwijzeressen vonden terecht bijval. Door enkele meisj. s werd de samenspraak „Het Geschenk opgevoerd, welke evenals „E»n school uit de 17e—18e eeuw” en „De kweekeling van meester Jeroen” zeer in den smaak viel. Tusschentijds werd getracteerd op chocola, koekjes en sigaren, wat na tuurlijk z’n weg wel vond. Na een toespraak van den heer IJ. Wielinga, hoofd der school, sloot Ds. Eerhard, bij wien de leiding van dezen avond berustte, met dankge bed. De talrijke aanwezigen keerden hierop zeer voldaan huiswaarts. Voetbalnieuws. 26 Oct. Vorige Zaterdag heeft „Stormvogels” II het op eigen tern, n niet kunnen bolwerken tegen IJ.V.C. I Voor de rust wisten de Ulsters eea 3—0 voorsprong te behalen, maar daarna kregen de roodhemden ds meeste kansen, waarvan 2 in doel punten werden omgezet. Het le elftal van „Stormvoge had het in Warns niet moeilijk, ma ~r toch zagen „De Valken” kans de Wor- kumer doelman 4 maal te passeert Eindstand 9—4. Op het wedstrfidprogramma staat voor Zaterdag 28 Oct.„Stormvogels I—H.V.V. I. BQ goed weer natuurlijk en wanneer het Workumer terrein bespeelbaar blijft, zal het, zooals meestentijds het geval was, van begin tot eind spannend zijn. Met de op te richten 2e klasse is in één afd. reeds succes behaald en zal spoedig een begin met de competR worden gemaakt. Van H.V.C., Hecg gaven zich twee elftallen op; IJ.V.C., IJlst en „Oranje Nassau”, Sneek ko men met hun 2e elftal uit en verd: r nog clubs uit Hommerts en Woudsend. Misschien is het mogelyk dat i der bovengenoemde elftallen mee speelt in de andere afd., waarvoor „Unitas”, Koudum zich opgaf en waarin verder „De Valken”, Warns wordt geplaatst en „Stormvogels” III, Wo kum en waarschijnlijk nog H.V.V. II zullen meedoen. De eerste wedstrijden van deze afd. zullen op z’n vroegst volgende week Zaterdag gehouden kunnen worden en dan wordt het langzamerhand trouwens tijd, want elke Zaterdag middag is het nog geen mooi weer en bovendien wordt het dan uitzoe ken met de terreinen bij clubs, die met meer dan één elftal aan de competitie deelnemen. En zoo is het ook met ons, zooals die schrijver in de Frederick Leader (Oklahoma) typisch opmerkte, in wat wij zoo gaarne noemen de donkere ervaringen in het leven voor een wijle hebben we het licht verloren. Dikwijls is onze duisternis een zuiver persoonlijke kwestie in de meeste gevallen. Men herinnert zich misschien die oude, simpele geschiedenis van den man, die een geldstuk zoo dicht voor zijn oog hield, dat hij niets an ders meer kon zien. Hoe dichter hy het voor zijn oog hield, hoe meer werd zijn uitzicht belemmerd, totdat het eindelijk al het andere uitsloot en hem in volslagen duisternis bracht. Alles wat noodig was om dien man licht te brengen, was dat geldstuk van voor zijn oog weg te nemen... en toen lagen daar voor hem al de glorie van Gods zonneschijn en de aarde stralend van het weerkaatste licht. Zeker, zoo is het inderdaad met ons allemaal. We slaan onszelf met duis ternis, als we luisteren naar den „overste dezer wereld,” als we zelf zucht en vrees, trots en hartstocht, ons laten verblinden. Soms worden we door een diep gevoel van per soonlijk leed of zelfbeklag zoo geheel en al in ons zelf verdiept, dat we niet meer de onpeilbare waarde van on eindige genade op de juiste wijze kunnen waardeeren. We verliezen dan de ruimere blik op het leven, waardoor we anders wellicht zouden inzien, hoe wat we op het eerste ge zicht als leed en lijden zagen, ten slotte niets anders blijkt te zijn, dan voorbereiding tot beter en hooger, een zege dus. „Want”, zooals de Schrift zegt, „onze lichte verdruk king, die zeer haast voorbijgaat, werkt ons een gansch zeer uitnemend eeuwig gewicht der heerlijkheid; dewijl wij niet aanmerken de dingen die men z etwant de dingen die men ziet, zijn tydelijk, maar de dingen die men niet ziet, zijn eeuwig”. (Nadruk verboden.) Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van eigenaars van graven, dat er in de maand NOVEMBER gelegenheid be staat, de contributie over 1932, ter secretarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantie over worden beschikt, wat een ver- hooging van f 0.15 medebrengt. Workum, den 26 October 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. 24 Oct. Voor hedenavond had de A.N.W.B. (Algemeene Nederlandsche Wielrijders Bond) in lokaal „Reho both” alhier, een propaganda-avond georganiseerd, welke geopend werd door den heer B. N. Crol, consul van genoemden bond hier ter plaatse. De burgemeester, die een inleidend woord zou spreken, de propagandisten en de aanwezigen werden hartelyk welkom geheeten. De heer C. E. van Koetsveld, bur gemeester onzer gemeente, maakte gewag van het groote nut van den A.N.W.B. op velerlei gebied. Speciaal van één tak, nl. die van de verbete ringen voor de wielrijders, wist spr. uit ondervinding aardige schetsjes mede te deelen. Naast al dat nuttigs geeft de A.N.W.B. ons een mooi voor beeld van wat door particulier initia tief nog te bereiken valt. Het onver moeid ijveren voor verbeteringen door deze krachtige vereen, doet verfris- schend aan, in deze tijden, aldus spr. De heer Schenkel, propagandist en mede-redacteur van het weekblad „De Kampioen”, bracht dank zoowel voor de bereidwilligheid van den bur gemeester om dezen avond in te lei den, alsook voor de medewerking van den consul en de leden hier ter plaatse, welke zich met de voorbe reiding van dezen avond belast had den. Bij de deze zomer gehouden her denking van het 50 jarig bestaan van den A.N.W.B. is het ledental de 100.000 overschreden. Dit was een reden tot dankbaarheid en tevredenheid, maar toch is de bond nog niet voldaan. Het reeds bereikte en nog te verrichten werk is voor het algemeen belang, waarvan ieder in meer of mindere mate profiteert. Wanneer men nu rekent dat er nog geen 2 van de Nederlandsche bevolking lid is van de A.N.W.B. en de huidige tijdsom standigheden licht tot verslapping leiden, dan heeft de thans gevoerde propaganda recht van bestaan en tevens recht op succes. Vanaf de oprichting in 1883 door samenwerking van verschillende toen bestaande velocipéde-clubs tot heden, passeerden de ontwikkelingen van den bond en enkele typeerende toestanden van vroeger de revue. Het rij wiel, de motor en de auto maakte het werk steeds omvangrijker en de bond strekte zijn bemoeiingen ook steeds verder uit. De belangen van iedere weggebruiker, elke toerist zoo wel te water als te land, worden thans immers behartigd. Genoemd werden o.a. verbetering van wegen aanleg van nieuwe wegen, van rijwiel-, wandel- en ruiterpadenopheffing van tollenopruimen van verkeers- belemmeringen en gevaarlijke boch ten overbruggingplaatsing van wegwijzers en zgn. paddestoelen, van waarschuwingsborden, plaatsnaam- en richtingsbordenbehoud van natuur schoon en beletten van ontsierende reclame; verschaffen van grensdocu- menten en reisinlichtingenuitgave van gidsen, kaarten en vele andere voor den toerist onmisbare attributen. Met cijfers werd de toename van het uitgebreide bondswerk aange toond. Enkele willen we noemen en wel betreffende de bijzonder gewaar deerde wegwijzers: aan verbetering werd reeds meer dan f750 000 uit de bondskas besteed, zoodat thans in ’t geheel ruim 36.000 wegwijzers op ons wegennet geplaatst zijn, wat zeggen wil dat op elke 5 K.M. zoo’n bonds- visitekaartje prijkt. Dereisinlichtingen- dienst en het verleenen van facili teiten met grensdocumenten hebben Ingediend is een wetsontwerp tot tijdelijke korting op de Indische pensi oenen. De allerlaagste pensioenen zijn vrijgesteld en verder zijn de koitingen progressief geregeld, wat we een billij- ker methode meenen dan de in per centen gelijkmatige korting, welke tot heden bij salarisbesnoeiingen werd toegepast. Rond het jongste regeerings- besluit tot beperking der mee- ningsuiting voor ambtenaren. Naar een actieve handelspolitiek. Opheffing van rechtbanken en kantongerechten. Korting op Indische pensioenen. Het politieke tournooi begint 7 No vember. Het onverwachte besluit van den ministerraad om ambtenaren te ver bieden, zich in het openbaar, zoowel in als buiten dienst, afkeurend uit te laten over de regeering en derzelver beleid, heeft allereerst in de kringen der meest geïnteresseerden beroering verwekt. Een der eerste gevolgen van het regeeringsbesluit was het aflasten van het speciale salariscongres voor rijksambtenaren. Het zou waarlijk on mogelijk zijn geweest om alle critiek óp, en afkeuring van het regeerings- beleid te verhinderen. En Albarda, de WORKUM, 23 Oct. Op de aanbe steding van het bouwen van een melkpoederlokaal enz. voor de Coüp. Zuivelfabriek „De Goede Verwach ting” alhier, onder architectuur van de heeren H. Nieuwland en W. F. v. d. Vegte te Leeuwarden, werd als volgt ingeschreven D. de Jager, alhier R. G. Visser, alhier leider van de S.D.A.P. heeft zich C. Gielstra, alhier H. Bleeker, Parrega S. Straatsma, Sloten Wed. H. D. de Jong, Koudum Th. de Vries, Koudum J. van Asma, Heeg W. Boersma, Birdaard G. W. Draaisma, Piaam J. de Wit, Franeker E. Huisman, Tijnje P. Beljon, Lemmer S. Haarsma, Bakhuizen S. F. Haarsma, Bakhuizen A. S. v. d. Veer, Grouw IIJ or ritsma, Bols ward J. v. d. Sluis, Langweer P. en H. Beljon, Lemmer Begrooting f4720. Gegund aan den laagsten Inschijver. Z. h. s. zelfs werd nu het befaamde ontwerp van minister Donner aange nomen, waarover het kabinetRuys gestruikeld is. Het gaat hier om een nieuwe indeeling van de rechterlijke macht. Sneuvelen zullen 39 kanton gerechten, waaronder ook dat te Waal wijk, voor het behoud waarvan ten slotte nog een zwakke poging is gedaan. Ook de rechtbanken te Tiel en Win schoten zullen vallen. - De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager len naar de export-mogelijkheden, welke aan ons land worden geboden. De re geering in dit geval meer speciaal minister Verschuur meende, dat een vlotte actieve handelspolitiek niet vereenigbaar was met een wette lijke bepaling, tot heden geldende, welke de bekrachtiging-achteraf door de Kamers verplichtend stelde, maar de Tweede Kamer heeft zich met 5029 stemmen tegen de uitschakeling van wettelijke bekrachtiging van contingen- teeringen uitgesproken. Een échec in lichten graad voor den minister. De Kamer vereenigde zich ook met de verlaging der rente van de credie- ten, welke we aan Duitschland ver leenden in plaats van 5ys pCt. zullen we voortaan maar 4 pCt. beuren, doch daartegenover wordt gerekend op wat vlottere uitvoermogelijkheden naar Duitschland, welke zijn toegezegd ge worden. De heer Vliegen had er niet veel fiducie in. Een kalme geest kan niet versla gen of verschrikt worden, doch gaat voorwaarts in voorspoed en tegenspoed in zjjn eigen tempo, als een klok tijdens een onweers bui. Robert Louis Stevenson. Het z(]n niet werkelijke dingen, die het gemoed der menschen verontrusten, maar demeeningen die zjj omtrent de dingen hebben. Epictetus. Ja, w{j kunnen toch zoo erbarme- Iflk met ons zelf te doen hebben, zoo zelfs, dat we tranen in onze oogen krijgen van zelfbeklag, wanneer we moeilijkheden ondervinden op onzen weg. Wanneer het erom gaat, om de wereld kond te doen van de slagen van het noodlot die ons treffen, van de in onze eigen oogen zoo volmaakt onverdiende tegenslagen en narighe den, dan wordt zelfs de minst van den tongriem gesnedene onder ons van een treffende welsprekendheid. En onder den indruk van onze eigen woorden, wordt ons, door het leven geslagenen, het gemoed zoo week; het aureool dat we om onze eigen hoofden legden, wordt al fraaier en fraaier (in onze eigen oogen), ons verdriet al grooter en grooter, ons medelijden met ons zelf al dieper en dieper, totdat we eindelijk tot tranen geroerd, geknakt gaan neerzitten. Arme drommels, die we zijn. gaan voor het oog verloren in de gehouden, duisternis. Maar dat is dan ook de eenige verandering, die er heeft plaats gegrepen. Immers, de dingen, die bekende vertrouwde dingen, ze zijn er nog, de gesteldheid van het land onzer omzwervingen is niet veranderd, de weg loopt nog precies hetzelfde als vroeger we kunnen hem alleen niet zien. 9 ER f e e n i g op de wereld FRISO IVOROL Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisje» van 20 tabU 70 ct». en oranjezakje» van 2 tabL 4 10 0*. dit tevreden gezicht! Nu, U weet het wel. Hij heeft Aspirin ge probeerd en heeft nu het werkelijk afdoende middel, wanneer hem .iets pijn doet. Wij ge ven U een raad: Doel het hem na. 4c Nu, als we dan voldoende gesnikt hebben over ons martelaarschap en voldoende de wereld van ons leed hebben overtuigd, en diep gezucht hebben, in plaats van onze moeilijk heden als voetsteunen te gebruiken om hooger te komen, misschien vinden we dan ook nog even tijd, om te probeeren. de zaak van een anderen kant te bekaken. O, zeker, er kunnen tijden van zware beproevingen in ieder menschenleven zijn. En we zijn zoo geneigd die tijden als heel duister te beschouwen. En dat is feitelijk heel natuurlijk, omdat duisternis per slot van rekening niets anders is, dan de afwezigheid van licht. De bekende, vertrouwde dingen die ons gedachten verschaffen, die als het ware den weg voor ons aanduiden in het licht, --

Friso nl | 1933 | | pagina 1