fórilten Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ASPIRIN BRXL TlooWn Fa. J. W. DE JONG I No. 46 59ste Jaargang ZATERDAG 11 NOVEMBER 1933. Officieel Gedeelte. -- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Begrafenisrechten. iCt. verminderd. Tegen de e Vries, de Roest, Faber en Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prjjs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager DENKT aan uw oogen, juist NU IS HET TIJD, EEN GOEDE aan te schaffen, we hebben in voorraad van de eenvoudigste tot de modernste uitvoering. Wij helpen U gaarne en het onderzoek is GEHEEL KOSTELOOS. VAKK.-OPTIEK WORKUM Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van eigenaars van graven, dat er in de maand NOVEMBER gelegenheid be staat, de contributie over 1933, ter secretarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantie over worden beschikt, wat een ver- hooging van f0.15 medebrengt. Workum, den 26 October 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden bovengenoemde stukken voor kennisgeving aange nomen. B. en W. doen verder de volgende mededeelingen 1. In verbind met het overlijden van de wed. S. K. de Jong moet de woning wijk E, no. 3, zooals indertijd is overeengekomen, binnenkort wor den geamoveerd. De ontruimingster- miin hebben wij bepaald op 12 Mei 1934. 2. Op verzoek van het Hoofd der school hebben wy goedgevonden, dat één der lokalen der O. L. school één avond per week gedurende 1 a 11/2 uur wordt gebruikt voor het geven van onderwijs aan jeugdige werkloo- zen. 3. De gemeente-architect heeft tot ons de vraag gericht of hij verplicht was, de door hem bewoonde gemeente- woning aan den Stationsweg te blijven bewonen, zulks naar aanleiding van het feit dat deze woning geen vol doende ruimte meer biedt voor zijn opgroeiend gezin. Wij hebben hem geantwoord geen bepaling te kennen waarin deze verplichting voor hem was vastgelegd. Wij vertrouwen dat dit ook de meening van den raad is. De heer Brandsma meent dat het niet noodzakelijk is dat de woning bij de Nieuwe weg afgebroken wordt en zou deze voorloopig liever verhuren, waartegen de heer Gaastra inbrengt dat dan niet volgens overeenkomst gehandeld wordt, de heer Leeuw dat de woning niet in bijzonder goede condities is en de heer Faber dat dit niet wenschelijk voor het verkeer is. De heer de Roest meent dat de woning van den gem.-architect wel als ambtswoning beschouwd schijnt te zijn. Uit een bespreking over ambtswo ningen blijkt dat een moreele ver plichting in dit geval niet kan gelden. Punt 3. Benoeming van een arm voogd. Herbenoemd voor den tijd van 4 jaar no. 1 van de aanbeveling J. Gras. Punt 4. Adres van den Christ. Be sturenbond te Workum inzake ver strekken van kleeding en schoeisel aan werkloozen. Wegens onvolledigheid en onduide lijkheid, stellen B. en W. voor dit schrijven onbeantwoord ter zijde te leggen. De heer Ferwerda zou willen ant woorden op welke gronden dit adres niet behandeld kan worden. Ook de heer de Roest vindt het gewenscht mede te deelen dat hierin alleen het crisis-comité beslissen kan. Volgens den vorm niet noodig, heb. ben B. en W. tegen het geven van een zoodanig antwoord geen bezwaar punt 5. Voorstel van B. en W. tot vervanging van de gaskachelverwar- ming in de openbare lagere school door vulkachelverwarming. Gasverwarming blijkt uit een in het vorig seizoen genomen proef on geveer 2 maal zoo duur te zijn en bij koude temperaturen minder toerei kend, zoodat zonder hoofdelijke stem ming het geraamde bedrag van f 110, waarvan f50 voor kachel en toebe- hooren en f60 voor nieuwe schoor steen, beschikbaar wordt gesteld. In het middenlokaal is geen ruimte voor een vulkachel. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit dd. 23 Januari 1933 betreffende het beschik- baarstellen van gelden voor extra- daar B. en W. anders niet de verant woording op zich kunnen nemen van een goede gang van zaken. Hoewel tegenwoordig op allerlei concessies een betrekking aanvaard zou worden is een benoeming zooals B. en W. voorstellen, toch meer de juiste weg. Op een behoorlijke grondslag lijkt spr. verkieslyker dan op arbeids contract. Na het pro en contra gehoord te hebben, zal de heer Leeuw zich ten slotte bij het voorstel van B. en W. neerleggen, omdat aangevoerd wordt dat anders geen verantwoording voor het werk kan worden genomen. Met 8—3 stemmen spreekt de Raad zich uit de noodige gelden niet ter beschikking te stellen. Vóór stemmen de heeren Leeuw, de {Vries en Gaastra. Tegen de heeren Westen dorp, Dijkstra, Ferwerda, Brandsma, van der Gaast, de Roest, Faber en Haijtema. Punt 9. Behandeling van reclames tegen het kohier reinigingsrechten 1933. Hieromtrent worden geen op- of aanmerkingen gemaakt. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Woensdag 8 November 1933, ’s namiddags 6l/s uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. De voorz. opent op het vastgestelde uur de voltallige vergadering, waarin de begrootingen voor 1934 zullen worden behandeld, welke heel ,wat tjjd en besprekingen blijken te vorde ren. Een beknopt overzicht ook van de stemmingen is zeer onvolledig, maar noodzakelijk. Punt 1. Notulen der vergadering van 25 Sept. 1933. Deze worden onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken en me dedeelingen. a. Resoluties van de Ged. Staten houdende 1. goedkeuring van de gemeente en bedrijfsbegrootingen voor 1933. 2. goedkeuring van het raadsbesluit dd. 8 December 1932 tot vaststelling van de afschrijvingspercentages op de bezittingen van de lichtbedrijven. 3. bericht dat een afschrift van het raadsbesluit dd. 25 Sept. j.l. tot wijziging van de algemeene politieverordening door hen is ontvangen; b. Bericht van het Burgerlijk Arm bestuur dat het bereid is het „orgaan voor steunverleening” te vormen. c. Verslagen over 1932 van: 1. Mariavereeniging te Workum met begrooting voor 1934 2. Centraal Archief en Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulp betoon in Nederland. d. Proces-verbaal van kasverificatie bij den gemeente-ontvanger op 25 September 1933. e. Adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken tot verlaging van personeele belasting voor café’s en biljarten. f. Verzoek van het Comité van Actie ter bevordering van de belan gen van het Schildersbedrijf in de vier Noordelijke Provinciën om het gemeentelijk schilderwerk op te dra gen aan bona-fide schilder patroons of,, in geval van aanbesteding, daarvoor alleen georganiseerde patroons in aanmerking te laten komen. g. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken, waarin Z.E. mededeelt, bereidt te zijn de z.g. „achtste voor waarde” voor het subsidie in de werk verschaffing aan den weg Workum— Bolsward te laten vervallen. Naar aanleiding van dit schrijven is tot de Ged. Staten de vraag gericht, of er hunnerzijds geen bezwaar tegen be staat thans zoo spoedig mogelijk met do werkverschaffing aan dezen weg te°’ Punt 10. Behandeling van de be grooting voor 1934 van a. het Burgerlijk Armbestuur b. het Stads-Burgerweeshuis c. het Gem. Gasbedrijf d. het Gem. Electriciteitsbedrijf e. de Gemeente. De heer Brandsma heeft den indruk gekregen dat de begrooting niet serieus is opgevat; een advies van B. en W. zooals voorgaande jaren ontbreekt. Een blik op de begrooting toont wel aan dat by de samenstelling niet aan ernst te kort geschoten is, ant woordt de voorz. Niet naar het Rijk en zonder verdere belastingverhoo- ging, een sluitende begrooting te krijgen, zooals de Raad heeft opge dragen, is geheel vervuld, al moest dan ook een gevaarlijke noodmaat regel n.l. om f9000 uit de reserves van de lichtbedrijven te putten, worden toegepast. Een tegenvaller waar niet op gerekend was, kwam nog door het bericht van de regee- ring dat het totaal subsidie van werk verschaffingen van 75 millioen is teruggebracht op 46 millioen, zoodat onze gem. hierdoor nog dieper in de reserves van de lichtbedrijven zal moeten tasten. Het Burgerlijk Armbestuur heeft het oorspronkelijk geraamde bedrag voor weekgelden verlaagd, waardoor de subsidie van de gemeente, groot f 14 600 derhalve met een gelijk bedrag kan worden verminderd. Vastgesteld wordt deze begrooting nu op f 14.995.40 in ontvang en uitgaaf, terwijl die van het Stads Burgerweeshuis met een ontvang en uitgaaf van f 1653.29 wordt goedgekeurd. De begrootingen voor het gas- en electriciteitsbedrijf geven op enkele punten als presentiegelden en afvoering kindertoeslag, eenige discussie. De voorz. brengt de lage salarissen van de politie onder de aandacht en deze zullen ook nog door een korting worden getroffen, wat spr. af keurt, tenzij men de traktementen op hoo- ger peil brengt. Over dit traktement en het aantal politie-agenten ontspon zich een vry uitvoerige bespreking. De commissies voor onderzoek van de begrooting hebben verschillende opmerkingen en wijzigingen, waar van in den loop van de bespreking enkele ingetrokken en andere samen gevoegd worden, welke nochtans meer dan 30 hoofdelijke stemmingen noodig maken. Het voorstel van B. en W. om de huursom van de bovenvertrekken van het Waaggebouw aan de Open bare Leeszaal te verlagen van f 200 tot f75 (door de gem. worden ver schillende subsidies ingetrokken en lidmaatschappen opgezegd) ontmoet bezwaren en wordt verworpen met 6—5 stemmen. Vóór de heeren de Vries, Gaastra, de Roest, Faber en Hajjtema. Een huursom van f 100 wordt vastgesteld met 10—1 stem, die van den heer Ferwerda. De heer Brandsma vraagt of voor het tekort ’32 van ruim f 11.000 niet beter een leening kan worden aange- secretarie-personeel noodzakelijk is, Sa®n- - - - De heer Gaastra raadt een poging hiertoe af, en zou zooveel mogelijk willen liquideeren, daar anders te veel verplichtingen naar volgende dienstjaren worden verschoven. Over de jaarwedden van burge meester, secretaris en ontvanger, wordt geruimen tijd gesproken. Ten slotte wordt een gecombineerd voor stel van de commissies om Ged. Staten te verzoeken de restitutie van de pensioensbijdrage voor onze gem. te laten vervallen of 5 pCt. te korten op de salarissen aangenomen met 10—1 stem, die van den heer de Vries. De jaarwedden van de wethouders worden met f50 verlaagd. Tegen de heer van der Gaast, 8 vóórstemmers, de wethouders onthouden zich van stemming. Naar aanleiding van de voorstellen om het presentiegeld van de raads leden te verminderen tot f2.50 en f2.—, komt de heer van der Gaast met geheele afschaffing, maar dat wordt met 7—4 stemmen verworpen. Voor de heeren Leeuw, de Vries, Gaastra en van der Gaast. Presentie geld f2.— verworpen met 8—3, de heeren Leeuw, de Vries en Brandsma. Het presentiegeld wordt daarna be paald op f2.50 met 9—2 stemmen, die van de heeren Gaastra en van der Gaast. Voor de leden van de commissie voor de lichtbedrijven wordt eveneens het presentiegeld verlaagd. Een ver goeding van f2 50 wordt met 8—3 stemmen verworpen. Vóór de heeren Leeuw, Ferwerda en Brandsma. Met 8— 3 stemmen vastgesteld op f2.—. Tegen de heeren de Vries, Gaastra en van der Gaast. Schryfloonen (vergoeding vroegere volontair) met f100 verlaagd op de begrooting tot f300, wenschen B. en W. thans te handhaven op f 400, maar dit wordt verworpen met 8—3 stemmen. Vóór de heeren Leeuw, de Vries en Gaastra. De heer Westendorp acht f200 voor een jonge kracht voldoende. Met 7-4 stemmen wordt deze post op f300 vastgesteld. Tegen de heeren Westendorp, Leeuw, de Vries en Brandsma. De kosten voor aanplakken en omroepen te laten vervallen wordt verworpen met 6—5 stemmen. Tegen de heeren de Vries, Gaastra, Ferwerda, de Roest, Faber en Hajjtema. Verla ging van f60 op f25 wordt aangeno men met 10—1 stem, die van den heer van der Gaast. De zekerheidstelling groot f 78 voor den gem.-ontvanger, welk bedrag door de gemeente wordt betaald, ver valt en komt voor rekening van belanghebbende. 7—4 stemmen: de heeren Leeuw, de Vries, Gaastra en van der Gaast. Op de kosten van vergaderingen, ververschingen enz. in ’33 geraamd op f300, begroot op f100 is volgens enkele leden nog te weinig, voor an deren te veel bezuinigd. Voor f50 stemmen de heeren Leeuw en Brand sma. Tegen f100, wat met 8—3 aan genomen wordt, stemmen de heeren Westendorp, van der Gaast en Haijtema. De belooning voor vaccinatie a en lijkschouwingen al. een vast bedrag van f 150 is voor ’34 bepaald op f 100, maar een voorstel om per geval reap. 1 en 5 gld. toe te kennen, wordt met 7—4 stemmen aangenomen. Tegen de heeren de Vries, Gaastra, Ferwerda en Faber. De subsidie voor het „Groene Kruis” is geraamd als in ’33 op f400. Een voorstel tot verlaging met f50 wordt verworpen met 7—4 stemmen. Vóór stemmen de heeren Westendorp, Leeuw, Dijkstra en Brandsma. Een bydrage van f50 aan het Diaco nessenhuis te Leeuwarden, wordt met 9— 2 stemmen, die van de heeren Gaastra en van der Gaast, geschrapt. De post voor onderhoud van straten en pleinen, groot f 1200, willen enkele leden belangrijk verlagen. Voor hand having is niet voldoende instemming, maar een raming van f 1000 vindt een meerderheid in de heeren de Vries, Gaastra, Dijkstra, van der Gaast, de Roest, Faber en Haijtema. Met een voorstel van de wethou ders om de vergadering tot Donder dag te verdagen, kunnen de overige leden zich niet vereenigen. De ramingen voor onderhoud van wegen en voetpaden, idem van wan delplaatsen en plantsoenen, kosten van bruggen enz., worden resp. ver minderd met f350, f100 en f210, allen met 7—4 stemmen. Tegen de heeren de Vries, Gaastra, de Roest en Faber. Onderzocht zal worden of de kosten van havens, vaarten enz. nog ver laagd kunnen worden. Het geraamde bedrag voor de gem.- reiniging en dat van dag- en week gelden voor los-vaste werkkrachten, blijft onveranderd. Voor verlaging van het le spraken zich uit de heeren Westendorp, Leeuw, Ferwerda en Brandsmavoor het laatstgen. de heeren Westendorp, Leeuw en Brandsma. Onderhoud dienstrjjwiel voor den gem.-architect, volgens raadsbesluit bedragende f 30 wordt met 6—5 stem men gebracht op f10. Tegen de hee ren Leeuw, de Vries, Gaastra, Brand sma en van der Gaast. Z. h. s. wordt verbetering van het schoolplein door tegelbestrating uit gesteld, waardoor de desbetreffende post met f80 verlaagd wordt. Het presentiegeld van de leden der commissie tot wering van schoolver zuim wordt gebracht op f 5 per lid en de belooning van den secretaris op f25, zoodat nog f30 wordt bezuinigd. De belooning van doctoren enz. ge zamenlijk een bedrag van f 500 wordt met 10 p~ heeren de Haijtema. Vorengenoemde bezuinigingen zijn genomen, nadat B. en W. reeds hier daar tot een lagere raming hadden besloten. Door verhooging van de tijdelyke korting op de jaarwedden hulp aan werkloozen. Werd in Jan. ’33 besloten een be drag van f 1.50 per werklooze beschik baar te stellen thans kan volgens bericht van het N.C.C. f 2.50 worden verstrekt, mits uit de gem.-kas een gelijk bedrag wordt gestort, waarte gen geen der leden bezwaar maakt. Óver het le kwartaal is aan de ge meente uitgekeerd f 43 50, terwijl voor het 2e halfjaar nog beschikbaar is f 101.50. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor 1933. De voorgestelde wijziging wordt z. h. s. goedgekeurd. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting 1933 in verband met de aanstelling van een ambtenaar ter secretarie. Naar aanleiding van de bespre kingen in de geheime vergadering van 25 Sept. j.l. verklaren B. en W. sollicitanten te hebben opgeroepen voor de betrekking van ambtenaar ter secretarie, tevens belast met de werkzaamheden voortvloeiende uit de steunregeling, huis- en straatcontróle enz. op een salaris van f600—f 800. Door deze combinatie zou de bezet ting op de secretarie die beslist on voldoende gebleken is, versterkt worden en als gevolg hiervan aan den controleur F. de Boer, die een salaris van f320 per jaar geniet, ontslag worden gegeven. Onder de 65 sollicitanten bevinden zich zeer geschikte personen, waarvan een 4-tal is opgemaakt. Wanneer de Raad de noodige gelden ter beschikking wil stellen, kan tot benoeming worden overgegaan. De heer Brandsma begrijpt nog de bedoeling van deze benoeming niet, daar nog een ambtenaar al spoedig een te groote weelde voor onze gem. zal zyn. Voor de contröle is iemand uit de stad, die de menschen kent, zooals de tegenwoordige controleur immers zeer geschikt. Öok de heer Westendorp noemt de wijze waarop de Boer z’n werkzaamheden verricht boven alle lof verheven, zoodat spr. finaal op deze benoeming tegen is. Voor hulp op de secretarie kan wel een jongen worden genomen. De voorz. ontkent dat laatste en merkt op dat vermeerdering van het •I Bij Ruwe Handen Purol een ig op de wereld [BAYER] E J i RISO. H- 11 - Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabk 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Er is in 't geheel geen reden voor, kiespijn kalm te verdragen) In weinige minuten kan men van deze pijn bevrijd zijn, wanneer men Aspirin neemt, het voor net organisme onschadelijke middel.

Friso nl | 1933 | | pagina 1