enz Nieuws- en Advertentieblad ïoor de Gemeenten Wortam, Hem. Oldeph. en Noords, Hindeloopen, Stavoren I PUROL er op! Bericht aan H.H. Adverteerders.’ IN WORKUM HUIS AAN HUIS bezorgd. No. 47 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933. 59ste Jaarpan r en Officieel Gedeelte. Distributie Rundvleesch. COLLECTE. Het verzacht en geneest Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Begrafenisrechten. De zachtmoedigen. Algemeen weekoverzicht Zaterdag 25 November Zaterdag 2 December a s. --a FLORIS C. r l 1 - g8- der 1 in ont- iben aide aan ïste van lag- lan- het en, ;en, ten, ben ;en sen en. ke- •08- die ek ien ate ier 3n. te te er •n, ir- it- ir- ie m te >n s- D, n r- n 9, 1, 8 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Als Uw Handen ruw zijn of ge sprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snij wonden, ontvellin gen en allerlei huidverwondingen Niet alleen tegen Amsterdam heeft de regeering, voor wat de werklozen zorg betreft een meer tegemoetko mende houding aangenomen, maar aan alle gemeentebesturen heeft ze een circulaire gericht met de bood schap, dat op grooter uitkeering van het rijk aanspraak gemaakt zal kun nen worden, als de fiuancieele nood der gemeenten dat zou vereischen. Grooter uitkeering wil hier zeggen méér dan het 45/~6 deel der uitkeering over ’33, welke in de voorlaatste re- geeringscirculaire in uitzicht was ge steld. Het staat op het moment wanhopiger dan ooit met de ontwapening. Ook de Engelsche regeering heeft nu tot een aanzienlijke uitbreiding van de vloot besloten. Ze acht zich bedreigd door andere vlootuitbreidingen (Japan en de Ver. Staten). In Genève heerscht groote opwinding over het door Hen- aerson geuite voornemen om af te treden als voorzitter van de Ont wapeningsconferentie. Sommigen ne men het hem erg kwalijk, dat hij als De vonnissen tegen de eerste groep muiters van de „Zeven Provinciën" z(jn voor de betrokkenen niet meege vallen; ze gaan in verschillende ge vallen boven den gestelden eisch uit. De straffen varieereu van 6 tot 18 jaar. Alle veroordeelden zijn in hooger beroep gegaan. Ook moet een ontwerp van wet in vergevorderden staat van voorberei ding wezen, welke een wettelijke regeling van het cadeaustelsel inhoudt. „Hoe" is nog niet bekend. Verrassend zijn de berichten, welke uit Rusland tot ons komen over het vinden, door een wetenschappelijke expeditie, van overblijfselen der hut ten van Heemskerk en Barentsz, ge bruikt bij hun historische overwinte ring op Nova Zembla. In het volgend voorjaar gaat een expeditie verdere onderzoekingen doen. Toen we er op school van leerden, wat lag die tijd van Heemskerk en Barentsz voor ons toen niet in een nevelige verte. En heel prozaïsch vinden ze nu nog een riem en andere dingen in het eeuwige poolijs, dingen, waarmee die groot j vaderlanders uit de middeleeuwen zich hebben omhangeu of getooid. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van eigenaars van graven, dat er in de maand NOVEMBER gelegenheid be staat, de contributie over 1933. ter secretarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantie over worden beschikt, wat een ver- hooging van f 0.15 medebrengt. Workum, den 26 October 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. In Amsterdam schijnen de steun- normen tenslotte toch niet te zullen worden verlaagd. Dat resultaat is bereikt kunnen worden in de confe renties van B. en W. met de regee ring. Maar wel zullen strenge con- tróle-maatregelen worden genomen, van welke men verwacht, dat ze vele excessen zullen afsnijden, d.w.z. tot steunbeperkingen zullen leiden in de vele gevallen, waarin de steun door onjuiste voorstellingen te hoog wordt opgevoerd. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis der ingezetenen, dat zjj aan de Herv. Jongedochters vereent ging aldaar ver gunning hebben verleend tot het hou den eener collecte in de week van 20—25 November 1933 ten behoeve van het verstrekken van kleding stukken aan behoeftigen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of Instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, den 14 November 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, V. D. GOOT. ren op te leggen en hoe meer succes hy heeft, hoe eenzamer wordt hij noodzakelijkerwijs. En de tweede waarheid is dat de heele geschiedenis der menschheid en haar vooruitgang er eene is van toenemende samen werking tusschen de menschen, wat alleen maar mogelijk is op een basis van wederkeerige achting en weder- zydsche dienstvaardigheid: op een basis dus van een weigering om het leven te behandelen als alleen maar een strijd om het bestaan en de we reld als een slagveld. Het is inderdaad alleen de zacht moedige, die de wereld ziet zooals zij werkelijk is en menschen zooals zij werkelijk zijn. Niemand kan de wereld ten volle zien, nog minder ervan ge nieten, tenzij hjj belangeloos is. De man die alleen aan zich zelf denkt bekijkt de uiterlijke wereld alleen met het oog op hetgeen hij er voor zich zelf „uit kan slaan”. Hy waar deert zijn medemenschen ten slotte slechts op de basis van hetgeen hij uit hen „kan slaan”. Indien ze op een of andere manier niet bijdragen tot zijn zelf voldoening, kan hy „ze niet gebruiken”, zyn ze niet dienstig voor hem. En zelfs al zyn ze dat wel, dan veracht hy ze waarschijnlijk nog. Want hy is nimmer voldoende in hen om hunszelfswil geïnteresseerd, om ze te zien zooals ze werkelijk zyn. Maar als het waar is, dat de man van de wereld zachtmoedigheid veracht, het is nog veel meer waar dat hij haar in het geheim vreest; want de bezitter van zachtmoedigheid is vol komen buiten het bereik van zyn macht. En juist deze vrees maakt voor hem het geluk onmogelijk, waar van de zachtmoedige het geheim heeft. Want geen mensch kan geluk kig zijn, die ook bevreesd is... De zachtmoedige, die geen zelfzuch tig belang in het leven heeft, is daar door zonder vrees. En beërft zoo het aardryk. (Nadruk verboden.) Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het in de be doeling van de Crisis-Rundvleesch- centrale ligt op 4 December a.s. een begin te maken met de distributie van gekookt rundvleesch in blik. De distributie vindt plaats aan steuntrekkenden en andere arm lastigen. Onder „steuntrekkenden" worden verstaan personen, die steun ontvangen ingevolge een door den Minister van Sociale Zaken goedge keurde steunregeling, personen, die zijn te werkgesteld by een van Rijks wege gesubsidieerde werkverschaffing en personen, die steun genieten inge volge de bepalingen van de Armen- wot» Onder „armlastigen" worden ver staan personen, die niet onder de genoemde steuntrekkenden vallen, nochtans als zoodanig moeten worden beschouwd. Gezinnen van 1 a 2 personen kun nen 1 kilogram-bus per week ver krijgen en gezinnen van meer dan 2 personen 2 kilogram-bussen per week. De bussen zijn voorzien van etiketten, waarop een viertal recepten voor de bereiding van het vleesch zijn ver meld. De prjjs bedraagt per kilogram bus 35 cent. Zij die voor deze distributie in aan merking wenschen te komen moeten daarvan ter secretarie kennis geven op Zaterdag 18 November a.s. des voormiddags tusschen 11 en 12^2 uur. Workum, den 16 November 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. En ook anderzins gaat Amsterdam aanmerkelijk bezuiniger, gedwongen door de verschillende nieuwe regee- ringsvoorschriften. Voor het onderwijs beteekenen die bezuinigingen het opheffen van 30 openbare scholen de betrokken leerlingen zullen over om liggende scholen worden verdeeld. De gemeente betaalt ophetoogenblik 264 boventallige onderwijzers uit (cijfers van ’32); ook op deze post zal geminderd gaan worden. Het toe gelaten maximum-aantal leerlingen per klas zal worden verhoogd, voor de gewone lagere scholen van 37 op 42. „Om practische redenen kan iets daarboven worden uitgegaan”. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Het is niet alleen Rome, hetwelk alle vertrouwen in den Volkenbond heeft verloren. Ook de regeering— Sarraut in Frankrijk heeft voor de Kamer verklaard dat in Geréde geen resultaten meer mogelijk lijken, al wil Frankryk er tot het laatst haar plicht blijven doen. Sarraut heeft aan Duitschland categorisch ge lijkgerechtigdheid geweigerd, tenzy vooraf een ontwapeningsovereenkomst zou zijn aanvaard, waarbij Frankrijk i veiligheid voldoende was gewaai borgd.Om aan Duitschland Frankrijk. goeden wil te toonen, verklaarde Sarraut, dat Frankrijk bereid is om aan Duitschers gelegenheid to geven aan de exploitatie der Fransche Afrikaansche koloniën mee te werken.. Het is niet veel! Paul Boncour heeft bovendien danig geblaft naar de Oostzijde. Indien Duitschland herbe wapent, zoo zei hij, zullen ook wij voortgaan met ons te bewapenen en het zal een wedstrijd worden naar den afgrond. De Fransche Kamer vond al die verklaringen schittere I en nam een motie van vertrouwen aan in het kabinet—Sarraut met 395—194 stemmen. Het Zaansche raadsbesluit om den 1 Mei officieel als een feestdag te erkennen en deswege dien dag aan het gemeentepersoneel vrij af met behoud van loon te geven, is door de Kroon definitief vernietigd. De 1 Mei mag niet worden gelijkgesteld met de algemeen erkende christelijke feestdagen en een officieele viering van den Meidag wordt beschouwd als een daad, welke tegen een juiste gezagshandhaving ingaat. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de begrotingsstukken bovendien nog gelegenheid gevonden tot het afleggen der verklaring, dat hy het uitsteken van roode vlaggen van openbare ge bouwen, op welken dag dan ook, zal weten tegen te gaan. In deze tyden, welke voor het Marxisme niet bijzonder gunstig schij nen, hebben O.S.P. en Rev. Soc. Partij het aangedurfd om een fusie met elkaar aan te gaan. De heeren zyn het eens geworden over een beginsel program en met Kerstmis zal het verbroederingsfestyn officieel worden gevierd. De gefusioneerde partyen zullen streven naar het stichten van een nieuwe internationale, daar ze noch van de socialisten, noch van de communisten iets willen weten. Van het binnenlandsche revolution- naire front op het moment overigens geen nieuws, uitgezonderd dan de mededeeling, dat onze Indonesische en communistische afgevaardigde Roestam Effendi zich van de week aan de gevangenis heeft gemeld voor het ondergaan van de maand gevan genisstraf, tot welke hij werd ver oordeeld. Denzelfden dag is hy boven dien failliet verklaard. Hetgeen in onze dagen trouwens den braafsten burger kan overkomen. Het schijnt, dat minister de Wilde toch nog op iets nieuws broeit, wat onze omroepregelingen betreft, al wil hjj zijn plannen nog niet openbaren. Binnenkort echter moet de afkondi ging te verwachten wezen van een gewijzigde zendtijdregeling, van nieuwe controle maatregelen en van een beroepsinstantie. Ook zullen zeer spoedig de voor stellen van B. en W. tot loonsverla ging voor het gemeentepersoneel bij den raad worden ingediend, nu die voorstellen in het Georganiseerd Overleg met algemeene stemmen zyu afgewezen. Buitenland. Mussolini vindt den Volkenbond een absurditeit, het kapitalisme heet hy gevallen, het socialisme vernietigd, het parlementarisme moet hara kiri plegen, leve de corporatieve staatsgedachta Frankryk wyst gelykberechtigd- heid af, maar de Duitschers mogen in de Fransche Afrikaansche ko loniën komen werken. Hender son wil het zinkende Ontwapt- ningsschip verlaten. De opge slotenen in de Duitsche concen tratiekampenworden meerendeels vrygelaten ze hebben braaf gestemd. Beeldenstorm in Frankryk. Mussolini heeft weer eens een „groote rede” gehouden. Allereerst vond hy het tyd worden om den Vol kenbond al vast te gaan begraven, nu dezeop sterven ligt. By de geboorte was de Volkenbond goed, vond de Duce, maar nu de geestelijke vader, Uncle Sam, het wicht in Genève onverzorgd te vondeling 1. en Japan, alsmede Duitschland, pis andere naties zich niets meer va het wicht aantrekken, is het geval hopeloos geworden... Het ergste lijkt ons nog het feit, dat een staatsman als de Duce zóó oordeelt. Dat d t meer kwaad, dan Japan en Duitsch land tesamen door hun vlucht rit Genève konden aanrichten. Mussolini voelt zich blykbaar ge weldig groeien in aanzien, nu h< t fascisme zegevierend over de wereld waart. En daarom heeft hij het aan- gedurft om in zijn jongste „groote rede” ook met nadruk het feit van den ondergang van het kapitalisme vast te stellen, de verbrokkeling van het socialisme en de komende zege aan te geven van ds corporatieve staatsgedachte. Het Italiaansche varlr- ment, zoo zei hij,moetinhetkomena jaar nog voor een keer worden ver- nieuwd, omdat we met de scheppi’ g van de corporatieve instellingen da nog niet klaar zyn, maar daarna zal de Kamer aanstonds hara-kiri hebben te plegen, d.w.z. zich zelve uit het leven moeten helpen. We zyn genoodzaakt geestelijke waarden te erkennen. Ze zyn opgebouwd uit de werkelijkhe den van het geestelijk leven. De werkelijke wereld is de geestelijke wereld, die niet minder werkelijk is, omdat zy onzichtbaar is. Dr. Aug. Field Board. Deksels nee, patente kaerels als wy, hebben gewoonlyk geen ergen hoogen dunk van „zachtmoedige” menschen, die we eerder geneigd zijn voor zoo’n beetje „halfzacht” te verslijten en gebrek aan „ruggegraat” en „karak ter” te verwijten, omdat ze niet, zoo als wy zoo graag in al onze cranerie plegen te doen, eens fel en kras uit vallen, of van haat voor dezen of genen getuigen, of zich eens opwinden en dan met hun vuist op tafel slaan, al- temaal deksels kranige dingen, die moeten bewjjzen, dat iemand die zoo optreedt een kraan is en een vent van karakter, met een „eigen” on wrikbare meening, een kaerel uit- een-stuk enz. Nu ja, en hoe we al deze zoogenaamde flinkheden feitelyk moeten rijmen met de sublieme waar heden van de Bergrede, waarin ge zegd wordt dat de zachtmoedigen het aardrijk beërven, nu ja, daar breken we ons het hoofd niet over. En toch. Ja, en toch moet het iets heel goeds en moois zjjn, om een waarlijk zacht moedig mensch te zijn. De waarheid is, zooals bijvoorbeeld C. H. S. Mat thews in St. Martin’s Review uiteen zette, dat de zachtmoedige mensch iemand Is, die weigert het leven als een slagveld te beschouwen: die ab soluut geen verlangen heeft zyn wil aan anderen op te leggendie niet steeds persoonlijke, zelfzuchtige eischen aan het leven stelt; die de buit van den levensstrijd van nul en geener waarde acht in vergelijking met die dingen, die ieder mensch kan genieten zonder zijn naaste van iets te berooven. In de alledaagsche philo sophic van de wereld is „den eenen zijn dood, den andere zyn brood”. Maar in het licht van de werkelijke philosophie van de Bergrede is dat een leugen, de leugen waarin de wereld tot nu toe dikwijls nog vol hard heeft, ondanks het feit, dat de uitkomsten ervan nog nimmer vol doening hebben kunnen geven. Want in dit verband zijn twee din gen onbetwistbaar. In de eerste plaats, dat de zelfzuchtige mensch, hoe mach tig hU ook mag zyn, nooit gelukkig is. Hij mag door het leven gaan op zoek naar geluk, doch hij zoekt ver geefs. Hjj probeert zijn wil aanande- Binnenland. Naar een aanmerkelijke tariefs- verhooging. Amsterdam zal de steunnormen behouden, maar overigens sterk bezuinigenop heffing van 30 openb. scholen. De nieuwe loonsverlaging in het G. O. te Amsterdam afgewezen. Nieuwe regeeringscirculaire over werkloozenzorg. Geen officiëele 1 Mei-viering. Fusie tusschen revolutionaire socialisten. Nieuwe omroepregelingen. W ettelijke bepalingen inzake cadeaustelsel. Vonnissen tegen de muiters der Z. P. De overwin tering op Nova Zembla van Heemskerk c.s. De vernieuwde handelspolitiek der regeering zal, naar uit officieele be richten bljjkt, ook spoedigst leiden tot een aanmerkelijke verhooging van de geldende invoerrechten. Bij de vast stelling der nieuwe rechten is ernstig rekening gehouden met de belangen van de binnenlandsche industrie, wel ker leidende persoonlijkheden ter zake zQn gehoord. Het wordt niet ondenk baar geacht, dat buitenlandsche ex porteurs ons land nog met goederen zullen pogen te overstroomen, vóór de nieuwe tarieven geldende zullen worden, maar de minister van finan ciën zal terdege opletten en heeft met Economische Zaken reeds afge sproken, dat contingenteeringsbepa- lingen zullen worden afgekondigd, zcodra het gevaar werkelijkheid dreigt te zullen worden. Evenals vorige jaren worden met het oog op St. Nicolaas de beide volgende nummers van Friso” van H.H. Adverteerders profiteert van deze gunstige gelegenheid en zendt ons, gaarne zeer vroegtijdig, uwe advertentiën om teleurstelling te voorkomen. DE UITGEVER. W- 4: S - ih. RISO t. 0 De Engelsche premier MacDonald in ge sprek met Mr. Cordell Hull over de stabili satie van het pond sterling, hetgeen voor de wereldhuishouding van groot belang is. Even belangrijk is voor aller gezondheid een steeds gelijkwaardig juist gedoseerd geneesmiddel, hetwelk in de echte „Aspirin”- tabletten door het Bayer-Xruis gegaran deerd is. f .V- 7 w •J.

Friso nl | 1933 | | pagina 1