Nieuwjaars-Adïertentiën et 35 cents. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Nieuws- en Advertentieblad Distributie gekookt Rundvleesch. 59ste Jaargang ZATERDAG 9 DECEMBER 1933. No. 50 Officieel Gedeelte. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 bon no. 2. Algemeen weekoverzicht Binnenland. DANKBAARHEID per zitplaats gelden. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws FLORIS C. wordt nog niet overal van die bevoegd heid gebruik gemaakt. De schaatsen- pret werd hier en daar tragisch ver stoord door de gebruikelijke seizoen- ongevallen. De eerste slachtoffers vielen op de Poel onder Amstelveen, waar twee kindertjes onder het ijs verdwenen. Ook is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Bevorderingswet by de Marine. In de gewone maat schappij pleegt iemand’s promotie te worden bepaald door bekwaamheid en ijverby de Marine kan men sla gende admiraal worden, mits men maar dienstjaren verzamelt. Het ont werp beoogt thans de bevordering by ceuze uit te breiden; althans de mo gelijkheid daarvan. De Postjager, het snelle vliegtuig, waarmee in 31/2 dag Indië bereikt moet worden, zal Vrijdagnacht ver trekken. Den wakkeren piloteneen goede reis In het Georganiseerd Overleg te Amsterdam is het voorstel van B. en W., ontslag voor de huwende ambte nares, verworpen. Of die verwerping jractisch effect zal sorteeren ten aanzien van de fascistische bewe ging de loop der dingen nog afge wacht. Thans meent de bond zyn Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in >FRISO< van 1 Januari e.k., welk no Zaterdagmiddag 30 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVEB. In de week van 11 t/m 17 Decem ber is geldig: De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager plichtingen, het vervangen van ee historisch ontwikkeld staatsbeste door iets heel nieuws, omdat daarme in het buitenland succes is bereik acht de bond ten zeerste onverstandig WORKUM, 4 December 1933 Maa\ dagmorgen had op den Ferwouderwe even buiten de grens onzer gemeent een aanrijding plaats tusschen ee autobus, waarmede in den dient van Makkum op Workum werd ge reden, en een met melkbussen bela den vierwielige vrachtauto. De autobus werd aan de linkerzijde totaal vernield en de melkauto bekwam ook ernstige averij. Van de inzitten den van beide motorrijtuigen werde enkele personen hoewel niet bepaald ernstig, dan toch door sny- en schaaf wonden verwond Een inzittende, oi geveer 18 jarige dame viel bewuste loos, doch kon op medisch advies even later naar hare woning te Makkum worden vervoerd. De oorzaak van de aanrijding is gelegen in het feit, dat de bestuurder van de autobus door het zonlicht verblind werd of door bevriezen van de voorruit geen voldoende uitzicht had of wel dat een der bestuurders niet voldoende uitweek. De politie stelt een onderzoek in. moordenaar worden geëxecuteerd. begraven met een loterijbriefje Uit Rennes wordt gemeld, dat een boer uit de buurt van Rennes, die De Nederlandsche bond tegen revolutie. De Nederlandsche bond tegen revo lutie, in welks hoofdbestuur de Kamer leden ir. Bongaerts, mr. van der Hoe ven en ridder van Rappard, voorts gen. van Terwisga, prof. Volgraff e. a. zitting hebben, had tot nog toe zijn aandacht in het bijzonder op de com- munistische en aanverwante, minder onderstelling geheel ondenkbaarfel-roode gevaren geconcentreerd en rekening Jkheid, dat de lersche republiek inderdaad nog Litwinof is zelfs by den Italiaanschen koning op visite geweest en hij moet met dazen een hartelyk onderhoud hebben gehad. Een lid van de Rus sische regeering, welke koningsmoord sanctioneerdeAls resultaat van de besprekingen met Mussolini wordt vermeld, dat naar inniger internatio nale samenwerking tusschen Rome en Moskou zou worden gestreefd. In beide hoofdsteden zou alles worden ondernomen om allereerst de harte- jkheid der verhoudingen te bevorde ren tusschen Moskou en Berlijn en vervolgens tusschen Berlijn en Parijs. Vanuit Rome vertrok Litwinof voor besprekingen naar Weenen. Als 32ste staat heeft Utah de op heffing van het drankverbod geratifi ceerd, waarmede de Ver Staten op dinsdagavond weer officieel „nat” werden. Wat in vele plaatsen tot iet organiseeren van groote fuifpar- tjjen aanleiding heeft gegeven. Enkele staten echter hebben zich nadruk- teljjk het recht verzekerd om hun gebied van de hernieuwde natte ze- 22 geningen vry te houden. Buitenland. De definitieve uitslag der Spaan- sche verkiezingen. De onrust in Oostenrijk houdt aan. Italië wenscht hervorming van den Volkenbond. De lersche kwestie. Litwinof by den koning. Verwijdering tusschen Bulgarjjë en Turkijë Samen zweringen? De Ver. Staten nat. Eindelijk schijnt de serie verkie zingsuitslagen uit Spanje besloten met een stembusresultaat, hetwelk als de fiaitief en officieel wordt aangediend. Volgens dat allerlaatste gegeven, zouden de rechtschen, hoewel zij sterk gewonnen hebben, toch niet over de meerderheid in de cortes beschikken. Ze veroverden 207 zetels tegen links 99; het centrum bekwam 167 zetels. De radicaal Lerroux schijnt een wip- positie in te nemen. In politiek opzicht is er geen nieuws uit Oostenrijk, maar het blijft er roerig. Op een bal, waar de vrouw van den president van Oostenrijk tegenwoordig was, werd met stinkbommen gewerkt 'n heusche bomaanslag werd gepleegd op een kunst-waterwerkvoorts zyn bommen geworpen naar ’n gemeente huis. En de sterke man van Oostenrijk, kanselier Dollfuss, moet naar een ziekenhuis om een keeloperatie te ondergaan. Kanaal Groniogen-IJselmeer. Minister van Schaik schrijft in zyn Memorie van Antwoord: Ofschoon de regeering zich by de onderhandelingen met de provincie Friesland steeds op het standpunt gesteld heeft, dat aan Stavoren boven Lemmer als eindpunt van de vaarweg Groningen—IJselmeer de voorkeur moet worden gegeven, kan niet ge zegd worden, dat in dezen reeds een definitieve beslissing is genomen. In de toelichting tot art. 105 heeft de minister de verwachting uitge sproken, dat alsnog met de provincie Friesland overeenstemming zal kun nen worden verkregen over de ver betering van de waterweg in die pro- nale loterij is overleden, met een loterijbriefje op zak is ter aarde be steld, en dat op dit lot een prijs zou zyn gevallen. De nagelaten betrek kingen van deze boer, hebben opgra ving van het lijk verzocht. Men weet nog niet of toestemming zal worden verleend. De vorst. Een verkeersfonds de ry wielbelasting verhoogd. De bevordering bjj de Marine. De Postjager vertrekt Vrj- dagnacht. De ijzige vorst, welke op het einde van de afgeloopen week inzette, hield 1 tg aan, zou snel verdwenen als ze Bulgarije heeft de vriendschap blijkbaar verspeeld van Turkije, dat n den laatsten tyd inniger verbond heeft gezocht en verkregen tot Grie kenland en Joego-Slavië. DeTurksche regeering heeft nu in Sophia de aan dacht laten vestigen op den willekeur, welke aan de grens door kamitadjis ongestraft zouden worden begaan en voorts op de onvoldoende rechtbe- deeling jegens de Turksche minder heid in Bulgarije. Met het uiten van dergelyke protesten is al menig Bal- kanoorlogje ingeleid geworden. Al zal het dezen keer dan wel niet dadelijk zoo’n vaart loopen. De ontdekte samenzweringen zyn egenwoordig niet van de politieke lucht. Het ontdekken van zulke din gen is altijd een prachtig middel om zich voor een poosje van lastige politieke opposanten te ontdoen. Óp een grond, als aangegeven, werd in Portugal van de week een oud- minister president gevangen gezet, kort voor de trekking van de natic- In Rusland gaan dergelijke zaken grootscheepscher. Daar werden 8500 arrestaties verricht op grond van samenspanning, o.a. door beraamde sabotage. de ze week nog hardnekkig weer even l1 2 gekomen was, hoewel de kans voor opvriezen nog bestaan blijft. Er is echter volop en vroegtijdig van de ijspret genoten, door degenen tenminste, die daartoe in staat waren. Waar armoe was, beteekende de vroege winter dubbele ellende. Alle gemeentebesturen mogen in deze om standigheden aan ondersteunden een gulden per week aan brandstoffen toelage verstrekken, maar helaas ziju orgaan „Ik zal handhaven” te moeten doen hooren. Het opzij schui ven van wettelyke rechten en ver- „En nu blijft, geloof, hoop en liefde, deze drie: doch de meeste van deze is de liefde.” I COR. Naar mate het jaar ten einde spoedt en wij langzamerhand ons gaan op maken om de balans van het jaar met al zjjn vreugden en smarten op te gaan stellen, breekt by velen van ons onwillekeurig een gevoelen van dank baarheid door voor het vele, dat ze ondanks den nood der tijden, aan goeds in het afgeloopen jaar mochten on dervinden. Gewoonlijk, wanneer men nagaat, waarvoor men dan wel dank baar gestemd moet zijn, begint men zich te binnen te roepen alle materi- eele voordeelen en bezittingen die men zich in het afgeloopen jaar verwierf. En wanneer men in de dagen, die voorbij gingen, veel materieele dingen verloor, zooals in deze tijden ook dikwijls het geval is, dan trekt men al gauw de conclusie, dat men zeker geen reden heeft tot dankbaarheid. Het is echter goed te bedenken, dat het niet in de eerste plaats materieels bezittingen zyn, waarvoor men dank baar moet wezen. Want geheel afge zien van hoe weinig of hoe veel stoffelijke bezittingen men mag heb ben, de mensch heeft steeds veel om dankbaar voor te zijn, wanneer hij zich slechts de moeite geeft, na te gaan wat dan wel deze dingen zijn. En dan komen onwillekeurig ais direct antwoord daarop de bovenaange haalde schriftuurlijke woorden in de gedachte: nEn nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie: doch de meeste van deze is de liefde." Ware dankbaarheid uit zich door daden, en men kan zelfs zoover gaan door te zeggen dat of men het beseft of niet, dankbaarheid niets anders is, dan ware activiteit, gemanifesteerd in ons dagelijksch leven. En als men dit begrijpt, ziet men in, dat dankbaar heid niets is, dat speciaal bewaard moet bleven voor den oudejaarsdag, maar dat het een voortdurende erva ring moet zQn, iets dat van uur tot uur en van dag tot dag tot uiting moet komen. Maar vraagt dan iemand, wat moeten wij dan met de crisis Die ons van zooveel beroofde? Als antwoord daarop zou men kunnen zeggenmen moet niet gelooven, dat wat we de crisis noemen geheel en al buiten onze schuld, onverdiend, onnoodig en.zonder eenig voordeel is geweest. Afgezien nog van andere punten, zou men kunnen zeggen, da de achter ons liggende jaren ons heel wat hebben geleerd omtrent de dingen, die waar en werkelijk en blijvend zijn, en de dingen, die onwaar, onwerkelijk en tjjdelijk zijn. Een van die dingen nu, die waar en werkelijk en blijvend zijn, ja, het grootste ding In de wereld, zooals de groote denker Henry Drummond dat noemde, is de liefde. Liefde te koesteren en dat overvloedig- Iflk, is overvloedigljjk te leven en eeuwig lief te hebben, is eeuwig te leven. Vandaar dat eeuwig leven onherroepelijk verbonden is met liefde. Wij wenschen eeuwig televen om dezelfde reden, waarom wy mor gen wenschen te leven. Waarom wilt gij morgen leven aldus vraagt Henry drummond. Het is, omdat er iemand s, die u lief heeft en dien gy morgen wilt zien, en mee samen wilt zyn en terug liefhebben. Er is geen andere eden waarom wjj voort zouden leven, dan dat wy liefhebben en geliefd worden. Het is, wanneer een man niemand heeft om lief te hebben, dat hij somtijds zelfmoord begaat. Zoolang yj jvrienden heeft, zy die hem lief hebben en die hy lief heeft, zal hy leven; omdat leven is liefhebben. Al ware het slechts de liefde van een hond, het zal hem voor het leven be houden; maar neem dat weg en hy heeft geen contact met het leven meer, geen reden om te leven. En dat is tevens de wet voor alle geluk. Wanneer er in de dagen, die achter ons liggen tijden zijn geweest, dien zal voor autobussen belasting dat wy ons ver van gelukkig hebben gevoeld, dan is dat geweest, omdat er geen liefde in ons hart was, en dus ook geen dankbaarheid. Ook voor geluk is het grootste ding „de liefde.” En vanzelfsprekend is deze houding ten opzichte van geluk een groote zegen voor anderen. Henry Van Dyke herinnert ons er aan, dat een blijmoe dige vriend beter is dan een regenjas en een voetenwarmer. De beste resul taten in het leven komen van geluk kige, blijde menschen. Want blijheid borrelt op gelyk een bron, en zingt gelijk een vogel. Ze verwarmt gelijk de zonneschijn en verkwikt gelijk een helder vuur. Pascal heeft gezegd dat „geluk is de eenheid van ons zelf met God.” Wat geur is voor de roos wat het lied is voor den leeuwerik wat rijpheid is voor den sinaasappel wat cultuur is voor het intellectdat is geluk voor den mensch. Maar wat is dan de basis van ons geluk Wat is er noodig om ons voldoening te verschaffen? De basis van ons geluk is de maat van ons levenm. a. w. dus de maat van onze liefde. We hebben naar een karakter vol liefde te streven. Geen mensch kan een heilige worden, zegt Drummond, in zyn slaap. En om aan de noodige vereischten te voldoen dient men een zekere mate van tyd te besteden aan mediteerend denken, juist zooals trai ning in elke andere richting, zoowe lichamelijk als geestelijk, een zekere regelmatig volgehouden voorberei ding, zorg en oefening vereischt. Wanneer ge op uw leven terugziet, zult ge ontdekken, dat de oogenblik- ken, die het duidelijkste in uw herin nering gegrift zijn, de oogenblikken zjjn, dat ge werkelijk geleefdhebt.de oogenblikken, waarin ge dingen in een geest van liefde hebt gedaan. Wanneer onze gedachten het verleden doorzoeken, boven alle voorbijgaande genoegens des levens uit, komen deze verheven oogenblikken naar voren, waarop ge in staat waart onopge merkte vriendelijkheden te bewijzen aan hen, die om u heen waren, dingen soms te simpel en te gering om er woorden over te zeggen, maar waar van ge weet, dat het dingen van liefde waren. Dit schijnen de dingen te zijn, welke van geheel ons leven blijvend zijn. Al het andere in al onze levens is voorbijgaand. (Nadruk verboden.) Twee Engelsche vliegtuigen gebotst. De officier-vlieger Llewellyn e sergeant Hopkins, beide vliegende i een licht toestel van de Royal Air ?orce, zyn tengevolge van de mist tegen elkaar gebotst, naby Pewsey in Wiltshire. Llewellyn werd vei koold uit zijn toestel gehaald, Hopkins trachtte nog met zyn parachute te springen. Het valscherm weigerde echter, met het gevolg, dat de on gelukkige te pletter sloeg. Italië zal in den Volkenbond blijven, zoo besloot de groote fascistische raad, mits deze radicaal wordt gereor ganiseerd. De Volkenbond schijnt uit sluitend een instituut van Europeesche grootmachten te moeten worden. De verhouding tusschen Ierland en Engeland blijft gespannen. De Engel sche regeering heeft geweigerd om te antwoorden op De Valera’s infor matie, w&t ze zou doen in het ge va in Zuld-Ierland de republiek werd uitgeroepen en deze zich geheel los zou verklaren van hetBritsche impe rium. De Engelsche regeering vond de Ze houdt dus** haar handen vrij. Er wordt intusschen ernstig gehouden met de mogelQ^ binnen een maand zal worden gepro clameerd. Het beloofde wetsontwerp tot instel- ng van een verkeersfonds is reeds ingediend. Als middelen komen in dat fonds de wegenbelasting, de rywiel- belasting, de ontvangsten der spoor wegen, idem van de tramwegen, de ontvangsten van veerdiensten e. d. Betaald worden uit het fondsde uitgaven der spoorwegen, van tram wegen, de rijkskosten voor de burger- jke luchtvaart, aanleg en onderhoud van wegen of de daarvoor toe te kennen subsidies. Het gaat er eigen lijk om, het overige verkeer te laten meebetalen in de tekorten van spoor wegen en luchtvaart. De rij wielbelas ting komt van f2.50 op f3.— de grondslag voor de belasting van auto’s wordt verhoogd van 6 op 8 gld., van autobussen van 8 op 10, doch boven- Zuidpooltochten. Admiraal Byrd, die de leider is va een nieuwe expeditie naar het Zuid pool-gebied, en die op 11 October ui loston naar het zuiden was vertrok- :en met de Jacob Ruppert”, is mes dit schip te Wellington, Nieu w-Zeeland aangekomen. De Australische natuuronderzoeken lubert Wilkins, en Lincoln Elswortb en Bern Balchen zyn Dinsdagochten met het motorschip Wyatt Earp va< Dunedin in Nieuw-Zeéland vertrol ken voor de eerste étappe van hu expeditie naar het Zuidpool-gebie<! Slsworth is voornemens tfldens d zomer over de Weddelzee tevliegei Doodvonnis in Ned.-Indië. De Boeginees Boelat, die eenige tij geleden een Javaansch echtpaar vé moordde, werd hiervoor door dc Landraad te Pontianak (Borneo) tot levenslange gevangenisstraf veroo: deeld. In beroep veroordeelde de Raad van Justitie te Batavia hem tot d. doodstraf. De Gouverneur-Generaal verleend*; geen gratie.^Zaterdagmorgen zal de -a Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten vincie, omdat hem de gebleken ver- schilpunten niet van dien aard schij nen, dat bij goeden wil van beide zyden geen overeenstemming mogelijk zou zyn. Mocht deze verwachting worden beschaamd, dan zou nader moeten worden overwogen, hoe de voltooiing van de verbetering van deze vaarweg kan worden verzekerd. In afwachting van de nadere onder- handelingen meent de minister zich van mededeeling van zijn standpunt te moeten onthouden. 5 Dec. Gisteravond zou op de bovenzaal van café „De Leeuw” alhier, als spreker optreden de heer Constandse van Den Haag met het onderwerp .Kan het fascisme Europa redden?" Wegens geringe belang stelling, wat zeker een gevolg was van de felle koude en van de minder ge schikte avond vlak voor St. Nicolaas, want de spreker geniet als redenaar een goede reputatie, kon de aange- kondigde lezing niet doorgaan. Dienzelfden avond werd in hotel waarschuwende stem ook ten deze In „De Wynberg" een bal gegeven. Een grootere belangstelling kon worden verwacht, maar nochtans is er ge noeglijk gedanst. Drogisten. 1 Jjj It ISO <Gesras! F/PU ROL Doos 30 en 60ct.Bij Apoth. en

Friso nl | 1933 | | pagina 1