V Nieuws- en Advertentieblad Nieawjaars-AdïertentiÊn a 35 cents. voor de Gemeenten Wortam, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. BOAZ Laatste Zitting van dit jaar 22 December Leden, die hun dividend over '32 nog niet haalden, kunnen 't nog doen. Per 31 Dec. ver valt dit aan 't reservefonds. A Coöp. Spur- en ïoorsebotbank voor Vorknm en Omstreken (W A.) Distributie gekookt Ruodvleesch. i Rechten - Gemmtereiniging Laatste waarschuwing. No. 51 ZATERDAG 16 DECEMBER 1933. 59ste Jaargang Plaatselijk Nieuws Officieel Gedeelte. LEVENSINHOUD. a bon no. 3. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 -■■■ HUID HINDERWET. een grooter FLORIS C. In de week;van),18 t/m 24 Decem ber 1933 ia geldig: Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO* van 1 Januari e.k., welk no. Zaterdagmiddag 30 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterl(]k Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Verpachting grasgewas bermen van wegen en perceeltje land. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Woensdag 27 December a.s. publiek voor den tijd van één jaar verpachten het grasge was van de bermen der wegen in 6 perceelen en voor den tijd van drie jaren een perceeltje land gelegen aan den nieuwen weg naar Ferwoude. De voorwaarden liggen ter lezing ter secretarie in de gewone kantooruren. De inschrijvingsbriefjes worden in gewacht voor of op den dag der besteding vóór des namiddags 4 uur. Workum, 14 December 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Verhuring voormalige stadsherberg bij de zeesluis en de tolhuizen aan den trek weg WorkumBolsward. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Woensdag 27 December 1933 publiek verpachten voor den tijd van één jaar een ge deelte van de voormalige stadsher berg bij de sluis met schuur, vee- stalling en een perceel land ter grootte van ongeveer 4i/a X are en het grasgewas van den Hindelooperdijk, en voor den t(jd van 2 jaren de beide voormalige tolhuizen aan den trekweg Workum-Bolsward t.w. het le of Ntjhuizumer tolhuis a. de bewoning van het voormalige tolhuis b<j de Ntfhuizumervaart, b. de opbrengst der daarbij gelegen draaibrug, c. drie perceelen weiland samen groot ongeveer 9 X 363/4 are, d. 3 perceelen grasgewas aan den trekweg vanaf Workum tot de brug in Parrega. het 2e of Tjerkwerder tolhuis a. de bewoning van het voormalige tolhuis bij Tjerkwerd, b. 3 perceelen grasgewas van den trekweg vanaf bovengenoemd tolhuis tot het dorp Parrega. De voorwaarden liggen vanaf Maan dag a.s. ter secretarie in de gewone bureau-uren ter inzage. De inschrQvingsbiljetten worden ter secretarie ingewacht voor of op den dag der verpachting vóór des namiddags 4 uur. Workum, den 14 December 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D, GOOT. uitsluitend ter verwerving van mate- rteele kennis, liefst nog onder de holle zinspreuk van „kennis is macht’’, moet plaats maken voor „eenvoud van denken en geestelijke waarheid”, welke verworven wordt door ware opvoeding, door karaktervorming, door loutering van het karakter, waardoor het leven een inhoud ver krijgt en een rijkdom, welke men vroeger voor onmogelijk zou hebben gehouden. (Nadruk verboden.) De Gemeente ontvanger van Wor kum, herinnert nogmaals aan het STEN BEWEZEN DOOR DÉ GEMEEN TEREIN1G1NG Dienstjaar 1933. Waar de betalingstermijn reeds is verschenen wordt alsnog spoedige betaling verzocht, aangezien anders aanmaningen zullen' worden afgege ven, waarvan de kosten f0.25 zijn. Workum, 15 December; 1933. De Gemeente-Ontvanger, H. de JAGER. Verpachting reinigingsdienst. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Woensdag 27 December 1933 publiek voor den tijd van 2 jaren verpachten het ophalen van de haardasch, vuilnis en faecale stoffen alsmede van het reinigen van straten en riolen etc. De voorwaarden liggen vanaf Maan dag a.s. ter lezing ter secretarie in de gewone bureau-uren. De inschrjjvingsbiljetten worden in gewacht ter secretarie voor of op den dag der verpachting vóór des namiddags 4 uur. Workum, den 14 December 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. welke men karaktervorming noemt en de opvoeding van de menschelijke gedachte uitsluitend tot het verwer ven van kennis. En dit laatste heeft niets met karakter te maken. Hoewel karakter steeds, altfjd en overal het allervoornaamste voor den mensch zal blijven. Zooals iemand onlangs eens opmerkte: „Ware opvoeding moet het instrument z(jn waardoor alle vraagstukken worden opgelost. Ware opvoeding houdt zich met het absolute bezig en heeft begrijpen tot doel. Verkeerde opvoeding heeft het uit sluitend verwerven van kennis tot doel. Ware opvoeding telt den student in staat intelligentie tot uitdrukking te brengen. Verkeerde opvoeding cultiveert slechts een intellect. Intel ligentie kenmerkt zich door eenvoud, welke immers het kenmerk van waar heid is. Daar is niets ingewikkelds in.” Een man of vrouw mag over veel boekenwijsheid beschikken, dus een zoogenaamd intellectueel zQn, maar daarom is h(j nog niet intelligent. Academische graden en diploma’s en het systematisch verwerven van boe kenkennis verschaffen het individu nog geen intelligentie. Ze verschaffen hem slechts handige gereedschappen, welke gebruikt kunnen worden by het toepassen van intelligentie. We zien heden ten dage het resultaat om ons heen van veel verkeerde opvoe ding. Vele menschen in deze wereld z(jn ongelukkig, juist door deze ver keerde opvoeding, onjuist onderwas, dat uitsluitend gericht was op het verwerven van kennis, doch dat het karakter geheel buiten beschouwing liet. Het gevolg is geweest, dat al het stoffelijke redeneeren hopeloos in het honderd Is geloopen; strijd, twist en oneenigheid tusschen naties en volkeren z(jn er het gevolg van ge weest, uitsluitend omdat b(j al te veel menschen het ware karakter ontbrak en er dus geen geestelijke kwaliteiten aanwezig waren, die de razernij van het intellect kunnen bedwingen. Het is daarom volkomen terecht, dat er meer en meer de aandacht op wordt gevestigd, dat we niet de beschouwing en aanvaarding van geestelijke din gen en geestelijke waarheden moeten bewaren voor den Zondag alleen, terwijl w(j gedurende de overige zes dagen van de week volgens een ge heel anderen standaard leven. WQ hooren in dezen tijd zooveel over den gouden standaard, den zilveren stan daard, en den dubbelen standaard, enz. We dienen ervoor te waken, dat we er in ons leven geen „dubbelen stan daard” op na houden, één voor Zon dag en één voor door de week. De ingewikkeldheid van onze gedachten, welke zoo zeer bevorderd is door de Ruwe huid met diepe voren Winterhanden, winterooren? Wintervoeten, winterteenen Stukke armen, stukke beenen Weer in orde na 't gebruik Van Purol. Purol is puik! gl Schra/e Lippen Gesprongen Handen Liefde en waardeering voor het goede en edele verleent glans aan iemand’s leven en geeft het rijkdom. John S. Huebschmann. Een beetje meer cultuur zal de nauwe begrenzingen van den egoïstischen geest neerhalen, zal den menschen leeren over zich zelf te lachen en met andere men- schen te lachen; en zal hun sympathie en begrijpen van de menschheid in haar geheel ver diepen, door een wjjze en uitge breide gemeenschap met de groote zielen der menschheid. Professor J. du Plessis. Er is ongetwijfeld nog nimmer zoo veel geleerdheid in de wereld geweest, zooveel mogelijkheden en kanalen voor het verwerven van kennis op bijna elk denkbaar gebied, als tegen woordig. En men kan zich wel eens schuchter afvragen, of al deze kennis en al deze geleerdheid er felteljjk wel zooveel toe heeft bijgedragen om het geluk der menschen te verhoo- gen, in evenredige mate met de toe neming van de kennis. Want dit zou toch het geval moeten zijn aangezien al le menschelfik streven en dus ook al x dit streven naar geleerdheid uiteinde- °P.?ld.lLg lijk gericht is op het verwerven van geluk. We zullen een regelrecht antwoord op deze schuchtere vraag maar lie ver achterwege laten en slechts uit drukking geven aan het vermoeden, dat het met dit verhoogde geluk der menschen nu niet zoo bijster gunstig gesteld is. En dat het leven door het verwerven van louter stoffelijke ken nis niet buitengewoon aan inhoud heeft gewonnen. De zaak is, dat maar al te dikwijls twee soorten opvoeding door elkaar worden gehaald, de op voeding van het menschelQk gemoed, WORKUM, 9 Dec. Gisteravond hield de Ijsclub „Workum” haar ledenver gadering op de bovenzaal van hotel „De W(|nberg.” Een 30-tal leden had aan den oproep gehoor gegeven. Na een kort openingswoord, waarin de voorz., de heer E. Westra, al een en ander meedeelde over pogingen om een nieuw terrein geschikt voor ijsbaan te krijgen, maar dit bij’t punt baanbespreking wel nader toegelicbt zou worden, las de secr., de heer S. Glelstra, de notulen voor, op welke niets werd aangemerkt. Verder deed de secr. mededeeling van een inge komen stuk, n.l. van den bescherm heer Dr. A. P. v. d. Brug te Leeu warden, die wederom bij de eerstvol gende wedstrijd voor schoolkinderen een paar gemonteerde Friesche schaatsen beschikbaar stelde voor het snelstrijdende meisje Door de be stuursleden S. Gielstra en D. A. IJntema werden hierop eveneens een paar schaatsen uitgeloofd. De benoeming van keurmeesters leek eerst nogal eenige moeilijkheden te zullen opleveren, maar tenslotte werden als vaste keurmeesters bereid gevonden de heeren W. van de Lage- weg, H. Bonnema, M. Elgersma en E. Eiling, terwijl voor reserve de heeren K. Mein, C. Visser, A. Seekles en D. Huitema zich vrijwillig aan de „keurbende” toevoegden. Over de oude baan en verschillende terreinen, die voor ijsbaan in aanmer king kwamen, werden mededeelingen gedaan, waaruit bleek dat het bestuur wel geprobeerd had iets te bereiken, maar de slotsom was dat dit jaar de zgn. „Holle Meer” weer in gebruik zou worden genomen. Een uitgestip peld plan voor de toekomst kon evenmin vastgesteld worden, doch het bestuur zou by een goede kans op een gunstig terrein, paraat blijven. By de bespreking der wedstrijden werd het idee geopperd om een flinke rijderij te houden en de benoodigde gelden door vrijwillige bijdragen van de leden bijeen te brengen wegens de geringe kasste/kte, nl. plm. f45. Ongeveer 60 gld. werd door de aan wezigen voor dit doel beschikbaar gesteld met de voorwaardedat b(j een gunstige recette het volle bedrag of althans een zoo groot mogelijk deel terugbetaald zou worden. De hiervoor te houden wedstrijd voor vrouwen, totaal aan prijzen f100, werd bepaald op Woensdag 13 Dec. Bü de rondvraag werd verschillende malen naar een evt. verlichting geïn formeerd. Deze zou volgens onderzoek mogelijk zijn en binnenkort aangelegd worden. Tegen de entreeprijzen voor ’s avonds van 10 ct. en 5 ct. voor de leden (vergoeding verlichting) bracht niemand bezwaren in, terwijl de vast stelling van de andere entree’s aan het bestuur opgedragen kon worden. Een voorstel tot contributie-verla- ging en één dito met afschaffing van het verstrekken van dameskaarten, werd ontraden. De regeling van ver pachting der consumptie-tenten, werd aan het bestuur overgelaten. Nadat gevraagd was of de kosten van baan vegen enz. niet verlaagd konden worden, stelden enkele leden zich disponibel om pro deo behulpzaam te zijn bij het in orde maken van de baan, waarvan een dankbaar gebruik zou worden gemaakt bij groote sneeuw val of ander extra-werk. Voor het vaste, betaalde werk zouden zooveel mogelijk gegadigden ouder de leden worden gekozen. Met de schaatsenverloting was de heer D. Huitema de gelukkige. Om 11 uur sloot de voorz. de ver gadering en dankte de aanwezigen voor de getoonde belangstelling en samenwerking, hopende dat deze nog mochten toenemen. 9 Dec. De hardrijderij van werk- loozen om spek, is een van de wed strijden, die bij voorbaat geslaagd kan worden genoemd. Ook gisteren is dit weer gebleken, toen zelfs een stukje muziek niet ontbrak. De uit slag was als volgt; Drie man aan de stokle pr. M. Stremler, C. Boersma en C. de Blauw 2e pr. Gerrit de Boer, Ypke Huisman en G. T. Visser3e pr. J. Visser, L. Cnossen en G. Grasman. Man tegen manle pr. G. Gerritsma, 2e pr. Sjoerd Hulsman en 3e pr. F. Boersma. 9 Dec. Hedenmiddag kwam mevr. A. Tj.—D. op het ijs achter de zgn. Prlestershoek, alhier, zoodanig Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van - het publiek, dat aan het Bestuur der Coöp. Stoomzuivelfabriek „de Goede Verwachting”, aldaar en hare recht- verkrjjgonden vergunning Is verleend tot uitbreiding van de fabriek, door bijbouw van een poederlokaal en daarin te plaatsen een (electromotor van 15 P.K. voor het aandrijven van een poedermachine, gelegen in de gemeente Workum, Sectie A No. 3678 (oud 2866 en 980) plaatseiykjgemerkt Wijk G No. 113. Workum, den;8JDecember 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD, betalen van RECHTEN VOOR DIEN De Secretaris, v. D. GOOT. te vallen, dat z(j met een gebroken onderbeen werd opgenomen en het R. K. Zustergesticht werd binnenge dragen. Na voorloopig verbonden te zijn, kon zy per brancard van „Het Groene Kruis" naar haar woning ver voerd worden. 11 Dec. Het aantal prijswinnende hardrijders uit onze gemeente stijgt. Te Makkum won J. S. Bokroa de 2e pr. f15; te Tjerkwerd S. T. Haagsma 2e pr. f10 en H. Flapper, Nyhuizum 4e pr. f250; te Stiens behaalde onze stadgenoote Klara Huitema in de wedstrijd van de afgevallenen In de le ronde de2e pr. nl. f5; te Bolsward voor mannen en vrouwen 2e pr. f40 Albert de Vries en Klara Huitema, 3e pr. f 15 T. de Vries met de Bols- warder dame T. Appeldoornw Westhem voor vrouwen 2o pr. f10 Marie de Boor en 3e pr. f5 Boukje de Boer, Heidenschap. 11 Dec. Voor de hedenmiddag te houden hardrydery van jongens en meisjes in paren, bestond te weinig deelname, zoodat er voor elk apart een wedstrijd gehouden werd. Leeftijd tot en met 13 jaar. Prijzenschaatsen en luxe voorwerpen. Jongens: le pr. Jelle Visser, 2e pr. Lieuwe Huisman en 3e pr. Johannes Deinum. Meisjes: le pr. Ali Visser, 2e pr. Wikke Vlieger en 3e pr. Jantje Foekema. 12 Dec. In de leden bijeenkomst aer Doopsgez. Gem. alhier is tot diaken, ter vervanging van den heer A. Zejjlstra Hz., secretaris-boekhouder, die periodiek aftrad en zich niet weer herkiesbaar stelde, gekozen de heer E. de Roest. 13 Dec. Op de gisteren te Zurich gehouden hardrijderij voor mannen, waaraan 25 rijders deelnamen, be haalde S. T. Haagsma onder Workum, de 2e prijs n.l. f10. 14 Dec. Hedenavond hield het departement Workum van de My tor Nut van ’t Algemeen zyn 2e winter vergadering, waarvoor de heer Johan Koning, redacteur der „Haagsche Courant” een voordracht zou houden over het onderwerp„Interessante vertellingen uit het zedeleven der inheemsche rassen van onzen In- dischen archipel,” toegelicht met fraaie lantaarnplaatjes. De voorzitter, de heer IJ. Oosten, heette de niet talrijk opgekomen aan wezigen welkom, waarna de spreker verschillende gebruiken en uitingen van het gemoedsleven van de In dische bevolking op bevattelijke en sympathieke wijze uiteenzette en de beschaafde verklaring en waardee ring hiervan bepleitte. Op het doek werd de grootsche natuur in beeld gebracht, waarbij toegelicht werd hoe deze in sterke mate inwerkte op de verbeeldingskracht van de inlanders. Bjj de sluiting dankte de voorz. den spreker voor de interessante avond, waarna de bezoekers in een minder tropische sfeer voldaan huiswaarts keerden. Bij de herstemming voor één gemachtigde in het kiescollege van de Ned. Herv. Gem. alhier, is gekozen de heer F. Tiesma. Alle gekozenen hebben hun benoeming aangenomen. 14 Dec. Hedenavond was de baan van de IJsclub „Workum” dezen winter voor het eerst electrisch ver licht. Een druk bezoek was er nog niet, hoewel de entreeprijs billijk ge steld is. By aanhoudende winter, wat echter volgens de weervoorspellingen te betwijfelen valt, is succes wel verdiend. HEIDENSCHAP, 8 Dec. De ijsver „Hofmeer" alhier hield heden in „De Uitspanning” ledenvergadering. Van de ruim 100 leden waren 39 ter ver gadering gekomen. De heerA. Brand- sma heette de aanwezigen hartelijk welkom. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er f 130 in kas was. In de plaats van den heer Herre Dykstra (vertrokken naar de Flaitmeer-polder) werd als secretaris gekozen de heer J. Westendorp. Als bestuurslid werd verder nog gekozen de heer Jolle v. d. Wal en tot keur --n De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, j elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, j uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager 1' 3 —N i. FRISO

Friso nl | 1933 | | pagina 1