voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. en Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Nieuws- en Advertentieblad BRANDSMA’s Manufacthandt niet De prijzen van alle soorten Wollen Artikelen gaan snel omhoog Profiteert nog van onze LAGE Prijzen Vergeet onze Groote Distributie gekookt Rundvleesch. No. 2 ZATERDAG 6 JANUARI 1934. 60ste Jaargar Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. VERNIEUWING. bon no. 6. r HIER is Uw WBfe waarboroU^ Algemeen weekoverzicht -M WORKUM SNEEK - Buitenland. FLORIS C. iscisten voor he us Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De toon, vaak door z.g. werkloozen- agitatiecomité’s aangeslagen tegen de overheid, kan soms zeer ongebreideld wezen. Het schijnt, dat daartegen maatregelen getroffen gaan worden. In Landsmeer leidde de uitingswijze in zekere pamfletten tot inhouding van den steun aan de werkloozen- schrjjvers dier artikelen. Een beroep op den minister door middel van het vragenrecht der Kamerleden, hielp niet. De minister gaf den burgemeester groot gelijk en voorspelde dergelijke maatregel ook voor elders. De overleden president van Catalaanschc generaliteit is opgevolgd geworden door Luis Companys,<d echter niet zoo groote populair! moet bezitten als de eerste pres> van Catalonië, kolonel Macia. Mc vreest daarom voor nieuwe politic verwikkelingen in het altijd z roerige Catalonië en deszelfs h-. ofds Barcelona. De regeering tracht in alle opzich ten een sterke gezagspositie te ves tigen. Daarom vernietigde ze ook een Zaansch raadsbesluit, dat een offici- eele gemeentelijke boycot inhield van Duitsche waren. Een overheidsorgaan heeft een dergeljjk besluit niet te nemen, meende ze, ten opzichte van de regeering van een rijk, waarmee we officieel in vriendschap leven. Hier’zijn de drie waarborgen Voor de echte Aspirinhet Bayer-kruis öp elk tablet, de oranje band om de verpak king, het oranje zakje van de 2-stuks verpakking. Het zijn de drie waarborgen om zeker van pijn bevrijd te wor- den,* zonder schade aan i maar kunnen”. Argwaan, afgunst, hu meurigheid en hebzucht zijn de vij anden van geluk en de besluiten met een nieuw jaar behoorden deze te vervangen door waarheid, vertrouwen, blijmoedigheid en vrijgevigheid. De vernieuwing onzer geestelijke idealen en van onze gedachten, waar voor wij als bij algemeen besluit de laatste dagen van het jaar reserveeren, hoeft echter geenszins daartoe be perkt te bljjven. We hoeven niet te denken, dat we een gelegenheid ge mist hebben, wanneer we onze ge dachten, ons heele leven zulk een vernieuwing zouden willen laten ondergaan, terwijl de Nieuwjaarsdag al lang voorbij is. Want het leven, wel het leven begint eiken dag op nieuw, eiken dag is er een nieuwe gelegenheid. Iemand heeft eens een boek geschreven dat heet „Het leven begint bij veertig jaar.” Maar, om met een zeker publicist Leigh Mitchell Hodges te spreken, laten we er liever van maken„Het leven begint eiken morgen”. Of men nu twintig jaar is, of veertig of zestigof men geslaagd is, mislukt of alleen maar heeft voort gemodderd of gisteren nu vol zonne schijn of onweerswolken was, of een van die trieste dagen met heelemaal geen weer, het leven begint lederen morgen Leven is een dag vandaag. Alle voorbije dagen zijn weg en kun nen niet meer opnieuw geleefd wor den. Alle dagen die nog komen voor u en mij liggen verhuld in het groote mysterie, en voorzoover we weten, kan er wel eens heelemaal geen andere dag meer zjjn voor u of voor mij. Daarom, deze dag, vandaag, is het leven, en het leven begint daarin opnieuw. Er bestaat geen bepaalde leeftijd of periode waarvan gezegd kan worden„Hier is nu de dageraad van ’s levens dag”. Vandaag is de dageraad van dien dag. Gebruik hem zoo goed ge kunt, of zooals ge ver kiest. Het is uw leven en als ge er de voorkeur aan geeft het te ver prutsen of te verspillen, dan is dat uw recht, ofschoon het onverstandig en weinig profijteljjk is. Hoe ge voor bije dagen ook gebruikt hebt, ge kunt eiken morgen heelemaal opnieuw be ginnen, als ge wilt. Ge kunt dezen dag gebruiken om winsten van geest, hersens en hand uit het verleden te consolideeren, of ge kunt hem ge bruiken om de grondslagen voor een nieuw levensgebouw te leggen. Elke nacht des levens is een klove tusschen heden en het verleden. Elke morgen is de open deur naar een nieuwe wereld nieuwe horizonten, nieuwe doeleinden, nieuw pogen... Want het leven begint iederen morgen! Vernieuwing kan lederen morgen aanvangen. (Nadruk verboden.) dingen, die we werkelijk wel te boven kunnen komen en die zoo oneindig veel tot het algemeen welzijn, het ge luk van den naaste zouden bijdragen. Wat een prettige wereld zou het tocb zijn, verzuchtte iemand onlangs, als iedereen, of al was het maar de meerderheid der menschen, nu eens ernstig probeerde niet over hun naasten te praten, tenzij bet iets goeds was dat ze te zeggen hadden. Hoe fijn zou het zjjn indien de menschen in de daden van anderen slechts motieven van vriendelijkheid en goe den wil probeerden te zien, in plaats van te denken, dat ze erop uit zijn scherper optreden tegen dc fa De Staat van Beleg is 5 Roemenië afgekondigd. ridderschap van de Oranje Nassau- orde verleende, daamee de tactische fout vermijdende, tegenover de be manning van het eerste Indië-vlieg- tuig gemaakt, toen de heeren naar hun maatschappelijke standing wer den gescheiden als menschen, die een ridderorde waard zijn bf met een gouden medaille genoegen behooren te nemen. De Postjager heeft nu ook Batavia bereikt en is inmiddels opgestegen voor de retourvlucht. Gepoogd zal worden om Amsterdam in drie dagen te bereiken. We hopen, dat het een succes mag worden. Als de beman ning slaagt, zal ook haar prestatie worden gewaardeerd, al zal de pu blieke appreciatie zich misschien niet zoo grootsch uiten. Een record te breken met een oude Ford maakt op de massa nu eenmaal meer indruk dan een nóg betere prestatie zou kunnen verwerven, behaald met een moderne en expresselijk voor het doel gebouwde race-wagen. Jammer is, dat luitenant Asjes, bestuurder van De Postjager, te Batavia in een inter view getracht schijnt te hebben om de beteekenis van de Pelikaanvlucht te kleineeren. Zulke wakkere lucht- vaarders behooren hun gemoed niet door concurrentienjjd te laten beïn vloeden. (Zooals men weet, wordt de vlucht van De Postjager gefinancierd door een comité, uit scheepvaart- kringen voortgekomen en dat een snellere postverbinding op Indië poogt te creöeren, in concurrentie met de K.L.M.) WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te ’s-Her togenbosch waarschuwt nogmaals met klem tegen de praktijken van eenige Bossche reizigers in sigaren die vooral er voor zich zelf uit te slaan wat ze op het platteland en meestal aan nota- - - beien sigaren trachten te verkoopen. Deze sigaren, die meestal van slechte kwaliteit zijn, trachten zij kwijt te worden doer voor te wenden, dat zQ uitgezonden zijn ter bestrijding van de werkloosheid van oude Bossche sigarenmakers en waarbij een hunner, een lid van den gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, het vertrouwen tracht te winnen, door het vertoonen van de Gemeente-begrooting van 's-Hertogenbosch en dan de aandacht vestigt op de groote werkloozenuit- keeringen. Ook hotel- en pensionhouders wordt vaa^zichtigheid aanbevolen. Van iemand die zich noemt „een ingezetene”, maar die zijn naam ver zwijgt, ontving ik een brief waarin mij verzocht wordt maatregelen te nemen tegen een met name genoemd persoon van wien gezegd wordt, dat hij „’s avonds langs de deuren bedelt welke opbrengst hij in alcohol omzet en dan het publiek lastig valt.” Het is heel goed, dat dergelQke misdragingen mjj worden medege deeld. Maar wie dit doet, moet zijn naam durven noemen. Ik verzoek den schrijver van dien brief zich bij de politie bekend te maken en daar de nadere inlichtin gen te geven die ik noodig heb om te kunnen ingrijpen. Workum, 4 Januari 1934. De Burgemeester van Workum, C. E. VAN KOETSVELD. Telkens wanneer een nieuw jaar is ingezet en alle gerucht en ook de peinzensvolle stemming van de feeste lijke jaarseinddagen is vervaagd, vra gen we ons af, wat het inmiddels ingezette jaar voor ons in de toekomst verborgen houdt. Enne, zullen we profijt trekken uit de lessen welke onze fouten in het verleden ons leer den, of zullen we op de oude manier doorgaan Tja, dat is nu een gewetensvraag. Eerlijk gezegd gelooven we wel, dat de meesten van ons b(j den aanvang van een nieuw jaar zich voornamen, beter hun best te doen. Natuurlijk, we hebben allerhande prachtige besluiten genomen. Ja werkelijk, heel mooie besluiten. Met die besluiten is werke lijk niets aan de hand. Jammer genoeg zijn velen van ons die prachtige be sluiten over een week of wat glad vergeten, en zoo zakken we weer terug in onze oude gewoonten, blijven dezelfde fouten maken. En, als er dan weer twaalf maanden zijn voorbjjge- jaagd een microscopisch kleine stip tijds in de eeuwigheid en we gaan eens na hoe het innerlijk bij ons gesteld is, dan zien we dat er van de vernieuwing niet veel terecht is ge komen en dat we weinig beter zijn geworden. En toch lijn or een massa kleine In de week van 8 t/m 14 Januari 1934 is geldig: De regeering heeft nu ook het lid maatschap van de N.S.B. (van Ir. Mussert) verboden voor de burgerlijke ambtenaren, waarmee alle fascistische actie nu door de overheid is getroffen. Het besluit grondt op een geheim rapport, waarin het illegale karakter der beweging zou zijn bewezen. Het verluidt, dat de leider der N.S.B., Ir. Mussert, gesteld voor de keuze, ont slag gaat nemen als hoofdingenieur van den (Utrechtschen) Prov. Water staat. groote belangen heeft, verhoogt dat Japansch optrede-deRussisch-Japan- sche spanning. Het begint meer en meer waarschijnlijk te worden, dat het staatshoofd van Mandsjoerije, de gewezen Chineesche keizer Poe-Ji, binnenkort keizer van Mandsjoerije zal worden, waarbij dan Mongolië zal worden getrokken en misschien ook Noord-China met de Chineesche hoofd stad Peking. De Mongolen moeten met die plannen zeer zyn ingenomen, daar de keizer-dynastie uit Mongolië stamt. Japansche troepen rukken in Noord- China op en niet onmogelijk wordt het geacht, dat Peking den een of anderen dag zal worden bezet, zoo genaamd omdat ongeregelde insur- genten-troepen in de gedemilitairi- seerde zóne van Noord-China operee- ren. Maar die insurgenten zijn in hoofdzaak Mongolen, van wie men aanneemt, dat ze door de Japanners zijn „gestuurd"! Meer en meer wordt het duidelijk, dat de Japanners be- oogen om weer een groot Chineesch keizerrijk te vestigen, dat onder Japansche leiding behalve groot, in de toekomst ook krachtig moet worden, een rijke wereld van nieuwe ordening, waar de Japanners flinke zaken kun nen doen en waarmee ze een onaf- hankelij ke positie tegenover de overige wereld kunnen innemen. De vreem deling moet uit Azië worden gedreven, voor het gemak allereerst de Rus. Aan Hitler is deze week ‘t Frausche aide-mémoire overhandigd, waarin het standpunt van Parijs wordt meege deeld inzake de Duitsche bewape- ningseischen. Het antwoord moet niet onwelwillend wezen. Frankrijk wil wel, na overleg van alle betrokken partijen, concessies doen, maar die mogen niet tot een serieuze Duitsche herbewapening leiden. In dat opzicht schijnt Mussolini aan den Franschen kant te staan, te oordeelen naar een uitlating van hem, dezer dagen gedaan. De betrekkingen tusschen Berljjn en Rome schenen trouwens den laatsten tijd niet zoo intiem meer te wezen. Ook in België verzet de publieke opinie zich tegen bewapeningsconces- sies aan Duitschland, zooals bleek uit enkele betoogingen bij den terugkeer van minister Jaspar uit Parijs. ----- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De dreigingen in het Oosten. Rusland naar Genève? De Duitsche bewapenings- eischen. De Roemeensche minister-president vermoord door fascisten. De staat van beleg afgekondigd. - Van elders. In Azië heerscht weer een zooda nige spanning, dat men den oorlog te eenigertfld onvermijdelijk meent. In Charbin (Mandsjoerije) zijn b.v. weer een aantal Russische spoorweg ambtenaren gearresteerd, beschuldigd van spionnage; de mogelijkheid be staat, dat ze gefusilleerd zullen worden en daarom hebben de Russen in Siberië een aantal Mandsjoerjjsche i gezet als gijzelaars. Merkwaardige" uitingen komen uit Moskou omtrent den Volkenbond. Nu Japan is uitgetreden, schijnen de Russen hun positie tegenover de we reld te willen versterken door meer belangstelling te toonen voor Genè ve de toetreding van Rusland tot den Volkenbond wordt niet ónmogelijk geacht. De Japanners gaan intusschen voort met hun penetratie binnen Chineesch gebied. Steeds betreden hun troepen onder allerlei voorwendsels weer nieuw Chineesch gebied. Mongolië beschouwen ze als een koloniaal bezit en daar ook Rusland in Mongolië De Roemeensche minister-president Duca is doodgeschoten door een fas- cistischen student, lid van de ontbon den IJzeren Garde. De dader had medeplichtigen, die mede z(jn gear resteerd. De IJzeren Garde is ontbon den op dringend advies van minister Titulescu, die in Zwitserland vertoeft en op wie leden van de ontbonden fascistische organisatie mede een aan slag hebben willen plegen. Het heet trouwens, dat de politie een heel lijstje heeft gevonden van de autori teiten, welke door IJzeren Gardisten moesten worden vermoord. De fascis tische organisatie schijnt sympathie te hebben onder een deel der bevol king en zelfs onder regeeringsperso- nen. Daarom is de politieke toestand in Roemenië eenigszlns gespannen. Titulescu heeft vanuit zjjn verblijf in Zwitserland met aftreden gedreigd, maar zijn ontslag aanvrage ingetrok ken, nadat hem telefonisch concessies waren gedaan. Welke? Van nog WORKUM, 2 Jan. '34. Deze week werden we zeer verrast toen we di torenklok op de gewone tijden wee hoorden luiden. Een besluit van de gemeenteraad tot afschaffing van het klokluiden en een gedichtje van F. f. 't N. voor het behoud van deze oude traditie waren bekend gewor den, maar daarna scheen het alsof zonder meer de klok in het nieuw, jaar zou zwijgen. De vriéndelijke klokketonen zjjn dan ook de laatst dagen van '33 zeker wel eens aar dachtig en met weemoed beluister? Wat een blijde klanken toen de klo ons trouw bleef en zich toch nog or ons scheen te bekommeren. Naa bleek is van de zijde der Ned, Hen Gem. opdracht gegeven de klok wf derom dagelijks driemaal, en Zonda alleen des morgens, te doen luid waarvoor vermoedelijk op steun va kerkbesturen en vereenigingen o misschien ook van particulieren ka worden gerekend. Dat op onbekrom pen wflze een oude traditie en eei stukje decorum van ons stadje bc waard mag blQven, zal zeker' doo; velen op prijs gesteld worden. Bjj Koninklijk Besluit is herbe noemd tot voorzitter van het Water schap „Het Workumer-Nieuvland de heer S. M. Schotanus, ondes Workum. 5 Jan. De dool zet nu flink door zoodat 't met het schaatsenrijden weer gedaan is, waartoe het ijs trouwens de laatste week al weinig meer uit lokte. Toch waren er toen nog plannen voor hardrijderijen, maar deze kon den door verbod wegens onbetrouv baarheid van het ijs, niet uitgevoer worden. Van de ijsbaan met verliet ting en van dit enthousiasme dus bi terugkeer van de vorst maar eer nuttig gebruik gemaakt. Binnenland. Pelikaan-glorie en Postjager- succes. De N.S.B. uit re- geerings-gratie. Ir. Mussert verlaat den overheidsdienst. - Bestraffing van ongebreidelde J>?rSers gevangen werkloozen-agitatie. Zaandam mag niet boycotten. Wat heeft die dappere Pelikaanbe- manning ons een geweldige spanning bezorgd. Ondanks allen mogelijken tegenspoed heeft ze het tjjdrecord van haar heenreis op Indië nog weten te verbeteren bjj den terugkeer naar het moederland, wind, storm en regen ten spijt. Het binnenvallen in het nest werd haar haast belet door dik ken mist, maar alles kwam goed. De bemanning is op de allerhartelijkste wijze gehuldigd geworden, ook door de regeering, welke allen vier het Mussolini is nog steeds actief m< zijn plannen tot hervorming van de Volkenbond, welke hy los wil make van het Verdrag van Versailles e waarin hy het bestuur wil toeve trouwen aan de verantwoordelijk groote mogendheden. Het lot dc in Duitschland vrijgesproken Bulgare is nog niet bekend. Het verluidde dat ze op het einde dezer week ove; de grens zouden worden geleid. Of het vonnis tegen van der Lubbe ze! worden verzacht? Ook daaromtrer raakte nog niets bekend. California is ernstig geteisterd door overstroc mingengesproken wordt van 10 dooden en 200 gewonden. Ld I Balans- Opruiming FRISO. Uitsluitend ver- krijgbaar in de oranjeband- buisjes van 20- tabl 70 ets en oranjofeakjos van 2 tabt. 1 10 ets.

Friso nl | 1934 | | pagina 1