Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz I Heeren- en Dames mode artikels I •ZiA HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN IN 1934. BRANOSMA’s MANUFACT.H ANDEL, Workum-Sneek Distributie gekookt Rundvleesch. Scharwhuring te Workum. ZATERDAG 31 MAART 1934. No. 14 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 -- bon no. 5. Het Paaschfeeat en wat daaraan voorafgaat. Plaatselijk Nieuws. 60ste Jaargang o o Voor In het bijzonder wordt er nog de aandacht op gevestigd Workum, den 19 Maart 1934. R. Fan- FLORIS C. stilte schenken (waarin ieder per- schriftuurlijke wijze wordt uitge- ikt, het verkeeren van den Heilanc in het rijk der dooden. In het minder de bewoners van wyk A de bewoners v. wijk B en C de bewoners van wijk D de bewoners v. wijk E en F de bewoners van wijk G (Nadruk verboden.) (Alle rechten voorbehouden.) igde naar Z tting te WORKUM: Gymnastieklokaal O. L School D 9 idem idem idem idem In de week van 2 t/m 8 April 1934 is geldig: De week die aan Paschen voorafgaat bevat verschillende dagen, waaraan 9 April 10 April 11 April 12 April 13 April in- en tin ijd de .nd de oo- in tin- aid •fd- id,) :ld, oor tad lijk het dat te >Ct. het van nde en kan iele het ken iger urn, ken weg rug- r de de wor- rui- into- volg Nor- voor and. poor van nder luis, oge- /aart ang, emt. oank ol is nede >rku- egde et is nog geen e dat rdeel k ik ver- sling, bijna it we inte inden v.tn. 10-12 91/2-12 91/2-12 91/2-12 91'2-121/2 n.m. 13-15 13-15 13-15 13-15 gd.) iene- loo- hel rken iver- wetenschappelijke, meer populaire volksgeloof brengt men den Zaterdag vóór Paschen dikwijls in veibar-d met Judas, „wien het beter ware geweest, als hy nooit geboren ware.” Volgens de overlevering verhing Judas zich aan een vlierboom. Het gevolg is geweest, dat men een woekerplant, die veel op den vlierboom voorkomt, Judasoor noemt. Da legenda gaat dan nog verder en verhaalt dat sedert de vlierboom den verrader droeg, hij in zijn groei belemmerd werd en niet meer tot vollen wasdom kan komen, terwijl voordien de vlierboom schoo ner was dan alle andere boomen. lm overeenstemming met de Schrift, welke zegt „Ook ons Pascha is voor ons geslacht, namelijk Christus”, werd het Christelijk Paaschfeest oorspron kelijk gevierd als herdenking van kruisdood en wederopstanding, terwijl later meer den nadruk werd gelegd op' de verrijzenis, de overwinning over den dood, die tot hoeksteen van het christelijk geloof werd. E»n van de meest verspreide Paaschattributen is wel het vervaardigen van Paasch- eieren van allerlei smakelijk materiaal, die dan later genuttigd worden. Som migen meenen dat de Paascheieren ontleend zijn aan de Perzen. De geschiedschrijver verhaalt daarom trent, dat volgens de leer van Zoroaster van eeuwigheid de Groote Geest be stond. Daaruit kwam het licht voort en uit het licht ontstonden twee broeders, Ormuzd en Ahriman. Omdat Ahriman naijverig werd rp zyn broe der, werd hy door den Grooten Geest veroordeeld 3000 jaar in de buitenste duisternis door te brengen. Na zijn vrijlating schiep Ahriman een groot aantal booze geesten om den strijd met de goede geesten van zyn broeder Ormuzd aan te binden. Toen Ormuzd nu een ei maakte vol goede geesten, maakte Ahriman er een vol kwade t geesten, brak daarna de beide eieren, waarna de goede on booze geesten zich over de aarde konden verspreiden. Dit ligt ten grondslag aan het eieren- i feest der Perzen in Maart, waarbij ze elkaar kleurige en versierde eieren gever. Da christenen gaven aan deze en andere legenden een meer geker- stende bateekenis en het is niet moeilijk in het ei een symbool van vernieuwd leven, van de herrijzenis te zien. eelt* ggen naar nuur ware daar iduw at de lag aan- Hun ir. Z(J legd, hoofd m ij ---- De prjjs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Het Gemeentebestuur van WOR KUM is voornemens op Vrijdag 6 April 1934, des voormiddags 10 uur, in het Stadhuis te Workum publiek te verhuren: het grasgewas van den zeedijk ge legen tusschen het stek onmiddellijk bij Workum en het stek op de grens Workum—Wonseradeel, en den aan was van het strand, tezamen onge veer groot 70 H.A., in 30 heele koe- scharren, 20 halve dito en tien heele schapenscharren, van 12 Mei 1934 af. De heele koescharren en de heele schapenscharren tot 1 November 1934, de halve koescharren tot 15 Juli 1934. De huurders zijn verplicht dadelijk bij de toewijzing'een solide borg te stellen tot genoegen van het gemeente bestuur. De huurders worden geen kosten in rekening gebracht. Voorwaarden zijn ter secretarie verkrijgbaar. Het Gemeentebestuur voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM; Gelezen het besluit van de Gedeputeerde Staten der Provircie Friesland dd. 6 December 1933, No. 54, leafdeelingB (Prov. Blad No. 132) en de mis sive van den IJker, Chef van Dienst te Leeuwarden, dd. 9Maartj.l., No. 78; Brengen ter openbare kennis, dat de herijk dor maten en gewichten in 1934 voor deze gemeente zal plaats hebben op dag, plaats en uur als in onderstaanden staat vermeld. Het leveren van een bemali: gs- installatie met Diesel ruwoliemotor, in de molen van den heer Sik ka Brandsma te Oudega (W.) is opge dragen aan onze stadgenoot B. Molenaar.vertegenw. der firma Spa» .s te Hoofddorp. O e Dl uil. ilng, apei dot den., aan 'ÈU n di over rider zeldi nt 11 Maai eer?"! taan e h! t dei 38tar ■luk. jellni ileldi soonlijk vrij is, merkte men op) werd ontraden, opdat het bestuur voor hetzelfde doel later met meer vrij moedigheid een beroep kan doen op de leden, wanneer dit noodig mocht zyn. Hiermee stemde men tenslotte algemeen in. In plaats van den heer S. Gielstra, die voor herbenoeming bedankte, werd als secretaris gekozen de heer H. Bonnema. Bespreking ijsbaan gaf geen af doende oplossing, maar het bestuur verklaarde actief to zullen blijven, verzekerd van veler medewerking. Over de verpachting consumptie- tent kwam men overeen, dat het bestuur met de beide gegadigden een bevredigende afwikkeling vau deze zaak zou zoeken. Bij de rondvraag werden verschil lende ideeën geopperd, n.l.aanwij zing van een commissie voor onder zoek van de boeken, opdat cont-ó'e niet tijdens de vergadering behoeft te geschieden een apart staand lidmaat schap voor de electrischa verlichting; het houden van een bazarsneeuw- opruimen door middel van een auto met een zgn. ploeg. Het resultaat was dat een fiianci- eele commissie bestaande uit 2 leden werd aangewezen, terwijl het voorstel om een bazar te organiseeren instem ming vond. Hot bestuur stond tegen over de beide andere vragen vry sceptischde laatste werd al spoedig verworpen. Voor een te houden bazar zegden bijna alle aanwezigen hun hulp toe. Zoo mogelijk zal deze op een feestdag als 31 Augustus of Kouringsdag ge- Charmeuse Onderjurken pracht kwaliteit en kleuren 160, 190, 220 265 met bijpassende Directoirs Macco Directoirs alle maten 20, 25, 30, 35, 40,45, 50, 55 Geplat. Zijden Directoirs 36, 44, 52, 60, 68, 76, 84, 96 met bijpassende Onderjurken 2. dat betaald moet worden a. voor het onderzoek van de maten en gewichten b. voor het justeeren der gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist 3. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met afkeurings- merk A (®»n gelykzijdigsn driehoek met arcaeringen loodrecht aange bracht op één der zyden) niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden 4. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1935 gestempeld moeten zijn met de letter h (in den kleinen staanden drukvorm) en dat er, bij verzuim of verhindering om van de hierboven bedoelde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het flkkantoor te Leeuwarden op eiken Dinsdag en Vrijdag van 9—12 en 14-16 uur met uitzondering van Goeden Vrijdag en Dinsdag 25 December 1934 en 5. dat de milligram gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ykkantoren herijkt kunnen worden (opzending per post franco en postbewijs tot een bedrag overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht insluiten of storting van dit bedrag op postrekening No. 24806, IJkkantoor, Leeuwarden). Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Dagen en uren voor de zitting vastgesteld: voor Christenen tal van gewijde herinneringen verbonden zyn. Men mag dan al de Donderdag die in deze „stille week” valt geen officieel® vier dag (of „feest”-dag, zooals we nogal zonderling ook de herinneringsdagen van de soms droevigste gebeurtenissen plegen te noemen) achten, sinds vroege tjjden heeft men er toch bijzondere waarde aan gehecht en aandacht aan geschonken Da oudste naam waar onder deze Donderdag bekend is, is de kerkelijke naam „Coena domtni”, hetgeen wil zeggen: maaltijd des Heeren. Dit wordt dan verklaard te zjjn een aanduiding van het Pascha, dat de Heiland aan den vooravond van de kruisiging met zijn discipelen hield. Hoe men in ons land feitalyk aan de benaming „witte Donderdag” is gekomen, lijkt vrij duister. Een encyclopaedie geeft als verklaring, dat de aanduiding Witte verband houdt met de kleur van den doek, dien Jezus gebruikte by de voetwassching. Maar hoe dan te verklaren, dat men in Duitschland spreekt van Groenen Donderdag, in Vlaanderen van den Workum” Grooten of Hoogen, in Frankrijk van - - den Heiligen Donderdag Eerder kan men gelooven, dat deze kleuren verband houden met de kleuren der kleederen die by de oud-kerkelyke gebruiken gedragen worden. De Goede Vrijdag, de dag waarop den dood des Heeren herdacht wordt, is wel een herdenkingsdatum van byzondere droefheid. De discipelen, en allen die het Woord hadden ver nomen uit den mond van den Leeraar der menschheid, en die nog niet wisten dat de groote triomf over den dood, de grootsche wederopstanding aan staande was, z(j allen treurden in diepe verslagenheid over wat zij het nameloos droef en smadelijk einde dachten van den Meester. Maar wie, als wjj, ook de latere glorie kunnen o ver zien, die verheugen en verblijden zich tevens over de latere verlossing, de wederopstanding, die de kroon zette op het aardsche werk van den Christus. Het werd ten slotte alles „goed”, en daarom is de boventoon van den Goeden Vrijdag voor den Christen er toch een van verheven vreugde. Een vaste regeling voor dezen herdenkingsdag bestaat er niet, sommigen rusten op dien dag, anderen werken. De „Stille Zaterdag”, die dan volgt, WORKUM, 27 Maait. Aan onze R. K. Kerketoren Is dezer dagen een keurige wijzerplaat aangebracht, die ook bjj donker duidelyk zichtbaar is. houden worden. 28 Maart. Hedenavond kwamen 18 van de 120 leden van de IJsclub op de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” in vergadering byeen. Na een kortopeningswoord van den voorzitter, den heer E. Westra, las de secretaris de notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag. Zon der veranderingen werden deze goed gekeurd. Uit het fi aandeel verslag van den penningmeester, den heer D. A. IJntema, bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f563.73, de uitgaven f560.07, derhalve een saldo van f3.66. Een commissie voor onder zoek bevond alles in de beste orde. Maar later binnengekomen rekeningen liggen nog op betaling te wachten, deze beloopen totaal ongeveer f 125. De voorz. deelde hieromtrent nog iets mede, n.l. dat er vorig jaar een tekort was van f 180, zoodat dit in het afge- loopen seizoen toch pl m. f55 werd verlaagd en bovendien heeft de ver- eoniging meer materiaal o.a. van de verlichting in bezit gekregen. Doordat enkele hardrijderijen niet konden of niet mochten doorgaan, terwijl hier voor belangrijke kosten zijn gemaakt, is het tekort niet geheel weggewerkt kunnen worden. By de bespreking reservefonds kwam het bestuur -Shot het voorstel om de gelden, die beschikbaar waren gesteld voor een groote hardrijderij, ue „isiure uic uou wigi., geheel terug te geven, zooals de voor werd door de vroegste christenen waarde was wanneer die rijdery niet doorgebracht In „stil herdenken” van doorging of een batig saldo oplever- het „nederdalen ter helle”, zooals het de. Een voorstel van één der belang- hebben om deze reserve voor een volgend jaar te laten staan of ze ge heel te schei Denlc eraan, dat'd" prijs wdarschffle niet het eenige Is» waarmee geknoeid werd. Stel met het oog oa een gering prijsverschil uw gezondheid niet in de waagschaal I Eisch do echte Aspirin met het Bayer-kruis en met den oranje band om de verpakking I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 28 Maart Hedenavond hield de Vereen. „Volksonderwijs”, afd. Wor kum een ouderavond op de bovenzaal van soc eteit „Harmonie”. Nadat de voorzitter, Ds. I. Hulshoff, de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom had geheeten, hield de èeer IJ. Oosten een rede hierin esn overzicht gevend over de geschiedenis van het onderwijs vanaf het laatst der vorige eeuw. Hoe er eerst tot 1920 een stij gende lyn was te bekennen door invoering van het 7e leerjaar, getal leerlingen per klas kleiner, etc. Na 1920 was begonnen wat wel genoemd wordt „de verslechtering van het onderwijs” door steeds weer veran dering in wetten, waardoor vooral ia de laatste jaren de openbare school in gedrang kwam. Hoe de schoolstrijd was geworden een politieke strijd waardoor steeds meer splitsing in scholen met een bepaalde kerkelijke richting. Spr. wilde de jeugd ver houden van der gelijke verschillen en gaf in duidelijke bewoordingen weer de idee van openbaar onderwijs, een ieder opwekkend krachtig mee te werken in deze zoo moeilijke tyd voor de openbare school, de goede zaak met woord en daad te steunen. Een en ander werd met groote aandacht gevolgd. Op het programma stond verder nog vermeld de opvoering van de tooneelstukjes „Ropping” en „Tram halte Eden” beide van IJ. Schuitma ker. De rollen werden op uitnemende wjjze vertolkt, terwijl ook enkele voordrachten grooten by val oogstten. In het sluitingswoord bracht de voorzitter dank aan spelers en speel sters, in het bizonder nog eens de aandacht vestigend op de rede van den heer Oosten en het doel van „Volksonderwijs.” Het was een zeer goed geslaagde avond met een prettige, gezellige sfeer, waartoe de koffie geschonken uit de ouderwetsche lijvige koffiekan nen en de koek, zeker ook het hunne hebben bijgedragen. Uitslag Verkooping. Ten overstaan van notaris A. Jukema alhier, had Vrijdagavond 23 dezer in Hotel „De Wijnberg” de finale verkooping plaats van de Banketbakkerij c.a. aan de Markt alhier, in eigen gebruik bij Mej. de Wed. M. S. Westra. Kooper werd, na 34 veihoogingen, de heer M. de Boer te Koudum, voor den heer L. Mensonldes aldaar, voor de som van f 6455, plus f 475 overname, samen f6930. Tevens had de provisioneele veiling plaats van eenige burgerhuizen c a. alhier, welke werden ingezet als volgt 1. Burgerhuis van win. den heer Jobs. Schaper f3009. 2. Pakhuis vau dezelfde f765 3. Bouwterrein van dezelfde f507. 4. Burgerhuis van win. den heer S. Jager f1565. Idem van win. Mej. A. SijbrandQ f 1.486. 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden Met een woord van dank aan het Waterschap van de Workumermeer- polder, den heer R. Haagsma en an deren, voor de ondervonden mede werking, sloot de voorz. deze gezellige vergadering, waar weer een daad werkelijke steun, nu met het voorbe reidend werk van de bazar, van de trouw der leden getuigde. Verkoopdag T.B.C.-bcstrijding. Op 11 en 12 April a.s. zal dan de verkoopdag, waarvoor zooveel goede menschen in Workum zich inspannen, plaats hebben. Het doel van dezen verkoopdag is overbekend. De T.B.C.-bsstrijdirg in Workum vraagt veel geld. Het Groene Kruis wil gaarne alle patiënten helpen aan sanatorium- verpleging, aanligtentjesenligstoelen, versterkend voedsel en betere woning inrichting. Da wal keert hier vaak het schip: het geld daarvoor ontbreekt bjjna altijd. Daarom doet het Groene Kruis van Workum een beroep op aller mede werking. Die medewerking zal kunnen be staan uitpractische kledingstukken, aardige cadeaux als kussens, kleedjes, sigaren en tabak, zeep, eau de cologne, bloemen, enz. en eindelijk en, dat moet de zaak goedmaken, een druk bezoek op den verkoopdag. By de opening zal onze bekende zangvereeniging T.A.V.E.N.U. eenige liederen ten beste geven. 29 Maart. Heden slaagde te Groningen voor het le gedeelte chemisch analyste, onze vroegere plaatsgenoot^ Me], A. Groenendal. op schriituurHJKe wijze worai uiige- drukt, het verkeeren van den Heilanc Gekl. Overhemden met 1 en 2 boorden 1.— 1.40, 1.75, 2 25 Witje Overhemden m/streepje fijne kwaliteit 1.95, 2.75 Zelf binders 20, 40, 55 Sokken 13, 20, 28, 38, 48 Polohemden mooi 1.30, 1.55 Interlock Ondergoederen groote keuze Tricot Zijden en Glacé Handschoenen, pracht collectie Dames- en Kinderkousen, ons artikel, zware Zijden 38,52 Macco mat 50, 74 Mat Zijde met Fit d’ FJcosse95 Mat Zijden 105, 125. Mat Zijde zeer mooi 160 8 1 SO. - II--- II---H Uitsluitend verkrijgbaar in de ofanjeband-buisjes van ?O tabl 70 ctfe. en van 10 I

Friso nl | 1934 | | pagina 1