Heeren-en Dames mode artikels Nieuws- en Advertentieblad ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN IN 1934. BRANDSM A’s M ANUFACT.H ANDEL, Workum-Sneek Distributie gekookt Rundïlsesch. E ZATERDAG 7 APRIL 1934. No. 15 60ste Jaargang Plaatselijk Nieuws. bon no. 6. Aan de burgerij. De vergeten man. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Voor: In het byzonder wordt er nog de aandacht op gevestigd Workum, den 19 Maart 1934. (Nadruk verboden.) (o«de richting brengen. 1.) ts'.ers ver- egee- oven sioen uilen >rden alge- gelijk wat moet deed oetui- :t het Van met week ;chen land- jstrie Ti de chap- jgen- t de een jeten kon cipes Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. In te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten van, ziet, dies ach es laar hun In de week van 9 t/m 15 April 1934 is geldig: 9 April 10 April 11 April 12 April 13 April aar jaar het zich oemt i de telen hten, zijn imer- 1 hij veel erwijl igere idien nog eigen enz, rader laten 1 heb- eton, onge- Vara- i den uren, n een vaar- een etwij- naar zich onen uden idtjs ben aest, daar zoo tt u ren.. v.m. 10-12 91/J-12 91/2-12 91/2-12 91/2-121/2 n.m. 13-15 13-15 13-15 13-15 5 om :n te nduit rrpge- wijze geen n de en in Teun r en De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Die :htte nge- was toch. hemf be hind auw rel.“ gere Charmeuse Onderjurken pracht kwaliteit en kleuren 160, 190, 220 265 met bijpassende Directoirs Macco Directoirs alle maten 20, 25, 30, 35, 40,45, 50, 55 Geplat. Zijden Directoirs 36, 44, 52, 60, 68, 76, 84, 96 met bijpassende Onderjurken Dagen en uren voor de zitting vastgesteld Gymnastieklokaal O. L. School D 9 idem idem idem idem Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM Gelezen het besluit van de Gedeputeerde Staten der Provincie Friesland dd. 6 December 1933, No. 54, leafdeelingB (Prov. Blad No. 132) en de mis sive van den IJker, Chef van Dienst te Leeuwarden, dd. 9Maartj.l., No. 78; Brengen ter openbare kennis, dat de herijk der maten en gewichten in 1934 voor deze gemeente zal plaats hebben op dag, plaats en uur als in onderstaanden staat vermeld. Dat de burgenj heel wat schade, overlast en ergernis heeft door de baldadigheid op de straten is wel zeker. De politie kan dat niet alles be letten of straften. Z(j kan immers niet overal tegelijk zijn; en de jongens zjjn natuurlek niet zoo gek, dat zij het verbodene doen als de politie er bij is. Er is maar één middel om aan dit kwaad een einde te maken. Dat is de medewerking der geheele burgerij zelve. Elk goed burger moest, als hQ op straat iets ziet gebeuren wat ver boden is, dadelijk de politie daarmede in kennis stellen. Maar dan moet hg er ook bjj kunnen en durven zeggen wie de schuldigen waren, wat er precies is gebeurd en op welken tijd en plaats het is voorgevallen, en welk getuigen zyn mededeellng kunnen bevestigen. Ik doe in deze een beroep op de medewerking van heel de ordelie vende burgerij. Men kan overtuigd ztyn van de mijne en van die der politie. C. E. van KOETSVELD, Burgemeester. Workum, 4 April 1934. Zitting te WORKUM: WORKUM, April '34. Bfl het vorige week geplaatste kort verslag van de gemeenteraadszitting op Donderdag 29 Maart, 's avonds 7 uur, geven we de volgende aanvullingen: Na de opening met voorlezing van het formuliergebed, spreekt de voorz. de voltallige vergadering o. m. als volgt toe: Zooals w{j op feest- en jubileumdagen in de vreugde van het Huis van Oranje hebben gedeeld, zoo hebben we thans te deelen in haar leed. Onze Koningin verloor haar moeder. Dat is het zwaarste verlies wat in een menschenleven kan voorkomen. Maar ze behield haar landskinderen, die van een sympathiek meeleven blijk gaven, en haar Vader, haar hemelsche vader. Dat die Haar mogen van het bitter leed over het verlies van haar moeder. van de bouw- en bewoningsverorde- ning; 2. wijziging van de schoolgeld- 1 verordening; 3. onderhandeche ver wring van een perceeltje grond aan i gemeente-begrooting, dienst 1933; 5. i opnemen van kasgeld, gedurende 1934. i b. Bericht van de Ged. Staten, dat het afschrift van het raadsbesluit tot wijziging van de Algemeens Politie verordening door hen is ontvangen. c. Bericht van P. Vogelzang dat hij de aenoeming tot lid van de commissie tot wering ven schoolverzuim amneemt. d. Bericht van Burgemeester en Wet houders van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, dat de Raad dier ge meente heeft besloten thans het restant van de toegezegde bijdrage in de kosten van verbetering van de Groote- of Middenlaan te betalen en dus daar mede niet te wachten totdat het gedeelte rijweg Nieuwe Aanleg—Kou- dumerzijl is verbeterd. e. Schreven van den gemeente secretaris waarin wordt te kennen gegeven, dat het gezegde van het raadslid A. Brandsma in de vergade ring van 29 Januari 1934, als zou het bouwen van een bergplaats aan den Nieuwen weg naar Ferwoude op het erf van de woning wyk E, no. 4 een gevolg zijn geweest van onnauwkeu rige notulen, niet met de werkelijkheid overeenstemt en dus niet juist is. f. Balans met verlies- en winstreke ning over 1933 van het Gas- en Elec- triciteitsbedryf. Betreffende het onder e genoemde schrijven verklaart de heer Brandsma dat de meening van den Raad was, dat de rooilijn werd doorgetrokken. Het tegendeel werd niet door de leden opgemerkt. Dit was een voorbeeld waarom spr. weer liever de notulen ter vergadering zag voorgelezen. Volgens den voorz. waren deze gewraakte notulen niet uit den tjjd, dat ze ter visie zijn gelegd. Zonder hoofdelijke stemming worden bovengenoemde stukken hierop voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van de wed. M. Westra— Hellingwerf om maatregelen te willen nemen tegen vervuiling van een by haar pand behoorende steeg en op slagplaats. B. en W. stellen voor adressante te berichten, dat, waar het hier een particuliere steeg betreft, de gem. reinigingsdienst hier geen taak heeft, doch dat de zorg voor het onderhou den en schoonhouden er van op eigenaar en gebruikers rust. Ten aan zien van de opslagplaats is opdracht gegeven, dat de reinigers voor gere geld weghalen van afval etc. moeten zorg dragen. De Raad gaat hiermee accoord. Punt 3. Verzoek van den gemeente- arcbitect om een dienstry wiel tot zyn beschikking te stellen. By de vaststelling van de begrooting is de vergoeding voor een rijwiel aan den gem.-arcb. verlaagd van f30 tot f10. Evenals adressant zijn B. en Win hun prae-advies van oordeel, dat f10 per jaar voor afschrijving en onderhoud te laag is. Zij stellen voor een goed rflwiel voor hoogstens f60 ter beschikking van den architect te stellen, onder bepaling dat het eigen dom van de gemeente blijft en dat in de eerstvolgende drie jaren geen verdere kosten ten laste van de gemeente komen óf de vergoeding te bepalen op f20 per jaar. Ik ontving Dinsdagavond een schrij ven van den volgenden inhoud „Door dezen wensch ik beleefd onder UEd. aandacht te brengen, de groote baldadigheden die hier vooral in den laatsten tijd schrikbarend z(jn toegenomen. Het aantal spiegelruiten die dit voorjaar reeds zijn ingegooid, is voor een plaats als Workum ab normaal hoog. Het spijt mi] dat ook een der mijnen hieraan schuldig staat, door bet z.g.n. spelen met looden knikkers, doch hij heeft thuis wel zoo’n goede les en straf gehad, dat ik geloof niet dat dit ooit weer zal voorkomen. Mijn beleefde vraag ia of daar nu in het vervolg niets aan te doen ia. En dan dat voetballen op straat mag dat of mag dat niet? Ik ben daar steeds de dupe van, bij mjjn werkplaats geregeld worden daar ruiten ingeachopt een paar geleden aomt 2 en 3 tegelijk; heeft mij toen wel een gulden of tien aan glaa gekoat. Nu begint die plaag weer. Zondag weer een matruit stuk bfl L. Pruikama in de buurt ook een. Ik heb ze vaak verboden doch krijg meeat een groote mond. Verleden jaar heb ik ook reeds mijn stuk ge gooide ruiten met hout gedicht en ik heb er nu maar weer een bord voor gespijkerd, het ruiten zetten geeft daar toch niemendal. Nu vraag ik beleefd ia daar nu nieta aan te doen en kau dat zoo maar straffeloos geschieden Ik vreea dat als w{j ons eigen recht zouden zoeken en er eentje te pakken zou den kragen, dat het dan niet zoo stilzwijgend verloopen zou, doch zoo- ala het nu en steeds ia, zoo kan het niet blflven en dan is het haast ón mogelijk om de handen thuis te houden. Zeer gaarne zoude ik zien of dat euvel niet te beperken zou zijn, vooral dat voetballen op atraat, dat ook voor fletsere en voetgangers zeer hinderlijk is.” Deze briefschrijver Ia een vader die begrijpt, dat het zijn plicht ia om zijn kinderen te straffen als z(j op straat Het leven wordt samengesteld door kleine daden. De tijd is samengesteld uit kleine oogen- blikken, maar aangezien die oogenblikken samen het uur vormen, vormen kleine daden bijelkaar op dezelfde wijze de werkelijke som van het leven. JANE BRUCKE. Er is een Amerikaanache film, die ook in Nederland heeft gedraaid, en die een soort pleidooi hield voor den -forgotten man”, den vergeten man. Die vergeten man was dan de soldaat uit den wereldoorlog, de Amerikaan ache soldaat, die in 1917/18 de kastanjes uit het vuur mocht halen, doch die, in de burgermaatschappij terugge keerd, geen plaats en geen werk, geen waardeering of steun kon vinden. De vergeten man.Ja, over die ver geten menschen is, vooral in Amerika, veel te doen geweest. Er zijn zelfs populaire liedjes op gemaakt, die met veel gevoel worden voorgedragen. Met alle waardeering voor de goede bedoeling kunnen we ondertusschen best begrijpen, dat iemand aan gene zijde dezer dagen eens zeer adrem iets doen dat verboden la. Ik wenachte opmerkte, of we bijgeval niet mis wel, dat alle andere ouders óók zoo schien iets andera vergeten hadden b .adelden. Dat zou ons een heel eind We stellen hardnekkige pogingen in het werk om de «goede tydeir terug de bewoners van w{jk A de bewoners v. wijk B en O de bewoners van wjjk D de bewoners v. wijk Een F de bewoners van wyk G te brengen door middel van allerlei economische maatregelen, maar. zien we niet iets over het hoofd Zou die „vergeten man” misschien.de eerlijke man zQn Met andere woor den hebben we misschien vergeten, wat een eerlijk mensch feitelyk is En dan rijst de vraag, die hoe langer hoe luider gehoord wordt, of de ineen storting er uitsluitend eene was van zuiver materieelen aard, of was die misschien tevens een moreele instor ting? Kwam die crisis in 1929 zoo plotseling uit de lucht vallen, of was er iets dat al jaren lang aan de edele deelen van den reus der welvaart knaagde? Zie eens hier, we kunnen nu wel de instorting van de koop kracht herstellen door werkverschaf fing en het scheppen van betrekkingen en baantjes en nieuwe werkgelagen- heid, maar aldus vraagt men zich af hoe zullen we de schade her stellen, die het „karakter” geleden iieeft?.Het werkelyke herstel dat noodig is, is het herstel van recht, waarheid en rechtschapen- Nu de verlaging pas in werking treedt, noemt de heer Westendorp het verzoek een eenigszins onbescheiden adres, omdat de gem.-arch. een goed salaris heeft en hem kort geleden nog een gratificatie van f500 is ver strekt. De heeren de Roest en Haytema verklaren zich om die reden ook teren het verzoek, terwijl de heeren Faber, van der Gaast en Brandsma meer voelen voor het voorstel van B. en W. De laatste vindt, daar geen onderhoud van een fiets verplicht is, de vergoeding van f10 per jaar niet veel; Spr. zou daarom met beschik baarstelling van een nieuwe fiets, waarmee men voor 3 jaar van ver dere kosten af is, wel kunnen instem men. Dit voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Brandsma, van der Gaast, Faber, de Vries en Gaastra. Ook het andere voorstel van B. en W. om do vergoeding te verhoogeu tot f20 per jaar, wordt verworpen met 7—4 stemmen. Tegen de heeren Ferwerda, Brandsma, de Roest, Ha^tema, Westendorp, Leeuw en Dijkstra. Nadat eenigen tijd over de prijs van medailles gesproken was en enkele leden zich voor de consequen ties van het uitloven door de ge meente van een medaille wilden wachten, werd met 8 tegen 3 stemmen het verzoek van den Bond van Chr. Zangvereen. in Friesland om voor het alhier te houden Zangersfeest een medaille beschikbaar te stellen, ingewilligd. Tegen de heeren de Roest, Gaastra en Dijkstra. Hoewel verschillende leden gaarne in gunstigen zin op het adres van jeugdige werkloozen om aan hen werk te verschaffen, zouden willen beschikken, wordt dit verzoek aan gehouden omdat nog geen antwoord van den Minister van Sociale Zaken is ontvangen op een aanvraag om subsidie, zonder welke de gemeente niet by machte zal zyn iets te laten uitvoeren. Gewezen werd door den heer Leeuw op het geweldig depri- meerende van het doelloos rond- loopen, door den heer Ferwerda op het moreele en het zedelflke, dat uit het verzoek sprak. Met 6—5 stemmen wordt afgewezen een verzoek tot invoering van een verbod voor niet-ingezetenen om hier op plaatselijke feestdagen artikelen te koop aan te bieden, welke ook bij ingezetenen verkr^gbaar zijn. Voor inwilliging stemden de heeren Brand sma, van der Gaast, Haijtema, Wes tendorp en Dykstra. Het verzoek van de voetbalvereen. „Geel-Zwart” om vergunning voor het toelaten van leden en donateurs op het terrein aan den trekweg by wedstrijden op Zondag, wordt door den heer Brandsma toegelicht. Deze R. K. vereeniglng wenscht aan dege nen die haar steunen, n.l. leden en donateurs, welke ook katholieken zijn, iets aan te bieden opdat de financieele steun niet verminderen zal. Spr. vraagt daarom voor dit byzondere geval een clemente beslissing van den voorz. De heer de Roest geeft als z’n per soonlijke meening te kennen dat, waar hier alleen toegang voor leden en donateurs wordt verzocht, geen sprake kan zijn van een openbate dan pas kunnen we optimisme koesteren. Eerst reinheid van han delen, denken en opvatting, dan wel vaart! Een andere oplossing, een andere uitweg bestaat er niet. Dat zyn nu wel heel ouderwetsche leer stellingen, maar.voor een heeleboel menschen zijn ze spiksplinternieuw. H7Ê7°dêTong7 U*wKzïgïng* van’de Maar ten slotte bleven het onver- - - gankeiyke waarheden. Het werkelyke herstel dat noodig is, is het herstel van „geweten".Eu hoe onaange naam dat sommigen ook in de ooren moge klinken, hoe wrevelig men tegenover zulk een bawering ook moge staan, men behoeft slechts om zich heen te kijken, naar al de fraudes en falsificaties die successievelijk aan het licht komen, om te begrepen, dat er werkelijk een saneerlng van de moraal noodig was. En dan kan men inderdaad vragen: wat veroorzaakte al die toestanden, die we nu bezig zijn te saneeren Het waren heb zucht, haat, zelfzucht en grof-materl- eel denken. En wat zal ze verbeteren Niets anders dan het overwinnen van die ongewenschte en liefdelooze ka raktereigenschappen en wyzen van denken, die deze toestanden in het leven riepen. Uit onze gedachten moeten al zulke denkbeelden als heb zucht, haat, zelfzucht en grof-materi- eele opvattingen verwyderd worden. En we moeten terug naar de oude idealen van rechtschapenheid, eer lijkheid, oprechtheid en naastenliefde. Nu zij o, zooals iemand eens terecht opmerkte, idealen prachtige dingen. Maar ze zyn waardeloos tenzy we pogen ze te verwezenlyken, ze in praktyk te brengen, zoodat ze ons leven beheerschen en ons in elk op zicht beïnvloeden. We moeten die idealen hoog houden en ernaar leven, en naarmate we dat doen, zullen deze idealen meer en meer de achting der wereld gewinnen. We kunnen niet volstaan met den mond alleen de idealen te eeren en bewonderen, dat is slechts ledige lippendienst. We moeten onze idealen in ons hart dragen en ze aldus uitdragen, door ons leven, ons denken en doen. FLORIS C. Gekl. Overhemden met 1 en 2 boorden 1.— 1.40, 1.75, 2.25 Witte Overhemden m/streepje fijne kwaliteit 1.95, 2.75 Zelf binders 20, 40, 55 Sokken 13, 20, 28, 38, 48 Polohemden mooi 1.30r 1.55 Interlock Ondergoederen groote keuze Tricot Zijden en Glacé Handschoenen, pracht collectie Dames- en Kinderkousen, ons artikel, zware Zijden 38,52. Macco mat 50, 74. Mat Zijde met Fil d’ Ecosse 95 Mat Zijden 105, 125. Mat Zijde zeer mooi 160 naar s om lame lor,“ ling, leu- nog ging nder mfl igen, daarj naar en..“ ;en," haar 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden 2. dat betaald moet worden a. voor het onderzoek van de maten en gewichten; b. voor het justeeren der gewichten en wel ten bate van ’s Rijks schatkistheid. Eerst jnoet er eerlijkheid zyn, 3. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met afkeurings- merk A (een geljjkzydigen driehoek met arceeringen loodrecht aange bracht op ééu der zQden) niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden 4. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1935 gestempeld moeten zijn met de letter h (in den kleinen staanden drukvorm) en dat er, by verzuim of verhindering om van de hierboven bedoelde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten heryken aan het ijkkantoor te Leeuwarden op eiken Dinsdag en Vrydag van 9—12 en 14—16 uur met uitzondering van Goeden Vrijdag en Dinsdag 25 December 1934 en 5. dat de milligram gewichten niet op de herjjkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren her ij kt kunnen worden (opzending per post franco en postbewQs tot een bedrag overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht insluiten of storting van dit bedrag op postrekening No. 24806, IJkkantoor, Leeuwarden). Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. biyk gaven, en haar Vader, haar steunen bfl het dragen het verlies va Deze herdenkingswoorden werden staande aangehoord. Na goedkeuring der notulen kwam Punt 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Resoluties van de Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van de volgende raadsbesluiten1, walging FRIS i

Friso nl | 1934 | | pagina 1