Heeren- en Dames mode-artikels Nieuws- en Advertentieblad ïoor de Gemeenten Mum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz BRANDSMA’s MANUFACT.HANOEL - WORKUM Distributie gekookt Rundvleescti. No. 24 ZATERDAG 9 JUNI 1934. 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. bon no. 2. STUDIEBEURS. Hondenbelasting. HET BLIJVENDE. Algemeen weekoverzicht Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 tuk (Nadruk verboden.) sar ge- heidebrand gewoed op de Veluwe. van vreemdelingen algemeene regelen te willen stellen, waarbij de handha ving van ons asylrecht zooveel moge lijk is verzekerd. er- zig ten als ira te- iat en :ht tar zö en iw iar ten Ier die ran op, jes ;Qn B., der ies- eer >vij- en- cal- ere eid reft wie we- /an i/an ;en of ran eld vis- iats zer- ren ;en, «al ge- tt* iet, «k en van 30 toe fen :der 934 :ge- ook den ren ren, nen om te eta- oor wijl oor ge- >lle elk k rijn ren ing itje nu ou- ch- eid ter on. Sa lie. en list te en, an- gd ten. de- tar ten jer >or eid iw, hö ee- »ur ’t Een slecht land, waar het niemand goed gaat. De Philipsfabrieken sche nen te profiteeren van de eenigszins beter wordende conjunctuurhet aan tal arbeiders overschreed van de week voor het eerst weer de 14000. Tricot Zijden en Handschoenen, pracht collectie Dames- en Kinderkousen, ons artikel, zware Zijden 38, 52. Maceo mat 50, 74. Mat Zijde met Fil d' Ecosse95 Mat Ziiden 105, 125. Mat Zijde zeer mooi 160 De prjjs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager -- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot ui ter lijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat de Bestuurders Collatoren van het Hendrik Nannes en Catrijn Epes Leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de I* De berichten, welke uit Rusland en de Ver. Staten over de „verlossende regens” komen, wQzen er op, hoe intensief de hitte en droogte zijn ge weest. De oogsten moeten zoo goed als geheel vernield worden beschouwd en dat zou spoedig van invloed moe ten zijn op de economische wereld conjunctuur. Charmeuse Onderjurken pracht kwaliteit en kleuren 160, 190, 220,265 met bijpassende Directoirs Macco Directoirs alle maten 20, 25, 30,35,40,45, 50, 55 Geplat. Zijden Directoirs 36, 44, 52, 60, 68, 76, 84, 96 met bijpassende Onderjurken In de week van 11 t/m 17 Juni 1934 is geldig: Dat men overigens met praten vaak ook niet gemakkeljjk tot resultaten komt, blijkt wel uit het verloop van de tweejarige ontwapeningsconfe rentie. Het schijnt, dat de Fransche regeering een einde begeert te stellen aan het gebazel te Gerève, maar de middelen om dat te bereiken, zijn vrjj grof. Barthou forceert in de laatste dagen herhaaldelijk conflicten. Dinsdag legde hij aan Henderson, den voorzitter der conferentie, het veto op om in Berlin met de Duitsche dag beschuldigde hij Henderson van partijdigheid, toen deze een modus aangaf om de ontwapeningsbespre- kingen voort te zetten. Henderson vroeg hem nu om zelf dan met een daartoe strekkend voorstel te komen. De modus van Barthou zal daarin bestaan, dat er verder onderhandeld gaat worden over de veiligheids- eischen van Frankrijk en dat de eigenlijke ontwapeningsgedachte op den achtergrond wordt geschoven. Natuurlijk krijgt hij voor een en ander geen volledige instemming. Het slot van het huidige vredeslied tal Wezen, dat het bureau van de Buitenland. Engeland betaalt niet. Con flicten ter ontwapenings confe rentie. Uitstel weer de eenlge oplossing? Mark-inflatie-ge- ruchten. Landarbeiderssta- klng In Spanje. Verlossende regens. Geen bedreigingen hebben tenslot te de Europeesche schuldenaars kun nen bewegen om hun afbetalingen der oorlogasehulden aan de Ver.Sta- ontwapeningsconferentie „voorloopig tot het najaar” uiteengaat. Er is in de wereld geen greintje vertrouwen meer op Genève! begeving van een Nakomelingen uit de familie van de stichters, die naar de beurs wen- schen te dingen, zullen zich onder overlegging van een geboorte-acte en met opgave van genoten onderwijs, schriftelijk moeten aanmelden bij Ds. J. Vink te Bolsward vóór 1 Juli 1934. Zij moeten op 2 Juni 1934 de leeftijd van 12 jaren hebben bereikt en die van 24 jaren niet hebben overschreden. Workum, den 2 Juni 1934. Burgemeester en Wethouders van Workum, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. WORKUM. Bedankt voor het beroep bjj de Ned. Herv. Gem. alhier, ds. H. S. van Rijs te Vianen. 5 Juni. Hedenavond gaf onze muziekvereen. „Crescendo” haar eerste marktuitvoering van dezen zomer. De koralen en eenige bekende marschen vielen wel in de smaak, vooral het populaire „Sari Marijs” was bij de jeugd een succes, zooals de opera-fantasleën dit waren bij de muziekliefhebbers. Het gevarieerde programma smaakt intusseben naar meer. 6 Juni. Hedenmiddag ging op het Noord een paard van den veehouder B. uit de Workumermeer met de wagen aan den haal. Na een botsing met een bijna ledige bakkerskar kon men het jonge paard tot stilstand brengen, zonder dat zich gelukkig nog persoonlijke ongelukken hadden voor gedaan. 7 Juni 1934. De in deze gemeen te gehouden collecte voor den gewa- penden dienst heeft opgebracht de som van f 11.95. De regeering heeft aan de Kamer toestemming gevraagd voor het uit- schrijven van een conversieleening voor Indiö, ad 691 mlllloon, onder De Gemeente-Ontvanger herinnert er aan dat de termijn voor betaling van HONDENBELASTING voor het dienstjaar 1934 reeds is verschenen. Ter voorkoming van kosten van aan maning wordt alsnog spoedige beta ling verzocht. De Gemeente-Ontvanger, H. de JAGER. Minister Verschuur heeft in Februari j.l. een commissie geïnstalleerd, welke zou onderzoeken, in hoeverre de fa bricage van aardappel vlokken als veevoer, ter vervanging van maïs, ter hand genomen zou kunnen wor den. Het rapport is vrij gunstig uit gevallen. Normaal kunnen dergelijke aardappelvlokken niet goedkooper gefabriceerd worden dan maïsprijzen, maar nu de prijzen van granen kunst matig op een hooger niveau worden gehouden, adviseert de commissie om voorlooplg 12.000 H.A. aardappelen voor het gestelde doel te bestemmen. De aardappelvlokkenproductie daar van maakt de inperking noodig van den invoer van maïs met 70 000 ton. Voorloopig kan dit jaar ééo fabriek worden ingericht, in volgende jaren met meerdere uit te breiden. De kosten van den bouw worden geschat op f430.000. Rekenende, dat de fabriek in 5 jaar moet worden afgeschreven, komen de fabricagekosten op 42 cent per 100 K G. aardappelen. Er zou evenveel steun benoadigd zijn als voor de tarweteelt wordt verleend, dus circa f 160 a f200 per H.A. Het Larensche geval van uitwij zing van vreemdelingen blijft de ge moederen bezighouden. Een aantal communistische jongelui, uit Duisch- land afkomstig en te Laren betrek kelijk in het geheim bijeengekomen om een of andere nieuwe commu nistische jeugdcentrale in elkaar te zetten zijn op last van den burge meester van Laren, ondanks veler protesten, over de Duitsche grens ge leid -• geboeidnaar het schijnt - en aan de Duitsche politie overgeleverd om een weinig benijdenswaardig lot tegemoet te gaan. Algemeen is men verontwaardigd, dat de jongelui aan de Duitschers werden uitgelevard en niet over een andere grens zijn ge leid. Men acht het een aanfluiting van ons traditioneel en historisch asylrecht. Thans heeft een aantal vooraanstaande personen, van zeer onderscheidene politieke richting, zich tot de regeering gewend met Indien gij het goede nastreeft met moeiten, gaan de moeiten voorbij maar het goede blijft; Indien gij het kwade najaagt met genoegen, gaat het genoe gen voorbij an het kwade blijft. CICERO. Vriendschap, heeft eens iemand gezegd, kan niet met bepaalde mid delen verworven worden, zooals men een jas of een hoed koopt, nee, vriend schap wordt gevonden. Het is als een gouden zonnestraal die eensklaps op onzen weg valt. En waarlijk, er zijn geen middelen bekend om plotseling zonnestralen op onzen weg te toove- ren, vooral als onze weg zooals in het leven wel vaker gebeurt met bochten gaat en we niet weten, wat we bjj de volgende kromming van den weg op ons pad zullen vinden. Maar hebben we vriendschap ge vonden, dan lijkt het leven welhaast nieuwe glans en glorie aan te nemen. Want het is den mensch wonderlijk goed en blij te moede, als hij zich kan koesteren in de weldadige warmte van een ware, oprechte vriendschap. Zeker, door vrienden omringd is het goed te leven, en o zoo licht, om onzen vrienden wederkeerig vriend schap te bëtoonen, aldus kanalen te vinden voor onze liefde. Maar en James Reid herinnerde er ons onlangs nog aan dat wil niet zeggen, dat onze liefde nu geen andere kanalen meer kan vinden. Want er is altijd iemand die we kunnen helpen. Er zijn zoo’n massa menschen in wier leven we iets kunnen brengen van die liefde die hun onthouden werd. En er zQn weer anderen wier harten hunkeren naar iets van die onge bruikte liefde.Want dat is van die merkwaardige eigenschappen van geestelijke dingen als de liefde voor den evenmenschzfj vermindert niet, naar mate zij gebruikt wordt, integen deel, onze schatten van liefde groeien aan, hoe meer we ervan aan anderen ten deel doen vallen. Wat het leven ons ook moge ont nemen, er zjjn altijd eenlge dingen die bleven, als we er naar zoeken. Er zjjn altijd nog wel een paar wor tels over, waaruit nieuw geluk kan opbloeien. De vreugde van het leven is niet afhankelijk van de speciale dingen waaraan tfl gehecht la. Sin in de Limburgsche mijnstreek heersebt onrust door de voorstellen van de gezamenlijke mflndirecties om de loonen weer met 10 pCt. te ver lagen. Er is onder de arbeiders een algemeene tendenz tot afwijzing van elke verdere verlaging. garantie van den Nederlandachen staat. Dergelijke leeningen dienen, naar men weet, om een lager rente type van bestaande leeningen te kun nen forceeren. De heer Vliegen had aan de re geering gevraagd, of de gemeenten, die geld hebben geleend van het rijk, nu ook een lager rente-lype moge krijgen toegewezen, nu de staats- conversieleening blijkt geslaagd te j zyn. Minister Oud heeft daarop ont kennend geantwoord. Gemeenten, welke geld leenen van den staat, doen dat, omdat ze op de vrije geld markt haar crediet «aardigheid heb ben ingeboet. Zulke gemeenten, aldus in andere woorden de minister, moeten niet aan voordeeli- ger geld worden gehclpen dan de andere gemeenten, ten volle crediet- waardig, op de geldmarkt vermogen te bekomen. pele dingen bij voorbeeld kunnen dik wijls een vreugde verschaffen, die dure luxe-dingen nimmer kunnen geven. De beste dingen in het leven zijn altijd eenvoudig. Springaderen kunnen geopend worden, waar kunst matige fonteinen opgedroogd zijn. Maar het meest waar is dit in het even van den Geest. Wat ons ook moge over komen, of in ons i plaats grijpen, de „volmaakte Liefde’ blijft voor immer bestaan.die lamp gaat nimmer uit. En indien er al iets schijnt te zijn, waardoor we het licht niet zien, dan is dat alleen omdat er iets in ons is, dat dit licht buitensluit. Geen had wellicht zooveel ervaring in het opgeven en verliezen van al wat waarde scheen te hebben, als Paulus. Het een voor het andere na, werden de dingen die ons vreugde en belangstelling in het leven ver schaffen, weggenomen. Hij verloor huis en positie en maatschappelijk aanzien. En hij wist niet welke tegen slag misschien bij de volgende krom ming van den weg hem mocht treffen. Doch hii had vrede. Eu kon in een van de fijnste, bezielendste passages van z(jn brieven verklaren: Want ik ben verzekerd, dat noch dood noch leven.noch tegenwoordige dingen, noch toekomende dingen.ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods. Daarin vinden we vernieuwing, zelfs als stoffelijke dingen zyn voorbij gegaan. We kunnen verarmen, maar deze liefde blijft. En door die liefde kunnen we rijker worden in een diepere beteekenis. Menigeen heeft dit ondervonden. Door die liefde heeft h(j den weg gevonden om zQn leven opnieuw op te bouwen, en beter dan te voren. Misschien rustte zijn geluk op zand bezit, geld... Toen die voorbijgingen, werd hij genoodzaakt dieper te graven en den Rots des Levens te vinden. In de woorden van Cicero: Indien gij het goede nastreeft met moeiten, gaan de moeiten voorbjj... maar het goede blijft. FLORIS C. Binnenland. De Veraarts in actie. De een doet aan politiek, de ander verdrijft mist. Een Indische conversieleening op komst. Aardappelvlokkenfabrieken als crisis-industrie. De uitwijzing van vreemdelingen. Tien procent loonsverlaging voorge steld voor de mijnwerkers. Philips werkt met 14000 arbei ders. De heide brandt. Gelijk men aan het vallen van de bladeren de herfst herkent, aan de bevroren wateren den winter en aan den terugkeer van verschillende vogels de lente is op te merken, zoo weet de Nederlandsche menschheid, dat eindelijk de zomer in het land is, het verzoek om voor de uitwijzing wanneer de eerste berichten in de krant opdoemen om hernieuwde regenproeven aan te kondigen van den heer Veraart. Zóóver zijn we op het ©ogenblik. Ter prikkeling ver moedelijk van den zin voor humor der badgasten, zal de heer Veraart in de eerstkomende drie maanden aan de kust tusschen Scheveningen en Katwijk met zijn regen-wekkend vliegtuig opereeren, tenzij... de mi nister van Binnenlandsche Zaken des heeren Veraart's experimenten zou blijken te rekenen tot de hazardspe len, welke Z. Exc. in de badplaatsen, naar hij verklaard heeft, niet zal dulden. In het laatste geval echter zou de heer Veraart, de regenmaker, de hulp nog kunnen inroepen van zijn broer, prof. Veraart, die in politiek doet. Deze laatste Veraart is leider van de R. K. Volkspartij, die één vertegen woordiger heeft in de Tweede Kamer, n.l. Mr. Pius Arts. Prof. Veraart’s parti) heeft Zondag j.l. te Arnhem gecongresseerd en tot fusie besloten met de R. K. Arbeiderspartij van leider Voght. Voor wat de politieke toekomst der gefusioneerde beweging betreft, kan men hetzelfde vertrouwen koesteren, als welke gewekt wordt door de proeven van den regen maker. ten te hervatten. Er zijn in Amerika zelf trouwens talloozen, die den Europeanen in deze zaak groot gelijk geven. Do Amerikaansche oud-strjj- ders hebben dat deze week nog in herinnering gebracht, toen ze uit spraken, dat Frankrijk tot geen be taling is gehouden, zoolang het zelf van Duitschland geen betaling meer ontvangt. We mogen niet vergeten, dat vooral onder druk van de Ver. Staten Duitschland vrijgesteld is ge worden van verdere betalingsver plichtingen aan Frankrijk. Het was reeds eerder bekend, dat ook Engeland straks op den verval dag van 15 Juni geenerlei afbetaling meer zou doen; thans werd dat offici eel gedaan door een speciale nota van Londen aan Washington. Die nota is vrij Jkras van toon. Engeland wacht, zoo komt daarin tot uiting, alsvorens verders betalingen te doen, op een definitieve regeling van het schulden vraagstuk. „Met diepe spijt” consta teert de Britsche regeering, dat ze niet de verantwoordelijkheid op zich mag nemen, een weg in te slaan, waardoor het geheele oude systeem van betaling der intergouvernemen- teele schulden uit den oorlog tot het leven worden teruggeroepen. Wan neer Engeland er toe zou overgaan om de termijnen volledig te betalen, zoo luidt de nota, zou dit daarmee correspondeerende eischen met zich meebrengen van Engeland aan zijn debiteurstaien, regeeringen dus, die oorlogasehulden aan Engeland heb ben. En dit zou weer een verscher ping beteskenen van de omstandig heden, die voor een groot deel ver antwoordelijk zijn voor de wereldcrisis. De kansen tot herstel van de wereld zouden tot onbepaalden tijd zijn uitgesteld. Deze openhartige verklaring schijnt de regeering te Washington eindelijk uit haar onwezenlijke illussies te hebben gewekt. Men is er niet ver stoord op de regeering te Londen, erkent, dat de nota helderend heeft gewerkt en dat de tijd tot... samen- sprekingen thans is gekomen. Gekl. Overhemden met 1 en 2 boorden 1.,1.40,1.75,2.25 Witte Overhemden m/streepje fijne kwaliteit 1.95, 2.75 Zelfbinders 20, 40, 55 Sokken 13, 20, 28, 38, 48 Polohemden mooi 1.30, 1.55 Interlock Ondergoederen groote l^puze Glacé Laten we aanstonds toegeven, dat de berichten uit Fransche bron ko men, maar in elk geval zijn de ge ruchten zeer hardnekkig, welke aan geven, dat Duitschland voor een nieuwe inflatie van de Mark staat. Indien de inflatie-tendenz onmisken baar zou worden, zou dat ongetwij feld tot een paniek onder de Duitsche bevolking leiden. De bovenbedoelde berichten suggereeren, dat de Duit sche regeering wanhopig poogt om de inflatie nog even op te houden, daar anders een fatale reactie wordt verondersteld bij het op 13 Januari 1935 te houden Saarplebisciet. De landarbeidersstaking, welke de regeering zoo energiek heeft gepoogd te beletten, is op Dinsdag dan toch uitgebroken in Spanje. Uit wat we eerder mededeelden, weet de lezer, dat het hier in hoofdzaak een politieke staking betreft, welke door de regee ring dan ook onwettig is verklaard. De stakers hebben de steun van de socialistische partij. „Ondanks on derdrukking”, zoo verklaarde de' leiding dezer partij, „staakt een derde deel der landarbeiders”. Dat klinkt op zich zelf al niet zoo impo- neerend. De regeering laat dan ook weten, dat het aantal stakers van volstrekt geen beteekenis is en de actie als volkomen mislukt moet worden beschouwd. Dinsdag heeft opnieuw een groote 0M.r Oldebroek gingen 100 BA heide verloren. N jin- :en, ien. :ge- net der 2 of ben FRISO.

Friso nl | 1934 | | pagina 1