Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Distributie gekookt Rundvleesch. No. 25 ZATERDAG 16 JUNI 1934. 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. bon no. 3. Algemeen weekoverzicht JEUGD. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 >p Fr. Jakma. A. Maas. FLORIS C. (Nadruk verboden.) Al te Een Buitenland. belangrijke lator om laam n te een oben niet eeft, veeg coni 'gen, ken. iden de loor- Chr. Muziekcorps „Crescendo” Dir. J. B. DIJKSTRA. op Ier an- Ltö en tie er als uw vrees; als uw hoop, zoo oud als uw 6. Artémis Marche Cortege Vaulet. 7. Marsch. 8. Koraal. je .kt >3/34 .059. die *ar en gte de un er .an en In- ik u." ak oe jft ile u- :e, sr at ar ar ia or >r- der >hen heer dens chts dag. der rers, :r de dat met istie >ben eide ring tan- tige len, dor- wen te zen. toe den js- Ik ds Js in sn 511 ijn xld oe ng erf er en ro- lar in- op >e- mbe- R.aad e tot i we- t, dat roef- niet een heeft terugtrekt. Doch men versta goed: kennis bestaat niet uitsluitend uit boekengeleerdheid, doch vooral uit liefde, inzicht en begrijpen. Eenzaam heid ook zoo’n mistroostige com pagnon van den „ouden dag” en een verlangen naar kennis gaan zel den hand in hand. Want studie, welke vorm die ook aanneemt, vervult het gemoed zoozeer, dat geestelijke onaf hankelijkheid verzekerd is. En het zijn slechts zij, die door leegheid van gedachten op zichzelf aangewezen zijn, die voortdurend behoefte aan gezelschap hebben. Want als zij al leen zijn, staren zij zich blind op de kleine lasten en onaangenaamheden, die den horizon van het leven ver duisteren. De vreugden van kennis zijn dieper, meer verheffend en meer blijvend dan eenige andere en zij staan nimmer tegen. In de week van 18 t/m 24 Juni 1934 is geldig: UITVOERING op Dinsdag 19 Juni a.s. ’s avonds 81/» uur op de Markt. Binnenland. De eerste belastingverlaging! De behandeling van buiten- landsche vluchtelingen. Nog altijd: de bom op de Z. P. Den Haag ontvangt binnenkort een nieuwen burgemeester en een nieuwen minister. Een fas cistisch proces. Barmat’s goede naam is aangetast. Een ernstige dorpsbrand. maakt één zwaluw nog geen lente, toch geeft ze minstens de nade ring er van aan. Zoo wijst het er toch ook wel eenigszins op, dat de regeering het evenwicht in de rijks- balans begint te hervinden, nu ze een ontwerp durfde indienen om ten minste één vorm van belastingdruk iets omlaag te voeren. Het gaat om 20 opcenten op de suikerbelasting, welke de regeering voorstelt weer af te schaffen. Wat zal de suiker zoet gaan smaken De Zwitsersche regeering werpt moeilijkheden op voor de verwachte toelating van Rusland in den Volken bond. Minister-president Motta heeft verklaard, dat Zwitserland de Rus sisch» regeering niet zal erkennen niet alleen, maar er ook bezwaar tegen zal maken, dat de Soviets tot den Volkenbond worden toegelaten of als volwaardig lid der volkeren organisatie zal worden erkend. Waar de Volkenbond op Zwitsersch gebied is gevestigd, kan deze houding nog tot internationale moeilijkheden leiden. De regeering te Madrid verkeert in een weinig benjjdenswaardige positie. Ze heeft het hoofd te bieden aan de anarchie, door stakingen ge schapen, en nu komen daar nog zware moeilijkheden van politieken aard bjj. De links Catalanen meenen onder het huidige Spaansche bewind hun Catalaansche zelfstandigheid be dreigd en zij z(jn daarom uit de Spaansche Cortes (Tweede Kamer) getreden. Andere links staande afge vaardigden willen dit voorbeeld der Catalanen volgen. De politieke toe stand is uiterst verward en het zou niet onmogelijk wezen, als er een rechtsche staatsgreep uit voortkwam, waardoor een burgeroorlog onver mijdelijk zou worden. Een rechtsche regeering in Madrid schijnt in geen geval op de Catalaansche troepen te mogen rekenen. Een minder prettige boodschap had de regeering voor de hier te lande vertoevende vluchtelingen, tegen wie in het algemeen de bepalingen worden verscherpt. Wie zich hier stilletjes hebben gevestigd na indertijd te hebben voorgegeven, dat ze ons land slechts met een tjjdelijk bezoek kwamen vereeren, zullen met zachten drang naar het land van oorsprong worden teruggeleid. Geen toelating zal meer worden verleend aan nieuwe vluchtelingen, die zonder middelen van bestaan tot ons komen. Dultschers zullen in zoo’n geval weer over de Duitsche grens worden gezet, tenzij aangenomen moet worden, dat hun in het eigen land lijfsgevaar dreigt. Dan moet met den minister overleg worden gepleegd. De bom op de Z. P. spat zooal geen verderf, toch nog sensatie om zich heen. Uit zekere publicaties van den laatsten tijd wordt geconcludeerd, dat de Kamer onjuist zij het te goeder trouw door den minister zou z$n voorgelicht, toen deze verklaarde, dat het treffen van de bom een ongeluk was, daar ze als een waar- schuwingsbom, gericht vóór het schip, zou zijn bedoeld. De officier, die het projectiel deed omlaag storten zou onkundig zijn geweest omtrent de genoemde waarschuwings-tactiek en zijn treffer als een treffer hebben uitgeworpen. De heer Albarda heeft terzake nu nadere inlichtingen aan de regeering gevraagd. Of de partij van Mr. Duys óók plezier zal beleven van deze gebeurtenis Roelofsen blijkt overigens ook wel eens merkwaardige dingen te hebben geopenbaard, o.a. knoeierijen met on- of afgekeurd vleescb, waarbij de fabriek van den heer Zwanenburg, directeur van de crisis-varkenscen- trale, betrokken moet zijn geweest. Men kan er overigens gerust van op aan, dat de justitie op onpartijdige wijze zal vonissen. Dat bewees ze dezer dagen nog in het proces van den Berlijnschen millioenen-gooche- laar Barmat tegen De Telegraaf. Het blad had den heer Barmat beschul digd van manipulaties tegen den gulden. De beschuldiging schijnt on juist te zijn geweest en ofschoon de moreele schade, welke een Barmat te lijden heeft, wel niet zoo bijzon der hoog getaxeerd zal zijn geweest, werden hem toch f500 vergoeding toegewezen, terwijl De Telegraaf ook de proceskosten te dragen krijgt. Velddriel, gelegen in het Maas en Waalsche, is van de week geteisterd door een ernstigen dorpsbrand, aan gekomen door het spelen van kinde ren met lucifers. Tien arbeiderswo ningen brandden geheel uit en ook vee kwam in de vlammen om. Elf gezinnen kwamen dakloos en tesamen 73 personen werden in armoe gestort. Er wordt een hulpactie voor de slachtoffers georganiseerd. In Nanking was een Japansche vice- consul verdwenen. Het werd een affai re van geweld. Vanuit Tokio werden eischen gesteld aan de regeering van China en de Japanners verlang den gelegenheid te bekomen om zelf op Chineesch grondgebied naspo- ringen te doen. Er werd met sabels gerammeld; drie groote Japansche oorlogsschepen gingen onderweg naar Nanking. De aangelegenheid werd vergeleken met de voorgeschiedenis van den Boxer opstand. Maar nu is de verdwenen vice-consul teruggevonden. De man verkeerde in getroubleerden toestand aan het graf van de vroe gere Chineesche keizers In België is een gereconstrueerd kabinetDe Broqueville aan het be wind gekomenmen geeft het een slechte kans. Midden- en Zuid- Amerika werden door catastrophen geteisterd. In San Salvador vielen 3000 dooden ten offer aan een cycloon en overstroomingenChili en Argen tinië werden getroffen door aardbe vingen. Wat verzwegen was Te Rotterdam hebben zich 4730 be lastingschuldigen aangemeld wegens verzwegen vermogen en inkomen. Het totaal ontdoken vermogen was f36 400 000 en het ontdoken inkomen f2 075.000! Besmettelijke veeziekten. Gedurende de week van 20/27 Mei kwamen in ons land de volgende ge vallen van mond- en klauwzeer voor (tusschen haakjes het aantal gemeen ten): Groningen nihil; Friesland 6 (5); Drenthe en Overijssel nihil; Gelderland 1 (1)Utrecht nihilNoord- Holland 1 (1); Zuid-Holland nihil Zeeland nihilNoord-Brabant 1 (1) Limburg nihil. Totaal 9 gevallen in 8 gemeenten. De week daarvoor 10 ge vallen in 10 gemeenten. Uitslag verkoopingen en verhuringen. boerenplaats] e te Wesepe, groot 2.19 ha., werd publiek verkocht voor f3900. Een boerderij, gelegen te Oud- Lutten (Ov.), bestaande uit boerenbe huizing met circa 10 ha. bouw- en grasland, is onderhands verhuurd voor een jaarljjksche huurprijs van f390. De opbrengst van te Hasselt en omstreken voor diverse eigenaren verpacht grasland, wei- en hooiland, blijft 10 a 15 pCt. beneden die van het vorige jaar. Een boerderijtje, gelegen op den Borkelt onder Holten, bestaande uit boerenhuis, schuur, met bjjbehoorend bouw- en grasland en dennen, ter grootte van 3.91.90 ha., is bij publieken verkoop in andere handen overge gaan voor f2675. De 2O.OOOste te Hilligersberg. Dinsdag is ten Raadhuize van Hil ligersberg aangifte gedaan van de geboorte van den 20.000sten inwoner Nicolaas Casparus Rossel. De vader werd toegelaten in het juist vergado rende college van B. en W. alwaar de burgemeester den gelukkigen va der toesprak en de geboorteacte voorlas. De burgemeester deelde me de, dat namens de Gemeente voor den jonggeborene een spaarbank boekje met f100 is aangeboden. De Vaderlandsche driekleur wapperde ter eere van dit feest van het Ge meentehuis. Qramofoonplaten in vlammen. In een perceel aan de Marcusstraat te A’dam, waar de heeren O. ’n win kel hebben in gramofoonplaten, is Dinsdag brand uitgebroken. Zoowel de vader als de zoon waren op dat oogenblik afwezig, toen de brand werd ontdekt. Daar de inhoud van den winkel zeer brandbaar was. nam het vuur zienderoogen toe. De win kel brandde dan ook geheel uit, ter wijl een groote voorraad gramofoon platen verloren ging. De nagekomen belastingen. Zooals bekend is, heeft het generale pardon in totaal 10i/2 millioen gulden in 's Rijks schatkist gebracht voor over de belastingjaren 1931—’32, 1932—’33 •n 1933—’34 verzwegen vermogen ad resp. 434, 298 en 351 millloen gulden en verzwegen inkomen ad resp. 26, 25 en 20 millioen gulden. De vraag rijst, zoo schrijft men aan de N. R. Ct., welk deel van het vermogen en inkomen belastingbetalend Nederland heeft verzwegen. Wanneer men de hierboven genoemde cijfers beschouwt zou men denken, dat het heel wat is en het zijn werkelijk geen onbe duidende sommetjes doch uitge drukt in percenten van het totaal vermogen en inkomen, is het nog niet zoo heel veel. Het totaal vermogen en inkomen bedroeg voor Nederland over 1931—’32 resp. 14 300 millioen en 4206 millioen gulden en over 1932—’33 resp. 11.718 millioen en 3657 millioen gulden. Aan nemende, dat de bedragen over 1933 —’34 ongeveer gelijk zullen zijn aan die over 1932—'33 is dus over de laatste drie belastingjaren verzwegen a. aan vermogens 3.03, 2 54 en 3 pCt. van het totaal; b. aan inkomsten resp. 0.62, 0.68 en 0 55 pCt. van het totaal. Opmerkelijk is, dat ondanks het feit, dat het aantal aangeslagenen in de inkomstenbelasting (ongeveer 1.700.000) belangrijk hooger is dan het aantal aangeslagenen in de ver- mogenbelasting (ongeveer 185 000), de percentages van het verzwegen ver mogen veel hooger zijn dan die van het verzwegen inkomen. Den Haag krijgt dezer dagen weer een paar nieuwe autoriteiten. De be noeming geschiedde van Mr. de Monchy, burgemeester van Arnhem, tot burgemeester van de Hofstad. En Mr. Verschuur krijgt in de .komende week een opvolger in den persoon van Mr. van Steenberghe, een bekende figuur uit de kringen van de katho lieke Brabantsche werkgeversorgani saties. H(j zal de portefeuille van Economische Zaken krijgen te be boeren. De dynamietaanslagen in Oostenrijk, gepleegd door de nat. soc., duren voort en het schijnt, dat de vreemde lingen Oostenrijk uit lijfsbehoud gaan mijden. Strenge maatregelen worden aangekondigd, maar Dollfuss schijnt weinig bereid om die ook uit te voe ren. De Heimwehr drijft hem thans op. Deze organisatie heeft scherpe eischen gesteld: invoering o.m. van het standrecht, opheffing van de Duitsche turnvereenigingen, welke in wezen organisaties der Nazi’s zijn, confiscatie der bezittingen van Nazi- leiders om uit de opbrengst schade van vernielingen te vergoeden en.... ophouden met de „paragraphen- reiterei Een der jongste spoor wegaanslagen zou tegen het leven van vice-kanse- lier Fey gericht zijn geweest. Dollfuss zal misschien nog even willen wach ten met het stellen van afschrikken de daden, tot de resultaten van Venetië bekend zijn. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten ll- m-- De prQs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Groote re letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Ik denk dat de wereld beter en mooier zou zijn, als onze leermeesters ons zouden wijzen op de Plicht van Vreugde zoo wel als op de Vredgde van Plicht. Sir John Lubbock. Gij wacht om Iets groots te doen... Verricht de kleine din gen die niet gezien worden en zQ zullen andere en grooter dingen voor u brengen om te verrichten. John Bright. Wanneer jeugd iets was, dat we alleen maar bezaten in de eerste twintig jaren van ons leven, wanneer het alleen maar een lichamelijke jong-zijn-toestand was, dan was er weinig aanleiding om op zulk ver heven wijze „jeugd" te verheerlijken als iets wonderschoons, iets onver gankelijks, iets machtigs en krach tigs, iets dat inspireert, zooals men door de tijden heen heeft gedaan. Maar jeugd is geen kwestie van leef tijd, zooals iemand onlangs terecht opmerkte, het is een gemoedstoestand. Het is niet een kwestie van blozende wangen en roode lippen en lenige knieën, het is een kwestie van wil, een kwestie van verbeeldingskracht.... het is een frischheid die komt uit de diepe bronnen des levens. Niemand wordt oud door alleen maar een aantal jaren te leven; do menschen worden oud alleen doordat zij hun idealen ontrouw worden... Zorgelijk heid, twjjfel, gebrek aan zelfver trouwen, vrees en wanhoop dat zijn de lange, lange jaren, die het hoofd neerbuigen en den groetenden geest naar het stof doen keeren. Ge zjjt zoo jong als uw geloof, zoo oud als uw twijfel; zoo jong als uw zelf vertrouwen, zoo oud zoo jong i wanhoop. Programma: 1. Koraal. 2. Festival 3. Terpsichore Fant.-Ballet Louis Ganne. 4. De Pelikaan 5. Triumphmarsch aus „Aïda” Verdi art. Rousseau. De regeering der Ver. Staten heeft Londen schriftelijk geantwoord op de mededeeling, dat de Engelsche re geering den 15 Juni-termjjn der oor- logsschulden niet zal voldoen. Was hington beklaagt zich, dat de Engel sche regeering zelfs nooit heeft gepoogd om een schikking aan te bieden, welke de regeering der Ver. Staten in overweging kon nemen. Nooit b.v., zoo zegt Washington, heeft de Engelsche regeering een betaling in natura aangeboden. Dit laatste werd te Londen goed verstaan. Het is nu ineens waarschijnlijk ge worden, dat de Engelsche regeering op den 15 Juni alsnog een symbo lische betaling (een klein gedeelte van den vervallenden termijn) zal doen en daarna onderhandelingen gaat openen over een definitieve regeling. Eindelijk dus naar een schikking De roerige slager-fascist Roelofsen, gewoon om in allerlei vergaderingen „onthullingen’’ te doen en autoriteiten te beleedlgen, heeft zich van de week voor de Rotterdamsche rechtbank meeten verantwoorden, waarbij drie maanden tegen zich hoorde eischen. Opmerkelijk was, dat het socialistische Kamerlid Mr. Duys hem verdedigde en nog wel „met plezier”. Maar al te dikwijls zien we, als menschen een bepaalden leeftijd be reikt hebben en „met pensioen gaan” of „zich uit zaken terugtrekken”, dat ze al heel gauw, zonder dat hun lichamelijke toestand daartoe aan leiding gaf, verkwijnen en werkelijk „oud” worden en dan als heele moede, oude menschjes, hun levens- lampje uit laten gaan. Dit is vooral zoo, wanneer iemand uit een druk, nuttig leven van werkzaamheid ko mend, eensklaps tot niets doen over gaat, zich overbodig en nutteloos gaat voelen, en zoo geleidelijk wegzakt. Do zaak is, dat we onze greep op het leven moeten behouden, we moe ten onze belangstelling levendig hou den, de ons dan in zoo ruime mate toevallende vrije tjjd en gelegenheid benutten om kennis en wetenschap te vergaren, steeds onze horizon verwijdend, steeds onze belang stelling verruimend, waardoor we jong en krachtig en levendig en vol vuur, van een jeugdig helder vlam mend vuur vervuld blijven. Dan houden we het leven vast en het leven ons, dan behouden we onze Idealen en ons geloof, dan zfln we inderdaad zoo jong als ons geloof en onze hoop on ons zelfvertrouwen. Onwetendheid beteekent ontbering, kennis brengt voldoening, doch kan slechts voortgaan die te brengen, wanneer aan het verwerven ervan geen grenzen worden gesteld. De praktijk wijst wel uit, dat Rita Mc Farlane, die deze gedachte onlangs aldus onder woorden bracht, volko men gelijk heeft. Want hoe ruimer het „bereik" onzer gedachten wordt, hoe grooter onze onafhankelijkheid en daarmee ons geluk. De omstan digheden zjjn nu eenmaal zoo, dat een groot deel van den dag besteed moet worden aan niet bepaald ver heffend werk, maar zelfs voor het gemoed dat zich tfjdelQk misschien „in slavernij” gebonden voelt, breekt toch ook eens het uur der vrijheid aan. En dat kan dan zQn, wanneer men, zooals boven aangestipt, met «pensioen" gaat, of zich uit zaken Een belangrijke ontmoeting Hitler—Mussolini. De Ver. Staten en de Europeesche oor- logsschulden. De Zwitsersche regeering tegen Soviet-Rusland. Catalaans ch verzet in Spanje. De terreur in Oostenrijk. Een geesteszieke vice-consul veroorzaakt haast een oorlog. Nieuwe Belgische regeering. Catastrophen in Amerika. Op Donderdag van deze week zjjn de dictators van Duitschland en Italië te Venetië tesamen gekomen voor belangrijke besprekingen. Duitsch- land vooral heeft daarbij veel te ver liezen. Het behoeft de hulp van Italië om den terugkeer naar Genève voor te bereiden zonder dat het Duitsche prestige wordt geschaad. Die terug keer is noodzakelijk om uit het isole ment te geraken, waarin de Duitsche regeering zich ter onzaliger ure heeft begeven. Noch op het gebied van herbewapening, noch inzake de ont wapening van andere staten, zal Duitschland in de naaste toekomst belangrijke voordeelen kunnen ver werven, wanneer het zich van den Volkenbond afzijdig zou blijven houden. Door het Fransch-Engelscheaccoord ter Ontwapenings conferentie is Ita- llë’s positie te Genève verzwakt en Italië heeft er dus wel belang bfj om iets voor Duitschland te doen en daarmee een grootmogendheid in de Volkenbondsbijeenkomsten tot steun naast zich te krjjgen, maar Mussolini zal er ongetwijfeld met nadruk op staan, dat Hitler het nat. socialistisch avontuur in Oostenrijk beëindigt, waar de regeering—Dollfuss Rome’s sympathie en steun geniet. Een nat. soc. Oostenrijk zal Mussolini niet kun nen dulden aan de Brenner pas heven wijze als iets wonderschoons, iets onver- >•- i. ?et. FRISO. II--

Friso nl | 1934 | | pagina 1