ïoor de Gemeenten Workum, Bern. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz ó’l Nieuws- en Advertentieblad Bz. n ik Distributie gekookt Rundvleesch. No. 26 ZATERDAG 23 JUNI 1934. 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. Geloof in de toekomst. tie ONS WEEKPRAATJE. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 INGEZONDEN. bon no. 4. COLLECTE. ictie ran FLORIS C. Nadruk verboden.) Programma: Fr. Jakma. A. Maas. UITVOERING op Dinsdag 26 Juni a.s. ’s avonds 81/» uur op de Markt. Chr. Muziekcorps „Crescendo Dir. J. B. DIJKSTRA. 6. Artémis Marche Cortège Vaulet. 7. Marsch. 8. Koraal. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. de zeu- is Het gen het jor- >ek- atie de :nd. lige den was srk- lan- op, 'ge- im In i‘ug ter van :oor in in .iwe rik- Het aar den :ing eke ren. on- van md die Lm- tlen urn pu- on- De tar eel ba sed en, its- ;in- 'ig. oc tet sn ;er ien le; lelf iad jen ■en ad. :en let, :en len )or iel- ige tar lan zQ ite Qk ch en •ei- zij fln lat er- ien en lar toe ge eel st je lin- am len en, nd, ran zQ ran ell- hta be- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten WORKUM, 19 Juni. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier Ds. J. van Noort te Noordw^kerhout. 19 Juni. De voor hedenavond aangekondigde muziekuitvoering ven „Crescendo” vond door ongunstige weersgesteldheid niet plaats. Het zelfde programma is nu voor vol gende week Dinsdag vastgesteld. In de daaropvolgende week zal waar schijnlijk het reserve corps zich eens we nog slechts aan het allereerste begin staan van een grootsche ont wikkeling van Industrie en techniek, dat de mensch nog tallooze beper kingen van de stof zal kunnen over winnen, dat eindelooze mogelijkheden, eindelooze nieuwe horizonten zich voordoen, met even eindelooze voor uitzichten op welvaart, beter leven, hooger levenspeil voor iedereen, on gedachte werkmogeljjkheden, rijker, voller leven. De toekomst is groot en grootsch. We weten nog zoo ontzettend wei nig van de geheimen der natuur, van de krachten en mogelijkheden die er zijn, en zie eens welk een enorme dingen met die microscopisch kleine kennis reeds in korten tijd werden tot stand gebracht: lucht vaart, telefonie, telegrafie, radio enz. Als we meer begrijpen, openen zich ongekende verschieten. In dit ver- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Mogelijkheden omzwermen ons steeds, dichter dan de muggen bij zonsondergang. We wande len door een wolk ervan. Van Dyke. De een ziet slechts de wolken aan den hemel, de oogen van den ander zijn gevestigd op de smalle, zilveren rand, die voor hem vol belofte is. Anon. Deze wereld wordt opgeheven en voortgeholpen door hen, die bemoedigen, eer dan crltiseeren. Anon. In de week van 25 Jun; t/m 1 Juli 1934 is geldig: Aan de ingezetenen van Workum en Heidenschap. Van meening, dat de ’t vorig jaar gehouden Auto tocht voor Ouden van dagen een geslaagde was, die groote instemming bfl U allen mocht vinden, wil de commissie, die destijds ’t initiatief nam, trachten ook dit jaar een dergelijke tocht te organiseeren. Ze heeft daarvoor al de toezegging van vele auto’s. Ze meent, dat zich ook wel een voldoend aantal deel neemsters en deelnemers zal aanmel den. Rest de financieele medewer king. Om zich hiervan te verzekeren zullen de commissieleden zich in den loop van de volgende week ten uwent vervoegenze hopen door milde gaven in staat gesteld te wor den, om de tocht, die voorloopig is gesteld op 11 Juli en vermoedelijk over de Afsluitdijk zal gaan, alles zins te doen slagen. DE COMMISSIE. In ’t volgende nummers zal een oproep tot deelneemsters en deelne mers worden gericht. Vrijwillig Landstorm Korps Hotordienst. District Friesland. 27 Juni a.s. zullen Sneek en Gaas- terland staan in het teeken van het V.L.S. Korps Motordienst. Op dien Woensdagmidddag zal omstreeks 1 uur een oefentocht beginnen van Sneek naar Lemmer. Daarvoor wordt te 12.45 appèl gehouden op de Oude Veemarkt te Sneek. In Lemmer wordt een lading goederen aangebracht door een vaartuig, ingeladen en deze lading wordt vervoerd, fictief natuur lijk, over Tacozijl—Sondel—Nijemir- dum—Rijs naar Balk. In Balk wordt gereden langs het gemeentehuis, dan naar Woudsend via Hommerts—Jutrijp naar Sneek en verder naarGoënga— Speers. Ongeveer 5 uur wordt weer verzameld in Sneek, alwaar de vrij willigers „gevoederd” zullen worden. Aan deze oefening wordt deelge nomen door de Secties Sneek, Lemsterland en de zuidelijke groe pen van de Sectie Franeker van bovengenoemd District. Algemeen leider is de Districtscommandant, de res. le luit. Feddes van Leeuwarden. Commandant van de eindhaven Lem mer is serg. B. Winsemius te Leeu warden; commandant van deaanvul- lingsplaats Goënga is serg. M. Hoekstra te Sneekcommandant van de colonne, welke vice versa Lem mer rijdt, is de res. 2e luit, van Kammen te Bolsward. Verschillende civiele en militaire Autoriteiten zullen de oefening bij wo nen, waaronder de Korpscommandant Majoor Nijland en diens adjudant Kapt. Meijer, de Afdeelingscomman- dant res. Luit. Kol. Baron van Heeckeren van Keil en diens adju dant de le Luit. Kleuver, de Com mandant van het Friesch Verband Kapt, la Roi e. a. Deze, oefening bedoelt niet een soort „bravoure”, want het Motor korps werkt niet met „vlagvertoon”. Neen, hier zal iets gepresteerd wor den. Hier zal getoond worden welk een nuttig en dankbaar werk dit Korps verrichten kan en zal „als het moet”. Het Motorkorps komt niet met klinkende leuzen, neen, het geeft menschen, die met taaie volharding en opoffering zich moeite en tijd ge troosten. Het geeft menschen, die tenslotte geven willen het dierbaarste wat ze hebben „hun leven” om pal te staan voor orde, rust en vrijheid in ons Vaderland. Steunt dan deze menschen in hun taak en maakt deze taak niet moei- lijker. Werkgevers, hebt gij vrijwilligers in uw dienst, weest hun dan terwille, opdat zij deze oefening, waar zooveel animo voor is, kunnen bijwonen. De menschen van het Motorkorps. [ze weten, wat ze willen. Ze zijn de mannen van den daad, In nood en dood staan ze paraat, Om ’t revolutiewoên te stillen. In de Waal, tusschen Nijmegen en Ellekom, is de 17-jarige J. A. „bij het zwemmen verdronken.” Nabij Grave is het 12-jarig zoontje van Van T. „bij het zwemmen ver dronken.” Te Oisterwijk is de 17-jarige M. Hendriks „bij het zwemmen verdron ken”. Te Lange Ruige Weide is de 17-jarige A. P. de Wit „bij het zwemmen ver dronken.” We kunnen zóó nog wel even door gaan, want niet minder dan 10 van zulke noodlotsberichten vonden we in de krant van Maandag. Noodlot? Maar de menschen konden toch „zwemmen” Er zit o.i. een gevaarlijken kant aan die zwemsport-propaganda, welke sport we overigens door persoonlijke beoefening hoogelijk hebben leeren waardeeren. Het is een feit, dat wie door een of ander noodlottig ongeval in het water terecht komt en zwemmen kan, méér kans op behoud heeft dan degene, die in het natte element minder goed vertrouwd is. Van den anderen kant echter is het eveneens zeker, dat wie van zich zelf overtuigd is, niet te kunnen zwemmen, in het water zooveel voorzichtigheid betracht, dat hij niet gauw in gevaar zal komen te verkeeren. De zwemkunst wordt te zeer onder schat. Wie een beetje kan poedelenin het water en zich aldus over eenigen afstand kan voortbewegen, beroept er zich op, dat hjj kan „zwemmen”. Pas als ze de breedte van een water bljjken te hebben onderschat, of in een strooming terechtkomen, dan wel door een schrik hun nositieven kwjjt raken, komen ze té laat - tot het inzicht, dat hun zwemkunst nog tekort schiet... dan verdrinken ze. Wie geen uitstekend zwemmer is en zich gaat verfrisschen buiten de daartoe speciaal aangewezen plaatsen, zonder behoorlijk toezicht, stelt zich altijd in gevaar. Juist wie behoorlijk zwemmen kan, verbaast er zich over hoe lichtvaar dig vele ouders oordeelen over de wyze, waarop hun kinderen zich des zomers te water plegen te ontspan nen. Ze gaan trotsch op dezer prestaties en meenen, dat hun nergens gevaar meer kan dreigen. Ze laten de kin deren vertrekken met hun badgoed, zonder zelfs te informeeren, waar ze gaan zwemmen. En op een mooien, stralenden Zon dag, krijgen dan tien paar van zulke ouders het bericht thuis, dat hun kind „bij het zwemmen” is verdron ken. Zwemmen? Een prachtsport! Mits men er zelf van overtuigd is en zulks aan z’n omgeving ook re gelmatig inprent, dat geen zwemmer als zoodanig vol leerd is. diep water altijd gevaren met zich brengt. de grootste voorzichtigheid voor iedereen en in alle omstandigheden geboden blQft. Werkman van een gashouder ge vallen. De firma De Vries-Robbé te Gorin- chem heeft te Steenwijk een nieuwe gashouder gebouwd, welke Dinsdag gereed Is gekomen. Dinsdagmiddag was de 26-jarige metaalbewerker H. de Haas, wonende te Rotterdam, binnen in de gashouder op een hoogte van ongeveer negen meter boven de bodem bezig te klinken, toen hij*laten hooren. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door hen vergunning is verleend tot het houden van een collecte in de week van 25—30 Juni 1934, ten behoeve van een Autotocht voor ouden van dagen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, o—- dat deze kennisgeving alleen dient band is het hoogst interessant te hoo- tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, 21 Juni 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. struikelde en van de steiger naar beneden viel. Hij trachtte zich tijdens zijn val nog vast te grijpen, wat hem mislukte. Met een smak kwam hij op ijzeren platen terecht. Met gebroken armen en ingedrukte borstkas werd de ongelukkige, die aanvankelijk nog bij bewustzijn was, opgenomen. Kort daarop, tijdens de geneeskundige be handeling, overleed hij. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Z[jn vader, eveneens aan dezelfde karwei werkzaam, was bij het onge val aanwezig. Drie inbrekers op heeterdaad betrapt. Terwijl de wachtmeesters der Ko ninklijke marechaussee te Hulsberg, Van der Ven en Verhagen, j.l. Dinsdagnacht op surveillance waren, bemerkten zij om ongeveer twee uur in het gehucht Aalbeek dat een drie tal inbrekers juist gereed stond om zijn slag te slaan in de woning van den heer G. Widdershoven. Zij wer den gesommeerd de handen omhoog te steken, waarbij bleek dat zekere G. Emmanuel met een schoenmakers mes was gewapend waarmee hfi een dreigende houding aannam. Toen men hem verzocht dat wapen af te geven sloeg de man op de vlucht. Er werden drie schoten op hem gelost, waarbij één schot hem in de borst kas trof. Nadat het slachtoffer nog een vijftigtal meters had geloopen viel h[j dood neer. De tweede van de inbrekers was inmiddels door wachtmeester Verha gen geboeid. De derde inbreker zag kans te ontvluchten. De inbrekers bleken Italianen te zijn. De arrestant, die in de mare- chaussee-kazerne te Hulsberg is inge sloten, weigert de naam van zijn onvluchte kameraad te noemen. Het lijk van E. is in het lijken- huisje te Hulsberg opgeborgen. Valsche munters gesnapt. Tijdens de kermis te Venlo werd ontdekt, dat valsche briefjes van f 100 werden uitgegeven. In verband hier mee zijn drie personen gearresteerd, n.l. v. T. uit Tilburg, C. uit Eindhoven en een Belg. Het onderzoek in deze zaak heeft geleid naar Antwerpen, waar men een modern ingerichte drukkerij vond, waar materiaal in beslag werd ge nomen voor het vervaardigen van binnen- en buitenlandsche bankbiljet ten, en een viertal litho-cliché’s voor het vervaardigen van bankbiljetten van f100. Bij een poging tot redding verdronken. Zondagmiddag was de heer H. L. W estra, vroeger wonende te Leeu warden, hoefsmid in garnizoen te Ede, met zijn vrouw en twee kinderen, ,t in gezelschap van een bevriend echt paar, eveneens met drie kinderen, in de Rjjn onder Heteren tegenover het Lexcesveer gaan zwemmen. Toen de vrouw van zijn vriend, die een reddingsgordel om had, wat ver wegdreef, wilde de heer Westrahaar te hulp komen, hoewel hij niet kon zwemmen. Hij verdween in de diepte en verdronk. Pogingen tot redding hadden geen succes. Zwaar onweer boven Twente. Dinsdagmiddag heeft boven Twente een buitengewoon hevig onweer ge woed. Te Oldenzaal sloeg de bliksem de afleider van de St. Plechelmus- toren stuk, waardoor de torenhaan scheef kwam te staan. Verder werd de goederenloods bij het station ge troffen, benevens eenige bovengrond- sche electrische licht- en krachtge- leidingen. Brand werd nergens veroorzaakt. Bij den spoorwegarbeider K. nabij Oldenzaal werd een koe in de stal door de bliksem gedood. 1. Koraal. 2. Festival 3. Terpsichore Fant.-Ballet Louis Ganne. 4. De Pelikaan 5. Triumphmarsch aus „Aida” Verdl art. Rousseau, „Bij het zwemmen verdronken.” Tien op den eersten zo merdag. Leert toch zwemmenZóó wordt ons telkens voorgehouden en ten be wijze, hoe dringend noodig dat is, worden statistiekeflfers aangevoerd van de honderden verdrinkingsge- vallen in ons land, cijfers, welke in staat blijken om zelfs lieden, die met een aangeboren watervrees zijn behept, tot het nemen van de eerste zwemlessen te bewegen. De propaganda voor de zwemsport wordt al een aantal jaren op intensieve wijze gevoerd en inderdaad kan wor den geconstateerd, dat steeds weer nieuwe duizenden zich met het natte element „vertrouwd” hebben ge maakt, dus hun watervrees hebben overwonnen. Verdrinken er nu ook minder menschen? Helaas: neen! We hebben nu den eersten echten zomerschen Zondag achter den rug en wat leerde ons de krant ran Maandag? ren wat een van de groote weten schappelijke onderzoekers van Ame rika, Charles F. Kettering, dezer dagen zei. Onze kennis, aldus Ket tering, bestaat niet uit begrijpen. We weten slechts de dingen, door middel van definitie. We zeggen, dat we door een glazen ruit kunnen zien, omdat die doorzichtig is, en toch we ten we het eerste beginsel niet aan gaande hoe licht door glas overge bracht wordt. We zeggen dat een stuk koperdraad geleider is voor electriciteit en toch weten zelfs onze knapste geleerden niet, zelfs niet een klein beetje, hoe electriciteit door dat koperdraad gaat. We wrijven onze handen en zeggen, dat ze ver warmd worden door de wrijving en toch weten we niets van het magne tisme van wrijving. Van de gewoonste dingen die in de electriciteitsindustrie gebruikt worden, zooals magnetisme, electrische ladingen, enz. hebben we slechts een heel oppervlakkige ken nis. We weten dat die dingen bestaan, echter alleen, doordat we hun effec ten kunnen zien. Elk jaar ontdekken we nieuwe dingen, waarvan we kort te voren het bestaan niet vermoedden. Ik ben overtuigd, aldus Kettering, dat we zeer binnenkort weer een stuk op begrepen gebaseerde kennis gaan veroveren, dat ons jaren en jaren op industrieel gebied bezigheid zal verschaffen. Ik denk zoo, als we als het meest voor de hand liggende probleem, eens alle dingen opschre ven, waarover we niet voldaan zijn, we een heel lange lyst van werk zaamheden zouden hebben. We kun nen onze steden van lawaai bevrij den, we kunnen de lucht van vuil zuiveren, we zijn al bezig scheikun dig de lucht in onze woningen te zuiveren en ververschen, we kunnen televisie krijgen en een oneindig aantal andere dingen.De weg uit onze moeilijkheden is voorwaarts, niet achteruit. Onze beschaving in zijn geheel is nog nieuw, een experi ment opzichzelf en omdat we moei lijkheden hebben ondervonden is dat nog geen reden tot wanhopen. We moeten uitvinden wat er aan hapert en het dan verbeteren, maar we moeten in geen geval de hoop op een beter, veiliger leven opgeven. Mogelijkheden omzwermen ons steeds, dichter dan muggen b[j avond. Er is niets zoo neerdrukkend, zoo alle energie doodend, zoo fnuikend voor den ondernemingszin, en tevens zoo krenkend voor ons geloof in de geestelijke waarden, welke ons het leven toch in voller mate moesten doen toevallen, dan het gebrek aan geloof in de toekomst, dat men in deze dagen zoo veelvuldig heeft hoo ren uitspreken ennapraten. De heele wereld houdt zich als ’t ware bezig met de studie van sociale problemen. Iedereen kan ervan mee spreken. We hooren allerwegen van te veel aan arbeidskrachten, van overproductie op allerlei gebied, van terug - moeten - naar - een-veel-lager-le- venspeil, van onafzienbare tijden van neergang en zorgelijkheid en gebrek. In deze atmosfeer beëindigen jongelui hun studie en komen in een maat schappij die hun jonge, vurige ar- beidslust niet noodig schijnt te heb ben en op hen niet gesteld is. En ze worden ontvangen met de onheil spellende bewering dat er voor hen iu afzienbare tijden wel geen plaats of kans op een plaats zal zijn. Is het dan te verwonderen, dat met dit troostelooze toekomstbeeld voor oogen, de geestelijke waarden in het gedrang komen, dat sommigen zich af gaan vragen ten onrechte natuurlijk, maar ze doen het wat nut het heeft, naastenliefde, waarheid, goed heid, eerlijkheid enz. te betrachten, als de toekomst niets dan grauwe, troostelooze narigheid biedt, van onoverkomelijke moeilijkheden, van een zielige, hopelooze strijd om een armzalig bestaantje. Maar zoo moeten we de toekomst niet bekaken, en zoo IS de toekomst in werkelijkheid ook niet. We moeten ons geloof in de toekomst vernieuwen en hervinden. Want het moge dan al waar zijn, dat voor het oogenblik, naar onze be perkte visie van onze op de moeilijk heden blind gestaarde oogen. verso bering noodig is, lager levenspeil zoo men wil, omdat in een geordende maatschappij ten slotte geroeid moet worden met de riemen die men heeft, dat mag ons volkomen ge rechtvaardigde geloof in een hetere, blader, steeds voorspoediger en wij der toekomst niet aantasten. De groote denkers van onzen tijd, de groote onderzoekers op het gebied ▼an wetenschap en techniek, de lei dende menschen uit techniek en in- doitrie, verklaren meer en meer, dat 8 FRISO.

Friso nl | 1934 | | pagina 1