BRANDSMA’s Manufact.handel Onze groote Zomer-Opruiming voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord»., Hindeloopen, Stavoren, enz. em begint Nieuws- en Advertentieblad Workum KI Distributie gekookt Rundvleesch. Rekening Gas- en Electriciteitsbedrijf No. 27 60ste Jaargang ZATERDAG 30 JUNI 1934. Officieel Gedeelte. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Zie voor prijzen enz. ons speciaal Opruimingsblad bon no. 5. -■ '34. 1934, des electriciteits- en het van ver- uit- iep i?" seg ere oer toe meent spr. s >rd- em me net aar em ing ian eer t. 'en est, eld In niet ood zijn dat jaar :ren van van iaal, em- van ge- be- met jote met aar, 3ote oei. een den «ö- he. uls- van- dan ries- of roor ind. gen an- est ad, om :in- em rits am de. :ens en and het ten ij de en inig >che ling uw oei Ffers rm ven. een n.l. dar- eeu- rum rekt not nog ens- Het leid end en, syn ge- ge- aal en, rat i?" ge- mt, Ik ten ,ar- eur met de gemeenschappe- met de gemeente Hin- igeling geacht wordt n verlengd wanneer Dit blad verschflnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prjjs dor Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager In de week van 2 Juli t/m 8 Juli 1934 is geldig: Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis der ingezetenen, dat de REKE NINGEN der inkomsten en uitgaven van het gemeentelijk gas- en electrici teitsbedrijf voor den dienst van 1933 aan den Raad zy'n aangeboden. Deze rekeningen zijn vanaf heden, gedurende veertien dagen in de ge wone bureau-uren op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Workum, den 26 Juni 1934. Burgemeester en Wethouders van Workum, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. g. Sch: dat nu van 1 Juli 1922 als concierge in het stadhuis de hoedanigheid van ambte naar in den zin van art. 3 der Pen- sloenswet verkreeg, zoodat alsnog pensioensgrondslagen moeten worden vastgesteld. Wegens pensioensbijdra gen zal deswege door de gemeente nog moeten worden betaald f775; hiervan kan b(|na f300 worden ver haald. h. Proces verbaal van de opneming van Kas en Boeken van den gemeente ontvanger op 18 Juni 1934. i. Uitslagen van de gehouden aan bestedingen 1. Verpachting van het vischrecht in het Zool en 't Spui. 2. Het vervoer van teer en afdek materiaal langs de wegen. 3. Afbraak van de woning wijk E no. 3 aan den nieuwen weg naar Forwoudo. Zonder hoofdelyke stemming hecht de Raad z’n goedkeuring aan die besluiten. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrootingen voor 1933 van het electriciteits- en het gasbedrijf. Omtrent de gewijzigde begrootin gen, die bij de stukken ter inzage zijn gelegd, heeft geen der leden iets op te merken. Punt 11. Aanbieding van de reke ningen over 1933 van het Stads burgerweeshuis en het Burgerlek Armbestuur. Voor onderzoek in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Haytema, van der Gaast en Westendorp. Punt 12. Aanbieding van de reke ningen over 1933 van het Electrici teits- en het Gasbedrijf Aangewezen tot leden zamerhand overgegaan op omwonende eigenaars en waterschap. De voorz. zegt toe dat stappen in die richting zullen worden gedaan. De heer Faber meent dat voor bovengenoemd stukje beschoeiing nabQ Tjerkwerd wel een gunstige schikking te treden zou zijn met de eigenaar van dat hoekje land, hetwelk vrö hoog gelegen is. De heer Gaastra merkt op dat de oevers van dit provinciaal water in behoorlijken staat gehouden moeten worden en op aanschrijving verbeterd. Getracht zal worden of en hoe ge- heele overdracht tot stand kan komen. Punt 6. Verzoek van Tjeerde en Co. om verlaging van de canon voor erfpacht van het niet bebouwde ge deelte van haar fabrieksterrein. In het onlangs vastgestelde uit breidingsplan is over dit perceel grond, groot 838 c.A., een straat ge projecteerd, zoodat daar niet meer gebouwd mag worden. Dit was voor B. en W. aanleiding thans voor te stellen het verzoek van adressante om de jaarlfjksche pacht te verlagen van 10 op 6 cent per c.A. in te willigen. De heer Westendorp verwondert zich over het prae-advies, daar vorig jaar een verzoek van gelyke strek king van enkele Heidenschapsters geen instemming kon vinden. Wan neer tegelyk met dit verzoek de erf pacht van het onbebouwde in ’t Heidenschap verlaagd wordt tot 6 ct. per M2. kan spr. wel met het voorstel van B. en W. meegaan, maar anders stemt hy noodgedwongen tegen. De heer de Roest is niet erg met het uitbreidingsplan ingenomen, wan neer dat nu al kosten meebrengt, terwijl het wellicht nooit tot uitvoe ring zal komen. Het voorstel van E. en W. tot in williging van het verzoek van de fa. Tjeerde en Co. wordt hierop aange nomen met 6—4 stemmen. Tegen de heeren Westendorp, Dflkstra, Fer- werda en Brandsma. Punt 7. Verzoek van de visschers Joh. A. Visser en Sch. J. Visser, om het houden van dichtzetvisscherjjen in de Diepe Dolte en in de gemeente- wateren te verbieden. In hun prae-advies zeggen B. en W. dat de directe aanleiding van dit verzoek schijnt te zijn de uitslag van de onlangs gehouden publieke ver pachting van het vischrecht in ’t Zool en 't Spui, waarbij dit recht aan den hoogsten inschrijver D. C. Visser voor de som van f 105.50 per jaar werd verpacht, terwijl door adres santen was ingeschreven voor de som van f31. Door het gevraagde verbod, waartoe onze gemeente misschien niet eens de bevoegdheid heeft, wen- schen B. en W. in den strijd, die er blijkbaar tusschen de plaatselijke visschers is ontstaan, geen partij f8 kiezen. De sinds jaar en dag geldende regel, dat een vergunning om in de gemeentewaters te visschen met alle geoorloofde viachtuigen ook in zich sluit het houden van dichtzetvissche- rjjen, geeft aan allen dezelfde rechten, terwijl de gemeente zich dan afzijdig houdt van die onderlinge strijd en geen Inbreuk doet op wat in den loop der jaren „verkregen recht” is geworden en op wat dikwijls met zorg en moeite is tot stand gebracht. Hoewel de heer Brandsma het wel eens is dat men zich niet in deze kwestie moet mengen, toch dat de gemeente wel eenigsi leidend kan optreden door de dlchtzet- visscherjjen óf te verdeelen, óf te verbieden. De heer Ferwerda kan zich geheel met voorgaande spr. vereenigen en vindt het genoemde „verkregen recht” geen argument om die dichtzetvls- scherflen niet te verbieden. Spr. is voor het verbod en had verwacht dat B. en W. zich hadden vergewist van het recht van onze gemeente te dien opzichte. De voorz. antwoordt dat dit abso luut niet noodig werd geacht, daar het college van B. en W. geen enke le bedoeling in die richting had. De heeren Dijkstra en Westendorp spreken zich uit voor het voorstel van den heer Ferwerda. De heer de Vries vestigt er de aandacht op dat adressanten vroeger alleen in de herfst in 't Zool vlechten en overigens ook binnenvlsschers zijn. In de gemeentewaters hebben zij dezelfde rechten en ook voor hen is er genoeg gelegenheid voor dicht- zetvisscherijen. Met de toedracht van het geschil tusschen de visschers is de Raad niet bekend. Na een reeks van jaren onafgebroken vergunningen voor dichtzetvisscheryen te hebben verkregen, kan toch moreel van eenig recht gesproken worden. Spr. waarschuwt zich met een verbod te begeven op een terrein vol voet angels en klemmen. De heer Hajjtema meent dat er weinig aan te doen zou zyn, wanneer vlak voor een bestaande dichtzet een nieuwe wordt geplaatst, hetgeen na tuurlijk veel last zou veroorzaken. Ook de heer Leeuw zag dit als een groot bezwaar. Nadat nog enkele leden het voor en tegen verdedigen, wordt het voor stel om de dichtzetvisscheryen te verbieden, aangenomen met 7—3 stemmen. Voor de heeren Westendorp, Leeuw, Dijkstra, Ferwerda, Brandsma, de Roest en Haytema. Punt 8. Verzoek van K. Veltman om medewerking tot het maken van een brug over het Spui. Volgens raadsbesluit van 30 April j.l. is besloten tot het leggen van een brug, wanneer door het bestuur van „Plaatseljjk Belang” de verzekering werd gegeven, dat door of vanwege die vereeniging op het strand een paviljoen zou worden gebouwd, met een tegemoetkoming in 't rente verlies voor de eerstvolgende 2 jaren, nl. f40 per jaar. Het blijkt nu dat van deze bouw voorlooplg openbaren weg in de bebouwde kom niets zal komen, omdat de ver. „PI. Belang” niet tot overeenstemming kan komen met adressant, pachter van het „Gele Strand”. In een te laat bin nengekomen schrijven biedt Veltman eenzelfde vergoeding voor rentever lies aan. Een eveneens te laat inge zonden bericht van „PI. Belang” houdt in een dankbetuiging voor de verleende medewerking en een ver zoek tot handhaving voor onbeperk te tijd van de aan „PI. Belang” ge dane toezegging. B. en W. geven in overweging niet op het raadsbesluit van 30 April j.l. terug te komen. De heer Faber meent, nu „Pi. Be lang” niets kan bereiken en Veltman wel kan bouwen, dat men het ver zoek van laatstgen. op dezelfde voorwaarden, wel kan inwilligen. De heer de Roest voelt er niet veel voor om „PI. Belang” de macht in handen te geven en zou nu 't zoo geloopen is, dezelfde toezegging aan Veltman willen geven. De voorz. merkt hierbij op dat „PI. Belang” niet alleen de rente garandeerde, maar ook dat de exploi tatie in goede handen zou komen. Een beoordeeling hiervan is niet ge- makkeljjk en deze zou spr. dan ook liever aan „PI. Belang” overlaten. De heer Dijkstra staat nog op het standpunt de brug niet eerder te leggen dan wanneer dit voor de cul- tiveering van het strand noodig is. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. tot handhaving van het eens genomen besluit, aan genomen met 8—2 stemmen. Tegen de heeren de Roest en Faber. Punt 9. Verzoek van het Burgerlijk Armbestuur tot goedkeuring van 2 besluiten tot wijziging van de be groeting dier administratie over 1933. j. Verslagen over 1933 van: 1. hetgeen met betrekking tot ver betering der Volkshuisvesting is verricht. 2. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland. 3. Het Friesch Volkssanatorium. 4. De Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten. 5. N.V. Intercommunale Waterlei ding, gebied Leeuwarden. 6. Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Friesland. Op voorstel van B. en W. worden de stukken a t/m j voor kennisgeving aangenomen, nadat door de heeren Brandsma en de Roest een opmerking was gemaakt betredende de pensioens bijdrage. Voor de werklieden aan de gasfabriek is n.l. pensioen en ouder domsrente niet vereenigbaar. Omtrent het onderhavige geval zullen infor maties worden ingewonnen, hoewel het pensioen hoogstwaarschijnlijk toegekend zal blijven. k. Verzoek van den Bond van Lood gieters- en fitterspatroons in Neder land en van de Nederl. R. K. Bond van loodgieters- en koperslagers- patroons om de „regeling voor de erkenning van gas- en wateriitters” spoedig in te voeren. In overeenstemming met het advies jaar een verzoek van van de commissie voor de lichtbe- dryven achten B. en W. een dergelijke regeling voor alsnog voor onze ge meente niet noodig, waarmee blijkens stilzwijgen de Raad het eens is, zoodat ook dit verzoek voor kennisgeving wordt aangenomen. l. Rekening en verantwoording over het jaar 1933 en tot Jan. '34 van de Gezondheidscommissie te Bolsward. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt deze rekening goed gekeurd met een batig saldo van f620.12. In verband met de opheffing van de Gezondheidscommissie zal dit bedrag aan het gemeentebestuur van Bolsward worden afgedragen die dit saldo met goedkeuring van de Gedep. Staten moet verdeelen onder de ge meenten die onder deze commissie ressorteeren. m. Mededeeling van B. en W. dat een der aannemers van den reini gingsdienst, n.l. Th. Sterk op zyn daartoe gedaan verzoek om gezond heidsredenen is ontslagen van zyn verplichtingen en dat in diens plaats is getreden A. Smink. Punt 3. Verzoek van A. J. Mulder om tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920. Daar aan de gestelde voorwaarden gedurende het tijdvak 1 Jan.—1 Mei 1933 is voldaan, wordt voor 3 kinderen een tegemoetkoming, groot f 10 toege kend. Punt 4. Verzoek van G. Heeringa om herbenoeming als keuringsveearts, Hoofd van Dienst. In verband i Ujke regeling i deloopen, welke ree stilzwijgend te zjjn door een der partijen niet voor 1 October opzegging is gedaan, wordt besloten ook de keuringsveearts op geljjke wijze te herbenoemen. Punt 5. Verzoek van het bestuur der Chr. school en anderen te Tjerk werd om het looppad langs de trek vaart vanaf transformator tot aan de brug voor het dorp Tjerkwerd te verbeteren. In het prae-advies zeggen B. en W. dat binnenkort na het gereedkomen van het nieuwe tracé van den weg Workum—Bolsward er voor school kinderen en kerkgangers weinig aanleiding meer bestaat om ter be korting van den afstand het trekpad te volgen. Verbetering van het trek pad als looppad is derhalve niet noo dig, maar wel als waterkeeringde beschoeiing zal hersteld moeten wor den. De totale kosten hiervan zijn geraamd op f1900. Bjj het opmaken van de ontwerp-begrooting voor 1935 kan hiermee rekening worden ge houden. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten adressanten met vorenstaan de in kennis te stellen. De heer Brandsma vraagt of het geen tijd wordt om van het onder houd van dit trekpad af te komen, nu onze gemeente in een geheel andere situatie komt te staan met de weg Workum—Bolsward. Kan het onderhoud bijv. niet aan een water schap worden overgedaan Spr. geeft in overweging b(j de begrooting een post in te stellen voor die overname en Ged. Staten hieromtrent te raad plegen. Ook bfl de trekweg Sneek- Leeuwarden is het onderhoud lang- van de commissie ter fine van onderzoek da heeren Leeuw, Dykstra en Ferwerda. Punt 13. Voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot wijzi ging van de Algemeene kPolitie-ver- ordening. Als gevolg van de ongebonden en somtijds hinderlyke verkoop van Ijsco worden enkele aanvullingen in de politie-verordening gebracht, waar in bepaald wordt dat het op den vde kom der gemeente Verboden is: Zonder toestemming van B. en W. een staanplaats in te nemen. Luidkeels of met bellen of gongslag goederen of waren van welken aard ook, aan te pryzen op werkdagen na acht uur des namiddags en gedurende den geheelen Zondag. Het eerste verbod geldt niet op enkele feestdagen, terwyl van heï laatstgenoemde door den Burgemees ter ontheffing kan worden verleend. Punt 14. Voorstel van B. en W. tot compensatie van het verhoogde ver haal van pensioensbijdragen door verhooging van de salarissen. De invoering met ingang van 1 Juli a.s. van het verhoogde pensioens- verhaal n.l. 10 pCt. bedoelt niet de salarissen te treffen, doch alleen het verkrygen van uniformiteit in het verhaal van pensioensbijdragen. Thans wordt in onze gemeente het maxi- mum-verhaal 8i/2 pCt. geheven. De meerderheid van B. en W. stelt voor het verhoogde pensioens- verhaal te compenseeren door een salarisverhooging van 11/2 pCt., waar mee de lasten voor onze gemeente nagenoeg geljjk blQven. De heer de Roest meent dat voor de begrooting van 1935 wel met de zgn. tjjdelyke salariskorting mag worden gebroken door een herzie ning van de salarissen, waardoor de hoogere pensioensbijdragen worden vermeden. Spr. zou thans de tfjdelijke korting voor 1934 met Ingang van 1 Juli van 5 op 3i/2 pCt. willen brengen, waardoor de pensioensgrond slagen geon verandering ondergaan, hetgeen by salarisverhooging wel het geval zou zjjn. De minderheid van B. en W., de heer Gaastra, vond het verschil met het uniforme pensioensverhaal hier Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 25 Juni namiddags 7 uur. Voorzitter, de heer C. E. Koetsveld, burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Afwezig de heer H. van der Gaast. Na de opening wordt de uit 19 pun ten bestaande agenda in behandeling genomen. Punt 1. Notulen der vergadering van 30 April 1934. Deze worden zonder op-of aanmer kingen goedgekeurd. Punt 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Schrijven van den Commissaris der Koningin, dat bjj K. B. van 22 Mei j.l. no. 8 het raadsbesluit van 8 November 1933, no. 70 (salariskor ting politieagenten) is goedgekeurd. b. Schrijven van de N.V. Inter communale Waterleiding, gebied Leeuwarden dat aan de voor 1933 gegarandeerde wateropbrengst een bedrag van f 653.53 ontbreekt, hetgeen uit de gemeentekas moet worden aan gezuiverd. c. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken dat Z. E. bereid is, voor de cultiveering van het z.g.n. „Groene Strand” (plan Ned. Heide Mij.) een nader te bepalen subsidie in de arbeldsloonen etc. toe te zeggen. d. Mededeeling van de Kamer voor Crisispachtzaken te Sneek, dat het door H. S. Haytema als pachter van de sluis c.a. verschuldigde bedrag van f1225 wordt teruggebracht tot f465 en het door C. de Jong, pachter van het Njjhuizumer tolhuis, ver schuldigd bedrag van f826 Is terug gebracht tot f218. e. Afschrift van een door de Broe derschap van gemeente-ontvangers tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht adres inzake centrali satie van het gemeentelijk reken- plichtig beheer. f. Schreven van Ged. Staten dat door de Kroon is goedgekeurd het besluit waarbij de jaarwedde van de wethouders is vastgesteld op f250 voor ieder. hrljven van den Pensioenraad, wijlen G. Veltman, met ingang lull 1922 als concierge in het II LU ZATERDAG 30 JUNI a.s. FRISO. H--

Friso nl | 1934 | | pagina 1