Brandsma’s Manufacthandel Workum I Gemeente Gasfabriek Vergeet niet te profiteeren van onze Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. n Workum 65 Cokesprijzen voor ingezetenen. Grove Cokes Geklopte Cokes Parel Cokes Gezoefde Parel Cokes Distributie gekookt Rundvleesch. Over Spijkers en Karakters. In Memoriam Z. K. H. PRINS HENDRIK 70 cent per H.L. 75 80 >1 ZATERDAG 7 JULI 1934. No. 28 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. c. WATERLEIDING. bon no. 6. Algemeen weekoverzicht Binnenland. HOOIBROEI. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - (Nadruk verboden.) A.) cede- 1 toe, verd was deed tear Circa 90.000 menschen hadden zich Zondag j.l. te Amersfoort opgemaakt voor de viering van het Vara-Zomer- feest. Een geweldig aantal, maar toch heeft ook dit feest van den tijd te lyden gehad. Enkele jaren geleden werd het Zomerfeest te Hilversum door het dubbele aantal bezoekers gevierd. and; huip il tj es n het rdeu hield over haar i niet het ichte echt arte ken i te B B een ff ik t te haar eljjk Iers, de rilde den; niet inter milie Jarel ,ls de ff nu der van er en gen baar edig tput- heid i het i dat j en We op i op an. waar mer- van mijn naat- tbal- ge nu nnen arde voel r jij, een •ken. rger moei zorg t. Mel- m h(j neer dan roep oe te roep looft m of toon nild- onze Heen mige en is oort^ •echt st er oor- tand- We el de uldig ngen nand a de teele- i en teele- bben. onze recht an te i en chen. :hzelf goed ver en aad ende n zal het raag- rljjke uilen ffflke dan aaien e onze rien- de om Q. --- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten u-- Voor aansluiting aan de waterlei ding, klachten of mededeelingen over lekkage in de buislelding kan men zich ook wenden tot den gemeente- architect, telefoon no. 30. In da week van 9 Juli t/m 14 Juli 1934 is geldig: De militaire en industriëele verdediging van ons Zuiden.— Rommelt het in de N.S.B. De H. A. L. wil snellere schepen bouwen. De Winkelsluitings wet. Zaandam weigerachtig tegenover den Min. van Binn. Zaken. Het Vara-Zomerfeest. De dood van Prins Heudrik. Geen uiterlyk rouwbetoon. Gemeenteraadsverkiezingen in Enschede. Loonsverlaging voorgemeentepersoneel in Am sterdam. In het Zuiden des lands blijft men zich levendig interesseeren voor het defensievraagstuk. De afdeelingen Maastricht en Breda van de Neder landsche Maatschappij voor ND verheid en Handel hebben zich ook al per motie uitgesproken voor een verster king van de weermacht als preven tieve factor tegen oorlog en een ge welddadige overrompeling van ons Zuiden. Bovendien hebben deze af deelingen hun verlangen kenbaar ge maakt om de regeering te steunen bij een spoedige en doeltreffende or ganisatie van de industriëele en eco nomische verdediglngsvoorbereiding in ons land. Bekruipt het publiek by al dergeljjke uitspraken niet het ge voelen, dat we beangstigend dicht voor een nieuwen oorlog staan? Tegenover het oplevend burgerlijk nationalisme staat o.i. in denlaatsten tijd niet een grootere begeestering voor het fascisme en nat. socialisme. In de N.S.B. botert het niet bijzonder, We hoor en in onze dagen heel wat daverende leuzen en hervormingen, vernieuwingen, wedergeboorten enz., alles in een oogwenk tot stand te brengen, aanprjjzen. We zien in som mige landen dat menvanhoogerhand geestelijke vernieuwing, moreele we dergeboorte, volledige karakterver andering van het individu eenvoudig De Burgemeester der gemeente WORKUM Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 29 Juli 1934, no. 1136 le afd. A Wijst bij dezen de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen om het uitbreken van brand tenge volge van het broeien van het hooi te voorkomen Brengt voorts onder de aandacht de inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij ver schillende straffen zjjn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te verstaan nalatigheid, achteloosheid, gebrek aan voorzorg enz., brand is te wijten. Workum, den 4 Juli 1934. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Zaandam is de eerste gemeente, welke weigerachtig gebleken is om in te gaan op het door den Min. van Binn. Zaken geuite verlangen tot wijziging van het Ambtenarenregle ment, waarbij revolutionnaire gezind heid met ontslag wordt bedreigd en ook het lidmaatschap van een z.g. verboden organisatie een gelijk gevolg krjjgt. Het betreffende voorstel tot wijziging van het Ambtenarenregle ment, werd met 12—11 stemmen ver worpen. Vermoedelijk zal dit besluit tot het ingrijpen van de regeering leiden. De Holland-Amerika-Hjn wil van de bespeurbare economische opleving profiteeren door haar bedryf weer energiek te gaan aanpakken. Dat willen we tenslotte allemaal wel, maar we zitten te houden met het zelfde gebrek als de H. A. L., ni. de centenkwestie. De H. A. L kan moei lijk aan nieuw kapitaal komen en heeft nu een beroep gedaan op de regeering, opdat die' haar enkele millioenen uit het fonds van 60 mil Hoen zoude voorschieten. Het is de bedoeling om snellere schepen te laten bouwen en daarmee aan de concurrentie het hoofd te gaan bieden. Minister Steenberghe, die de porte feuille van Economische Zaken over kreeg, heeft zijn eerste regeerings- stuk by de Kamer ingedienu, zynde een gewijzigd ontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet van 1930. Daarbjj is eenige verruiming van den Zondagsverkoop voor zaken in consumptieartikelen gesteld, maar thans zal, naar de jongste wijzigings voorstellen, aan de gemeenteraden worden overgelaten om deze verrui ming in hun gemeenten al dan niet toe te passen. Wenschen zy uitbrei ding van de gelegenheid tot open stelling der bedoelde winkels, dan moeten ze daartoe beslissen binnen twee maanden na afkondiging van de wet. naar het schynt. Er worden nogal royementen uitgesproken tegen recal citrante elementen in de beweging en er schynt sprake te zyn van het vormen van een nieuwe party door de uitgetredenen. Op die allernieuwste fascistische of nat. soc. partij heeft het volk tot heil der natie precies zitten wachten! WORKUM, 3 Juli. Dezer dagen slaagde voor het orgetexamen te Bussum onze vroegere stadgenoot Hessel de Harder. 3 Juli. Vorige week slaagde te Leeuwarden voor het onderwijzers examen onze vroegere plaatsgenoot Gerrit van der Meer, thans te Huizum. by decreet voorschrijft, en we worden uitgenoodigd te gelooven, dat dit inderdaad zoo maar, in een oogwenk, geschiedt. En de simpele vraagt zich onwillekeurig af, of dan al datgene wat filosoof en profeet de menschheid van de vroegste tjjden hebben voor gehouden, feitelijk waardeloos was, of al die moeizaam verworven inzichten in de wegen en motieven van het menschelijk gemoed, onjuist waren, verouderd althans, en dat we in dezen vermechaniseerden tijd ook feillooze, mooie, opofferende, 24-karaats karak ters aan de individuen, die de maat schappij vormen, kunnen verschaffen, eenvoudig door een mechanisch massa- productie-proces van een uitgevaar digd decreet. Onwillekeurig moesten wij, hierover nadenkend, aan een zinsnede denken, die w(j onlangs ergens in een klein blaadje van gene zijde van den oceaan tegenkwamen: een spijker wordt niet tot aan zyn kop ingedreven met één enkelen slag, en evenmin wordt een gewoonte gevormd door één enkele poging. Inderdaad, daar is wat meer voor noodig dan een bevel of decreet van hoogerhand. Daar is eiken dag opnieuw toewijding en inspanningen goede wil en inspiratie voor noodig. Kijk, er wordt zooveel gesproken over trouw, liefde, dienen enz. Maar deza dingen hebben toch uitsluitend beteekenis voor ons, in de mate dat we die karakter-aspecten in ons dage- iyksche leven gebruiken. En de ge woonte daarvan ontwikkelen we niet in een vloek en een zucht. Daarom hebben we feitelijk eiken dag tijd noodig om rustig én diep na te den ken, ons rekenschap te geven van de mate waarin we opleven naar onze hoogste begrippen van goed, en na te gaan wat we feitelijk met onzen tijd, en onze talenten en bekwaamheden en mogelijkheden doen. Grootheid van karakter is iets meer dan een cata logus van verheven eigenschappen. Het is grootheid van motief, van dagelijksch leven, van ons dagelyksch gedrag, ons dagelyksch streven. Die grootheid van karakter bestaat ten slotte uitsluitend hierin dat we die dingen doen, die het kenmerk zyn van ware grootheid van karakter. Het beteekent, dat we een soort van geestelijke waakzaamheid hebben, waardoor we steeds de mogelijkheden tot dienen, tot het prompt en blij verrichten van de plichten van het oogenblik, zien, zonder gedachte aan belooning of bijzondere erkentelijk heid. Grootheid van leven vloeit voort uit grootheid van gedacht®. En daarom is het goed, de verma ning te aanvaarden, om waardigheid en diepte van gedachten, bezonken heid, vastbeslotenheid en onderschei dingsvermogen aan te kweeken. En ongekunsteld, oprecht, ernstig, mede gevoelend en sterk te zijn. En moed, vertrouwen, openhartigheid, concen- tratie-vermogen en karakter op te bouwen. En durf, voorzichtigheid, vol harding, stiptheid, geduld, reinheid, evenwichtigheid en kracht te ont wikkelen. Het doel moet voortdurend zyn: een zuiver karakter en een zuiver motief. Iemand heeft eens heel juist gezegd: Het is vanaf de berg toppen, dat gs het helderste uitzicht op den horizon kunt krygen. Wanneer we dus beseffen, dat er een gewoonte van denken is, die we in hoogere mate behoorden te ontwikkelen, wydt daar dan vele malen per dag aan dacht aan. Bestijg meerdere malen uw geestelijke bergtoppen, verhef uw gedachten tot uw hoogst bereikbare niveau, met andere woorden, heb de mooiste, fijnste, nobelste gedachten, en zie dan naar den horizon, ga dan na, wat er gedaan moet worden en bepaal opnieuw uw houding tegenover menschen en dingen. Een spyker wordt nu eenmaal niet tot den kop toe ingedreven met één enkele slag, noch wordt een gewoonte gevormd door één enkele poging... FLORIS C. e Men schrijft uit den Haag Z. K. H. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Neder landen en Hertog van Mecklenburg, enz., werd op 19 April 1876 te Schwerin geboren. Op 16 October 1900 vond de verloving van den jongen hertog met H, M. Koningin Wilhelmina plaats, waarna het huwelijk op 7 Februari 1901 plaats bad. Door het heengaan van den Prins, wordt het Nederlandsche Koningshuis opnieuw in rouw gedompeld, slechts luttele weken na het overlijden van de Koningin-Moeder. Toen Z. K. H. Prins Hendrik als vreemdeling in ons land kwam, stond hy voor de ongetwijfeld moeilijke taak zich een plaats te ver overen in de harten van het Nederlandsche volk. Niettemin is de Prins er zeer spoedig in geslaagd zich die plaats te veroveren door zQn werken van liefdadigheid. De Prins was een eenvoudig, goed hartig en gemoedelijk man, die zelden steun of medewerking wei gerde, als deze gevraagd werd, en nooit wanneer dit geschiedde voor een liefdadig doel. Zfjn groote populariteit werd bevestigd door zyn moedig en manhaftig gedrag bü de redding van de schipbreukelingen van de „Berlin” in 1907. Z. K H. ontving nog jarenlang regelmatig brieven van de aan de schipbreuk ontkomen geredden. Vanaf dat oogenblik had het reddingswezen ’s Prinsen groote belangstelling, hetgeen wel duidelijk blijkt uit de ontwikkeling van ons reddingswezen sedert 1907. Daar, aan den Hoek van Holland, kwam Prins Hendrik ook in aanraking met het Roode Kruis, het groote werk ten bate van de lijdende menschheid, welke arbeid tot aan zyn verscheiden zijn volle aandacht en toewijding mocht be houden. Sedert 8 December 1908 was Prins Hendrik voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Bij zijn plechtige installatie als zoodanig op 7 Januari 1909 verklaarde Hij, dat Hy gaarne al zyn krachten tot bloei van het Roode Kruis zou aanwenden. Die belofte heeft de Prins volkomen gehouden. Onder zyn voorzitterschap maakte het Roode Kruis een bloeitijd door. Het arbeidsveld breidde zich steeds meer uit. Het lag voor de hand, dat de Prins zich in het openbare leven niet zoo gemakkelyk kon bewegen, immers hij behoorde niet tot de regeering en mocht daartoe ook niet behooren. Buiten het eigenlijke regeeringsterrein was er echter genoeg te doen. De Prins wijdde zich in het bijzonder aan de belangen van den landbouw. Door zyn bemiddeling was het, dat er eenheid kwam tusschen de verschillende landbouwvereenigingen. Het Nederlandsche Landbouwcomité werd opgericht en de Prins heeft daar een belangrijk aandeel aan genomen. Van tallooze vereenigingen was hy bestuurslid of beschermheer, niet alleen op het gebied van boschbouw en landbouw, ook niet alleen op het terrein van de liefdadigheid, maar ook op het breede gebied van leven en denken van het Nederlandsche volk. Prins Hendik was chef der Nederlandsche padvinders. Terecht kan van den Prins worden gezegd, dat hij een man des vredes was. zijn tact. Hy vervulde de rol der be scheidenheid, welke in ons staatsbe stel en in de gegeven omstandighe den benoodigd was, met een fijn gevoel voor verhoudingen. H. M. de Koningin heeft by het verscheiden niet tegenwoordig kun nen zyn en ook Prinses Juliana heeft haar vader niet meer levend mogen aantreffen. Deze beide vorstinnen lij den zeer onder het verlies, dat temeer treft, nu ook de lieve ko ninklijke grootmoeder niet meer is. Bovendien is wel voldoende gebleken nu, dat het familieleven der ko ninklijke familie veel hartelijker on inniger is geweest dan de spraakma kende gemeente wel eens onder stelde. Vertegenwoordigende overheidscol- leges hebben de gebruikelijke rouw- zittingen gehoudenoverigens wor den de openbare uitingen van leed wezen tot het uiterste beperkt. Ook het economisch bestaan der levenden stelt eischen en dat klemt temeer in dezen crisis-vacantietydl De overle dene was er ook wars van, van uiterlyk betoon. Het is op zyn na- drukkelijken wensch, dat in het open baar van geen rouw zal blijken. Rouw wordt ook geweerd van de plechtige uitvaart in de komende week. Op ’s Prinsen verlangen zal het sombere zwart daarbij worden vervangen door het lichtend wit, waarin, naar we hopen, ook zijn ziel moge zweven. Prins Hendrik heeft slechts den leeftijd van 58 jaren mogen bereiken. Zyn treffende persoonlijk en zijn gewaardeerd maatschappelijk werk zal bij het nu levende geslacht on getwijfeld in hoog aanzien blijven voortleven. In Enschede heeft men zich van de week bijzonder druk gemaakt met de gemeenteraadsverkiezingen, welke benoodigd zijn geworden door de ver- eeniging met de gemeente Lonneker. Op den laatsten avond vóór den elec toraten slag zyn elementen van uiterst- rechts en -links, N.S.B.-ers en com munisten, op enkele punten met el kaar slaags geraakt en beliepen enkele personen ernstige verwondin gen. Het ging er bij deze verkiezin gen om, of al dan niet tot uiting zou komen, dat de oude partyen, op de- mocratischen grondslag, te lyden zouden hebben gehad van den nieu wen tijdsgeest. De uitslag geeft geen aanwijzing in bevestigenden zin. In Amsterdam is een nieuwe ver laging van loonen en salarissen van gemeente-personeel in de maak, welke gemiddeld 5 pCt. zou bedragen. De bedoeling heet het te zijn om voor ongehuwden een aftrek toe te passen van 10 pCt. en voor kinderloozen van 3 pCt. Vaders van kinderen worden niet gekort. Het is blijkbaar de be doeling van deze regeling, dat een tegenwicht worde gevonden voor den afgestemden kindertoeslag. Met een zekere verbijstering heeft het volk op Dinsdagmiddag vernomen van het overleden van Z. K. H. Prins Hendrik, omdat weinigen den toe stand zóó tragisch hadden ingezien. Het sterven is dan ook inderdaad geheel onverwacht gekomeneen hartverlamming maakte in enkele minuten tijds een einde aan het teven van onzen prins gemaal. Al is Prins Hendrik nimmer een figuur geworden, gedragen op de al- gemeene volksgenegenheid, sympa thiek is h(j ons bij uitstek geweest. Door z(jn eenvoud vooral en ook door - De prys dar Advertentiën is m 1—5 r«»gete 60 cents, elke regel ineer 7 cents Grootere tetters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Franco aan huis bezorgd. Bestellingen op te geven bij de plaatselijke brandstoffen handelaren. 'N 0 H I! H J! H I) Groote Zomer-Opruiming in alia afdeelingen nog groote koopjes RISO

Friso nl | 1934 | | pagina 1