Brandsma’s ManufacLhandel Nieuws- en Advertentieblad ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepli. en Noords., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Deze week nog extra koopjes Workum Een groote partij Lappen en Restanten voor spotprijzen Distributie gekookt Rundïleescti. No. 29 ZATERDAG 14 JULI 1934. 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. Adverteert in Bekendmaking. bon no. 7. Friso.” In anderer plaats. Algemeen weekoverzicht Binnenland. het schoot omsloten hebben ;ulke FLORIS C. (Nadruk verboden.) e op 4.) eeni- zoo- dat ver- nend aan 1 den at 30 ;a ik het wan- itand was lisee- mÜ was droo- n de maar d in 1 het nog drin- ging traku nand moe- aard 3t Ik be an ds re de an kt js. tilde een i." ;hep- het haar ende aan- en r.a, :id 'g- ge 'gr uner, eerst honk 1 een inge- umer i. ek zij aken aurd. urge- uur voor j stil iogen iblik, De der met ver- oene rden •gn. in trekt het het tand, i een zijn, voet ver- eeds i de De kwestie van het zich verplaat sen in „anderer plaats” heeft nog, een andere zjjde. We hebben gezien, dat een juiste houding in dit vraag stuk van levenskunst feitelijk neer komt op een milde ruimheid van op vatting. Dit laatste is al reeds lang -- De prys der Advertsntiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken by dezen bekend, dat op Vrijdag, den 13 Juli 1934, een exercitie met den brandspuit zal worden gehouden, des namiddags te 7 uur op het Noordeinde, tusschen de z.g. Paardestal- en de Hollemeersbrug. Workum, den 11 Juli 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. In de week van 16 Juli t/m 22 Juli 1934 is geldig En is het niet merkwaardig, dat de menschen deze wet in de natuur zoo uitmuntend verstaan en ermee wer ken, terwijl slechts weinigen deze wet verstaan in de wereld der ge dachten en der moraal? Eu er daar om maar geen rekening mee houden en er niet mee werken? Wat is het gevolg? Moeiten, narigheid, lijden, gevolg van verkeerd denken in de een of andere richting. Het eenige nut van lijden is dat het reinigt, dat het vernietigt alles wat onrein'is en nutteloos. De spelling-Marchant wordt per 1 September a.s. ingevoerd, behoudens eenige wijzigingen op betrekkelyk ondergeschikte punten. We gaan dus allemaal weer naar school. Omdat Duitschland een belangrijk tekort aan aardappelen heeft en zulks reeds enkele malen, ook deze week, tot relletjes leidde in Berlijn en el ders, is ons uitvoercontingent met 35 ton per dag verhoogd geworden. Als we ze nu maar betaald krijgenIn zake het trausfermoratorium werd dezer dagen een overeenkomst ge sloten met Berlijn, waardoor de rente van Dawes- en Young-leeningen zal worden uitbetaald, maar de aflossin gen niet. terwijl de tegenovergestelde klein geestigheid zeer werd geminacht. Is het nu kleingeestig, als we, hoe eerlijk we ook trachten, eens anders standpunt toch niet kunnen deelen? En hoe moet onze houding dan zyn? Laat ons vooraf vaststellen, dat ieder mensch recht heeft op z(jn eigen meening. En onze houding dient dus in ieder geval verdraag zaam te zijn. Het wel zóó zijn, dat vele menschen verdraagzaamheid bedoelen, als zij het over die befaam de ruimheid van opvatting hebben. Inderdaad, onverdraagzaamheid be hoort nimmer aangemoedigd te wor den. Zelfs al weet men dat een ander ongelijk heeft, dan nog moet men bedenken dat de ander recht op zijn standpunt heeft, zelfs al is dat fout. Maar dat behoeft dengeen die weet dat hij gelijk heeft, niet te beïnvloeden, aan het twijfelen te brengen of besluiteloos te maken. Hij heeft alleen maar verdraagzaam te z0n. twee mij t mij pen; 'tpas ijken ig of kon apen iverd ioren de overheid eveneens zeer gestreng op. In Rotterdam leidde dat tot hef tige schietpartijen. In deze stad werd het complete Federatie bestuur van de O. S.P. in verhoor genomen wegens de verspreiding van opruiende iec tuur. Men mag verwachten, dat de re- geering in de eerstkomende dagen strenge maatregelen tegen derevolu- tionnaire organisaties zal treffen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de com munistische partij, de rev. soc. party en de O. S. P. spoedig tot onwettige vereenigingen zullen worden ver klaard, welke daarmee ook hun ver tegenwoordigers in Kamer en ge meenteraden zullen moeten missen. Ook de regeering voorziet, naar het schijnt, dat de oproerige geest nog niet is bedwongen; de verschil- ^x. x«n.o.» «.X xw«-c X..XX Imide garnizoenen zijn in de kazernes als een groote deug*d beschouwd, geconsigneerd en de verloven der - militairen zijn ingetrokken. Op consigne der oproer-leiding wordt in verschillende gemeenten door de ontevredenen overgegaan tot eene huurstaking, wat plaatselijk tot nieuwe moeilijkheden leidt. Het mo tief dier huurstakingen is, dat de verlaagde steunuitkeeringen het be talen van niet-verlaagde huren on mogelijk zou maken. Blijkens verschillende uitlatingen van de buitenlandsche pers is men over onze grenzen geheel onthutst over hetgeen zich in ons land en in het bijzonder in onze hoofdstad af speelt. Men waande ons hier maar weinig door de crisis getroffen en meende onze sociale voorzieningen bovendien zoo perfect, dat excessen, als zich nu voordeden, ongedacht werden geheeten. Men noemt het een ernstig teeken des t0ds. De bloedige onlusten kenteekenen weer eens het gevaar, zoo lezen we, waar in het werelddeel Europa verkeert. Het blinde radicalisme moet verdwy-. nen, meent de Neue Freie Presse uit Weenen, indien men wil, dat Europa gered wordt. De Parjjsche Intransigeant was uiterst verrast. Het blad schrijft „Als revolutionnaire elementen een dergelijke actie kunnen beginnen, moet er een toestand ontstaan zyn, welke dienstig was voor hun doelein den.” De redactie uit de meening, dat een internationale economische samenwerking noodzakelijk is, ten einde bloedige onlusten, zooals deze thans in Amsterdam plaats hebben, te voorkomen. Braud heeft in den nacht van Dins dag op Woensdag de Ver. Touwfa- brieken te Edam verwoest. De schade wordt door de directie op niet min der dan 2 millioen gulden geschat. Woensdag zijn vier der Amster- damsche slachtoffers van de relletjes onder groote belangstelling begraven. Dienzelfden dag stonden zes personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan het gooien van steenen naar de politie of het plunderen van winkels, voor den politierechter terecht. Ze werden allen bij directe uitspraak tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Toen... huilden de helden. Maar hun schuld is het misschien, dat de politie werd genoopt tot het schieten, waarvan d« Woensdag begravenen de slachtoffers zyn geworden. Dat wekt hun tranen niet. De besprekingen te Londen tusschen Barthou en Sir John Simon zyn ge ëindigd. Frankrijk blijkt het initiatief te hebben genomen tot het sluiten van pacten van wederkeerigen bij stand. Een Noord-Oost-pact zou moeten omvattenDuitschland, Polen, Rus land, Tsecho-Slovakjjë en de Baltische landen. Voor het sluiten van een Middellandsche Zee-pact komen in aanmerking: Frankrijk, Italië, de Balkan-landen en Turkije. Het is niet duidelijk, waartoe al die pacten, welke toch in wezen overeen komen met het Locarno-pact, moeten dienen. De „Morning Post” meldt, dat men het by de besprekingen in Londen ook eens is geworden over eenEngelsch- Fransche militaire samenwerking. Zou dat niet het feitelijke resultaat zyn, terwQl al die pacten-plannen maar camouflage zyn? tevens in het openbaar het streven verloochenen naar een nieuw Ger- maansch heidendom, waarvan Rosen berg de geestelijke vader wilde zyn. De rykspropagandaminister Goeb bels heeft ernstig getoornd tegen de leugenmethoden van de buitenlandsche pers. Hy kondigde de uitzetting van een aantal buitenlandsche correspon denten te Berljjn aan, die niets anders zouden doen, dan de volkeren opzetten tegen Duitschland. Dat heeft niets uit te staan met meeningsvryheid, zegt Goebbels. HetZwitsersche dagblad „Der Bund” acht de opwinding en moreele verontwaardiging van den heer Goebbels niet op haar plaats. „Zij is theater en bluf zegt het blad zooals de moreele veront waardiging ten aanzien van den „ont maskerden” stafchef Rohm en consor ten, met wie men jarenlang hetzelfde hemd droeg, voordat men bemerkte, hoe smerig het er onder uitzag”. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten II- Ach, zie eens hierhet is niet altyd dat we bewust en met opzet onze medemenschen kwetsen of ze onaan genaam zijn, het Is meestal alleen maar een gebrek aan fantasie, aan verbeeldingskracht. We hebben een voudig niet voldoende fantasie om ons heel even geheel in de plaats van den ander in te denken, en dan te voelen, hoe wij zouden reageerenals w(j werden'bejegend, zooals wjj hen deden. Met andere woorden: veel, zoo niet alle geharrewar, oneenigheid, moeiten, onrecht, wrijving enz. zyn ten slotte terug te brengen tot ver keerd begrijpen, wanbegrip, misdui ding van elkanders gedachten, oog merken en bedoelingen. En al dat misverstand en dat verkeerde oordeel zou dikwijls voorkomen kunnen wor den, als we zooals Iemand eens huiselijk opmerkte maar eens de straat zouden willen oversteken en op z0n stoepje wilden gaan zitten, en nrobeeren zijn gezichtspunt te krijgen. Een schrijver heeft het nog eens anders gezegd: veel van alle dwaas heid en slechtheid van de wereld zou vermeden worden, als de menschen zich slechts in hun gedachten even konden verplaatsen in „het oogenblik er na". En het is evenzeer waar dat veel van de dingen die we doen en die kwetsen, en veel van wat we zeggen en dat bijt en steekt, niet ge daan of gezegd zou worden, als we „het oogenblik te voren” ons in onze gedachten konden verplaatsen in de plaats van den ander. En wat voor het contact van indi vidu tot individu geldt, geldt evenzeer voor de verhoudingen tusschen de verschillende groepen in de samen leving. Er zouden heel wat maat schappelijke euvelen uit den weg ge ruimd kunnen worden door dit een voudige middel van een oogenblikje op elkanders plaats te gaan zitten. Als werkgever en werknemer, leer meester en leerling, leeraar en ge meente, man en vrouw slechts af en toe eens even van plaats kon den verwisselen, wat zou men een geheel sndere kjjk op het leven krijgen, wat zou onze waardeering stijgen voor hetgeen anderen doen, hoe volslagen ónmogelijk zouden vele van onze tactlooze fouten worden, die zoo dikwijls tot zonden worden. Zeker, het van plaats verwisselen met den naaste mag op zichzelf alleen niet voldoende z0n om de maatschappij te redden, het valt echter sterk te betwijfelen of de maatschappij gered kan worden zonder dit vermogen om zich voor te stellen, wat anderen voelen en ondervinden. En wat Is dit nu feiteljjk anders dan een ander aspect, een andere vorm als ’t ware van de oude waar heid, dat goede gedachten en daden nimmer slechte gevolgen kunnen voortbrengen, en dat slechte daden en gedachten nimmer goede resulta ten kunnen hebben Dit is een heel eenvoudige waarheid ten slotte. Het ie fettelijk niets anders, zooals een ichQver het onlangs stelde, dan ver klaren dat er uit graan niets anders dan graan kan voortkomen, en uit onkruid niets anders dan onkruid, Dreigt in Spanje een binnenland- schen oorlog, tusschen Catalonië n.l. en het overige Spanje, dat zich onder Madrid schaart. Men weet, dat de verhoudingen tusschen de Catalanen en Madrid zeer gespannen waren als gevolg van het aannemen door bet Catalaansche parlement van de land- pachtwet, een materie, welke slechts de Cortes voor geheel Spanje zou mogen regelen, Het conflict is thans ten zeerste verscherpt, doordat de bedoelde wet ook in werking is ge treden. De relletjes hebben de rouwstem- ming verstoord, welke rond de baar van den overleden prins gemaal be hoorde te heerschen. De Hagenaars j - hebben intusschen blyk gegeven van zigde spelling ingevoerd. hun groote sympathie voor den over- ledene; in massa s namen ze deel aan het openbare défilé langs ’s Prinsen stoffelijk overschot. De plechtige uitvaart van het stoffelyk overschot van den overle den prins der Nederlanden heeft toch wel uitgewezen, dat Z. K. H. Prins Hendrik voor de Nederlanders een geziene figuur is geweest, een daarnaast moet worden vastgesteld, sympathieke persoonlijkheid, zy het ook, dat onze waardeering jegens hem op andere wyze zich placht te manifesteeren dan jegens de vrouwe- lijke leden van ons Oranje-Huis. In totaal hebben circa 25.000 men schen gebruik gemaakt van de ge boden gelegenheid om langs de baar te deffleeren en ook op den dag der plechtige uitvaart is de belangstelling overweldigend geweest, grootscher dan iemand schynt te hebben voor zien. Wel maakte het mooie zomer weer het verleidelijker om een tocht naar Delft of Den Haag te onderne men, dan eenige maanden terug bjj de plechtige bijzetting van het stof felijk overschot van wijlen Koningin Emma hoewel het weer ook toen buitengewoon gunstig was -, maar toch hadden we zóó’n massale deel neming van het volk aan de uit vaartplechtigheden niet verwacht. De witte rouw had door het voor hier ongebruikelijke karakter een fascineerende werking. Men vond het over het algemeen „mooi”, zonder dat het afbreuk deed aan de bij een uitvaart vereischte stemming. Voor H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana is het een zware gang geweest deze tweede tocht binnen enkele maanden tyds naar Delft.De twee eenige leden van ons Oranje-Huis hebben een Here plaats in de wereld, maar ze staan vereenzaamd.Moge de geschiede nis een schooner verschiet in haar De Amsterdamsche onlusten. De „Tribune” in beslag ge nomen. De relletjes slaan over naar andere gemeenten. Huurstakingen als voortzetting van het oproer. Verbazing in het buitenland. De uit vaart van Z. K. H. Prins Hendrik. De nasleep van de relletjes. Aardappel-uitvoer naar Duitsch land. Een regeling inzake het transfermoratorium. Per 1 September wordt een gewij- Een millioenenbrand in Edam. Men mag zeggen, dat door een machtig militair vertoon in de hoofd stad geen twijfel is gelaten over de vraag, of de overheid de situatie, ont staan door het Jordaan-oproer tegen de steunverlagingen, al dan niet be- heerscht. De overheid kan zich op afdoende wijze laten gelden, maar dat in het begin dezer week de op roerige geest nog geenszins was be dwongen en dat de onrust toen niet alleen voortduurde in Amsterdam, maar ook naar vele andere plaatsen des lands was overgeslagen. De com munisten hebben dit verzet met een accuratesse, een betere zaak waardig, georganiseerd, maar zeker is, dat deze partij daarmee ook het vonnis over haar bestaansmogelijkheid in ons land heeft geveld. Na een conferentie in de hoofdstad van de ministers Col0n en Deckers met het gemeentebestuur, is het com munistische dagblad „De Tribune” in beslag genomen en is de verdere mogelijkheid tot verschflnen ontnomen door demontage van de rotatiepers. De overheid zal geen vervangend orgaan dulden, want op Maandag werden in verschillende plaatsen des lands gestencilde, illegaal verspreide blaadjes, welke het communistische orgaan moeten vervangen, door de politie achterhaald en meegenomen. Verschillende verspreiders werden in arrest gesteld. In Amsterdam waren tot en met Maandag zeven personen gedood b(j de onderdrukking van den opstand naar gegevens van Dr. Heyermans, directeur van den hoofdstedeljjken Geneesk. Dienst, bedroeg het aantal gewonden toen circa 125. Waar het oproer zich naar andere gemeenten heeft overgeplant, treedt Verrassend zjjn de berichten uit Oostenrijk, betrekking hebbende -- een kabinets-reorganisatie. Dollfuss is in de nieuwe regeering bondskan selier gebleven, belast met de porte feuilles van Buit. Zaken, Veilighelds- wezen, Landbouw en Nationale Ver dediging. Prins Stahremberg is vice- kanselier, Fey minister van Binn. Zaken. De hervorming van het kabi net in de richting eener versterking van den invloed van christelflk-soci- alen en Heimwehren geleid, wordt algemeen als een gevolg beschouwd van de tegenstellingen, die den laat- sten tyd in het kabinet tot uiting waren gekomen. Het schijnt, dat de reconstructie van het kabinet een energieke actie zal moeten inluiden tegen de „laatste overblijfselen van staatsgevaarlijke bewegingen.” Buitenland. Vrijdagavond Ryksdagzitting. Kondigt Hitler Duitschland’s herbewapening aan? Goeb bels tegen de wereldpers. Frankrijk tracteert op nieuwe pacten. Kabinetsreorganisa- tie in Oostenrijk. Het zal wel zijn om de publieke aandacht af te leiden van de gebeur tenissen van den 30sten Juni, dat Hitler tegen Vrijdagavond van deze week de Rijksdag heeft bijeengeroepen. De Rijksdag is niet meer dan het paradepaard van Hitler, hetwelk van stal wordt gehaald om luister bij te zetten aan een of andere manifestatie. Het volk mort over de rechtelooze onderdrukking van een z.g. revolte en het volk heeft ook honger... Er is veel werkloosheid en er z(jn te weinig aardappelen. Aard appelen beteekenen voor den Duit- scher meer dan brood. Het volk moet worden afgeleid en vandaar de ver- tooning op Vrijdag. Vermoed wordt, dat Hitler een rechtvaardiging zal geven van zyn optreden op het einde van Juni en zelfs verluidt, dat de rjjkskanselier Duitschland’s pariteits- recht mede plechtig zal afkondigen. Dat zou dan beteekenen, dat Duitsch land zich ongeacht de vredesverdra gen, gaat herbewapenen, zooals het dat noodig acht. De concordaatsonderhandelingen met de katholieke kerk schijnen ein delijk een bevredigend verloop te hebben gekregen en Hitler zal daar over het zyn allemaal slechts onderstellingen zyn vreugde te kennen geven. Daarnaast zou hy Groote Zonier-Opruiming 4 1 •■.•ip.., I m FRISO. litter. 5. f ..A-3

Friso nl | 1934 | | pagina 1