Workum I Nieuws- en Advertentieblad Brandsma's Manufacthandel foor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Profiteert van dra GELEGEHHEIDS-KOOPJES Wij bieden U deze week aan de resteerende Zomer-artikelen, de door etalage of zicht zending beschadigde goederen, alsmede een groote partij Coupons voor abnormaal lage prijzen. Distributie gekookt Rundvleesch. No. 31 ZATERDAG 28 JULI 1934. 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. WAARHEID. bon no. 9. Plaatselijk Nieuws. Algemeen weekoverzicht Binnenland. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - --- ch- actie e W. FLORIS C. t (Nadruk verboden.) send t W. schuren fd.) internationale beteekenis. Deze week rs. H. idie- laug root and aar- tot was ook een nd ia issen, maar akt. fect >rdt de ider in- ver- vin- reve- ’t al ten,“ ge- van- even en?" zhtig aan mop- over ioest trekt een van ziel iach- De Gemeante-Ontvanger herinnert er aan, dat de termijn van betaling voor de eerste helft der RECHTEN VOOR DIENSTEN BEWEZEN DOOR DE GEMEENTE REINIGING VOOR HET DIENSTJAAR 1934, reeds is versche nen, ter voorkoming van kosten van aanmaning wordt alsnog spoedige betaling verzocht. De Gemt.-Ontvanger, H. DE JAGER. zei- ieke, laat izegd on- eluk- I" ooie; eeke- •loof zou wam dat hting die stil. I------ Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten TUist 01 Het bewustzijn van de geestelijke grootheid_ die ten slotte in alle zich niet" luide laat uitbazuinend En dat bewustzijn luist is wellicht de grootste waarheid, welke de mensch- hsid het vermogen heeft te verstaan. ZQ, wier woorden het meeste gewicht Bij al dat ontmoedigende kunnen we ook nog iets verheugends rele- veeren. Uit Indië verluidt, dat de onderzoekingen van Dr. Otten te Ban doeng naar een bestrijdingsmiddel hebben' geleid. Dr. Otten zou een In de Limburgsche mijnen is het i een arbeidsconflict voorloopig voorkomen. Het waren de Dominiale Mijn en de Willem Sophie, hoe aü zieke >oren hard liner on- met r. leu- Hen- enoe- jdge- b dat reeds In de week van 30 Juli t/m 5 Augustus 1934 is geldig: hetgeen ze zeggen z(jn. Waarheid heeft een kalm gemoed. En men ziet met verlangen uit naar den dag waarop de waarheid aldus zal aanvaard worden. Op den huldi gen dag lykt het heel dikwijls, alsof de luide stem de overhand heeft. En de lulde stem staat nooit voor waar heid, doch juist voor disharmonie onder de menschen. Kjjk, we zouden met vrucht deze in den grond zoo eenvoudige gedachte in eigen kring, in eigen huis eens kunnen beproeven. Do uitwerking eens nagaan van het kalme, rustige, verstandige woord in huis, het ernstige, overredende woord, in plaats van het luide, dikwijls onbesuisde, onberede neerde woord, dat zoo dikwyls kwetst, onnoodig pijn doet, dat wrevel wekt en tegenstand. Want er gaat niets boven de macht van het kalme, rustige, eenvoudige woord, dat niet uitgaat om te kwetsen, doch om te heelen en in liefde en wijsheid te leiden. Omdat zulk een woord de waarheid is. - jou rden, alpen naar z«- Over de jongste steunverlaging is De R.-K. “arbeidsleider "De Brujjn noemde haar misdadig en andere af gevaardigden merkten op, dat de re- geering te eenzijdig oordeelde, naar wat de schatkist toeliet, zonder te vragen, wat de steuntrekker nog lijden kan. Mr. Aalberse betreurde de noodzaak der steunverlaging, welke overigens slechts worden beoordeeld als een gen bij een loonsverlaging van slechts drie procent, maar thans hebben de betreffende directies op aandrang van minister Steenberghe van haar verder gaande plannen afgezien. Ze zullen wel toezegging hebben er langd en verkregen, dat de regee- ring maatregelen zal nemen om de economische perspectieven voor de mijnindustrie te verbeteren. Die maat regelen zullen van binnen-uit moeten komenvan het buitenland hebben we niets te verwachten. Frankrijk heeft nog deze week ons kolen-invoer- contingent met 10 pCt. verminderd. De oogstvooruitzichten blijven, als gevolg van aanhoudende droogte zeer slecht. Het water, dat door een beetje onweer nu en dan wordt aan gevoerd, is van geen beteekenis. Wél gaat zulk onweer soms gepaard met windvlagen en hagelslag, welke de droogte-schade nog verergert met andere schade. Zoo werden te De Kwakel by Uithoorn in 60 tuinderijen heel de augurkenstand en de stand van snijboonen totaal vernield. Te zamen een strop van circa een ton. Dreigend is nog het arbeidsconflict op het eiland Tholen, waar de land arbeiders om een loonkwestie in sta king willen gaan. Het gestelde ulti matum is in het midden dezer week met twee dagen verlengd geworden, zoodat er toch nog wel kansen op eene overeenstemming schijnen te bestaan. Het tekort op de a.s. Staats begroting. Congres van de R.-K. Staatspartij over de steun verlaging. Nieuwe crisis maatregelen. Tegen exces sieve persuitingen. Opheffing Raden van Arbeid. Hagel- schade. Een vaccine tegen pest gevonden? De Konink lijke Familie naar Noorwegen. Sabotage op de „Nautilus". Het conflict in de mijnen voorkomen. Allerlei. Wanneer de Kamers op vacantie zijn gegaan en de menschheid zich in haar vacantiegenot verlustigt, ko men als regel de eerste mededeelin- gen los over de positie van de in voorbereiding zijnde nieuwe begro ting, als een vrlendeljjke wenk om niet te veel uit te geven, daar de belastingschroef nog wel weer een tikje zal worden aangedraaid. Tachtig millioen bedroeg oorspron kelijk het tekort op de a.s. begroting, zoo verklapte Mr. Aalberse op de vergadering van den Partijraad der R.-K. Staatsparty. Door knijpen en wringen is er tenslotte nog 70 milli oen „gevonden", maar 10 millioen is er nog tekort en blijft ongedekt. En Mr. Aalberse vermocht slechts te hopen, dat ook die 10 millioen gedekt zouden komen zonder dat nieuwe salarisverlaging of vermindering van steunuitkeerlng benoodigd zou zijn. Was reeds eerder door wetswijzi ging tot opheffing van eenlge Raden van Arbeid door samenvoeging be sloten, deze wordt nu weldra inge volge een afgekomen Kon. Besluit een feitelijkheid. Met 1 Jan. a.s. zullen aldus 5 Raden van Arbeid verdwenen, en wel te Brielle, Heerenveen, De venter, Tiel en Tilburg. Het is een eenvoudig bericht: de koninklijke familie is voor een korte vacantie naar Noorwegen vertrokken. Dat bericht zal Zaterdag in alle bla den voorkomen, want het vertrek Is op Zaterdagmiddag te 12 uur bepaald. Dezen keer heeft de mededeeling echter niet uitsluitend iets vormelijks voor ons. We realiseeren het ons immers, hoe deze koninklijke familie thans tot slechts twee leden Is inge krompen en hoe het gevoel van ver latenheid te sterker spreken zal bij deze jaarlijksche vacantie, die voor vorstenpersonen vaak niet meer be- teekent dan een tfldelyke afzondering ter ontspanning uit het officieele ge doe van allen dag. Die afzondering kan dezen keer slechts te zwaarder doen gevoelen en inzien, het verlies van twee dierbaren, die in den engen kring der koninklijke familie zulk •en bijzondere plaats Innamen. Maar de druk van de volle zwaarte van Wederom zijn verscheidene colpor teurs van opruiende geschriften door politierechters tot zware gevangenis straffen veroordeeld. Haast behoorden ook eenige propagandisten van „Vrij heid, Arbeid, Brood", het socialistische colportage-blaadje, tot degenen, die als „exempels” worden gesteld in den strijd tegen de onrust-wekkers. In eenlge plaatsen, o.a. in Den Haag, zijn de blaadjes „Vrijheid, Arbeid, Brood” in beslag genomen en de verspreiders werden in sommige gevallen aange houden, omdat een bepaald artikel beleedigend zou zijn voor de Duitsche regeering. Op last van den Officier van Justitie is deze vervolging echter gestaakt en zjjn de inbeslaggenomen exemplaren vrijgegeven. Er is tot heden dan ook nog wel een groot onderscheid tusschen de communistische en de socialistische agitatie. De poging van de C.P.H. en de O.S.P. om met de S.D.A.P. een revolutionnair eenheidsfront te vor men naar Fransch voorbeeld, is dan ook bfl voorbaat tot mislukking ge doemd. De Nederlandsche S.D.A.P. ziet voor het moment geen heil in te revolutionnaire strijdwijzen, welke de reactie het fascisme slechts kunnen bevorderen. dat verlies kan ook leiden tot die weloverwogen berusting, welke voor de eigen levenssterkte benoodigd is. Moge die berusting in Noorwegen het deel van ons Vorstenhuis worden. Dezer dagen zijn weer enkele nieuwesteunmaatregelenafgekondigd. Een heffing op oliën o.a. met daar naast een verlaging van de heffing op vetten. Ook de crisishefïing op margarine is verhoogddaarnaast treedt op 1 September weer een steunregeling in werking voor de haringvisscherQ. Driekwart millioen zyn beschikbaar gesteld om een ge deelte van den aanvoer uit de markt te kunnen nemen. Ons „rijke" Indië is tegenwoordig zóó berooid dat de regeering moet bijspringen. We kunnen op geen stukken na afdoende helpen, maar met 10 millioen althans, zoo deelde minister Colijn mede, zullen we Indië in het a.s. begrootingsjaar tegemoet komen. hebben niet minder dan 3000 tippe laars uit alle windstreken aan dit sportevenement, hetwelk door vrij gunstig weer werd begunstigd, deel genomen. De tippelaars hebben heel wat vertier in en rond Nijmegen ge bracht. Elke week vragen helaas enkele opmerkelijke ongevallen onze aan dacht. Deze week kraaide de roode haan in het dorp Oudhoorn, waar een heel complex woningen en in de asch werd gelegd. Een ongelukkige vacantie-tocht werd gemaakt door een Nederlandsch gezelschap, hetwelk per autobus in België toerde. In de buurt van Mechelen geraakte de bus van den weg en drie inzittenden, allen uit Dordrecht afkomstig, werden ernstig gewond. Tragisch was ook het lot van een fietsrijder, die nabij Weert op een bewaakten overweg door een pas- seerende sneltrein werd gedood, door dat de overweg-wachter de boomen niet tijdig had gesloten. fractie een motie kunnen steunen, waardoor deze regeering werd weg gevaagd, maar als de fractie niet de zekerheid heeft, dat deze regeering kan worden opgevolgd door eene, welke in staat zal zijn om de oude steunnormen te handhaven of te her stellen, wat schiet de fractie en wat schiet de steuntrekker daar dan mee op? Moge het lot van den steuntrekker in materieel opzicht al zeer bekla- genswaardig worden geheeten, het valt óók niet mee voor iemand, die gecharmeerd is op publieke waar- deering, om in onze dagen te mogen „opklimmen" tot verantwoordelijk minister. Aan een departementale woning past geen bordje „Aan de deur wordt niet gegeven". De werklooze klopt er aan en houdt zijn hand op, maar datzelfde doet ook de middenstander en de industrieel, de landbouwer, de tuinman, de veeteler, de visschersman enz. Allen vragen en eischen, en terwjjl de regeering met de rechter- hand geeft, laat ze dat in strijd stijgt, met een bekende spreuk direct i aan de linkerhand weten, welke daarop weer dieper graait in den zak van den belastingbetaler. Is er dan toch nog onrust op de vloot? zoo vroegen we ons deze week af toen uit Den Helder be richt werd over sabotage op H. M. „Nautilus”. Dit Marinevaartuig, het welk toezicht pleegt uit te oefenen op de visschery in de Noordzee, was Zaterdagavond vertrokken en is Zon dag, gesleept, moeten terugkeeren we gens machinedefect. Het bleek, dat de smeerolie verontreinigd was geworden met zand en andere scherpe ingrediën ten, waardoor demachinesheet liepen. Er is een oogenblik aan sabotage ge dacht aan politieke actie. Tal van sche pelingen werden in verhoor genomen en hun werd eenige uren hun vry- heid belet. Tenslotte is gebleken, dat er slechts een schuldige was, een stoker, wiens daad niet uit politieke of economische motieven was inge geven geworden, maar uitvloeisel beteekende van persoonlijke geraakt heid, gevolg van vermeend ongeljjk by een overplaatsing. De man is in arrest gesteld, nadat hy bekend had. Nu we het toch over de vloot heb ben, willen we meteen de uitspraak memoreeren van het Militair Ge rechtshof, oordeelende in hooger be roep over de officieren, die zich in verband met het gebeurde op de Z. P. hadden te verantwoorden. Het Ge rechtshof nam verzachtende omstan digheden aan, omdat in de laatste jaren als gevolg van de houding der overheid de gezagsidee in het alge meen zeer had geleden. De verschil lende straffen zijn dan ook aanmer kelijk teruggebracht, maar voor zes officieren bleef het ontslag uit den dienst als bekomende straf gehand haafd. Waarheid spreken en waarheid leven is nog niet alles. De mensch moet eerst leeren wat de waarheid is, en met al onze beschaving waarop we zoo trotsch zijn, hebben we nog maar een geringe kennis van alle waarheid. Daarom zjjn we zoozeer voor alle scholen, hoo- gere scholen en alle mogelijke onderwijs. Er kan nimmer te veel van het goede zijn. (American Agriculturist.) Het is een van de grootste wys- geeren, die als zeer geleerd door zijn medeburgers werd beschouwd, ge weest, die aan het einde van zijn vele studies tenslotte uitriep: Ik weet één ding, en dat is, dat ik niets weet. Deze uitroep, voortkomend diep uit het hart van een groot wijsgeer, steekt wel sterk af bij de luidruchtige en met veel rumoer dlkwyls afgelegde verklaringen en beweringen van menschen, die in feite zeer weinig weten, en daardoor in hun naïeviteit meenen, de wijsheid in pacht te heb ben. Zooals de vogel in een kooitje zou kunnen meenen, dat dit kooitje de heele wereld is, omdat hij niet verder ziet en kan zien. Zeer van toepassing was het woord van Shakespeare, dat juist in dit ver band onlangs door een schrijver werd aangehaald, en dat luidt„Truth has a quiet breast", de waarheid heeft een kalme borst, een kalm gemoed. Men kent degenen die de waarheid gevonden hebben door den blik van kalm vertrouwen in hun oogen. Zjj die de waarheid gevonden hebben liju niet de aanmatigenden, de ichreeuwers. Zy weten dat er een tjjd komt, dat allen moeten luisteren; ondertusschen willen zQ niet bijdragen op het congres heel wat gemopperd, tot het lawaai. Want inderdaad, het is zeer la waaierig op onze planeet. Wat een geschreeuw hoort men op onze goede, oude aarde. Menschen die er mee- ningen op na houden over zelfs de oubenulligste dingen van den dag, voelen zich geroepen bij wflze van opreken de hulp van het geraas van den donder in te roepen om zich toch 1 En het is zeer begrijpelijk, dat men of dat misschien de menschen zijn, die het minst zeker i -- - overtuigd zjjn,' dat zfi volle bezit van de waarheid zijn, ervaring kan men weten, dat s----- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager WORKUM, Juli ’34, Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier, dr. A. Steen beek te Surhuizum (Fr.) Geslaagd te Amsterdam voor het apothekers-assistent examen de dames H. Boermans te Bolsward en J. Bak ker te Makkum, leerlingen van den heer L. H. Bogtstra, apotheker alhier. 23 Juli. De j.l. Vrijdagavond ge houden voetbalwedstrijd „Geel-Zwart” —Work. Veteranen eindigde met ge lijk spel 22. De doelpunten werden in de eerste helft gescoord, waarna de spelers in de pauze door enkele ingezetenen onthaald werden op thee, koekjes en een sigaartje, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Na de rust werd nog wel wakker gespeeld, maar geen van beide doelmannen werd meer gepasseerd. Geslaagd voor het diploma Boek houden der Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen de heer J. L. Kurpershoek alhier. 23 Juli. Gisteren hield de visch- club „De Snoekbaars" alhier, haar wegens slecht weer uitgestelde visch- wedstryd op de Zandmeer. De le prijs, de grootste vangst, werd ge wonnen door A. de Jong met 24 maathoudende visch. De 2e prijs behaalde J. Gras Jr. voor de dikste visch, 271/a centimeter. De 3e prijs won J. Ploegstra met de eerste visch, terwijl Tj. de Vreeze de troostprijs ontving. Onder begunstiging van schitterend zomerweer had de eerste wedstrijd van deze jonge club een gezellig verloop, zoodat een volgende maal allen zeker weer graag van de partij zullen zijn. 23 Juli. Geslaagd voor het di ploma machinist-leerling onze plaats genoot J. D. Visser. 24 Juli. Geslaagd voor hetMulo- Onze jaarlijksche vier-daagsche- diploma A onze stadgenooten Eke afstandmarschen z(jn een succes van IJntema, Corrie Gielstra en Auke Kransen. onbenulligste dingen van den dag, ipreken de hulp van het geraas van maar vooral te doen hooren. En het is zeer rich afvraagt, van zichzelf’ zfin, die er verre van in het Uit iat de spreker"die de zwakste zaak verde digt, gewoonlijk het hardst met de ip tafel slaat. bewustzijn van de geestelijke i in aiie menschelflke leven schuilt is iets, dat ci CC. dat bewustzijn L held het vermogen heeft te verstaan. Zg, wier woorden het meeste gewicht hebben, zeggen wat ze te zeggen hebben met een goede, duidelijke item, doch zoeken den nadruk eerder te leggen door hun stem te laten dalen, dan door die uit te zetten. Menschen die in krotten wonen, hebben zich met hun manieren, levenswijze en geheele geestelijke atmosfeer aangepast aan de krot- atmosfeer. Geef ze betere woningen, en hun moreele standaard 1 £venzoo is het met hun manier van ipreken. Hoe kalmer ze spreken, hoe verstandiger spreken ze. Hoe rede leer hun toon, hoe redelijker zal „regeerings-daad”. Wel zeu de R.-K. tegen pest, tot afdoende resultaten vaccine tegen deze gevreesde ziekte, uitbreken van welke vooral in het verre Oosten zoo 1 ontzaglijk veel slachtoffers maakt, L---- --- hebben gevonden. Het is te hopen, welke zich nog niet konden neerleg- dat de in gang zijnde proefnemingen de eerste resultaten mogen bevesti gen. Restanten -d in i< i. fhiso.

Friso nl | 1934 | | pagina 1